Ruslancl's invloed wordt merk baar in China. Karakter van den oorlog schijnt zich te zullen wijzigen. RADIO DISTRIBUTIE HAARLEM MAANDAG 7 MAART 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 2 ADRESVERANDERING. Het Hoofdkantoor v/h. N. Gracht 5 is om reden van techn. aard verplaatst naar de VAN KEULENSTRAAT 55 TELEFOON 100X0 Het tel.no. van de CENTRALE „RADIS" is vanaf heden eveneens 10 010. (Adv. Ingez. Med.) Militaire voorbereidingen in het Sovjet Oosten. Amerika op den achtergrond. (Van onzen Russischen correspondent). E onderhandelingen in Genève over de wijze, waarop de Europeesche landen China kunnen helpen, heb ben opnieuw bewezen, welk een groote rol Rusland in den Japansch—Chineeschen oorlog speelt. Reeds op 5 October 1936 kwa men de West-Europeesche landen, die nog in den Volkenbond vertegenwoordigd zijn. over een, dat „elk land voor zichzelf de mogelijk heid van hulp aan China zou onderzoeken." Op aandringen van den Chineeschen gedele geerde Wellington Koo hebben Engeland. Frankrijk en Rusland in de dit jaar gehouden zitting een „gentleman's agreement" gesloten, waarbij besloten werd „China de aanschaffing van oorlogsmateriaal uit het buitenland te vergemakkelijken". Bij de discussies over dit vraagstuk wees de Chineesche afgevaardigde er op, dat het beschikbaarstellen van credie- ten en het gereedmaken voor de verzending van krijgsmateriaal niet genoeg was. Men moest er ook voor zorgen, dat zendingen China inderdaad bereikten. Bij de behandeling van dit punt moesten de hierbij geïnteresseerde landen toegeven, dat Rusland in een veel gunstiger positie ver keerde dan Frankrijk of Engeland. Voor de levering van wapens, welke in Frankrijk ver vaardigd zijn. staat natuurlijk Fransch- Indc-China als doorvoerstation ter beschik king, maar dat de Japanners de Fransche spoorlijn zouden vernielen, indien de wapen transporten* langs dezen weg gaan. lijdt geen twijfel. Engeland beschikt over Hongkong, dat in de laatste 10 jaar danig versterkt is. Maar Japan zou er niet voor terugschrikken Hongkong te blokkeeren, indien het een cen trum zou worden van wapenimport ten be hoeve van China. Daarom heeft men in En geland overwogen, op korten termijn een transportweg van Burma naar Zuid-Oost- China aan te leggen. Zooals men ziet kunnen Engeland noch Frankrijk ook maar tippen aan de mogelijkheden, waarover Rusland beschikt, om China van wapens te voorzien. Deze om standigheid alleen al motiveert de intensieve activiteit der Chineesche onderhandelaars in Moskou. Diplomatiek contact. Over de namen der buitengewone Chinee sche afgevaardigden, die zich thans in Mos kou ophouden, neemt men de grootste stil zwijgendheid in acht. In ieder geval is Soe-Fo, de zoon van Soe Yat Sen. op 17 Januari in Mos kou aangekomen. Hij was vergezeld van een aantal Chineesche politici, die in hun land een eerste rol spelen en wier namen eveneens strikt geheim zijn gehouden. Onder hen zou zich ook maarschalk Tsjang Hsoe Liang, die destijds een Putsch tegen Tsjang Kai Tsjek ondernam, maar daarbij gevangen genomen en een tijdlang achter slot en grendel gezet werd. bevinden. Naarmate de strijd van Japan tegen de troe pen van Tsjang Kai Tsjek en de Nanking- regeering teneinde loopt, gaan die Chineesche provincies, die onder invloed van Rusland staan, meer en meer een actieve rol spelen. Nu de Nankingregeering gevlucht is en de Japansche troepen zich in Nanking en een aantal Chineesche provinciesteden gelegerd hebben, zijn die gedeelten van China, welke aan Rusland grenzen, de eenige provincies, waar over een goed georganiseerd bestuur en geregelde troepen beschikt wordt. Deze troe pen hebben zich tot nu toe op den achtergrond gehouden, zijn volkomen intact en frisch. zoodat zij de afgematte Japanners heel wat tegenstand kunnen bieden. Volgens een be richt van eind Januari zouden, via Siberië en Singkiang, 600 tanks en 200 gevechtsvlieg tuigen aan Kansoe geleverd zijn. Zoowel in politiek als in strategisch opzicht zal de oorlog in het Verre Oosten van karak ter veranderen: inplaats van de Kwo-min- tang. die een moreele steun voor Tsjang Kai Tsjek's troepen was, zal van nu af de ideo logie van Moskou den tegenstand tegen de Japansche veroveringsplannen steunen en in plaats van een oprukken naar het Zuiden, langs de kust, waar het landleger actief dooi de vloot gesteund kan worden, zal de strijd verlegd worden naar het binnenland, in de Echte Wales-Anthraciet 2.40 aim. 20/35 oa' a 2.10 afm. 12/20 per 70 K.g. WITTOP KONING HARMENJANSWEG 67 A TELEF. 16100 (Adv. Ingez Mea.i AGENDA. nabijheid van de Russische grens, waarbij Japan er dan rekening mede moet houden, dat in deze streken, behalve geregelde troepen ook een zeer gevaarlijke guerilla-krijg op touw gezet zal worden. Enorme militaire voorbereiding. Nu de Russische regeering van den Hoogsten Raad de volmacht voor de proefmobilisatie heeft verkregen, wordt in het Verre Oosten rusteloos aan de uitrusting van het leger ge arbeid. Tusschen de voornaamste ves tingen Wladiwostok, Nicolajewsk en Petropawlowsk worden groote gedeel ten van de kust versterkt en vliegha- vens met duikbootsteunpunten aan gelegd. In Wladiwostok liggen meer dan 100 duikbooten gereed voor on middellijk gebruik en dagelijks komen er treinen aan met gedemonteerde duikbooten, die op de werven in el kaar gezet worden. Volgens het Ja pansche blad „Asahi" heeft Rusland in de laatste maand zijn strijdkrach ten verhoogd met drie infanterie-, twee artillerie-, één cavalerie-divisie, één divisie genie-troepen en 1500 ge vechtsvliegtuigen en bommenwerpers. De Russen hebben strenge maatregelen ge nomen om te voorkomen, dat berichten over de Russische activiteit gepubliceerd worden. Als een buitenlandseh schip een Russische haven in het Verre Oosten binnenloopt, wor den de radio-apparaten direct verzegeld. De bemanning mag alleen de aanlegkade betre den. terwijl het streng verboden is zich land waarts te begeven. Op overtredingen staat de doodstraf! De correspondent van de in Hongkong verschijnende courant „China Mail", heeft den indruk, dat Oost-Siberië ge mobiliseerd is. Hoe onvermijdelijk de oorlog tusschen Rus land en Japan geacht wordt, bewijst de vol gende typeerende geschiedenis: op 21 Januari overschreden 4 Russische officieren en twee soldaten de Mandsjoerijsche grens, drongen een halven kilometer in het vreemde land door en staken een petroleumbron in brand, waarna zij ongedeerd over de grens ontkwa men. Ditmaal staken de Russen nog maar een petroleumbron aan, een volgenden keer zul len zij een vlam ontsteken, die een onbere' kenbaren omvang zal aannemen. De houding der Ver. Staten. Amerika houdt zich nog op den achter grond, hoewel algemeen bekend is, dat dit land zeer geïnteresseerd is bij een beëindi ging van het Japansch-Chineesche conflict en dat de belangen van de Vereenigde Sta ten in geen enkel opzicht met die van Japan parallel loopen. Amerika heeft echter niet deelgenomen aan de onderhandelingen in Genève, terwijl er ook niets bekend is van contact met Rusland. Engeland en Frankrijk voelen het als een rem voor hun bereidwillig heid om China te helpen, dat Amerika zich hierover in het geheel niet geuit heeft. Slechts in één richting heeft Amerika zijn toekomsti ge houding verraden: door de versterking van de Aleoeten, waarbij men enkele koraalriffen heel handig benut heeft. Het scheppen van een Amerikaansch vlootsteunpunt op de Aleoeten duidt op een samenwerking met Rusland, waarbij uit het Noorden een zeer jevaarlijke aanval op Japan ondernomen kan worden. Het is dan ook geen toeval maar het resultaat van een op alles voorbereid krijgs plan, dat de Russen van Petropawlowsk op Kamtsjatka een eerste klas oorlogshaven heb ben gemaakt. Deze aanval uit het Noorden zou Japan dwingen zijn zeemacht te her- groepeeren en een aanzienlijk deel van de' vloot in het Zuiden, waar de operaties van het landleger gesteund worden, naar het Noorden te zenden. Rusland heeft ook binnenlandsche maat regelen getroffen ter versterking van de bui- tenlandsche politiek in geval van oorlog. Het parlement heeft een comité van 21 mannen gekozen, dat in de toekomst de buitenland- sche politiek zal bepalen. Litwinof is daar door tot een marionet gedegradeerd. Hij heeft alleen maar uit te voeren wat het comité hem opdraagt. De president van dit comité is Sjdanof, de stadhouder van Leningrad. Vice-president is Boelganin, voorzitter van den Moskouschen Raad. Toen het Parlement na deze gewichtige be sluiten verdaagd werd, speelde zich de vol gende karakteristieke scène af: 300 vertegen woordigers van leger, luchtvloot en marine trokken, met vliegende vaandels en slaande trom, de zaal binnen waar vergaderd werd. Alle afgevaardigden verhieven zich als één man en donderende hoera's weerklonken. Een vertegenwoordiger van het leger hield een vaderlandslievende rede, gaf Stalin en Worosjilof de verzekering van de onwankel bare trouw van het leger en zeide: „Op bevel van Stalin zal het leger zich als één man in den strijd begeven om den fascistischen aan valler zoo'n verpletterende nederlaag toe te brengen als in de geschiedenis nog nimmer is voorgekomen." K. TI ANDER. (Nadruk verboden) MAANDAG 7 MAART Frans Mals Museum: Lezing W. O. J. Nieu wen kamp. 8 uur. Hotel ..De Leeuwerik": Buitengewone aan deelhoudersvergadering N.V. Maatschappij „De Toekomst". 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur. Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: „De weg Terug", 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Serenade", 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Greta Garbo en Charles Boyer in „Marie Walewska". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Puberteit". 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De Mail-express" „Re cordvlucht", 8 uur. DINSDAG 8 MAART Stadsschouwburg, WilsonspleinPopulaire opvoering van „Dokter A. B. C", 8.15 uur. Teyler's Museum Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Palace Filmac: 11 5 uur. Doorioopend ot' minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds (LN/T KN ItTTEITN^j HET TOONEEL De Amsterdamsche Tooneelvereeniging. DE SPAANSCHE GEBROEDERS „De Spaansche Gebroeders", het tooneel- spel van den bekenden Vlaamschen roman cier Gerard Walschap, waarvan Zaterdag de Amsterdamsche Tooneelvereeniging in den Stadsschouwburg op het Leidsche Plein de première heeft gegeven, is door een vrij tal rijk publiek zeer hartelijk ontvangen. Aan het slot bracht de zaal den schrijver en den spelers een minuten lange warme ovatie, zoodat van een succes gesproken kan wor den. Het lijkt mij niet onwaarschijnlijk, dat het zoo actueele onderwerp in sterke mate tot dit succes heeft bijgedragen. Walschap heeft in zijn tooneelspel de tragiek van den bur geroorlog in Spanje willen laten zien en daartoe twee broeders tweelingen te genover elkander geplaatst. NIEUWE UITGAVEN. Bij de uitgeverij J. M. Meulenhoff verscheen, in de serie ,ies meilleurs auteurs Francais": Les meilleurscta fsaS.en en en en en ..Psitt Enlevée!" van Magdeleine du Genestoux cn ..La colonie" van Charles Vildrac. Bij de zelfde uitgeversmij verscheen vaar J. M. S. A. H. van Nes „Le Joneur de flüte" Omdat het hem er om te doen was, het verschrikkelijke van een burgeroorlog onverschillig of die in Spanje of elders wordt gevoerd te toonen, heeft hij zich zelf in dit drama geen partij gesteld. Hij spreekt niet over rechts of links en wij weten tot aan het slot niet, aan welke zijde de broeders strijden. Het doet er volgens Walschap niet toe; hoofdzaak is, dat zij als broeders tegen over elkander staan. Dit. is immers het tragi sche en het wreede van dezen heelen broe- derkrïjg. De eerste acte. waarin de tweelingen, Alonso en Carlos, voor het eerst met elkan der in botsing komen, omdat zij beiden het vaderland op hun wijze maar ieder aan een anderen kant willen dienen, is het beste deel van het stuk. Een mooie figuur in dit bedrijf zeer indrukwekkend en met werkelijk tragische allure gespeeld door Loudi Nijhoff is de moeder, die tusschen haar twee zoons in staat. Zij ziet Spanje als een geheel, en kan zich niet begrijpen, dat haar zoons beiden kin deren van één vaderland elkander zullen bestrijden. Wat een band moest zijn, wordt voor beiden een afgrond, die hen voor altijd zal scheiden. Voor haar is heel deze burger oorlog een gruwelijke misdaad, waarin kinde ren van één volk elkander verscheuren om waandenkbeelden te verdedigen. Zij bezweert haar jongens niet in twee verschillende kam pen elkander te bestrijden, maar zelfs haar moederliefde is niet in staat de zoons van hun plan af te houden en aan het slot ziet zij hen beiden gaan. ieder een andere richting uit. In dit bedrijf is het tragisch conflict scherp en natuurlijk gesteld en ik verwachtte dan ook een sterk drama, maar Walschap heeft mij in het vervolg van zijn stuk danig teleur gesteld. Dat hij de gebroeders ook in den oor log onmiddellijk tegenover elkander stelt en daardoor aan het toeval een wel zeer groote xlaats inruimt, nemen wij hem niet kwalijk. Tij had dit natuurlijk voor zijn drama noodig en wij kunnen aan dit samentreffen der broe ders symbolische beteekenis toekennen. Maar niet noodig was het, dat hij van den strijd tus schen de Spaansche gebroeders die op zich zelf reeds zoo dramatisch is een melodrama, ja aan het slot zelfs min of meer een ouder wetsere draak maakte. Walschap heeft het ge geven al te theatraal behandeld en daardoor zijn doel voorbijgeschoten. Wanneer wij De Spaansche Gebroeders bij voorbeeld vergelijken met Journey's End De groote Reis het beste oorlogsdrama dat wij kennen, dan valt het verschil wel heel sterk op. Wij gelooven niet in dit stuk van Walschap en dit is altijd het ergste voor een tooneelspel. Hij laat daar aan het front dingen gebeuren, die onaannemelijk zijn. Walschap meende het dramatische effect te verhoogen door de voedster van de twee lingen die door de soldaten „Moeder" wordt genoemd tusschen de strijdenden te doen verschijnen en haar een tocht naar de broe ders -van het eene front naar het andere te la ten maken. Niet alleen dat dit totaal on geloofwaardig is, maar het geeft aan het ge heel en vooral aan het slot een sterk sentimenteel aspect. Wij geloofden ook niet aan het „verraad" van een der twee broe ders, Carlos die uit zijn krijgsgevan genschap door den anderen Alonso wordt ontslagen en naar zijn front wordt terugge stuurd, om voor hem den doortocht bij den aanval vrij te laten. Dit is louter een be denksel, dat noch militair, noch dramatisch te aanvaarden is. „Militair" is het dwaasheid om aan te nemen, dat heel een divisie verplet terd wordt, enkel omdat luitenant Carlos met zijn 15 man ,,'n beetje op zij schuift", zooals Alonso hem voorstelt te doen. Zooiets kan alleen opkomen in het hoofd van iemand die van militaire „tactiek" niet het minste begrip heeft. Maar erger is het, dat de figuur van Carlos door deze daad dramatisch geheel ondersteboven valt. Een groote fout was het ook van den schrij ver om van Pelayo, den beroepsofficier, een doortrapten fielt een schurk te maken. Ook met de teekenmg van dezen officier schoot Walschap zijn doel geheel voorbij. En het was onnoodig Hadden wij dezen luitenant enkel gezien als de militair, die meent, dat in den burgeroorlog het doel alle middelen ook de wreedste heiligt, dan was hij in onze oogen al weerzinwekkend genoeg geweest. Nu maakte hij er een ordïnairen boef uit een ouderwetsche draak van. Van een ouderwetsche draak gesproken, dat was ook heel het derde bedrijf. Met het slot. de twee met elkander worstelende broe ders. de aoodelijke schoten van den heimelijk opgestelden luitenant Pelayo, de twee lijken op de voor de overwinning met bloe men notabene versierde tafel, de eerewacht der soldaten, het signaal achter de schermen en als sloteffect de komst van den kolo nel met de voedster, zaten wij midden in het melodrama. Het waren niet minder dan dra matische paardenmiddelen, waarmee Walschap werkte. Wij vroegen ons af, of zulke middelen noodig waren om ons van het afschuwwek kende van een burgeroorlog te overtuigen. Het antwoord heeft Walschap zelf ons gege ven in die voortreffelijke verreweg sterkst,e scène van zijn stuk, waarin Alonso plotse ling tegenover zijn studiemakker en vriend Vicente Garcia krijgsgevangene uit het an dere kamp staat. Toen voelden wij een oogenblik het verschrikkelijke, angstaanjagen de van den burgeroorlog. Hoeveel sterker nog zou de indruk zijn geweest, wanneer Alonso zich verplicht had gezien zijn vriend te offe ren, enkel en alleen omdat hijaan de an dere zijde stond. Maar dit zeer natuurlijke effect liet de schrijver zich ontgaan. Het sti;l; is onder regie van Defresne in een sterk geëxal teerden toon door de Amster damsche Tooneelvereeniging gespeeld. Ik ben van meening. dat wat meer tempering voor al door de soldaten in III, die soms aan krank zinnigen deden denken en door Jacques Snoek in de rol van Alonso een der broeders de voorstelling ten goede zal komen. Voor treffelijk daarentegen was Frits Van Dijk, die als Carlos de andere broeder ook in de hevigste scènes maat wist te houden en daar door vermocht te overtuigen. Zeer mooi was ook Jacques de 1-Iaas als Garcia en de scène van hem met Jacques Snoek behoorde ook qus spel tot de beste gedeelten van de opvoering. Ben Groeneveld speelde gespannen en mar kant den wreeden beroepsluitenant, vooral in het tweede bedrijf Aaf Bouber. die als gast medewerkte, gaf al haar moederlijk sentiment in de rol van de voedster. Het lag niet aan haar, dat deze voedstel in het stuk een zoo sentimenteelen indruk maakte. Loudi Nijhoff roemde ik reeds. Zij was als de moeder impo neerend van dictie en plastiek. Een stuk. dat als geheel door zijn sterk thea trale, melodramatische effecten allerminst ge slaagd kan heeten, ondanks het succes het bij het publiek heeft mogen behalen. J. B. SCHUIL De Bilt voorspelt: Meest zwakken wind uit Westelijke tot Zuidelijke richtingen, aanvankelijk ne velig of betrokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, droog weer, weinig ver andering in temperatuur in het Noor den, in het Zuiden iets zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 774.9 m.M. te Lyon. Laagste 742.0 m.M. te Haparanda. Het hooge drukgebied handhaafde zich nog steeds over onze omgeving. De as strekt zich thans van de Iersche zee naar Zwitserland uit. Onder invloed van deze hooge drukking heerscht over het Zuiden van de Britsche eilanden, ons land. geheel Frankrijk, Zwitser land en Zuidwest-Duitschland rustig weer met lage nachtelijke minima en veel ochtendmist. Over ons land is, onder invloed van een dege- nereerend koud front de bewolking toegeno men, zoodat het weer een somberder karakter heeft gekregen. Voor morgen is later öp den dag opklaring, met in het Zuiden temperatuur stijging te wachten. De algemeene vooruit zichten blijven vrij gunstig. Nog' steeds trek ken namelijk de depressies over IJsland en de Noorsche zee Oostwaarts. Het diepe Centrum dat Zaterdagmorgen nabij Jan Mayen lag, be vindt zich thans ten Oosten van Finland; een krachtige Noordwester storm waait langs de Noorsche kust, over de Bothnische Golf en rond de Oostzee. Daarbij wordt arctische koude lucht aangevoerd, zoodat sinds gisteren over Zweden en Noorwegen de temperatuur weer daalde. Over IJsland bevindt zich een nieuwe depressie, welke zich echter minder actief betoont dan de vorige. BAROMETERSTAND .Vorige stand 775 mJM. Stand van heden 769 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Dinsdag v.m. 6.46 uur; n.m. 19.12 uur. Strand berijdbaar van 11.4517.15 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie; 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht; 14141. BLOEMENDAAL NED. PROT. BOND. De heer M. M. Schrufdecker alhier is afge treden als voorzitter van de afdeeling' van den Ned. Prot. Bond. In zijn plaats is nu benoemd de heer Th. Verwey te Overveen. UITVOERING BLOEMENDAAL'S TOONEEL" Het was jammer, dat de penningmeester van BI. Tooneel Zaterdag de uitvoering in Vreeburg moest openen met een klaaglied over den financieelen toestand der vereeniging. Ditmaal moest een verloting uitkomst brengen. Zaterdag is opgevoerd „De ridder van den kouseband", klucht in 3 bedrijven van H. Bakker Het tooneel was goed verzorgd, de rollen za ten er goed in, er werd met animo in vlot tem po gespeeld, zoodat het talrijke publiek zich den heelen avond kostelijk geamuseerd lieeft met dit stuk vol verwikkelingen en verras singen. Vooral de heer en mevrouw Hoffstede, de schoonouders en Jansen, den loodgieter speel den uitstekend. De bokser Tim Boots dieed de zaal bulderen in zijn uitbarstingen van woede; Erna het dienstmeisje, dat onverwachts moest invallen, sloeg zich dapper door de moeilijkheden heen. De muziek werd verzorgd door de Jolly Jo kers. Na de voorstelling volgde een gezellig bal. TERAARDEBESTELLING G. DAMSTRA. Zaterdagmiddag is onder buitengewone be langstelling op de Algemeene Begraafplaats aan den Bergweg het stoffelijk overschot van wijlen den heer G. Damstra ter aarde be steld. Het plotseling heengaan van dezen ver dienstelijken ambtenaar van het P. E. N. in de volle kracht van zijn leven, is wel zeer tra gisch. In de geheel gevulde aula nam allereerst de Directeur van het P. E. N„ de heer J. van Ol- denborgh het woord, die uiting gaf aan het innig gevoel van medeleven met het zoo zwaar getroffen gezin. Ons menschen, zei spr., is het niet gegeven om een antwoord te geven op het „waarom" en wij moeten ons voegen naar den wil van een Hooger Bestuur. De he,er van Oldenborgh schetste de betee kenis van den bekwamen, kalmen ambtenaars den bedachtzamen kameraad, en hoopte dat aller medeleven de weduwe een kleine verlich ting moge brengen in deze uren van smart. De lieer Nolf sprak als voorzitter, van de „De Delft" en de heer S. Metz als voorz. van Gys- bert Japicx, in de Friesehe taal, woorden van afscheid. Aan de groeve dankte een broer van den overledene voor de betoonde belangstelling. Heden overleed in het Dia- conessenhuis te Haarlem, na een langdurig, smar telijk lijden, onze innig geliefde Man, Vader, Be huwd-, Groot-, Overgroot vader en Zwager, de Heer Jacob Bouman in den ouderdom van 78 jaar. Uit aller naam: Wed. J. D. F. BOUMAN- v. HELDE Kinderen, Kleinkin deren en Achter kleinkinderen. Haarlem, 6 Maart 1938 Madoerastraat 26 (Geen bezoek) De teraardebestelling zal plaats hebben op Donder dag 10 Maart a.s., te 1 uur op de Nieuwe Oosterbe graafplaats te Amsterdam. Vertrek van het Diacones- senhuis' te Haarlem om 11.30 uur. Heden overleed na gedul dig gedragen lijden, doch vrij onverwachts, mijn lieve Man, de Heer Johannes Vos in den leeftijd van 45 jaar. H. VOS—DE BREE H'stede, 6 Mrt. 1938 Eikenlaan 5 De teraardebestelling zal plaats hebben Donderdag 10 Mrt. a.s. des namiddags half twee op de Algemee ne Begraafplaats te H'st. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig lijden, in den ouderdom van 76 jaar. onze lieve Moeder en Grootmoeder Maria Poel-Merkelbach Heemstede: F. VAN LEEUWEN- POEL Haarlem H. POEL Hongkong: H. VAN LEEUWEN Haarlem, 7 Maart 1938 Anna van Burenlaan 10 Eenige en algemeene kennisgeving. Geen bezoek. Po tc-^-debestelling zal plaats hebben op Donder dag 10 Maart a.s. te 11.30 uur op de Nieuwe Ooster begraafplaats te Amster dam. Heden overleed tot onze droefheid, onze beste Oom, de Heer Gerrit Jan Raimond weduwnaar van mevr. A. C. Pieper, in den ouderdom van bij na 77 jaar. Uit aller naam: Dl'. H. PEETERS ex. test. Haarlem, 5 Maart 1938 Diaconessenhuis Hazepaterslaan 24 De teraardebestelling zal plaats hebben op Woens dag 9 Maart a.s. te 11.30 op de Algemeene Be graafplaats te Heemstede. Volstrekt eenige en alge meene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid, geheel onverwacht, onze lieve Man, Vader en Grootvader Leonardus Hendrikus de Haan n den ouderdom van 67 jaar. Heemstede: E. DE HAAN- MOERLAND Emmastad Curacao (N.W.I.) E. A. VROMANS— DÉ HAAN F. A. VROMANS Maarsbergen: M. E. BOS—DE HAAN A. C. BOS LEO DIET Heemstede, 6 Maart 1938 Achterweg 1 Geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben Donderdag 10 Maart tegen 12 uur, op de Algemeene Begraaf plaats te Heemstede. Rouwdienst in Irène op Huize Meer en Bosch te 11 uur. Heden overleed na een langdurig lijden onze ge liefde Moeder, Behuwd-, Grootmoeder. Zuster en. Behuwdzuster Anna Julia Weiland Wed. van den Heer S. A. A. Pik, in den ouderdom van 53 jaar. Uit aller naam: J. A. F. BOUMAN Haarlem, 6 Maart 1938 Van Zeggelenstraat 76 De teraardebestelling zal plaats hebben op Woens dag 9 Maart a.s. te 11 uur op de Algemeene Begraaf plaats, ingang Kleverlaan. Vertrek van het sterfhuis 10 uur. SCKOONMAAKGOEDEREN STOOMEN - VERVEN Vlugge aflevering Bij vonnis der Arrondissemeiits- Rechtbank te Haarlem van 1 Maart 1938, is TH. VAN DER VRING, kruidenier, wonende te Haarlem, in staat van faillisse ment verklaard, met benoeming van den E.A. Heer Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon, Rech ter in gemelde Rechtbank, tot Rechter-Commissaris en van ondergeteekende, tot curator. De curator voornoemd Ml'. SILVAIN GROEN Haarlem, 4 Maart 1938 Door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst is het faillissement der Naamlooze Vennootschap „N.V. Agentuur Centrale", gevestigd te Haarlem, geëindigd. Haarlem, 4 Maart 1938 Kruisweg 61 R. De Curator: Mr. K. A. F. J. PLIESTER Met groot leedwezen geven wij kennis van het overlijden van Broeder LEONARDUS HENDRIKUS DE HAAN, Diacoon van Meer en Bosch, in den ouderdom van 67 jaar. Zijn nagedachtenis blijft bij ons in groote eere. Namens de Christelijke Vereeniging voor de Verpleging van Lijders aan vallende ziekte Ds. C. J. VAN PAASSEN, Voorzitter. H. W. DUYVENDAK, Secretaris. B. CH. LEDEBOER, Directeur-Geneesheer. Heemstede, 6 Maart 1938. Meer en Bosch. De begrafenis vindt plaats vanuit de kapel Irène op Meer en Bosch, Donderdag 10 Maart tegen 12 uur op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede. Rouwdienst in Irène om 11 uur. I

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2