The Dagenham Girl Pipers in „Habanera" a Het verdwenen Lommerlust en de oudste Haarlemsche kantschool. M" •BUICK •CHEVROLET Amst. Rijtuig-Mij: N.V. INGEZONDEN /TUKKEN Een spannende Amerikaansche film. STARK's DONDERDAG '10 WAART 193R HX art: em's dag be ad De boerderij Hei Maagdenhuis KOMEN IN HAARLEM!! EXAMENS. HOOG1ÏR ONDERWIJS. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam tot. doeLor in de wis- en natuur kunde op proefschrift „De ionen en de ionisa- tiebalans in de atmospheer" de heer M. Rut gers van der Loeff. geb. te Appingedam; ge slaagd voor het doctoraal examen in de Ne- derlandsche letteren de heer F. W. van Heerikhuyzen. Het Maagdenhuis is links op het plaatje te zien. „Het verdwenen Lommerlust" De oudste Hollandsche kant. - ET spijt zullen vele Haarlemmres in het vorige jaar, aan de Oostzijde van den Kleinen Houtweg, het oude huisje hebben zien sloopen, dat den naam van Lommerlust droeg. Lommerlust was een der vele houten bui tenverblijven, waar in vroeger eeuwen de Haarlemmers buiten de stadsmuren 's zomers de koelte kwamen genieten en een fraaier uitzicht op bosch en weide hadden dan de nauwe stadsstraten hun kon bieden. Aan dit buitenverblijf was in de 18de eeuw „annex" een boerderij, genaamd „het Maagdenhuis". Dit was een stichting van de bekende „Maag den in den Hoeck, de naam voor de Katho lieke vrouwen van allerlei stand en die, toen elk kloosterlijk verband in Haarlem en elders verboden was, in een hoek van Bakenes aan de Klerksteeg en het toen nog kronkelige Krom bijeenwoonden en „vergaderden" om met vrome werken haar leven door te bren gen. De eerste maagden behielpen zich daar met de ruimte van een turfschuur, later waren ze verspreid over verschillende kleine woningen, door krollen of gangen met elkaar verbon den, zoodat het vluchten voor de haar achter volgende gerechtsdienaars gemakkelijk was. Toen de toestanden voor de Katholieken beter werden, hadden zij een vaste schuilkerk ach ter de pastorie op No. 55 van de Bakenesser- gracht, waar ook het Haarlemsche Kapittel zijn vergaderingen hield. Als vele particulieren hadden nu ook de maagden haar buitenhuis ter „recreatie" zoo als het heet in de Levens dier Maagden die allen zijn bewaaa-d gebleven; maar daar haar leven voor een groot deel werd ingenomen door liefdewerken, werden in hun buitenhuis aan het uiterste Zuideinde van den Kiemen Houtweg gelegen al kort na de vestiging in 1588 ook arme kinderen ondergebracht en een der maagden wordt geroemd om haar „trouw- hertigheid, hetgeen zij wel betoond heeft aan de arme kinderen die zij geholpen heeft als of het haar eigen kinderen geweest waren". Maar weldra brachten ook gegoede ouders, die geen kans zagen hun kinderen thuis een goede katholieke opvoeding te geven, hun dochtertjes naar het Maagdenhuis, tegen een kostgeld, dat ongeveer 36 per jaar zal ge weest zijn. In de jaren toen geen „vergaderingen" van Katholieken in Haarlem en daarbuiten ge duld werden, zijn ook de kinderen van het maagdenhuis met haar moeder of oppervrouw een paar maal uit het huis verjaagd. Zoo den 3en Pinksterdag van het jaar 1602 „terwijl de dochterkens in het -maagdenhuis met malkander lazen en baden"; maar het schijnt dat daarna deze kost- en dagschool met rust is gelaten, doordat vele Haarlemsche meisjes en vrouwen hier geregeld heen trokken om op den „winkel" van het Maagdenhuis een toen voor Haarlem geheel nieuw „ambachte" te leeren. Behalve namelijk het gewone linnen- en wollennaaien, waarvoor de „moeder van de lappenmand soms heele „rollen zoowel zwart als gekleurd laken" insloeg werd er door- twee Haarlemsche maagden, die langen tijd in Gent gewoond hadden de nieuwe kunst van het „speldewerken"- d.w.z. linnen kant klossen onderwezen. In een der Levensbe schrijvingen staat hierover: „Daar kwamen ook te werk om haar am bacht te leeren van de deftigste burgers kin deren, ja zoowel Geuzen als Katholieken. Haar ouders of te wel mannen in de wet (d.i. de stadsregeering) zijnde, als er vervolging opstond de maagden met voor haar te spreken haar goede affectie betoonden, het welk strekte tot hulp der maagden toen ter- tijd". Dc oudste Hollandsche kant. Nu is volgens onze kantkundigen dc oudste Hollandsche kant vervaardigd met motieven in Lodewijk XIII stijl wat geheel klopt met den tijd toen het maagdenhuis bloeide; en in 't Bis schoppelijk museum zijn nog ver schillende staaltjes uit de kerk der Maagden en andere kerken uit den kring der Maagden bewaard. Geen wonder dat bij de toenemende vraag naai' kant voor dames- zoowel als lreerenkleedij het speldewerk „groot geld tot profijt van het buis" opbracht. Reeds vóór 1633 werd het buitenhuis opge heven, maar het kantklossen en de lessen daarin konden op Bakenes worden voortgezet. De eenvoudige boerderij ging in andere handen over en de laat 18de eeuwsche Haar lemsche dichter Van Dulkenraad schrijft hoe in het voormalige Maagdenhuis „weleer onze beroemde Haarlemmer Manufactuurwerkers met hun vrouwtjes een wafeltje gingen eten en een kannetje Bottelbier toedronken". Van Dulkenraad dicht, dat er in zijn tijd vooral room te drinken was. Maar een zeer gezochte herberg was het stellig niet, want in 1937 werd voor 200 verkocht en nog later is het boerenhuis met hooischuur een zuidelijker gelegen „annex" van het veel waardevoller Lommerlust. In 1806 toch koopt de eigenaar van Spaar-en-Hout de beide perceelen aan voor j 4600. De geschiedschrijver Allan ver haalt, hoe de boerderij „Het Maagdenhuis" nog in 1875 bestond en kort daarna gesloopt werd. Toen de familie Bunge in 1857 Spaar- en-Hout met Lommerlust aankocht, moest in 1871 Het Maagdenhuis nog afzoziderlijk wor- den bij gekocht. Aan de overzijde stond, iets van den Kleinen Houtweg af, de Herberg Het Meniste Bosje „in den ouden Hout". De Kleine Hout werd na 1585 als het eerst aangeplante deel ook wel Oude Hout genoemd; maar op het einde der 17de eeuw was dit gebouwtje verdwenen en blijft slechts het tuinland over. Ten slotte nog een kleine rechtzetting. Bij Allan Deel H p. 168 staat Lommerlust of Lommerrijk. Maar Lommerrijk was toen een nieuwere naam voor het oude logement in den Hout, dat wij als Hildebrand hebben ge kend. Het verdwijnen van de oudere namen als het „Italiaens of Venetiaens Bottelhuis" is begrijpelijk bij een herberg die tevens loge ment was en later zelfs een tijdlang buiten plaats voor Amsterdammers als een Jan van Vollenhoven en een Weduwe Baumhauer. J. M. STERCKPROOT. ZARAH LEANDER KOMT VRIJDAG! (Adv. Ingez. Med.) ALG. NED. BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Dinsdagavond werd in een der bovenzalen van café Brinkmann, Groote Markt, een ver gadering gehouden van de groep winkelbe dienden, aangesloten bij den Algemeenen Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Deze vergadering was belegd ter bespreking van de actie, die door het bondsbestuur is ingezet om te komen tot een winkelsluiting op Zater dagavond te zes uur. Het bondsbestuur van de Algemeene acht namelijk den tijd rijp, om deze vervroegde Za terdagavondsluiting tot stand te brengen. Het is toch zoo dat verreweg het grootste deel van het koopend publiek dien middag om 1 uur vrij is, zoodat er ruimschoots gelegenheid be staat de noodige inkoopen te doen. Daar hier dus geen enkel bedrijfsbelang wordt geschaad moet thans niet meer dan billijk worden ge acht dat ook het winkelpersoneel in het ge not van een vrijen Zaterdagavond wordt ge steld. Nadat nog enkele bijzonderheden omtrent de te voeren actie waren medegedeeld, hield de heer J. G. Suiuhoff uit Amsterdam een inte ressante causerie over de Vestigingswet voor den kleinhandel. Uitvoerig schetste spr. de werking van deze wet. De conclusie van zijn betoog was. dat de winkelbedienden aange spoord moeten worden zich de noodige vak kennis eigen te maken, niet alleen omdat het wel eens zou kunnen gebeuren, dat vakkennis van hen zou worden geëischt als beheerder va-n een zaak, doch bovendien omdat het van het grootste belang is, dat de bedienden in de toekomst in staat zullen zijn mede de verant woordelijkheid te dragen voor het economisch leven van ons land. Een dankbaar applaus beloonde spr. voor zijn boeiende rede. waarna deze geanimeerde vergadering werd gesloten. N. Z. II. De vervoersopbrengsten bij de Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg Maatschappij geduren de Februari 1938 zijn f 223.802, tegen f 213.620 in dezelfde maand van 1937. NEDERLANDSCII TOERISTEN VERBOND „NATURA". De al'deeling Haarlem van het Nederland- sche Touristenverbond „Natura" geeft op Woensdag 24 Maart een filmavond in het ge bouw van de Haarlemsche Jongelingsvereeni- ging in de Lange Margarethastraat. Het. programma vermeldt o.a. films van de Harz. het. Bodenmeer, het Oostzecstrand en het. Rijnlandschc Carnaval. (Adv. Ingez. Med./ PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 11 MAART Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I Progr. 3: 8.Keulen 9.20 Parijs Radio 12.05 Radio P. T. T. Nord 12.20 Parijs Radio 1.20 Ned. Brussel 2.20 Radio P. T. T. Nord, 3.05 Parijs radio 3.20 Keulen 4.20 Droitwich 5.20 Ned. Brussel 6.05 Fransch Brussel. 6.20 Keulen, 8.20 Fransch Brussel, 9.45 Weenen, 10.50 Boedapest 11.20 Parijs Radio Progr. 4: 8.Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 5.20 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen 7.00 Eigen gra- mofoonplatexiconcert: Hollandsche avond. 1. O Marenariello, Bob Scholte; 2. Stop even, Lou Bandy; 3. Moeder heeft een rijbewijs, Louis Davids; 4. Als het orgel speelt. Accordeon band; 5. Scharesliep. W. Hespe's kinderkoor; 6. Waarom, kleine vrouw, Bob Scholte; 7. Bij Moeders pappot. Bel Canto K. Koor; 3. Laat den moed niet zakken. Bob Scholte; 9. Witte Rozen, Willy Derby; 10: Als Kobus harmonica speelt, Accordeon orkest.. 11. Als je verliefd bent, Lou Bandy; 12. Zwarte Natacha, Bob Scholte; 13. Ruim Baan, Bel Canto K. Koor; 14. Restanten, Louis Davids; 15. Die domme kippen, W. Hespe's K. koor.. 16. Als jij een tan go speelt, Bob Scholte. 8.0012.00 Diversen. KENNEMER FOTOKRING. De Keniiemer Fotokring te Haarlem houdt Woensdagavond 16 Maart een vergadering in het gebouw der Sociëteit Vereenighig aan den Zijlweg. De heer J. J. Hens te Amsterdam, bondsvoorzitter, zal een lezing houden over het onderwerp: „Rembrandt". PROT. CHR. MEISJESWERK Dezer dagen hield de afd. Haarlem der Fe deratie van Christelijke Vereenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes een samenkomst. De secretaresse, mej. M. W. Barger. beschreef 't intstaan van de vereeniging in 1920, waar door vrijwel alle Prot. Chr. Vrouwen- en Meis- jesvereenigingen in verband met elkaar werden gebracht; Union, Vrouwenbond t. verh. Zed. Bewustzijn, Zusterhulp, Ver. v. Academisch gev. Chr. Vrouwen, Jonge Vrouwengilde, Jonge Vrouwen Organisatie, die tezamen een zeer groot terrein van werkzaamheden bestreken. Door de samenwerking in de Federatie bleek de belangrijke kracht die het Prot. Chr. ver- eenigingswerk op ons volksleven kan uit oefenen. Op het Federatie bureau te Utrecht onder houdt men een levendig contact met den We reldbond (W. Y. W. C. A.) en met ïndië, waar vanaf 1930 mej. C. Gunning en sinds 1936 mej mr. Fransz het werk onder Inheemsche Vrou wen en Meisjes ter hand nam als Federatie secretaresse voor Indië. In den Wereldbond vragen Duit-schland en China op 't oogenblik bijzondere aandacht en financieelen steun. Belangrijke vragen worden in het Federatie- werk onder oogen gezien en kennis daarom trent wordt verspreid door het uitgeven van brochures, handleidingen en periodieken (het Leidstersblad)vraagstukken betreffende Oorlog en Vrede, de Plaats en Taak der Vrouw, de Oecumenische beweging e.a. Ook de zorg voor Boerendochters neemt veel tijd in be slag. Het vaste secretariaat is een belangrijk centrum geworden, maar niet alleen de pro blemen van het meisjes- en vrouwenleven in dezen tijd bestudeerd worden, maar waar men ook leiding tracht te geven bij de ontwikkeling gezien in het licht van het Evangelie. Mej. J. Aalbers toonde de noodzakelijk heid aan van het ontstaan van het driehoek- werk naast het bestaande Chr. meisjeswerk, dat niet aan de behoeften van alle groepen jongeren voldoet. Hoofddoel blijft evangelisa tie. De vorm, waarin dit jeugdwerk zich uit, is gebouwd op den driehoek in den cirkel van het wereldbondinsigne. Een levendige bespreking volgde op deze be langrijke inleidingen. Alle modellen 1938 voorradig Official Dealer voor Haarlem Overveen, Bloemendaal, Sant poort en Velsen Showroom en Werkplaats PLEIN 21 HAARLEM TELEFOON 11198—10338. (Adv. ingez. Med.) HUMANITAIRE TENTOONSTELLING. 20 vereenigingen, aangesloten bij de Broe derschapsfederatie, organiseeren tezamen een groote humanitaire tentoonstelling van 1113 Maart a-s. in Gebouw St. Bavo, Smedestraat. Deze tentoonstelling, die alleen beoogt pro paganda te maken voor de idealen, die elke vereeniging afzonderlijk nastreeft, zal denxon- streeren hoe naast elkaar en toch met elkaar gewerkt kan worden. Deze samenwerking vindt haar symbool in het Pantheon der Mensch- heid, het prachtige ontwerp vaar wijlen den Architect Dr Berlage, dat het middelpunt van de tentoonstelling zal worden. COÓI'. WONINGVEREENIGING „EIGEN WONING". Dezer dagen hield bovengenoemde vereeni ging onder voorzitterschap van den heer A. Vos, haar jaarvergadering in café-restaurant- ,,'t Hof van Holland", Groote Markt 29. De financieele rapporten over 1936 werden behandeld en goedgekeurd. Vervolgens werden de aan de beurt van aftreden zijnde bestuurs leden, de heeren J. P. v. d. Zee, W. van Duist en P. Maerten, bij acclamatie herkozen Ten slotte deed de voorzitter nog eenige mededee- lingen betreffende het bouwen van huizen voor ouden van dagen. OUDERAVOND. Dinsdag 8 Maart werd in de O. L. School met Montessorimethode aan de Bakkerstraat een lezing gehouden. De spreker, de heer Vinkenborg, hoofd van de eerste Montessorischool te 's Gravenhage, hield een met lichtbeelden toegelichte cau serie over het leven in de Montessorischool. De ruim 50 ouders, die deze avond bijwoon den, stelden het gebodene op hoogen prijs. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Vacautie Kinderfeest. Geachte Redactie, Ze zijn er weer, de drieduizend loten voor het Haarlemsch Vacantie-Kinderfeest. Nu nog de koopers, noodig voor het welslagen van deze verloting (goedgekeurd door B. en W. van Haarlem bij besluit van 11 Febr. 1938), en heel wat zesde klas leerlingen zullen op hun vraag: „Mag ik heusch mee?" een bevestigend antwoord krijgen. Een schoolreisje! Wat wekt hooger verwach tingen; wat slaat meer in bij de jeugd? En dan nog wel een driedaagsch schoolreisje! Drie gewone schooldagen met de geheele klas weg uit de stad naar bosch en hei, genieten van zon en vrijheid. Men moet het meegemaakt hebben, om het te kunnen beoordeelen. Het kleinste voorval wordt een feest, een boter ham met jam een feestmaal. Wie helpt al deze kinderdroomen verwezen lijken? De Commissie voor het H.V.K. wil het U graag gemakkelijk maken. De loten a 25 et., kans gevend op een hoofdprijs (rijwiel, electri- Luxor Spencer Tracy en Luise Rainer in „Big City". De romantische titel van de film „Big City' (Groote stad), die van Vrijdag a.s. af in het Luxor Theater draait zou ons kunnen doen denken met- een film van andere allure te doen te hebben dan in feite het geval is. Het gaat om den strijd tusschen georganiseerde en vrije taxi's in een groote Amerikaansche stad, een strijd, die zijn hoogtepunt beleeft in een ouderwetsche „knokfinale", waarin ons een serie staaltjes van boks- en vechtkunst ver toond worden, die de liefhebbers van deze noble art zullen doen smullen. Jack Dempsey en een heel stel an dere bekende Ame rikaansche boksers trekken al vech tend aan ons oog voorbij, en zij deelen de noodige rake klappen uit. Voordat het echter zoover komt ontwik kelt zich nog een verhaal, dat onze aandacht gespannen houdt. Luise Rainer speelt de rol van de vrouw van een der onafhankelijke taxi chauffeurs (Spencer Tracy) Haar broer neemt dienst bij de tegenstanders, de „Comet"-taxi's, om te spionneeren. Hij wordt echter om het leven gebracht, en wel op zoom geraffineerde wijze dat zijn vrienden ervan verdacht wor den hem een bom te hebben toegezonden om deze tot ontploffing te brengen. Zijn zuster wordt van deze zending beschuldigd. In feite zond zij hem slechts een regenjas in een doos. Men probeert van het feit dat zij Roemeen- sche is gebruik te maken om haar het land uit te zetten, hetgeen een afscheid voor altijd van haar man zou be teekenen. Dank zij den rechtvaardigen loop dergebeurtenissendie zich op Amerikaansche wijze voltrekt, keert alles zich ten goede. Spencer Ti'acy en Luise Rainer spelen hun rollen op een wijze, die we van deze bedreven filmartisten gewend zijn. De staaltjes van stuurkunst, die we van de taxichauffeurs te zien krijgen zijn overigens voor liefhebbers van sensatie ook niet te ver smaden. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 10 Maart: Niet onvermakelijk is het geval, dat een der kiezers, die Dinsdag alhier ter stembus togen, driemaal den naam op zijn biljet had veranderd, dat aldus met vijf doorhalingen prijkte. Blijkbaar was de man het met zichzelf niet eens op wien der beide candidaten hij stemmen zou en hem nu van deze dan van gene zijde een hunner werd aangeprezen. sche klok, leeslamp) of een der vele kleinere prijzen, worden op verschillende plaatsen aangeboden en op aanvrage gaarne bezorgd. Wilt ge op andere wijze het goede doel helpen bereiken, meldt het ons even of gireer op post rekening 259000 ten name van onzen penning meester, W. P. Nieman, Perseusstraat 37. Hoopvol gestemd is de schooljeugd reeds overal aan het sparen gegaan. Ze weten het: sommige zesde klassen (in 1937 waren het er 7) zullen den onmisbaren steun ontvangen, om hun schoolreisje tot een driedaagsch feest te doen uitgroeien, andere zullen worden te leurgesteld en zullen'waarschijnlijk zelfs een eendaagsch plan niet kunnen betalen, vooral nu de gemeentelijke subsidie vervallen is. Haarlemsche kindervrienden, zorgt er voor, dat- dit jaar de teleurgestelden minder talrijk zullen zijn, dan het vorige jaar! Namens de Comm. voor het II.V.K. A. L. VAN LOHUIZEN, secretaris, Is dit nu de juiste manier? Waar minister Romme bij de behandeling van Sociale Zaken in de Eerste Kamer, be toogde-; dat het verbod van betaalden arbeid voor pensioenhouders als middel ter bestrij ding van werkloosheid onredelijk zou zijn, grieft het ons werklooze vakarbeiders die op steun aangewezen zijn zeer, dat er bepa lingen gemaakt zijn, welke het hen zeer moeilijk zoo niet onmogelijk maken door eigen initiatief iets te verdienen. Wat toch is het geval? Mocht bijvoorbeeld vroeger een georgani- seex'd werkloos schilder ook voor particulieren een of axrder werk verrichten, mits in loon- diexist, dus niet zelf aannemen, dit mag nu niet meer. Vroeger dus de toestand dat een werklooze die liever werkte dan steun haalde, zijn best deed eenig' werk te krijgen en bij aanbieding kon aanvaarden. In de meeste gevallen was dit werk wel niet van langen duur, maar toch kwam zoon gezin er met zijn inkomsten beter voor te staan en werden tevens de gemeentelijke steunuitga- ven doordat er bij werk xxatuui*lijk geen steun gegeven werd belangrijk vex-min- derd. Op deze wijze dus te trachten de steunuit- keerixxg te vermixrderexx en zichzelf eexi iets ruimer bestaan te verschaffen kan nu niet meex\ Een werklooze schilder wiexi nu door een particulier werk wordt aangeboden tegen con tractprijs mag dit niet aanvaai'den, niettegen staande er op het. aanvraagforxnulier om steun te krijgen staat, dat hij vex-plicht is aangebo den passend werk aan te nemexx. Verricht hij het verbóden werk toch, daxx zijn alle daar aan verboxxden gevolgen voor zijxx rekexxixxg en deze zijix wel van dien aard, dat er ixx de meeste gevallexx vaxx toch doen geen sprake kan zijxx omdat dan werkeix nog meer achteruitgang zou beteekenen. Het resultaat van dergelijke bepalingen is dus: Niet wex'keix terwijl mijn werk heeft. Geen vermixxdering van steuxxuitkeering waarmee de gemeexxte toch zeker gebaat zou zijn en voor de werklooze maar afwachtexx of ook zij eens aan de beuit komeix. Kaxx dit nu niet anders??? EEN SCHILDER. W t (Adv. Ingez. Med.) Slaan op scliool. Geachte redactie, Er is den laatsten tijd vaak geschreven over baldadigheid vaix de jeugd, 't Is xxxijn bedoeling ïxiet daar nog over te spreken, maar ik kaxx xxiet nalaten terug te komen op het ixx- gezoixdexx stuk van „Ondex-wijzer" gedateerd 25 Februari. Ixx dit stuk wordt eexx laxis ge broken voor het pak slaag op school. Ook bij de besprekiixg van de gemeexxtebegrooting, hoofdstuk Onderwijs, kwam de kwestie vaix het tuchtrecht van dén onderwijzer ter tafel. Bovexxgeixoexxxde oxxderwijzer ziet de bal dadigheid vaix de jeugd als gevolg van ver keerde opvoeding. Wat verstaat hij echter onder verkeerde, wat onder goede opvoeding? Moet ik onder goede opvoeding verstaan die, waarbij het recht van den sterkste geldt? Die waarbij de volwassene z'n grooter physieke kracht mxsbxnikt om het kind van z'n vei-- keerde gedrag te overtuigen? Noemt hij dat opvoeden of is het misschien drillen? Zeker, het kind zal uit angst voor straf of pijn braaf zijxx, maar onder die gehuichelde braafheid groeit als eenig positief resultaat een felle haat tegen den opvoeder. Vrijwel alle moderne kindei-psychologen (Neill, Kün- kel, Lane, e.a.) wijzen steeds weer op de fa tale uitwerking van ruw geweld en dwang op het kind. Jammer gexxoeg zijn weinig on- dex-wijzers en ouders paedagogen. die zich voldoende moeite getroosten 't kind en z'n handelingen wexkelijk te begrijpen, anders zouden ze waarschijnlijk anders reageei'en op de baldadigheid dan „Onderwijzer", die deze met geweldnxiddelen uit de vorige eeuw zou willen bestrijden. En waarom moet het kind voor éénzelfde feit- twee keer gestraft worden: een keer op school en daxx nog- eens thuis door den rnodel- vader? Kan de oxxdex-wijzer het alleen xxiet af? 't Is een overbekend feit, dat juist die leerkrachten, die geen moreel overwicht heb ben op de leerlingen, de grootste voorstan ders zijn van kastijding in de school. Ik ben er zeker van, dat alle opvoeders, ouders en ondei*wijzers, die begrip hebben van lixni taak vaxx harte zullen wenschen, dat plak en Spaansch rietje voor goed in hun graf zullen blijven rusten. Met dank voor de verleende plaatsruimte, ONDERWIJZERES. Haarlem. 4 Maart 1938.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10