Haarlem's Dagblad D N T IE N UI M M IE R soms INTERNATIONAL WcHÊVROLET Wanorde. Vluchtig oordeel. Z.H.P. BEHANGSELS Fa. VAM BASTEN BERICHT JOH. SWAALF TELEFOON 10663 Litauen aanvaardt de Poolsche eischen TENNISPARKEN „BREDERODE" en „EINDENHÖÜT" SPORÏHÜIS „HAARLEM" lukaudsawaue 55c Jaargang No. 16792 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen AJgem. Drukkerij N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijka'itoor Soendapiein 37. Postgirodienst 3SS10. Drukkerij: Zuider Buiten Spa«rne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14B25. Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Zaterdag 19 Maart 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën i l-S regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regclabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elk* regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Deze week eindigt niet in grooter gerust heid dan zij begonnen is. Eerder het tegen deel. Zelfs tot de politiek-onverschilligste lieden, dezelfden die spottend grinnikten, de schouders ophaalden en het zelfs teveel moeite vonden om hun handteekening onder een petitionnement te zetten in de dagen, toen internationale ontwapening een kans had, is thans het besef doorgedrongen dat er internationale wanorde in Europa heerscht. Men weet van geen enkele groote mogend heid meer wat zij van zins is en welke plan nen zij wellicht in het verborgene smeedt. Alleen staat vast dat de Duitsche regeering zeer sterk is en „een programma" heeft, om trent welks omvang tallooze meeningen be staan maar dat in elk geval al voor een goed deel is afgewerkt,, dat de Italiaansche regee ring, schoon minder hecht vanwege een zwakker economische basis, zich achter deze zegekar heeft gespannen en er blijkbaar nieuwe voordeelen van verwacht en dat de Fransche regeering zwak is. Die wankelt nog erger dan haar vele voorgangsters. Zij zal wel spoedig vallen en door een kabinet van Nationale Unie vervangen worden. Candida- ten voor het premierschap schijnen te zijn de heeren Flandin, Daladier, Herriot. Num mer twee geldt als de krachtigste. Maar wat zoo'n regeering zou doen weten we niet. Haar optreden zou Frankrijk's financiën zeer ze ker op den weg naar herstel brengen. Maar wat zou zij bijdragen tot het handhaven van den vrede? In Engeland is de toestand geheel anders. Daar staat het parlementarisme even sterk als immer. Maar de premier Neville Cham- berlain heeft in deze week terrein verloren. De oppositie heeft terrein gewonnen in haar verontwaardiging over zijn afwachtend be leid en zijn zwijgen op haar vragen omtrent Tsjecho-Slowakije. Hij zelf wil blijkbaar ook een regeering van Nationale Unie, met Chur chill en Eden er in en vertegenwoordigers van de Labour Partij. Maar deze laatsten en anderen willen blijkbaar van hem af. Hij wil ongetwijfeld vóór alles den vrede trachten te bewaren. Zal een eventueele vol gende regeering dat ook willen? Het is niet te zeggen. Dan is er Rusland. Dit is het grootste raad sel van alle. Stalin heeft pas achttien ont troonde ex-kopstukken van de Sovjet-Unie om zeep laten brengen en er drie voor het leven laten opsluiten. Hij schijnt nog niet aan het eind van zijn verradersjacht te zijn Hij zit in het Kremlin, heerscht en laat ont hoofden en arresteeren. Hoeveel bekwame medewerkers heeft hij nog op wie hij reke nen kan? Hij heeft laten weten dat hij Litauen niet kan helpen. Dat is veelbeteekenend. Hoe eer der Litauen" bakzeil haalt, hoe beter het voor dit kleine staatje (andèrhalf maal zoo groot als Nederland, 2]A millioen inwoners) schijnt. Tegenover Litauen is Polen (twaalf maal zoo groot als Nederland, 34 millioen inwoners, zwaar bewapend) een geweldenaar tegen wien geen tegenstand baat. Men zou meer symptomen kunnen gaan op sommen, alle gezamenlijk bewijzend dat het diplomatieke evenwicht in Europa totaal ver stoord is. En op dit diplomatieke evenwicht hebben de kleine mogendheden, zooals Neder land, zich sinds vele, vele'jaren voor hun vei ligheid moeten vei'laten. Het is ineengestort in 1914 en de gevolgen daarvan hebben véle klei ne staten toen aan den lijve ondervonden. Ne derland bleef gespaard. Hoe zou het nu gaan? Het is mooi weer, de lente staat voor de deur en wij kondigen die vandaag aan met dit lentenummer. Neen, wij moeten niet te som ber zijn. Het kan allemaal nog meevallen. U moet niet teveel waarde hechten aan sombere beschouwingen van allerlei menschen die dit- of-dat van die-of-die gehoord of daar-en-daar gelezen hebben. De meeste van die uitingen zijn alleen maar zwartgalligheden. Niemand weet met eenige zekerheid wat tenslotte uit dezen heksenketel te voorschijn zal komen. Zelfs de dictators en de premiers kunnen het onmogelijk met zekerheid weten. Dat is een wonderlijk feit, maar het is waar. Er wordt een soort gokspel gespeeld, met den vrede als belangrijkste inzet. Daarbij moet u wel bedenken, dat niemand thans een oorlog beginnen kan zooals hij dat kon in 1914, want het is veel gevaarlijker voor ieder. Zonder uitzondering voor ieder. De geweldige luchtmachten maken ieder land, iedere hoofdstad, ieder bevolkingscen trum uitermate kwetsbaar. Er zijn wel af weermiddelen tegen, maar men kan er niet te hooge waarde aan hechten. En Spanje bewijst niets; dat is een strijd op nietige schaal vergeleken bij de machten, die de groote mogendheden tegen elkaar kunnen loslaten. De hulp, door sommigen aan Spanje gegeven, is ook maar beperkt geweest. Men zal een oorlog niet vermijden uit ethische of menschelijke motieven of zooiets, dat velen in den tijd van de ontwapeningsconferentie al zoo belachelijk vonden. Maar wel uit on zekerheid en angst omtrent de eigen kwets baarheid, die in elk geval groot is, al is men nog zoo zwaar bewapend. Niet alleen Duitsch- land en Italië maar ook Engeland, Frankrijk en Rusland zijn geweldig zwaar bewapend. Tot de tanden. En nu raad ik u nog aan eens een atlas op te slaan en nog eens na te zien hoe nietig West-Europa is in vergelijking met die an dere groote werelddeelen, die van zijn onder linge vernietiging zouden profiteeren. (De oud-jjresident der U.S.A. Herbert Hoover is, op weg van Stockholm naar Londen een kivar- tier op Schiphol geweest en heeft daar verklaard, dat Holland nog even mooi. kalm en solide was, als toen hij het 20 jaar geleden bezocht.) Een oud-president heeft ons landje bezocht, Een oud-president der Vereenigde Staten, Hij had geen bezwaren om over zijn tocht Een kort, maar een kostelijk, woordje te praten. Uw Holland, zoo sprak hij, is nog even mooi Nog steeds even kalm en nog even solide. Hij was daarbij niet aan ontroering ten prooi, Maar stelde er prijs op, die hulde te bieden. Tja, Hoover is stellig een man van verstand, Wiens oordeel in alles het waard is te hooren, Het is dus plezierig, dat ligt voor de hand, Dat Nederland hem zoo intens kan bekoren. En toch, als ik nuchter wil zijn en oprecht, Dan wil ik er wel in gemoede op wijzen. Dat ik aan zijn oordeel zoo'n waarde niet hecht, Al raakt het mijn hart, als ze Nederland prijzen. Want Hoover was hier een kwartier op den grond, Waarin hij nauwkeurig reeds vast wist te leggen, Wat hij van ons landje na twintig jaar vond, Dat was eerder luchtig dan grondig zou 'k zeggen. Hij had ons dan tochwel heel vluchtig bezien, Van 't land had hij hoogstens de lucht maar gekregen, Zijn oordeel was vleiend en prettig misschien. Maar mijn oordeel is: hij had beter gezwegen. Een paar uur lang was hij, dat is ons bekend, Slechts boven en over ons land in de wolken, Dat is zelfs te kort voor een oud-president^ Om meeningen, gunstig of slecht te vertolken. Schipholland heeft hij een kwartiertje aanschouwd, Maar Holland alleen uit de hoogte bekeken, En dat is niet iets waar men 't oordeel op bouwt, Wanneer men iets meer dan een frase wil spreken. Vaarwel Mister Hoover, vergeef het mij maar, Dat ik wederkeerig geen lof u kan bieden, Uw oordeel was kalm en was mooi weliswaar, En mooglijk zelfs juist, maar het was niet solide. P. GASUS. ANEGANG 28 TELEFOON 18800 STEEDS HET NIEUWSTE (Adv. Ingez. Med.) TELEF, 15013 Garages Mr. CORNELISSTRAAT 54—58 Dr. D. BAKKERLAAN 12—18. Door B. en W. van Haarlem werden wij ver plicht, de aanbieding, in de door ons geplaatste advertentie, GEEN. FOOIEN in te trekken. De tarieven blijven van kracht en zijn aan geen enkele verhooging onderhevig. Ondanks eiken tegenstand, Werken wij het taxi rijden in de hand. (Adv. Ingez. Med.) Groote Houtstraat 155 - Telef. 11159 Voor Tapijten en Linoleum (Adv. Ingez. Med.) Daaraan denkt „the man in the street" zelden. Maar dat weet men in de hoofdste den van Europa ool^, Er rest nog altijd veel hoop. R. P, Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Trucks en Bestelwagens (Adv. Ingez. Med.) Antwoord op het ultimatum overhandigd (Zie ook pag. 4) TALLIN, 19 Maart (Havas). Het Estlandsche telegraaf agentschap deelt mede dat de Litausche gezant heden middag het antwoord der Litausche regeering aan den Poolschen gezant heeft overhandigd. In het antwoord aanvaardt Litauen de eischen in het Poolsche ultimatum vervat. OVERSCHOTJE. Maandag 2.1 Maart geeft de N.V. Ver. Hof stad-Toon eel, Directeur Cor van der Lugt Mel- sert, in den Stadsschouwburg een populaire voorstelling van het bekende tooneelwerk: Overschotje (Scampolo), in drie bedrijven van Dario Niccodemi. Hoofdrollen hierin worden vervuld door Cor en Annie v. d. Lugt Melsert- van Ees, Mimi Boesnach, Hélène Berthé, Anton Roemer, Gerhard Alexander, Piet Bron. Hitier kondigt volksstemming aan in het geheele Duitsche Rijk. BERLIJN, 18 Maart (D.N.B.) In zijn hedenavond in den Rijksdag gehou den rede hee ft Hitier aangekondigd, dat het geheele rijk op 10 April met Oostenrijk deelneemt aan de volks stemming. Tegelijkertijd heeft Hitier tegen dien dag" nieuwe verkiezingen voor den Rijksdag aangekondigd. Zie voor Hitler's Rijksdagrede pag. 4. Hertog van Hohenberg zon op eigen verzoek gearresteerd zijn. Schuschnigg bevindt zich nog in het Belvedère-paleis. Het D.N.B. zegt van welingelichte zijde ver nomen te hebben, dat de Oostenrijksche legiti mistenleider, de hertog van Hohenberg de oudste zoon van wijlen aartshertog Frans Fer dinand zelf verzocht heeft om in hechtenis te worden genomen, daar hij represailles van de zijde der bevolking verwachtte. Op zijn her haald verzoek werd hij gisteren in hechtenis gesteld, waarbij hem echter alle voorrechten zijn verleend. Zijn broeder, vorst Ernst von Hohenberg aldus vervolgt het D.N.B. die nog slechts enkele weken geleden wegens het beschadigen van schilden van het, Duitsche verkeersbureau de verontwaardiging van de bevolking op zich laadde, moest reeds eenige dagen geleden in hechtenis genomen worden. Voorts heeft de correspondent van Reuter definitief vastgesteld, dat Schuschnigg met gravin Vera Fugger in het Belvedère-paleis verblijf houden. Hoewel de oud-bondskanse lier zich niet bepaald in hechtenis bevindt, worden zijn appartementen door S.S.-lieden bewaakt en mag hij geen bezoekers ontvangen. Maatregelen tegen onbevoegde De commissaris van den Fühi-er voor Oos tenrijk, Bürckel heeft een proclamatie uitge vaardigd, waarin hij verbiedt, dat door onbe voegden huiszoekingen worden veracht, die zich uitgeven voor vertegenwoordigers van de nationaal-socialistische partij. De schuldigen zullen streng worden gestraft. HEDEN: 28 PAGINA'S ziet U van die leuke, moderne kamersIn 9 van de 10 gevallen komt dat effect, doordat een der aparte, mo derne behangsels toegepast werd uit de kerncollectie: H.M.Bakker,Gen.Cronjéslr.135,Tel.11657 (Adv. Ingez. Med.) DE BANEN VAN DE zijn vanaf heden PER UUR beschikbaar. Inlichtingen GROOTE HOUTSTRAAT 123 TELEF. 12215 (Adv. Ingez. Med.) Opgravingen op het kerkhof van Alphen. In verband met onopgehelderde misdaden? De Tel. verneemt uit Alphen; dat daar on der leiding van den officier van Justitie, mr. van Asch van Wijck uit Den Haag, opgra vingen zijn verricht op de R.K. Begraaf plaats aan de Paradijslaan. Naar het blad verneemt zou een en ander in verband staan met de instructie tegen den juwelier S. M. te Alphen en den nachtwaker L. uit Leiden, die nog steeds in verzekerde bewa ring worden gehouden en tegen wie ernsti ge verdenking wordt gekoesterd in verband met andere, tot dusver onopgehelderd geble ven misdaden. In den loop van Vrijdagmiddag heeft het parket, dat vergezeld werd door rijksveld wachters en gemeentepolitie, een bezoek ge bracht aan het pand van den juwelier M. aan de Van Mandelslootstraat. Het bezoek, dat waarschijnlijk een huiszoeking en een verhoor van mevrouw M. ten doel had, duurde onge veer een uur. Eerst tegen den avond zijn de opgravingen stopgezet en is het parket naar Den Haag ver trokken Dr. J. F. M. Sturck onderscheiden. Dr. J. F. M. Sterck heeft van den Belgischen gezant te Den Haag. Baron Henry, bericht ontvangen, dat hij benoemd is tot Officier in de Kroonorde van België. De Spaaruebank. 3 pCt. dividend. In de Vrijdag gehouden jaariijksche alge- meene vergadering van aandeelhouders van de Spaarnebank N.V. te Haarlem, Beverwijk en Amsterdam werd de balans en de verlies- en winstrekening over 1937 goedgekeurd. Van de behaalde winst over '37 ad f 79.918,54 zal na uitbetaling van 3 pCt. dividend, het restant na voldoening van fiscale verplichtingen en afschrijving, worden overgebracht naar de rekening „Extra reserve". Ais commissarissen werden wegens perio dieke aftreding herkozen de heeren dr. E. A. M. Droog, B. J. V. v, Hees en dr. L. G. Kor- tenhorst. Aan het jaarverslag ontleenen wij: „De vele moeilijkheden, waarmede ook het bankiersbedrijf te kampen heeft in aanmer king nemende, mogen wij over de in het afge- loopen jaar behaalde resultaten niet onte vreden zijn. Hiertoe heeft in de eerste plaats bijgedragen de in den aanvang van 1937 voortgezette na werking van de ten aanzien van onze munt eenheid getroffen maatregelen, welke tot uiting kwam in een ongekend levendigen effectenhandel. Daarenboven opende het. ver loop van de kapitaal- en geldmarkt de moge lijkheid tot uitgifte van een stroom van con- versieleeningen, hetgeen uiteraard onze pro visie-winst gunstig heeft beïnvloed. Wij willen voorloopig de vraag onbeant woord laten, hoe de handel in beleggings fondsen zich zal ontwikkelen, zoodra het af wentelen van een deel der rentelasten op den rug der beleggers, zijn uiterste grens zal heb ben bereikt, en de levensstandaard blijft stij gen. Overigens heeft de opleving, waarnaar het geheele bedrijfsleven met zooveel verlangen heeft uitgezien, slchts ten deele beantwoord aan de hoog gespannen verwachtingen: want reeds schijnt een wending der conjunctuur opnieuw te nopen tot beperking van her leefde activiteit. Dientengevolge blijkt uit verschillende pos ten van onze jaarcijfers, hoe de mogelijkheid om voldoende loonend emplooi te vinden voor onze beschikbare middelen, in onvoldoende mate aanwezig is, niettegenstaande de uit breiding van den kring onzer relatiën in het afgeloopen boekjaar zeer bevredigend is ge weest. Een verdere teruggang van het saldo onzer interest-rekening was hiervan het natuurlijke gevolg; deze werd echter ruimschoots ge dekt door een grootere winst op provisiën, zoodat de resultatenrekening sluit met een voordeelig saldo van 79.918.54. De aanwezige reserves bieden voldoende dekking tegen de uit de loopende credieten voortvloeiende risico's. In aansluiting aan de in een vorig jaar verslag geuite wenschelijkheid, om de boek waarde van de vaste goederen meer in over stemming te brengen met de reëele waarde is besloten om derhalve het reeds voor dit doel op de winst in mindering gebrachte bedrag van 5.000 buitendien nog f 40.000 te bestem men voor afschrijving op dit actief. pag. R. P.: Wanorde1 Van een specialen correspondent: Afscheid van Weenen2 Ons wekelijksch knippatroon2 De vroegere Amerikaansche presi dent Hoover bezocht Nederland op de doorreis3 Plaat van de week3 Hitier heeft aangekondigd, dat het geheele Duitsche rijk aan de volks stemming op 10 April zal deel nemen4 Litauen heeft het Poolsche ultima tum aanvaard1 en 4 C. J. E. Dinaux Zonderlinge levens. 5 J. H. de Bois: Litteraire Kantteeke- ningen5 Bioscopen. 6 Financieel economisch weekover zicht De f inancieele gevolgen van de politieke gebeurtenissen in Europa C. J. van TDe gemeentebegrootin- gen van Haarlem en Utrecht8 B. K.Wat doet U in Uw vrijen tijd? 8 J. B. Schuil over Lady Windermere's Waaier13 K. de JongEerste Beethovenconcert van de H.O.V13 David Livingstone, ontdekkingsreizi ger en menschenvriend13 G. H. W.Parijs werk aan zijn voor jaarsfeesten15 Ko Zweer es: Maartsche grillen15 Wat is de oorzaak van voorjaars ziekte? 16 Een nieuwe lente16 v. H.: Wanneer ontlook 't lente- loover uit de sporttakken 17 Anita Schuurman: Voor jaarsfees ten bij verschillende volken 18 Bep A.Het kasteel „Twickel" te Delden19 E. E. J.P.Aandacht voor de mode details19 K. de JongDe lente der muziek. 20 De lente van het tooneel21 Dr. P. H. Schroder: Middeleeuivsche Volksliederen22 J. H. de Bois: Uit den lentetijd der beeldende kunst23 II.D.-VertellingHet groote avontuur in de lente door Ben Korsten24 De K.L.M. slaat haar vleugels uit. 25 v. H.Kinderkopjes, Lenteknopjes. 26 Het Sechselauten, een oud Zwit- sersch gebruik27

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1