Haarlem's Dagblad Twee zeelieden over boord geslagen en verdronken. Hoed u voor de mode! Groote deviezensmokkelarij ontdekt belangrijkste 55c Jaargang No. 16781 Uitgave Lourens Coater, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaus! Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drnkkerij: Zuider Bniten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 7 Maart 1938 Abonnementen per week f0.2f, f). maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Ad vertentiën i 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentje» zie rubriek Nederlandsch s.s. ,,Vredenburg" bij de Noorsche kust in stormweer. BIJ de Halcyon-Lijn te Rotterdam is Zondag telegrafisch bericht ont vangen, dat het vrachtschip „Vredenburg" van deze maatschappij, hetwelk op 2 Maart met een lading erts van Narvik naar Rotterdam was vertrokken, Zaterdagavond op 200 mijl van de Westfjord met hevig stormweer te kampen heeft gehad. De 44-jarige bootsman M. Stolk en de 39-jarige matroos M. Spanjersberg, beiden uit Vlaardingen, werden door een stortzee gegrepen, sloegen overboord en ver dronken. Beide slachtoffers waren gehuwd. Het stoomschip „Vredenburg" meet 6419 ton en is in 1921 te Flens burg gebouwd. Groote Russische order voor Nederland. Bouw van twee passagiers-vrachtschepen. AMSTERDAM, 7 Maart. Door bemiddeling en medewerking van de N.V. Handel Maatschappij „Ex- portchleb" heeft de Sovjet-Russische regeering heden de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij opdracht gegeven voor den bouw van twee vracht-passagiersschepen, plaats bie dend aan 518 passagiers en een be manning van 102 koppen. Dit is een der belangrijkste orders, die een Ne derlandsche werf in den laatsten tijd van Sovjet-Rusland heeft gekregen. De bestelde schepen worden twee zustei'schepen en derhalve volkomen gelijk in uitvoering. „Bemiddelaar" in hypotheken bemiddelde slecht. Alleen op eigen voordeel bedacht. Na meer dan twee jaar onder verdenking te hebben gestaan is een Amsterdamsche assurantiebezorger, de 39-jarige H. A. P. V. op verzoek van politie-autoriteiten in een dertig tal plaatsen in ons land dezer dagen aan gehouden en voor den Officier van Justitie geleid. De man maakte er zijn bedrijf van waarbij zijn beroep van verzekeringsagent hem goede diensten bewees, advertenties te plaatsen en als bemiddelaar op te treden bij het afslui ten van hypotheken. Hij vroeg dan een voor schot van tien tot dertig gulden, dat hij meestal kreeg voor de onkosten, die hij zeide te moeten maken, verdween en liet de hypo theek voor wat zij was. Gedurende twee jaar heeft de bemiddelaar op deze wijze de pro vincie bewerkt, waarbij hij wijselijk zijn woonplaats, de hoofdstad, oversloeg. Klach ten bleven echter niet uit en op verzoek van de politie in tal van gemeenten, zooals Pur- merend, Haarlem, Den Bosch, Bergen op Zoom, Zutphen, en andere, waar hij zijn be- middelingspractijken uitoefende, is hij door de Amsterdamsche recherche niet minder dan dertig maal aangehouden en in verhoor genomen. Telkens moest hij echter weer op vrije voeten worden gesteld wegens gebrek aan bewijs. Tegen elke beschuldiging bleef hij ontkennen. Thans echter was het tegen hem inge brachte bezwarend materiaal van zulk een omvang geworden, dat de recherche er toe overging hem in zijn woning te arresteeren en voor den Officier van Justitie te leiden, die zijn inhechtenisneming beval. 'Hij is op gesloten in het Huis van Bewaring. Trolski versus Moskou. Wijsinski uitgedaagd. In antwoord op de bekentenissen van Ro- sengoltz tijdens het proces te Moskou betref fende de geldsommen, die hij clandestien zou hebben ontvangen van het commissariaat voer buitenlandschen handel sedert zijn ver banning, heeft Trotski te Mexico tegenover vertegenwoordigers van de pers verklaard: „De eenige som gelds, die ik sedert mijn ver banning uit de Sovjetschatkist heb ontvan gen, bedraagt 2500 dollar, die mij te Istan- boel ter hand zijn gesteld door een agent van de Gpoe, toen ik het Russische consulaat ver liet, ter dekking van mijn pesoönlij'ke uitgaven. Uiteraard is deze som mij niet tegen een ontvangbewijs overhandigd. Wettig noch on wettig, rechtstreeks noch middellijk heb ik uit de Russische schatkist eenig ander bedrag ontvangen". Ten opzichte van de bewering volgens welke een Duitsche firma als bemiddelaarster ge diend zou hebben tusschen hem en zijn mede plichtigen, verklaarde Trotski van meening te zijn, dat het hier om een grove en ellendige uitvlucht gaat, aangezien de Sovjet justitie niet kan verwachten bijgestaan te worden door de fascistische justitie. Ook ontkent Trotski, dat zijn zoon 630.000 dollar zou heb ben ontvangen. Mijn zoon, zoo zeide hij, heeft geleefd en is gestorven zoo arar als een pro letariër. Door tusschenkomst van de Sovjetambas sade te Washington heeft Trotski aan Wijsjinski een uitdaging gezonden. „Open on middellijk, voordat Rosengoltz terechtgesteld wordt een onderzoek naar dat mythische mil- lioen. Ik verplicht mij alle brieven, alle do cumenten en alle rekeningen, die in mijn bezit zijn, over te leggen, zooals ik dat gedaan heb bij de commissie - Dewey, te New-York". Trotski eindigde zijn verklaringen met te zeggen, dat hij sceptisch stond tegenover de vraag of zijn uitdaging aanvaard zou worden. (Op een modeshow in het buiten land droegen mannequins hoeden in den vorm van zeilschepen.) Misschien is 't u verveeld te moede, Als 'k weer van hoedenmode zing, Maar zulk een „hoofdzaak" als de hoeden Is toch ook een belangrijk ding. Als niet de mode door wat spotten Voor d' ergste dwaasheid wordt behoed, Dan loopt het, naar ik vrees, tenslotte, Zelfs met het vrouwenhoofd niet goed. In 't buitenland, heb ik gelezen, Daar loopt, als men 't bericht gelooft, De vrouw, tenminste gene of deze, Met heel een zeilschip op het hoofd, 't Idee is zeker voortgekomen, Uit watergolven in het haar. Maar kalm en nuchter waargenomen. Is dit toch wel bijzonder raar. Is werkelijk zoo'n schip op 't droge, Een vondst waar maar één vrouw om juicht, Is één van haar maar opgetogen, Wanneer zij zoo is opgetuigd? Als heusch de vrouw, slavin der mode, Ook hierdoor al werd meegesleept, Dan zat zij, denk ik zoo, toch noode Met die creatieopgescheept. Men kan licht een voorspelling wagen Hoe vreemd dit denkbeeld komt te staan, Als 't haar, die zulke hoeden dragen, Te krachtig voor den wind zal gaan Ik heb nog wel genoeg vertrouwen, In 't smaakgevoel in dezen tijd Van negentig procent der vrouwen. Dat vast dit scheepje schipbreuk lijdt. P, GASUS. WEEKBERICHT Coöperatie Vooruitgang U.A., Haarlem. VERSCHE ROOMBOTER, le kw. p. pond 79 ets SPERCIEBOONEN blik 16 ets GELE ZEEP pond 7 ets TRANSPARANTZEEP 8 ets HUISHOUDZEEP, per staaf a 600 gram 12 ets ZEEPPOEDER per 3 pakjes 11 ets ZELFWERKEND WASCHMIDDEL p.pak 8 ets GROOTE POTTEN WASp. stuk 20 ets MET DIVIDENDBONS. (Adv. tngez. MecL.) Verduistering van 30.000. Een ontrouw bestuurslid. AMSTERDAM, 7 Maart <G.P.D.) Naar ons ter oore komt is de heer S.. bestuurslid van den Algemeenen Bond van Handels- en Kan toorbedienden te Amsterdam Zaterdagmiddag door de politie gearresteerd, wegens verduiste ring van een zeer groot bedrag ten nadeele van den bond en van de federatie, bij welke instellingen hij het financieele beheer voerde. Het tekort moet reeds 30.000 bedragen. Bij zijn arrestatie heeft de heer S. een volledige bekentenis afgelegd. De verduisteringen zijn over een reeks van jaren geschied, hetgeen mogelijk was. omdat de controle van de boeken van de Federatie en van den Bond afzonderlijk geschiedden. Bij controle van de Federatieboeken toonde de ge arresteerde het. saldo van den Bond en bij con trole van de Bondsboeken het saldo van de Fe deratie. De heer S. genoot het volle vertrouwen van zijn medebestuursleden. Vermoedelijk heeft hij den laatsten tijd geen uitkomst meer gezien, zoodat hij een medebestuurder van den Bond van een en ander op de hoogte bracht. DéMENTI VAN DEN NEGUS. De negus heeft de berichten, volgens welke hij naar Abessynië zou terugkeeren op grond van een overeenkomst met de Italiaansche regeering, tegengesproken. Tot een verslaggever van de „Paris Soir" zende hij: „Evenmin als op elk ander oogen- blik zou ik er thans, nu het Abessynische volk heldenmoed en offers verdubbelt, aan denken een oplossing te aanvaarden, die in strijd zou zijn met de rechten en de hoop der> Abessyniërs en met hun wil. een vrij en on afhankelijk volk te zijn". DE KOLKSLUIS TE SPAARNDAM. Naar aanleiding van een verzoek van de Kaamer van Koophandel en Fabrieken alhier aan het Hoogheemraadschap van Rijnland, de Kolksluis te Spaarndam weer voor de scheepvaart open te stellen, heeft het Hoog heemraadschap van Rijnland medegedeeld dat het geen aanleiding kan vinden, wijziging te brengen in den bestaanden toestand. EEN DIJKDOORBRAAK IN BELGIë. In de nabijheid van Viersel brak een dam door van het Albertkanaal, wat een ernstige overstrooming tot gevolg had. Met' de hulp van militairen is men er'in geslaagd het gat te dichten. Chauffeurs brachten flinke geldbedragen over de grens. Enkele Nederlanders in arrest. Opsporingsambtenaren van den Duitschen douanedienst heb ben langs de grens in Limburg een deviezensmokkelarij op groote schaal ontdekt. Reeds zijn verschillen de arrestaties verricht. Uit het onder zoek is gebleken, dat deze smokkel- affaire geleid werd van Amsterdam en Berlijn uit. Door tusschenpersonen, die in de grens streek woonachtig zijn, werden chauffeurs van taxi- en lexportondernemingen die geregeld de grens passeeren, omgekocht om belang rijke geldsbedragen Nederland binnen te smokkelen. Wanneer een autobestuurder tot medewerking bereid was, werd hem een be paalde plaats aangewezen, waar hij een Duit- scher kon ontmoeten, die met zijn kapi taal graag naar Nederland wilde. De chauffeur behoefde niets anders te doen, dan het geld, dat de onbekende bij zich had, in zijn eigen zak te steken en het tot over de grens mede te nemen. Bij het grenskantoor ondervond hij met zijn auto, waarmede hij dagelijks passeerde, geen moeilijkheden. Intusschen gebruikte de onbekende een land- of boschweg om ongezien op Nedei-landsch gebied te komen. Op een van tevoren afgesproken plaats, gewoonlijk onmiddellijk over de grens, ontmoetten zij el kander weer. De chauffeur had dan zijn taak volbracht en na het overgieven van het ka pitaal, waarvan hij de waarde niet kende, kreeg hij een belooning, welke in den regel honderd tot vierhonderd mark bedroeg. Een Duitscher uit Dusseldorf, die ook op deze wijze naar Nederland wilde komen en daartoe zijn kapitaal had opgenomen en zijn eigendommen had verkocht, werd door de Duitsche poli tie geai'resteerd op het moment, dat hij in Kaldenkirclien de grens wilde passeeren. Ook de chauffeur van een taxi-onderneming P. N. uit Venlo, die als tusschcnpersoon dienst zou doen, is gearresteerd. Het kapitaal, dat zij over de grens wilden smokkelen, bedroeg 100.000 mark. Ei' bevinden zich reeds meer chauffeurs in arrest. De auto's zijn echter weer vrijgegeven, daar men aannam, dat de smokkelaffaire geheel buiten medeweten van de firma's, bij welke de chauffeurs in dienst zijn, is geschied. Een rijwielpad door de duinen. Van Scheveningen naar de Zilk. De rijkscommissie van advies voor werkver ruiming in Zuid-Holland heeft bij Ged. Staten van die provincie bepleit in werkverschaffing verschillende rijwielpaden aan te leggen. Een plan is uitgewerkt, namelijk de aanleg van een rijwielpad door de duinen van Scheveningen naar de Zilk (grens van de provincie Zuid- Holland). Het pad zal loopen van Scheve ningen naar het Wassenaarsche Slag, van daar naar Katwijk, Noordwijk aan Zee en de Zilk. Daar komt het rijwielpad dan uit op den weg VogelenzangNoordwij kerhout. De kosten zijn globaal berekend op f 300.000, waarvan f 180.000 aan loon. Vermoedelijk zal het pad in 1940 gereed .zijn. In het algemeen zal het pad 200 a 500 meter van het strand komen te liggen. LAATSTE TREIN UIT PARIJS ZAL TE HAARLEM STOPPEN. Naar aanleiding van het verzoek, door d' Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier aan de directie der Ned, Spoorwegen gedaan ien laatsten trein van Parijs naar Amsterdam te Haarlem te doen stoppen, heeft het Bureau der Kamer bericht ontvangen van de directie Ier Ned. Spoorwegen, dat deze termen heeft :evonden met ingang van 15 Mei a.s. bij wijze van proef, genoemden trein te Haarlem te doen stoppen Von Ossietzky's Nobelprijs Drie jaar opsluiting tegen Von Wannow geëischt. Uit Berlijn: De advocaat-generaal heef te gen dr. Kurt von Wannow, die er van be schuldigd wordt, een gedeelte van den aan Karl von Ossietzky verleenden Nobelprijs te hebben verduisterd, drie jaar opsluiting ge- eischt, benevens een boete van 40.000 Mark en intrekking der burgerrechten voor den tijd van vijf jaar. Dievencomplot le Ede aan gehouden. Drie jongens en een man. De politie te Ede is er in geslaagd de hand te leggen op een jeugdige bende, die de af- geloopen maanden talrijke diefstallen heeft gepleegd en ook op andere wijze de omgeving onveilig maakte, bijv. door het veroorzaken van brandjes op den openbaren weg en op boerenerven. Aangehouden zijn drie jongens van onder scheidenlijk dertien, zeventien en twintig- jaar en een 32-jarige man, zekere M. v. d. V., die de overigen tot hun misdrijven aanzette. Voornamelijk hadden zij het op winkelladen gemunt, waarvan zij er den laatsten tijd ver scheidene wisten leeg te halen. Zaterdagavond hadden de jongens zich tij dens afwezigheid der bewoners door middel van inklimming toegang weten te verschaf fen tot het huis van de familie de B. aan het Paaschbergerpark, waarbij zij een geldsbedrag van 55 gulden buit maakten. In den loop van Zondag slaagde de politie er evenwel in het viertal in te rekenen. Een gedeelte van het gestolene werd nog op hen bevonden. BEJAARDE FIETSER BREEKT EEN BEEN. Gistermiddag omstreeks 2 uur is den 75- ja-rigen v. G. een ernstig fietsongeluk over komen. De bejaarde fietser reed namelijk in de Generaal Cronjéstraat achter een tweetal fietsers, wier rijwielen met elkaar in aan raking kwamen; een van deze fietsers sprong van zijn rijwiel, waardoor de achter hem rij dende v. G. tegen het achterwiel botste en ten val kwam, en wel op zoo'n ongelukkige wijze dat hij zijn linker bovenbeen bx-ak. Hij werd naar het St. Elizabeths Gasthuis vervoerd. Noorscli dorpje zwaar door brand geteisterd. Storm wakkerde de vlammen aan. OSLO. 7 Maart (D.N.B.) Het plaatsje Surnadelsoera in de provincie Moere is door een brand, die als gevolg van den storm met razende snelheid om zich heen greep, groo- tendeels verwoest. Ongeveer 50 huizen wer den in de asch gelegd, waardoor 200 perso nen dakloos zijn geworden. De schade wordt op een millioen kronen geschat. ,,De Nachtegaal" liet zich slechts kort hooren. Zondagochtend precies om elf uur heeft de geheime zender „De Nachtegaal" zijn ge luid weer doen hooren, doch thans voor slechts enkele oogenblikken. Nadat de om roeper een andere dan tot dusverre had medegedeeld, dat ..de Nachtegaal' zou door gaan met het uitzenden van een vroolijk programma, werd een gramofoonplaat afge draaid, doch de muziek hield plotseling op en ook de stem van den omrroeper werde niet meer gehoord. Ook nu weer liet zich nog een tweede ge- eime zender hooren op een goiflecngte var. 397399 meter, doch het geluid hiervan was zeer zwak. Het woord is aan Byron 't Is vreemd maar waar, want de waarheid is altijd vreemder dan de verbeelding. „Een Hondenleven". Tweede druk verschenen. Van „Een Hondenleven, den Baas toe- geblaft", door Robert Peereboom, is thans bij den uitgever Andries Blitz te Amsterdam de tweede druk in een nieuw erf zeer aan trekkelijk uitgevoerd omslag verschenen. Het boek, waarin de teckel Tom zijn kijk op het leven (en daarbij vooral op de menschen en op zijn mede-honden) ten beste geeft, is nu in den bockhandel verkrijgbaar tegen sterk verlaagden prijs 1.90 ingebonden). Van den schrijver, onzen hoofdredacteur, verscheen ook, eerst in dit blad en later in boekvoi'm, „Het Snelle Ding", een klaxonate, behelzend de wordingsgeschiedenis van een doodgewonen automobilist en in hetzelfde genre publiceerde hij onlangs in Haarlem's Dagblad „Ruiterlijke Bekentenissen" van een beginnend paardrijder. Anti-Jooflsche maatregelen in Hongarije. Regeering wil den invloed der Joden in industrie, handel, financiën en pers vermindex'en. De Hongaarsche minister van openbare op voeding, Homan, heeft gezegd, dat de Joden, die naar Hongarije zijn geëmigreerd in over treding van de wettelijke voorschriften en wier verblijf in Hongarije niet wenschelijk is, zul len worden uitgewezen. Verder verklaarde hij, de invloed van de Joden in de industrie, han del en financiën, alsook in de pers moet wor den verminderd. Volgens den minister weten de Joden zich niet aan te passen aan het Hon gaarsche ras. Homan zeide tevens, dat de Hongaarsche pers noodzakelijk gereglementeerd moet wor den, aangezien verscheidene elementen in de pers zich nog niet laten leiden door den rechts-nationalistischen geest. De regeering zal. aldus Homan. een christelijk-nationale politiek voeren, welke gegrondvest is op het rassenbeginsel. de regeering wil haar program ma tot uitvoer brengen in het kader van de grondwet. Koninklijke Familie ter kerke. H.M. de Koningin heeft Zondagochtend on der gehoor van ds. den Hertog deix jeugd dienst in de Willemskerk te 's Gravenhage bijgewoond. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn Zondagochtend, voor het eerst sinds de ge boorte van Prinses Beatrix, ter kerke ge gaan. Zij bevonden zich onder het gehoor van ds. Ch. Blaauendraad, voorganger der ge meente van de Nederl. Herv. Kerk. De dienst onderscheidde zich in niets van een gewonen dienst. Vliegongeluk in Ned.-Indie. Leerling-vlieger licht gewond. Als gevolg van een motorstoring heeft de reserve tweede-luitenant leerling-vlieger J, P. G. F. Corsmit met een Fokker-toestel C-20 te half acht een noodlanding gemaakt op de onderneming Goenoeng Hedjo nabij Plered (Poerwakarta). Het toestel kwam daarbij neer in de theestruiken, waardoor het zwaar is beschadigd. Luitenant Corsmit kreeg slechts zeer lichte verwondingen, zoodat men ka nspreken van een gunstigen afloop van het ongeval. WENSCHT U VOOR BEHANGSELS een werkelijk groote sorteering en lage prijzen? Vraagt dan dc collectie ter inzage van HART'S BEHANGSELPAPIERHANDEL Alléén KLEINE HOUTSTRAAT 49, TELEFOON 11279. (Adv. Ingez Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. Twee zeeheden van de „Vredenburg" zijn overboord geslagen en verdronken. 1 De Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij te Amsterdam moet twee vracht-passagiersschepen voor Russische rekening bouwen. 1 Het centrum van Delft is Zaterdagavond door een zwaren brand geteisterd. 3 De Duitsche douane heeft een ernstige smokkelarij van deviezen ontdekt. 3 Bij een zeeslag in de Spaansche wateren is een kruiser van Franco getorpedeerd. 4 De verhooren in het proces te Moskou. Het Nederlandsch dameshockey-elftal wint met 40 van België. Dc wintel-wedstrijden van „Het Spaarne" 7 ARTIKELEN, ENZ. Van onzen Russischen correspondent: Rus- land's invloed wordt merkbaar in China. 2 J. B. Schuil over De Spaansche ge- bi'oeders. 2 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Wonderlijke cijfers over den tuinbouwexport. in 1937 3 Van onzen Weenschen correspondent: Mengelberg dirigeert de Matthaeus Passion te Weencn. 4 Criticus over den wedstrijd Haarlem— Feijenoord. 5 lt. de Jong: Concert der II. O. V. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1