R00DE STER TABAK OTTGERING Spoorwegen stellen binnenlandsch verkeer boven alles. IETS NIEUWS STOOMEN spS VERVEN MAANDAG Ï4 MA"ART 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Internationale verbinding ondergeschikt gemaakt. Belangrijke koerswijziging. Nieuwe regeling gaat 15 Mei a.s. in. Reeds eerder is er op gewezen, dat de Nederlandsche Spoorwegen aan den vooravond staan van een omwen teling, zooals zij die in hun bijkans honderdjarig bestaan niet hebben gekend. De invoering van een regel matige dienstregeling heeft niet al leen een belangrijke wijziging te weeg gebracht bij het binnenlandsche vervoer, doch zich ook verder uitge strekt tot de buitenlandsche verbin dingen Internationale belang stelling. De invoering van de regelmatige dienstre geling op het binnenlandsche net stelde de Nederlandsche Spoorwegen voor een moei lijk probleem. Tot den dag van heden was de binnenlandsche dienstregeling onderge schikt aan de buitenlandsche verbindingen. Van 15 Mei af zijn de rollen omgekeerd en wordt het binnenlandsche vervoer op de eer ste plaats gesteld Op de internationale conferentie te Stock holm heeft deze zeer belangrijke koerswijzi ging heel wat opschudding teweeg gebracht. Aanvankelijk had men er geen ooren naar en het heeft heel wat voeten in de aarde gehad om het zoover te krijgen, dat op internatio nale medewerking kon worden gerekend. Voor zoover deze medewerking niet werd ver kregen. heeft dit toch niet tot gevolg gehad, dat de Nederlandsche Spoorwegen de inge slagen koers wijzigden. Nu de Nederlandsche Spoorwegen tot een dergelijken krassen maat regel zijn overgegaan, is het begrijpelijk, dat de internationale belangstelling voor de Ne derlandsche verkeerscoördinatie aanmerke lijk is'gestegen. Nieuwsgierig wacht men thans af welke resultaten zullen worden be reikt. Zijn de resultaten meer dan bevredi gend, dan volgt hieruit, dat verwacht kan worden dat andere landen het voorbeeld van Nederland zullen gaan volgen en eveneens in de naaste toekomst zullen overgaan tot de invoering van een regelmatige dienstrege ling. Gemakkelijk valt te begrijpen, dat dit een ideale toestand zou zijn. In de praktijk is gebleken, dat landen met een regelmatige dienstregeling de beschikking hebben over uitstekende aansluitingen. Uniformiteit is ook hier zeer gewenscht. Belangrijke wijzigingen. De nieuwe dienstregeling van de Neder landsche Spoorwegen is oorzaak, dat in de internationale verbindingen meer of minder belangrijke wijzigingen moeten worden ge bracht. Hoewel de buitenlandsche spoorwegen hun nerzijds in groote mate hebben medegewerkt, om de moeilijkheden, welke door de nieuwe regeling zijn ontstaan, tot een minimum te beperken, is dit toch niet in alle gevallen mogelijk geweest. Werd voorheen bij de samenstelling der dienstregeling aan den internationalen trein voorrang verleend boven de binnenlandsche treinen, in de nieuwe dienstregeling kan dat niet meer. Het komt dan ook voor, dat een interna tionale trein, door een met grootere snelheid loopenden electrischen trein of Diesel-elec- trischen trein wordt ingehaald, waardoor het mogelijk wordt met overstappen, het eind punt van de reis eerder te bereiken, of wel later van een beginstation te vertrekken om dan op het inhaalstation den internationa len trein nog juist te pakken. Uit de praktijk zal moeten blijken waar aan het publiek de voorkeur geeft: aan het plaatsnemen in de directe rijtuigen of aan het overstappen met een vroegere aankomst op het bestemmingsstation, dan wel een la ter vertrek van het beginstation. Als gevolg van de nieuwe dienstregeling zijn vrijwel alle internationale treinen min of meer gewijzigd. Het verkeer over Duitsch- land naar Zwitserland. De z.g. Rheingold express-treinen zijn in beide richtingen ruim 1 uur versneld, ter wijl bovendien de Rheingold bij vertrek van Basel naar Nederland ruim 3 uur later is ge steld. Te Basel worden naar de richting Ziirich en Luzern nieuwe aansluitingen verkregen, welke een aanmerkelijke verbetering blijken te zijn. Ook komt te Karlsruhe een nieuwe ver binding tot stand naar Konstanz. Het douane-onderzoek zal op Nederlandsch gebied rijdende in den trein geschieden. In verband daarmede kan deze Rheingold-trein niet meer in Arnhem stoppen. De" reizigers bestemd voor Arnhem en zij richtingen wor den evenals voorheen te Zevenaar" gevisi teerd Gewijzigde route van de Baselerdagtreinen. De Baselerdagtreinen, le, 2e en 3e klasse over Nijmegen worden in beide richtingen niet meer vercenigd met de Rheingold en/of Münchenerdagtreinen over Arnhem geleid, doch rijden afzonderlijk van en naar Amsterdam over Geldennalsen-Kesteren. Verbeterde Rijnverbinding. Op Nederlandsch gebied worden deze trei nen van en tot Arnhem gereden en sluiten aldaar aan de electrische treinen aan. De reis over Roosendaal naar Zwitserland vrijwel niet ge wijzigd. In het verkeer naar en van Zwitserland over Roosendaal komt behoudens minuten wijzigingen geen verandering. Aanmerkelijk later in Frankfurt. De Frankfurterdagtreinen D 283/D284 wor den beduidend verlangzaamd, doordat deze treinen langs den Rijn over de andere Rijn route worden geleid. Nog meer verbeteringen De verbinding (Londen)VlissingenZuid- Duitschland v.v. wordt belangrijk verbeterd aangezien in den trein VlissingenKeulen v.v. doorgaande rijtuigen zullen gaan loopen Vlissingen—München en Vlissingen—Passau vice-versa De Fransche Dieseltrei'- MaastrichtParijs. Nieuw wordt ingelegd een directe Diesel trein Maastricht—Parijs v.v. le en 2e klasse. Verbeterd verkeer Maastricht LuikBrussel. De verbindingen MaastrichtBrussel v.v. 294 worden beduidend verbeterd. In de thans bestaande dienstregeling zijn er 7 verbindingen over Luik—^Guillemins, waarvan de reisduur varieert tusschen 2 uur 29 minuten, en 2 uur 43 minuten of langer. Ingaande 15 Mei 1938 zullen er 8 verbin dingen zijn waarvan de reisduur wisselt van 2 uur 5 minuten cot 2 uur 42 minuten. Verbeterde verbinding AmsterdamDen Haag RotterdamAntwerpen Brussel. In beide richtingen wordt tusschen Dor drecht en Antwerpen c.s. in aansluiting aan de electrische treinen Amsterdam C.s.Dor drecht v.v. en Antwerpen C.S.Brussel Noord v.v. een aantal treinen ingelegd, waardoor de verbinding van het groote centra in Ne derland met die van België en omgekeerd belangrijk wordt verbeterd. Te Roosendaal zijn tevens steeds goede aansluitingen van en naar het midden, Oosten en Noorden van het land. Ook 3 en 2^2 procent leening van Gelderland geslaagd. Naar wij vernemen overtreffen de inschrij vingen met recht van voorkeur op de 3 pCt. 16-jarige leening der provincie Gelderland 1938 verre het beschikbare bedrag, zoodat op de toewijzingen een belangrijke reductie zal moe ten worden toegepast. Op de vrije inschrij vingen dier leening kan niets worden toege wezen. Ook bij de toewijzing op de inschrijvingen der 2IA pCt. 8-jarige leening der provincie Gel derland 1938 moet een zeer belangrijke reduc tie worden toegepast. TENTOONSTELLING VAN ,.DE ONAFHAN- KELIJKEN" GEOPEND. Ook Fransche doeken op de expositie in het stedelijk museum. In tegenwoordigheid van veel belangstellen den is Zaterdagmiddag in het stedelijk mu seum te Amsterdam de voorjaarstentoonstel ling der vereeniging van beeldende kunste naars „De Onafhankelijken" geopend. De Fransche zustervereeniging „La Société des artistes indépendants" had vijftig Neder landsche onaf hankelij ken uitgenoodigd om in Parijs te exposeeren en de Nederlandsche ver eeniging heeft gemeend deze geste te moeten beantwoorden door een gelijke groep Fran- sch onaf hankelij ken uit te noodigen voor deze voorjaarstentoonstelling, zoodat 112 Fransche doeken een plaats op deze expositie hebben gevonden. Nieuwe centrale verwarming in gerechtsgebouw Gelden bij de Tweede Kamer aangevraagd. HAARLEM Maandag. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot verhooging van de justitiebegroo- ting voor 1937. Tegenover een voorgestelde verhooging met 242.900 staat een verlaging met 241.900, zoodat het eindcijfer 1000 hooger wordt. De verhooging van eenige artikelen vindt haar oorzaak in de uitvoering van verschillende voorzieningen aan gerechtsgebouwen, welke met het oog op een goede functionneering van den dienst niet langer uitstel konden lijden, onder welke voorzieningen o.m. valt de ver nieuwing van de centrale verwarming in het gerechtsgebouw voor de rechtbank te Haar lem. VROUW DOOR GASVERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN Toen het personeel van den heer Morsheim, die een kapperszaak in de Badhuisstraat heeft. Zaterdagmorgen na herhaald bellen niet werd opengedaan, vermoedde men onraad. Nadat de politie zich toegang had verschaft, vond men in de huiskamer, geheel gekleed zittend, het echtpaar M. in bewusteloozen toestand. Onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp wist den man weer tot bewustzijn te brengen. De 30-jarige vrouw bleek echter overleden te zijn. In het vertrek bevond zich een gaskachei, die blijkbaar defect was. Een vijfjarig doch tertje, dat in een ander vertrek sliep, bleef on gedeerd. BLIJDE INTOCHT VAN ROODE STER NO. 10 EN NO. 6! Nu is er feest voor alle rookers in den lande! Niemeijer heeft twee nieuwe merken Roode'Ster Tabak gebracht: de Roode Ster No. 6 voor 6 cent per half ons en de Roode Ster No. 10 voor 10 cent per half ons. Nu fluks de pijp gevuld, nu allemaal ge smuld! De karakteristieke „Roode Ster smaak" bleef volmaakt gehandhaafd óók bij deze nieuwe Roode Ster nummers 6 en 10. NIEMEIJER'S Dus voortaan 6, 10 en 13 cent per half ons! (Adv. Ingez Med.) De Stille Omgang. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben 30.000 katholieke mannen uit de meest uiteenliggende deelen van Nederland den jaar- lijkschen stillen omgang te Amsterdam ge maakt. Zij waren gekomen uit Westland en Salland, uit Kennemerland en Zeeland, uit de Zuid-Hollapdsche Veenstreek en de Drentsche venen, van Den Haag en Groningen, van Hil versum en Nijmegen, van Zwolle en Zaandam, uit Twente en Delftland van Tilburg en Lei den, van Waalwijk en Noordwijk, van Dor drecht en Heemstede, van Schiedam en Gouda. Met zestien extra treinen werden aan het Centraal Station tusschen 16 en 17.000 perso nen in den voornacht aangevoerd en in de vroege ochtenduren teruggebracht. Aan het station Weesperpoort en aan het station Haar lemmermeer kwamen ieder twee extra treinen aan. Eenige honderden kwamen per autobus naar de hoofdstad, om het H. sacrament van Mirael te herdenken De Noord-Hollandsche rijwielbond reed met 1500 fietsen naar Am sterdam. Bovendien waren er reeds drie Am- sterdamsche parochies, die met het oog op een betere verdeeling der bedevaartgangers, reeds nu, in plaats van op Zondag 20 Maart, den stil len omgang maakten. De algemeene intentie van de bedetocht was dit jaar: „behoud en vermeerdering van christelijken levensernst in de huisgezinnen" JONGEN DOOR TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag is op de Nieuwmarkt te Am sterdam een achtjarige jongen, die daar aa1 .het spelen was, onder de tram geraakt en on middellijk gedood. Onvoorzichtig oversteken kost een man het leven. Zaterdag om half twaalf is de 28-jarige A. Sikking uit Warmond ten gevolge van onvoor zichtig oversteken van den nieuwen Rijks straatweg te Oegstgeest door een vrachtauto, bestuurd door J. J. van H. uit Hillegom aan gereden. De man was vrijwel onmiddellijk dood. TENTOONSTELLING VAN EINAR NORELIUS IN AMSTERDAM. De tentoonstelling van werken van den Zweedschen sprookjesschilder Einar Norelius is Zaterdagmiddag in de groote zaal van „Ar- ti" te Amsterdam geopend. De expositie blijft tot 27 Maart te bezichtigen. op reclaniegebied In Engeland gaat men een bepaald merk viooltjes in den handel brengen, de „Princess of Wales Violets". Met couranten-reclame is men begonnen het publiek te wijzen op de bijzondere eigenschappen van deze viooltjes. Drie kinderen op het nippertje gered. In brandend konijnenhok opgesloten! Dank zij het snelle ingrijpen van de moeder zijn aan de Sanatoriumlaan te Zeist drie kin deren van een wissen dood door verbranding gered. Achter het huis van de familie De Rooy staat een konijnenhok van drie verdiepingen. In dit hok speelden drie kinderen van het echtpaar De Rooy resp. 5. 3 en 2 jaren oud. Na het deur tje in het hok te hebben gesloten heeft een der kleinen blijkbaar een lucifer ontstoken, waardoor brand uitbrak. Deze brand was, doordat een sterke rook ontstond en de klei nen den uitgang niet meer terug konden vin den, den kinderen bijna noodlottig geworden. Het hok is n.l. zoo ver achter de woning gele gen, dat het gejammer van de kleinen in het woonhuis niet meer te hooren was. Gelukkig- was nog een 4-jarig kindje buiten het. hok ge bleven en toen dit zag wat binnen gebeurde, waarschuwde het terstond de moeder, die de kiemen uit het inmiddels reeds fel brandende hok naar buiten bracht. Zij hadden reeds brand- en schroeiwonden aan gezicht en han den gekregen en indien de moeder even later zou zijn gekomen waren de kinderen zeker levend verbrand. De kleinen zijn onmiddellijk per auto naar het ziekenhuis te Zeist overgebracht, waar hun de eerste hulp werd verleend. Hun verwon- lingen zijn niet van gevaarlijken aard. Het hok is geheel in vlammen opgegaan i TEL. 11561 (Adv. Ingez. Med.) Getracht ratten met carbid te verdrijven. Hevige ontploffing liet gevolg» Man ernstig gewond: inboedel vrijwel totaal vernield. Zaterdagavond omstreeks half 10 werd het dorpje Enter in Overijsel opgeschrikt door een hevigen knal, die een uur ver hoorbaar was. Bij onderzoek bleek, dat zich in de woning van den heer A. Horstink in de buurtschap Leyer- weerd een hevige ontploffing had voorgedaan. De heer Horstink, die in een slaapkamer groo- ten last had van ratten, had in een gat van den planken zolder van de eronder gelegen voorkamer een hoeveelheid carbid gestopt en dit bijgevuld met water. In de voorkamer brandde een petroleumlamp, welke, naar men vermoedt, het carbidgas heeft doen vlamvatten waardoor een ernstige ontploffing plaats had. De heer Horstink werd zeer ernstig gewond door de planken en balken waaronder hij werd bedolven Met de grootste moeite wist zijn vrouw hem te bevrijden. Direct werd de hulp van dr. Velthuyzen van Zanten te Enter in geroepen. Deze constateerde inwendige kneu zingen en ernstige verwondingen aan het ge laat. Bovendien had het slachtoffer vele tan den verloren. Zijn toestand is ernstig. De echtgenoote en de zeven kinderen van den heer Horstink kwamen met den schrik vrij. De slaapkamers en de voorkamer werden in een ruïne herschapen, en de inboedel is vrijwel geheel vernield. De totale schade wordt op f 2000 geraamd. Mevr. G. R. van Beresteyn—Tromp gehuldigd. Voor haar belangrijk werk voor ïndic. Zaterdag bereikte mevr. G. A. van Bere- steyn-Tromp te 's-Gravenhage den leeftijd van 75 jaar. De jarige die de eerste presiden te van de vereeniging „Oost en West" was. ge niet door het belangrijke werk, dat zij voor Indië verricht heeft, en door haar stichting „Boeatan" groote bekendheid. Geen wonder dus. dat zeer vele vrienden, le den van de Kon. ver. ..Oost en West", de stich ting „Boeatan". de „Indische verlofganger", „Het Algemeen Nederlandsch Verbond", van den Haagschen kunstkring en andere vereeni- gingen. gevolg hadden gegeven aan den op roep van het. huldigingscomité om den feest avond ter gelegenheid van haar verjaardag in het gebouw „Excelsior" bij te wonen. Nadat mevr. van Beresteyn bij haar bin nenkomst een welkomstlied was toegezongen werd zij toegesproken door den algemeeuen voorzitter van de Ver „Oost en West", den heer R. Zuijderhoff. Spreker bracht mevr. van Beresteyn dank voor haar werk en sprak de hoop uit. dat zij zich nog vele jaren mag wijden aan haar taak. De voorzitter van de afdeeling Den Haag van de vereeniging „Oost en West", de heer J. van Peski. wenschte eerst zijn persoonlijke waardeering voor de jubilaresse uit te drukken, vertelde vervolgens, dat de wensch van mevr. van Beresteyn is, dat deze avond meer was een hulde in haar aan Boeatan. Het was hem dan ook een genoegen, haar namens vete schenkers een cheque aan te bieden, waarmede het werk van de jarige zeer gebaat is. De administrateur van „Boeatan", de heer F. Blok, bracht mevr. van Beresteyn namens de stichting dank voor den dienst, dien zij haar ook nu weer bewezen had. Hij zag in de schenking een uiting van waardeering voor haar arbeid. Na het officieele gedeelte van de huldiging begon de eigenlijke soiree. Moeder van gevonden baby opgespoord. De baby. die Donderdag in den trein, welke te vier uur te Hulst aankomt, te vondeling was gelégd, blijkt geboren te zijn in een kraam- verpleging te Antwerpen. De twintigjarige ongehuwde moeder, die af komstig is uit een der dorpen in de omgeving van Hulst, werd door de marechaussee opge spoord en aan een verhoor onderworpen. De jonge vrouw verklaarde de baby uit vrees voor haar ouders in den trein te hebben achterge laten, toen zij dezen te Hulst verliet om zich naar huis te begeven. De baby is thans naar de ouderlijke wo ning van de vrouw overgebracht. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMS OH F, RADIO CENTRALE OP DINSDAG 15 MAART 1938. Programma I Hilversum H. Programma II Hilversum .1. Programma III Keulen 8.— Parijs Radio 9.20. Keulen 9.50. Parijs Radio 10.35 Radio P. T. Nord 12.05. Parijs Radio 12.20. Ned. Brussel 1.20. Fransch Brussel 1.50. Radio P. T. T. Nord 2.20. Parijs Radio 3.05. Keulen 3.20. Parijs Radio 4.20. London Regional 4.35. Keulen 5.20. Ned. Brussel 5.50. Keulen 6.35. Ned. Brussel 7.30. Keulen 7.50. Bari, Rome 8.20, Boedapest 9.45. Keulen 10.20. Diverse 11.20. Programma IV. Ncd. Brussel 8.— Diversen 9.20. Droitwich 10.35. Pauze 11.45. London Regional 11.50. Droitwich 1.15. London Regional 2.20. Droitwich 4.20. London Regional 7.50. Droitwich 8.10. London Regional 9.40 Droitwich 10.—. London Regional 11.— Droit wich 11.20. Programma V. 8.00—7.00 Diversen. 7 00 Eigen gramofoonplatenconcert: orgel- en viool- soli. 1. London Bridge, Reginald Dixon. 2. Die Klosterglocken. M. Palotti. 3. Wals van Brahms. V. Prihodu. 4. Hotter than ever le deel, Sydney Torch 5. Sylvia Ballet, Albert Sandler. 6. De Storm, Reignald Dixon. 7. Le Canari. G. Boulanger. 8. Der Rozenkranz, M. Palotti. 9. Canzonetta van d'Ambrosio. V. Prihoda. 10. Populair Melodies, H. Ramseay. 11. Vous etes jolie, Madame, G. Boulanger. 12. Hotter than ever, 2e deel. Sydney Torch. 13. Toreador et Andalouse, Albert Sandler. !4. Blackpool Song, Mixture, Reginald Dixon 15. In Town Tonight, Reginald Dixon. 8.0012.00 Diversen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5