HAARLEM EN UTRECHT. r>t\Tsn:vr, is maart 19.1s hk'akeem's dagbeab BUICK CHEVROLET Amst. Rijtuig-Mij: N.V. H.D.*'V ertellieg Drup... Drup... Drup... gHamguma KRUSCHENSALTS GORDIJNEN WASSEN 8 Nog meer financiëele vergelijkingen. Over Polilie, Brandweer, Volks gezondheid, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. lil een vorig nummer stelden wij de vraag hoe het komt, dat Utrecht voor 1938 een slui tende begrooting heeft kunnen opmaken, ter wijl Haarlem bij het rijk moet aankloppen voor extra bijdragen van 1.067.000 om het tekort te dekken. Om op die vraag een antwoord te zoeken be gonnen wij aan de hand der begrootingen voor 1938 vergelijkingen te maken tussehen Haar lem en Utrecht. Wij constateerden reeds dat Haarlem 182.600 minder krijgt dan Utrecht als gewone bijdrage uit het werkloosheids- subsidiefonds, omdat het percentage van den rijkssteun voor valide werkloozen voor Haar lem 71.2 is en voor Utrecht 79.9. Verder heeft Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem den post voor uitkeeringen inzake Armenzorg voor 1938 110.000 hooger uitgetrokken dan voor 1937, terwijl Utrecht den post 35.000 lager, heeft gesteld. Dit geeft bij elkaar een bedrag van 327.600. Nu gaan wij eenige andere hoofdstukken der begrootingen bekijken. De Volksgezondheid. Het hoofdstuk Volksgezondheid geeft op de Haarlemsche begrooting voor 1938 een na- de elig saldo van 141.200. terwijl het op de Utrechtsche paradeert met een voordee- 1 i g saldo van 201.400. Alzoo een verschil van 342.600. Maar een bestudeering der cijfers toont aan. dat Utrecht onder de inkomsten een post heeft opgenomen van 310.000 als „uit- keering van de Utrechtsche Waterleiding Mij.". Al heeft Utrecht dus geen eigen waterbedrijf, het trekt er toch belangrijke retributies uit de watervoorziening. Haarlem haalt voor 1938 uit de Waterleiding 73.750 als winst en 146.250 als retributie, dus tezamen 220.000. Een vergelijking leert dus dat Utrecht 90.000 meer aan baten uit de Wa terleiding haalt. Haarlem verrekent die uitkeering uit het Waterleidingbedrijf onder de gewone inkom sten, vandaar het verschil op het hoofdstuk Volksgezondheid, waardoor het verschil op 32.000 na reeds verklaard is. Het overige vindt zijn oorzaak in het feit dat Haarlem op dit hoofdstuk de kosten van den Geneeskun digen Dienst laat drukken 8(1.000), terwijl Utrecht daarvoor een afzonderlijken dienst heeft ingesteld. Het is, omdat in Utrecht veel onder dezen dienst is ondergebracht, moeilijk precies te berekenen hoeveel hij aan de ge meente kost, maar het is in elk geval meer dan te Haarlem, want alleen wordt reeds 127.600 aan salarissen betaald. Politie en brandweer. De kosten voor de Politie en de Brandweer zijn verrekend op het hoofdstuk Openbare Veiligheid. Het nadeelig saldo daarvan ts te Utrecht voor 1938 geraamd op f 1.163.20Ó en te Haarlem op f 858.000. Per inwoner is dat: Utrecht f 7.13, Haarlem f 6.34. Utrecht betaalt voor zijn politie aan sala rissen en loonen f 706.800, Haarlem f 487.711. In verhouding is Haarlem dus goedkooper uit. Haarlem is ook goedkoop uit met zijn Vrij willige Brandweer. Die kost namelijk slechts f 40.000, terwijl Utrecht voor de Brandweer f 93.000 moet opbrengen, waaronder alleen reeds f 61.000 aan loonen en jaarwedden. Als men rekening houdt met het feit dat Haarlem minder inwoners telt wordt in verhouding toch nog f 106.000 minder per jaar uitgegeven aan Politie en Brandweer dan in Utrecht. Onderwijs. Natuurlijk zijn belangrijke sommen ge moeid met de kosten van de verschillende takken van onderwijs. Om een zuiver beeld te verkrijgen moeten wij de kosten van open baar en bijzonder lager onderwijs tezamen tellen. Dan komen wij tot het volgende re sultaat: Haarlem Utrecht Lager Onderwijs f 591.900 f 742.800 Vervolg Onderwijs f 5.800 f 2.600 Uitgebreid L. O- f 110.600 f 86.000 Buitengewoon L.O. f 61.800 f 31.200 Voorbereidend L.O. f 128.800 f 93.900 Totaal f 898.900 f 956.500 In aanmerking nemende dat Utrecht meer inwoners heeft wordt dus te Haarlem iets meer uitgegeven. Dit is aan verschillende oorzaken te wijten. Wij noemen: Haarlem heeft een dag-openluchtschool die in verhouding natuurlijk iets duurder kost dan een gewone school. Dan zijn er hier twee openbare scholen voor buitengewoon onderwijs (zwakzinnigen) en te Utrecht een. Voor voorbereidend openbaar lager onder wijs geeft Haarlem f 34.500 meer uit. Dit komt omdat Utrecht het openbare voorberei dende onderwijs geheel heeft afgeschaft. Zoo dat er nu nog alleen wachtgelden betaald worden. Haarlem heeft, hoewel er zeer sterk op bezuinigd is. dit onderwijs nog' in stand gehouden. Utrecht keert aan het bijzonder voorbereidend onderwijs ongeveer evenveel subsidie uit als Haarlem. Al geeft Haarlem voor enkele takken van Lager Onderwijs in verhouding wat meer uit dan Utrecht toch zal ieder overtuigd zijn, dat te Haarlem niet meer te bezuinigen is. Alle niet-verplichte onderwijsuitgaven zijn (op aandrang vau den Haag) geschrapt, terwijl bezuinigd is wat maar eeiiigszins te bezuinigen was. Wethouder Reinalda heeft van de be- grooting 1938 gezegd., dat die „uitgebeend" was, een uitdrukking die in het bijzonder van toepassing is op Onderwijs. De kosten van het overige onderwijs zijn: Haarlem Utrecht Middelbaar O. f 279.900 f 218.000 Hooger Onderwijs f 37.500 f 67.800 Nijverheids O. f 97.600 f 138.200 f 415.000 f 423.500 Het M.O. kost te Haarlem dus meer, het Gymnasium is daarentegen in Utrecht duur der. Vergelijkingen zijn hier moeilijk te maken omdat Utrecht rijkssubsidie krijgt en Haar lem niet. Daartegenover staat dat Haarlem extra schoolgeld krijgt van de buitenleer lingen. Overwegend is evenwel het feit, dat er te Haarlem 4 Middelbare Scholen zijn en te Utrecht 3. Dit komt omdat er te Utrecht ook nog een Rijks H.B.S. is. Het Nijverheidsonderwijs kost te Utrecht meer dan te Haarlem. De overige kosten op het hoofdstuk Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen beloopen te Utrecht f 375.800 en te Haarlem f 239.500. Een Alle modellen 1938 voorradig Official Dealer voor Haarlem Overveen, Bloemendaal, Sant poort en Velsen Showroom en Werkplaats: PLEIN 21 HAARLEM TELEFOON 11198—10338. (Adv. Ingez. Med.) der oorzaken daarvan is dat Haarlem aan de Haarlemsche Orkest Vereenigmg slechts f 15.000 subsidie geeft, terwijl Utrecht het Utrechtsch Stedelijk Orkest met niet minder dan f 55.100 steunt. Haai-lem geeft aan schoolkleeding en schoolvoeding f 51.000 uit. Utrecht f 107.600. De totale kosten voor het hoofdstuk Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen zijn: Haarlem f 1.554.165. Per inwoner f 11.48. Utrecht f 1.755.951. Per inwoner f 10.77. Voor Onderwijs, Kunsten en Weten schappen moet Haarlem dus. in verge lijking met de uitgaven van Utrecht en met in achtneming van het aantal inwoners, ongeveer f 96.000 meer uit geven. Onze tiveede conclusie. In ons eerste artikel konden wij, zooals wij hierboven herinnerden, reeds een bedrag van f 327.600 aangeven, dat de begrooting voor Haarlem ongunstiger doet zijn dan die voor Utrecht. Daarbij komen nu nog de volgende be dragen: Haarlem haalt minder uit de Waterleiding f 90.000. Het hoofdstuk Onderwijs, Kunsten en We tenschappen stelt Haarlem voor hoogere uit gaven tot een bedrag van f 96.000. Totaal dus f 513.600. Daarentegen geeft Utrecht f 106.000 meer uit aan Politie en Brandweer. Tot heden hebben wij dus f 407.600 van het Haarlemsche tekort van f 1.067.000 verklaard Di een volgend artikel vervolgen wij de ver gelijkingen. eel li den tijd.. Ah d soms ecni teveel haast hebt om uw beurt af te wach ten bij een kruispunt, dan is *t een prettige zekerheid dat er een Andere wagen voor u klaar staat, die steeds den tijd heeft en altijd rustig z ij n beurt afwacht Circus Parrani. door STAN STREUMER. RN twaalfden Mei arriveerde het beroemde circus Parrani te Hamburg Tien dagen tevoren hadden enorme, bontgekleurde plakkaten reeds zijn komst aangekondigd. In het gebruikelijke ijltempo werd de groote tent opgezet. Stalen pinnen werden in den grond gedreven, touwen gespannen en masten opgericht en onder tussehen ver maakten tal van nieuwsgierigen zich over de koddig-onhandige pogingen van twee geesti ge clowns om bij den opbouw te helpen. Tegen het vallen van den avond was het circus gereed. Schijnwerpers verlichten het voorterrein en een kleine muziekkapel, die ongelooflijke prestaties leverde aan lawaai en klanken, lokte de eerste bezoekers aan Het was pauze. Het eerste gedeelte van het programma was ten einde en het publiek verkeerde in de beste stemming. Met span ning wachtte men nu op de attractie van den avond; de dressuur-act van tien Abes- sijnsehe leeuwen. De muziekkapel zette een schetterende fanfare in en onder het geroezemoes van de nog druk pratende toeschouwers werd de groote kooi met de kostbare leeuwenfamilie de arena binnengerold. Aanstonds viel het op. dat de dieren zeer onrustig waren. On heilspellend met hun staart zwiepend, liepen zij gejaagd in de kooi op en neer. Daar ver scheen Hansen, de leeuwentemmer, die een buiging maakte voor het publiek en met een applausje werd begroet. Ondertusschen had diretceur Parrani meermalen een bezorgden blik naar de leeuwen geworpen. En reeds wilde Hansen de kooi binnengaan, toen Par rani hem weerhield en opgewonden enkele woorden met hem wisselde. Nieuwsgierig rek ten de bezoekers de halzen om te zien wat er gaande was. En toen op een wenk van Par rani, zweeg de muziek. Het publiek was muisstil Junghans klokken, dc volmaakt accurate tijdmeters en tevens verreweg de mooiste. Tal van aparte, fraai gestyleerde modellen, voor elk interieur. Met wondermooicn gongslag. Jungluins, bet voorname merk! (Adv. Ingez. Med.f VEREENIGING DE HAARLEMSCHE MANèGE. Het mooist denkbare voorjaarsweer be gunstigde Zaterdagmiddag de Cross Country, die voor den Beker van Woestduin was uit geschreven. De talrijke paardenliefhebbers genoten van de prachtige omgeving en volgden met be langstelling de verrichtingen der deelnemers, terwijl .velen der ouderen onder hen zeker met weemoed aan vroegere jaren gedacht zullen hebben, toen de rennen geregeld zoo veel publiek naar Woestduin trokken. De lengte van het parcours was 2500 meter en ging door bosch en over de oude renbaan, waar 'een schaapskooi en verschillende niet te gemakkelijke hindernissen waren opgesteld. Er hadden zich voor afdeeling A, leden der vereeniging, 9 deeln. opgegeven, waaronder 2 dames uit Amsterdam en 1 lid uit Almelo, die zelfs met 2 paarden was overgekomen; voor afdeeling B, Landelijke ruiters, hadden zich 15 ruiters uit 4 vereenigingen aangemeld, De uitslag was a. v.: Afdeeling A: le prijs E. ten Cate met „Snuffels" tijd 5.37 <die ook in 1937 dezen beker won en thans definitief houder daar van werd). 2e prijs R. A. Davidson met ..Diana", tijd 5.54. 3e prijs V. Klep met „Wel come", tijd 6.05; 4e prijs E. Alofs met „Stor my", tijd 6.31; 5e prijs Dr. H. Eysvogel van „Coco" tijd 7.35. Afdeeling B: le prijs P. Meerburg met „Ni co", kapt. v. d. Wal,, tijd 5.19; 2e prijs J. v. Leeuwen met „Sonja", kapt. v. d. Wal, tijd 6.18; 3e prijs J. Groenewoud met „Nelly", Bad hoeve ruiters, tijd 6,29; 4e prijs G. van Beem met „Elle", Ritm. de Kruyff, tijd 6.40; 5e prijs Ph. v. d. Most met „Boy", Beyaart, tijd 6.50; 6e prijs J. Goes met „Dorus", Badhoeve rui ters, tijd 7,51. Na afloop dankte de voorzitter den eigenaar van Woestduin voor het gebruik van dit prachtterrein en den heer Davidson voor de voortreffelijke opstelling der hindernissen, en voorts allen, die tot het slagen dezer cross hadden bijgedragen, waarop de heer Bartels, voorzitter der Federatie der Landelijke rui ters, met eenige zeer waardeerende woorden dankte voor de aan dezen geboden gelegen heid om aan zulke wedstrijden deel te nemen. ledero minuut, met do een. tonige regelmaat v. lekkende kraan uit zich de verkoudheids- catarrh. Het met bacillen besmette slijm hindert het ademen, hooren, eten. Mentholatum stelt TJ in staat catarrh op slag tegen te gaan. Zorg voor een vrijen neus en houd hem vrij met Mentholatum. Wanneer de neusgaten ermee bestreken worden, vervluchtigt deze wonderbaarlijk- weldadige balsem onmiddellijk. De uiter mate actieve, antiseptische dampen maken het slijm los. verdrijven de bacillen, be ëindigen infectie en maken de verstopte luchtwegen weer vrij. Daar, waar U Men tholatum aanbrengt, blijft het urenlang werkzaam, geneest hoofdverkoudheïd in een enkelen nacht. Zelfs chronische catarrh wordt door Mentholatum met succes be streden. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Prijzen vanaf 25 ct. (Adv. Ingez. Med.) „Geachte dames en heeren!" wendde Par rani zich met krachtige stem tot de bezoe kers, „ik betreur het zeer u te moeten mede- deelen, dat ik het optreden van onzen be kwamen dresseur Hansen hedenavond niet verantwoord acht. Tengevolge van de ver moeienissen der lange reis zijn de leeuwen te gevaarlijk. Ik vertrouw echter, dat de thans volgende nummers u volkomen scha deloos zullen stellen en Een luide, heldere lach steeg op. De heer Parrani bleef in zijn toespraak steken en keek verbaasd naar de knappe, elegante blondine, die rechtop stond in een der loges vooraan. En vóór hij besefte, wat er gebeur de. had de jongedame met een snelle bewe ging haar blauwzijden handschoenen in de leeuwenkooi geworpen! „Je beweert toch altijd, dat je alles voor mij zou doen, George!" wendde de blondine zich daarop lachend tot den jongeman, die naast haar zat, „Haal dan mijn handschoe nen eens uit die kooi!" Onmiddellijk gingen aller blikken naar den heer in het zwart tot wien deze overmoedige woorden gericht waren. Alle kleur uit diens gezicht was geweken. Zou hij durven? Slechts een seconde scheen hij te aarzelen. Toen vloog hij met eèn sprong over de ba lustrade en vóór iemand had kunnen ingrij pen, stond hij reeds voor de kooi. duwde den grendel van de deur weg en stapte naar binnen, krijtwit, doch met een vastberaden trek om de dunne lippen. Hier en daar klonk een kreet van schrik, doch de jongeman be waarde zijn kalmte. Razensnel bukte hij zich en hoewel een der leeuwen dreigend op hem afkwam, gelukte het hem toch een der hand schoenen op te rapen. Daarop deinsde hii achteruit, want een andere leeuw had kwaad aardig in zijn richting geklauwd. Directeur an temmer bezwoeren nu den vermetelen Onder invloed achter het stuur. Vclscnaar veroordeelt! tot 14 dagen hechtenis. Een inwoner van Velsen stond voor den Haarlemschen kantonrechter terecht omdat hij in den nacht van 20 Februari tc IJmuiden con auto had bestuurd terwijl hij onder in vloed van sterken drank verkeerde en hiertoe niet in staat was. Verdachte verklaarde 5 glazen jenever en twee glazen bier te hebben gedronken. Kantonrechter. Als ik het lijstje optel)kom ik tot 20 a 30 borrels. Een agent van politie verklaarde dat verd. met zijn auto het parkeerterrein op het Wijkerplein was afgereden tussehen twee boomen door terwijl hij gemakklijk de ge wone afrit had kunnen nemen. In de Prins Hendrikstraat had verd. getracht een midden op den weg staande auto te passeeren, doch hij was bij deze manoeuvre op het trottoir blijven steken en toen achteruit gereden waardoor hij aan den linkerkant van den weg kwam te staan. Hierop had get. proces-ver baal opgemaakt en verd. en zijn passagier waren naar het bureau overgebracht. Nadat de passagier een chauffeur had opgebeld was verd. huiswaarts gekeerd. Een tijdelijke agent van politie te Velsen bevestigde deze verkla ring. Verd. had twintig maal hetzelfde ver teld. De getuige had dit ten langen leste zoo vervelend gevonden dat hij op 't bureau was ingeslapen. Uit de verschillende getuigenverklaringeh kwam voorts vast te staan da d.e verbaliseer de Velsenaar eerst in een café 5 glazen je never had gedronken, drie koppen koffie en een bal gehakt had geconsumeerd en vervol- Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten inKruschen Salts sporen Uw ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG (Adv. Ingez. Med.) gens in een ander café nog twee glazen bier had gedronken, een getuige meende evenwel dat dit ook twee glazen jenever kunnen zijn geweest. Een 44-jarige eigenaar van een dancing had niet den indruk gekregen dat verd. kennelijk onder invloed verkeerde. De passagier ver klaarde dat hij dien indruk wèl had gekre gen, hij had er echter niet over nagedacht of verd. wel in staat was geweest een auto te besturen. De Ambtenaar van het O.M. achtte het wet tig en overtuigend bewijs geleverd. Daar verd reeds meerdere malen is veroordeeld en in 1935 nog een voorwaardelijke straf heeft ge kregen, vroeg spr. een hechtenis van twee maanden met ontzegging van het recht om een motorrijtuig te besturen voor den tijd van een jaar. De verdediger mr. A. Bruch wees erop dat de alcohol in een tijdsverloop van 15 uur was gebruikt van des middags 12 uur tot des nachts 3 uur en dat we uit de hoeveel heid dus niet mogen afleiden dat hier sprake is van dronkenschap. De waggelende gang is voor een zwaarge bouwd man als verd. die bovendien ver moeid was door het biljarten, niets ongewoons Aan de verklaringen van de slaperigen hulp agent van politie behoeft aldus de ver dediger geen waarde gehecht te worden De vraag blijft nu over was de man in staat een auto te besturen? Uit de verklaringen van drie getuigen is komen vast te staan dat dit wel het geval was. Spr. concludeerde dan ook tot vrijspraak. Na re- en dupliek deed de kantonrechter uitspraak en veroordeelde verd. tot een hech- tenisstraf van 14 dagen met ontzegging van de bevoegdheid van een motorrijtuig te be sturen voor den tijd van 1 jaar. KINDERVOEDING. Door „Kindervoeding" werden in de week van 7 Maart12 Maart 1938 verstrekt 6297 porties warm eten. n.l. in lokaal: Eemstraat 1183; Overtonstraat 1455: Zoetestraat 1242; Kamperstraat 795: Byzantiumstraat 746: Bui- tengew. Onderw. 678; voorm. Spaarndam 198. jongeman uit de kooi te komen en een dei- knechten stak een lange ijzeren stok dooi de tralies om de leeuwen te intimideeren. Inderdaad weken de dieren even achteruit en van die gelegenheid profiteerde George om ook den tweeden handschoen te bemach tigen vliegensvlug de kooi te verlaten, waar op de leeuwentemmer haastig de deur gren delde. Een zucht van verlichting voer door de aanwezigen en honderden paren oogen volg den den heer in het zwart, die hijgend in de loge van de knappe, blonde dame terug kwam en haar zwijgend de blauwzijden hand schoenen toestak. Met haar groote, dweepen- de oogen zag de jonge vrouw haar galanten ridder bewonderend aan en om haar fijnen mond teekende zich een glimlach. Een glim lach van trots om haar held! Een daverend applaus, waaraan geen ein de scheen te zullen komen, was de beloo ning voor George's betoonden moed, en her haalde malen moest directeur Parrani om stilte verzoeken overal werd druk en op gewonden gepraat alvorens het hem ge lukte zich verstaanbaar te maken. „Geachte dames en heeren", klonk zijn stenorstem, „ik verzoek om uwe geëerde aan dacht. Het programma wordt voortgezet". Clowns sprongen en buitelden de arena binnen en het nummer hoogeschool rijden met de Arabische hengsten nam een aan vang In zijn salonwagen overhandigde de heer Parrani dien avond een heer in het zwart, vergezeld van een bekoorlijke blondine, een pekje knisterende bankbiljetten. ..Je optreden was af, George!" zei hij te vreden .Dn pakken der reclame bestaat een voudig niet. Morgen weet natuurlijk de heelc stad wat er gebeurd is en zal iedereen over ons circus praten. Zeg, je krijgt duizend mark als je over een paar weken in Bremen het zelfde spelletje opvoert. „Vijftienhonderd!" deed de slanke blon dine het woord. ,.U moet niet vergeten. „Accoord!" onderbrak de directeur en kuste haar galant de hand. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbe houden). Voor den Politierechter. Een nachtelijk bezoeker. Als men pension houdt en nog kamers dis- ponibel heeft, vindt men het uit den aard der zaak niet ongewoon of onplezierig, wanneer zich iemand om pension aanmeldt, maar als men 's nachts om half twee uit zijn bed gebeld wordt en men vindt dan voor zijn deur iemand met geen andere bagage dan een fiets, die om pension vraagt en dadelijk wil binnenkomen, is dat weer niet gewoon. De Haarlemsche pen sionhouder, die zulk bezoek kreeg, ging dan ook niet op het verzoek in, maar verzocht den laten klant te vertrekken, waarna hij het raam weer sloot, van waaruit hij het gesprek had gevoerd. Even later rinkelde er glas en de pen sionhouder constateerde, dat er een ruit zijner woning was verbrijzeld. Natuurlijk viel de ver denking op den pensiongast, die inmiddels verdwenen was en de politie ging naar hem zoeken. Zij vond een man, die geen onbekende bij haar was en die bekendheid dankte aan zijn voorliefde voor nachtelijke strooperijen en wat bleek nu? Dat die man werkelijk op een nacht bij den pensionhouder had aange beld en wel in December 1.1. Toen was het niet om pension geweest, maar toch wilde hij bin nen, voorgevende, dat hij gevallen was én een been had bezeerd. Ze hadden hem toen netjes de stoep af geholpen en hij was vertrokken, waarbij bleek, dat het been een paar huizen verder weer beter was. 't Is begrijpelijk, dat men meende, dat de bezoeker en de late pen siongast een en dezelfde persoon waren, zoo dat hij nu voor de ruitenbrekerij moest te recht staan, maar de man erkende het bezoek met het geblesseerde been, maar het tweede bezoek niet en de ruitenbrekerij gaf hij dus ook niet toe. 't Was nu maar de vraag, of de pensionhouder en zijn huisgenooten in hem den persoon konden herkennen, die zich om pension had aangemeld of konden zeggen, dat hij de man was, die in den Decembernaeht had aangebeld. De pensionhouder kon dat niet met zeker heid zeggen; 't was wel iemand van dezelfde gestalte, maar meer punten van overeenkomst kon hij niet opgeven. De andere getuige had den man den tweeden keer niet gezien, maar den eersten keer had zij met hem gesproken en zij had, toen de pensionhouder uit het raam met den man sprak, dadelijk gezegd: Dat is de stem van den man, die er laatst geweest is. Ook nu voor den rechter hield zij vol de stem herkend te hebben, maar aangezien de man stijf en strak volhield, slechts één keer aan de woning geweest te zijn, achtte de officier het bewijs voor de ruitenbrekerij te zwak, waarom vrijspraak werd gevraagd. De rechter ging er mee accoord. Het vermiste rijwielplaatje. Tijdens de jamboree was van het feestter rein een rijwielplaatje van een fiets ontvreemd die met drie andere fietsen tegen elkaar bij de rijwielstalling was neergezet. De man, die met het toezicht op fietsen en garderobe belast was, werd in het bezit van het plaatje aange troffen, dat kenbaar was, doordat de naam van den eigenaar er op stond. Gevraagd, hoe hij er aan kwam, zei hij. dat hij het op de pont te Velsen van een onbekende had gekocht, maar die verklaring trok hij later in om nu te zeg gen dat, toen hij bij de garderobe was, een onbekende dame naar hem toe was gekomen met de mededeeling, een rijwielplaatje op het jamboreeterrein te hebben gevonden, welk plaatje zij hem had overhandigd. Toevallig had hij juist zoo'n plaatje noodig, want hij had er geen en wou per fiets naar huis, wat hij zonder plaatje wat vevaarlijk vond, want er waren belastingambtenaren in de buurt. Dat was de reden dat hij het plaatje had gehou den. Maar gestolen had hij het niet. Nu voor den politierechter kwam hij met hetzelfde ver haal aandragen en stelde het voor, alsof het een verloren plaatje betrof, maar de eigenaar vertelde, dat, toen hij zijn fiets neerzette, het plaatje in een foudraal zoo stevig aan het stuur bevestigd was geweest, dat van verliezen geen sprake kon zijn, Bleef dus de mogelijk heid, dat een ander het plaatje had gestolen en weggeworpen, want niemand had den be waarder het plaatje zien stelen. Gelet op de verschillende verklaringen, door den verdachte gedaan, achtte de officier het zeer waarschijnlijk dat het tweede verhaal zoo goed verzonnen was als het eerste en ver dachte het plaatje gestolen had, maar omdat dit niet bewezen was. werd tegen den bewaker voor verduistering een gevangenisstraf van 6 weken geëiseht. De rechter wilde van een voorwaardelijke straf niets weten, omdat de houding van ver dachte te onsympathiek was en veroordeelde hem tot een onvoorwaardelijke gevangenis straf van 3 weken. De ongesnoeide ligaster. In Zandvoort had iemand, die er een huisje heeft, doch er alleen maar 's zomers verblijft, jaren geleden eenige ligustertakjes in zijn voortuintje geplant tegen het hek, dat de scheiding vormt met een aangrenzend voor tuintje der buren. Die heer was blijkbaar van oordeel, dat men de natuur geen geweld moet aandoen, zoodat hij de ligusters in volle vrij heid liet groeien, tengevolge waarvan de sprietjes vier meter hooge struiken waren ge worden, die hun takken ook over buurman's erf staken. Buurman, die zich ligusters niet bij Wasserij KleverparV, Santpoorlcrslraal 41 - Tel 1Ó13I'- Haarlem (Adv. Ingez. Med.) anders kon denken dan als groene, meter- hooge muurtjes, keek met weerzin naar de zwiepende takken, die hem het uitzicht belem merden en boven zijn grondgebied slierden. Hij sprak erover met een anderen buur en die was bereid wat orde in de zaak te scheppen, zoodat hij eerst ging wegkappen wat boven het erf hing, doch toen een stelletje wanstal tige heesters vormde, die hem zoodanig erger den, dat hij er alle koppen ook ging afslaan, de ligusterhaag zoodoende tot een normale haag inperkende, al bestond die haag dan slechts uit kale stammen en takken met hier en daar een blaadje. Ligusters moeten nu een maal in de jeugd gevormd worden De eigenaar van de zonderlinge liguster- haag kwam op een dag in Zandvoort en zag de amputatie, waarover hij zoo nijdig werd, dat hij naar de politie liep en zoo den snoeier voor den politierechter bracht. Deze was van oordeel, dat het jongemensch zijn welwillend heid tegenover de buren te ver had doorge dreven. Hij mocht de boomen niet afkappen, als de eigenaar verkoos ze te laten groeien. De snoeier verklaarde zoover niet te hebben ge dacht; toen hij den eenen zijkant had wegge sneden waren het zulke rare modellen van boomen geworden, dat het geen gezicht was. Omdat de eigenaar der boomen niet had kunnen verschijnen, werd de verdere behan deling tot later uitgesteld; dc rechter wil lieni toch ook wat nader over het geval hooren.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10