Haarlem's Dagblad De „Anschluss" heeft zich voltrokken Oostenrijk bij Duitschland ingelijfd Volksstemming op 10 April vastgesteld Europeesche Beroering i Dankbaarheid. WEEKBERICHT. 55e Jaargang No. 16787 Uitgave Loiirens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soeudaplcin 37. Postgirodienst 33810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarue 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie L0600, Drukkerij 10132, 12713 Adiuin. 10724, 14825. Soendnplcin 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zou- en Feestdagen Hoofdredacteur; UOBERT PEEREBÖOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN KOBEK'J PEEREBOOM Maandag 14 Maarl 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» rie rubriek. De annexatie van Oostenrijk door Duitsch - land heeft een storm van geruchten en com mentaren, sommige van groote opwinding ge tuigend, ontketend. Die hebben ook ons land in vollen mate bereikt, maar de Nederlander is er niet opgewonden van geworden. Dat is hij niet gauw. En de bezorgdheid van velen werd grootendeels weggenomen toen bleek, dat Engeland en Frankrijk zich tot formeele protestnota's hadden bepaald en Italië zijn officiëele instemming met den Anschlusz be tuigde. Dit laatste heeft wel algemeene ver wondering verwekt in Europa, omdat enkele jaren geleden Mussolini's houding nog geheel anders was,- maar wat daar achter zit schijnt van minder belang dan de zekerheid, dat deze wijziging in de kaart van Midden-Europa zonder strijd voltrokken is. Er komt geen oor log van. Dat is inderdaad de hoofdzaak en voor een klein land als het onze, allergevaar lijkst gelegen ten opzichte van een Engelsch- Duitsch conflict, een levenskwestie. Wel is nieuwe bezorgdheid gewekt ten aan zien van de positie van Tsjecho-Slowakije. Die na den wereldoorlog geschapen staat bezit een vrij belangrijke minderheid van Duitsche inwoners, aangeduid als de Südeten-Duit- schers, die vele grieven hebben tegen hun te genwoordige regeering en omtrent wier rechtspositie Hitier zich in zijn jongste Rijks dagrede nog in scherpe termen heeft uitge laten. Verschillende andere Duitsche uitlatin gen omtrent de bescherming der Duitsche minderheden in het buitenland zijn daarop gevolgd. Het brandpunt-van-oorlogsgevaar Oostenrijk is uitgeschakeld. Maar het 'brand punt-van-gevaar Tsjecho-Slowakije schijnt urgent geworden, temeer omdat iedereen in ziet dat Hitier bezig is een vast programma af te werken. De door de Südeten-Duitschers bewoonde landstreek wordt thans aan drie zijden door Duitsch grondgebied omsloten, zoodat het wel buitengewoon eenvoudig schijnt die binnen te trekken en te bezetten. Tsjecho-Slowakije is evenwel niet, zooals met Oostenrijk het geval was, zonder buitenland- schen steun. Het heeft zich dezer dagen dan ook met nadruk beroepen op de verdragen die met name Frankrijk en de landen der Kleine Entente eraan binden en wie dit beseften schrokken Zondagmorgen van de berichten: dat de Fransche militaire verloven in de Ma- ginot-linie waren ingetrokken èn dat koning Carol van Roemenië wegens den internatio nalen toestand zijn reis naar Londen had uit gesteld. Maar Fransche militaire verloven zijn wel vaker ingetrokken zonder dat er iets uit voortkwam en het bericht omtrent koning Carol werd spoedig herroepen. Niettemin is het lot van Tsjecho-Slowakije onderwerp van acute belangstelling gebleven. Vandaag is het bericht gekomen dat de Fransche ambas sadeur te Londen, Corbin, zich tot de Britsche regeering zou hebben gewend met het voor stel nu reeds tot een Britsch-Fransch ge meenschappelijk optreden te besluiten inge val van een Duitschen aanval op Tsjecho- Slowakije. Maar uit Londensche politieke kringen komt al de mededeeling dat een der gelijk verzoek weinig kans van inwilliging door de Britsche regeering heeft en dat Lord Halifax, eer hij eenige verplichting op zich neemt, ongetwijfeld meer zal willen weten omtrent de werkelijke bedoelingen van Duitschland. Men is geneigd hieraan toe te voegen: als hij die te weten kan komen. In volle Hollandsche nuchterheid de zaak beschouwend is het niet waarschijnlijk te achten, dat Engeland een oorlog zal onderne men terwille van Tsjecho-Slowakije. Het lijkt trouwens haast even weinig waarschijnlijk dat Frankrijk het doen zal, als werkelijk de feiten, zich voor zouden doen. Als men uitsluitend de kans op oorlogsge vaar in Europa beschouwt kan men optimis tisch redeneeren, dat het wel los zal loopen zoolang de Duitsche ondernemingen zich tot Centraal Europa blijven beperken. Zoo denken ongetwijfeld velen, ook in ons land. En aan- gezin het hemd nader dan de rok is en de Duitsche machtspolitiek thans tamelijk wel vrij spel blijkt te hebben bekommeren zij zich bij 'zulke redeneeringen al zeer weinig om het lot van Tsjecho-Slowakije en om de verwach tingen der regeering in Praag. De eerste bezorgdheid, in ons land gewekt, is geluwd. Wel blijft de vraag: wat zal de verdere loop van dezen Duitschen veroverings tocht zijn? Iemand zei mij gisteren: het leid motief van den Hollander in alle internatio nale crisistijden is: wat zit er achter? Er zijn pessimisten die men hoort vragen „wanneer de Zwitsers" en wanneer wij aan de beurt zouden komen? Er zijn deels andere, deels dezelfde pessimisten die meenen dat Enge land, „zoodra het militair gereed is", hetgeen niet lang meer kan duren, niets meer van Duitschland zal verduren en dat Duitschland dan juist in een niet meer te stuiten verove- rings-stemming zal zijn. De Nederlanders zijn geen opgewonden maar wel een zwaartillend volk. En bij deze en dergelijke redeneeringen vergeten zij dat de internationale politiek zooveel onherkenbare factoren telt dat ook de menschen die haar bedrijven telkens weer voor verrassingen gesteld worden. Zij geven er geen acht op dat zij Hitler's programma hun sombere veronderstellingen uitbreiden tot dingen, die er nooit op gestaan hebben. Bondspresident Miklas afgetreden yAN het balcon van de bondskanselarij te Weenen is Zondag avond de inlijving van Oostenrijk bij Duitschland gepro clameerd. Hierbij werd de „Anschluss'Wet bekend gemaakt, die als volgt luidt Art. 1. Oostenrijk is een land van het Duitsche Rijk, Art. 2. Zondag 10 April 1938 zal een vrije en geheime volks stemming worden gehouden over de weder-vereeni- ging van Oostenrijk met het Duitsche Rijk. Hieraan zullen alle Duitsche mannen en vrouwen in Oosten rijk, ouder dan twintig jaar, deelnemen. Art. 3. Bij de volksstemming beslist de meerderheid van stemmen. Art. 4. De maatregelen, noodig tot het doorvoeren van deze wet zullen bij decreet worden vastgesteld. Art. 5. Deze wet wordt van kracht op den dag van afkondi ging. Met het uitvoeren wordt de Bondsregeering belast. Seyss Inquart, Glaise Horslenau, Wolf, Hueber, Menghin, Jury, Neumayer, Reinthaler co Fisehboeck hebben deze wet onderteekend. Op verzoek van bondskanselier Seyss Inquart heeft presi dent Miklas zijn functies neergelegd. Seyss Inquart zal do ambtsbevoegdheden van Miklas overnemen. De ontslagbrief van den bondspresident is op 13 Maart gedateerd. Hitier, die Zaterdag op Oostenrijkschen bodem is aan gekomen en vermoedelijk vandaag te Weenen zal arriveeren, beeft de opperste leiding van het Oostenrijksche bondsleger op zich genomen. Naar aanleiding van bet feit, dat de Groote Fascistische Raad bet optreden der Duitsche Rijksregeering beeft goed gekeurd, heeft Hitier Zondag aan Mussolini bet volgende telegram gezonden „Aan Zijne Excellentie, den Italiaanschen minister-presi dent en Duce van het fascistische Ilalië, Benito Mussolini. Mussolini. Ik zal dit nooit van U vergeten, Adolf Hitler.'' Naar Havas meldt zijn de gezanten van Oostenrijk te Parijs, Londen en Praag met verlof gezonden. Dr. Skubl, onder-staatssecretaris voor de Veiligheid, is om politieke en persoonlijke redenen afgetreden. Buerckel reorganiseert de Oosten rijksche N.S.D.A.P. Naar het D. N. B. uit Linz meldt heeft de Füher voorts de volgende verordening uitgevaardigd 1. Ik belast gouwleider Bürckel van de Saarpfaltz met de reorganisatie van de N. S. D. A. P. in Oostenrijk. 2. Gouwleider Bürckel is derhalve belast met de commissarische leiding van de N. S. D. A. P. in Oostenrijk. Ook moet hij de voorbereiding van de volkstemming treffen. 3. Ik heb gouwleider Bürckel ge machtigd de maatregelen te nemen, welke hij voor zijn taak noodig oor deelt. w.g. Adolf Hitler. Bondsleger onder Hitier. De verordening, waarbij Hitier z-ich met de opperste leiding van het leger belast luidt als volgt: 1. De Oostenrijksche bondsregeering heeft zoo juist door een wet de hereeniging van Oostenrijk met het Duitsche rijk besloten. De Duitsche regeering heeft heden bij een wet dit besluit erkend. Goering 2. Ik bepaal op grond hiervan dat het Oostenrijksche bondsleger als onderdeel van het Duitsche leger met ingang van heden on der mijn bevel komt. 3. Met de bevelvoering van de nieuwe Duit sche weermacht in Oostenrijk belast ik den generaal der infanterie Von Bock, comman dant van het achtste leger. 4. Alle leden van het Oostenrijksche bonds leger moeten onverwijld door dén opperbe velhebber beëedigd worden, zij zullen den eed aan mij afleggen. Generaal Von Bock moet onmiddellijk de noodige maatregelen nemen. w.g. Adolf Hitler. Aankomst te Linz. Tegen den avond arriveerde de Führer te Linz, de stad, welke sinds het begin van het Hitlerbewind in Duitschland steeds een haard van het nationaal socialisme was. De aan komst speelde zich af te midden van een on beschrijfelijke geestdrift, aldus vervolgt Havas. Het stadhuis was schitterend met schijnwer pers verlicht. Toen Hitler van het vliegveld komend, het stadscentrum naderde, deelde de radio-omroeper mede, dat de auto van den Führer slechts stapvoets vooruit kwam. Zoo dicht werd zijn wagen door de menigte om stuwd. Tevens gelastte de omroeper, dat de illuminatie der stad geheel zou worden ont stoken. Op een quasi schertsenden toon merkte hij óp, dat er ook winkelétalages niet verlicht waren, en hij voegde hieraan toe, dat men la ter zal weten, waar men zijn inkoopen zal moeten doen. Hitier werd verwelkomd door bondskanselier dr. Seyss Inquart, vice-kanselier Gleise Hor- St-enau, Eigruber, Landeshauptmann van Op- per-Oostenrijk en den burgemeester van Linz. Maar hun algemeene bezorgdheid omtrent een dictatuur, die eenmaal op verovering van grondgebied uit is en door haar successen wordt aangemoedigd vindt inderdaad motie ven in de geschiedenis. R. P. Militaire verloven in Frankrijk ingetrokken. Soldaten mogen de kazernes niet verlaten. De Matin publiceert een telegram van den volgenden inhoud: .Nancy, 13 Maart. Met het oog op den internationalen toestand is voor alle troepen, gelegen langs de Fransch-Duitsche grens in de ver sterkte werken van de Maginot-linie van heden af en tot nader order ver bod uitgevaardigd de kazernes te ver laten. In de andere garnizoenen zijn alle verloven ingetrokken". (Een soortgelijke maatregel is in Frankrijk „ok genomen bij het binnentrekken in liet Rijnland door de Duitsche troepen in Maart 1936. Red.) Het woord is aan Baer-Oberdorf: Het programma van hun leven schrijven de kleinen tevoren, de grooten achteraf. De wereld is in deze tijden Vol van rumoer en krijgsgerucht. Nieuws van vernietiging en lijden, Is dag aan dag niet van de lucht. Wij lezen daaglijks in de kranten Van tragisch burgeroorlogswee. Van slachtoffers aan beide kanten En drinken nog een kopje thee. Ver hier vandaan wordt fel gestreden. Vol opgezweepten»gelen haat. Daar wordt onschuldig zwaar geleden. Als bommen vallen in een straat. Wij zien de plaatjes van soldaten. Van kruisers met een vlag in top... Dan gaan wij over voetbal praten En steken een sigaartje op. Weer elders wordt het bloed vergoten. Van menschen, eens vereerd als held. Die nu door eigen landgenooten. Vol haat worden terechtgesteld. Wij lezen, aan den haard gezeten, Van landverraderspolitiek Dan gaan wij weer een stukje eten, Bij lichte radio muziek. 't Beèld wisselt, andere moeilijkheden. Geen dooden. maar wel veel kabaal. Een kabinet is afgetreden En waarlijk niet voor d' eerste maal. Een land wordt plotsling door een ander In vollen vredestijd bezet Wij babbelen wat met elkander En gaan dan rustig weer naar bed. Wij lezen ook de weerberichten. Van bollen, die weer bloeien gaan, Van last met rijwielachterlichten, Van films die ons te wachten staan. Van menschen die gaan jubileeren. Van vliegtuigen die zijn geland. Van spelling die maar blijft verkeeren. Van nog veel meer in elke krant. Daar staan meest kleine koppen boven, Dat is wel zoo. maar ik beken Dat ik den goeden God wil loven. Dat ik een Nederlander ben. Coöperatie „Vooruitgang" U.A. HAARLEM. Groote versche Eieren p. stuk3 ets. Hollandsche Roomboter le keur p. pond 79 ets. Echte Hollowee Dadels p. p9 ets (gezond voor de kinderen) Jams alle smaken per pot 20 ets. MET DIVIDENDBONS. (Adv. Ingez. Med.) Habsburgers verlaten Oostenrijk. Het Italiaansche persbureau Stefani deelt mede. dat op het landgoed van graaf Esterhazy talrijke Oostenrijksche aristocraten aange komen zijn, o.a. aartshertog Ernest van Habs- burg. Voorts zijn aartshertogin Adelaide en Aartshertog Felix van Habsburg, die zich op Hongaarsch gebied bevonden naar België ge reisd. om zich daar bij hun familie te voegen. Zij reizen waarschijnlijk over Polen en Scan dinavië. Baron Wiessner, de leider der Oos tenrijksche Legitimisten, heeft Boedapest ge passeerd en is met onbekende bestemming doorgereisd. Het aantal reizigers in de treinen van Wee nen naar Warschau is sedert enkele dagen aanzienlijk toegenomen. Talrijke Poolsche Joden zijn uit Weenen de grens overgekomen. In Oostenrijk wonen namelijk 24.000 uit Polen afkomstige Joden. (Voor verdere berichten over Oostenrijk zie men pag. 2 en 4.) HEDEN: 14 PAGINA'S. Hitier tijdens zijn radiorede te Linz. Op den achtergrond in het midden dc nieuwe Oostenrijksche bondskanselier dr. Arthur Seyss Inquart. pag. De inlijving van Oostenrijk bij Duitschland is Zondag plechtig geproclameerd. 1 De Oostenrijksche bondspresident Miklas is afgetreden en heeft zijn bevoegdheden overgedragen aan dr. Seyss Inquart. i Op 10 April wordt in Oostenrijk een volks stemming gehouden. 1 Ilillcr bevindt zich thans op Oostenrijk schen bodem. 1 en 4 Berlijn heeft de Fransche en Britsche pro testen afgewezen. 4 Schuschnigg bevindt zich nog in Oostenrijk 4 Dc spoorwegen maken de internationale verbindingen ondergeschikt aan het bin- landsch verkeer. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Europeesche beroering. j K. dc Jong: Voordrachtsocfening 10 J. B. Schuil: Avadia. 10 Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is op- noinen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1