DE FLOTTIELJELEIDER „TROMP" Het groote Avontuur FEUILLETON Roman uit de Tropen door 52) FRANS DEMERS. Maar Fweloe liad zich. niet vergist. Hij ken de Mi". Reading. Hij stond op het punt naar huis te keeren en liep een laatste maal door het woud om bij een bocht den stroom op te kijken. Plotseling werd zijn aandacht getrok ken door geluid van stemmen. Hij dacht na tuurlijk. dat de verjaagde dorpelingen op komst waren en sloop voorzichtig nader. Hij zag dan hoe talrijke prauwen bij den oever aanlegden. In een van die prauwen zat Rea ding. —Heeft iemand u gezien?, vroeg Riefen- berg. Fweloe antwoordde ontkennend. Aan den rand van den stroom zijn allen aan wal gestapt en een tent werd opgesteld. Toen ben ik weggegaan. Riefenberg liep op de rotsvlakte heen m weer. Doof dat vur, zeide hij tot een van zijn mannen, die een houtstapel in brand hadden gestoken. Hij keerde zich eindeliqk tot Ada: Het is een gek geval, kindje. Als Reading ons vindt, zijn we niets gevorderd. Integen deel. Wat dan gedaan? zuchtte Ada. —Er is maar één middel om den toestand te redden, besloot Riefenberg Hij riep Fweloe, trommelde zijn mannen bij elkaar en gaf in- 1 stractie.s. In den nacht verlieten Riefenberg Ada en gansch hun gevolg de rotsvlakte. De 1 inlanders waren gewapend met lansen. Zij liepen door het dopr en verdwenen in hetj woud. Fweloe wees den weg. Zoo kwamen zij tenslotte bij de plaats, waar Reading zijn tent had opgesteld. Iedereen scheen te rusten. De inlanders la gen naast smeulende vuurtjes te slapen. De afspraak was duidelijk; als een van Readings mannen alarm maakte, was dat het teelten voor een algemeenen overval. Als alles rustig blijft, wordt het sein ge geven door een revolverschot. Voorzichtig verspreidt, het legertje zich. Bij de tent gekomen wacht Riefenberg nog enkele oogenblikken. Hij ziet. hoe zijn volgelingen hun slapende rasgenooten zijn genaderd. Daar weerklinkt een kreet. Riefenberg schiet zijn revolver af en springt, door Ada en een paar kerels gevolgd, de tent binnen. Voor Mr. Rea ding beseft wat er gebeurt is, is hij overrom peld en gebonden. "Buiten weerklinkt gehuil en getier. Riefenbergs order was niemand te sparen in den strijd. Een half uur later komt Fweloe verslag uitbrengen over de werkzaam heden; achttien volgelingen van Reading en vier van Riefenberg zijn gedood; twee kerels zijn op de vlucht gegaan. Ziezoo, Mr, Reading, .glimlachte. Riefen berg, nu kunnen we eindelijk een beetje pra ten. Maar Reading wenschte vooralsnog' niet te praten. Hij gaf geen antwoord op de vragen die hem werden gesteld en hield de blikken onafgebroken op Ada lijen gevestigd. Dat hin derde Ada zoozeer, dat zij de tent verliet. Riefenberg volgde haar. Bij het aanbreken van den dag onderzocht Riefenberg zijn buit. Hij vond verscheidene .nauwen, rijkelijk beladen met voedingsmid delen en allerlei nuttige voorwerpen. Plotse ling stond zijn hart stil; in een kreek vond hij de boot van Reading, maar wat hem trof. was het feit aat boven de boot twee palen uit staken. verbonden door een metalen draad Met een sprong zat hij in de boot en ont dekte het draadlooze zendtoestel, dat Reading Jaren geleden maakte hij een groote zeereis mee als radio-telegrafist. Hij onderzocht vlug het toestel. Het was heelemaal in orde. Een paar oogenblikken later zendt hij seinen uit: S.O.S. S.O.S. Na een tijd krijgt hij antwoord van een paar stations en dadelijk tikt hij een noodbericht en vraagt dringend hulp. Koortsachtig gaat hij te werktot plotseling een gil weer klinkt in de tent en Reading naar buiten komt gestormd. De Amerikaan loopt in de richting van zijn boot, op den voet gevolgd door Fweloe en een paar andere negers, maar voor zij hem kunnen bereiken, is hij in de prauw gespron gen en heeft het zendtoestel overboord ge schopt. Hij is Riefenberg naar de keel ge sprongen en de twee mannen rollen op den bodem van de boot-. Verrast als hij was. zou het met Riefenberg slecht verloopen zijn, ware het niet. dat dadelijk sterke negerhanden tus- schenbeide kwamen. Ik kan me indenken, dat gij u ongerust voelde in de tent-, zei Riefenberg een oogen- blik later spottend tot den Amerikaan. Jam mer voor u, dat gij een paar minuten te laat zijt gekomen. Hij gaf aan enkele roeiers bevel de prauwen naar de geul bij den waterval te voeren. Met de handen op den rug gebonden, volgde Rea ding daarna de karavaan in de richting van het dorp. Een geheimzinnig radiobericht. De marconist van het radiostation te Wahe- nia staat op administratief gebied, onder den chef der posterijen, telefonie en telegrafie. Toen hij dien bewusten morgen het S.O.S.-be- richt van Riefenberg had opgevangen en in verstaanbare taal overgezet, vond hij de zaak zoo vreemd, dat. hij, al was het nog geen zes uur 's morgens, zijn chef ging wakke: maken. Riefenberg's tekst, netjes overgetikt met de schrijfmachine, luidde: „Hier journalist Riefenberg stop Bevond mij in macht bende gouddieven onder leiding Amerikaan Reading Wahenia stop Kon ont snappen en verdwaalde in de wildernis, waar Ada IIjen teruggevonden stop Bevinden ons te midden vijandelijke negerstammen stop Heb ben Reading, die ons achtervolgde, gevangen genomen stop Vragen dringend hulp stop Te volgen weg: Avakoebi-hoeve, watervallen, stroomafwaarts, op 200 K.M. rechteroever ge heime nederzetting Reading waar gestolen goud in ebbenhouten olifanten wordt gebor gen stop Van daaruit stroomafwaarts ongeveer 400 K.M. stop Verscheidene watervallen stop Bij vertakkingen Itoeri steeds breedsten arm nemen stop Bevinden ons bij vuurspuwenden berg stop Wachten nog gedurende Tot daar liep het bericht, want bij het door zenden van het woordje „gedurende" liet zich een vreeselijk egkraak hooren en hoe de tele grafist ook zocht en de aethergolven peilde, het gelukte hem niet nog in verbinding te komen met het geheimzinnige station. Wat is dat voor een gekke geschiedenis? mopperde de chef. toen hij van het radiogram had kennis genomen. En wat. doet de naam van den heer Reading daarbij? De chef was nog een beetje slaperig en kon onmogelijk met een helder hoofd over het ge val nadenken. Wacht zei hij. ik kom dadelijk naar het kantoor. I-Iij scheerde en kleedde zich. Toen hij op het bureau kwam. zat de bediende opnieuw met de koptelefoon op. Hij sprak met den post van het goudland van Nizi. waar men dezelfde zonderlinge boodschap had ontvangen. Om 9 uur bevonden de twee ambtenaren zich tegenover gouverneur De Bafort en brachten verslag uit over het gebeurde. De gouverneur herlas drie. viermaal het radio gram en begon dan te lachen. Nee, dat moet het werk van een grap penmaker rijn. Als zijn Excellentie mij toelaat een op merking te doen?, vroeg de radio-telegralist. Op een bevestigend knikje van den heer De Bafort merkte de bediende op. dat het plot selinge onderbreken van de uitzending een ernstige beteekenis had. Een grappenmaker drijft gewoonlijk zijn grap tot het einde door. Goed, zei de gouverneur,na een paar oogenblikken te hebben nagedacht; ik dank u mijne heeren. Ik zal de zaak onderzoeken. Even liep hij heen en weer en liet ten slotte het hoofd op den politiedienst ontbic- dien. De beide heeren waren het over eens. da* het onzinnig was.Reading van oneerlijkheid te verdenken, maai- de politieambtenaar wees er op, dat de verdwijning èn van Ada Iljcn èn van Riefenberg was omgeven door onver klaarbare omstandigheden en dat het zeker hun plicht was een onderzoek in te stel len. De gouverneur vroeg telefonische aanslui ting met de villa van den Amerikaan. De se cretaris antwoordde, dat mr. Reading nog steeds op de Avakocbi-hoeve verbleef. Hoelang die goede vriend nu al afwezig was uit Wahenia? Al langer dan een maand. Wanner hij werd terug verwacht wist men niet. Dank u, besloot de heer De Bafort en haakte af. Dat is een reden te meer om het onder zoek door te zetten, meende de poiitie-ambte- naar. Even later had de procureur-generaal zich bij het gezelschap gevoegd. Het besluit was aat de politie-officier dadelijk naar de Ava koebi-hoeve zou vertrekken om Reading te spreken. Was de Amerikaan onvindbaar, dan zou men dadelijk overgaan tot een huiszoeking in de villa van Reading. CWordt vervolgd). Hr. Ms. flottieljeleider -Tromp", in aanbouw bij de Nederlandsche Scheeps bouw Mij. te Amsterdam, is gereed en zal binnen eenige dagen de technische proefvaart gaan maken Kennedy, de nieuwe Amerikaansche gezant te Londen, bij aankomst aan Buckingham Palace voor de overhandiging zijner geloofsbrieven aan den Engelschen Koning Tijdens zijn verblijf te Londen begaf Z. K. H. Prins Bernhard zich de stad in tot het doen van eenige inkoopen Op den Seringendag, dien de aldeeling Aalsmeer van de Kon. Ned. Z. K. H. Prins Bernhard verlaal met Prins Aschwin 83 Eaton Square Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde Woensdag organiseerde, waren talrijke mooie inzendingen te bewonderen Londen, om z.ch naar Buckingham Palace te begeven De heer J. B. Ritzema yan Ikema, pre sident van den senaat van het Wage- ningsch Studentencorps, tijdens zijn rede bij de herdenking van het 20-jarig bestaan der Landbouwhoogeschool Minister-president dr. H. Colijn feliciteert jhr. dr. S. van Citters tijdens de receptie ter gelegenheid van zijn eere-promotie, welke Woensdag aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen plaats vond Een gewapende Japansche patrouille, die de Amerikaan sche zóne der internationale concessie wilde binnentrekken, werd daarin verhinderd

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9