Centrum van Delft door zwaren brand geteisterd. .OTTGERING Vijf winkels door het vuur verwoest. Wonderlijke cijfers van den tuinbouw- export over December 1937. Naar hoeveelheid zeer sterk gedaald. STOOMEN SI VERVEN MAANDAG 7 MAART 1938 H'AXREEM'S DAGBEAD 3 *7 ATERDAGAVOND tegen middernacht, is in de Peperstraat te Delft ^-een hevige brand uitgebroken, welke vijf winkelzaken in de asch heeft gelegd een lingeriezaak van den heer Klerk Wolters; de toon- camers en opslagruimte van den muziekinstrumentenhandel Hees Co.; de schoenhandel N.V. Lammers; de uurwerkwinkel van den heer K. Vos en een sigarenwinkel van den heer Saraber. De aangerichte schade, welke zeer groot is, wordt door verzekering gedekt, zij het, dat de heer Klerk Wolters slechts laag verzekerd is. De brandweer te Delft in actie. Het was precies vijf minuten over half twaalf Zaterdagavond toen voorbijgangers op schrikten door het rinkelen van glas. Het bleek dat de lingeriezaak „Het Goedkoope Huis", ge vestigd in de benedenverdieping van pand Pe perstraat 4, in brand stond. De voorbijgangers zagen hoe de ruit in stukken knapte en op hetzelfde pogenblik "zagen zij de vlammen met kracht naar buiten slaan. Slechts enkele tellen later barstten de ramen van de boven den winkel gelegen opslagruimte, die niet minder dan vier verdiepingen hoog is, van de muziek instrumentenhandel Hees en Co. Bijna tege lijkertijd sloegen de vlammen over naar den uurwerkwinkel van den heer K. Vos, Peper straat 5. De vensters bezweken en in een om mezien stond het woonhuis boven den winkel in lichterlaaie. Aan beide zijden van de straat greep het vuur snel om zich heen en weldra brandden ook het pand Peperstraat 6, waarin de schoenenzaak N.V. Th. Lammers is geves tigd, en het pand Peperstraat 3, waarin zich het sigarenmagazijn van den heer Saraber be vindt. Zoodra de brand ontdekt was en het bleek met welk een felheid hij woedde, maakte zich een hevige schrik van de menschen meester en waarschuwde men de politie. De politie- j brandweer, die onmiddellijk uitrukte, was zeer spoedig ter plaatse. Tegen half twee was gevaar voor uitbreiding geweken en was men den brand meester. Een der spuiten kon dan ook naar het bureau te rug worden gezonden. Met de beide overge bleven spuiten moest men echter nog flink doorwerken, want om kwart over twee laaiden de vlammen nog op achterin de lingeriezaak. Het was de laatste opflikkering, want tegen drie uur was de brand zoover gebluscht, dat nog slechts een spuit en de ladderwagen ter plaatse moesten blijven om zoo nu en dan op enkele punten water te geven waar het vuur weer wilde oplaaien. Omstreeks middernacht, toen het vuur nog in alle hevigheid woedde, ontstond er bewe ging onder het publiek. Niemand had de fami lie Vos het brandende pand zien verlaten, terwijl toch de heele voorzijde in lichterlaaie stond. Wilde geruchten deden de ronde en aanvankelijk verkeerde iedereen in het onze kere over het lot. van de familie Vos. Tegen half één kreeg men echter gelukkig de zeker heid dat de familie Vos zich in veiligheid had kunnen stellen via een achteruitgang en on derdak bij kennissen had gevonden. De heer Vos en zijn echtgenoote waren nog niet naar Prinses Juliana en Prins Bernhard voor een bezoek aan Australië uitgenoodigd. De „Sunday Times" bericht, dat, indien Prinses Juliana en Prins Bernhard, hun voor- nomen bezoek aan Ned. Indië brengen, zij zullen worden uitgenoodigd ook een bezoek aan Australië te brengen. Men zal trachten het bezoek te doen samenvallen met het ein de van de viering ter herdenking van het feit, dat ongeveer 150 jaar geleden de eerste kolo nisten in Australië voet aan wal zetten. TOONEELVEREENIGTN0 HERMAN HEIJERMANS. De tooneelvereeniging „Herman Heijer- mans" geeft haar derde uitvoering in dit seizoen 22 Maart a.s. in de tooneelzaal „St. Bavo". Opgevoerd wordt „Oorlogsgeheimen", drama in 3 bedrijven door Jos. Smits en Her man Steijlen. Voorts zal 30 April in de Gem. Concertzaal het jaarlijksch cabaret worden gehouden waarin zullen optreden Frans Nienhuys, als conferencier, Kees. Pruis en Stella Seemer. Feestavond van H. A. V. O. in Drccfzicht. bed, toen zij den brand ontdekten. De uit gang naar de straat was toen echter al geheel versperd, doch via een poort kon het echtpaar met zijn zoon en dochter, die reeds te bed la gen, het huis aan de achterzijde verlaten. Mevrouw Saraber, die alleen thuis was en ziekelijk is, kon haar woning niet verlaten, doch werd nog tijdig door den agent Blom in veiligheid gebracht. De andere panden waren niet bewoond. De oorzaak van den brand is vermoedelijk een potkachel met niet al te solide pijp in de zaak van den heer Klerk Wolters, welke kachel 's nachts bleef branden. De schade welke is aangericht, moet zeer groot zijn. Gisteren werd reeds een bedrag van twee ton ge noemd. Ned. Onderwijzers-Genootschap. Geslaagde feestavond van de afd. Haarlem. Dat was een aardige vroolijke feestavond, die van de afd. Haarlem van het Ned. Onder wijzers-Genootschap in de nieuwe vergader en tooneelzaal van Hotel „De Leeuwerik" Za terdagavond. De talrijke aanwezigen werden door den voorzitter der afdeeling, den heer H. van Leeuwen, met een opgewekt welkomstwoord begroet, waarin hij veel goeds vertelde van de medewerkenden: Dory Schrama, operette- en radiozangeres, cabaretière: Jack Funny, con ferencier, eabaretartist; Max van der Waag accompagnateur; mej. Guus Max, altzangeres en eenige N.O.G.'ers. De voorzitter wenschte den feestgenooten een aangenamen avond en met zekerheid mag worden gezegd, dat deze wensch in vervulling is gegaan. Jack Funny toonde zich al dadelijk een vlot conferencier, die „de zaal weet mee te krijgen" en een bon mot goed weet te plaatsen. Zijn liedjes en grappen déden het en hij had den geheelen avond een uitbundig succes. Voor contact met de zaal zorgde ook Dory Schrama, zangeres, die aan een glasheldere en goed geschoolde stem een prettige vrijmoedig heid en losheid van optreden paart, waardoor zij de stemming steèds meer opvoert. Zoowel in haar filmschlagers als later in haar op treden tezamen met Jack Funny (wij denken hierbij vooral aan hun optreden als de vroo lijke matrozen!) kon ook deze artiste over haar succes tevreden zijn. Max van der Waag accompagneerde uit muntend. Ook uit de kringen van het N.O.G. werd medewerking verleend. Mej. Guus Max bewees vooral in de liederen van Strauss en den cyclus van Brahms een zangeres van talent en temperament te zijn. Duid applaus klonk telkens na haar optreden en de voorzitter bracht haar een welverdiende bloemenhulde. Eenige jonge N.O.G.'ers voerden met toe wijding een grappig tooneelstukje op: „Een huis met commensaals". Herhaaldelijk klon ken daarbij lachsalvo's door de zaal. De regis seur kreeg bloemen. Het feest werd besloten met een bal met attracties, waar het wel vroolijk zal zijn toe gegaan: voor de stemming hadden Dory Schrama en Jack Funny waarlijk wel ge zorgd I SONATENAVOND De heeren Jan Hoeben (viool) en Jacob Bijs ter (piano) geven Donderdagavond 10 Maart a.s. een Sonatenavond in de bovenzaal van hel Gem. Concertgebouw. Op het programma staan werken van Ale.v Voormolen, Jacob Bijster en César Franck. Bezoek van Engelsch koningspaar aan ons land? Naar de Tel. verneemt zal waarschijnlijk nog dit jaar Nederland de eer te beurt vallen van een officieel bezoek van het Engelsche koningspaar. Het zou in het voornemen van Koning George en Koningin Elizabeth liggen het be zoek aan ons Hof te brengen in het aan staande najaar. Naar verder verluidt zou H.M. de Koningin de Engelsche vorstelijke gasten ontvangen ten Koninklijke Paleize te Amsterdam, waar zij tevens zouden logeeren De geheele in- en uitwendige restauratie van het Koninklijk Paleis moet, met het oog op het a.s. veertigjarig regeeringsjubileum van Koningin Wilhelmina, tegen September a.s. gereed zijn. A. P. Staalman overleden. Oud-licI der Tweede Kamer. Zondag is te Driebergen op 79-jarigen leef tijd overleden de heer A. P. Staalman, oud-iid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De heer Staalman is zijn loopbaan in Den Helder begonnen, als boekhandelaar; hij gaf er ook een krant uit, „Extra Tijding" getiteld. Hoewel Den Helder tegen het einde van de negentiende eeuw nog een liberaal district was, werd de heer Staalmsm er tot lid van de Tweede Kamer gekozen; elf jaar lang had hij zitting in het parlement. Hoewel hij de anti- revolutionnaire beginselen was toegedaan, hij kon zich met de politiek van dr. Kuyper geenszins vereenigen en daarvan heeft hij dikwijls in felle termen getuigenis afgelegd. In 1905 de heer Staalman was inmid dels christen-democraat geworden werd hij niet herkozen. Eerst in 1918 keerde hij weer in de Kamer terug. De heer Staalman, die o.a. lid is geweest van de Noordhollandsche Staten en van de Am- sterdamsche en Heldersche gemeenteraden, is de laatste jaren van zijn leven in Drieber gen woonachtig geweest. Aulo wondt vier kinderen Toestand van twee van hen zeer ernstig. Tusschen Hoogland en Amersfoort is Zondagochtend een auto, die den bocht met groote snelheid nam, waar schijnlijk door een defect aan de stuurinrichting, op drie meisjes in gereden, die met een kinderwagen op het fietspad liepen. De drie-jarige Fientje Appeldoorn, die in den kinder wagen zat, is zoo zwaar aan het hoofd gewond, dat voor haar leven gevreesd wordt. Haar zusje, Beppie Appeldoorn heeft een heupfractuur en een hersen schudding gekregen. De tienjarige Lotte Barreveld had een zware sche- delbasisfractuur en het vierde kind, Tini Pijl, een armbreuk. Schouwtjeslaan - Tel. 10070 HAARLEM (Adv. ingez. Med.) DE GEZINSLEDENTOESLAG. Door den Minister van Sociale Zaken is be paald, dat gezinsleden van ondersteunden en bij de werkverschaffing tewerkgestelde werk- loozen, mits zij voldoen aan de daaromtrent gestelde voorwaarden, eveneens voor den extra gezinsledenbijslag in aanmerking kunnen ko men als zij deelnemen aan eenigen vorm van cultureel werk. Hieronder wordt verstaan het bezoeken van de centrale werkplaats voor jeugdige werkloo- zen, tewerkstelling bij een of ander werk- object voor jeugdigen en deelneming aan kampwerk. Het zakgeld dat deze jeugdige werkloozen ontvangen, wordt voor de helft op den extra- gezinsledenbijslag in mindering gebracht. VOOR PRO JUVENTUTE Ten bate van Pro Juventute wordt Vrijdag 18 Maart in den Stadsschouwburg te Haarlem ,Lady Windermere's waaier" van Oscar Wilde opgevoerd. Dit stuk heeft te Hilversum een uitbundig succes geoogst. De opvoering staat onder de bekwame leiding van den regisseur, den heer Ru Mui der. Ook het Haarlemsche publiek zal er prü* op stellen dit aardige stuk te gaan zien en hiermede tevens steun te verleenen aan hel voortreffelijke werk van Pro Jir ?n- tute. Maar naar waarde ruim 52 procent gestegen. Vooral Duitschland nam veel af. Ook zeer gunstige cijfers voor België. De cijfers van December 1937. De export van grove tuinbouwproducten in December 1937 toont een eigenaardig beeld. In millioenen K.G. bedroeg deze uitvoer tusschen 1930 en 1937 telkenmale in de laatste maand van het jaar resp.: 20, 27. 22, 25, 18, 23, 32 en 25 mhlioen K.G. Na een vermeerdering in December 1936 vergeleken bij December 1935, blijkt December 1937 een inzinking te vertoonen van niet minder dan 7 millioen K.G. Men zou mogen verwachten, dat de waardecijfers zich op overeenkomsti ge wijze zouden hebben gedragen. Dat blijkt intusschen niet het geval te zijn. Niettegen staande de uitgevoerde hoeveelheid in De cember 1936 dus belangrijk grooter was dan in December 1937, blijkt de waarde van de zen -uitvoer in laatstgenoemde maand bijna 1 millioen gulden grooter te zijn dan in De cember 1936. Naar het gewicht daalde de totale December-export in 1937 met 20.5 pro cent vergeleken bij December 1936, naar de waarde steeg deze export met ruim 52 pro cent. De export naar Duitschland, Engeland en België. De December-export 1937 naar Duitsch land bedroeg 8.3 millioen K.G. met een waarde van 909 duizend gulden tegenover 4.2 millioen K.G. met een waarde van 515 duizend gulden in December 1936. De uitge voerde hoeveelheid verdubbelde dus bijna en de waarde vermeerderde met ruim 76 pro cent. Belangrijker is het ongetwijfeld te ver melden, dat deze December-export naar onze Oostelijke buren tusschen 1930 en 1936 de cijfers van December 1937 nooit heeft kun nen benaderen. De belangrijke stijging in laatstgenoemde maand is in hoofdzaak een gevolg van den vermeerderden uitvoer van appelen. In December 1936 was de oogst van dit product zeer onbevredigend, in December 1937 daartegenover zeer gunstig. Het beeld van den December-export naar Engeland is minder verblijdend. Deze uitvoer bedroeg in December 1936 niet minder dan 21.5 millioen K.G. met een waarde van 751 duizend gulden tegenover 9.9 millioen K.G. met een waarde van 901 duizend gulden in December 1937. De uitgevoerde hoeveelheid daalde dus met 54 procent, de waarde steeg met 20 procent. De daling wordt voor het grootste gedeelte veroorzaakt door den zeer sterk verminderden uitvoer van uien. Niet tegenstaande dat, kon de totale exportwaar de toch nog aanmerkelijk stijgen, omdat de uien een zeer hoogen prijs noteerden. Indien men de uitvoercijfers naar Engeland over de maanden December in de jaren 1930 tot en met 1937 nader onder de loupe neemt, blijkt dat December 1936 de gunstigste maand is in deze reeks, voor zoover betreft de uitge voerde hoeveelheid en dat December 1933 met een waarde van 984 duizend gulden de gunstigste maand was, voor zoover betreft het waardecijfer. De December-export naar België was in 1937 zeer beduidend beter dan in de overeen komstige maanden in 1935 en 1936. De uit gevoerde hoeveelheden vermeerderden in deze drie December-maanden resp.: van 2.4 tot 3.7 en in December 1937 tot 5.6 millioen K.G. De waarden dezer uitvoeren stegen van 87 duizend gulden in December 1935 tot 123 duizend in December 1936 en 324 duizend in December 1937. Vergelijkt men de maanden December 1936 en 1937, dan steeg de uitvoer naar het gewicht met 52 procent, naar de waarde met 163 procent. Ook in dit geval is de vermeerdering een gevolg van den groote ren uitvoer van appelen, van welk product in December 1936 vrijwel niets, in December 1937 2 millioen K.G. naar België werd uitge voerd. Daartegenover staat, dat de export van uien naar Beligië daalde naar het ge wicht met ruim 33 procent, maarde exportwaarde steeg met 200 procent. Appelen, Sluitkool, Bloem kool en Uien. Zooals reeds uit het vorenstaande is dui delijk geworden, was de Decembev-uitvoer 1937 van appelen zeer aanzienlijk. Deze be droeg niet minder dan 7.9 millioen K.G. met een waarde van 738 duizend gulden tegen over 916 duizend K.G. met een waarde van 260 duizend gulden in December 1936. Inmid dels bedenke men wel hier met uitersten te doen te hebben. Een dergelijk beeld gaven ock de Decem bermaanden in 1934 en 1935. December 1934 was een laagterecord, December 1935 be hoorde tot de gunstige perioden voor den appelenexport. Wat December 1937 betreft kan nog worden opgemerkt, dat de appelen- uitvoer sinds December 1929 niet zoo gunstig is geweest. Van de 7.9 millioen K.G., welke in December 1937 werden uitgevoerd, ging 5.5 millioen K.G. naar Duitschland. De uitvoer van sluitkool bedroeg in De cember 1937 ruim 2.2 millioen K.G. met een waarde van 70 duizend gulden, tegenover 1.3 millioen K.G. met een waarde van 27 dui zend gulden in December 1936. België was de grootste afnemer in December 1937- circa 1.3 millioen K.G. Daartegenover verminderde de uitvoer naar Zwitserland sterk en wel van 432 duizend K.G. in December 1936 tot 89 duizend K.G. in December 1937. Gelukkig maakte Oostenrijk dit nadeel in zeker op zicht weder goed, omdat dit land in Decem ber 1937 circa 373 duizend K.G. sluitkool af nam tegenover 2000 K.G. in December 1936. De December-export van bloemkool was In 1937 beduidend kleiner dan in het vorige 'aar. Bedroeg de uitgevoerde hoeveelheid in December 1936 niet minder dan 3.56 millioen K.G. met een waarde van 226 duizend gul len, in December 1937 waren deze cijfers -esp.: 1.9 millioen K.G. en 135 duizend gul den. De uitgevoerde hoeveelheid daalde met circa 47, de waarde met ruim 40 procent, een gevolg van een verminderden uitvoer naar vrijwel alle landen. Ook de December-export van uien was in 1937 ongunstig en bijna 50 procent lager dan in December 1936. Vooral de afzet naar En geland, ons belangrijkste exportgebied. ver minderde zeer beduidend. Het verschil be droeg niet minder dan 11.5 millioen K.G. en is in hoofdzaak een gevolg van den slechten oogst. Bijproducten. Ook de uitvoer van schorseneeren was in December 1937 lager dan in de overeenkom stige maand van 1936. Tegenover een export van 647 duizend K.G. met een waarde van 54 duizend gulden in December 1936 bedroeg deze in December 1937 slechts 587 duizend K.G. en 49 duizend gulden. Wel was de uit voer naar Duitschland iets gunstiger, maar naar België verminderde de export. Frank rijk is zelfs als afzetgebied van dit product uitgeschakeld wegens het stellen van invoer contingenten van versche groenten op nihil. Gelukkig verliep de export van peen gun stig. In December 1936 bedroeg de uitvoer: 325 duizend K.G. tegenover 885 duizend K.G. in December 1937. Engeland was de grootste afnemer. Ook de uitvoer van ingemaakte groenten was ln December 1937 grooter. De Vereenigde Staten van Amerika betrokken een grooter hoeveelheid zuurkool. De export van vrachtenpulp verminderde en wel van 1.3 millioen K.G. met een waarde van 245 duizend gulden in December 1936 tot 1.— millioen K.G. met een waarde van 176 dui zend gulden, in December 1937. De oorzaak daarvan ligt in den sterk verminderden uit voer naar Engeland, vermoedelijk als gevolg van een krachtige concurrentie van Bulgaar- sche zijde. Uit de beschikbare gegevens volgt onge twijfeld, dat allerhande wisselende factoren van invloed zijn op den export dezer pro ducten. De Internationale omstandigheden zijn helaas nog altijd van dien aard, dat men onmogelijk kan voorspellen wat zelfs de naaste toekomst zal brengen. MOLLERUS. I TEL. 11561 (Adv. Ingez, Med.) Hollandscli Bloeinbollenkweekers Genootschap. Het- Hollandsch Bloembollenkweekersge- nootscnap hield heden zijn jaarvergadering in restaurant Brinkmann. De voorzitter, de heer S. Schoneveld uit Oegstgeest, heette de aanwezigen welkom. Spr. herdacht de heeren Onderwater en Kareis die in 1937 zijn overleden. De resultaten van het jaar 1937 zijn niet onbevredigend, de export nam met f 5 mil lioen toe. Toch kan deze tevredenheid niet geheel onvermengd zijn, deze stijging is namelijk te wijten aan 'n gewijzigden monetairen toestand die overigens voor 't bollenvak onmis baar was en aan een misoogst. Wat hebben wij aan oploopende prijzen die een gevolg zijn van een slecht gewas, zoo vroeg spreker. Zoolang onze exporteurs niet vrij zijn in het noteeren en uitvoeren van hun orders is een terugkeer van de vroegere welvaart niet te verwachten. Ongeveer 33.000 manden hyacinten waren dit jaar over, deze zijn voor een appel en een ei als veevoeder verkocht. Het tegenwoordige areaal van hyacinten en tulpen is nog steeds te groot, ter voorkoming van groote verliezen zullen dan ook de thans nog geldende maatregelen moeten worden be stendigd. Wij leven in een periode van onvoldaanheid, maar moeten we eigenlijk voor deze sanee- ringsmaatregelen niet dankbaar zijn, aldus spreker. Niet alle vakgenooten denken er echter zoo over. Het Bloembollenkweekers Genootschap houdt echter vast aan zijn eenmaal ingeno men standpunt dat de regeerings-maat- regelen van 1933 gehandhaafd moeten blij ven. Het Genootschap had in het afgeloopen jaar een zware taak. Het verval van de minimumprijzen leverde vele bezwaren op, nu er echter hiervoor vaste basisprijzen in de plaats zijn gekomen, heeft ook het Genootschap deze regeling kunnen aanvaarden. Spreker bracht dank aan de Algem. Ver. voor Bloembollencultuur voor het organisee- ren van de Winterflora en aan prof. Van Slogteren voor zijn belangrijken arbeid op 't gebied der ziektebestrijding onder de bloem bollen. Er is nog niets met zekerheid over de toe komst te zeggen. Het ontbreekt nog aan de noodige eenheid in het vak, moge deze in het belang van het bedrijf spoedig tot stand komen. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental iets terug was geloopen en thans 1001 be droeg. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 7 Maart: In de etalage van den heer A. Seuter, firma J. Wassmann, Anegang 22, is een artikel tentoongesteld, dat voorzeker de aandacht verdient. Het is een nieuw soort lakwerk, echter niet met de ge wone figuren, maar op de wijze van het beroemde Delftsche aardewerk beschil derd en treffend daarop gelijkend. De solide en keurige afwerking der voor werpen zal deze een groot-en aftrek doen verwerven. In dezelfde etalage zijn ook schoone variëteiten Delftsch aardewerk tentoongesteld met- crème en witten ondergrond.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5