Een PHILIPSLAMPEN SPQUTZEt? Wat kost ée&pmui mm op Uur dan dem éeUfraaqt Geen censuur op bioscoop-advertenties MAANDAG 7 MAART 1938 H A A R L" E M'S D A G B E A D 13 EEN ZEEP VOOR RIJK EN ARM EEN ZEEP VOOR SPORTLUI EN SUPPORTERS Dit zijn de mensen, die Rexona nodig hebben. Actieve mensen, werkzame mensen. Welk tijdverdrijf U de voorkeur geeft, voetbal of kegelen, wandelen of tuinieren, Rexona geeft U alle verbruikte energie weer terug. Want Rexona is yeel meer, dan een gewone toiletzeep, omdat het speciale bestanddelen bevat, die een verfrissende en verkwik kende werking uitoefenen. Als U in een Rexona-bad Uw vermqeid- heid voelt verdwijnen, dan is Rexona aan het werk. Het overvloedige schuim dringt tot diep in Uw poriën door en wast alle stof en vuil van de hele dag weg. Rexona beschermt Uw huid tegen gevaarlijke in vloeden. Geen wonder, dat U zich zo op gewekt voelt. U is weer een ander mens. VE NIEUWE SPORTZEEP A LS U een lamp koopt, is het om licht te hebben. De kosten van het licht zijn de hoofdzaak, niet de kosten van de lamp. De kosten van het stroomverbruik van een gloeilamp bedragen tijdens haar levensduur 10 a 20 maal den aanschaffingsprijs van de lamp. Denkt niet, dat U bespaart wanneer U een zoogenaamd „goedkoope" lamp koopt, want meestal geven „goedkoope" lampen duur licht. De ware economie van een lamp schuilt niet in haar aanschaffingsprijs, maar in haar rendement. Als U de zuinigheid de wijsheid wilt laten bedriegen, koopt dan duur licht van „goed koope" lampen, koopt dan lampen, die tot 60% minder licht geven dan Philipslampen van hetzelfde wattage. Dit bewijst U het hier afgebeelde apparaat, de transportabele PHOTOMETER. Dit apparaat geeft op vergelijkende wijze het stroomverbruik, de lichthoeveelheid en de kleur van het licht van twee soorten lampen aan. Wij zijn bereid iederen consument van minstens 10 lampen per jaar zelf metingen met dit toestel te laten verrichten, waarbij hem met één oogopslag zal worden aan getoond, welke enorme voordeelen het gebruik van Philipslampen oplevert. N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, Verkoop Afdeeling Nederland en Koloniën, Eindhoven. Verzoeke bij mij een lichtmeting te doen Verrichten, Naamw., _n. Adres 10 Schorsingsbesluit van het W. B.-theater te Beverwijk vernietigd. Overwegingen van Ged. Staten van Noord-Holland. Het Plaatselijk Comité voor Katholieke en Sociale Actie te Beverwijk was, zooals wij in dertijd gemeld hebben, bij Gedeputeerde Sta ten in beroep gegaan van een schorsingsbe sluit van B. er. W. van Beverwijk waarbij de vergunning tot het geven van bioscoopvoor stellingen in het W. B. theater voor den tijd van een week werd ingetrokken. B. en W. waren tot de schorsing van de verleende vergunning besloten op grond, dat op 21 November 1937 niet is nagekomen de verplichting om bij openbare bioscoopvoor stellingen. bijgewoond door kinderen, te wier aanzien niet voldoende aannemelijk is, dat zij den leeftijd van 14 jaren hebben bereikt, geen films te verto'onen dan die welke de Centrale Commissie voor de Filmkeuring, voor het ver- toonen aan kinderen, -jonger dan 14 jaren, toelaatbaar heeft gevonden, zulks terwijl nog geen 5 jaren waren verstreken sedert over eenkomstig artikel 10 der wet eene schrifte lijke waarschuwing was gezonden. Tegen het schorsingsbesluit heeft appellant ofschoon deze overtreding werd erkend beroep ingesteld op grond, dat de schriftelijke waarschuwing, welke hem ingevolge artikel 10 op 20 November 1935 was gezonden, on rechtmatig was geweest, zoodat Burgemeester en Wethouders zich niet op die waarschuwing mogen beroepen om te beweren, dat binnen een tijdsverloop van 5 jaren andermaal ter men voor toepassing van artikel 10 aanwezig waren. De bedoelde waarschuwing werd gezonden ter zake van het feit, dat appellant in een te Beverwijk verschijnend blad een advertentie heeft dóen plaatsen als reclame voor de ver tooning van de film „The Kid from Spain", in welke advertentie een afbeelding voor kwam. die niet door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring was toegelaten. De plaatselijke commissie van toezicht op de bioscopen te Beverwijk had per brief de aandacht van B. en W. gevestigd op bovenbe doelde advertentie, welke, naar de commissie mededeelde, meer in het bijzonder wat de daarin voorkomende afbeelding betrof, aan velen aanstoot gaf. Door genoemde commissie, te dezer zake voorgelicht door den Voorzitter der Centrale Commissie voor de Filmkeuring, die op 12 No vember 1935 als zijn meening te kennen had gegeven, dat door deze wijze van annoncee ring in strijd was gehandeld niet alleen met het bepaalde sub 3e, doch ook met dat sub 2e van artikel 7 der Bioscoopwet, aan B. en W. in overweging werd gegeven tot toepas sing van artikel 10 over te gaan. B. en W. hebben op grond van dit advies hun waarschuwing aan appellant doen uit gaan, waarbij werd overwogen, dat appellant door het publiceeren van de bovenbedoelde advertentie, waarin een afbeelding voor kwam. welke niet door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring was toegelaten, de inge volge artikel 7 sub 3e der Bioscoopwet op hem rustende verplichting niet was nagekomen en waarbij voorts onder de aandacht van appel lant werd gebracht, dat de vergunning krach tens artikel 11 der wet zou kunnen worden ge schorst, indien binnen 5 jaren opnieuw ter men voor het zenden van een waarschuwing aanwezig zouden zijn. Gedeputeerde Staten hebben overwogen, dat door appellant ter staving van zijn be roep is aangevoerd, dat de onderwerpelijke waarschuwing door Burgemeester en Wethou ders ten onrechte is uitgevaardigd en wel op grond, dat onder het in artikel 7 sub 3e dei- Bioscoopwet' voorkomende begrip vertoonen, waarop in die wetsbepaling de nadruk valt, niet mag worden begrepen het in een blad doen opnemen van een advertentie, ook al komt daarin een afbeelding voor en dat een afbeelding, voorkomende in een advertentie van eene bioscooponderneming, de goedkeu ring van de Centrale Commissie voor de Film keuring niet behoeft en zelfs in strijd is te achten met het door de Grondwet in artikel 7 gewaarborgde recht van vrijheid van druk pers. Ged. Staten stellen vast, dat zoowel uit de bewoordingen van artikel 7 als uit de geschie denis van de totstandkoming van dat artikel valt af te leiden, dat de wetgever bij de vast stelling daarvan niet heeft gedacht aan ad vertenties, welke ter reclame van bepaalde filmvoorstellingen in de bladen worden ge plaatst; dat immers in genoemde wetsbepa ling wordt gesproken van vertoonen, waar onder volgens het gewone spraakgebruik niet tevens het in een blad doen opnemen van een advertentie kan worden verstaan, terwijl in de toelichting tot deze bepaling slechts sprake is van „geschilderde biljetten, litho's en photo's" en daarin voorts als argument voor het beoogde verbod wordt aangevoerd, dat „de reclame aan den openbaren weg wordt tentoongesteld en zoo als het ware aan de voorbijgeangers wordt opgedrongen". Dat mitsdien noch de tekst van de onder- werpelijke wetsbepaling noch de daarop ge geven toelichting genoegzaam grond opleve ren voor de conclusie, dat de wetgever zou hebben beoogd, ook de advertenties voor bios cooptheaters onder deze bepaling' te doen vallen. Op grond van het vorenstaande wordt door Ged. Staten besloten met gegrondverklaring van het door ap pellant ingestelde beroep, het daarbij bestreden besluit van B. en W. van Beverwijk te vernietigen. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. DE A. V. R. O. BRIDGEDRIVE j werd de A.V.R.O.-drive voortgezet mët de halve finale in hotel Kras- napolski te Amsterdam. Er weid gespeeld volgens Scheveningsch systeem in drie groepen van zeven tafels. Vooral de oneven lijn in de B-groep was bijzonder sterk be zet. De winnaars van deze lijn zouden ook de Noord-Hollandsche finalisten worden, die in de A.V.R.O.-studic hun kansen voor de laat ste maal mogen verdedigen, voor het zoo be geerde landelijke kampioenschap. Wederom werd er zeer fel gestreden. Ieder een wachtte dan ook met spanning de hier onder volgende uitslag af: Groep A: oneven lijn: 1. Heer en mevr. H. Drechsel, Amsterdam. 2. Heer en mevr. J. van Reede, Hilversum. Éven lijn: 1. Heer en mevr. A. Denker, Amsterdam. 2. Dames E. Neuburger—K. van Rees, Am sterdam. Groep B: Oneven lijn: 1. Heer A. Niewegmevr. J. J. de Bruyn, Am stelveen-Amsterdam. 8. Heeren L. Mennes-S. Pimentel, Amster dam. Even lijn: 1. Mevrouw v. d. Horstheer Houtman, Haarlem. 2. Heeren W. CuikP. Vijn, Amsterdam. Groep C: oneven lijn: 1. Heeren S. OkkerB. van Hessen, Am sterdam. 2. Heeren M. Bloch—R. Bloch, Aerdenhout (teruggetrokken) 3. Heer en mevrouw S. Trybetz, Amster dam. Even lijn: 1. Heer F. Engers—mevr. Staats, Amster dam. 2. Heer en mevr. G. Prins, IJmuiden. De heeren Bloch uit Aerdenhout waren 's avonds verhinderd, aan de finale deel te nemen; zij hebben dus him plaats afge staan ten behoeve van het derde aangeko- menae paar. De finale werd gespeeld volgens het Howell- systeem. Er waren zes tafels, er werden dus 22 spellen gespeeld. In tegenstelling met de in Haarlem gebruikelijke gewoonte om het best aangekomen paar het hoogste rangnummer te geven (een vijf) en het slechtst aangekomen paar het laagste (een nul), kreeg hier de bes te het laagste (een één) nummer, en de slechtste hetvhoogste rangnummer (een zes). Het minste aantal te behalen punten was dus twee-en-twintig, het hoogste 22 x 6 132, 1-Iet gemiddelde was dus 22 55 77 match- punten. De uitslag was: 1. Mevrouw J. J. de Bruynheer A. Nie- leg, Amsterdam-Amstelveen, met 66V2 m.p. 2. De heeren L. Mennes—S. Pimentel. Am sterdam met 67'm.p. Dit paar behaalde het grootste aantal malen een één en had dien tengevolge voorrang op de twee volgende pa ren, welke beide ook eindigden met 67'/i m.p. 3. Heer en mevr. H. Drechsel. Amsterdam 4. Heer en mevr. J. van Reede. Hilversum. Nu rest alleen nog de finale in de studio te Hilversum. Velen hebben gestreden, slechts weinige zijn uitverkoren. Hoewel enkele paren met pech te kampen hebben gehad en ande ren weer met eenig geluk tamelijk hoog zijn opgeklommen, gelooven wij wel dat uit eindelijk in Noord-Holland dc sterkste hebben overwonnen. Maar in de finale, en daar gaat. het maar om, komt de slotkans. Amusant Bal-masqué in de Gem. Concertzaal. „De tijger is losgebroken!" Zaterdagavond was er een alleraardigst bal- masqué in de Gemeentelijke Concertzaal van de. Vereeniging „door inspanning uitspan ning". De zaal was kleurig versierd en gevuld met een bonte mengeling van gecostumeerden. Ditmaal bestond deze mengeling evenwel niet alleen uit de gebruikelijke ingrediënten, pier rots, pierrettes, clowns, apaches enz., maar er was ook zoowat een heel circus komen opda gen. De tijger Cesar lag in een kooi, die door een paar zoo uit Carré van vroeger weggeloo- pen clowns en een stalmeesteres voortgetrok ken werd. En circus Bleskop was er ook, be staande uit een paar zeer roerige ezels, wier voorpooten steeds in de contramine waren met de achterpooten. Cesar trok de aandacht van menigeen. En het ontbrak hem ook niet aan uitdagingen. Plotseling, 0 schrik, stoven de mensehen uit een. „De tijger is los", klonk het. En inder daad het roofdier had zijn kooideur weten te forceeren en zijn temmer kon nog zoo vaak met de zweep knallen, de tijger keerde niet weer aleer hij met zijn plaaggeesten had afge rekend. De ezels werden door des tijgers op standigheid geïnspireerd, want menigmaal sloegen zij op hol en zorgden voor, gelukkig al leraardigste, incidenten. Intusschen amuseerde men zich best. Er waren nog eenige merkwaar dige groepen. Daar was het autarkie-orlcest. Hoezoo? Autarkie beteekent toch zelfvoorzie ning. Precies, bij dit orkest bespeelden de in strumenten ook zichzelf, een aardige en mis schienpractische uitvinding. Daar waren de negers, gitzwart, waarvan er één een liedje zong, en het charmante negermannetje met een ietwat Europeesch profiel. Daar waren de parmantig mareheerende soldaatjes uit „Love- parade", of misschien uit de speelgoeddoos. Ook oude bekenden konden we begroeten; juffrouw Snip en Snap, en ook de meneer- met-de-baby in zijn armen zagen we niet voor het eerst. Een realistisch uitziende heks-met bezemsteel sloot een vrede in het sprookjes land en danste met Roodkapje. Twee „kinder- kens in nachtgewaad" werden omdanst door Kabouters uit het droomenland. Er was een soort van wandelende adverten tie; een heer in trouwcostuum met een bordje achterop „Ik zoek een bruid". Of hij er een gevonden heeft? Er waren veel aardige origineele costuums op dezen avond. De grootte van de zaal werkte er zeer toe mede om alle gecostumeerden tot hun recht te laten komen. De jury kende de volgende prijzen toe: Groepen: Circus Bleskop. Sprookjesland, Feestparade, Tyrolers, Feestgroep uit Oos tenrijk, Revuegroep, Lustige Trio, Neger kwartet, Fantasiegroep, Aronskelken. Paren: Biedermayer Crinoline, Hawai-da- mes, Schotseh paar, Camera Obscura, Zi geuner Paar, Liftboys. Juf-fr. Snip en juf frouw Snap, Jordaansche Straatzangers. Dames: Anita Page. Klaveren Vrouw, Lint- ^sdame. Dame uit den tijd van Charles Dic kens, Carmen, Postillon, Poes, Pygmalion. Boefie, Tvrolerin. Meisje uit Spreeland, Span iard. Heeren: Jan de Tippelaar Mephisto. Flip fk zoek een bruid, Sigarenbnndjesheer. Boer. Rattenvanger van Hameln. Muziekheer. Dood Klein Duimpje Russische Boer. Piccolo 0 I.U lste publieksprijs: Circus Bleskop. 2de publieksprijs: Feestparade. HEURING VAN TREKHONDEN EN HONDENKARREN. B. en W. van Haarlem brengen onder da aandacht van belanghebbenden, dat de al- gemeene keuring van trekhonden en honden karren dit jaar zal worden gehouden in het tijdvak van 21 tot- en met 23 Maart en wel in de vroegere Brandweergarage aan de Lange Wijngaardstraat. Aan de ingeschreven houders zal een per soonlijke kennisgeving worden uitgereikt, vermeldende dag en uur, waarop zij hun trek honden met de kar of karren, waarvoor of waaronder de honden als trekdier worden gebruikt, en het tuig aan de keuring of her keuring moeten onderwerpen. Het is verboden een hond als trekhond en een voertuig als hondenkar te gebruiken of te doen gebruiken, tenzij de hond en de kar door of vanwege den houder zijn onderworpen aan een laatstelijk uitgeschreven keuring of herkeuring en daarbij voor gebruik onder scheidenlijk als trekhond en hondenkar ge schikt zijn verklaard. „PRO JUVENTUTE". Dezer dagen werden door de vereeniging „Pro Juventute" te Haarlem de noodige stappen ondernomen om te komen tot het geven van een meer vasteren vorm aan het be staande werk der Vereeniging in de Ge meente Velsen, door aldaar een commissie hl het leven te roepen, speciaal voor de bevol kingscentra in Velsen en IJmuiden. Reeds werd een dergelijke commissie in de Zaanstreek ingesteld, terwijl dit eveneens in Beverwijk, Lisse en Hillegom staat te gebeu ren. Dergelijke commissies's zullen den naam dragen van „Commissie van de Vereeniging „Pro Juventute" Arrondissment Haarlem tevolgt plaatsnaam. Aanleiding hiertoe is geweest, dat het bij den grooten bevolkingsaanwas in deze woon- en werkcentra juister is gebleken in het be lang van het werk der vereeniging, tot eeni- gen decentralisatie over te gaan, wat enkele onderdeelen van den arbeid betreft. Het ligt in de bedoeling der vereeniging, dat ouders en opvoeders b.v. zich in moei lijke gevallen tot een centraal adres in hun gemeente zullen kunnen wenden. Daar komt bij, dat de vereeniging „Pro Juventute" voldoende bekend is, maar dat gebleken is, dat velen niet weten dat deze ver eeniging in allerlei gevallen klaar staat om óf direct hulp te bieden, óf den juisten weg aan te geven. De groote uitbreiding van het werk door de vermeerdering van de gevallen van misda digheid en baldadigheid onder de jeugd, heb ben er eveneens toe geleid, deze commissie's op te richten. Binnenkort verwacht de vereeniging de adressen te kunnen mededeelen in de ver schillende gemeenten, waar men zich met vertrouwen om raad of bijstand kan wenden. Zooals bekend, wordt het werk kosteloos verricht en kan op stilzwijgendheid gerekend worden. Door tijdig maatregelen te nemen, wordt dikwijls erger voorkomen. Dit werk geschiedt alleen in het belang van het gezin en van de betreffende kinderen. Geregeld komen de assistenten der vereeni ging in de verschillende gemeenten, zoodat hierdoor het contact met het bestuur der Vereeniging in Haarlem verzekerd is.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 8