De Haarlem IJ.M. 9 gearriveerd AMSTERDAMSCHE BEURS - MAANDAG 7 MAART 1938 HAARLEM'S DAGBLAD II IAAT/TE BIMCIfllN i Steeds meer slachtoffers in Calif ornië. LOS ANGELES, 7 Maart (D.N.B.-A.N.P.) In het gebied der overstroomingen zijn on geveer 25.000 ondersteunde werkloozen te werk gesteld, teneinde bij den opruimings- arbeid behulpzaam te zijn. Gisteren zijn wederom verscheidene lijken geborgen. Een ambtenaar van het Roode Kruis heeft als zijn meening te kennen ge geven, dat het aantal slachtoffers tot 400 zal stijgen. FEESTAVOND K. M. D. Dezer dagen heeft de Schermvereeniging „Korps Motordienst" in het hotel „De Leeu werik", een feestavond gegeven, ten bate van de stichting „Het Sanatorium-fonds" van de onderofficiersvereeniging „Ons Belang". De avond werd geopend met een schenm- wedstrijd op sabel verdeeld in 2 afdeelingen, geoefenden en minder geoefenden. In de le afdeeling werden de prijzen behaald resp. door de heeren: 1. Drenth, die tevens in het bezit bleef van den wisselbeker voor den best geplaatsten schermer, 2. v. d. Kamp, 3. v. d. Broek, 4. Flick en 5. Entlich en in afdeeling 2 resp. door de heeren: 1. Diebert, 2. Brink, 3 Koek, 4. Groeneveld, 5. Gerardu, 6. Schroder en 7 Van Oosten. Vooral in de eerste afdeeling werden zeer mooie partijen geschermd. In de 2e afdeeling behaalde de heer Diebert een heel mooi suc ces door alle 9 partijen te winnen en slechts 4 treffers te ontvangen. Door middel van een rad van avontuur en een grabbelton kwamen gelden binnen ten bate van het liefdadig doel. Een door den heer Ran uitgesproken dankwoord aan alle gevers van de cadeaux was. zeer zeker op z'n plaats. Het bal stond onder leiding van den heer Brink. De muziek van „The Jolly Hot Makers" uit Haarlem was voortreffelijk. KANTTENTOONSTELLING IN BOYMANS. In een der tentoonstellingszalen van het museum Boymans wordt van 5 tot en met 28 Maart een tentoonstelling van oude kant ge houden. Deze expositie, die georganiseerd werd dooi den vereeniging „Het Kantsalet" te Haarlem bevat inzendingen zoowel van binnen- als buitenland. Zoo hebben de koninklijke mu sea voor kunst en geschiedenis te Brussel een uitermate kostbare voetendeken ingezonden, die geheel uit Vlaamsch kant bestaat en in 1599 aan Aartshertog Albert en Isabella van Castilie naar aanleiding van hun huwelijk en intocht te Brussel, als hertog en hertogin van Brabant, door de burgerij ten geschenke werd aangeboden. De deken is voor 500.000 francs verzekerd. De uitreiking van de eerste M-brevetten. De minister van defensie, de heer J. J. c. van Dijk, heeft Zaterdagmiddag op het vlieg veld Ypenburg aan 18 jongelui, die met hulp van het luchtverdedigingsfon-ds het M-brevet hebben verkregen, dit brevet uitgereikt. De minister sprak met waardeering over de kentering in onzen volksgeest met betrekking tot de weerbaarheidsgedachte, waarbij hij het voorbereidende werk van verschillende natio- naal-voelende vereenigingen prees, De minis ter verzekerde, dat de regeering de vereenigin0' voor nationale veiligheid en het luchtverde digingsfonds, welks bedoeling hij aangaf, goed gezind is, waarbij de heer van Dijk er op wees, dat materiaal zonder voldoende personeel' geen beteekenis heeft. Woorden van hulde richtte de minister tot de overige instellilngen, welke steun bij de op leiding voor het M-brevet hebben geboden- het Fokkerfonds, het Nationaal Luchtvaart Fonds, het Ned. Instituut voor zweefvliegen en de Nationale Luchtvaart School. Sinds 1 October zijn 40 vliegers in opleiding voor het M-brevet, zoo zeide de minister, welk aantal, al is het ook een goed begin, nog aan vulling behoeft. Vermeerdering van dit aan tal is afhankelijk van den steun der verschil lende fondsen. Slachtoffer van moordaanslag? TILBURG, 7 Maart Gisteravond omstreeks half tien zagen twee jonge mannen, die op de Heikantschebaan in richting van de stad liepen, hoe een meisje, dat voor hen uitliep, plotse ling neerviel. De jongemannen snelden toe en zagen dat zij hevig bloedde. Zij waarschuwden de marechaussee, die op haar beurt de gemeente-politie en den geneeskundigen dienst verwittig de. Toen deze ter plaatse kwam, von den zij het slachtoffer met een smalle wonde in de hartstreek. Tijdens het vervoer in de ziekenauto is het meisje overleden. De wonde is met een smal, scherp voorwerp toegebracht. De politie staat hier voor een raad sel. Het meisje, de achttienjarige A. W. Reijnders, de dochter van een brug wachter van het Wilhelminakanaal, was op weg naar huis, dat op onge veer tweehonderd meter is gelegen van de plaats waar het meisje werd gevon den, Tot aan den hoek van de van Oudenhovenstraat, vlak bij de plek van de misdaad, was zij door haar vriendinnetje weggebracht. De jongemannen, die het meisje hebben zien vallen, hebben geen ge schreeuw gehoord. Met politiehonden is de omgeving afgezocht, doch tot nu toe zonder resultaat. Het wapen, waar mee de verwonding is toegebracht, heeft men evenmin teruggevonden. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 7-Maart. Bevallen 4 Maart: J. M. v. BakelLamers, d.; J. de RooijJohanisse, z.; J. E. W. S. Suur- landv. Heerden, d.; E. J. F. S. Bonfrer Hinrichs, z.; 5 Maart: A. Huis in 't Veld Mulder, z.; H. OerlemansPrevost, d.; J. P. v. AalstVervers, z.; A. P. M. van EsWeber, z.; A. C. Hollanderv. d. Raadt, z.; L. van KesterenZwiers, z.; 6 Maart: L. C. Neder- stigtv. Snippenburg, z.; 7 Maart: N. M. v. Oossanenv. Rijsbergen, 2 z. Overleden 4 Maart: J. Visser,'Koopman, 88 j., Saenredamstraat; 5 Maart: G. J. Raimond, 76 j., Hazepaterslaan; F. Snel, 71 j., Kamper laan; A. J. Buijs, 23 j., Zuiderstraat; E. Zand vliet. 74 j., Spiegelstraat; 6 Maart: W. M. v. Walenv. Langelaar. 84 j., Marnixstraat; A. C. HeemskerkSonnevelt, 41 j., Turfmarkt; T. Keijzer, 45 j.. Paus Leostraat; MOTORRIJDER KWAM TEN VAL. Zondagmorgen omstreeks elf uiu- heeft een motorrijder, van Den Haag op weg naar Amsterdam, op de Amsterdamschevaart een hond overreden, die dwars over den weg liep. De motorrijder kwam te vallen en ge raakte buiten bewustzijn. De ongevallendienst en een toevallig passeerende dokter uit Am sterdam hebben den man behandeld en hem naar het St. Elizabeths Gasthuis te Haarlem laten vervoeren. Zijn toestand is niet levens gevaarlijk. Uit Haarlem's Gemeenteraad VERGADERING VAN MAANDAGMIDDAG Behandeling der Begrootiug voor 1938. Hedenmiddag vervolgde de Raad de behan deling der begrooting voor 1938. De heer Van Liemt (R.-K.) wethouder, beantwoordde de sprekers bij de algemeene beschouwingen bij het hoofdstuk Armen zorg. Hij verzekerde, dat B. en W. doen wat mo gelijk is om het lot der werkloozen zooveel mogelijk te verzachten. De heer Castricum heeft gevraagd of B. en W. nog iets voor de werkloozen kunnen doen, maar spreker houdt vol dat B. en W. a 11 e s doen wat mo gelijk is. De 7 groote gemeenten in ons land werken vruchtbaar samen wat de steunregeling be treft. De motie-Peper kon het college van B. en W. niet overnemen. Het heeft geen zin aan de regeering te vragen de steunnormen en werkverschaffingsloonen te verhoogen, Er is pas door de regeering een verbetering in de - steunnormen ingevoerd die in het bijzonder wat betreft verhooging voor de werkloozen die hun maximum uitkeering hadden. Deze wijziging is zoo spoedig mogelijk door Haai> lem toegepast. Om verhooging van de werkverschaffings loonen vragen zou niet goed zijn. want als de heer Peper de motie niet intrekt dient hij de belangen der werkloozen niet. De loonen zijn namelijk zoo hoog mogelijk gesteld. Als de heer Peper wil volhouden zouden B. en W. de verdiende loonen bij de werkverschaffin gen te Castricum en te Halfweg bekend maken. Verleden jaar is ook bij de begrooting dooi de communisten geklaagd over de loonen. Spr, heeft toen aangeboden aan de heeren inzage te geven van de loonlijsten. Van dit aanbod hebben zij evenwel geen gebruik gemaakt. Wat de afschuiving van gesteunden naar Armenzorg bestreft, kan spreker mededeelen, dat het gemeentebestuur dit ook met teleur stelling ziet. Het departement is evenwel eigen rechter in deze zaak. B. en W. trachten zoo veel mogelijk de afvloeiingen te voorkomen, want die zijn niet in het financieel belang der gemeente. Het is te hopen, dat de instelling der Staats commissie tengevolge heeft, dat er een reor ganisatie der steunregeling komt, want het is nu een zeer ingewikkelde toestand, daar de gemeenten gedeeltelijk door circulaires uit den Haag geregeerd worden. B. en W. willen doen wat mogelijk is om werk voor jeugdige werkloozen te vinden. Te Haarlem is het evenwel buitengewoon moeilijk voor de jongeren werk te vinden. Er zijn na melijk weinig objecten en men moet oppassen geen werk van de ouderen af te nemen. B. W. doen wat ze kunnen. De heer Klein Schiphorst (r.k.)de jongeren zijn zoo langzamerhand oud ge worden. De heer Van Liemt: men moet bedenken, dat er elk jaar een leger jeugdige werkloozen bij komt. B. en W. wachten nog altijd op goede ad viezen om goede objecten te vinden voor de jeugdige werkloozen. Het is inderdaad juist dat sommige ge meenten bevorderen, dat werkloozen en arm lastigen naar groote geementen, ook Haar lem, vertrekken. B. en W. doen wat mogelijk is om dit tegen te gaan. In enkele gevallen IJMUIDEN. VORIGE KOERS KOERS VAN HEDEN pl.m. 1.30 pl.m. 1,45 pl.m 2.00 pl.m 2.15 STAATSLEENINGEN BIN NENLAND. 4 pet. id. 1933 II 3 pet. Nederland - - - - STAATSLEENINGEN BUI TENLAND. 5V2 pet. Duitschl. 1930 (Youngleening) Youngleening (met ver 32% 32% klaring) 32% 32% BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mpij Cert van f 250 Koloniale Bank 12S Ned. Ind Handelsbank 141 - Rotterd. Bank 1NDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Künstzijde Unie. m3 41% 41% 41% 41 Vs v. Berkels Patent Calvé Delft Cert 941/4 Ned. Ford ex 40 afst. 319% Philips Gloeil.Gem.Bezit 30S 307 305% 3051/2 305 1561/? 155% I551/0 155% 155%i fNDUSTR. OND. BUITENL 5Vs Intern. Tel and Tel t 5% Anaconda 23% 231/2 23% 23% 23*18 Bethlehem Steel 41% 41% 41% - 38% 3S% U. S. Steel 39Wa - 3S% 3S|.-,a 3S% 28 V, 27 y. 2/% 5% PETROLEUM. 355 551/2 3541/2 54 V? 86% •- - - 11% H% 1%'B 11 22 11 11% 10% 10% MIJNBOUW. 92% - 175 Billiton n PROLONGATIE. - - - SCHEEPVAARTEN. Kon, Ned. Stoomboot 127% 127 127 127 Scheepvaart Unie 119 118 Koninkl. Paketvaart 174 Rotterdamsche Lloyd 105 Maatschappij Nederland 112 Holland—Amerika Lijn 108% CULTUUR MAATSCH. H. V. A 449 447 446 446V.1 Java Cultuur 1571/9 Ned. Ind Suiker Unie Vorstenlanden 'ABAKKEN. 2598/, 257 257 552 214 Dell Maatschappij 320 318% 3 IS1 in 316 317 Senembah 328 3231/a 323V 317 AMER. SPOORWEGEN. Southern Pacific 13% 14 13% lVs Wabash Railroad 1% 1% Union Pacific f*. Chic. Milwaukee Missouri Kansas Texas 2% RUBBERS. Amsterd Rubber -19% 219 218% 218 18% Deli Bat Rubber 144% m 15<% Kendeng Lemboe 1.64 Serbadjadl 106% Rotterdam Tapanoell .58 Bandar Rubber 179 Preanger Rubber 75 Java Caoutch ;28 Sumatra. Rubber -19% - - - De „Haarlem" in de Visschershaven. Een prachtige aanwinst voor de vloot van IJmuiden. De Haarlem IJM 9, het nieuwe vlag- geschip van De Vem althans tot zoolang haar zusterschip de Delft nog -niet in de vaart is, want dan zal eerst uitgemaakt moeten worden aan welke van beide schepen de eer toekomt, de zen naam te mogen dragen was ook in den werkelijken zin des woords een vlaggeschip, want toen de trawler met zijn forschen grijzen voorsteven uit de wazige verte van de buitenhaven op doemde, bleek hij van onder tot bo ven gepavoiseerd te zijn. Het was Zondagmorgen aan den havenkant al spoedig merkbaar, dat er wat bijzonders zou gebeuren, want er was heel wat volk op den kop van de Visschershaven en bij den vuurtoren en toen de Haarlem omstreeks half elf de Visschershaven binnenstoomde, waarbij geassisteerd door een sleepbootje van de ree- derij, was het, vooral op den kop van de Vis schershaven, „zwart van de menschen". Het zijn niet alleen de afmetingen, waarin de Haarlem met het meest gangbare type der IJmuidensche trawlers verschilt. Ook de bouw wijkt 'in velé opzichten daarvan af. In de eerste plaats valt wel in het oog de zware achterover gebouwde schoorsteen; daar mee evenwijdig loopen de ijzeren masten, zoo dat de wijze van plaatsing van schoorsteen en masten niet modern is. Ook heeft de trawler is het mogelijk gebleken een overeenkomst met de betrokken kleine gemeenten te tref fen. De heer Peper heeft ook nu weer geklaagd over minder goede behandeling van gesteun den door de ambtenaren. Die klachten zijn evenwel ongegrond. Het zijn onwaarheden, het is goed dat eens kinderlijk te zeggen, anders wordt er een legende in de stad ge boren. Ambtenaren van den Werkloosheids- dienst en Maatschappelijk Hulpbetoon doen volkomen hun plicht, maar er zijn wel arm lastigen en werkloozen die het den ambtena ren lastig maken. In de vereenigingen van werkloozen wor den alleen werkloozen toegelaten die in een vakvereeniging thuis hooren. B. en W. houden het oog op het' aantal losse ambtenaren bij Maatschappelijk Hulpbetoon en den Werkloosheidsdienst. Wie vast aange steld kan worden, krijgt een aanstelling, maar men moet bedenken, dat het crisisdiensten zijn, zoodat men moet oppassen, dat er niiet te veel vaste ambtenaren komen, want het is toch mogelijk, dat de tijden weer eens nor maal worden. Juist is, dat als een werklooze een werkje voor eigen rekening uitvoert (al is het maar het schilderen van zijn eigen huisje voor een woningvereeniging) hij uit de steunregeling wordt afgevoerd. B. en W. zijn dankbaar voor de lof die uit den raad gebracht is voor de wij-ze waarop het college optreedt voor de werkloozen. B. en W. willen op hun beurt ook hulde brengen voor de boede samenwerking met de besturen der vakvereenigingen. De voorzitter: Wil de heer Peper zijn motie intrekken? De heer Peper: Wij hebben in deze motie op het oog verhooging van de steunnormen voor alle werkloozen te vragen De regeering oefent voortdurend controle uit op de loonen der werkverschaffing. Men behoeft dus niet bang te zijn, dat iets over de loonen bekend wordt, dat men in Den Haag niet weet. Wij vragen alleen aan de menschen zooveel te be talen als door de regeering is goedgevonden. Spreker trok het laatste deel der motie in Het moge waar zijn. dat 98 pet. van de beslissin gen over den steun juist zijn, maar voor die 2 pet. is het toch zeer onaangenaam. De motie Peper werd dus als volgt gewijzigd „De raad der gemeente Haarlem, constateerend, dat de stijging van de kosten van het levensonderhoud den reeds zoo moei lijken toestand in de gezinnen der werkloozen schier ondragelijk maakt, dat deswege een verhooging van de steun in de hoogste mate noodig is, verzoekt B. en W. zich met den meesten mdrang tot de regeering te wenden om een verhoogmg voornoemd te trachten te be uken." De heer Noordhoff (S. D. A. P.) achtte deze otie een slag in de lucht, vooral daar de zaak is in de Kamer aan de orde is geweest. De motie werd verworpen met 31 tegen 4 geen whaleback doch een platte voorplecht. De groote kluisgaten en den voorsteven laten toe, dat de ankers geheel binnenboord ge haald kunnen worden. Het schip heeft een ruime buitenbrug. Vooral nieuw voor IJmui den is het groote sloependek, dat een groot deel van het achterschip overbrugt. Op het sloependek staan twee booten en desondanks is er nog zooveel ruimte dat een aantal passa giers er gemakkelijk in een ligstoel kunnen luieren, zonder elkaar in het vaarwater te zitten. Zoo is dus de vloot van IJmuiden een prach tige en kostbare trawler rijk geworden. MARKTBERICHT. Tarbot f 0.94f 0.78 per kilo. Tong f 1.06f 0.72 per kilo. Heilbot f 0.94—f0.72 per kilo. Griet f 28f 18 per 50 kilo. Groote schol f 12.50—f 8.50 per 50 kilo. Middel schol f 14—f 12.50 per 50 kilo. Zetschol f 22—f 17.50 per 50 kilo. Kleine schol f 18—f 5.70 per 50 kilo Bot f 7.10—f 3.10 per 50 kilo. Schar f 14f 5 per 50 kilo. Tongschar f 39—f 18 per 50 kilo. Poontjes f 10f 5 per 50 kilo. Groote schelvisch f 28f 21 per 50 kilo. Middel schelvisch f 24f 18 per 50 kilo. KI. Middelschelvisch f 21f Ï6 per 50 kilo. Kleine schelvisch f 18f 13 per 50 kilo. Groote gul f 10.50f 5 per 50 kilo. Kleine gul f 11.50f 7 per 50 kilo., Wijting f 12—f 3.10 per kilo Makreel f 11 per 50 kilo. Versche haring f 7.f 5.50 per kilo. ■'Kabeljauw f 40f 14 per 125 kilo. Koolvisch f 0.90f 0.20 per stuk. Leng f 2.f 0.75 per stuk. Rog f 1/3.50 per koop. HEEMSTEDE (De zitting duurt voort JEUGDIGE INBREKERS. In den nacht is in een bloemenmagazijn aan den Binnenweg te Heemstede, dat des nachts onbewoond is, ingebroken. Door het openrukken van een serredeur is men binnen gekomen, waarna alles doorzocht is.Er werd echter niets vermist. Als verdacht van deze inbraak zijn door de politie aangehouden, twee jeugdige inwoners van Heemstede, respectievelijk 17 en 19 jaar oud, van wie de oudste al eens 1 maand ge vangenisstraf terzake diefstal van rijwiel- plaatjes heeft ondergaan. De jongens hebben een volledige bekentenis afgelegd. Het doel waarmede zij binnengedrongen waren, was te trachten geld te bemachtigen. Toen zij die niet hebben kunnen vinden, zijn zij weder vertrokken. De jeugdige inbrekers worden ter beschik king van den Officier van Justitie gesteld. BROEDER L. H. DE HAAN OVERLEDEN. Men schrijft ons: Zondagmorgen is in de Koningin-Emma kliniek op „Meer en Bosch" overleden Broeder L. H. de Haan, in den leeftijd van 87 jaar. Gedurende bijna 50 jaar is hij als tuinbroeder diakoon in deze inrichting werkzaam geweest. Op jeugdigen leeftijd trok zijn hart reeds naar dergelijk werk; 2-0 Juli 1870 te Zierikzee geboren, opgevoed in de Weesinrichting „Neerbosch", kwam hij 19 Mei 1891 reeds naar „Meer en Bosch", waar hij als Broeder werd aangesteld. Als leider van de zangvereeni- ging der patiënten, bracht hij al vroeg het vereenigingsleven op „Meer en Bosch", terwijl hij tevens de zang der broeders dirigeerde. Als tuinbroeder heeft hij zich bijzonder onder scheiden, hij verstond de kunst met iedereen om te gaan op een bijzondere hartelijke wijze en heeft met zijn zonnig karakter ook in veler leven vreugde en blijheid weten te brengen Alle arbeid werd door hem als diakonenwerk verricht, de patiënten waren voor hem het voornaamste en ook zijn werk in de tuin zag hij als een verplegingsarbeld aan hen verricht. De tuin was overigens zijn wereld en daar leefde hij voor; de wereld was voor hem „Meer eif Bosch" en voor allen was het een ondenk baarheid hem los van „Meer en Bosch" te stellen. Toch had hij ook oog voor en belangstelling- in andere dingen, zoo behaalde hij de acte voor godsdienstonderwijzer. In Mei a.s. zou hij met pensioen de Inrich ting verlaten, hetgeen voor hem een geweldige verandering zou beteekenen Ook in de gemeente Heemstede heeft hij zich vele vrienden weten te maken en in het kerkelijk kiescollege vond hij aller waardeering Hij laat een open plaats achter, doch de her innering aan hem leeft bij patiënten en Broeders voort en velen zullen met groote dankbaarheid zijn trouw, hartelijk medeleven en groote vriendschap blijven gedenken De begrafenis heeft plaats uit de Kapel Irene op „Meer en Bosch" Donderdag 10 Maart a.s. te 12 uur, op de Algemeene Begraafplaats I te Heemstede.è De rouwdienst in de kapel is te 11 uur.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7