Jaarbeursleiders zijn vol vertrouwen. IK Instan tinei MIDDENSTANDS INSTITUUT KUNSTGEBITTEN LAGE PRIJZEN WAARBORG-COSTIU1W Spoorwegpersoneel pleit voor onge kort pensioen. Chauffeur raakte in reis deken verward. DTNSDS'G IS HAART 1938 TTÏSEEEH'S DA'GBEAD'1 3 Het jaar 1937 moet onze zakenwereld een flinken ruggesteun hebben gegeven. Record aantal deelnemers. Televisie wordt den bezoekers getoond. Maar ook demonstratiestand van luchtbescherming. AANDAGMIDDAG heeft de se cretaris-generaal der Ned. Jaar- beurs, de heer W. Graadt van Roggen, bij een ontvangst der pers een belangwekkende rede gehouden over den huidigen economischen toe stand. Ondanks den verwarden en on- rustigen internationalen toestand, was hij van meening, dat het Neder - landsche bedrijfsleven gezond is, pa raat is voor een nieuwe opwaartsche beweging. Onder dit devies ook wordt deze jaarbeurs gehouden. Het staat met ons biimenlandsch econo misch leven momenteel zoo, aldus de heer Graadt van Roggen, dat het herstel, waarop de zieke samenleving zoo vurig als op iets, dat al heel nabij was had gehoopt, nog wel steeds vorderingen maakt, maar dat het tem po van den vooruitgang langzamer is gewor den. Een krachtig reageeren op de, over het algemeen gezonde binnenlandsche conjunc tuur-ontwikkeling wordt belemmerd door de vreest voor de externe factoren, waaronder, de inzinking van de wereldconjimctnuur en de hevige onrust in de internationale politiek om den voorrang strijden. De waarde van den invoer van ons land steeg van een milliard gulden in 1936 tot anderhalf milliard in 1937. De waarde van den uitvoer van 750 millioen tot een milliard 150 millioen. Naar het gewicht steeg de uit voer van 20.4 millioen ton tot 23.5 millioen ton, de uitvoer van 13.5 millioen ton tot 16 mil lioen ton. Inzonderheid nam de uitvoer van fabrikaten in 1937 zeer toe: het indexcijfer van den uitvoer van fabrikaten (in gewicht) steeg van 63 in 1936 tot 84r in 1937. Het goede renverkeer in onze havens nam in 1937 met bijna 30 pet. toe. De spoorwegontvangsten, die in de voorafgaande jaren een sterken achter uitgang te zien gaven, konden in 1937 van f 95.6 millioen weer tot f 99.6 millioen stijgen. De opbrengst van de P.T.T.. die eveneens in de laatste jaren een neiging tot dalen had ge toond, steeg van 1936 op 1937 op een totaal van 70 millioen met 3 millioen. Voor fabrieks- bouw werd in 1937 voor 3 millioen aanbe steed tegenover 2 millioen in 1936 en 1 mil lioen in het jaar daarvoor. Zonder een over-, maat van oorlogsvoorbereidingsorders steeg de fabrieksbouw in 1937 tot het drievoudige van 1935. Ook de ingetreden verbetering op de arbeidsmarkt mag wel in hoofdzaak aan de verbetering van den economischen toestand worden toegeschreven. Het gemiddeld aantal ingeschreven geheel-werkloozen, dat in 1936 van 385.000 (in 1935) tot 414.000 gestegen was, daalde in 1937 tot 369.000, dus reeds beneden het cijfer van 1935. Het plaatsingspercentage werkzoekenden, dat in 1935 op 1936 slechts van 4.06 tot 4.18 gestegen was, monteerde in 1937 van 4.18 tot 5.08. Een jaar met dergelijke resultaten, na zeven jaren van ononderbroken, diepen teruggang, moet het Neder- landsche zakenleven een stevige» steun in den rug gegeven hebben. En nu behoeft geenszins gecamoufleerd te worden, dat voor een groot deel deze zeer gunstige jaarcijfers voor re kening van het eerste halfjaar 1937 komen. Immers eerst in de tweede helft trad de vertraging in. Maar nu mag toch wel daarbij in het oog ge houden worden, dat al de cijfers, ons handelsverkeer betreffende, in de tweede helft van 1937 hooger zijn ge bleven dan de correspondeerende cij fers over de tweede helft van 1936. De maanden October, November, December 1936 met die van 1937 vergelijkende, steeg de invoer respectievelijk van 92 op 149. van 101 op 150 en van 114 op 128 millioen gulden en steeg de uitvoer respectievelijk van 76 op 106, van 77 op 98 en van 80 eveneens op 98 mil lioen gulden. Men ziet: de sprongen werden wel verhoudingsgewijs steeds minder groot, de stagnatie in het herstel begon zich in het einde van 1937 wel steeds scherper af te tee kenen, maar het bleven toch altijd nog spron gen naar den goeden kant, n.l. sprongen in de hoogte. In het bijzonder wees de heer Graadt van Roggen ook op de verminderde werkloosheid. Tegenover een belangrijke stijging dei- werkloosheid in verschillende andere landen staat voor ons land, wanneer wij Januari 1937 met Januari 1938 vergelijken, een belangrijke daling der werkloosheid. Volgens de opgaven van den Rijksdienst der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering steeg het vorige jaar van half Januari tot eind Januari het aantal werkloozen van 459.000 tot 465.000. Dit jaar daalde het van half Januari tot eind Ja nuari van 448.000 tot 435.000. Dat wil dus zeg gen, dat er in ons land omstreeks half Januari van dit jaar 11.000 werkloozen minder en eind Januari van dit jaar 30.000 werkloozen minder waren dan het vorige jaar. De Jaarbeurs een record. Met deze voorjaarsbeurs slaat het Neder- landsche jaarbeursinstituut een record: het hoogste aantal deelnemers: 2005 (tegen 1779 ter vorige voorjaarsbeurs) en het hoog ste aantal vierkante meters verhuurde plaats ruimte: 17.310 M2. (tegen 15.000 M2. der voor jaarbeurs 1937). De nieuwe jaarbeurshal heeft niet- alle accres der deelneming kunnen op vangen. Trots een geheel gevuld gebouwen complex en het onmiddellijk ten volle in ge bruik genomen nieuwe jaarbeursgedeelte deed zich ditmaal het verrassende verschijn sel voor, dat in dusdanige mate aspirant deelnemers moesten worden afgewezen, dat de ruimte, welke door deze deelnemers gevuld had kunnen worden, ongeveer even groot zou zijn geweest als de grondoppervlakte van de nieuwe hal. Op deze voorjaarsbeurs doet voor de eerste maal de luchtbescherming haar intrede. Men heeft zich ditmaal nog moeten beperken tot het inrichten van een demonstratie- en voor lichtingsstand. Zoo gaat de jaarbeurs met haar tijd mee ook waar het gaat om „the bitter end' van alle beschaving en alle cultuur. Televisie. ff aar ook waar het gaat om „the better end", om den waren vooruitgang. Op deze voorjaarsbeurs zullen de eerste televisie demonstraties in het openbaar in Nederland plaats hebben, uitgaande van de N.V. Philips' gloeilampenfabrieken. Uit den aard der zaak dragen deze demonstraties geheel nog het karakter van een experiment: een primitieve studio in de verbindingshal (tusschen het derde gebouw en de machinehal) en een de monstratie-gelegenheid met vier ontvangtoe stellen op een gedeelte der vijfde verdieping. Wat de televisie-uitzendingen ter jaarbeurs te zien zullen geven, zijn de eerste schuchtere, weifelende maten van misschien nog zeer ver re toekomstmuziek. In de analen van het Ne- derlandsche jaarbeurs-instituut zal ongetwij feld de herinnering bewaard blijven, dat en de radio het wonder destijds van de lange golf en de televisie het wonder thans van de korte golf, in babykleeren het eerst ter jaarbeurs het Nederlandsche volk getoond zijn geworden. De buitenlandsche deelnemingen vertoonen een verheugend beeld van toenemende be langstelling. Alles bij elkaar genomen treedt het jaarbeursbestuur de komende voor jaarsbeurs met goeden moed en ver trouwen tegemoet. Een jaarbeurs werkt voornamelijk voor de naaste toe komst en heeft in het bijzonder te ma ken met de binnenlandsche conjunc tuur. De groote wereldvraagtsukken mogen op de concrete vragen van het bedrijfsleven geen antwoord geven, de kleinere wereld van het reëele zaken leven, dat ter jaarbeurs tot uiting komt, hult zich geenszins in geheim zinnig zwijgen. Prins Bernhard opent de nieuwe hal. Oeschiedde de opening der jaarbeurs zelf, zooals de laatste jaren gebruikelijk, zon der eenig ceremonieel, de nieuwste uitbrei ding der gebouwen, de pas gebouwde machi nehal. was aanleiding tot een plechtigheid. Vanmiddag te half drie zou de koninklijke commissaris der jaarbeurs, Z. K. H. Prins Bernhard, officieel dit nieuwe gedeelte openen. Amstelslatioii October 1939 gereed. Het Amstelstation te Amsterdam zal vermoedelijk in October 1939 gereed komen. In verband daarmee treffen B. en W. van Amsterdam thans reeds maatregelen te zorgen voor het maken van een nieuwe tram baan voor de Gooische Stoomtram, van het voorplein van het nieuwe station tot de Hartveldsche brug. jÉÊm Het moderne middel is (nstantine. In Instantine zijn voortreffelijke werking en P: absolute onschadelijkheid op ideale wijze vereenigd. Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen Doosjes a 12 tabletten 70 ct.f zakjes a 2 tabletten 15 ct. (Adv. Ingez Med.) Kwakzalver opnieuw veroordeeld. De 79-jarige kwakzalver H. J. E. uit Oegst- geest was door den Haarlemschen kanton rechter veroordeeld tot een geldboete van 300 of 30 dagen wegen het onbevoegd uit oefenen van de geneeskunde. Tegen deze veroordeeling die bij verstek was verleend, was E. in verzet gekomen. De veroordeeling was indertijd gebaseerd op het feit dat verdachte aan een zekeren Van Sch. uit Haarlemmerliede, die sinds drie jaren lijdende was aan open wond aan zijn been t.b.c. capsules had geleverd. Eenigen tijd later was v. Sch. overleden. Als deskundigen in deze zaak waren dr. v. d. Hulst uit Leiden en dr. Baumann uit Halfweg reeds vroeger gehoord. Thans trad als ge tuige op de weduwe van v. Sch., die ver klaarde verd. voor 3 visites f 60 betaald te hebben en nog eens f 8 voor geneesmiddelen. De ambtenaar van het O.M. zeide in zijn requisitoir dat bij de behandeling geen nieuwe gezichtspunten naar voren waren gekomen. Verd. beriep er zich op dat hij nooit zonder noodzaak de geneeskunde heeft gebruikt, doch dit beroep gaat niet op. Reeds 200 maal is hij door den kantonrechter veroordeeld. Het staat echter niet vast dat verd. v. Sch. in den dood heeft gedreven, dit wordt hem ook niet ten laste gelegd. Spr. eischte bevestiging van het verstekvonnis. De verd. verdedigde zich met te zeggen dat hij een geneesmiddel heeft tegen t.b.c.. De officieele medische wetenschap wilt dat echter niet erkennen. De kantonrechter veroordeelde conform den eisch: 300 of 30 dagen. 16 RIJKSSTR.WEG 16 HAARLEM-N. - TELEF 16726 m garantie tegen onze bekende Spreekuren lederen morgen van 912 uur Avondspreekuren Dinsdag en Donderdag 79 uur Spreekuren Gr. Houtstr. 99, Tel. 13728 lederen middag van 1.304 uur Avondspreekuren: Maandag, Woensdag. Vrijdag van 7—9 uur. (Adv. Ingez. Med.) Waarom zoudt U nog een gewoon pak koopen, als U voor het zelfde geld een kunt hebben? WAARBORG-KLEEDING ALLEEN BIJ KREYMBORG (Adv. ingez Med.) Vijf erkende bonden vergaderen in Den Haag. In ons blad is melding gemaakt van een adres, door den personeelraad der Nederland sche Spoorwegen gericht aan den raad van mi nisters. in welk adres verzocht wordt in de wet tot wijziging van de pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925, ook de navolgende veranderingen aan te brengen: le. opheffing van de sedert 1 April 1936 toe gepaste korting op reeds ingegane pensioe nen en 2e. Opheffing van de variabiliteit van reeds toegekende en nog toe te kennen pensioenen. Ter behandeling van dit adres hebben de samenwerkende vijf erkende bonden van spoorwegpersoneel, vertegenwoordigd in den personeelraad der Nederlandsche spoorwegen en onder leiding van dien raad Maandag middag in den Dierentuin te Den Haag verga derd. Als voorzitter fungeerde de heer J. Augus- teyn, voorzitter van den Prot. Chr. bond van spoor- en tramwegpersoneel, die de aanwezi gen welkom heette en het doel der bijeenkomst uiteenzette. Tot de aanwezigen behoorden ver tegenwoordigers van den minister van Water staat. van de directie der Ned. Spoorwegen van de rijksverkeersinspectie en verschillende 'leden der beide Kamers. Eerste spreker was de heer L. Wigman, voor zitter van St. Raphael, de R.K. vakvereeniging. Spreker betoogde dat het beginsel van de wet van 1925 ernstig was benadeeld door het wetsontwerp van 10 Januari 1935. welks strekking en behandeling in de Staten- Generaal hij toelichtte. Spreker betoogde, dat het overeenkomstige wetsontwerp met betrekking tot het overheids personeel werd ingetrokkèn. na het loslaten van den gouden standaard. Hierin ziet hij een onbillijkheid. De verlaging der pensioenen wordt algemeen beschouwd als een onrecht en het spoorwegpersoneel gevoelt zich dermate gegriefd nu de korting op de Indische pen sioenen werd beëindigd en die op de pensioe nen van het overheidspersoneel niet doorging. Het argument der regeering. dat het pensioen fonds tekorten heeft, raakt het spoorwegper soneel niet. mede omdat een groot aantal be drijfslasten in de crisisjaren op het fonds kwamen te drukken. De heer J. Balkensteyn, sprekende namens den Bond van Ambtenaren in dienst der Ned. Spoorwegen (B.A.N.S.), hield eenige beschou wingen over het pensioenfonds. Ook deze spreker wees erop, dat de regeering tegenover het spoorwegpersoneel een zwaar deren maatstaf aanlegt dan tegenover andere gepensionneerden. Van 1924 af werden de loo- nen en pensioenen geregeld verlaagd. Resumeerende stelde spreker vast, dat de toestand, waarin het fonds zich bevindt, hoofdzakelijk te wijten is aan den staat, die zijn verplichtingen van 1912. niet is nageko men. De heer L. Landskroon, hoofdbestuurslid van de Ned. Vereen, v. spoor- en tramwegpersoneel, pleitte voor de noodzakelijkheid van een spoe dige hervatting van stortingen ten bedrage van 9 millioen in het spoorwegfonds, tot welke stortingen de regeering zich verbonden heeft bij overeenkomst van 1930 gesloten, met de beide spoorwegmaatschappijen, welke door de wet is bekrachtigd. Het Tweede Kamerlid, de heer H. J. van Braambeek, namens den personeelraad spre kende, bracht hulde aan de eenheid, die in deze actie tot uitdrukking is gekomen in een strooibiljet vóór den aanvang dezer vergade ring verspreid. In dit biljet, verspreid vanwege den Bond van gepensionneerden bij de Ned. Spoorwegen, wordt de intrekking van de ver laging der pensioenen slechts afhankelijk ge steld van de vraag of de regeering haar stor tingen in het fonds zal hervatten. Met luid applaus gaf de vergadering uiting aan haar instemming met dit protest. De voorzitter der vergadering las daarna een re solutie voor. welke met algemeene stemmen werd aanvaard. De resolutie. In de resolutie heeft de vergadering haar krachtigen steun toegezegd aan de verwezen lijking van de verlangens, neergelegd in het adres aan den raad van ministers. Verder wordt in deze resolutie het verzoek gericht aan de regeering, aan de Staten- Generaal en aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen een spoedige verwezenlijking van deze rechtvaardige verlangens te willen be vorderen door overleg tusschen de directie en den personeelraad. Ernstig ongeluk het gevolg. Wielrijder gedood, een tweede levens gevaarlijk gewond. Maandagmiddag omstreeks half zes zijn op den Patijnweg te Kloetinge de arbeiders P. Rijn en A. Stroosnij- der uit Goes, die per fiets van de werkverschaffing te Kapelle huis waarts keerden en op het rijwielpad aan den rechterkant van den weg reden, door een hun tegemoetko mende bestelauto van de koekfabriek „Zuid-Nederland" te Tilburg aangere den. R. werd op slag gedood, terwijl zijn metgezel een zware hersenschud ding opliep. In levensgevaarlijken toestand is hij in het St. Joannazie- kenhuis te Goes opgenomen. Het ongeluk is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de chauffeur van de auto. zekere S., de macht over het stuur verloor, doordat hij met zijn voeten verward was geraakt in een reisdeken. Als gevolg hiervan kwam de wagen geheel op het Imkergedeelte van den weg terecht. De politie heeft het voertuig, dat licht beschadigd was, in be slag genomen. R. was ongeveer 35 jaar, gehuwd en vader van vier kinderen. POLITIESPORTCLUB „BLOEMENDAAL". Bovengenoemde sportclub houdt op Zater dag 9 April een wandelmarsch van 30 K.M. De start heeft plaats des namiddags te 2.30 uur van het café „Roozendaal" te Overveen. Men kan zoowel individueel als in groeps verband deelnemen, mits de leeftijd van 14 jaar is bereikt. Er zijn twee wisselbekers van massief zil ver beschikbaar gesteld (nog nimmer bij eenige wandeltocht aangeboden), die 5 maal in totaal of 3 maal achtereen door dezelfde vereeniging moet worden gewonnen vóór deze definitief eigendom wordt. De marsch loopt gedeeltelijk door het duin landschap. Een fraaie medaille is de belooning voor de prestatie; de groepen ontvangen een groeps- prijs. Bovendien zijn er extra prijzen be schikbaar. Inschrijvingen te richten aan W. Vleghert, Juliana van Stolberglaan 17 te Aer- denhout. Kantoorarbeid bij tuinbouw veilingen. Volgens proc.-gen. bij Hoogen Raad zou deze niet onder de Arbeidswet vallen. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad mr. Wijnveldt, nam heden conclusie in de zaak van W. de G.. die heeft terecht gestaan voor den kantonrechter te Haarlem ter zake dat hij als hoofd van een veilingsonderneming niet heeft gezorgd, dat in die inrichting een ar beidslijst en een arbeidsregister aanwezig waren. Het ging hier om de toepassing der arbeidswet op kantoorarbeid bij tuinbouw veilingen. De kantonrechter heeft den verdachte van rechtsvervolging ontslagen, onder meer op grond, dat het hier geen afzonderlijk bedrijf gold. maar een onmisbaar onderdeel van de veiling. Het betrof hier dus een onderneming- van tuinbouw en niet een arbeid als bedoeld in art. 1 der Arbeidswet. De ambtenaar O.M. kwam van dit vonnis in hooger beroep, waarna de rechtbank te Haar lem de zienswijze van den kantonrechter niet deelde. De rechtbank oordeelde, dat uit het werktijdenbesluit 1937 blijkt, dat besloten ruimten waar administratieve werkzaamheden in verband met veilingen van land- of tuin bouwproducten plegen te worden verricht, zijn ..kantoren" en deze werkzaamheden derhalve zijn „arbeid" in den zin der Ax-beidswet 1919. De verdachte werd deswege tot twee geld boeten veroordeeld. Hij ging van het vonnis in cassatie. Mr. Wijnveldt oordeelde, dat de redeneering der rechtbank berust op een verkeerd uit gangspunt. Immers is het werktijdenbesluit een uitvloeisel van de Arbeidswet en beslist alleen deze wet wat onder kantoreix en arbeid te verstaan is. Men moet het besluit uit de wet verklaren en niet de wet met behulp van het besluit. De Arbeidswet nu sluit uitdnxkkelijk van haar toepassing uit werkzaamheden in een on derneming van land- en tuinbouw. Het werk- tijdenbesluit is niet toepasselijk op arbeid in kantoren van groenten-, fruit- en aardappel exporteurs. Deze bedrijven houden ten nauw ste verband met de veilingen en vallen buiten het werktijdenbesluit. Spr. kon niet aannemen, dat de kantoren dier veilingen er niet buiten zouden blijven. Naar het oordeel van den advocaat-genei-aal moet ontslag van rechtsvervolging worden uit gesproken. De Hooge Raad zou echter niet ten principale kunnen recht doen aangezien de feiten nauwkeuriger dienen te worden vastge steld. Geconcludeerd werd mitsdien tot ver nietiging van het vonnis en vei-wijzing der zaak naar het gerechtshof te Amsterdam. De Hooge Raad zal ari-est wijzen op 11 April. DE VOORJAARSTREK DER VOGELS. Waarneinerscampagne begint. Het vogeltrekstation Texel herinnert er zijn nedewerkers aan, dat heden d- waarnemings campagne van den voorjaarstrek begint. De weerstoestand is hiervoor bijzonder gunstig. Na eventueelen weeromslag zal de eerstvof- genöe gunstige periode wederom worden aan gekondigd. Oostenrijksche gezant heeft ons land verlaten. ISaar Weenert teruggeroepen. Duitsche gezantschap zal zaken der Oosten rijkers behartigen. Naar wij veimemen heeft de Oostenrijksche gezant, dé heer Alexich, Maandagmiddag een bezoek gebracht aan den minister van Buiten landsche Zaken en den heer Patijn medege deeld, dat hij uit Weenen opdracht had ont vangen, de Oostenrijksche legatie ter beschik king van het Duitsche gezantschap te stellen. De belangen van de hier te lande woonach tige Oostenrijkers zullen voortaan door het Duitsche gezantschap worden behartigd. De heer Alexis is heden naar Brussel en Luxem burg vertrokken om aan de Belgische en Luxemburgsche regeeringen, waarbij hij even eens is geaccrediteerd, mededeeling van het besluit van zijn regeering te doen. De gezant heeft opdracht vervolgens naar Weenen te gaan, ten einde daar nadere instructies in ont vangst te nemen. Prijs der spoorwegaboniièmenteii wordt niet lager. Behalve voor de 1ste klasse. Op vragen van dr. Vos betreffende verla ging van den prijs der spoorwegabonnementen in verband met de inkrimping van het spoor wegnet en de opheffing van een aantal sta tions heeft de minister van Waterstaat als volgt geantwoord: Tot staking van den dienst op spoorweg baanvakken met te geringe opbrengsten en sluiting voor reizigersvervoer van stations, gelegen aan lijnen, waarvan de exploitatie overigens in stand wordt gehouden, wordt eerst besloten, wanneer het vervoer tot een minimum is gedaald. Hieruit mag woi'den afgeleid, dat het aantal houders van alge meene abonnementskaarten, dat van deze maatregel nadeel ondervindt, niet groot is. Anderzijds dient in aanmerking te worden genomen, dat de waarde van de abonnements kaarten m de laatste jaren is gestegen door uitbreiding van vervoergelegenheden op de in exploitatie gebleven lijnen en door vex-hoo- ging van de snelheid. Of voor een bepaalden houder deze verbeteringen worden overwogen door niet te ontkennen bezwaren, welke voor hen uit de sluiting van bedoelde stations en lijixen kunnen voortvloeien, hangt in de eer ste plaats af van zijn woonplaats en van het gedeelte van het spooi-wegnet. dat hij door gaans bei-eist. Het minder gebruik dat bepaalde houders van de abonnementskaarten kunnen maken, wettigt niet algemeene verlaging van den in vergelijking met eiders niet hoogen prijs dier kaarten, en zoodanige maatregel ligt voors hands niet in de bedoeling van de spoorweg directie. De minister kan geen vrijheid vin den daarop aan te dringen. Zooveel mogelijk zal worden bevorderd, dat de intercommunale autobusdiensten, die in plaats van de spoorwegen het streekvervoer gaan verborgen, aan houders van abonne- mentskaai'ten N.S. vrachtvermindering toe staan. Daar een aantal reizigerstreinen geen 1ste klasse meer heeft, welk aantal bij de 15 Mei ingaande dienstregeling aanzienlijk zal wor den uitgebloeid, ligt het in de bedoeling, de algemeene abonnementskaarten Iste klasse eenigszins te vei-lagen. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE WERELD TAAL-VEREENIGING. Een museum te Haarlem? De Algemeene Nederlandsche Wei-eldtaal- vereeniging heeft haar algemeene vei-gade- ring in hotel „Figi" te Zeist gehouden. Het jaarverslag vermeldde o.a. het volgende: het aantal leden is eenigszins toegenomen. Het orgaan der vereeniging „Volapükagased, pro Nedanapükans" verscheen regelmatig om de twee maanden. Dr. Arie de Jong te Zeist heeft zijn twee groote wei-ken: .Wörter- buch der Weltsprache" en „Glamat Volapiika" aan verschillende universiteitsbibliotheken in binnen en buitenland ten geschenke aangebo den. Op dit woordenboek is thans een vijfde vervolg verschenen. Het werken der ver eeniging ondervindt voortdurend meer be langstelling. Vermoedelijk wordt binnenkort in Haarlem een wereldtaalmuseum gesticht. De kas sloot met een batig saldo van f 23.92. Het bestuur der vereeniging bestaat thans uit: Dr. Arie de Jong te Zeist, voorzitter. N. Schravesande, te Hilversum, ondervoorzitter, en J. G. M. Reynders Sr., te Den Haag i Goudsbloemlaan 120), secretaris-penning meester. Vrachtauto rijdt bakfiets aan. Zeventienjarige jongen op slag gedood. Maandag is in het Groot Weezenland te Zwolle, ter hoogte van het R.K. ziekenhuis, de 17 jarige loopjongen J. Nijboer uit Zwolle, die met een driewielige bakfiets reed. door een passeerende zeswielige truck met oplegger van de firma Wassink uit Wierden geraakt. De jongen viel en kwam met het hoofd juist voor een achterwiel terecht. Hij werd op slag gedood. Een kleine jongen, die in de laadbak van den driewieler had gezeten en naar rechts was gevallen bleef ongedeerd. Politie en justitie waren terstond aanwezig teneinde een ondei-zoek in te stellen naar de schuld vraag. Een tragische bijzonderheid was. dat dc vader van het slachtoffer even na het ongeval passeerde. De man moest geheel overstuur naar het ziekenhuis worden overgebracht. Verzoek onze grenzen te sluiten voor Oostenrijksche emigranten. De heer Van Vessem heeft de voleende vra gen gesteld aan de ministers van buitenland sche zaken, van justitie en van sociale zaken: 1. Heeft de regeering kennis genomen van de persberichten volgens welke verschillende staten naar aanleiding der ineenstorting van het Schuschnïgg-regiem in Oostenrijk hun grenzen voor emigranten uit Oostenrijk ge sloten hebben? 2. Is de regeering bereid tot wering van staatsgevaarlijke elementen en tot voorko ming van toeneming der werkloosheid onder het Nederlandsche volk en in het algemeen om herhaling te voorkomen van ongewensch- te immigratie als in 1933 na de Duitsche systeem-verandering heeft plaats gevonden hier te lande onverwijld doeltreffende maat regelen te nemen?

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5