Haarlem's Dagblad HP*Ü Oostenrijksclie Spanning. Schoonmoederdag. U die reeds JAREN ZOEKT De Oostenrijksche Volksstemming. Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16785 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij IV.V. Bureaus:: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. DrukkerijZuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15051 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zou- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag II Maart 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco pe» post f3.55. losse nummer» 6 cent per er. Advcrtvnticai 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Rcgclabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. el ka regel meer f 0.15. Groentje» tie rubriek. Zooals te voorzien was is groote spanning ontstaan in Oostenrijk en aanmerkelijke opwinding in andere landen tot uiting geko men nu het plebisciet voor de deur staat. Ten aanzien van den opnieuw losgebroken partij strijd in het kleine land zelf blijkt tot dusver dat Schuschnigg den toestand beheerscht. Zijn politie heeft in den kokenden ketel, die Wee- nen thans is, de macht in handen. Alarmeerender zijn berichten uit Londen en Weenen, die respectievelijk gewagen van Duitsche troepenbewegingen nabij de Oosten- rijksche grens en van „een soort ultimatum", dat Hitier aan Schuschnigg gesteld zou heb ben en dat uitstel van de volksstemming zou eischen. Vaststaande feiten zijn dit niet. Het zijn mededeelingen waaromtrent op het oogenblik van schrijven geen zekerheid be staat. Daarbij dient opgemerkt te worden dat het bericht uit Weenen, betreffende dat ulti matum, afkomstig is van het Italiaansche persbureau Stefani, dat in Weenen natuurlijk wel zijn vertegenwoordigers heeft maar er, even natuurlijk, geen enkelen officiëelen status bezit en dat bovendien niet vrij is in zijn berichten-uitzending. Het staat onder be vel en controle van de Italiaansche regeering. De berichten spreken elkaar tegen omtrent een sluiting van de Duitsch-Oostenrijksche grens. Het spreekt vanzelf dat in deze dagen een stroom van min of meer alarmeerende tij dingen losbreekt. Wij zullen daar onze reser ves bij maken en doen dit ook nu. Europa is bezig lichtelijk dol te worden in zijn bericht geving. Onlangs heb ik gewaarschuwd tegen kennelijk tendentieuze berichten die loskwa men toen Chamberlain zijn toenaderings pogingen tot Italië begon. En nu waarschuw ik weer. De bovenbedoelde berichten zijn niet voldoende bevestigd. Inmiddels is de Duitsche pers er vanmorgen toe overgegaan, aan het Duitsche volk mede te deelen dat er Zondag een volksstemming in Oostenrijk zal worden gehouden. En zij heeft de haar bevolen commentaren daarbij gege ven, waaruit nu afdoende blijkt dat Berlijn zeer vertoornd is en Schuschnigg's optreden als een schending van het accoord van Berchtes- gaden beschouwt, ofschoon dit een volksstem ming voorzag. Maar het is duidelijk genoeg niet op het vroege tijdstip dat Schuschnigg daarvoor uitgekozen heeft maar op een later tijdstip, door Hitier te kiezen. De bezwaren, geuit tegen de voorwaarden waaronder de stemming gehouden wordt, kan men als ob- jectief-oordeelend mensch ten deele wel on derschrijven, maar zich tegelijkertijd herin- nez-en dat men dergelijke bezwaren heeft ge voeld tegen de diverse volksstemmingen, in dertijd in Duitschland gehouden. Men kan zich niet onttrekken aan de gedachte, dat de sympathie voor zulke volksstemmingen ten zeerste wordt beïnvloed door de vraag, wie ze uitschrijft en ze naar menschelijke berekening- zal moeten winnen. Afgezien van de objectieve bedenkingen te gen de stemmings-methoden kan men zich moeilijk verbazen over het feit, dat de groote meerderheid der Oostenrijksclie bevolking kennelijk meer voor onafhankelijkheid dan voor inlijving bij Duitschland voelt. Oostenrijk is geen Saargebied, dat weinige jaren tevoren nog tot Duitschland behoorde. Oostenrijk heeft een eeuwenoude traditie als onafhan kelijke staat en er is geen enkele reden om aan te nemen dat de Oostenrijker die traditie min der zou voelen dan de Franschman, of dn Engelschman, ofde Nederlander hun tra dities. De taai-overeenkomst met Duitschland is geen doorslaande factor. En het in Oostenrijk zoozeer overwegende Katholicisme (van ruim 90 der bevolking) kan zich bezwaarlijk aan getrokken voelen tot de opvattingen omtrent godsdienstvrijheid, die in het Derde Rijk heer- schen. Daarbij kent de wereld den Oostenrijk- schen volksgeest als wel zeer sterk verschillend van den Duitschen, met name van den Prui- sischen geest. Wat uit deze nieuwe Oostenrijksche crisis zal voortvloeien is thans niet te voorzien. Dit is natuurlijk geen volksstemming in den zhi van die in het Saargebied, die georganiseerd en gecontroleerd werd door neutrale buiten landers ik herinner aan den uittocht van vierhonderd Nederlandsche burgemeesters en van onze en anderer troepenafdeelingen naar „de Saar" en welker zuiverheid onaan vechtbaar was. Het is mogelijk en zelfs te verwachten dat na de stemming, als die in redelijke orde voltrokken mocht worden, de tegenstellingen in Oostenrijk zullen blijven bestaan. Althans tusschen het Vaderlandsche Front ter eene en de Nazi's ter andere zijde. En dat Schuschnigg, als hij nog lang in leven en aan het bewind blijft, een zeer zware taak zal hebben in het pacificeeren en ontwik kelen van Oostenrijk. Maar als men ooit precies wil uitmaken welk percentage Oostenrijkers voor onafhan kelijkheid is en welk percentage die liever wil opofferen en zich laten inlijven bij Duitsch land zou men dat op dezelfde manier als in het Saargebied moeten doen. Ook in zulk een geval lijkt een zeer groote meerderheid voor de onafhankelijkheid niet twijfelachtig. R. P. (In den Amerikaanschen Staat Texas heeft men een Schoonmoe derdag op touw gezetom dezen veelbespotten dames althans eens per jaar tot troost in het zonnetje te zetten.) Texas, waar cowboys wild en welig tieren. Nam plotseling een stout initiatief. Toen men besloot Schoonmoederdag te vieren Onder het motto: heb schoonmoeder lief! Men was begaan in Texas' prairiedreven Met het zoo zwaar schoonmoederlijke lot. Geen ander sterveling wordt in het leven. Zoo zwart op wit meedoogenloos bespot. Geen humoristisch tijdschrift kan verschijnen. Zonder dat zij er vast in compareert, En, zachtgezegd. nu niet bepaald langs lijnen Die demonstreeren, hoe men haar waardeert. Zelfs Texas kan dien stroom van gein niet stuiten, Het zegt daarom wij zetten eens per jaar, Voor schoonmama de bloemetjes eens buiten, Dan eeren en vertroetelen wij haar. Dan zullen wij haar overtuigend toonen, Dat in haar onmeedoogend tranendal. Toch nog een plekje is waar menschen wonen. Die medevoelen in haar droef geval. Zij zullen 't ongetwijfeld goed bedoelen, In dat gedeelte van Amerika, Men kan wellicht wat voor "het denkbeeld voelen, Maar is het heusch zoo erg met schoonmama? De wijze schoonmama laat zich niet krenken, Zij lacht maar mee. wanneer men haar belaagt. Omdat zij (vrij vertaald uit 't Duitsch) kan denken: Het gaat zoo, wie geliefd is, wordt geplaagd. P. GASUS. naar den kleermaker die U wérkelijk onberispelijk kleedt, ga eenvoudig naar N.V. KLEEDERMAKERIJ GERARD A. v. i STEDR KRUISSTR. 7, TEL. 10730 (Adv. Ingez. Mea.) Nederlandsche Reisvereeniging. Dc heer J. Panman benoemd tot algemeen directeur. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Mei a.s. de heer J. Panman, voorzitter van het hoofdbestuur der Nederlandsche Reisvereeni ging, benoemd tot algemeen directeur van deze vereeniging. In verband hiermede zal de heer Panman van genoemden datum af als voor zitter van het hoofdbestuur aftreden. De heer Panman, die 14 Mei 1898 geboren werd. is thans werkzaam bij het openbaar on derwijs te Haarlem, en maakt sedert de reor- anisatie van de N. R. V. in 1930. deel uit van het hoofdbestuur der Ned. Reisvereeniging. De heer Panman is ridder in de kroonorde van Italië en voorts begiftigd met het ridderkruis le klasse van de orde van verdienste van Oos tenrijk Ongetwijfeld zullen vele N. R. V.-ers met genoegen van deze benoeming kennis nemen. De heer Panman kan zich van nu af met zijn geheele persoon wijden aan het werk dat zijn belangstelling reeds zoo vele jaren heeft gehad en de N. R. V. zal zeker voordeel trek ken van haar nieuwe functionaris. Onvoorzichtige wielrijdster aangereden. Het 19-jarige meisje M. van Z. kwam Don derdagmiddag half twee per fiets uit de Brouwersstraat en reed links door de bocht naar links de Leidschevaart op. Hier reed zij nog ongeveer vijf meter aan den linkerkant van den weg en week toen plotseling, zonder op het verkeer te letten, naar rechts uit. Dit werd haar noodlottig, want juiso op dat oogenblik naderde uit de richting Heemstede een vrachtauto, bestuurd door een chauffeur uit Hoofddorp, die met een normale snelheid rechts van den weg reed. Toen hij op onge veer tien meter afstand van de Brouwers vaart genaderd was, gaf hij signalen, maar zag niets. Toen hij echter vlak bij de Brou wersstraat gekomen was. zag hij plotseling de wielrijdster, die volgens hem met flinke snel heid links uit de bocht kwam. Hij minderde vaart en juist toen hij wilde doorrijden, week het meisje plotseling naar rechts uit. Hij kon toen een aanrijding niet meer voorkomen. Het meisje werd met haar fiets ongeveer acht me ter meegesleurd. Haar rechtervoet schuurde daarbij over de straat. Zij werd door leden van den Ongevallendienst geholpen waarna zij per ziekenauto naar het Sint Elisabeths Gasthuis werd vervoerd. Hier werd door een dokter geconstateerd, dat zij een ernstige vleeschwond aan den rechtervoet had ge kregen. Het rijwiel werd zwaar beschadigd De remmen en de stuurinrichting van de vrachtauto waren in orde Uit het door de po litie ingestelde onderzoek is niet gebleken, dat de chauffeur schuld aan het ongeluk had. Eischt Duitschland uitstel? WEENEN, 11 Maart (Stefani). Naar vernomen wordt zou de Duitsche regeering den Oostenrijk- schen bondskanselier een soort ultimatum gesteld hebben met den eisch de volksstemming te verdagen, welke beschouwd wordt als in strijd met de overeenkomsten van Berchtesgaden. Weensche geruchten omtrent „een soort ultimatum" aan Oostenrijk. - Geen sluiting van de grens. (Men zie ook pag. 4). Het gerucht, volgens 'twelk Duitsch land de grens naar Oostenrijk zou hebben gesloten, is niet juist. Het vindt zijn oorsprong in het feit, dat de Duitsche grensposten versterkt zijn en dat de waakzaamheid verhoogd is. Voorts wordt nog vernomen, dat be halve lichting 1915 ook de vrijwillige militie door de Oostenrijksche regee ring is opgeroepen om de openbare orde te handhaven tijdens de volks stemming. Een nader bericht van Stefani meldt omtrent den toestand aan de Duitsch- Oostenrijksche grens, dat deze aan Duitsche zijde gesloten is voor het kleine grensverkeer. Dc Duitsche douaneambtenaren doen gewapend dienst. Duitsche stormtroepen naar de grens? Volgens berichten uit Engelsche bron zouden in Britsche militaire kringen aanwijzingen verkregen zijn. volgens welke Hitler in den afgeloo- pen nacht besloten heeft eenige de tachementen stormtroepen te mobi- liseeren om deze naar de Oostenrijk sche grens te zenden, teneinde den loop der gebeurtenissen gade te slaan. Volgens dezelfde inlichtingen zijn de spoorwegverbindingen tusschen Oos tenrijk en Duitschland ten noorden van Salzburg verbroken, en vinden in dit gebied troepenbewegingen Men verwacht, dat deze toestand aanleiding zal geven tot overleg tus schen Parijs en Londen. De Duitsche pers brandt los. Felle aanvallen op Schuschnigg. BERLIJN, 11 Maart (D.N.B.-A.N.P.) De door bondskanselier dr. Schuschnigg voor a.s. Zondag vastgestelde volksstemming, noemen de Duitsche ochtendbladen een drieste uitda ging van de beginselen der democratie. De „Voelkischer Beobachter" zegt, dat het vrije karakter der verkiezingen verloren gaat, aangezien het den kiezers vrij staat hun bil jetten open, dus ongevouwen, in de bus te werpen. De „Berliner Boersenzeitung" schrijft: het staat vast, dat dr. Schuschnigg gehandeld heeft, zonder vooraf overleg te plegen met de bondsregeering. Ook de Duitsche rijksre- geering is niet vooraf door dr. Schuschnigg op de hoogte gesteld. In het kader van de over eenkomst van Berchtesgaden was dit onvoor waardelijk te verwachten geweest. Gezien de ervaringen, welke de Oostenrijksche bevolking heeft, valt te vreezen. dat ingevolge de open stemming, zwarte lijsten worden aangelegd van hen die niet met „ja' stemmen. Werkelijk belachelijk en demagogisch is het voornemen, om reeds Zaterdag in de bedrijven een ge deeltelijke stemming te houden. „De „Berliner Lokal-Anzeiger'' spreekt van een karikatuurstemming en zegt: Deze stem ming over een leuze, welke hier niet verder behoeft te worden geanalyseerd, is een per soonlijke aangelegenheid van bondskanselier Schuschnigg. Dat deze actie de scherpste critiek verdient, behoeft niet nader omschre ven te worden. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" acht de stemming een in schijn democratische ma noeuvre, om den binnenlandschen status quo van vóór de overeenkomst van Berchtesgaden te handhaven. De „Germania" schrijft: Na hetgeen tot dusver bekend is geworden, moet thans reeds aangenomen worden, dat de stemming een van van die vertooningen zal worden, welke nooit in de geschiedenis der democratie heeft bijgedragen tot den inwendigen rust. doch tot de machtsverheffing van een regiem. Het ..Berliner Tageblatt" schrijft na de recente redevoering van Schuschnigg voor den bondsraad, kon men aannemen, dat nu een tijdperk van evenwicht, van openbaarheid en eerlijkheid te wachten viel. Deze stemming daarentegen is een onbillijke, oneerlijke en verrassende manoeuvre, welker duidelijk doel is datgene den mond te snoeren, dat op krach tige en veelvuldige wijze naar voren is getre den. Wecnsch blad wegens artikel van dr. Jury in beslag genomen. Uit Weenen, 11 Maart: De plaatsvervangen de leider van het „Voikspolitieke Referaat", staatsraad Jury, heeft in de „Wiener Neueste Nachrichten" een artikel gepubliceerd over het standpunt van de nationaal-socialisten ten opzichte van de volksstemming. In verband hiermede is de editie van het blad waarin het artikel is verschenen, in beslag genomen. De door den bondskanselier voor de „Volks stemming" opgestelde beginselen, aldus dr Jury, vormen voor alle Oostenrijkers punten, waarover niet gediscussieerd wordt. Ze af te wijzen zou hoogverraad bcteekenen jegenc Oostenrijk en het geheele Duitsche volk. Wij weigeren echter door onze instemming met iets, dat natuurlijk is ook ons „ja" te geven aan datgene, wat het voor de „volksstemming" uitgegeven parool tusschen de regels met zich medebrengt. Wij strijden voor de ondeelbaar heid van de beginselen der Oostenrijksche grondwet en wij zullen niet dulden, dat door het weglaten van twee der belangrijkste be ginselen van het nieuwe Oostenrijk uit de stemmingsleuze, nl. hetbeginselder. autori taire leiding en dat van den corporatieven op bouw van onzen staat, de weg gebaand wordt naar den democratischen staatsvorm en daar mede naar het volksfront en naar de bolsjewi- seering van ons vurig geliefde vaderland. Dr. Jury zegt verder, dat, ondanks de overeenkomst van Berchtesgaden de rechts gelijkheid van alle Oostenrijkers, die trouw zijn aan volk en vaderland, nog niet gegeven is. Het ons toegezegde medebeschikkings recht, zoo schrijft hij.* in de landsregeerin- gen wordt door de gouverneurs eenvoudig af gewezen. Het medebeschikkingsrecht in het kader van het Vaderlandsche Front, kon ten gevolge van de sluiting yan dit- front, slechts in minimalen omvang verwerkelijkt worden. De in Berchtesgaden vastgelegde opheffing van discriminatie van nationaal-socialisten is tot dusverre niet nagekomen. Deze gebrek kige rechtsgelijkheid blijkt juist in deze da gen bij de uitvoeringsbepalingen ten opzichte van de „Volksstemming". Ons, nationaal-socialisten. worden geen controle-mogelijkheden toegestaan ten aan zien van de vrijheid der stemming, der ge heimhouding van uitgebrachte stemmen, en de telling der stemming. Voor verkiezings fraude zijn alle poorten geopend er is vrij baan gemaakt voor verkiezingsterreur. Wij. Oostenrijksche nationaal-socialisten. moeten derhalve deelneming aan deze in de Oosten rijksche Grondwet, niet bepaalde en derhalve als zuiver particulier initiatief te beschouwen en in haar resultaat oncotnroleerbare „Volks stemming" van de hand wijzen Prins Bernhard uit Londen vertrokken. LONDEN. 11 Maart. (ANP) Z.K.H. Prins Bernhard en zijn broeder Prins Aschwin zijn hedenmorgen om half tien van Liverpoolstreet Station ver trokken om naar Nederland terug te keeren. De prinsen hebben Donderdagavond het verlovingsfeest bijgewoond van miss Penelope Maffey, de dochter van Sir John Maffey, den vroegeren permanenten onderstaatssecretaris van koloniën, met den heer William Aitkin Vervolgens hebben beide prinsen de voor stelling van het stuk: „Ik heb den p-aaf ge dood", in het Whitehall-theater bijgewoond. Overdag heeft de Prins in het Westend ge winkeld. Bij zijn vertrek was Prins Bernhard in een blauw c.ostuum gekleed. Hij droeg een bloem in zijn knoopsgat. Noch Prins Bernhard noch Prins Aschwin hadden een hoed op of een jas aan. Toen de trein het station uitreed, wuifden de beide Prinsen een vaarwel aan hun beide vrienden. Prins Bernhard reisde in een gere serveerd eerste klasse rijtuig. Gisteren heeft Prins Bernhard nog een be zoek gebracht aan den Hertog en Hertogin van Gloucester. Het graf van J. Pzn. Coen gevonden Bij de verbouwing van het voormalige pak huis van Geo Wehry in de Benedenstad Bata via tot museum Oud-Batavia, als entourage van het graf van Jan Pieterszoon Coen, waar bij toezicht wordt gehouden door den Oud heidkundigen Dienst, zijn, naar Aneta uit Batavia meldt, eenige zeer belangrijke vond sten gedaan. In twee graven, welke tevoren niet door de commissie van onderzoek waren geopend, heeft men n.l. belangrijke fragmenten ge vonden van grafzerken met inscriptie. Thans wordt een onderzoek ingesteld in hoeverre zekerheid is te verkrijgen, daar deze zerken inderdaad in de graven lagen waarop zij oorspronkelijk thuishoorden. Zoo deze zeker heid is verkregen, zal dan tevens de plaats be paald zijn. waar het graf van Jar. Pieters zoon Coen zich precies bevindt. De ontslagen keuringsveearts le Naarden. Schorsing en ontslag nietig verklaard. De centrale raad van beroep te Utrecht heeft vandaag uitspraak gedaan in de zaak van den ontslagen keuringsveearts te Naar den, H. ter Beek, die in beroep was gekomen van een beslissing van het scheidsgerecht aldaar, waarbij zijn schorsing door B en W. op 19 Augustus en het hem op 24 Augustus daaraanvolgend door den gemeenteraad niet eervol verleende ontslag werden gehandhaafd. Zoowel in de zaak van de schorsing als in die van het ontslag heeft de raad klager ont vankelijk verklaard in zijn beroep. Beide uit spraken van het scheidsgerecht werden ver nietigd en de schorsings- en de ontslagbeslis- sing werden nietig verklaard. Verder krijgt klager vergoeding uit 's rijks kas van de kosten gemaakt tot meebrenging en schadeloosstelling van twee getuigen. Het woord is aan Fontenelle Elke leeftijd moet speelgoed hebben. zijn Voedselvoorziening aan Spaansche kinderen. Oproep van het Nederlandsche Roode Kruis. Warm eten voor een kwart millioen kinderen Aan het Nederlandsche Roode Kruis is me dewerking verzocht ten behoeve van de kin deren, die in Spanje uit de oorlogszone geëva cueerd. in hun vaderland blijven, doch gebrek lijden ten gevolge van de voedselschaarschte. Het gaat om 250.0C0 kinderen, waarvan de normale groei en lichamelijke ontwikkeling, zoo al niet het leven, ernstig wordt bedreigd, indien niet tijdig voldoende maatregelen kun nen worden getroffen om hun het hoog noo- dige voedsel te verschaffen. Berekend is, dat om aan die 250.000 kinde ren tot het begin van den zomer dagelijks een warmen maaltijd te kunnen verstrekken, de Internationale commissie voor de hulp aan geëvacueerde kinderen in Spanje een bedrag noodig heeft van 147.000. Hiervan is 25.000 reeds toegezegd door de Britsche Regeering onder voorwaarde, dat de rest van andere zij den zal worden bijgedragen. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis is van oordeel, dat dit humani taire werk ten behoeve van deze kinderen, slachtoffers van den burgeroorlog, zijn volle sympathie verdient en richt zich daarom tot de in menig opzicht nog zoo bevoorrechte be volking van Nederland met het verzoek een gift voor bovengenoemd doel te willen storten op de postrekening 22120 van het Hoofdbe stuur van het Nederlanclsfche Roode Kruis te 's-Gravenhage, onder het motto: Spaansche Kinderen. Wij voegen aan dit communiqué toe, dat de Internationale Commissie haar werk op vol maakt onpartijdige wijze ten bate van de kinderen „uit beide kampen" verricht. Nie mand kan dus eenig bezwaar opperen. Wij bevelen deze inzameling gaanie en van harte aan. Nederland is nimmer in gebreke gebleven als het gold kinderen te helpen. En al zijn er vele nooden in ons land te lenigen, in vele andere landen 'en wel in het bijzonder in Spanje is de toestand oneindig erger. De kin deren zijn daar volmaakt onschuldige slacht offers van evenals indertijd de Hongaar- sche en Oostenrijksche en Belgische kinderen, voor wie Nederland toen zooveel heeft gedaan. Laat ons tevens herinneren aan den bijzon deren naam. dien Haarlem in ons land geniet ten aanzien van de leniging van nooden van medemenschen. Het beleggersfroiil. Boycotactie in voorbereiding. 'sGRAVENHAGE 11 Maart. - Naar wij vernemen overweegt het „beleggersfront" een boycot-actie, gericht tegen gemeenten, wa terschappen en andere lichamen, welke bin nen een jaar tot een tweede conversie van dezelfde leening zouden overgaan Het front zou in dit geval besluiten gedurende vijf jaar niet in te teekenen op een nieuwe emissie van een dergelijk lichaam. Wanneer overeenstemming met particuliere beleggers is bereikt kan een definitief besluit te dezen opzichte verwacht worden. KBOON - BEHANGSELS MOOIERNIET DUURDER! Alléén: GROOTE HOUTSTRAAT 179, TELEFOON 14269. (Adv. Ingez. Mcd.) EEN GOEDE RAAD EEN WIJZE DAAD naar Een COSTUUMen met 2 Pantalons maat reeds a f 42. van de nieuwe collectie 1938 ENG. EENHEIDS KLEERMAKER!], GR. HOUTSTR. 88 t.o. Haarl. Dbld„ Telf. 16176 (Adv. Itigez. Med.) HF.DF.N Ifi PAGINA'S pag. Duitschland zou Oostenrijk een soort ulti matum hebben gesteld om dc volksstem ming uil te stellen. 1 De Tweede Kamer heeft de industrie-vesti gingswet aangenomen. 3 Door het kordate optreden van een kassier is te Weert een overval mislukt. 3 De volksstemming in Oostenrijk heeft groote verontwaardiging in Duitschland veroorzaakt. 4 ln Weenen en dc provincie hebben zich tal van incidenten voorgedaan. Reservis ten zijn onder de wapenen geroepen om de orde tc handhaven. 4 Dr. Schacht is herbenoemd als president van dc Duitsche Rijksbank. 4 Léon Blum is belast met de vorming van een nieuw Fransch kabinet. 4 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Oostenrijksche spanning. 1 Mr. E. Elias: Haagsch Leven. 3 K. de Jong: Sonatenavond. 5 H. D. Vertelling: Verboden te rooken. 6 Voor de Jeugd. g Van onzen Bcrlijnschcn correspondent: Diiitschland's economische politiek. 11 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Industrie-vesti gingswet. 15

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1