Nieuwe vloed van bekentenissen te Moskou. V VI y ?T z 113 A Q K Wereldhandel en wereldproductie. THIJS IJS EN KWEK-KWAK n* m ZATERDAG 5 MAART 1938 HAARLEM'S DAGBLAD Trotski noemt de verklaringen afgeperst door inquisitie-methoden De derde dag van het monster-proces te Moskou begon gisteren naar Havas meldt, met het verhoor van Sjarangowitsj, oud-se cretaris der partij in Wit-Rusland. Hij zeide. dat hij sedert 1921 spion voor Polen en chef van de „nationaal-fascistische organisatie van Wit-Rusland" was. Deze organisatie gehoor zaamde aan de bevelen van den Poolschen ge- neralen staf en aan het te Moskou door Boe- charin en Rykof geleide centrum, dat streefde naar de stichting van een Wit-Rusland on der Poolsch protectoraat. Sjarangowitsj zeide, dat de organisatie in Wit-Rusland een aanslag tegen Worosjilof had voorbereid, toen er in dit gebied manoeu vres werden gehouden. Hij verhaalde verder, hoe door de inenting van bacillen oop de die ren de vernietiging van veestapel, paarden en varkens georganiseerd werd. Steeds wanneer de procureur hem vroeg, of hij erkende ver rader. spion, defaitist en terrorist te zijn, ant- woordd hij: „dat is volkomen juist." In de avondzitting werd Rosengolz ver hoord. Hij bekende, dat na het vertrek van Trotski naar het buitenland tusschen Trotski en hem een briefwisseling is ontstaan, waarbij Krestinski zijn bemiddeling verleende. In Karlsbad heeft de zoon van Trotski, Sedof. Rosengolz aanwijzingen van zijn vader over handigd om zich in verbinding te stellen met Toechatsjefski. Ook kreeg hij opdrachten in zake den buitenlandschen handel met Duitsch- land en Japan. Rosengolz heeft Sedof uit de gelden van het volkscommissariaat voor bui- tenlandsche zaken door middel van een Duit- sche firma driehonderd duizend dollar gege ven, bestemd voor Trotski, ook andere be dragen werden aan Trotski overgemaakt. In 1936 werd Toechatsjefski aangespoord een contra-revolutie te ontketenen en tegelij kertijd werd besloten een moord op Stalin, Molotof en Kaganowitsj te organ is eer en. Door de bekentenissen van Pjatakof tijdens diens proces werd Trotski beangst en hij be val Rosengolz en Krestinski in geval van ar restatie alles te ontkennen. Rosengolz bekende verder met Duitsche militaire kringen in verbinding te hebben ge staan. Hij heeft o.a. generaal von Seeckt. mede- deelingen verstrekt over de Sovjet-Russische luchtvloot. Ook heeft hij twee Britsche jour nalisten mededeelingen gedaan. Vervolgens bekende Faisloela Gocjjaief de vroegere president van den uitvoerenden raad voor Oetsbekisten reeds van 1920 af een verrader te zijn geweest. Toen hij president was van de Volksrepubliek Beekera stond hij in verbinding met de Nationale Unie met het doel dit land te vormen tot een bufferstaat tusschen Engeland en Sovjet Rusland. In 1930 kwam hij in contact met Rykof en Boecharin met het doel Oetsbekisten onder protectoraat van Engeland geplaatst te krij gen. Nadat eenige mededeelingen waren gedaan over de wijze, waarop sabotage werd gepleegd, werd de zitting geschorscht. Trotski zelf aan het woord. Naar Havas uit Mexico meldt heeft Trotski op vragen van journalisten verklaard, dat „de verklaringen dei- ongelukkige slachtoffers van het thans aan den gang zijnde proces hun met inquisitie-methoden zijn afgeperst". Volgens hem was een der voornaamste doeleinden van het proces, de terechtstelling der negen generaals in Juni 1937 te recht vaardigen. Voorts zeide Trotski: ..Ik weet zeer goed, en ook de Fransche politie weet dat, dat ik Krestinski niet op 10 October 1933 in Italië heb kunnen ontmoeten, want 9 October was ik van Saint Palais, waar ik woonde, ver trokken naar Bagnières de Bigorre. Waar ik tot den eersten November bleef, op wel ken dag ik mij te Barbizon vestigde. De on weerlegbare bewijzen van mijn verklaringen Totnutoe 105 dooden en 100 ver misten in Californië. Het water wijkt, doch er wordt opnieuw slecht weer verwacht. sBarbara LOS. ANGELOS .'X'i'S S.BERNADINO Mitwooö^. }Wf.vo«ir m L.-_ -PASADENA k i REDLAND ^5. POMQNA--^r^»^ RCÓONDÖ^ s ANA'°<W'4 S.PEDRC%fSlErj^(*" G BEAC H J De gevolgen van de overstroomingen in Californië zijn. voor zoover men tot dusver heeft kunnen vaststellen: 105 dooden, 100 vermisten, en 25 millioen dollar schade, nog niet medegerekend de schade, die de spoor wegen en de boeren hebben geleden. De weerberichten voorspellen volgens Ha vas voor de komende dagen weder slecht weer. De bergen in de omgeving der stad zijn met sneeuw bedekt. Op het oogenblik wijkt het water. Ds. Niemöller naar een concentratiekamp Gestapo weigert elke medcdeeling. De Gestapo weigerde gisteravond elke mededeeling op de vraag, waar ds. Niemöller zich bevond. Naar Reuter echter vernam, zou de predikant naar het concentratiekamp Saclisenhausen nabij Berlijn overge bracht zijn. bevinden zich in handen van de commissie- Dewey te New-York". Het Berliner Tageblatt publiceert een ver klaring van zijn correspondent te New-York. Paul Scheffer, naar aanleiding van het feit, dat diens naam is genoemd in het proces te Moskou. „De beklaagde Tsjernof heeft", aldus Scheffer, „gesproken van twee bezoeken, die ik hem persoonlijk gebracht hebt. in het jaar 1930 toen ik niet meer in Sovjet-Unie woon de. Hij heeft mij echter nooit gezien, noch ik hem. en ik heb nooit met hem in eeniger- lei verbinding gestaan. Zij verklaringen zijn door de Gpeoe volkomen verzonnen". Onze grenzen zijn onschendbaar constateert minister-president Hodza. Hodza. Minister-president Hodza heeft gisteren in de Kamer een uiteenzet ting gegeven van de binnen- en bui- tenlandsche politiek. Hij zeide o.a., dat de grenzen van Tsjecho-Slowakije onschendbaar zijn en dat buiten- lanidische inmenging in zijn binnen- landsche aangelegenheden niet ge duld zal worden. Tsjecho-Slowakije, aldus Hodza, zoekt den den vrede, doch daar waar wij ons moeten verdedigen, zullen wij al onze krachten in dienst stellen van de republiek. De regeering zal de minderhedenkwestie in algeheele onafhankelijkheid regelen en zoo als zij noo- dig zal oordeelen. Hodza constateerde ver volgens, dat de geschillen, die tusschen Tsj.- Slowakije en Duitschland bestaan, eerder van psychologischen dan van politïeken aard zijn en hij achtte het tijd, dat deze psychologische hinderpalen uit den weg worden geruimd. Wij zijn, zeide hij, bereid, met Duitschland onder handelingen te voeren, doch alleen op voor waarde, dat het onderhandelingen zijn tus schen twee gelijke partijen „Geen inmenging" zegt men van Duitsche zijde. In een commentaar schrijft de Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz, dat het kernpunt van do moeilijkheden van Hodza blijkbaar is, dat op het oogenblik in de. meest vooraanstaande kringen van Duitschland veel belang wordt gesteld in het lot van de Duit sche volksgenooten en niet in het minst in dat van de Duitschers in Tsjecho-Slowakije. Er is geen sprake van „inmenging" wanneer wordt geconstateerd, dat de verkeerde politiek ten aanzien van de minderheden een slechte uitkwerking heeft op de verhoudingen tus schen staten, aldus de D D.P.K., die nog ver klaart te wenschen, dat Tsjecho-Slowakije zelf een oplossing zal vinden en in den eigen staat vrede zal scheppen. ..Het Duitsche volk heeft eerbied voor een volk, dat zijn rechten en vrijheid wil handhaven doch het eischt dit ook op voor die Duitsch volksgroepen, die door het vredesverdrag gedwongen zijn tezamen met een ander volk te gaan". Het Horst Wessellied blijft verboden. Uit Weenen:: De autoriteiten hebben de kwestie van het hakenkruis en de Hitlergroet voorloopig geregeld. In het par ticuliere leven is het geoorloofd een haken kruis te dragen, mits het niet het insigne is van een bepaalde partij. Ook is het in het particuliere leven geoorloofd met „Heil Hit- Ier" te groeten, doch dit mag niet geschieden tegenover overheidspersonen. Het Horst Wes- selliecl mag niet worden gezongen, wel het „Deutschland, Deutschland ueber alles", mits het wordt voorafgegaan door het eerste cou plet van het Oostenrijksche volkslied. Ten slotte is geoorloofd het potret van Adolf Hitler te verkoopen. Uit Linz wordt gemeld, dat de komst van minister Seyss Inquart naar Linz uitgesteld is in verband met de wekelijksche bijeen komst van den ministerraad, waaraan Seyss Inquart moet deelnemen. Hij wordt vandaag te Linz verwacht. Volgens bevoegde kringen zal Seyss Inquart te Linz belangrijke bespre- kinen voeren, waarvan het voornaamste doel zou zijn een reorganisatie van het provinciaal bestuur van Opperoostenrijk en van de ge meentebesturen der belangrijke steden, even als van het vaderlandsche front, met het oog op het toevertrouwen van zekere belangrijke functies aan vertegenwoordigers der nationaal socialistische partij. Volgens andere inlichtin gen zou Seyss Inquart nog andere eischen van de nationaal-socialisten meebrengen. DuitscMand. Gedachtemvisseling met den Britschen ambassadeur een behoedzaam polsen Havas verneemt, dat bij het onderhoud dat Hitier heeft gehad met den Britschen am bassadeur ook de koloniale kwestie is ter sprake gekomen, evenals de Oostenrijksche kwestie. Het wordt opmerkelijk geacht, dat men te Berlijn angstvallig vermijdt te groote ver wachtingen uit te spreken ten aanzien van de toekomst der besprekingen, zulks op grond van de ongelukkige ervaring, die men bij vo rige onderhandelingen heeft opgedaan. Ook stelt men het bezoek, dat Von Ribbentrop bin nenkort aan Londen zal brengen eenvoudig voor als een afscheidsbezoek. Aan Britsche zijde schijnt men den indruk te willen vermijden, dat Engeland er bij zijn onderhandelingen met Italië naar zou stre ven de beide deelnemers aan de as Rome-Ber- lijn van elkander te verwijderen. Niets misnoegt de leiders van Duitschland zoo zeer als pogingen van dezen aard, Men wijst in politieke kringen te Berlijn op de .evenwijdigheid" der Engelsch-Duitsche en Engelsch-Italiaansche besprekingen. Overi gens verwachten dezelfde kringen noch een snel succes der Engelsch-Italiaansche bespre kingen. noch de eventualiteit van een En- gelsch-Italiaansch conflict in de Middelland- sche Zee. Voor het oogenblik zijn de Engelsch-Duit sche besprekingen nog in het stadium van behoedzaam polsen. (fyty fetes/t^nwMIJNHARDTJES1 (Adv. ingez. Med.) Japanners rukken op naar Zuid-China. Chineesche versterkingen onderweg. Uit Hankau, 4 Maart: De vastberaden op- marsch der Japanners in zuidelijke richting door Sjansi wordt voortgezet evenals hun druk op Hoema. op 35 mijl van Linfen. Bij de recente gevechten om Linfen en Linsji zijn, naar gemeld wordt, aan beide kanten zware verliezen geleden. Men is hier ter ste de zeer ongerust, aangezien men vreest, dat de volgende Japansche beweging hun troe pen naar de provincies Sjensi, Ningsia en Kansoe zal leiden. Omvangrijke Chineesche versterkingen worden naar Sjensi overgebracht, ten einde een dergelijke beweging te stuiten. Zij stel len zich op in de nabijheid van Toengkwan. Gebruik makende van de verplaatsing van Japansche troepen van het front der Peking- Hankau spoorlijn naar Sjansi hebben de Chineesche troepen bij de kruising der Pp- king-Hankau en Loenghai spoorwegen de Gele Rivier overgestoken. Zij rukken thans in noordelijke richting op langs de Hankau- Peking lijn. De rechtervleugel der Chineezen die in oostelijke richting oprukt van den spoorweg, heeft Sinsiang en Weiwei op 30 mijl ten noorden van de rivier heroverd. PRIJSVRAAG WIE HEIPT ONS? De administratie van ons blad ontving onderstaande advertentie. Onze jongste bediende verknipte bij ongeluk de tekst. Wij zitten nu ..iet de gebakken peren. Helpt ons uit de nood! De betreffende adver teerder heeft voor de vernuftige speurders die de goede oplossing van dit probleem weten te vinden, zeer FRAAIE PRIJZEN BESCHIKBAAR Als tweede prijzen drie METALEN FRUITSCHALEN Als derde prijzen tien METALEN SIER AADKISTJEi». Oplossingen in te zenden vóór Dinsdag 8 Maart a.s. onder No. 8627SA bureau van dit blad. De uitslag wordt Zaterdagavond 12 Maart in dit blad gemibliceerd: NV )snc U BS 5 7 m - z o y ,L STRA JORIS DEN HAAI BR ONS O - LJcJ -n Dl -4 ENZ. :hte TI cn dl 1 1 NIU - AT L STR. 3 A m TO T— ap 'o JVJ ADEN T K K E CC O 3 IA o. m p 70 JM 1 O m c 1 rn |g taria. IEMA CES N sS d'Sll c (Adv. Ingez. Med.) Volkenbondsstatistieken over het jaar 1937. Belangrijke uitbreiding van den wereldhandel. Het peil van 1929 bijna weder bereikt. Interessante cijfers van Italië en Japan. Toeneming ook van de wereldvoortbrenging aan grond stoffen en industriëele artikelen, doch teekenen van achter uitgang in het laatste kwartaal. Een a verse kenb liiVw (Van onzen correspondent.) Genève, Maart. EN van de interessantste, regelmatig verschijnende uitgaven van het Vol- kenbondsseretariaat is het .Maande- lijksche Bulletin van den Volkenbond" dat iedere maand door de zorg van de econo mische afdeeling wordt uitgegeven. Het bevat steeds duizenden cijfers, die op de meest ver schillende economische onderwerpen betrek king hebben: op den in-en-uitvoer der ver schillende landen, op de voortbrenging van grondstoffen en industrieele artikelen, op het spoorweg-en-scheepvaart-verkeer, op den aanbouw van handelsschepen, op de groot- handelsprijzen en op de kosten van levenson derhoud op de wisselkoersen en op de goud voorraden in de nationale banken, op de be leggingen in de spaarkassen, op de werkeloos heid en nog verschillenre andere voor het eco nomische leven van een land belangrijke eco nomische onderwerpen. Dit bulletin bevat over al deze punten nauw keurige gegevens over alle landen, zonder onderscheid of zij al dan niet t-ot den Volken bond behooren. Voor die staten, die niet zelf hun ge gevens bij den Volkenbond inzenden, worden zij uit de ambtelijke documenten dier landen bijeenverzameld. Alleen Spanje ontbreekt het laatste jaar in de statistiek. De Spanjaarden hebben andere zorgen aan het hoofd als het nauwgezet uitrekenen, hoe groot de in-en-uit- voeren, de goederen-voorbrenging, enz. bij hen wel waren. Het deze week verschenen Februari-nummer van dit Volkenbondsbulletin is bijzonder in teressant, omdat het niet slechts de jongste cijfers over December 1937 en ten deele ook reeds Januari 1938 brengt, doch tevens de eindcijfers over het jaar 1937 in vergelijking tot 1936 samenvat. Bovendien krijgen wij daarbij ook de cijfers uit het jaar, waarin de wereldcrisis van den laatsten tijd begon, het jaar 1929, opdat men zien kan, in hoeverre de economische welvaart weder den graad van dat laatste jaar vóór het ongeluk bereikt heeft. Bijzonder duidelijk en uitvoerig zijn de ge gevens over twee der belangrijkste economische factoren, den wereldhandel en de wereld voortbrenging. Li dezen brief wil ik mij dan ook tot deze twee punten beperken. in\ e Wereldhandel kan zich over het jaar 1937 zeker niet beklagen. De ge middelde, goudwaarde van de in de geheele wereld in-en-uitgevoerde koopwaren bedroeg in 't jaar 1937 per maand 2513 mill, oude Ame- rikaansche gouddollars, de munteenheid waarin alle gegevens herleid worden om de vergelijkingen zoo zuiver mogelijk te maken. In het jaar 1936, dat ook reeds een jaar van terugkeerende welvaart was, bedroeg de ge middelde maandelijksche goudwaarde van alle in-en-uitvoeren nog slechts 2031 millioen oude dollars, zoodat de goudwaarde van den wereldhandel in 1937 met niet minder dan 23 pet. is toegenomen! Ondanks deze belangrijke stijging van de goudwaarde der in- en uitvoeren van alle landen ter wereld tezamen in het jaar 1937 is het gemiddelde maandcijfer van 2513 mil lioen toch nog meer dan 50% lager dan het cijfer van 1929! Intusschen beteekent dit nog niet, dat de geheele wereldhandel in 1937 in derdaad nog niet de helft van dien uit 1929 zou hebben bedragen. Want wanneer men de goudwaarden van de in- en uitvoeren uit twee jaren met elkaar vergelijkt, moet men natuur lijk ook rekening houden met de eventueele wis seling der goudprijzen der in- en uitgevoerde artikelen. Indien deze prijzen erg dalen, is het duidelijk, dat ook de goudwaarde van den totalen wereldhandel daalt, ook al is mis schien hetzelfde aantal goederen in- en uit gevoerd. Het is daarom niet zonder belang te weten, dat de goudprijzen der in- en uitge ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Waai wilt U dan heen? vroeg Thijs verbaasd aan Kwek-Kwak. Wel, die staf halen, natuurlijk. Ik denk wel, dat Knotje hem vergeten zal hebben! Laten we in alle geval maar even gaan kijken. Zoo gezegd, zoo gedaan en Thijs, Kriel en Kwek-Kwak holden weer de trap op. Zie je wel, Thijs, riep Kwek-Kwak, daar ligt de staf op den grond, Nou. vooruit nu, verander me gauw in een werkelijk mensch Thijs nam den tooverstaf op en bekeek hem met nieuwsgierige oogen. Wat moet ik nu doen, Kwek-Kwak? vroeg hij, naar het eendje kijkend. Neem dien staf in je hand. Kom een beetje hierheen. Houdt hem nu boven mijn hoofd en zeg Kwek-Kwak, jij bent Kwek- Kwak. V rander je in ALsius, den grooten toovenaar. Zeg dat drie maal achter elkaar en alles is dan weer in orde. Thijs hield den staf boven het kopje van de eend en zei driemaal achter elkaar wat Kv -k-Kwak hem voorgezegd had. Kriel stond er vlak naast en keek met nieuwsgierige oogen toe. Thijs was uitge sproken en keek met groote oogen naar het eendje.... voerde goederen sinds 1929, ondanks een stij ging van den laatsten tijd. met meer dan 50% omdlaag zijn gegaan, dus ongeveer in dezelfde verhouding als de daling der totale goudwaarde der verhandelde koopwaren. Hieruit volgt dus, dat in werkelijkheid de wereldhandel in 1937 vrijwel even omvangrijk is geweest als in jaar 1929. Het Volkenbonds secretariaat heeft berekend, dat de omvang van den wereldhandel in 1937 nog slechts 21/2% bij dien uit het jaar 1929 ten achter is gebleven. Aan de stijging van de goudwaarde van den wereldhandel in 1937 hebben alle landen hun aandeel gehad. Uit overwegingen, die ik niet doorgronden kan, is alleen in Algiers zoowel de invoer als de uitvoer achteruitgegaan! In alle andere landen zijn echter de invoeren toegenomen, China en Sovjet-Rusland uitge zonderd waar de invoeren slechts gelijk aan 1936 gebleven zijn. Onder de landen, waar de in- en uitvoeren in 1937 heel veel grooter dan in 1936 waren, neemt Italië een eerste plaats in. Dit behoeft ons zeker nniet te verwonderen. In Italië hebben zioh in 1936 de sancties der Volken bondsstaten tegen dit land zeer voelbaar ge maakt. Zoowel de invoeren als de uitvoeren werden daardoor tot een abnormaal laag cij fer teruggebracht. Het is dus geen wonder, dat deze thans belangrijk weder in de hoogte zijn gegaan, nu de internationale handelsbetrek kingen tusschen Italië en de andere staten weder normaal zijn geworden. De Italiaansche invoeren zijn met niet min der dan 70% gestegen, de Italiaansche uit voeren met 46%. De handelscijfers van een ander land heb ben eveneens een politieke beteekenis, die van Japan. Hoe zou de Japansche internatio nale handel zich onder den invloed van den oorlog in het Verre Oosten gehouden hebben? Wat zou het gevolg van de door sommige par ticuliere organisaties gepredikte boycot-be weging tegen Japansche goederen geworden zijn? In Juli scheen het, alsof de oorlog tegen China een noodlottigen invloed op den inter nationalen handel van Japan zou hebben. In Augustus daalden plotseling de invoeren en de uitvoleren met ongeveer 20 pet., doch ter wijl de invoeren zijn blijven afnemen, het geen waarschijnlijk de wil der Japansche re geering zelf geweest is die geen deviezen voor niet strikt noodige buitenlandsche artikelen uit het land wil laten gaan heeft de daling der uitvoeren in September wieder voor een stijging plaats gemaakt. Ook in October was van een werking der boycot-beweging nog niets te bespeuren. De uitvoeren namen ook toen nog toe! Toen volgdie in November we der een daling van 15 pet. De boycot-vrien den konden juichen. Eindelijk schenen zij dan toch succes te hebben. Doch December bracht hun een nieuwe teleurstelling. De Japansche uitvoeren stegen weder tot het oudie peil van Juli. Tot hun troost vermeldt het Volkenbonds bulletin voor de maand Januari 1938 als „voor loopig" cijfer een geweldige uitvoerdaiing van 40 pet. Zal deze vermindering thans duur zaam zijn? Wij zullen de volgende maanden moeten afwachten en kunnen op het oogen blik slechts vaststellen, dat het jaar 1937 de door velen gehoopte ineenstorting van den Ja- panschen uitvoerhandel niet gebracht heeft. nu de wereldvoortbrenging betreft, deze is in 1937 ook grooter geweest dan in 1936. Vooral de voornaamste grondstof fen (ijzer, staal, koper, zink, steenkolen, pe troleum) zijn in veel grootere mate voortge bracht en hebben, met uitzondering van de steenkolen die nog ongeveer 2 pet. ten achter zijn gebleven, het hooge peil van 1929 weder bereikt. Ook de voortbrenging der industrieele artikelen is over het algemeen in 1937 heel wat hooger geweest dan in 1936. De eindcij fers over de industrieele bedrijvigheid van het afgeloopen jaar zijn echbsr nog niet alle ver krijgbaar. In die landen, die hieromtrent reeds gegevens over alle twaalf maanden van 1937 verstrekt hebben (Canada, Denemarken, Est land, Frankrijk, Nederland, Polen, de Ver- eenigde Staten van Amerika en Zwedien), was de gemiddelde maandeiijksche industrieele voortbrenging in 1937 echter belangrijk hoo ger dan in het daaraan voorafgegane jaar. En de cijfers der eerste elf maanden der andere landen maken het hoogstwaarschijnlijk, dat ook daar het eindcijfer over 1937 op een toe nemende industrieele bedrijvigheid zal wijzen. De cijfers over de industrieele voortbren ging hebben echter dit bedenkelijke, dat in de allerlaatste maanden van 1937 voor ver schillende landen weder een stilstand of zelfs achteruitgang is ingetreden. Vooral in de Ver- eenigde Staten van Amerika krimpt de indus trieele bedrijvigheid reeds van September af in onrustwekkende mate voortdurend in. Het hoogere gemiddelde cijfer over 1937 is daar, en eveneens in Canada en Estland, slechts aan de ruime industrieele voortbrenging der eerste helft van het jaar te danken. Ook in Neder land is het gemiddelde cijfer hooger dan het cijfer van December, doch bij ons te lande werd het minimum in October bereikt en heeft daarna in November en December eenig herstel weder plaats gevonden, waardoor in December het gemiddeld^ jaarcijfer bijna weder bereikt werd. In Amerika is de indus trieele bedrijvigheid sinds September echter met bijna 30 pet. teruggegaan, hetgeen een verontrustend verschijnsel is te midden van de zeer vele bemoedigende gegevens, die het Fe bruari-nummer van het statistische Volken bondsbulletin vermeldt. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. een accoord in het zweedsche hotelbedrijf. STOOKHOLM, 4 Maart (Reuter). Na dat verscheidene dagen onderhandelt was door de bemiddelingscommissie der regeering met werkgevers en werknemers- in het café- en restaurantbedrijf, is een overeenstemming tot stand gekomen, waarvan de inhoud echter niet bekend is gemaakt. Het blijkt echter, dat een der bepalingen betrekking heeft op een gemiddelde loonsverhooging van 15 kronen per maand. De beide partijen zullen thans nog moeten stemmen over de voorloopige over eenkomst. Wordt deze goedgekeurd, dan ver wacht men, dat het werk op 13 Maart her vat zal worden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6