tSx^X' Artis Reddings Comité. N Voor den Politierechter. I'M f >»-L '-J HJDL-Vertelling MIDDENSTANDS INSTITUUT KUNSTGEBITTEN LAGE PRIJZEN ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. ZATERDAG 5 MAART 193S HAARDEM'S DAGBLAD I Ze kon in Knollendam niet aarden. Van Amsterdam naar Knollendam is wel een groote overgang, want de eene dam is de andere niet. 't Laat zich hooren, dat de juf frouw, die vele jaren ergens driehoog in de hoofdstad had gezeten, zich niet zoo gemak kelijk thuis voelde tusschen de plattelanders, die, zooals vaak het geval is, aan elkaar ver want waren en één groote familie vormden, Terwijl men in Amsterdam zich niet erg be kommert om het wel en wee der buren, zoo lang men er zelf geen wee van krijgt, waarom huiselijke twisten kunnen uitgevochten wor den, zonder dat er veel notitie van genomen wordt, stelt een Knollendammer een levendig belang in hetgeen bij buurman binnenskamers voorvalt. Bij den Amsterdammer ging het niet altijd even rustig toe. De vrouw meende, dat haar man aanleg had voor lichtzinnigheid en blijk baar had ze deze in Amsterdam de baas kun nen blijven, maar in Knollendam ging dat niet en dat schreef ze toe aan Knollendammer invloeden. Wanneer de man vanwege zijn lichtzinnig heid in Amsterdam gekapitteld werd, stond hij daar alleen tegenover, want, als gezegd, trekt niemand daar partij. In Knlolendam echter waren op de fabriek, waar hij werkte booze geesten werkzaam, die hem tegen de straffe hand opzetten en in den man was een onge kende oppositie ontwaakt, die nu alle banden van echtelijke tucht verbrak, zoodat een aan merking over lichtzinnigheid nu beantwoord werd met een pak slaag. De onderworpene was tegen allen regel in, despoot geworden, die op zijn beurt de wetten ging stellen. Zoo had hij bevolen, dat zijn kippen niet buiten mochten loopen en toen hij overtreding van die verordening constateerde, bestrafte hij dit door zijn vrouw bij de haren te grijpen, wat haar een lok kostte. Toen de juffrouw dit alles verhaalde, rukte ze de muts van het hqófd, schudde de lokken als een leeuw de manen en wees den politierechter op een plek. waar, volgens haar, de lok was bevestigd ge weest. Of de man voor die gewelddadige handeling terecht stond? Wel neen, .het was de juffrouw, die in 't klaagdebankje zat. Wat toch was het geval? De oppositie van den man had in haar een groote haat doen geboren worden tegen alle Knollendammers en in het bijzonder tegen haar buurvrouw, van wie zij wist of ver moedde, dat die wel eens om een hoekje gluur de als er daarnaast haar trekker ij en en der gelijke gebeurden. Toen het geval met de kippen had plaats gevonden, laaide weer zoo'n woede tegen de buurvrouw op, dat zij deze leelijke scheldwoor den naar het hoofd slingerde op het oogen- blik dat de buurvrouw in een auto plaats nam. Daarover liep het proces. Buurvrouw zei, dat ze zich beleedigd achtte, de chauf feur had scheldwoorden gehoord, al wist hij van al hetgeen de juffrouw in groote radheid de andere op reis had meegegeven, zich slechts een klein deel te herinneren, 't Is begrijpe lijk, want de juffrouw was te vergelijken met een uurwerk waar de pal van los springt of met een auto zonder remmen. Niets kon haar woordenvloed stuiten; ze ratelde door requisitoir en vonnis heen, al timmerde de rechter met zijn hamer en viel eindelijk amechtig in het bankje terug verklarende, dat ze niet meer naar Knollendam zou gaan en dat de rechter haar bij zich moest houden. Deze deed dit niet en gaf drie gulden boete met een vermaning die over haar heen ging en toen sloeg ze de richting naar 't station weer in, zoodat we met groote waarschijnlijk heid kunnen zeggen, dat ze naar Knollendam is teruggekeerd. Een stratenmaker en een motorrijder Een autobestuurder zal een stratenmaker geen kwaad hart kunnen toedragen, wanneer hij ziet hoe deze zijn best doet den weg voor hem te effenen, maar de vérstandhouding kan minder goed zijn, als de stratenmaker meer stratenopbreker dan maker is, omdat dan de bestuurder in zijn vaart wordt ge stuit. Zoo was het geval op een dag onder Aals meer, waar op een eenzaam wegje een stra tenmaker het wegoppervlak over de geheele breede had opgebroken, verwachtende, dat hij het gat kon dichten voor dat er een voer tuig zou kunnen komen. Hierin had hij zich misrekend en een auto stond voor de opge broken straat. De bestuurder meende bij den stratenmaker een zekere stille pret te con- stateeren, als wou hij zeggen „Je kan er lekker niet door" en toen de bestuurder vroeg, hoe lang het nog wel zou duren, zei de man, die de steenen aandroeg lakoniek: .Een kwartier tje". Dat alles prikkelde den bestuurder, die gewild had, dat de ander een paar ijzeren platen over het gat had gelegd warover de auto kon passeeren en toen de stratenmaker rustig voort ging zijn steentjes te rijen, zette de ander zijn motor aan en naderde het gat onder de mededeeling, dat hij over straten maker en al heen zou gaan, wat hij echter niet deed. Toen ging de stratenmaker, die aan den kant werkte voor de auto staan en de bestuurder vatte dit op als een uitdaging 't Ging hard tegen hard. „Ga op zij, of en de bestuurder liet den motor rammelen, als of hij volle kracht op den stratenmaker zou instormen. Deze nam het wisse voor het on wisse en ging wat op zij, waarop de bestuur der door het opgebroken deel heen reed. Maar nu moest hij zich ervoor verantwoor den, dat hij den stratenmaker met den dood bedreigd had. Toen de officier echter de juiste toedracht der zaak had gehoord waaruit bleek, dat de autobestuurder wel een heel grooten mond had opgezet, maar toch geen poging had ge daan over den ander heen te rijden, maar integendeel voor de straatbreuk gestopt had, terwijl de stratenmaker den bestuurder be hulpzaam geweest had kunnen zijn om het open gedeelte te passeeren, achtte de officier het tenlaste gelegde niet bewezen, waarom hij vrijspraak vroeg, waarmee de rechter ac- coord ging. LICHAMELIJKE OPVOEDING. De afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Licha melijke opvoeding in Nederland houdt Zater- avond 12 Maart een algemeene ledenvergade ring in hotel „Lion d'Or". 'Na afloop zal de heer J. S. Pomper een voordracht houden over het onderwerp: „De gymnastiekleeraar in zijn taak in Indië", verduidelijkt met lichtbeelden. UITSPRAAK RECHTBANK HAARLEM VAN DONDERDAG 3 MAART 1938. .P. V., verzekeringsagent, wonende te Haar lem. thans ged. „Valschheid in geschrifte" een jaar en zes maanden gev.straf met aftr. prev. hechtenis o.v. V -V tl [/-lï G.HEy ELrs Thans AMSTERDAM, Maart. De eerste teekenen van het aanstaande voorjaar verschijnen weer. In Artis valt nu veel moois te zien. Met het geld, dat het Artis Reddings Comité heeft ingezameld kan reeds veel worden ge daan en vele nieuwe dierenterrassen zijn in studie genomen. Eén ervan is een apenrots, welke naar alle waarschijnlijkheid zal verschijnen op de plaats waar thans de oude, niet. meer gebruik te, muziektent staat. Bovenstaande afbeeldin gen geven een denkbeeld van het plan. Er zullen echter méér nieuwe terrassen moe. GHEyEiS. ten komen en daarvoor is het geld nog niet ge heel aanwezig. Wil het Comité Artis doeltreffend moder- niseeren, dan is nog veel noodig. Daarom ver oorlooft het Comité zich nogmaals zijn giro nummers bekend te maken: Postrekening 321500 Gemeente Giro A 4400 De nieuwe regeling voor steun- uitkeering. Gaat Zaterdag 12 Maart in. Bij de behandeling van de begrooting drong in de zitting van Donderdagmiddag bij het hoofdstuk „Ondersteuning werkloozen" de heer Mars o.rm bij B. en W. er op aan, de wijziging welke de minister van Sociale Za ken per circulaire van 21 December in de uitkeeringsnofmen heeft gebracht, zoo spoe dig doenlijk toe te passen, zoo mogelijk nog deze week, daar deze wijziging voor een aan tal ondersteunden eenige verruiming van het steunbedrag zal brengen varieerende van 25 cent tot f 1,25, Naar wij vernemen was het niet mogelijk deze wijziging reeds deze week te doen in gaan, daar voor iedere ondersteunde een ver gelijking moet worden gemaakt tusschen de oude schalen en de nieuwe om hierdoor te doen vaststellen of hij in steun vooruit kan gaan bij deze wijziging, met welke bereke ning de hier ter stede gevestigde diensten Vrijdag zijn begonnen. Volgens de nieuwe berekening zal dus voor het eerst worden uit gekeerd Zaterdag 12 Maart a.s. Teneinde misverstand te voorkomen, zij er op gewezen dat door de wijziging niet alle on dersteunden vooruitgaan in het steunbedrag, doch wel kunnen degenen, die als gevolg van het feit dat zij aan de maximum-uitkeering zijn en feitelijk als gevolg van de gezins grootte meer zouden kunnen ontvangen, een verhooging ontvangen welke varieerend is en wel van f 0.25 tot aan f 1,25 toe. VEREENIGING VAN JONG HERVORMDEN. De aangekondigde volksliederenavond van den heer J. Kal op Woensdag 9 Maart kan door verhindering' van den spreker niet door gaan. De heer Noordhof zal nu op genoem den avond een lezing houden in de Theeoso- fiastichting, Nassauplein. CELLO-RECITAL. De heeren Rafaël Lanes en Theo v. d. Pas, die Woensdagavond een concert gaven (zie ons verslag in het nummer van Donder dag) zijn hoofdleeraren aan Haarlem's Mu ziekinstituut. De Proef door ANDRIES BUYS. U stond Arnold in de kamer, waar hij vier weken geleden met oom August een woordenwisseling gehad had, die de laatste was gebleken. Geen week daarna was oom August gestorven. Maar bij dat laatste onderhoud had hij Arnold de deur uitgegooid, met de verzekering dat hij het niet in zijn hart moest halen ooit weer te rug te komen. Niets wilde hij meer te ma ken hebben met een neef, dien hij eigenlijk aan het gerecht diende over te leveren, iemand die van kwaad tot erger vervallen was en voor diefstal in de gevangenis behoorde te zitten. Arnold had de oogen van den ouden man, die jaren lang zijn voogd geweest was, gezien en hij had de zijne neergeslagen. Dat was vier weken geleden en nu stond hij in de werk kamer van oom August, midden in den nacht en het was koud en donker. Hij was door alle hindernissen heengeko- men, wat voor een kenner van 't oude huis niet zoo moeilijk genoemd kon worden. Een achterdeursleutel had hij al eens veel vroeger nagemaakt. De laatste maal dat hij oom August levend gezien had, moest deze eeni ge voorwerpen bergen in de safe, die in den wand van de werkkamer was ingebouwd. De safe was geheel verborgen achter een pa neel, waarvan men niet licht raden zou, dat het opzij geschoven kon worden. De cijfer- en lettercombinatie van het slot had Arnold goed in zich opgenomen. Waarschijnlijk wist nie mand iets van het bestaan van de safe af, misschien de notaris.Zeker geen familie- „Nut en Sport'' De Haarlemsche Pluimvee- en Konijnen- fokkersvereeniging „Nut en Sport" hield Don derdag 3 Maart haar 23ste jaarvergadering in 't „Hof van Holland" De voorzitter, de heer A. J. van der Ploeg, sprak in zijn openings woord zijn groote tevredenheid uit over de toeneming van het ledental in 1937, n.l. 90%, het resultaat van de goedgeslaagde tentoon stelling een gevolg. Spreker wekte de aanwezigen op, de actie om leden te werven niet stop te zetten, opdat Nut en Sport" bij haar 25-jarig bestaan een jubileumviering kan organiseeren, zooals Haarlem op pluimveegebied nog niet te zien gegeven heeft. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek,, dat de vereeniging er goed voor staat en op weg is, weer tot een der grootste ver- eenigingen des land te worden; onder de nieuwe leden zijn zeer vele sierduivenfokkers. De penningmeester bracht verslag uit; hij ontving applaus. Uit het verslag van de ten toonstelling bleek, dat er bijna 2500 bezoekers geweest waren, wat voor een groot deel te danken is aan de vereeniging, die hun mede werking verleend hebben. De bestuursleden, die volgens de statuten moesten aftreden, werden bij acclamatie her kozen. Stemmen gingen op, om dit jaar, evenals vroeger weer per touringcar op excursie te gaan. 16 RiJKSSTR.WEG 16 HAARLEM-N. - TELEF. 16726 m. garantie tegen onze bekende Spreekuren lederen morgen van 912 uur. Avondspreekuren: Dinsdag en Donderdag 79 uur. Spreekuren Gr. Houtstr. 99, Tel. 13728 lederen middag van 1.304 uur. Avondspreekuren Maandag, Woensdag, Vrijdag van 7—9 uur. (Adv. Ingez. Med.) lid. Arnold moest de kans grijpen voor het te laat was. Koortsachtig zocht hij bij het schijnsel van een zaklantaarn, naar de cijfers in het notitieboekje. Het paneel week terzijde. Hij had goed gezien, na eenig gemorrel gaf het slot mee en het deurtje sprong open. Hij voel de dat zijn voorhoofd klam was, toen hij het licht van zijn lantaarn op de geopende safe richtte. Er lagen en paar bankbiljetten, die hij zonder ze na te tellen in zijn zak stopte. Het scheen verbijsterend weinig, maar het was beter dan niets. In ieder geval kon hij er niet op rekenen, dat hij iets van de erfenis te zien kreeg, maar in dit geval had oom August zich toch vergist. Verder scheen de safe leeg te zijn, tenminstewacht daar achterin lag nog een klein pakjeHet was gezegeld, maar Arnold scheurde het haastig open. Het bevatte slechts een lang document. Oom August's testament! Na de eerste zinnen gelezen te hebben, was dit voor Arnold een zekerheid. Het kinder ziekenhuis, de vereeniging tot behartiging van de belangen van weduwen en weezen en nog rijke legaten ontvangen, Nu ja, wat deed het een half dozijn instellingen zouden belang- er allemaal toe? Hij kon hier niet tot morgen staan lezen. Hij deed beter het testament mee te nemen of te verscheuren Maar wat; was dat? en legateer ik aan mijn neef Arnold Delanges de som van tweemaal honderddui zend gulden...." PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 6 MAART. Progr. I Hilversum II. Progr. II Hilversum I. In verband met plaatselijke slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden. Progr. III Diversen 8.35, Keulen 8.50, Fransch Brussel 10.20, Keulen 11.20, Ned. Brussel 1.20. Keulen 1.30. Fransch Brussel 2.20, Ned. Brus sel 2.35. Keulen 3.35, Parijs Radio 5.20, Boeda pest of diversen 6.50, Keulen 7.20, Beromünster of diversen 9.20. Keulen 9.50 Fransch Brussel 11.20. Progr. IV Ned. Brussel 8.30 Radio P.T.T. Nord 11.35, Droitwich 1.35, Radio P.T.T. Nord 2.20. Droitwich 2.40, London Regional 5.20. Droitwich 6.50. Boedapest 11.00, Parijs Radio 11.20. i Progr. V 8.0012.00 Diversen. PROGRAMMA VAN DE IIA VRLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Maandag 7 Maart 1938. Progr. I Hilversum I Progr. H Hilversum n Progr. in. 8.00 Keulen; 10.35 Parijs Radio, 1205 Radio P.T.T. Nord; 12.20 Parijs Radio: 1.20 Ned. Brussel; 1.35 Keulen; 2.20 Diversen. 1.35 Keulen; 2.20 Diversen; 3.20 Keulen; 5.20 Parijs Radio; 6.20 Keulen, 8.00 Munchen of diversen; 8.20 Rome, Bari. Milaan, 9.20 Bero münster; 9.50 Keulen; 11.20 Diversen. Progr. IV: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diversen. 10.35 London Regional; 11.20 Droitwich; 11.50 London Regional; 1.20 Droitwich; 2.20 Lon don Regional; 2.50 Droitwich; 3.20 London Regional; 4.20 Droitwich; 8.20 London Regio nal; 8.50 Keulen; 9.20 Droitwich. Progr. V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: zang programma. 1 Ah. sweet mystery of life. Denis Gonet; 2 Estrellita, Erna Sack; 3 Heut' und alle Ta- gen, H. Ernst Gron; 4 Aria uit Rigoletto. Erna Berger, 5 Em Stern fallt vom Himmel, J. Schmidt; 6 Herz, du kennst meine Sehn- sucht, M. Eggerth; 7 Notte a Venezia, Benj. Gigli; 8 If I am dreaming, Denis Gonet. Orgel, tusschenspel. 9 Hot dog, Sydney Torch.. 10 Dixon Hits No. 14, Reg. Dixon; 11 Dance of the blue Ma rionettes, S. Torch. Vervolg zangprogramma. 12 Aria uit Traviata, Erna Berger. 13 Dort wo du hingehst, H. Ernst Groh; 14 Ein neues Leben fangt an, M. Eggerth; 15 Mandulinata di Napoli, J. Schmidt; 16 Villanella, Erna Berger, 17 Du bist mein Gliick. Bengjin. Gigli 8.00—12.00 Diversen. Oom August, die hem toch niet had willen onterven! „Mits het zal zijn bewezen, dat bovenge noemde Arnold Delanges zich niet met mis dadige practijken inlaat. Te dien einde zal dit testament eerst over vier weken na dato worden geopend. Gedu rende dien tijd zal dit huis dag en nacht be waakt worden. Heeft bovengemelde Delanges al dien tijd geen pogingen in het werk ge steld om zich wederrechtelijk eigendommen van zijn oom toe te eigenen, dan zal dit als een bewijs van zijn goed gedrag worden aan gemerkt en hem bovengenoemde som worden ter hand gesteld. Maar danHet geld dat hij in zijn zak had gestoken! De papieren, die hij geopend hadHoeveel tijd bleef er nog over om alles weg te leggen zooals hij het gevonden had? Eerst over een week zou het testament geopend worden. Hij had dus alle gelegen heid om de sporen van zijn bezoek uit te wisschen. Het geld legde hij weer in de safe. Het testament vouwde hij op en deed er een ander papier om, bond er een touw omheen en zocht naar het lakstempe] dat altijd op Oom's bureau lag naast de lakZijn ver langen om alles tot een goed einde te brengen gaf hem dubbele kracht. Nog nooit had hij zoo snel en nauwkeurig gewerkt. Al z-ijn aandacht was geconcentreerd op één ding, zoo snel mogelijk hier vandaan te komen, zoodat niemand weten zou dat hij er geweest was. Het stempel lag daar, maar hoe moest hij vuur maken zonder zich te verraden? Welk een onzin de gordijnen waren immers geslo ten en de blinden voor de ramen Maar op hetzelfde oogenblik dat hij een lu cifer aanstreek, scheen er nog licht van een andere plaats te komen. Snel draaide hij zich om. De lampen aan de zoldering brandden. In de deur stonden een nachtwaker en een po- litie-agent. ,De Kerk een wereldomvattende gemeenschap". Gebedsdag voor vrouwen. Gisteravond werd aan het einde van den wereldgebedsdag voor vrouwen in de kapel Bet-hesda Sarepta een gebedssamenkomst vooi^ vrouwen gehouden. Het programma luidde „De Kerk een wereld omvattende gemeenschap". De samenkomst, die zeer druk bezocht werd, stond onder lei ding van mej. E. Boeke, directrice van het in ternaat t. o. v. huishoudelijke beroepen, en mej. I. Kalbfleisch, Ger. Tlieol. Candidate te Haarlem. De wereldgebedsdag vindt haar oorsprong in de in 1928 te Jeruzalem gehouden Wereld conferentie, waar nieuwe lijnen getrokken werden voor het werk van de Zending. De bijeenkomst werd door de leidster ge opend met een oproep tot aanbidding. Staande zong de Gemeente Psalm 103. De leidster richt te een oproep tot de Gemeenschap, die geza menlijk beantwoord werd. Na gezang 273 volg den oogenblikken van stil gebed. De leidster zeide: Laat ons bidden voor de conferentie in Tambaran, voor den Internationalen Zen dingsraad en voor de Nationale Christenraden Na" verscheidene andere gebeden zeide de leidster: Laten wij, eer wij van hier gaan, nog eenmaal stilstaan bij de gedachte aan de we reldomvattende gemeenschap, diie in onzen Gebedsdag tot uiting komt. Na het bidden van het Onze Vader werd de bijeenkomst beëindigd met het zingen van een lied „De dag, dien Gij ons gaaft, gaat henen en een woord van de leidster. VROUWEN-REISVEREENIGING „VREDE EN WELVAART". Het bestuur der Vrouwen Reisvereeniging Vrede en Welvaart deelt mede dat het dage- lijksch bestuur bestaat uit: voorz. mevr. A. v. d. BrughLoman; penn. mevr. A. v. Latum Brewer en secr. mevr. T. Niewenhuizen Scholtz, (Waalstraat 5, Haarlem). Corseltenhuis Koppes. Hedenmorgen elf uur is in het perceel Ge neraal Cronjéstraat 52 het „Corsettenhuis Koppes" geopend. Zoowel van buiten als van binnen maakt deze zaak een aangenamen in druk. De inrichting en aankleeding zijn sober gehouden, maar alles getuigt toch van goeden smaak. Er zijn drie geriefelijk ingerichte pas kamers, waar aan de dames ge1"- heid ge boden wordt, de corsetten ter tse te be- oordeelen, wat van groote beteekenis zal blij ken te zijn, want het koopen vair een corset is een zaak van vertrouwen. De dames vinden hier ieen vakkundige bediening, want alleen die is in staat, met alle factoren rekening te houden en van advies te dienen. Er is boven dien een uitgebreide sorteering corsetten, zoo dat de firma aan alle verlangens van de dames tegemoet kan komen. Vele dames zullen dan ook wel den weg naar het „Corsettenhuis Kop pens" weten te vinden. We wienschen de firma met deze zaak, die een aanwinst van den win kelstand in de Generaal Cronjéstraat genoemd kan worden, veel succes toe. 9 08 VLOTTE DEUX-PIcCES Deux-pièces vormen altijd een practische dracht, omdat men beide deelen in combinatie met iets anders kan dragen, waardoor een nieuw geheel ontstaat. Vooral wanneer men een twee-kleurige deux- pièces bezit, kan men vele verschillende combinaties bedenken. Een practische kleurencombinatie voor de deux-pièces op onze afbeelding is: een brume rok met een gele of een beige blouse. De rok, waarvoor 2 meter stof van 90 centimeter breedte noodig is, valt eenigszins klokkend. De blouse wordt van voren gesloten met een paar knoopjes. Een viertal half-ronde zakjes vor men de eenige garneering. Voor dit blousje heeft men 2 meter stof van 90 centimeter breedte noodig. Het patroon is te verkrijgen in maat 44; bo venwijdte: 102 centimeter; taillewijdte: 86 centimeter; heupwijdte: 110 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passiend maken voor het eigen fi guur. De prijs van het patroon is 26 ets. Het is verkrijgbaar gedurende eeri week van Maan dag af bij de bureaux van dit blad Gr. Houtstr. 93 en Soendaplein 37

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9