Haarlem's Dagblad Voortge j aagden. Wordt het Poolsch Litausche incident bijgelegd? leu sta-Ut-deu-wep op uw zolder? Een Groentje in Haarlem's Dagblad Weersverwachting. BERICHT 55p Jaargang No. 16790 Bilgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en AJgem. Drukkerij IN.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admïn. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 17 Maart 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentiën i 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentje» zie rubriek. Het moet wel een zeer onverschillig mensch zijn die niet begaan is met het lot dat den Joden thans weer in Oostenrijk ten deel valt. Zij vormden ook daar een kleine minder heid: nog geen 200.000 zielen. Onder het régime van Dollfuss en Schuschnigg waren hun rechten beperkt, maar toch niet in zoo sterke mate dat de begaafde Joden er hun levenstaak niet konden vervullen. Niet alleen de Joodsche kunstenaars maar ook. de ge leerden, de intellectueelen in het vrije beroep en in het algemeen ook de handelslieden en winkeliers behielden er hun posities, al was het percentage armlastige Joden al abnor maal groot geworden. Nu is het blijkbaar met vrijwel allen misère. De groote dirigent Bruno Walter is zijp verbintenissen te Wee- nen en Salzburg kwijt en kan niet naar Oos tenrijk terugkeeren, onder de namen der vele Joden die gearresteerd zijn wordt die van prof. Sigismund Freud, den hoogbejaar den grondlegger der moderne psychiatrie, genoemd en men huivert als men leest van de vergeefsche ontsnappings-pogingen van zooveel Joden die aan de grenzen zijn tegen gehouden. Daar waren er velen bij die al vroeger uit Duitschland, uit Roemenië, uit Hongarije waren uitgeweken. Voor hen en hun gezinnen is deze tijd er een geworden waarin zij voortgejaagd worden, van het eene land naar het andere, telkens weer be roofd van hun arbeid en hun dagelijksch brood, telkens in gevaar van de gevangenis of het concentratiekamp of genoodzaakt om ondersteuning te gaan smeeken. Alsof het hun schuld is dat zij Joden zijn en alsof deze harde wereld niet heel veel aan zoovele be gaafde leden van het oude volk te danken heeft. Dat sommigen hunner na zooveel be proevingen de levensmoed ontzinkt kan ons nauwelijks verbazen; het is veeleer een be wijs van de energie en veerkracht der over- groote meerderheid dat zij het hoofd omhoog houden en den levensstrijd telkens opnieuw aanvatten in een Europeesche maatschappij, die hen in zoovele landen verstoot. Waar het einde van deze Joden-jacht zal zijn is ook al niet te zeggen en het is te be grijpen dat velen diergenen, wier geboorte grond tot dusver een gelukkiger levensoord gebleken is, de toekomst nochtans met angst en bezorgdheid tegemoetzien, Daarbij moet het wel zeer hard zijn het slachtoffer te worden van een nieuw régime, dat wraak gaat uitoefenen voor hetgeen iemand onder een vroeger bewind heeft ver richt. Als hij onder dat vroegere bewind vol gens 'S lands wetten geleefd heeft en zijn steun aan het bewind verschaft mag.een vol gend régime hem deswege niet gaan straffen. Dat is een oude en zeer goede rechtsregel, die het evenwel in dezen treurigen tijd ook al in vele gevallen heeft afgelegd. Aan die in zinking zijn ook verscheidene niet-Joden reeds ten prooi gevallen. Wilde men dezen rechts regel overal opgevendan zou de mensch moeten gaan leven volgens de mogelijkheden van nieuwe régimes, die hem misschien in de toekomst wel eens ten deel zouden kunnen vallen. Dat wil zeggen: in angst en onvrijheid, met voortdurende terzijde-stelling van zijn eigen eerlijke overtuiging, ook als hij nog leef de onder een bewind dat de uiting dezer over tuiging toeliet. Den Joden wordt vaak verweten dat zij minder moed hebben dan hun medemen- schen, hetgeen overigens in zijn algemeenheid ook al glad onjuist is, want velen hunner, ook in dezen tijd, hebben bewijzen van moed en geestkracht gegeven waartoe vele niet-Joden niet in staat zouden zijn. Maar dat een aantal hunner door de eeuwenlange vervolging van hun ras, in dezen tijd op haar ergst herleefd, beïnvloed worden kan zeker niemand, die even nadenkt, verbazen. In dit land hebben wij, gelukkig, nog immer onze vrijheid en daarmee ook ons standpunt, dat den Joden volledige gelijkheid van men- schenrecht met alle anderen waarborgt, weten te handhaven. Laat ons sterk blijven ook in onze overtuiging, dat dit de eenige goede weg is. Nederland heeft sinds onheugelijke tijden den Joden hun volle menschenrecht doen ge worden en nimmer reden gehad om daar berouw van te hebben. Het heeft aan velen hunner veel goeds en veel schoons, zeer veel ook dat van blijvende waarde voor ons volk is gebleken, te danken. Daar zij aan herinnerd. R. P. Groote fabrieksbrand te Schiedam. De Boer's houtwolfabriek uitgebrand. SOBliËDAM, 17 Maart. Hedennacht on geveer half drie ontdekte de portier van de distilleerderij van de firma J. de Kuyper en Zonen, aan den Buitenhavenweg te Schiedam brand in de ook aan dien weg gelegen hout wolfabriek van de firma J. de Boer, in welk pand mede is gevestigd de Hollandse!» Veter- fabriek De brand, welke aanvankelijk op de derde verdieping woedde, breidde zich snel uit. Het fabriekspand brandde geheel uit. Het pand behoort in eigendom toe aan ir. Harders uit den Haag. De inventaris van de fabriek was voor een bedrag van f 10.000 verzekerd, doch het be drag der schade wordt op ongeveer f30.000 geschat, terwijl de invertaris van de veter- fabriek, welke eveneens verloren ging, op lO.OOQwordt geschat. 0it ZEGT u iets Wie de coupe onzer costumes eenmaal kent, blijft klant, ook al gaat hij in Den Haag, Groningen of Maastricht wonen. I.V. KLEEDERMAKERIJ GERARD A. v. d. STEUR Kruisstraat 7, Tel. 10730 (Adv. ingez. Med.j Ontzettend familiedrama te Stratum. Man doodt vrou w en twee kinderen en slaat daarna de hand aan zichzelf. Gehandeld ïn vlaag van verstands verbijstering? Een ontzettend familiedrama, dat zich in den afgeloopen nacht heeft afgespeeld in de Narcisstraat, heeft hedenmorgen geheel Stra tum opgeschrikt. Op No. 14, waar de veertigjarige fabrieks arbeider J. van Eekelen met zijn gezin woont, vervoegde zich vanochtend een zwager van de vrouw om zijn zuster even te spreken. Hij kreeg op zijn bellen geen gehoor en ver schafte zich aan de achterzijde toegang tot 'het huis. Toen hij op de slaapkamer van het echtpaar kwam, deed hij een vreeselijke ont dekking. Zijn zuster lag vermoord te bed. Op den grond lag haar man, eveneens dood. De beide kinderen, de zeventien jarige dochter Mia en de veertien jarige zoon Wirn, die nog op de am bachtsschool ging, lagen eveneens dood op hun kamertjes. In allerijl werden een geneesheer en de po litie ontboden. Men kon slechts den dood van de vier slachtoffers vaststellen. De man moet zijn geheele gezin ver moord hebben, om daarna de hand aan zich zelf te slaan. Naar de motieven van het drama tast men in het duister. Nooit was er eenig spoor van oneenigheid in het gezin gebleken. Van Eekelen. had steeds werk en stond als zeer op passend bekend. Daar men hem gisterna middag in een ongewoon opgewonden toe stand heeft aangetroffen, vermoedt men, dat de man in een vlaag van verstandsverbijste ring heeft gehandeld. Engeland verplicht liet ver dwijnen van Oostenrijk te erkennen''. Lord Halifax over den Anschluss. Voldongen feit, dat zijn weerga niet heeft. Tijdens het debat over den internationalen toestand in het Hoogerhuis heeft Lord Halifax gisteren gezegd, dat hij bij zijn Berlijnsche besprekingen slechts is uitgegaan van het standpunt, dat terwijl hij niet geloofde, dat iemand in Engeland den status quo in Europa voor altijd wenschte te handhaven, men er op stond, dat geen veranderingen tot stand zouden komen door geweld, hetwelk tot onberekenbare gevolgen zou kunnen lei den. De meedoogenlooze toepassing van de machtspolitiek heeft de wereld zoo diep ge schokt en is verantwoordelijk voor de groote ongerustheid in zoo vele kringen De wereld staat tegenover de uiterst droeve waarheid, dat nóch de verdragsteksten, nóch het inter nationale recht eenigen invloed op de machts politiek hebben en dat in die sfeer het ge weld alleen beslist. Men werd voor een voldongen feit gesteld, dat zijn weerga in de ge schiedenis niet heeft. Halifax zeide tot de slotsom te zijn gekomen, dat .de Volkenbond, hoewel hij volkomen het recht heeft belang in het vraagstuk te stellen op het oogenblik niets kan doen waardoor het nationaal-socialis- tische Duitschland zou worden terug gebracht van den koers, welken het heeft ingeslagen. De Britsche regee ring is dan ook verplicht te erkennen dat de Oostenrijksche staat thans is verdwenen als internationale factor en geheel in het Duitsche rijk wordt opgenomen. Halifax sprak verder de verwachting uit, dat de Duitsche regeering zich zal houden aan de verzekeringen, die zij aan de regeering te Praag heeft gegeven. Hitier zal een groote Donau-brug laten bouwen. Ter bestrijding der werkloosheid. BERLIJN, 17 Maart (D.N.B.) De B.Z. am Mittag meldt uit Linz, dat Hitier het be schermheerschap over de stad op zich ge nomen heeft. Ter bestrijding der werkloosheid heeft hij na overleg met deskundigen uit Linz reeds besloten, dat een groote brug over de Donau zal worden gebouwd. Bovendien zullen een aantal monumentale gebouwen in de stad worden opgetrokken en zal een begir gemaakt worden met den aanleg van een rijksautoweg van Salzburg naar Weenen. Hevige brand te Waalwijk. Lederfabriek geheel afgebrand. Honderdzestig arbeiders werkloos. Een brand van zeer grooten om vang heeft in den vroegen morgen in korten tijd een dér grootste leder- fabrieken te Waalwijk geheel ver nield, Door dezen brand zijn hon derdzestig arbeiders werkloos ge worden. Te omtreeks half vijf vanmorgen zag een nachtwaker van de particuliere nachtveilig heidsdienst, die zijn ronde maakte, rook op stijgen uit het gedeelte van de N.V. Chroom- lederfabriek „De Amstel", v.h. firma L. S. Gompen dat aan de zuidzijde van het gebou wencomplex is gelegen. Onmiddellijk wekte hij den looimeester, die aan de voorzijde van de fabriek woont. Deze alarmeerde aanstonds de fabrieksbrand- weer, die echter tegen de groote vuurzee niet veel kon beginnen. Ook de brandweer van Waalwijk was spoedig der plaatse en tastte den grooten en zich steeds uitbreidenden brand met vijf stralen aan. Vanmorgen tegen negen uur was de brand nog steed niet gebluscht.. De fabriek is ge heel verloren. De schade is op het oogenblik nog niet te ramen. De directie van de N.V. Chroomlederfa- briék „De Amstel", voorheen fa. L. S. Gom pen, is in Amsterdam gevestigd en van daaruit wordt steeds alles betreffende de fabriek geregeld. Men kon ons mededeelen dat de fabriek tegen brand- en bedrijfs schade verzekerd is. Poolsche bladen dringen op regeling aan Ook Litauen tot legale oplossing bereid. (Zie ook pag. 4.) WARSCHAU, 17 Maart (Havas) Het Poolsch-Litausche grensgeschil schijnt bijge legd te worden. De officieuze Gazeta Polska publiceert op de frontpagina het volgende bericht: „Kaunas stelt Polen voor te onder handelen. In politieke kringen te Kaunas ver klaart men, dat het Poolsch-Litausche grens incident nog niet geregeld is. Men veronder stelt in Litauen dat Polen gebruik zal maken van het incident om druk uit te oefenen op de regeering te Kaunas. Men merkt op, dat Litauen zich voor het eerst sedert langen tijd officieel tot de Poolsche regeering gewend heeft, met het verzoek onderhandelingen te openen, zoowel met betrekking tot het jongste incident als tot andere belangrijke vraag stukken". Uit een ander bericht in de Gazeta Polska blijkt, dat de gezanten 'van. Letland en Est land er den Litauschen minister van Buiten- landsche Zaken Lozoraitis op gewezen heb ben, dat het wenschelijk is, dat Litauen zijn betrekkingen met Polen normaliseert". Hoewel geen officieel communiqué is gepu bliceerd omtrent de besprekingen, die giste ren op het kasteel van den president en in het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Warschau zijn gevoerd, wijzen voorts de bla den van alle richtingen hedenmorgen op de noodzakelijkheid, een einde te maken aan den abnormalen staat van zaken tusschen Polen en Litauen. Zoo schrijft de Kuryer Polsky: „Het is tijd om de Litausche kwestie te rege len". De nationaal-democratische Warzawski Dziennik Narodowye bespreekt de voorwaar den voor een eventueel accoord tusschen de beide landen, dat niet slechts zou bestaan uit het herstellen van de diplomatieke betrek kingen, doch dat tevens zou kunnen leiden tot „vriendschappelijke samenwerking tusschen de heide legers, een vlootbasis voor de marine te Memel of Polonga, groote ontwikkelingsmo gelijkheden voor de Poolsche bevolking in Litauen, tenslotte een toestand, welke zou waarborgen, dat het Litausche grondgebied in geval van oorlog voor Polen niet een bedreiging doch een zekerheid vormt. Reuter meldt verder uit Kaunas dat de Polen den Litauschen politiebeambte, die Dinsdag j.l. aan de Poolsch-Litausche grens ontvoerd was, weder uitgeleverd hebben. De minister van Binnenlnadsche Zaken Dirmantas heeft in den landdag verslag uitgebracht over het incident en erop gewezen, dat de Litausche regeering bereid was, het incident op een le gale basis uit de wereld te helpen. Ruim hem op door het plaatsen van Duizenden huisvrouwen kiezen dezen eenvoudi- gen, goedkoopen weg, door de ervaring van succes geleid. (De Bilt heeft voorspeld, dat Maart en Mei veel zonneschijn zullen brengen en meent dat er kans is op een drogen zomer.) Zoo langzaam, o heel langzaam aan. Gaan wij vacantie aandacht schenken, Waarheen je ditmaal eens zult gaan, Daar moet je vroeg al aan gaan denken. Je komt zoo'n beetje ongemerkt, Tot zulke prettige gedachten. Dat heeft de lieve zon bewerkt. Met haar hernieuwde voorjaarskrachten. Wat zal ons deel aan zonneschijn In onze vrije dagen wezen, Zal het een droge zomer zijn Of staat ons nattigheid te vreezen? De Bilt verwacht voor Maart en Mei, Een overdaad aan zonnestralen, Wel, Maart is meer dan half voorbij En nadert haast het ideale. Misschien roert hij straks nog zijn staart, April komt blijkbaar met veel regen, Dat ligt niet slechts zoo in zijn aard. Maar over hem wordt ook gezwegen. Mei, die belooft ons blijkbaar wat, En dat is wel van importantie, Maar toch, het is nog niet je dat. Wie krijgt er al in Mei vacantie? Daarna komt eiglijk pas de tijd, Waarover wij wat willen hooren, Maar ja, de Bilt is niet bereid Te gokken op zoo lang tevoren. Ik ben persoonlijk wel geneigd Een drogen zomer te voorspellen. Wanneer u. als u regen krijgt. Mij niet aansprakelijk zult stellen. Bij mijn voorspelling heeft de wensch Het vaderschap van de gedachte, En overigens staat geen mensch Iets meer te doen, dan af te wachten. P. GASUS. Het woord is aan Casfi Als de machthebbers hun twisten met elkander persoon lijk moesten uitvechten, zou den er weldra geen oorlogen meer zijn. Autobotsing bij liet Proveniershuis Chauffeur wilde tusschen twee vrachtauto's doorrijden. Hedenmorgen omstreeks 10 uur zijn bij het Proveniershuis in de Groote Houtstraat een personenauto en een vrachtaut-o tegen elkaar gebotst. De personenauto reed in de richting Ver- wuift. De vrachtauto kwam uit de Gierstraat en reed in de richting Groote Houtbrug en moest bij het Proveniershuis uitwijken voor een bespannen voertuig van Van Gend Loos. Op hetzelfde moment haalde de per sonenauto naar links uit voor een vóór haar rijdenden vrachtwagen en probeerde tusschen de twee vrachtauto's door te rijden, met het gevolg dat ze tegen den eerstgenoemden wagen botste. Zoowel de personen- als de vrachtauto wer den van voren danig gehavend. Tegen den bestuurder van de personenauto is proces verbaal opgemaakt. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen-nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. DUITSCH-ITALIAANSCHE BEGROETING AAN DEN BRENNER. Ilaliaansche en Duitsche officieren drukken elkaar de hand. De Amslerdamsche Stads schouwburg. Met aanteekening, dat de communisten tegen waren', heeft de Amsterdmsche Raad de voordracht aangenomen, waarbij Cor van der Lugt Melsert met het nieuw gevormde Neder- landsch Tooneel voor een periode van drie jaar benoemd wordt tot vasten bespeler van den Stadsschouwburg op het Leidscheplein. Slechts de heer Wijnkoop verzette zich er tegen en maakte bezwaar tegen de leiding van den heer Van der Lugt Melsert, die naar hij zeide slechts bewezen had, een goed za kenman te zijn. De Stadsschouwburg was er echter niet om er zaken in te doen, maar om er kunst te brengen aan de massa. Wethouder Boekman weerlegde het betoog van den heer Wijnkoop. Deze had de artistieke kwaliteiten vair den nieuwen directeur mis kend. ROEIEN. OXFORD—CAMBRIDGE. Voor de jaarlijksche „Boat Race" Oxford- Cambridge, die binnenkort weer te Londen op de Theems (van Putney naar Mortlake, over een afstand van ongeveer 7 K.M.) ge houden wordt, schijnt een voorspelling zeer moeilijk te zijn. Beide ploegen maken zeer goede tijden bij hun oefeningen. Cambridge roeide Dinsdag over de geheele baanlengte (in Engeland noemt men dat „a full course trial") in 20 min. 1 sec. Dat was precies een halve minuut korter dan Oxford er 's Maandags over gedaan had. Dit bewijst evenwel niets vanwege de voortdurende ver schillen m het getij. Oxford roeide Dinsdag van Putney naar Chiswick Steps (4 K.M.) in 11 min. 31 sec. en vestigde daarmee een nieuw record voor dezen afstand in Boat Race-trials. Dit is van meer beteekenis omdat die tijden al zooveel tiental len jaren lang genoteerd zijn en men moet aannemen dat alle soorten getij er zich in hebben voorgedaan. Maar meer dan dat Ox ford een zeer productief baan tempo roeit be wijst het niet. Want het bezwaar tegen deze Oxford-acht dat zij bij haar oefeningen .niet hoog genoeg' koiy.t" wordt niet ver minderd door een mooie „tijdbaan". Bij on geveer gelijkwaardige ploegen wint degeen die het felst spurten kan en Guy Nickalls, de huidige Oxford-coach, blijkt juist aan dit punt al zijn aandacht te moeten geven. Zooals men weet won verleden jaar Oxford nadat Cambridge 13 jaar achtereen gezege vierd had. Beleedigiiig van een advocaat. Een belastingcommies, vroeger wonende te Hoofddorp, schreef het vorige jaar in een plaatselijk blad een open brief aan een ad vocaat, waarin hij hem aanwreef, dat hij de advocaat ter wille' van geld leugens over hem had verteld. De Hoofddorpsche advocaat diende een klacht in en de politierechter te Haarlem veroordeelde den steller van den brief tot f 40 boete. In hooger beroep veroordeelde het Ge rechtshof den man tot f 10 boete, subs, 5 dagen hechtenis. HEDEN: 16 PAGINA'S pag. Een ontzettend familiedrama heeft zich heden te Stratum bij Eindhoven afge speeld. J Lord Halifax zeide in het Hoogerhuis, dal „Engeland verplicht is de verdwijning van Oostenrijk te erkennen". 1 Amsterdam leent 10 millioen op onder- liandsche schuldbekentenissen. 3 In een rede voor dc Italiaansche Kamer heeft Mussolini zijn goedkeuring over den „Anschluss" uitgesproken. 4 De Duitsche Rijksdag komt Vrijdag bijeen 4 Hitler is gisteren te Berlijn teruggekeerd. 4 Interessante tentoonstelling van lcinder- teekeningen in het Frans Hals Museum. 7, ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Voortgejaagden. Van onzen specialen Weenschen corres pondent: Gemoedelijkheid in Weenen is verdwenen. Mr. E. Elias: De egoist. Sport in 't Kort Damrubriek Schaakrubriek Een nieuwe reeks financieele vergelijkin gen tusschen Haarlem en Utrecht. H. D. Vertelling; De Diefstal. v. H.: „Hallo, hier televisie-uitzending". L. S.: Friedrich Hebbel. K. de Jong: Uitvoering Kunst aan het Volk. J. B. Schuil: Louis Saalborn als Crompïe Voor de Vrouw De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1