L ZONDERLINGE LEVENS H' OTTGERING Wat ScUikdeiet fcedl, vindt z'n weetga niet! I# STOOMEN S VERVEN IETS NIEUWS! voor Ontbijt- en Koffietafel UNKE'S ROGGEBROODFABRIEK - HAARLEM Litteraire Kantteekeningen. ZATERDAG 12 MAART 193S HA"AKEEM'S DAGBEAD DE GRAAF DE SAINTE GERMAIN. De man die een verleden had. EEL Europa kende hem, geen land of hij had net bezocht, zoo niet in per soon, dan toch in verbeelding. En toch had niemand weten te vei-tel- len, wie de mysterieuze Europeaan, die als een weiverwind door de Westersche landen ging en op de onverwachtste oogenblikken opdook, eigenlijk was, noch vanwaar hij kwam. Zooals een kameleon z'n kleur, wisselde hij van naam: nu eens heette hij Markies de Montferrat of d'Aymar. dan weer. zooals in Venetië, Graaf Bellamare of Ridder von Scheming. Genua kende hem als Graaf Solti- kow, Schwabach als Graaf Tzarogy. In Mi laan gaf hij zich weer uit voor een zekeren Chevalier Welldone, in Parijs voor Graaf de Saint-Gei-main, de naam, dien hij bij voor keur en het langdurigst in zijn veelbewogen en langademig leven voerde. De Graaf de Saint-Germain. De Graaf van Saint Germain de naam alleen al werkte als een tooverspreuk: men luisterde aandachtig en met ontzag als hij werd genoemd en menigeen wist van hooren- zeggen de zonderlingste verhalen ten beste te geven. Hoe oud hij wel was? Minstens hon derd jaar, beweerde de een. Honderd jaar Belachelijk, meende een ander: bezat de Graaf niet een album, waarin handteekenin- gen voorkwamen van beroemde mannen die eeuwen her geleefd hadden en hun namen in zijn tegenwoordigheid in het gulden boek geschréven? Neen enkele eeuwen was hij zeker oud! Misschien was het wel waar dat hij, zooals verteld werd, de hartsvriend was geweest van Pontius Pilatus Saint Germain zou de laatste geweest zijn, dergelijke onderstellingen tegen te spreken. Hoe fantastischer men het maakte, höe wel- komer het hem was. De Graaf leefde nu een maal bij de gratie van het mysterie en hij was er zich van bewust. Beroemder dan een geleerde, machtiger dan een vorst, beminder dan eenig edelman in de beau monde, wist hij een vorstelijken levensstaat te voeren, dien alleen de lichtgeloovigheid van zijn tijdgenoo- ten hem veroorloofde. Een Cagliostro, een Casanova, een Lüdemann en onze Kersteman hoewel van heel wat minder edel gehalte wisten ervan mee te praten, hoe winstge vend elke speculatie op het achttiende- eeuwsche bijgeloof was! En onze Graaf be wees, z'n pappenheimers te kennen, toen hij zich eens als volgt uitliet: „Parijsche dom koppen gelooven dat ik 500 jaar oud ben en ik versterk ze in die meening, omdat ik zie hoeveel genoegen hun dat bereidt. Maar dat neemt niet weg, dat ik veel ouder ben dan ik schijn.". In intellectueele kringen, waar men- wel iswaar weigerde aan Methusalems te geloo ven, deden toch de wonderlijkste geruchten de ronde omtrent de afstamming van den Graaf. Men hield hem voor een natuurlijk kind van Marie-Anna van Spanje, voor een bastaai'dzoon van den Portugeeschen koning, op z'n minst voor een Spaanschen Graixde. Anderen verhaalden weef van nederiger af komst. En, moest men den Graaf zélf geloo ven. dan was hij in zijn jeugd steeds om geven geweest door een talrijk gevolg, als hij op de marmeren terrassen genoot van het verrukkelijke landschap van zijn ge boortestreek. Wat voor geboorteland? Saint Germain lachte z'n veelbeteekenenden glim lach en zweeg. Dergelijke toespelingen, schijnbaar arge loos in verhalen van merkwaardige ontmoe tingen en wederwaardigheden gevlochten, waren uitermate geschikt, het geheimzin nige waas nóg wat ondoorzichtiger te maken en de nieuwsgierigheid te prikkelen. Baron van Münchhausen. Het was misschien minder door zijn uiter lijk dan wel door zijn hoofsche manieren en onnavolgbaren verteltrant,, dat hij het hart van de Markiezin de Pompadour en daarmee dat van den Franschen koning Lodewijk XV veroverde. Eens wist hij een verhaal over den slag van Pavia die nota bene in 1525 plaats had zóó verrassend op te smukken met bijzonderheden, die uitsluitend vermeld stonden in de geheime archieven van de Montmorency-familie, dat menige toehoorder zich. afvroeg of er dan toch geen waarheid in school in de onderstellingen over zijn fantas- tischen ouderdom. Sprekende over Frans I, liet hij zich eens zoogenaamd ontvallen: „Ja de Koning wendde zich tot mij..." waar na hij onmiddellijk, met de goedgespeelde beschaamdheid van een man die zich ver spreekt. herstelde: „hm tot den hertog die en die"In een zelfden trant wekte hij den schijn. Hendrik Vin en Karei V. Cathaidna de Medici en Wallenstein niet enkel ontmoet, maar van zeer nabij gekend te hebben. Dat men elkaar in Parijs en later ook daarbuiten vertelde, dat de beroemde Graaf de Saint Germain zich verdienstelijk had gemaakt bij de canonisatie van de Hei lige Anna en de intimus van Pilatus was geweest, was waarlijk niet zijn schuld, al ver meed hij zorgvuldig, het op eenige wijze te ontkennen. Een Parijzenaar, die den bijnaam van Mylord Gower droeg en over een zeld zaam parodistisch talent beschikte, had zich herhaaldelijk voor den roemruchten Graaf uitgegeven en daarbij de zotste geschiede nissen verteld. Waarom zou men daaraan géén geloof hebben geschonken, nu zij den man betroffen, die immers over bovennatuurlijke gaven beschikte: een elixer wist te bereiden waarmee het leven met decennia n>o niet- Biet eeuwen verlengd kon wouters van wondere geneeskracht kende en mengde; edelsteenen kon maken; de kunst verstond linnen en wollen stoffen op onnavolgbare wijze te verven; ja, talrijke instrumenten be speelde met zoo'n virtuositeit, dat men een gansch orkest meende te hooren; en met beide handen gelijk eenzelfde handschidft schreef? Zijn S. Germain-thee, waaraan menige on geneeslijke zieke zijn herstel toeschreef'' was in heel Europa niet minder vermaard dan zijn geheime pommades, waarmee de Pompadour haar jeugd conserveerde.Vandaar natuurlijk, beweerde men, zijn jeugdig uiter lijk, dat nog door geeix rimpel werd ontsierd. Ja, De Graaf de Saint Germain verstond de kunst, diamanten te maken. Op zxi herhaalde tochten naar Indië en China die natuur lijk tot het rijk der fantasie behoorden was het geheim hem toevertrouwd. Hoe een- voudig z'n kleeding ook geweest mag zijn. de waardige graaf fonkelde van top tot teen van de edelsteenen: hij droeg ze als knoopen en üi ringen, versierde zoowel z'n snuifdoos als z'n schoengespen ermee en strooide ze kwistig om zich heen in den kring van bewon derende hofdames. Herhaaldelijk zinspeelde hij op zijn onnoemelijken rijkdom, wat z'n crediet niet weinig ten goede kwam. Zelfs zou een Venetiaansche bank, zonder ooit met den Graaf in relatie gestaan te hebben, aan een .vreemdeling een bedi-ag van 200 ducaten heb ben uitbetaald op een briefje, dat den naam van Saint Germain droeg. Eens wex'd hij. aldus wordt verhaald, in Italië ge vangen genomen wegens een onbeteekenen- de schuld; de Graaf betaalde het luttele be drag uit. een portefeuille, die zoo vol bankbil jetten was en legde daarbij zulk een gering schatting voor de autoriteiten aan den dag, dat deze zich haastten, hem met allerlei plicht plegingen op vrije voeten te stellen. Toen de Graaf omstreeks 1755 in Frankrijk aankwam en de Parijzexxaars er zich op kon den beroemen, den ïxian, die eer een legende was dan een mensch vaxx Vleesch en bloed, van aangezicht te kennen, zou niemand hexxx den leeftijd van 65 jaar hebben gegeven. Zijxx robuste gestalte, z'n frissche gelaatskleur, de veerkracht van zijn tred waren eerder die van eexi veertiger. Tien jaar lang had hij in Weenen op vorste lijken voet geleefd en in de hoogste kringen des lands verkeerd. De eerste minister, Pxins Lobkowitz, was zijn intiemste vriend en hei was ook door diens bemiddeling, dat hij ken nis maaakte met den Maréchal de Belle-Isle, die als boodschapper van den Franschen Ko ning in de Donaustad verblijf hield. De Fran- sche diplomaat was dusdanig geïmponeerd door de waardige verschijning van den be minden-graaf, dat hij er bij hem op aaxidrong, toch vooral niet te verzuimen, Frankrijk te bezoeken. Een introductie bij Madame de Pompadour was niet moeilijk te verkx-ijgen; Saint Ger main had z'n entrée gemaakt, Saint Germaixx had verteld vaxx vreemde oordexx, vaxx verre laxxden, vaxx vervlogen tijden met alle beko- riixg, z'n verhaaltrant eigexx, en de deuren der Koninklijke vertrekkexx opexxdexx zich voor hem. Lodewijk was niet alleexx hoogelijk geamuseerd, hij was zelfs zóó ingexxomexx met dezen vreexxxdexx gast, dat hij hem het kasteel de Chambord ter beschikking stelde, waar de Graaf zich ongestoord aan z'xx geheimzinnige TEL. 11561 (Adv. Ingcz. Med.) proefnemingen kon wijden. Zeker, er waren er aaix het hof, die in den vreemdeling een banalexx gelukzoeker, een chai-latan, een in trigant zagen, niet wezexxlijk vei-schillend van een Cfgliostro, een Casanova, wier na- meix. oxxdanks hun populariteit, in een kwa den reuk stonden. Maar Koning Lodewijk. al stelden de x-esultaten van de experimeixtcxx van den Graaf hem ook teleur, verloor daarom het vertrouweix in Saint Germaixx allerminst, belastte hem zelfs met eexx geheime exx uiterst delicate diplomatieke opdracht. Frank rijk was dexx oorlog xxxet Pruisexx moe, Frank rijk wilde vrede, ook al was de eerste minister, de Hertog vaxx Choiseul, eexx beslist tegeix- staxxder van een toenaderingspolitiek, Iix alle stilte vertrok Saiixt Germaixx naar den Haag, waar hij xxxet Lodewijk van Bronswijk besprekingen zou voeren over een mogelijken wapenstilstand. Als diplomaat in Den Haag. In 1760 kwam hij in de Residexxtie aan. aan gegaapt door honderdeix ixieuwsgierigexx. die den „toovergraaf" vaxx nabij wilden zien en deix moxxd vol hadden van allerlxaixde verhalen over de bovenaax-dsche gavexx, waarover de eeuwen-oude zonderling heette te beschikken. Zoogexxaamd hield Saint Germain in Hol land verblijf om een leexxing voor het Fran- sche hof voor te bereiden en ixxderdaad voerde hij besprekingen nxet Heixry Hope, toentertijd de x'ijkste bankier van Aixxsterdam. Waar schijnlijk zou de transactie tot staxxd geko men zijxx, ixxdien niet de avonturier Casanova zich met Hope ixx verbinding had gesteld met de waarschuwing, dat de iri onderpand aange boden diamanten van den Graaf de Saint Gernxaiix van eigexx maaksel exx dus - valsch waren. Nu, ditmaal waren ze misschien bij wijze vaxx uitzondering echt; de gekrenkte gx-aaf wist het zelfs te bewijzexx, maar wees verder elk leeningsaanbod xxxet beslistheid vaxx de hand. Ook de diplomatieke missie mislukte. De Fraxxsche gezant, de Graaf d'Affry, had op een of andere wijze kenxxis gekregen van de ware bedoelingen van den graaf en zich ver plicht gevoeld zijn Minister, de Choiseul, per ijlbode op de hoogte te stellen. Het antwoord liet aan duidelijkheid niets te wenschen over: d'Affry kreeg opdracht onverwijld aan Hol land's Stateix de uitlevering van den Graaf te verzoeken, hem dan geboeid naar Frankrijk te doen transporteeren, waar in de befaamde Bastille een plaats voor den avonturier was ingeruimd. Kort daarna kwam een „memorie" waarin „de persoon van een seekere sooge- naamde grave van Saint Germain" werd „ge reclameerd", in behandeling, maar het bevel tot uitlevei-ing liet'zoolang op zich wachten, dat de Graaf ruimschoots gelegenheid had. zich op Engelschen bodem in veiligheid tc stellen. Eenigen tijd later kon men hem in Peters burg zien flaneeren in den uniform van Ge- neraal-Majoor van het Czaristische leger. Vrij wel nergens is hij zoo in aanzien geweest als in de Russische hoofdstad, voox-al ïxadat hij op mysterieuze wijze zijn medewerking lxad verleend aan de omwenteling van Juli 1762 ten gunste van Catharina II. Dan neemt hij den pelgrimsstaf weer op, treft hij door Europa van hoofdstad tot hoofd stad, overal besprekingen voerexxd over de op richting vaxx fabrieken, waarin hij zijxx gehei me vex'ftechxxiek wixxstgevend koxx xxxaken. Ixx Vexxetië moet hij eerxigen tijd een bedrijf van vlasbewerking hebben gedreven, waarvaxx de omvaxxg omgekeerd evenredig was aan zijxx 011- derixemerscapaciteiten. De brave gx-aaf hij mocht mogelijk de kunst verstaan „diaman ten" te vervaardigen en haxxdschx-iften xxa te bootsen (eexx vaardigheid waarvaxx hij trou- weixs nooit xxxisbruik maakte), eexx bedrijfslei der stak er niet ixx hem. Neexx, zijxx kracht lag meer in de „toovex-kuxxst", zooals hij die tij- dexxs zijxx tweede Haagsche verblijf texx toon spreidde, toexx hij slaxxgexx bezwoer, bij exx als onder hypxxose xxaar ïxxuziek deed .„luisterexx" en ter afwisselixxg, als uit een traxxee ontwa kend, de woxxdex-lijkste mededeelingexx deed over zijn belevexxissexx in andere oordexx, waar hij zich tijdens de pei-ioden vaxx onvindbaar heid opgehouden zou hebben. Ten bewijze van zijn oxxbeperkten rijkdom sloeg hij een dia- FUNKE'S GESTOOMD ROGGEBROOD (RONDMODEL) 'f Is verrukkelijk, vooral met boter, kaas, jam, efc. - Uw eigen bakker kan het U bezorgen, doch eisch dat men U ook inder daad FUNKE's gestoomd Roggebrood levert Eens geprobeerd - Altijd begeerd Spaamwouderstraat 39 - Tel .11062 (Adv. Ingcz. Mcd.) nxaxxt waarvan de waax-de op vele hoxxderdexx guldens geschat werd, voor de oogen vaxx de ontstelde toeschouwers tot gruis. Wat xxood! Niets belette den Graaf immers, onmiddellijk een nieuwen edelsteen te vex-vaardigexx, die den vernietigde in waarde verre ovex-trofl De Craaf doet voorspellingen. Bepaald onfortuixxlijk was de Graaf met z'n voorzeggingen, waarvan geexx exxkele ooit be waarheid werd. Na dexx dood van Lodewijk XV zou lxij. zoo had hij aangekondigd, eexx daad verrichten, waarvan mexx niet alleen ixx Euro pa, maar tot diep in de Afrikaaixsehe binnen- landeix verbaasd zou staan. Lodewijk overleed ixx 1774, vier jarexx ïxadat Saiixt Germain naar Parijs was geijld om dexx zwakken koxxixxg met z'xx onfeilbaar levexxselixer ïxieuwe kracht ixx te gieten. Maar de Koning herstelde xxiet en het geheim vaxx de „groote gebeurtenis", die Europa zou ontstellexx, xxam de Graaf xxxet vele axxdere mede in het graf. Na het verscheiden van Lodewijk XV was Saiixt Germain, wiens verschijnen overal met vreugde werd begroet, weer eenigexx tijd zwer vend. Het langst hield hij verblijf aan het nxi- xxiatuurhof van dexx max-kgraaf Clxristiaan van Brandenburg-Anspach in Fx-iesdorf, waar hij als graxxd-seigneur leefde en den lichtzixxixi gen markgx-aaf. wiens losbandig leven wel eexx scherpe tegenstellixxg was tot dat van den waarlijk soberen Saiixt Germain, den schrik op het lijf joeg nxet zoogenaamde brieven vaxx zijxx ooxxx en voogd. Frederik II. „Herkeixt u dit handschrift en dit zegel?" placht hij nxet een dreigende stem te zeggen; „welixu, u zult xxiet weten, wat er in staat", waarxxa de jeugdige losbol voor wekexx getemd was. „Ainsi que Prometh' ee Zijn laatste leveixsjaren bracht de Graaf door ixx de onxgeving vaxx dexx Laxxdgraaf Karei vaxx Hessexx. Intiem waren de gespx-ekkexx tus- schen dezen fijixzinixigexx exx waarlijk edelen laxxdgraaf exx Saint Germain, die toen de xxe- gentig al had overschreden exx, gekweld door x-heumatische pijnen, zijn einde voelde nade ren. Betrouwbaarder dan de tallooze anecdoti- sche gegeven, die verschillende bx-onnen om trent dit merkwaardige leven vermelden, zijn de mémoix-es van dexx Hesseixsclxeix laxxdgraaf Karei, aan wiexx de Graaf de Saiixt Germain in deze laatste leveixsjaren vertrouwelijker mededeelingen deed dan aan anderexx gedu- x-ende zijn lange leven. Het moet tijdens een van deze gesprekken geweest zijn, dat Saint Germain het mysterie van z'n afkomst ont hulde. Franz Leopold Rakozky zou zijn doop naam zijn geweest. Prins van Zevenbergen de titel, die hem rechtens toekwam. Toen zijn vader gedurende den kiijg met den Duitschen Keizer de wijk nam naar Turkije, had hij zijxx zoon Franz toevertrouwd aan de zorgen van den laatste der Medici. Jean Gastoxx, Groot- HEeren Kleeding Onderneming Schindeler Gen. Cronjestraat lb Telefoon Costuums naar maat volgens Amerikaansch systeem 35.00 VRAAGT EENS STALEN BIT: 16045 - Haarlem (Adv. Ingez. Med.) Johan Luger en Jo Spici\ Dc Amsterdammer zwart op wit. 156 pag. A'dam, Andrïes Blitz. Luger exx Spier zijn op weg eexx onverwoest- bare plaats in de reeks Amsterdanxsche be- roeixxde duo's te gaan innemen. Zij vullexx elkaar aan en groeien tot een eenheid, gelijk aan die waarin een menschenleven lang maar ook niet langer Sientje en Christiaan, Panhorst en Verbeek, Messchaert en Röxxtgen. Solser en Hesse een Amsterdam- schen roem doen voortlevexx. Samen zetten zij alles zwart op wituxxd was man schwarz auf weisz besitzt. kaxxxx nxaix ge trost nach Hause tragen. Dat. slaat ook op hun werk, waarin zij eerst Amsterdam, de stad. toexx Artis en daarna de reizerijte grazen namen, om dat nu maar op z'xx hoofd- stedelijksch uit te drukken. En nu beschou wen zij den Amsterdammer, den civis anx- stelodamensis en maken oxxs duidelijk dat deze inderdaad tot een aparte soort, tot iets bezieixswaardigs exx bestudeerenswaards be hoort, zooals dat xxxet gepast locaal patrio tisme gedaan mag wordenals het maar aardig exx geestig' gedaan wordt. Exx daar ontbreekt bij schrijver en teekenaar niets aan. Om nogmaals onze Gernxaansche buren te citeeren; was sich liebt, das ïxeckt sich, nietwaar, en al de grapjes en grollen die Luger en Spier zich op hun stadgenootexx veroorloven doen wel uitkomen, dat zij zelf rasechte Mokuxxxmers zijn. Het is een aardig klein boek geworden, waarvan ï-eeds de om slag karakteristiek voor den inhoud is. Te gen een achtergrond van heimachines staat op een sluisje eeix ïxxexxigte over de leuning ixx het water te starenwaarin niets daix een kringetjesconxpositie te zien is. Waar kan xxxexx dat eldei-s aaixschouwen? Zij beschouwen dexx Aixxsterdanxxxxer in zijxx humor, zijxx liefde, zijn kuxxst. zijxx braixdweer, zijxx dienstboden, ja, waarin niet! Eexx dei- aardigste gedeelten is, waar zij hem in zijn „kwesties" betrappen, Amsterdam was nooit zonder kwestie en zal nimmer zonder zijn. De Paleis-raadhuiskwestie, de Rokinkwestie. de Concertgebouwkwestie „Wij hebben nog een andere oude kwestie die ieder jaar tegen Nieuwjaar acuut wordt: de kwestie van de Gysbreght. Vele grooten en minder grooten van ons tooneelleven heb ben aan die Gysbveght gevijld en geborsteld de een speelde hem van binnen naar bui ten en de andere van buiten xxaar binnen de een als held en de ander als suffert de een als overtuigde en de aixder als wan kelmoedige. De reien werden gezongen eix ge declameerd rwex'dexx door iemand ixx zijix eentje opgezegd en daix weer als dubbel man- nenkwartet of gemengd koor texx gehoore ge bracht, xxxaar gelukkig was het xxooit goed. Wat goed bleef, dat was de kwestie, exx hoe kaïx de Amsterdammer leven zoxxder kwestie. Het is een stuk vaix ons volksbestaan exx van oxxs volkskarakter en al zijix wij ixx al die kwesties xxiet altijd even liefelijk exx fair te gen elkander ze geven gelukkig xxog eexx beetje kleur aaix ons bestaaxx. En ergexxs moet een Aixxsterdammer zitten die al die kwesties zorgvuldig bewaakt en beluistert, als een klokkenmaker zijxx werkplaats, exx als ééix van de kwesties vaxx slag raakt of dreigt ver geten te worden, dan peutert lxij er net zoo laixg aan tot het weer een braaf loopend en slaand iixsti-ument is gewordexx". Met dit fragment wilde ik stijl exx schrijf wijs van Luger typeeren; die vaxx Jo Spier mag ik bekexxd veronderstellen. Van beidexx kaxx ook de niet geboren Amsterdammer ple zier beleven; er valt niet aaxx te twijfelen of dat zal daix ook het geval wezen. Eduard Veterman. De blauwe Sirene. A dam. J. M. Meulenhoff. Een roman vaxx ver over de drie honderd bladzijdeix critisch te lezeix is eeix andere opgaaf dan u voor-het-geixoegeix-alleeix vaxx een boeiend vei-lxaal tot die lectuur te zetteix. De gelukkigen die tot de laatste categorie behooren worden door dezen schrijver ten volle bevredigd; dat mag ik zeggeix na de eerste helft grondig, de tweede oppervlakki ger doorgelezeix te hebben. Het is een prach tige stof die Veterman verwerkt heeft: de verlokkingen vaxx het zonnige Zuiden, van de Fransche Riviera, waar atmosfeer en leven licht te dragen zijn en velen hun ge luk zochten eix vonden in de heerlijk overda dige natuur zelve en anderen het zochten en meestal niet. vonden in de speelzalen aan de Azuren kust. Eexx weelde voor de eenvou- digen van harte, doorschrijnd telkens dooi de diepe rampzaligheid waarin aixderen dooi de verlokkingen der Sirenen gedompeld wor den. Zoo was het vroeger, en is het weer. doch nxet verandering der figuratie, Vooral de Russische revolutie heeft een drom van liedeix over Zuid-West Europa uitgestrooid,, die daar nu als schepseleix zonder vaderland, zonder voldoende bestaansmiddelen doch belast met herinnering aan verleden groot heid meer geduld dan gewaardeerd worden Ti-agische typen zijn het bijna zoxxder uit- zoixdering. al zijn er bij die er'ixx slaagden ïxxet het voorbije af te rekenen exx het nieuwe leven te aanvaardenIn het kalme Menton vlak bij Monte Carlo zijn er velen neerge streken: Russen. Polen. Tsjechen en van alles wat in Oost-Europa eens stand en macht en positie bezat. Tusscheix hen heeft Veterman geleefd en zijn hart voor ze open gezet. Want uit zijix knappe boek spreekt wel het mee gevoel voor deze ontwortelden, dat door de knaphandigheid, waarmee hij zijxx scèxxes in elkaar zet. niet verduisterd wordt. Men voelt in den schrijver dexx tooneelman. die een scène weet op te voeren tot eeix oixverwachte ontknooping: men herleze eeixs het episode tje van het vermiste juweel. Het verhaal zit vol met onderlxoudexxde détails die elk voor zich tot een uitvoeriger bewerking zoudeix kumxeix voeren; misschien koixxt daardoor èn door den gelijkelijk afgesteixxden toon dei- vele hoofdstukken tenslotte een gevoel van overladenheidwaarvan echter de vluch tige lezer geen hinder heeft, integendeel steeds van de ééne verrassing in de volgende valt. Met recht kaïx men de 'Blauwe Sirene onderhoudend noemen en telkens geheele fragmenten als geslaagde litteratuur ontmoe ten waarin zich een geestig opmerker en een menschkundig mensch laat gaan en zich uitspreekt. Compositorisch is dit verhaal zwakker dan een goede Jolian Fabrïcius, doch de gevoeligheid lijkt oprechter en meer van nature. De Blauwe Sirene behoort tot de goede Hollandsche boeken van den laatsten tijd. In Parijs is deze week dc uitgever Edouard Champion overleden, zelf schrijver en biblio graaf, wien evenals zijn collega Eugène Grasset een plaats in de litteratuur van zijn land toekomt. In Frankrijk is het minder zeldzaam dan bij ons dat de uitgever of handelaar tevens schrijver of artist is. Zooals het daar ook veelvuldiger voorkomt dat handel en uitgeverij minder uit hoop op winst dan uit actieve liefde voor kunst en litteratuur beoefend worden. Hei-man Rob bers. Essex- en Van Suchtelen zijn Holland sche voorbeelden, die toonen hoe moeilijk in ons kleine land dichter- en koopman schap te vereenigen zijn. Aan de Seinekaden zijn de mogelijkheden grooter om die com binatie vol te houden en zoowel de uitgevers als de dichters en schrijvers zullen hun vriend Edouard op de Quai Voltaire missen. Van de eersten was hij éen der voornaamsten en de anderen rekenden hem onder huns gelijken. Nieuwe boeken dezer week: JO YPMA. Boven de polder de -hemel Roman 185 pag. Baarn. Bosch en Kexuxing. LOUIS DE WOHL. De sterren gevolgd. Vertaling uit het Engelsch) door A. E. Thierens 262 pag A'dam. An dries Blitz. W. LAATSMAN sioeberkr struikelt. Een verhaal uit Vlaanderen. 156 pag. Hoorn. N.V. Edecea J. H. DE BOIS hertog van Toscane. Zijn beide broers onder wiel-pen zich later aan het keizerlijk gezag en kregen in ruil daarvoor den titel van „Saint- Charles" en „Saint-Elisabeth". Franz Leopold, geboren avonturier, destilleerde daaruit een naam voor zichzelf: „de heilige broer", Sanc- tus Gérmaiius, Saint Germain, dien lxij nog zou dragen toen hij, 94 jaar oud, tijdens de afwezigheid van zijn beschermer en trouwen vereei'der Karei van Hessen, den laatsten adem uitblies. Kende de „Graaf" de vereerende dichtregels, die men in de nalatenschap van de Markiezin d'Ursé onder een in koper gegraveerde beelte nis van hem ontdekte: „Ainsi que Promethée, il déroba le feu par qui le monde existe et par qui tout respire"? Waarschijnlijk zou hij. meester van den hu mor. geglimlacht hebben. De wereld wil nu eenmaal bedrogen worden. C. J. E. DINAUX. N.V. de „HOUTWERF" KAMPERSINGEL 20-24 - Tel. 11932 (2 LIINEN) (Adv. Ingez. Med.)- Een eenvoudig, maar toch nuttig oefeninge tje, dat muumer 184. waar we deze weck mee beginnen. Om te beginnen liggen wc volkomen gestrekt op den rug met de airmen zijwaarts. Probeert u nu eens het geheele lichaam op te heffen, zoodat u alleen nog maar door hoofd, schouders en hielen met dit onder ma ansche verbonden bent. Maar zelfs die schouders kunt u nog optillen, zoodat het lichaam zóó hol getrokken wordt, dat een helper er gemakkelijk een kussen onder door zou kunnen. schuiven. Oefening 185 is er weer eens een voor twee personen. Het aannemen van de „zweefhou- ding" (de gestippelde figuur op deze teeke- ning) hebben we vroeger al eens aangeleerd. We beginnen dus in zweefhouding nxet de ar men voorwaarts. Onze assistent pakt den od- gelxeven voet vast en dan buigen wc langzaam maar diep door op het „stand-been". Dc taak van den helper is in de eerste plaats, ons het evenwicht-bewaren wat gemakkelijker te het lichaam geheel gestrekt en volkomen maken, maar verder moet hij er op letten, dat horizontaal blijft-. Wisselt u nog even om? Oefening 186 is weer een goede lenigheids- oefening. Zittend met gespreide boenen geven we een tik buiten het lhxkei-been op den grond. Dan hoog uitstrekken (gestippelde figuur) en Oef '<P; Oef 'f* Oef /(Pa. Oef '<?l een tik op den linker voet. weer omhoog en zoovervolgens doorgaan tot buiten den rech- tervoet. Het doel is steeds zoo ver mogelijk xxaar voren te reiken, maarzónder de de knieën te buigexx. Deze oefening kan ook nog anders uitge voerd worden. In een vlug tempo tikkexx wc de vijf geixoenxde punten aaxx in de volgorde vaix links naar rechts. Dan pas lichten we ons zoo boog mogelijk op en beginnen weer vaxx den Imkerkant af. Tenslotte, als nummer 187 een eexxvoudige oefening. Zittend op de knieën, de armen ge strekt langs de ooren, brengen we met licht veerende bewegingen de armen steeds verder xxaar achteren. Op de teekening is ook met groot optimisme aangegeven, hóe slank u wel kunt worden, als u trouw en ijverig iederen dag het noodzakelijke kwartiertje gymnastiek doet! JULES KAMMEIJER, Lee raar Lich. Opv. M. o.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13