Bij Kou en Griep Dampo. Doos 30 ct. Terug naar de „isolatie"? De kwestie met de kalkzandsteenfabriek „Arnoud". Een Poolsch ultimatum aan Litauen /CUEEP/ fTJUNCENj WOEXSDÏG 16 MAART 193S HSSREEM'S DAGBDAD Het oordeel van den heer C. J. Ph. Zaalberg. SINDS geruïmen tijd is er in de Neder- landsche kalkzandsteenindustrie een kwestie hangende, die in steeds breeder kring de aandacht trekt: de kwestie met de kalkzandsteenfabriek „Arnoud", te Hil- legom. waarvan de directeur onlangs dooi den Haarlemschen kantonrechter tot 3 maal f 6 boete is veroordeeld, wegens „overtreding van de Arbeidswet", i.e. het werken met twee ploegen (dag en nacht), waarvoor de vergun ning na 27 November 1937 niet verlengd was. Het is een goede gewoonte om over een von nis, althans wanneer de zaak nog sub judice is, in de pers geen oordeel uit te spreken. En ook in dit geval zullen wij ons daaraan hou den. Waar het hier echter om een conflict gaat, dat van veel grooter beteekenis is dan een simpele wetsovertreding, meenden wij er goed aan te doen, over de voorgeschiedenis van deze zaak het oordeel, te vragen van den oud-directeur-generaal van den arbeid, den heer.C. J. Ph. Zaalberg, die als getuige a decharge voor den Haarlemschen kanton rechter is verschenen en wiens visie op deze zaak in het volgende tot uiting komt. „De Arbeidswet 1919 bracht in het alge meen den arbeidstijd terug tot 48 uur per week, doch liet ruimte voor uitzonderingen en zoo werd jarenlang aan de kalkzandsteenfa brieken toegestaan 55 uur per week en 10 uur per dag te werken, o.m. omdat dit bedrijf veel last had van buitenlandsche concurrentie. Ook konden de fabrikanten, evenals in tal van andere bedrijven, desgewenscht 96 uur per week laten werken in twee aansluitende ploe gen, elk van 48 uur per week, welke regeling echter technische bezwaren had en daarom niet aan het doel beantwoordde. De arbeidersvakvereenigingen drongen ech ter met klem aan op het vervallen van den 10-urendag en de 55-urenweek en waren daar toe bereid te werken in twee ploegen in 96- urenweek voor fabrieken, die daaraan be hoefte hadden. Onder leiding van mijzelf werden besprekingen gevoerd om daartoe te geraken en dus tot een werktijd voor de ar beiders van 48 uur per week te komen. Een oplossing werd gevonden door den di recteur van de „Arnoud", te Hillegom, die een werktijdregeling ontwierp in twee niet-aan- sluitende ploegen, welke regeling niet de tech nische "bezwaren opleverde van vroeger, maar wel een grondigen ombouw, aanvulling en reorganisatie vorderde, omdat daarbij ook het meeste werk overdag zou worden verricht en de nachtploeg slechts zeer beperkt zou zijn. Alle partijen fabrikanten en arbeiders organisaties vereenigden zich met deze regeling,, die ook mijn volledige instemming had. omdat het hier een sociaal zeer gunstige regeling betrof. Daarom was ik bereid deze voor te dragen. Deze regeling werd door den toenmaligen betrokken Minister mr. Ver schuur goedgekeurd en vastgesteld. De Minister richtte zich nog in een schrij ven tot de betrokken fabrikanten, waarin werd medegedeeld, dat de hun tot dusverre verleende overwerkvergunning voor de 55- urenweek nog voor twee jaren zou worden ge geven, doch dat alleen die fabrikanten in aanmerking zouden komen, die de reorganisa tie, welke hun fabriek behoefde om tot een twee-ploegenstelsel te geraken, met kracht en ook tijdig ter hand genomen zouden heb ben. Later is hier nog een derde jaar aan toe gevoegd. Deze besprekingen en deze schrifte lijke toestemming, (eigenlijk een voorwaarde voor hen, die de vergunning om 10 en 55 uur te werken aanvaardden) dateeren uit het laatst van 1929. Of en in hoeverre de verschil lende fabrieken hebben gereorganiseerd om tot het bedoelde nieuwe tweeploegenstelsel te geraken, kan buiten beschouwing blijven; het staat vast, dat de „Arnoud", die toen alle verre weg de grootste kalkzandsteenfabriek in ons land was, zich grondig op de nieuwe regeling heeft ingesteld en daarvoor in eerste instan tie eeu zeer groot bedrag investeerde. En toen de overgangsperiode van drie jaren in 1933 verstreken was, werd in alle kalk zandsteenfabrieken door de arbeiders slechts 48 uur gewerkt, hetzij in één ploeg, hetzij in twee ploegen. Verlaging der productiekosten. Hierbij zij uitdrukkelijk aangeteekend, dat de vergunning om met twee ploegen te wer ken indertijd niet gegeven is, omdat er groote vraag naar kalkzandsteenen was en de pro ductie daaraan niet beantwoordde. Het ging uitsluitend om verlaging van de productie kosten, teneinde tot een lageren prijs te ko men. Een goed ingerichte fabriek is nogal ka pitaalintensief. De kalkzandsteen heeft tegen zijn verschillende vervangingsmiddelen te concurreeren, met name roode Waalsteen Belgische steen en beton. Inmiddels daalde de bouwbedrijvigheid door oorzaken, die hier buiten beschouwing kun nen blijven en, met de dalende afzetmoge lijkheden, namen de moeilijkheden voor de steenfabrikanten toe. Zoo was het in de bak steenindustrie en zoo was het ook in de kalk zandsteenindustrie. De productie capaciteit was te groot, de prijzen daalden, tal van fa brieken, die in allerlei opzichten ver uiteen liepen, dreigden den strijd te moeten opgeven. Het was deze laatste categorie, die hoopte door „ordening" het economisch veege lijf te kun nen redden, maar het mag bekend worden verondersteld, dat de ordeningspogingen welke geen saneerende werking hadden zoowel voor de baksteen als vooirde kalkzand steen afgewezen zijn. Het pijnlijke maar on vermijdelijke proces der natuurlijke sanee ring heeft inmiddels in de baksteen in dustrie reeds tot eenige verbetering geleid, terwijl het in de kalkzandsteen-industrie nog geremd is geworden door wat ik zou willen noemen „de sociale variant op de economi sche ordening". De fabrikanten van witte steen toch, die zich realiseerden, dat de „Arnoud", met het daar algeheel goed doorgevoerde nieuwe twee ploegenstelsel, een groote productie-capaciteit ontwikkelde en dit tegen een kostprijs, die 1 belangrijk lager lag dan de hunne, oefenden aandrang uit om het twee-ploegenstelsel af te schaffen. De arbeidersorganisaties, die hadden aangedrongen op werken in twee ploegen, teneinde aan de „armoedevergun- ning" van 55 uur een einde te maken, en die in 1929 hadden medegewerkt aan het tot stand kom en der boven gememoreerde rege ling, welke zelfs door dien aandrang was ont staan, beijverden zich thans om deze weer te doen vervallen. Mr. Romme vond bij zijn optreden als mi nister van Sociale Zaken in Juni 1937 deze zaak in een acuut stadium, omdat een, aan de ..Arnoud" nog verleende vergunning tot werken in twee ploegen op 27 November 1937 expireerde. Daaraan was voorafgegaan het op advies van den Hooge Raad van Arbeid bij een herziening van het werktijdenbesluit daar uitschrappen van de kalkzandsteenfabrieken als tweeploegenbedrijf. zulks terwijl de ver gunningen sedert 1929 een bewust vooruit- loopen waren op een regeling als de ..Arnoud" toegestaan kreeg. Een uitgebreid onderzoek in de gehcelc kalkzandsteenindusUie werd op last van mi nister Romme. door de Arbeidsinspectie, in gesteld. Aan de hand van het rapport over dit onderzoek, dat geheim gehouden werd, con cludeerde de minister, dat de kalkzandsteen industrie in haar geheel, bij arbeiden in één ploeg, voldoende kan produceeren om de markt te voorzien en dat zij in normale om standigheden daarbij loonend zou kunnen produceeren. Op grond van deze overwegingen werd de gevraagde verlenging der vergunning om in twee ploegen te werken aan de „Arnoud" ge weigerd. In hoeverre de vooropstelling over rentabiliteit, bij werken in één ploeg, juist kan zijn, moge hier blijven rusten^ Voor de ge- heele industrie is zij onjuist; de ..Arnoud'' althans kan, nu zij zich volkomen heeft „in geschoten" op een twee-ploegenbedrijf, niet meer rendabel werken in één ploeg. Minister Romme weet zulks en schreef terzake: „Nu is er echter met name één fabriek de „Arnoud" te Hillegom die sinds 1929 zoo geheel op twee ploegen is ingesteld, dat zij, bij het werken in één ploeg, onmogelijk loo nend kan produceeren". En toch aldus de Minister moet de „Arnoud" in één ploeg draaien. Het doet den ken aan Barbertje. En waarom dit alles? Is de „Arnoud" een achterlijke fabriek waarvan de verdwijning geen mataschappelijk verlies zou zijn? Geenszins! Ter terechtzitting werd met ge- pasten trots voorlezing gedaan van een schrij ven van Minister Romme aan den directeur van de „Arnoud", waar in stond: „Ik ontken allerminst, dat uw fabriek, dank zij groote finaiicieele offers, in vele opzichten aan de spits van het kalkzandsteenbedrijf staat" Ordening om economisch zwakke bedrijven te helpen. Ook socialye belangen worden door de wei gering van de vergunning niet gediend, im mers reeds in een eerder stadium der zaak schreef Minister Romme, dat ..hem niet geble ken was, dat de belangen der bij de noud" werkzame arbeiders, door het' verleenen van de vergunning, geschaad worden!" Wat de reden dan kan zijn dat de Minister de vergunning weigert? Ordening, om de eco- nomisch-zwakke bedrijven te helpen Dat dit geschiedt, ten koste van een bedrijf, dat toond heeft inderdaad tot een lageren prijs te kunnen geraken „kommt nicht in Fra; Evenmin vraagt men zich af, wat het werken met één ploeg voor een bedrijf als de „Arnoud" beteekent, n.l. stillegging van een deel van het bedrijf, dat met groote offers tot den huidi- gen omvang is opgebouwd! Het gevolg van kwesties, als thans aan de orde zijn, is. dat men de menschen huiverig maakt om kapitaal te investeeren. Men durft geen risico meer te nemen. Laatst vroeg mij een sigarenfabrikant in wiens bedrijf 3- en 4-cents sigaren gemaakt worden, waramede hij veel succes had en die daarom een uit breiding van zijn personeel met pl.m. 80 man overwoog, of ik hem daarin een raad kon geven. Hij was n.l. bevreesd, dat een maat regel af zal komen, dat alleen sigaren tot een bepaalden, nog vast te stellen, minimum prijs gefabriceerd mogen worden. En dus: geen uitbreiding! Men doodt op deze wijze alle initiatief van ondernemers, die zelfs nu nog den moed heb ben om kapitaal te steken in een verbetering en versterking van hun bedrijf. Dat is het re sultaat van een kwestie, zooals thans in de kalkzandsteenindustrie aan de orde is. Stellig een onverkwikkelijke historie, die niet pleit voor het daarbij gevoerde ordeningsbeleid en de industrialisatie, die zoo hard noodig is, remt. Deze zaak heeft voor mij twee kanten, de eene al ernstiger dan de andere. Ik ben mij er volkomen van bewust, dat niet alleen een ver gunning, doch ook een algemeene maatregel van bestuur en een wet slechts gelden, zoo lang de bevoegde overheidsorganen dat wen- schen. In dit geval zie ik echter in het in trekken van de vergunning een onrecht en wel een met ernstige gevolgen. De eerbied voor het Gezag is er voor mij bij betrokken. Er is gezinspeeld op een schadeloosstelling. Dat raakt den tweeden kant: den economi- schen. Naast de preventieve rem op de in dustrialisatie zou dan komen het putten van geld uit de openbare kas met het doel onze nijverheid minder rendabel te maken! (Adv. Ingez. Med.) AFDEELING NOORD-HOLLAND VAN „HET IVOREN KRUIS" OPGERICHT. Dezer dagen is besloten over te gaan tot op richting van een afdeeling Noord-Holland van „Het Ivoren Kruis", welke vereeniging reeds eenige tientallen jaren propaganda voert voor goede mond- en tandhygiëne. De vergadering waarop dit besluit is genomen, is j.l. Maandag te Haarlem gehouden onder voorzitterschap van den heer F. E. Paesi, tandarts te Haarlem. Tot voorzitter van het voorloopig bestuur benoemde de vergadering den heer F. E. Paesi, terwijl verder tot toetreding tot het voorloopig bestuur werden uitgenoodigd de heeren De Vries, arts te Wieringerwaard, K. D. Baas. tandarts te Enkhuizen, F. C. Spierings, arts te Heer-PIugowaard en J. Rodrigues Pereira, tandarts te Haarlem. De laatste zal voorloo pig het secretariaat waarnemen. Franco's troepen vervolgen hun opmarscli in Aracon. Barcelona maakt zich echter niet ongerust. In een officieel communiqué van het hoofd kwartier van Franco wordt medegedeeld, dat de troepen aan het front van Aragon gisteren den linker oever van de Guasaloupe hebben bereikt. Bij het vallen van den nacht waren het station van Caspe en een aantal huizen bezet. Ook enkele hoogten langs den weg van Caspe naar Alcanisz werden bezet. Terwijl het communiqué werd opgesteld, rukten de troepen nog steeds voort. Verschei dene belangrijke posities werden bezet. De troepen van Franco maakten talrijke krijgs- bevangenen, vier vliegtuigen van de regee- ring werden omlaag geschoten. De secretaris van de Spaansche legatie te Londen heeft gisteren een telefoongesprek gehad met den Spaanschen minister van oorlog, Prieto, die verklaarde, dat er geen enkele reden was voor ongerustheid en dat het rechtsehe offensief binnen 48 uur tot staan zou worden gebracht. Barcelona is ongeveer 200 K.M. ver wijderd van het front. 30.000 man S.A. naar Spanje. De Spaansche ambassade te Londen heeft gisteravond medegedeeld, dat het Spaansche ministerie van buitenlandsche zaken mede- deelingen heeft ontvangen, volgens welke Duitschland een nieuwe inmenging in Spanje zou voorbereiden. Volgens deze inlichtingen zouden dertigduizend man S.A. Maandag met Duitsche schepen naar Spanje zijn vertrok ken. Zij zouden door deskundigen van de Rijksweer zijn opgeleid voor infanterie- en artilleriegevechten. Litauen zou definitief van Wilna af moeten zien. WARSCHAU, 15 Maart (D.N.B.I Met betrekking tot de geruchten over een Poolsch ultimatum aan Litauen verneemt het D.N.B. van welingelichte zijde: In officieele kringen heerscht over het grensincident groote verontrus ting en men is besloten een ultimatum te stellen, dat als voorwaarden zal bevatten het herstel der diplomatieke en consulaire betrekkingen, zoomede erkenning' van den status quo door Litauen, d.w.z. Litauen zal definitief moeten afzien van Wilna. Over den vorm, waarop het ultima tum zal worden gesteld, is men het nog niet eens. De beslissing zal pas na den morgen te ver wachten terugkeer van den Poolschen mi nister van buitenlandsche zaken, Beek wor- o'en genomen. Een officieele bevestiging is tot nu toe volgens het Poolsche telegraaf- a gent schap nog niet te verkrijgen. Een tegenspraak. Havas bericht echter uit Warschau, dat in welingelichte kringen de meening heerscht, dat de regeering nog geen enkele beslissing heeft genomen omtrent een ultimatum, dat aan Litauen zou worden gezonden, aan gezien de minister van buitenlandsche zaken. Beek nog niet te Warschau teruggekeerd is. Hij wordt pas in den loop van den dag terugver wacht. De ministerraad zal direct na zijn aankomst bijeenkomen om het incident van den elfden Maart te bestudeeren. De autoriteiten te Warschau hebben een door een studentenbond georganiseerde anti- Litausche betooging verboden. Te Lwow (Lemberg) heeft niettemin een bijeenkomst van dezen aard plaats gevonden. KORPS MOTORDIENST. Uitbreiding van den Staf. Bij den staf van het korps is het aantal lui tenants voor speciale diensten van l gebracht op 2 en is de kapitein van speciale diensten thans opgenomen als kapitein-hoofdinstruc- teur. De positie van Engeland. (Van onzen Londenschen correspondent.) LONDEN, 14 Maart. De Engelschen leven nog steeds op een eiland. Zij nemen met kalmte kennis van de gebeurtenissen in Oostenrijk, lezen hun krant, luisteren naar de radioberichten, en zijn het er over eens dat het hun niet veel aangaat wat er in midden Europa gebeurt. Telkens meent de buitenlander, die de Brit ten dag in dag uit observeert, waar te nemen, dat zij hard op weg zijn Europeanen te wor den. En dan, op een oogenblik. dat de wereld vrede werkelijk aan een zijden draad hangt, ziet hij dat de reactie op Continentale gebeur tenissen onbeteekenend is. Engeland is nog steeds een eiland; meer dan een eiland. Het is een werelddeel, dat, indien het moet, volkomen los van Europa kan leven. Wij weten, dat de Nederlanders, die de ge beurtenissen uit een anderen hoek zien, dui zenden dingen hier. tegen in kunnen brengen. Maar wat is hier het nut van wanneer de Britten het zelf niet zoo voelen. De verontwaardiging over het ingrijpen van de Duitsche regeering in de Oostenrijksche politiek, was algemeen, en overweldigend. Maar men is verontwaardigd over de manier waarop Duitschland heeft gehandeld. Had het Duitsche Rijk op een diplomatieke manier zich een weg naar het Zuiden gebaand, men had er niet veel aandacht aan geschonken. De Engelsche regeering is hevig geirriteerd en zeer nerveus door het binnenrukken van de Duitsche troepen in Oostenrijk. Zij zendt een zeer scherp gesteld protest. Ook hier is het weer: de manier waarop, die aanstoot geeft. Duitschland verstaat het aanstoot te geven. Maar wat kan minister Chamberlain ver wacht hebben? Zoo ver gaat alles als men heeft voorspeld, nadat eerst op 31 December Sir Robert Vansittard tot adviseur werd ..be vorderd", en de Premier op 18 Februari zelf met Count Grandi ging onderhandelen, zoodat er voor Eden niet veel meer overbleef dan heen te gaan. Eiigeland. en het Britsche Rijk. dook onder in een politiek van ..splendid isolation". Zoover zijn wij dus nu. Duitschland heeft zijn vrije hand. de Volkenbond heeft afgedaan, en is tijdens de crisis niet eens meer genoemd, tenminste in Engeland niet. Er wordt veel over de driehonderd vijftig millioen pond sterling gesproken die Engeland dit jaar aan bewapening zal uitgeven. De moraal, die men hier uit de gebeurtenissen in China, rond de Middellandsche Zee en in ons we relddeel trekt is, in het kort: Uithou den, Bewapenen, Verdedigen en Lso- leeren. Voor het eerst zal hier geen verandering in komen. Uithouden en bewapenen. Allereerst is dit land nog steeds achter in den bewapeningswedloop. In het Lagerhuis heeft Churchill er nog over gesproken, dat naar schatting Duitschland per jaar 900 millioen pond sterling aan bewapening uitgeeft. In een dictatoriaal geregeerd land kan men nu een maal gemakkelijker met financiën goochelen. De Britsche vloot is geweldig sterk, en meer dan 500.000 ton is in aanbouw. Dat is meer dan de heele Italiaansche vloot. Het gevaar voor Engeland schuilt in de lucht: Londen is moeilijk te verdedigen, het luchtafweergeschut en de speciale veiligheidsmaatregelen zijn nog lang niet klaar, vluchtkelders zijn zoo goed als niet' aanwezig. En de 1700 eerste-linie vliegtuigen die noodig zijn, zijn pas voor een deel afgeleverd. Het duurt nog wel een jaar voor dit land het in de lucht tegen iedere andere mogendheid kan opnemen. Invloedrijke kringen sturen meer en meer op isolatie aan, en voor Europa is de vraag belangrijk: heeft het huidige gouvernement het volk mee? Het is moeilijk hierop een antwoord te geven. Door den val van minister Eden hebben de Conservatieven een klap gehad. Maar er is geen sprake van een splitsing in de partij. Men kan verdeeldheid waarnemen, maar de opinie is: nu eenmaal minister Chamberlain een koers stuurt die velen van ons afkeuren moeten wij hem niet achteraf gaan aanvallen. Nu komt het er op aan hem te steunen. De Conservatieven hebben een zwaren tyd door PERMANENT BLAUWE WEEK-COMITé. HAARLEM Woensdag. Hedenavond wordt door bovengenoemd co mité een gedelegeerdenvergadering gehou den in „Het Blauwe Kruis". Op de agenda staat o.m. de bespreking van de feestelijke herdenking van het 10-jarig bestaan. CHR. MIDDENSTAND SVEREENIGING. HAARLEM Woensdag. Dezer dagen hield der Chr. Middenstands- vereeniging haar eerste vergadering in 1938. De voorzitter sprak een welkomstwoord. Economisch het zakenleven beziende, meende hij, dat 1938 weer een geringe daling van welvaart zou doen zien. echter niet een conjunctuuraanval als in 1929. Spr. be treurde het dat door onwil van een derMidden standsvereenigingen een verder gezamenlijke arbeid der drie Middenstandsvereenigingen schier onmogelijk was geworden. Hierna sprak de heer J. Roggeveen over het onderwerp „Informatie en incasso".. Op zeer interessante en onderhoudende wijze behandelde spreker dit onderwerp. Er zijn verschillende mogelijkheden van informatie, welke alle min of meer onvolledig of ondoel matig zijn. Het vraagstuk van incasso is wel zeer sterk een vraagstuk van dezen tijd. In dezen zoo moeilijken tijd dekt een in formatie van vandaag, niet steeds den wer- kelijken toestand van morgen, zoodat er altijd incassomoeilijkheden overblijven. Elke middenstander moet deze moeilijk heden tot het minimum terugbrengen. Hij moet voor alles leeren „Neen" te zeggen". Indien er betalingsmoeilijkheden zijn raadt spreker aan het allereerst met zachten drang te probeeren. Indien er echter werkelijke onwil bestaat tot betalen, dan kan men strengere maatregelen treffen. Uitvoerig stond spreker stil, bij de verschil lende mogelijkheden, welke er bestaan om door middel van wet en gerecht de gelden te innen. De nieuwe wet tot inning van kleine vor deringen juichte spreker sterk toe. Op dui delijke wijze liet hij het groote belang van deze wet uitkomen. De inleider beantwoordde voorts nog ver schillende vragen. te maken, men heeft besprekingen met Italië beloofd, en onderhandelingen tusschen Halifax en van Ribbentrop. Van Italië hoort men niet veel. en van Ribbentrop kon na Vrijdagavond geen goed meer doen. De Socialisten hebben op een verkeerd paard gewed. Hun steun aan minister Eden was té opvallend. De communisten spelen in het geheel geen rol, twee jaar geleden, toen de ontevredenheid over het geschipper van de regeering het pu bliek prikkelde hadden zij een grooteren aan hang dan nu. na de Moskou-processen. De Britsche regeering is in moeilijkheden. En het volk is geprikkeld. Maar wij zouden niet graag durven zeggen dat de komende ver kiezingen" verandering zullen brengen. ..Splen did Isolation" is een gevaarlijke politiek. Tijdens de Abessynische kwestie stond Enge land. hoewel halfslachtig, achter den Volken bond. Vandaag stuurt Chamberlain op isolee- ring aan, en brengt verschillende staten van Europa in gevaar. De Duitschers hebben zijn politiek zelfs te letterlijk opgevat. Maar voor het gevoel van vele Engelschen is isolement iets onnatuurlijks. En een factor, die Engeland in 1914 actief maakte, de industrieele concur rentie, ontbreekt vandaag. „Wat voor mono polie", vragen velen zich af. „heeft het land buiten het Empire nog te verdedigen? Wat er in midden-Europa gebeurt is voor ons van academisch belang." Men kan het met die ma nier van redeneeren eens zijn of niet; maar zoo staan wij er voor. MARKTBERICHT. Purmerend. 15 Maart 1938. Gementel. Kaasbeurs. Verhandeld 18 par tijen. wegende 26.000 K.G. Handel goed. Hoogste prys f 24. 2 Kleine Boeren f 22; 284 K.G. 1.441.50 per Kilo; Weiboter 1.451.46 per Kilo; 488 Runderen, 180 vette koeien, 68—72, matig: 105 gelde koeien 160205 per stuk, matig; 165 melkkoeien 180—310 per stuk. matig; 30 stieren 58—6*1 per Kilo. matig; 33 paarden, 90—220 per stuk. stug; 14 vette kalveren 30— 60 per Kilo. matig; 1303 nuchtere kalveren voor de slacht 612 per stuk. vlug; nuchtere kalveren voor de fok 1117 per stuk, vlug; 144 vette varkens voor de slacht 5759 per Kilo. vlug; 25 magere varkens 30—38 per stuk. vlug; 278 biggen, 20—26 per stuk, vlug; 817 schapen. 1734 per stuk. matig; 30 bok ken, 414 per stuk, matig; kipeieren 2.60 2.90 per 100 st.eendeieren 2.30 per 100 st.; 6600 Noord-Holl. bl. piepkuikens 0.771J0.85:< per Kilo; 2200 oude kippen en hanen 0.42y. 0.47'per Kilo: konijnen 0.501.70 per stuk: 800 eenden 3060 per stuk; duiven 40 per paar. 100.000 eendeieren 2.252.35. 8500 kippeneieren. 65—66 K.G. f 2.70—f 2.80 63—64 K.G. f 2.65—f 2.75 60—62 K.G. f 2.50—f 2.60 58—59 K.G. f 2.45—f 2.55 56—57 K.G. f 2.40—f 2.50 53—55 K.G. f 2.35—f 2.45 50—52 K.G. f 2.25—f 2.35 HOLLANDAMERIKA LIJN. Narenta, Vanc. n. Rott. 13 te Havre. Delftdijk, Rott. n. Vanc. 11 v. Cristobal. Dinteldijk bh.) 14 te Los Angeles. Burgerdijk, 13 v. Rott. te Pto. Mexico. Lochmonar (th.) 13 te Londen. Rotterdam, B.-Ayres n. N.-York 11 te Mon tevideo. Boschdijk, 13 van Houston te N.-Orleans. Bilderdijk (th.) 470 m. W. v. Scilly. Edam, n. N.-York 13, 65 m. O v. L. End. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein, 15 v. Rott. n. Hamburg. Heemskerk (uitr.) 15 te Dar es Salaam. Randfontein (u.) 14, 180 m. Z. v. L. End. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Jaarstroom (uitr.) 11 te Konakry. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Almkerk (thuisr.) p. 15 Ouessant. Marken (uitr.) 15 te Antwerpen. HALCYON LIJN. Stad Arnhem, n. Rott. p. 15 Ouessant. Flensburg, 15 v. Narvik te Vlaard. Stad Maassluis. 14 v. Amst. te Narvik. Stad Dordrecht, n. Pt. Ferrajo p. 15 Gibr. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Achilles, 15 van Piraeus n. Candia. Ariadne, 14 v. Genua n. Livorno. Baarn, 15 van Chili te Amsterdam. Baralt, 8 v. Curasao n. Aruba. Calypso, 12 v. Curacao n. Maracaibo. Douro, 7 van Curasao n. Maracaibo. Hermes, 15 van Varna te Stamboui. Midas, 11 v. Curacao n. Haiti. Plato, 12 van Curasao n. Ciudad Trujillo. Strabo, 13 v. Curasao n. Maracaibo. Theseus, 15 v. Stettin te Amst. Trajanus, Alexandrië 11. Amst. 15 te Antw. Venezuela, Barbados n. Amst. 15 (nun.) v. Havre, 16 (5.40 n.m.) verw. Venus, 14 v Oran n. Malta. z Wilhelm Russ, 15 v. Danzig te Amst. Ganymedes, Rott. n. Algiers p. 14 Ouessant. Boskoop, Amst. n. Chili p. 14 Ouessant. Orestes. Chili n. Amst. via L'pool p. 14 Fastnet. Perseus, Rott. n. Lissabon p. 14 Ouessant. Fauna, 15 v. Amst te Kopenhagen. Iris v. Aarhiuus te Gothenburg. Stella, Bourgas n, Amst. 15, 35 m. Z.W. v. Ouessant. Berenice, Amst. n. Pto. Colombia 14, 360 m. Z.W. van Valencia. Euterpe, Amst. n. Bordeaux p. 14 Beachy Hd. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Montferland (th.) 17 (6 v,m. te IJmuiden verw. MEIJER EN CO'S SCHEEPV. MIJ. Melampus, 12 v. Batavia n. Amst. Menestheus, 11 v Yokohama n. Rot, Hector, Japan n. Rott. 14 te Singapore. Alcinous, Amst. n. Java 15 v. Padang. Glenapp, Dairen n. Rot. 13 v. Singapore. C. of Evansv., Dairen n. Rot. 13 v. Hongk. Polyphemus, Hamburg n. Java 14 v. Sabang. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LUN. Alcyone (thuisr.) 14 v. Montevideo ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Agoeng. (uitr.) 14 v. Diedaah. Weltevreden (uitr.) p. 15 Kaap del Armi Kertosono (thuisr.) p. 15 Gibr. Blitar (uitr.) 15 te Belawan. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Chr. Huygens, 15 v. Batavia te Amst. Johan de Witt (uitr.) 14 v. Sabang. Poelau Bras, 15 v. Amst. te Batavia. Marnix (u.) p. 14 Gibraltar. Moena (thuisr.) 14 v. Adea. WIJK LIJN. Winterswijk, Norfolk n. Hbg. p. IS K. Race

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9