DE PROCESSEN IN MOSKOU Minister Romme verdedigt zijn beleid. ft fcforfaftöter Indische begrooting goedgekeurd. C.HIf LSEBOSCH 2ÏÏI2 Een Huisvrouw antwoordt. Aanslag op bakker. ZATERDAG 5 MAART 1938 HAAREEM'S DAGBEAD 3 EERSTE KAMER. In Noord-Holland 't slechtst gespaard DEN HAAG Vrijdag. Wanneer de vele leden van de s. d. fractie die aan dit debat hebben deelgenomen, ge zwegen hadden om mej. Ribbius Peletier na mens hen allen het woord te laten voeren, zouden ze 'n goed werk hebben gedaan. Want deze spreekster bleek niet alleen uitstekend van den tongriem gesneden te zijn en haar mannetje (in dit geval Prof. Diepenhorst) te staan, heel de wijze waarop zij haar betoog inkleedde en voordroeg was voortreffelijk. Na eerst te hebben opgemerkt, dat het zeer noo- dig is voor sociale bescherming van vrouwen en meisjes in huishoudelijke beroepen zorg te dragen (o.m. opneming van dezen groep in de ongevallenwet, noemde ze gewenscht). ging de s. d. senatrice met kracht in tegen hetgeen Minister Romme van zins is t.a.v. arbeidsbeperking voor de gehuwde vrouw. Dat vele gehuwde vrouwen betaalden arbeid gaan verrichten, is een gevolg van economi sche dwang. Heusch, uit vrijen wil zoeken die vrouwen zulk 'n zwaren werkkring niet, doch waar men niets gaat ondernemen ter verbe tering van de economische positie van het ge zin, zal de hier bedoelde drijfveer blijven be staan. Overigens liet mej. Ribbius Peletier niet na de onjuistheid aan te toonen van het aan 't door haar gecritiseerde voorontwerp ten grondslag liggende beginsel. Immers aldus zal het komen tot een bedenkelijke aantas ting van de persoonlijke vrijheid, van de sou- vereiniteit van het gezin. Als hoofden daar van dienen man en vrouw zelf uit te maken hoe ze hun leven willen inrichten. Tenslotte wees deze afgevaardigde nog op de slechte, in tal van opzichten duistere en inconsequen te uitwerking van het beginsel. Dit alles te samen nu bewees haars inziens wel, dat heel deze materie zich kwalijk leent voor wette lijke regeling. Men den heer Sikkes (s.d.) klaagde de heer Br ui ze man (R.K.) over het feit, dat de gemeenten zich meer en meer gedoemd zien eenvoudigweg de maatregelen uit te voe ren t.a.v. werkloozenzorg welke het Departe ment al te zelfstandig voorschrijft. Voorts be spreekt deze afgevaardigde o.m. den B-steun en de armenzorg, waarna zijn fractiegenoot N i v a r d den lof zong van de thans gelden de spaarregeling, waarvan men ook de mo reel e beteekenis niet moet onderschatten. Mr. v. Bönninghausen (nat. soc.) keurde het af, dat aan het hoofd van het De partement v. Sociale Zaken iemand staat, die in zijn vorigen werkkring de sociale nooden niet van nabij heeft leeren kennen. Opheffing van werkloosheid is een daad van sociale' rechtvaardigheid. Dit zal de Minister moeten beseffen wil hij het kwaad in den wortel kun nen aantasten, welk kwaad een gevolg is aldus spr. van het demo-liberale stelsel. De heer v. d. Bergh (lib.) liet nog een waarschuwend woord hooren tegen de nei ging om den bedrijfsraden weldra ook veror denende bevoegdheid toe te kennen. Nu het met 't opgroeien van die colleges van onderen op totaal is misgeloopen, bestond er z.i. minder dan ooit aanleiding om aldus met dit instituut te werk te gaan. Ook de Minis ter blijkt van zins althans de adviseerende taak van de bedrijfsraden tot het oneindige te willen uitbreiden, wat spr. eveneens verkeerd acht. Minister Romme begon met de verkla ring zich in de hoogstaande gedachtenwisse- ling DiepenhorstRibbius Peletier, thans, nu er alleen nog maar een voor-ontwerp bestaat, niet te zullen mengen. Het huispersoneel, waarvoor de soc. dem. spreekster het had opgenomen, zal djeze be windsman niet met ondernemings-personeel willen gelijkstellen. Maar wanneer er partieel op een of ander bepaald punt, iets voor het huispersoneel tie doen valt, dan is spr. wel be reid, een dergelijke verbetering in overweging te nemen. Overigens zal de Minister nog na gaan of zijn zooeven vermeld voor-ontwerp werkt in de richting van drijven der gehuwde vrouw naar huishoudelijke 'betrekkingen. De heer de la Bella kreeg te hooren, dat hij nog niet veel begrepen heeft van het wezen van de bedrijfsraden. Deze zijn, moeten zijn, instituten van bedrijfs-saamhoorigheid. Daar om dienen zie ook 'n ruime plaats te krijgen in de uitvoering van onze sociaal-economische wetgeving. Naar aanleiding van de weigering van een overwerkvergunning aan de kalkzandsteen fabriek „De Arnoud" te Hillegom (door den heer Bruineman besproken), betoogde Minis ter Romme, dat het eigenlijk neerkwam op 'n poging om in wezen 'n blijvende overwerk vergunning te krijgen, waarmee de vraag sa menhing of de kalkzandsteen-industrie in het één- dan wel in het tweeploegenstelsel thuis hoort. De conclusie van het hiernaar ingestelde grondige onderzoek viel, wat normale om standigheden betreft, voor 't één-ploeg-stel- sel uit. En dienovereenkomstig nu heeft de Minister beslist, terwijl hij hieraan toevoegde, dat men niet op voorhand maar kan zeggen dat er tegenover „de Arnoud" in 't bijzonder een onbillijkheid zou zijn begaan. Het bedrijfs leven kan er van op aan, dat de minister zich steeds plaatst op de basis van recht en billijk heid, en dat hij geen onredelijke of ondrage lijke beslissingen neemt voor 't obedrijfsleven, dat moest men nu ook eens beseffen na zijn uiteenzettingen over het hier besproken geval. En nu de „kleine-boeren-regeling". Op zichzelf is zij goed. Dient men nu ook niet den moed te hebben, sommige onaangename con sequenties ervan mee te aanvaarden? De Mi nister wil intusschen wel overwegen dit aan 't adres van den heer v. Voorst tot Voorst of hij de kleine zelfstandige boeren van de zgn. A-groep misschien toch nog buiten de werk verschaffing kan brengen. Het hoofdstuk „werkloosheidsaangelegen heden gaf Mr. Romme gelegenheid eerst even o.a. te verzekeren, dat er heusch wel in 't algemeen behoorlijk overleg tusschen het Departement en gemeente-besturen plaats heeft in zake werkverschaffingsproblemen. De Minister acht dit overleg zeer nuttig, al moet 't zooveel mogelijk gecentraliseerd geschieden via de gemeentelijke contact-commissie. Een zeer voornaam deel van de taak van den Minister van Sociale Zaken acht Mr. Romme zoowel de bestrijding van de werkloosheid als de leniging van de gevolgen van dit euvel. Doch daarom is hiertoe nog niet elk middel bruik baar. Dat geldt bv. ten aanzien van het dooi den heer de Bruyn aanbevolen verbod van arbeid voor allen die 'n behoorlijk pensioen genieten- dat zou eèn te willekeurig en te ver ingrijpen in de persoonlijke vrijheid zijn. Zulk 'n middel ware nog erger dan de kwaal, die van zeer ernstigen aard is, al bedenke men wel. dat er heel wat als werkloozen zijn inge schreven, die ook los van alle crisis, normaal dus, werkloos zouden wezen. Met dat al, het 'heirleger van de rest is helaas nog rijkelijk groot, schoon er, vergeleken bij 1936, wel 'n daling van 475.000 tot 431.000 valt waar te nemen. Bestrijding van de oorzaken der werkloos heid behoort echter niet tot Mi-. Romme's com petentie, maar tot die van zijn ambtgenoot van Economische Zaken. Men kan sneller maatregelen nemen ter leniging van de geldelijke gevolgen van de werkloosheid dan tot inperking van de werk loosheid zelf. Dit heeft de Minister zelf nu ook ervaren. Aangaande de spaarregeling merkte hij op, dat deze veel minder 'n armenzorg karakter draagt dan de 'B-steun. Zeer snedig ging Mr. Romme in, op in dit verband dooi den heer Hiemstra (s.d.) geuite interrupties. Om vervolgens nog eens te wijzen op de voor- deelen met zijn kwartjes-regeling bereikt en tevens een paar staaltjes te vertellen van funeste bestrijding van de spaarregeling, die echter desondanks groeiende is. Waar de steun 't geringste is zoo bleek uit de cijfers dooi den bewindsman meegedeeld daar wordt het meest gespaard. In Noord-Holland (waar schijnlijk tengevolge van wat er in de groote steden niet geschiedt; in Amsterdam spaart slechts 4%) bedraagt het percentage van hen die sparen slechts 27%, waarmee deze provin cie onderaan staat. Tot de beste helft behoort o.a. Overijsel met 63%. Naar aanleiding van het pleidooi van den heer de Bruyn om de marge tusschen loon en steun, in bepaalde omstandigheden (nl. bij daling beneden 't ethisch minimum) los te laten, verklaarde de Minister, dat zulks geen deugdelijk middel ware. Want zoodoende zou men het grootere kwaad binnenhalen van het kweeken van een groep arbeidsschuwen, Men heeft nu eenmaal te kiezen tusschen twee kwaden, te weten daling beneden het ethisch minimum en 't andere kwaad de loslating van het verband tusschen loon en steun. Dat zou gelijk staan met ontwrich- Het beste Bronwater (Adv. Ingez. Med.J ting van onze samenleving, die nu eenmaal op arbeidsverrichting is gebouwd. Tenslotte nog even beperking van de werk loosheid besprekend, releveerde de Minister o.a. dat verhooging van het crediet voor het Werkfonds op komst is en dat er toch ook heel wat gebeurt op 't gebied van de werk verruiming. En dan is daar de werkverschaf fing, waarover men zwijgt, ofschoon 20 pet. van hen die in „zorg" zijn, de zorg van de werkverschaffing genieten. Tot besluit van de lange zitting onthaalde Mr. v. Vessem' de Kamer op een verrassing door hoofdelijke stemming te vragen ten ein de aldus te kunnen vaststellen, dat het quo rum van 26 er op stukken na niet was. Te gen stemden de 4 nat.-socialisten, vóór de overige 11 aanwezigen, zoodat men in een volgende bijeenkomst over 1 of 2'/< week opnieuw zal moeten stemmen. TWEEDE KAMER Indische begrooting. De Indische Begrooting is er z.h.st. door gegaan. Alleen bij de af deeling Defensie lie ten de communisten die intusschen bij monde van den heer W ij n k o o p de instel ling eener volksmilitie bepleit hadden, waar door de inlandsche bevolking zelf bij de eigen lands-verdedigïng betrokken zou wor den! aanteekenen dat ze tegen waren. Mr. Rost v. Tonningen (nat.-soc.) mocht zich zeer kleineerend over de Indische weermacht hebben uitgelaten, wat hem na tuurlijk op geduchte kritiek te staan kwam, de Minister, die 't met generaal B a j e 11 o (R.-K.) eens was, ook wat 't belang der lucht- defensie betreft, dacht er gansch anders over. Hij verklaarde met nadruk, dat onze defensie binnenkort zoo sterk zal wezen, dat wie ons zou aanvallen, zich dan in een zeer hache lijke onderneming zou steken. Bij de afdeeling „Onderwijs" wees de Mi ni ster er op, dat aanpassing van het on derwijs aan het typische volkseigene slechts langzaam aan bereikbaar is. Met Dr. Moller was hij van meening, dat het tot volkomen uitroeiing van het analphabetisme moet ko men; toch kon hij tevens constateeren, dat het sterk afneemt. Na o.a. een volksgezond- heidsklaagzang van mevr. de V r i e Brui n s, waartegen Dr. Vos (lib.) al was hij nog geenszins voldaan, toch vol lof een tegenzang aanhief op het vele. dat reeds wel bereikt is, verklaarde Minister Welter met zekere voldoening: er wordt in Indië onder onze vlag geen honger geleden. E. v. R. Kindje uit een raam gevallen. Op hoofd en schouder van een voorbijganger terechtgekomen. Vrijdag is een driejarig kind in een onbe waakt oogenblik uit de tweede verdieping van een woning in de St.-Annastraat teAmsterdam gevallen. Het kind kwam terecht op hoofd en schou der van een voorbijganger, die over lichte pijn in deze lichaamsdeelen klaagde. Het slachtoffertje is met een hersenschud ding naar het O.L.V.-gasthuis vervoei-d. SCHOONMAAKBEDRyF (Adv. Ingez. Med.) De geest van Robespierre: „Genoeg!Heeft de geschiedenis je dan niets geleerd?" De schoonmaakwoede woedt! Pegasus mag ik hier even wat fluistren? Bezems en boenders en zeepsop ten spijt Je hoeft maar een oogenblik naar me te luistren: HUILDE voor wat j'in de krant hebt gezeid! Dat van waardeering voor 't werk van d© vrouwen Reuze was dat! Want 't is waar hoor! En of! Bij al het werken en ploet'ren en sjouwen Hoort toch na afloop een woordje van lof. Behalve waardeeren dan ook nog tracteeren Jij weet pas goed hoe het hoort. Zeg het voort! 'k Hoop dat veel mannen er van zullen leeren En dat 't dan niet blijft bij alleen-maar-een woord Pegasus 'k zal j'een geheimpje verraden: Géén enk'le vrouw vindt de schoonmaak echt fijn. Niettegenstaande haar woorden, haar daden Is 't eerst als 't klaar is voor haar een festijn. Pegasus vind jij het ook zoo'n ellende? 'k Las 't in de krant en ik dacht: nou da'3 vast Daar bij hem thuis is het zeker een bende. Man ik beklaag je, je zit op de kast! Maar dacht je heusch dat je buren gaan gluren? Hou je gedekt en doe niet zoo ontstemd: 't Is er de moeite niet waard om te turen Iedereen staat toch al lang in z'n hemd! Z. P. ...en P. Gasus dupliceert: Waarde Z-us Pega (zoo mag 'k u toch noemen Naar de Z. P. aan het eind van uw brief), Nadat gij eerst mijn gedachte wilt roemen, Brengt gij mij last en dat vind ik niet lief. Bij mij is 't -keurig (al wil ik niet stoffen), Op den Olympus, dat is geen geheim, Wordt zelfs na eeuwen geen stof aange troffen, Met de exceptie van stof voor een rijm. P. GASUS. Jongeman door revolverschot gewond. Belagers ontkomen zonder buit. Vrijdagmiddag omstreeks half zes hebben twee gemaskerde mannen een overval gepleegd op den negentienjari- gen zoon van den heer P. van Keme- nade, bakker te Veldhoven (N.B.) De jongeman bracht met zijn paard en kar zooals gewoonlijk, brood rond in Zeelst. Toen hij zich op een eenza men weg bevond, sprongen eensklaps de twee mannen van achter een bosch- je te voorschijn. Zij losten van dichtbij een revolverschot, dat den jongeman in den wang raakte, waardoor een bloedende wonde ontstond. Het paard sloeg van den schrik op hol, De jongeman had toen de tegenwoordigheid van geest het dier bij den kop te grijpen en zich te laten meesleepen, zoodat hij op deze wijze aan zijn belagers kon ontkomen. Het hollende beest kwam vrij spoedig weer tot staan. Op het geluid van het schot kwamen eenige per sonen toeloopen, waarop de bandieten zich snel uit de voeten maakten. De gemeentepoli tie heeft een uitgebreid onderzoek ingiesteld, waarbij van honden wordt gebruik gemaakt. Het doel van den aanslag was waarschijnlijk berooving, daar de jongeman op deze route altijd veêl geld bij zich had, Hij heeft zich on middellijk onder doktersbehandeling laten stellen. Vertooning van „Grazige Weiden" toch gestaakt. De politie te Alphen a. d. Rijn heeft Vrijdag avond de vertooning van de film „Grazige Weiden", welke door den burgemeester, den heer P. A. Colijn, op grond van artikel 19 van de bioscoopwet was verboden, maar door den eigenaar van de Luxor-bioscoop toch werd doorgezet, doen staken. Nadat de film ongeveer een half uur had gedraaid, verbood de politie bij de scène, waar in Noach wordt gelast den ark samen te stel len en Noach voorstelt een vaatje whiskey mee te nemen, de verdere vertooning. Hieraan werd onmiddellijk voldaan. Tegen den directeur van de bioscoop werd proces-verbaal opgemaakt. De bezoekers heb ben op 's directeurs verzoek rustig de zaal verlaten. CLANDESTINE MARGARINEBEREIDPLAATS ONTDEKT. Controleurs van den centralen crisiscon troledienst hebben Vrijdagmiddag een inval gedaan in een perceel aan de Borgerstraat te Amsterdam, waar zij op den zolder den be woner er op betrapten, dat hij bezig was op groote schaal margarine te bereiden, zulks in overtreding van de desbetreffende Landbouw crisisbepalingen. Reeds eenigen tijd was het den controleurs bekend dat ergens in de Bor gerstraat clandestine margarine werd be reid, totdat zij er Vrijdag in geslaagd zijn den dader, te ontdekken. Verscheidene tientallen kilo's frauduleus bereide margarine konden in beslag worden genomen. De „Grootekerk" weer vlot. Het Nederlandsche stoomschip „Groote kerk" van de Vereenigde Scheepvaart Maat schappijen. dat vier mijl ten noorden van Hoek van Holland is gestrand, is Vrijdagmid dag om half drie bij rijzend water door ze ven sleepbooten vlotgebracht. Vrijdagavond heeft het schip de reis naar Kobe voortgezet.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5