u I Tsjecho-Slowakije en zijn problemen. De grieven der minderheden. 'n Moderne bril. De Lach der Goden. MANCHESTER DINSDAG 15 MAART 1933 HAARDEM'S DA'GBEAD oostenrijker: HUID polen m litauers TSJECHEN Trfj SLOWAKEN [TT73 MORAVlERS MAGYAREN (HONGAREN) roethenen IMÜÏÏI ROEMENEN ITTTU SLOWENEfJ ffffl KRDATEN De binnenlandsche moeilijkheden, waar voor de Tsjecho-Slowaaksche republiek met haar vrij groot aantal z.g.n nationale min derheden zich gesteld ziet, hebben een niet te miskennen internationale beteekenis. Zoo kan de omstandigheid, dat van de 15 mil- lioen burgers van dezen staat er 3 1/4 Duit schers zijn. licht aan het naburige groote Duitsche Rijk aanleiding geven om zich met Tsjecho-Slowaaksche aangelegenheden te bemoeien, voor zoover het om de belangen of rechten van de stamverwante Sudeten-Duit- sch'ers gaat. In het uit 300 leden bestaande parlement is door de door Henlein aangevoerde organisa tie der Sudeten-Duitschers, die een zeer fel nationalistisch standpunt innemen en veel gelijkenis met de nazi's vertoonen de sterk ste. Formeel beweren zij op democratisch standpunt te staan en loochenen zij ook, dat zij anti-semitisch zouden wezen. Als slagwoord voor de Sudeten-Duitschers geldt; autonomie. Vraagt men hen, hoe zij dit willen klaarspelen, gezien de ofnstandig- heid. dat de Duitschers niet als een volstrekt compacte massa bijeen wonen, zoodat er Tsjechische eilandjes konden zijn, dan luidt 't antwoord, dat zij slechts de gedachte voor staan. zonder zich echter met uitwerking er van te hebben bezig gehouden. M.a.w: hier heeft men eenvoudigweg te doen met een pakkende leuze voor de kiezers, maar wat er uit komen moet, daarvan heeft eigenlijk geen mensch begrip. Onder de Sudeten-Duitschers is de verhit-" tering jegens de Tsjecho-Sowaaksche regee ring altijd groot geweest. Sqpnnige van hun grieven waren gegrond, anderen ongegrond. Onze medewerker dr. van Raalte heeft dit laatste kunnen constatee- ren tijdens zijn bezoek aan Tsjecho-Slowakije, in October 1936. Toen hij in Juli van het vorig jaar hier opnieuw vertoefde was hij iii de gelegenheid zich er van te overtuigen, dat onder persoon lijke en directe leiding van president Benesj de regeering voortging aan allerlei verlan gens van de Duitscjj.e elementen tegemoet te komen. Nauwelijks was echter een groot program hiervoor opgesteld en overeenstemming' met die Duitsche partijen bereikt, welke op het oogenblik ook zitting' in de regeering heb ben, of daar kwam Henlein met eischen, die- bovenal het kenmerk hebben van: overvra gen. Of hem dit op den duur zal baten, leek onzen medewerker hoogst twijfelachtig. Van meer dan één kant hoorde hij, dat men den Indruk" kreeg, dat zijn aanhang toen aan het terugloopen was, o.m. doordat hij allemaal mooie beloften deed, doch zelf ten slotte niets verwezenlijkt en men wel resul- ten ziet, van het optreden der z.g.n. activis tische (d.w.z. met de regeering meewerken de) Duitsche partijen. Bovendien is bij de Sudeten-Duitschers het bevoordeelen van de eigen menschen juist dus wat zij den Tsje chen verwijten schering en inslag. Een inwoner van een der kleine Duitsche koloniën midden in het Slowaaksche deel van de re publiek vertelde aan dr. Van Raalte, dat waar Henlein de lakens uitdeelt, niet de Duitschers ter plaatse aan baantjes worden geholpen, doch Sudeten-Duitschers. die uit liet Boheemsche gebied dan herwaarts wor den gebracht. Een en ander doet dan ook in Slowakije een deel der oppositioneel Duit schers er de voorkeur aan geven, met de Ma- gyaren ter plaatse samen te werken. In een gesprek, dat dr. van Raalte met een Tsjechischen staatsambtenaar had zag hij zich versterkt in den indruk, dat het land ze ker geen gebrek heeft aan verwikkelingen. Daar is de situatie ten aanzien van de Hon garen, die eens meester waren in dit gebied en toen stelselmatig een politiek van „magyari- seering" voerden. Thans zijn zij een minder heid, eischen Tsjechen en Slowaken voor alles hun rechten op. Onder de groote Hongaarsche heeren bestaat het sterke verlangen Honga rije weer den baas te zien worden, maar bij het eenvoudigere volksdeel ontbreekt die op vatting. althans voor zoover de menschen vrij hun oordeel durven kenbaar maken, want me nige eenvoudige kleine boer of arbeider op het goed van den pro-Hongaarschen grondbezitter 'zit nog zoozeer vast ean den geest van on derworpenheid aan den landheer-geest datee ren do uit het tijdperk der Hongaarsche over- heersching dat een ronduit bekennen van eigen sympathie voor de Tsjecho-Slowaaksche republiek (waar het deze menschen materieel en geestelijk over het algemeen beter gaat, dan in Hongarije) veelal als een te groot waagstuk niet beschledt. Ook ten aanzien van de Hongaarsche ver langens kon onze medewerker vaststellen, dat van de zijde der regeering werd gepoogd de grieven zooveel mogelijk te niet te doen. Over de positie der Slowaken had dr. Van Raalte een onderhoud met den advocaat en oud-parlementariër Milan Iwanka. een waschechten Slowaak. die wegens zijn opko men onder het Hongaarsche régime voor de rechten der Slowaken. met de gevangenis heeft kennis gemaakt. Een van de teekenende dingen, die de heer Iwanka vertelde was wel, dat het. toen hij vlak na de bevrijding, tot taak kreeg het bm- nenlandsch bestuur van Slowakije op pooten te zetten, o zoo moeilijk bleek ja ondoenlijk om voldoende behoorlijke Slowaaksche be stuurskrachten te krijgen. In het geheel op een bevolking van meer dan 3 millioen.... 117 en hiervan waren er liefst 95 Lutherschen, ofschoon deze slechts 1/5 van het totaal aan tal Slowaken uitmaken. Zoqodoende was men toen wel aangewezen op het bezetten vau een aantal posten door Tsjechen. Dat intusschen Praag zooveel mogelijk doet, den grond voor allerlei klachten over een te gering behandelen der Slowaken weg te nemen, moest volgens den heer Iwanka in het alge meen worden toegegeven. Maar er blijven nog grieven. Op economisch gebied bleek hij zelf trou wens nogal wat reden te hebben tot moppe ren over de landsregeering. Zoo moesten er zi. meer openbare werken worden uitgevoerd met Slowaaksche arbeiders. Dit neemt echter niet weg, dat hij wel degelijk oog bieek te hebben voor de fouten, juist onder het Hongaarsche regime begaan. Zoo bracht hij in herinnering, wat er met den grond is gebeurd. Voor het ontstaan der re publiek bezat niet eens 1 pet. van de Magyaarsche bevolking de helft van heel den bodem. Terwijl in dit funeste stelsel van groot-grondbezit bij de Hongaren niet veel veranderd is, heeft Tsjecho-Slowakije aan dat systeem een einde gemaakt. Alles bij elkaar valt niet te ontkennen, al dus concludeerde dr. van Raalte, dat er in een zoo zeer uit verschillende nationaliteiten sa mengesteld land als Tsjecho-Slowakije uit den aard der zaak heel wat meer verwikkelingen en dus ook heel wat meer fouten kunnen voorko men dan in een gelukzalig land als bijv. het onze. Wijs beleid naar binnen zal tevens pas sen bij een wijs beleid naar buiten. Aan Benesj en aan Hodza is het ongetwijfeld toevertrouwd het hunne in dezen te doen. im ebt U iets op te ruimen? Licht zijn er onder de lezers van Haar lem's Dagblad, die daar juist op zitten te wachten. Zoek contact met hen door middel van een Groentje in Haarlem's Dagblad. BEDIENDENORGANISATIES IJVEREN VOOR VERVROEGDE ZATERDAGAVONDSLUITING Men schrijft ons: Dezer dagen hebben wij te Haarlem kennis kunnen nemen van de verlangens der Katho lieke en Christelijke bediendenorganisaties, welke zich thans in het bijzonder beijveren voor een vervroegde Zaterdagavondshiiting en wel om 8 uur. Daartoe is namelijk een oproeping verspreid waarin de bedienden worden aangespoord dit streven te steunen en waarbij het gemoti veerde van dit streven op uitvoerige wijze wordt uiteengezet. Behalve voor de vervroegde Zaterdagavond sluiting zal geijverd worden voor het ver krijgen van een vrijen middag in de week voor het winkelpersoneel. Bijna 2.000.000 exemplaren in AMERIKA a. Een buitengewone band- en illustratie verzorging. b. Zeer laag in prijs in verhouding tot het gebodene. c. Meesleepend als geen andere roman. Dat is „GEJAAGD DOOK DE WIND" door MARGARET MITCHELL. 6 weken in beslag genomen, thans weer vrij gegeven Uw boekhandelaar heeft het. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Matigen, later wellicht krachtigen tot Zuidelijken tot Zuidwestelijken wind, aanvankelijk kans op mist, later zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen neerslag, des nachts en des ochtends zachter, overdag kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 775.3 m.M. te München. Laagste 738.6 m.M. te Vestmanoer en Seydisfjord. Het hooge drukgebied is aan zijn Noordzijde in beteekenis afgenomen, De kern ligt thans over Zuid-Duitschland en Zuidoost-Frankrijk. Over geheel Duitschland, ons land, Frankrijk en Zwitserland bleef het helder en vrij rustig weer, met plaatselijk mist en lage ochtend- temperaturen. Vooral over Midden-Duitsch- land heeft het hedennacht nog flink gevro ren. Over het Noorden van de Britsche eilan den is de luchtdruk flink gedaald, zoodat het luchtdrukverval toenam en zich een krachtige Zuidwestelijke wind ontwikkelde. De kern van het depressie-systeem op den Oceaan bevindt zich ten Zuidzuidwesten van IJsland. Onder invloed van deze depressie vielen op IJsland, de Faroer en in Schotland flinke hoeveelheden neerslag. Over Scandinavië is de barometer flink dalende. Aan de kust van Zuid naar West wordt nog krachtige Zuidelijke tot Zuid westelijke wind aangetroffen. Het is te voorzien, dat bij de ontwikkeling van de depressie in het Westen en Noordwes ten de wind ten onzent wat toe zal nemen en Zuidwest zal worden. Dientengevolge zal weer vochtiger lucht worden aangevoerd, zoodat de kans op toenemende bewolking zeer groot is. De nachtelijke temperaturen zullen wat hoo- ger, de dagtemperaturen wat lager zijn. De weerstoestand ontwikkelt zich ook voor de volgende dagen in eenigszins ongunstigen zin. BAROMETERSTAND Vorige stand 769 m.M. Stand van heden 766 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 3.00 uur; n.m. 15.17 uur. Strand berijdbaar van 8.0013.15 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie; 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht; 14141. TUSSCHEN BRUGLEUNING BEKNELD GERAAKT. Gistermiddag te half vijf is het 10-jarige knaapje C. B. wonende op den Burgwal bij het dichtdraaien van de Melkbrug met zijn pols tusschen het draaibare en 't vaste ge deelte bekneld geraakt. De jongen die spe lende de leuning had gepakt, brak zijn pols en is naar door O.D. te zijn verbonden door zijn vader naar het St. Elisabeths Gasthuis gebracht. EEN THEOLOGISCHE CONFERENTIE. Na het zoo goed geslaagde congres van '37 in Oxford, organiseert het Intern. Verbond voor Vrijz. Christendom en Geloofsvrijheid dit jaar weer een theol, conferentie in het Tehuis van de Arbeidsgemeenschap der Wood- brookers hier te lande, te Bentveld. De be- bedoeling is dat leidende persoonlijkheden uit verschillende landen tezamen worden gebracht met een aantal voor deze problemen zich in teresseerend® jongeren en oudere theologen en leeken. Voor de theologische opbouw van het Vrijz. Christendom zijn vele generaties noodig en wordt groote krachtinspanning gevraagd. Per sonen en kerken moeten hier samenwerken. De conferentie biedt vier morgenlezingen over de onderwerpen: 1. Hoe ziet het Spiritualisme het vraagstuk van Openbaring en Godsken nis?; 2. Welke beteekenis heeft de Bijbel for meel en materieel voor het Vrijz. Christen dom?; 3. Wat is de stand van de doordenking van ons Vrijz. Chr. geloofsbezit? (Phaenome- nologisch)4. Wat is de toekomst van het Chr. Spiritualisme in de ontwikkeling van het Christendom en de historische cultuur van onzen tijd? Tevens zijn er vijf avondlezingen over het werk van den predikant in dezen tijd. Ook zal een lezing worden gehouden over de verhouding van het Vrijzinnig Christen dom en de Oecumenische beweging. Bijna alle sprekers en vele gasten hebben reeds toege zegd te zullen komen. Daarvan noemen we: Prof. J. L. Adams (U.S.A.). ds. J. Kovari Transsylvanië)prof. dr. H. McLachlan, Enge land, dr. R. C. Dexter en prof. J. S. Bixler U.S.A. i, ds. A Wautier d'Aygalliers (Frank rijk'. prof. dr. L. J. v. Holk (Leiden), dr. C. Duhne (Zweden), prof. W. Werner (Zwitser land) e.a. Maar dan van WEBER! GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) ZANG- EN ST. NICOLAAS-VEREENIGING „ONDERLING GENOEGEN". Bovengenoemde vereeniging vierde dezer da gen in het Concertgebouw haar 30-jarig be staan met de kinderen der leden. Door de feestcommissie was een aantrekkelijk pro gramma samengesteld, waaraan medewerkte het gezelschap Meijer en v. Meurs. met hun imitaties van Peter Pech en den buikspreker Barandini. Verder werkten mede een gooche laar, de Haarlemsche Shirley Temple, de 12- jarige aecordeonvirtuoos J. Nieuwenhuizen, de Haarlemsche Hannonie Kapel en de Hawaiian band Olalo. REVUE „UT EN THUS". 22 Maart wordt ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van het Frysk Selskip Gysbert Japicx door deze vereeniging in den Stads schouwburg een revue opgevoerd „Ut en Thus' geschreven door den heer A. de Groot. VEREENIGING VAN R.K. RAADSLEDEN. De Kring Haarlem van de Vereeniging van R.K. raadsleden houdt Donderdagavond 17 Maart a.s. een buitengewone ledenvergadering in het gebouw St. Bavo, Smedestraat. De heer S. C. de Haas van Dorsser. directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem, zal het onderwerp „De Armenzorg" behande len. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 16 MAART. 1938. Programma I: Hilversum II. Programma II: Hilversum I. 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen of Gra- mofoonmuziek. 10.35 London Regional. 12.20 Droitwich. 2.20 London Regional. 3.20 Droït- wïch. 6.40 London Regional. 7.00 Droitwich. 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 9.40 Pauze of Diversen. 10.40 Parijs Radio. 12.05 Radio P.T.T. Nord. 12.20 Parijs Radio. 1.20 Brussel. 2.20 Radio P.T.T. Nord. 3.05 Parijs Radio. 3.20 Lon don Regional. 3.50 Keulen 5.20 Parijs Radio, 6.20 Keulen. 7.05 Diversen 7.20 Keulen. 9.20 Pa rijs Radio. 10.50 Danmarks Radio of Diver sen. Programma V: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert.Tiroler- en Hawaii-muziek. 1. Steyre Landler, Tiroler Kapel. 2. The Yodelling hobo, H. Torrani. 3. Uberall sond Laden zua. Tiroler Kapel 4. The valley of echoes, Andreany. 5. Tegernseeër Landler. Tiroler Kapel. 6. The Yodelling Monster. H. Torrani. 7. Bayerische Volkstanze, Tiroler Kapel. 8. The Yodelling Mountaineer. Andreany. 9. Haushammer Schuhplaller, Tiroler Kapel 10. Oh Rosalita, Linn Wilford. 11. Hawaiian Reverie, Gino Bordin. 12. Sweet Haw. Dream Girl. The Haw. Players. 13. Haw. Star of love, The Haw Songsters 14. Haw. Stars are gleaming, Linn Wilford. 15. Underneath the blue Haw. skies, The Haw Players. 16. Venetian Kisses. Gino Bordin. 17. Farewell to thee, The Haw. Songsters. 8.00—12.00 Diversen. |plN/T EN UTTIKEN^j Rotterdamsch-Hofstad Tooneel Wat al hoofdbrekens heeft het laatste be drijf aan tal van blijspelschrijvers niet ge kost! De heer A. den Hertog schijnt er ech ter geen moeite mee te hebben. In zijn drie meest geslaagde stukken Ex-Koning Pe ter, Des Duivels Prentenboek en het giste ren gespeelde „De Lach der Goden" is het laatste bedrijf verreweg het beste. Den Her tog weet climax in zijn blijspelen te bren gen. steeds een slot te bedenken, dat pakt en zijn stukken af te sluiten met een onver wachte frappe. Dat zijn deugden, die vele blijspelschrijvers hem mogen benijden. Dat Den Hertog het „vak" uitstekend ver staat. bewijst hij ook weer met zijn Lach der Goden. Het is hem in de eerste plaats te doen „tooneel" te geven, meer dan werkelijkheid. Zijn stukken zijn altijd min of meer bedacht en voornamelijk bedoeld als amusement, maar in hun genre kunnen zij de vergelij king met buitenlandsche blijspelen in alle opzichten doorstaan. Ook dit laatste blijspel, dat gisteren op de abonnementsvoorstelling van het Rotter damsch-Hofstad Tooneel in onzen Stads schouwburg een doorslaand succes had. Den Hertog geeft in dit stuk den strijd van een actrice tusschen haai' kunst en de liefde, maar hoofdzaak is deze strijd voor hem toch niet. Het was hem voornamelijk te doen om een amusante comedie te schrijven met ko mische situaties en de strijd van Eliane Delcourt diende hem daarvoor enkel als motief. Na vijf gelukkige huwelijksjaren besluit de actrice Eliane ondanks het verzet van haar man naar het tooneel terug te gaan en zij aanvaardt de consequentie van dat besluit: dat is de scheiding van haar man, André Marmot. Marinot is allereerst zaken man, zooals hij wel heel duidelijk bewijst in de wijze, waarop hij de financieele moeilijk heden van de scheiding op lost. Om zich van zijn door hem vrijwillig opgenomen fi nancieele verplichtingen te ontdoen, brengt hij zijn vriend Marcelle Dulac met Eliane in kennis, in de verwachting, dat Dulae haar zal trouwen en hij zelf door dit tweede hu welijk van Eliane van zijn verplichtingen ontslagen zal zijn. Dit plan tot het ..uithu welijken" van zijn vrouw is natuurlijk niet anders dan een „bedenksel" van den blijspel schrijver, dat wij moeilijk kunnen aanvaar den, maar zonder dat was het stuk van Den Hertog er niet geweest, want hierop steunt verder het heele stuk. In een vrij geforceerd bedrijf brengt hij Dulac en Eliane bij elkander, bij welke ont moeting hij zelf min of meer als ..makelaar" optreedt. Maar het loopt alles anders dan hij ver wacht heeft. Wanneer hij weer met zijn ge wezen vrouw samen is. wordt de oude liefde hem te sterk en aan het slot van deze acte is het niet Dulac maar Marinot die Eliane in zijn armen sluit. Tot aan de pauze was het voornamelijk de geestige dialoog die ons boeide. De handeling is niet alleen te opzettelijk, maar zij traineert ook meer dan wenschelijk is. Maar het derde bedrijf is kortaf voortreffelijke „comedie". In deze slotacts vol verrassingen toont Deri Hertog zich. een blijspelschrijver van een formaat, zooals wij op het oogenblik geen tweede in ons land bezitten. Evenals in „Des Duivels Prentenboek" staan wij hier telkens tusschen tooneel en werke lijkheid. Door dit bedrijf evenals het eerste op een simultaan-tooneel te laten spelen, met als verbinding tusschen de kamer van Eliane en het kantoor vair Marinot de tele foon, weet hij een effect te. bereiken, dat tot nu toe alle schrijvers ontgaan is. En hij doet dat op soms verbluffend knappe wijze. Eliane en Marinot hebben voortdurend contact met elkander dank zij den onzichtbaren draad en de dialogen krijgen evenveel levendigheid, alsof zij tegenover elkander staan. Eliane weet de jalousie van Marinot op te wekken, maai de schrijver houdt zijn draden zoo vast in handen, dat zij aan het slot weer een paar worden. Dat slot is een wel zeer geestige trouvaille, die geweldig' insloeg. Eliane vertelt Marmot door de telefoon de intrige van het nieuwe stuk De Lach der Goden waarin zij de hoofdrol zal spelen en leest hem eenige gedeelten van haar rol voor en bij die lezing vindt zij eindelijk den juisten, zuiveren toon voor de woorden „Ik houd van je!" omdat zij ze zegt tegen den man. dien zij weer lief heeft gekregen. Maar als dan na die woorden een schaterlach opklinkt uit het kantoor naast de kamer van Marinot. dan klinkt hem dat in de ooren als „de lach der Goden' waarvoor Ganymedes de hoofdpersoon uit het te spelen stuk zoo bang was, omdat deze lach hem aan de echtheid der liefde doet twijfelen. Met dat zeer geestige slot had den Hertog het spel volkomen gewonnen en het publiek bracht den spelenden en ook den schrij ver na dit effectvolle einde een hartelijke langdurige ovatie. Als geheel stel ik „Des Dui vels Prentenboek" boven „De Lach der Go den", maar toch is ook dit, zijn laatste stuk een blijspel, waarop den Hertog trotsch kan zijn. De dialoog is aldoor van goeden, be schaafden huize, pétillant en geestig en men moet het bewonderen, hoe den Hertog den vrij onmogelijken opzet van het „uithuwelij ken" van Eliane dank zij dezen voor- treffelijken dialoog bijna aannemelijk weet te maken. Over de opvoering door Het Rotterdanisch Hofstad Tooneel kan de schrijver in alle op zichten tevreden zijn. Het stuk wordt voorna melijk gedragen door Vera Bondam en Dirk Verbeek als Eliane en Marinot. Vera Bondam is op het tooneel allereerst vrouw en zij was dit ook gisteren meer dan de actrice, maar zij was het dan ook op zulk een charmeercnde wijze, dat zij het publiek stormenderhand veroverde. Zij speelde de rol met een natuur lijke gratie, licht en sprankelend van geest en haar telefoongesprekken waren dikwijls meesterstukjes van tooneelspeelkunst. Ma rinot gaf voornamelijk den zakenman en hij deed dit uitstekend, maar zijn toon had in de gesprekken met Eliane nu en dan wat lich ter kunnen zijn. Toch was 't een zeer goede rol van Verbeek. Paul Steenbergen was Marcelle Dulac, de vriend, dien hij vooral in zijn wat verlegen schuchterheid zeer knap speelde. Bets Ra- nucci—Beekman, die de voorstelling heeft geregisseerd lanceerde haar dikwijls geestige tekst puntig en raak, zooals wij van haar ge wend zijn. Ook de bijrollen waren goed bezet, zoodat het als geheel een voorstelling werd, die op hoog peil stond. Een blijspel moet men zien in een volle zaal, waarom wij de abonnementsvoorstelling nu die toch onmiddellijk op de première te Haarlem volgde - afgewacht hebben om het stuk van den Hertog te zien. Dat „De Lach der Goden" een zeer groot succes had, vermeldde ik reeds. Een zeer gelukkig slot dus voor de abonnementsvoorstellingen der eerste serie in dit seizoen. J. B. SCHUIL. BROEKEN, met versterkt kruis en zware zakken, 2.70 - 3.40 - 3.85 - 4.40. MOUWVESTEN met kraag, revers, zware pilo rug en mouwen, sterke bïnnenvoering 4.50 5.50 6.50. (Adv. Ingez. Med.) Knoeierijen bij vleeschcoiiserven- fabriek. Twee verdachten tot hechtenisstraf veroordeeld. Voor het kantongerecht te Delft hebben zich Maandag te verantwoorden gehad drie broe ders, resp. commissaris-bedrijfsleiders en di recteur van een conserven fabriek te Poeldijk, gemeente Monster, beschuldigd van het knoeien met vleesch. Den bedrijfsleiders G. C. S. en C. W. S. is ten laste gelegd, dat zij in het tijdvak van Maart 1936 tot 1937 rund- en varkensvleesch, onder meer levers, nieren, longen en milten, dat niet was toebereid op verduurzaamd, en afgekeurd en bedorven was, hebben vervoerd en hebben doen vervoeren naar het slachthuis te Poeldijk. Zij hebben dit vleesch dus onttrokken aan de onbruikbaarmaking, terwijl zij verder terecht moesten staan wegens het uitlokken van mis drijf in gezag van minderen tegenover meer deren. De directeur L. G. H. S. wordt ei-van beschul digd dat hij, als bestuurder der onderneming, de bovengenoemde handelingen niet heeft verhinderd. De eerste verdachte G. C. S. erkent, dat hij in den tijd van Maart 1936 tot 1937. commis saris-bedrijfsleider is geweest van de vleesch- warenfabriek. Aan de hand van een situatie- teekening wijst hij de plaats aan, waar de zgn. destruetievaten stonden. Kantonrechter: „Wat zat er in?" Verdachte: „Longen en afgekeurde darmen" Kantonrechter: „En varkenskoppen?" Verdachte: „Neen. die gingen in een em mer, die er naast stond, in de confiscaatem mer." Uit het verdere verhoor blijkt echter, dat in de vaten al het afval van runderen en var kens ging. In de emmer ging het afgekeurde goed. Kantonrechter: „Wist het personeel dat de boel in de vaten en emmers afgekeurd was?" Verdachte: „Dat weet ik niet." De verdachte vertelt verder dat de vaten geregeld werden weggehaald door het destruc tiebedrijf te Overschie. Kantonrechter: „Erkent u dat u afgekeurd vleesch wel eens hebt weggehaald of doen weg. halen om het te gebruiken?" Verdachte: „Nooit." Kantonrechter: „U weet dus van den prins geen kwaad?" Vervolgens wordt verdachte C. W. S. ver hoord. Hij verklaart eveneens dat in de va ten en emmers afval ging, dat, voor zoover hij weet, direct met creoline werd overgoten. Het O.M.: „Rook u wel eens een creoline- lucht?" Verdachte: „Dat weet ik niet." De directeur L. G. H. S. was in het bewuste tijdvak tweede directeur in het bedrijf terwijl zijn vader directeur was. Kantonrechter: „Liet u wel eens vleesch verwerken clat afgekeurd en bedorven was, althans in onreine vaten had gelegen?" Verdachte: „Neen natuurlijk niet, dat vleesch stonk naar creoline van de vaten." Het blijkt, dat de verdachte reeds enkele vonnissen wegens overtreding van de vleesch- keuringswet had gehad. Als getuige deskundige wordt gehoord de heer J. Velden, keuringsveearts en hoofd van den keuringskring Westland. Op een desbetreffende vraag van den kan tonrechter verklaart de deskundige, dat hij geen creolinelucht aan de vaten bemerkt had, waaruit dus geconcludeerd mag worden, dat er geen creoline over het vleeschafval was ge daan. Alle getuigen a décharge verklaarden, dat er zelden met creoline werd gewerkt en dat allerlei afvalproducten door worst, erwtensoep en gehakt verwerkt werden. De kantonrechter veroordeelde G. C. S. tot viermaal twee weken hechtenis, C. W. S. tot vier maal één week en sprak L. G. H. S. vrij wegens een fout in de dagvaarding. I NDERWOOD lw Schrijfmachine In Standard en Portable modellen. Vraagt demonstratie. 3. M. G E R D I N G, N. Gracht 35, TELEF. 12455 HAARLEM. (Adv. ingez. Med.) AGENDA. Heden: DINSDAG 15 MAART Gemeentelijke Concertzaal: Zevende Bach- concert. 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur. Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: „Een dag op de renbaan", 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Zarah Leander in „La Habanera". Op het tooneel: 17 Dagenham Girl Pipers. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Wereldstad", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De weg terug", 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Bewaakt dat meisje" en „De mijn met de ijzeren deur". Teyler's Museum Spaarne 16. Geqpend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 16 MAART- Stadsschouwburg: Liederavond Ans Slroink 8.15 uur. Mij. tot Exploitatie van Onroerende goede ren „Spaarnestad". Alg. vergadering van Aan deelhouders ten kantore van notaris H. J. Hoefiake. Wagenweg 58, 10 uur v.m. Palace Filmac: 11—5 uur. Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2