ÜOODE STER Door 't gansche land: Rookers-Feest! ISTOOMEN VERVEN lOTTGERINGilo, MAANDAG 21 MAART 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Groolc brand bij Fongers iu Groningen. Dichte rookwolken hoven de stad. Zaterdagmiddag te twee uur is in de garages van de Groninger auto- en rijwielzaak A. Fongers aan den Heere- weg een groote brand uitgebroken. De brandweer rukte met groot materiaal uit. De geweldige vlammenzee was tot ver in den omtrek zichtbaar, terwijl dichte rookwolken zich boven de stad verhieven. Het verkeer in dit drukke stadsgedeelte werd omgelegd. De brandweer tastte het vuur met vele stralen aan. Op het terrein van den brand waren vele autoriteiten aanwe zig. Vele honderden belangstellenden sloegen het machtige schouwspel Nader verneemt het A. N. P. uit Groningen: Zaterdagmiddag ongeveer twee uur ontdek te het dienstmeisje van mevr. Fongers, die in den tuin liep, welke grenst aan de Rijwielfa- brieken van de firma A. Fongers aan den Hee- reweg, dat er vlammen kwamen uit de naast de fabrieken gelegen groote loods. Hoewel de brandweer met een groote motorspuit eenige minuten later reeds ter plaatse was, stond de geheele loods, ter grootte van 40 bij 20 meter, bijna op hetzelfde moment geheel in brand. Groote vlammen sloegen naar buiten, terwijl dichte rookwolken zich over de omgeving ver spreidden. Aangezien deze loods gedeeltelijk als schilderswerkplaats is ingericht, gedeelte lijk een opslag-plaats vormt van afval en oud materiaal, brandde zij als een fakkel. In ver band met den harden wind was het gevaar niet denkbeeldig, dat het vuur naar de eigen lijke fabrieksgevouwen zou overslaan. Nog een tweede motorspuit hield de fabrieksgebouwen nat, doch dit kon niet verhinderen, dat het vernietigende vuur het dak aantastte en op deze wijze oversloeg naar de monteursafdee ling. Acht stralen tot een totale lengte van pl.m. 1200 meter waren noodig om het vuur tot de loods en de monteursafdeeling te be perken, hetgeen na anderhalf uur gelukte. De groote hitte, welke de vuurmassa verspreidde, vormde voor de brandweerlieden een groote handicap. De blusschingswerkzaamheden stonden onder leiding van den brandweercom mandant, den heer P. Plough. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat werkjongens, die de fabriek des Zaterdags moeten opruimen, achteloos een sigaret in de loods hebben weggeworpen. Het nablusschingswerk heeft nog geruimen tijd in beslag genomen. De schade wordt door verzekering gedekt. Meer geldelijke bijdragen voor grensbeveiliging. VEREENIGING NEDERLAND—OOSTENRIJK ONTBONDEN. In de Zaterdag in Den Haag gehouden bui tengewone algemeene vergadering van leden van de Vereeniging NederlandOostenrijk is besloten tot ontbinding der vereeniging en haar afdeelingen over te gaan. Een Fonds voor versterking- der weermacht? 's-GRAVENHAGE, 19 Maart. Het verheugt den Minister van Defensie te kunnen mede- deelen dat hij wederom twee bijdragen als be wijzen van daadwerkelijke belangstelling in 's lands defensie heeft mogen ontvangen. Bij het ontvangen bedrag groot 10.— was een brief gevoegd van den volgenden inhoud. „Hedenavond las ik in de dagbladen een be richt betreffende een vrijwillige gift van een Nederlandsche vrouw voor versterking van de grensbewaking. Gaarne wil ik dit goede voor beeld volgen. Daar mijn financieele omstan digheden een groote gift niet toelaten hoop ik, dat het bijgesloten bedrag van 10.— u als „geste" toch welkom zal zijn. God beware ons dierbaar vaderland. Wij willen Holland houden. Een werkende vrouw". Bij het ontvangen bedrag groot 1500 was de volgende brief gevoegd: „Diep getroffen door den ontstellenden loop der gebeurtenissen in ons werelddeel en elders, waar wapengeweld en onrecht onherstelbaar leed en verderf brengen, verzoek ik uw excel lentie deze bijdrage wel te willen aanvaarden en aan te wenden ter verdediging van ons luchtruim en onze grenzen opdat ons kostbaar vaderlijk erfgoed ongerept bewaard blijve.". „Ende wij segghen ulieden noch meer, jae segghen het soo luyde, dat wij wel begeerden dat het niet sy alleene, maar oock de geheele wereld hoorde: Onderhoudt uwe Unie wel. 3e- waert uwe Unie wel. Doch siet neerstich toe, mijne heeren, dat ghij niet alleene met woor den of bij gheschrifte, maer oock met der zaeck ter executie pijlen ('t samen gecnoopt) ende gebonden (houdt)". (Prins Willem; Apo logie). „Deze woorden indachtig geef ik Uwe Excel lentie eerbiedig in overweging, voor de ver sterking onzer weermacht een fonds te stich ten, zoodat allen Nederlanders de gelegenheid wordt geboden, van hun groote erkentelijkheid en vaderlandsliefde te geuiten". Dankbaar vaderlander" Het A. N. P. bericht nader: Naar aanleiding van het feit, dat Vrijdag op het Departement van Defensie door een Nederlandsche vrouw een enveloppe met een bedrag van vijfhonderd gulden is bezorgd voor versterking van de grensbewaking, vernemen wij, dat bij eenige vooraanstaande ingezetenen van 's-Graven- hage de gedachte is opgekomen om in onder linge samenwerking in deze richting voort te lan. Getracht zal worden een landelijk comité samen te stellen, dat beoogt gelden bijeen te brengen, teneinde aan defensie een nationaal weerbaarheidsgesehenk te kunnen aanbieden. Wij vernemen voorts, dat deze actie den be- treffenden autoriteiten niet onwelgevallig is. BELGISCHE ONDERSCHEIDING VOOR MEVR. JULIA CUYPERS. De Belgische gezant hier te lande heeft mevr. Julia Cuypers, verbonden aan het Too- neelgezelschap Saalborn-Parser, medegedeeld, dat de Koning der Belgen haar benoemd heeft tot officier in de Orde van Z.M. Leo pold H. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARING- INSTITUUT. 's-GRAVENHAGE, 19 Maart. Koersen voor stortingen op 21 Maart 1938 tegen verplichtin gen luidende in: Reichsmarken f 72,58; Lires f 9.39; Peseta's f 10,50; Turksche ponden f 1,43%. Memorie van Antwoord Landbouw- crisisfonds. Geen blijvende financieele steunmaatregelen voor het landbouwbedrijf. Verschenen is de Memorie van Antwoord van den Minister van Economische Zaken op de beschouwingen der Eerste Kamer over de be grooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1938. De minister wil naar aanleiding van de door verscheidene leden kenbaar gemaakte mee ning dat de in het „Plan van den Arbeid" neergelegde stelling, dat de agrarische arbeid ruimer verdient te worden beloond, als grond slag voor de te volgen landbouwpolitiek geno men moet worden, opmerken, dat hij van oor deel is, dat de Landbouwcrisis wet 1933 hem geen voldoende bevoegdheden geeft om steun- verleeningen en prijsregelingen te treffen, wel ke er op gericht zijn den agrarischen arbeid ruimer te beloonen, dan voor de instandhou ding van het land- en tuinbouwbedrijf noodig moet worden geacht. De minister is van oor deel, dat het niet op den weg der regeering ligt, noch door een wijziging der Landbouw - crisiswet 1933, noch door het scheppen van eenige andere wettelijke regeling, blijvende fi nancieele steunmaatregelen te treffen tot be vordering van het bedrijfsleven in den land bouw. Maatregelen ter versterking van de economische positie van den landbouw dienen in de eerste plaats uit te gaan van de onder nemers zelf, op de overheid rust dan de caalc de mogelijkheid te scheppen, dat bedrijfsrege lingen, welke aan nader te stellen voorwaar den voldoen en niet strijdig zijn met het al gemeen belang, een zoodanigen grondslag kun nen verkrijgen, dat hun werking zoo effectief mogelijk zij. Omtrent de wenschelijkheid van het nemen van maatregelen ten einde het prijspeil der landbouwproducten te doen stijgen en dit meer in overeenstemming te brengen met dat van loonen en salarissen in overheidsdiensten en de prijzen der industrieproducten, zegt de minister, dat van hem geen maatregelen in dit opzicht zijn te verwachten. Mond- en klauwzeer. Ten aanzien van de gevolgen van het mond en klauwzeer onder het rundvee kan de Mi nister mededeelen, dat op verzoek van den Re- geeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij door den Centralen Crisis-Con troledienst in overleg met den vee-artsenij - kundigen dienst een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld, waarbij aan het aantal als melkvee onbruikbaar geworden runderen bij zondere aandacht wordt besteed. De Minister hoopt binnenkort, aan de hand van de resul taten van dit onderzoek, een beslissing te ne men nopens de in verband daarmede te ne men maatregelen op het gebied van de teelt regeling. De stopzetting van den invoer van Argen- tijnsch bevroren vleesch zou, naar de meening van den Minister, tegenover een betrekkelijk onbeteekenende verruiming van de teeltre- gcling, veel ernstiger nadeel uit handelspolitiek ooft*"-"*- ---t mo^^rengen- wij staan gereed met de allerbeste ANTHRACIET, die U maar wenschen kunt. Telefoon10070 - Schouwtjeslaan 23 (Adv. Ingez. Med.) Nieuwe petroleumhaven voor Rotterdam. Kosten ƒ900.000. De ontwikkeling van de petroleumbedrijven in de Rotterdamsche haven is van dien aard geweest dat de in 1936 onder Pernis gereed ge komen haven met omliggende terrein, ter grootte van 145 H.A., welke nog worden uit gebreid tot 185 H.A., binnenkort niet in staat zal zijn om aan de behoefte van aanvragers te voldoen. Reeds als de in December verleende optie tot 1 Juli 1938 aan een ongenoemd olieconcern dat echter nog niet niet in de Rotterdamsche haven is gevestigd, tot verhuring van het ge vraagde terrein van 18 H.A. leidt zal een begm moeten f orden gemaakt met de inrichting van de nieuwe petroleumhaven Het graven daarvan wordt door B. en W. van Rotterdam in elk geval onvermijdelijk geacht. Zij hebben daartoe thans een plan bij den Raad ingediend. De nieuwe haven welke ten Oosten van de bestaande zal komen zal tkee K.M. lang worden en een bodem breedte hebben van 120 tot 170 meter met een diepte van 10 meter R. P. Het complex zal onegveer 140 H.A. ver huurbaar terrein omvatten. Tusschen de oude haven en de nieuw te graven is een lichter- haven ontworpen van 700 meter lengte hij 120 meter breedte en een diepte van 4 meter R.P. Het voorloopige begin van uitvoering, dat B en W. aan deze plannen willen geven, zal f 900.000 kosten, waarvan f 300,000 in -1938. De particuliere belangen van dienstplichtigen. Minister van Defensie doet beroep op werkgevers. 's GRAVENHAGE. 19 Maart De Regee- ringspersdienst meldt: Sommige dienstplichtigen, die langer in werkelijken dienst moeten blijven dan waarop zij hadden gerekend, hadden uitzicht, dat zij bij vertrek met groot verlof in hun burger betrekking zouden kunnen terugkeeren of spoedig werkgelegenheid zouden vinden. De langere afwezigheid maat het echter onzeker, of elke werkgever in staat zal zijn, tot het ein de van de oefeningstijd de voor den dienst plichtige bp-f-1- plaats voor hem open te houden. De Minister van Defensie meent een beroep te mogen doen op de goede egzindheid en vooral op den nationalen zin van de werk gevers, voor zoover het in hun vermogen ligt, in hun bedrijf de maatregelen te willen tref fen, die er toe kunnen leiden, dat de dienst plichtige landgenooten, als zij eenige maan den later uit den dienst komen, zoo weinig mogelijk nadepien ondervinden van de ver plichtingen, welke zii in het algemeen belang hebben te volbrengen. DE STILLE OMGANG. AMSTERDAM, 20 Maart. Sedert de Stille Omgang wegens overstelpende belangstel ling- over twee Zondagen moest worden ver deeld, was de tweede Zondag hoofdzakelijk aangewezen voor de Amsterdammers. De deel neming in den lande werd echter zoo groot, dat ook deze aanvankelijke indeeling niet kon worden gehandhaafd. Rotterdam en Arnhem, Utrecht en Friesland, Maastricht en Haarlem, Noord-Limburg en West-Friesland, Den Helder en de bollenstreek, Oost-Brabant en Oost-Gelderland, het Gooi en Alkmaar werden met kleinere plaatsen ingedeeld op den tweeden Zondag, terwijl verleden week reeds een drietal Amsterdamsche parochies den omgang maakte. Dezen prachtigen nacht bracht ruim 40.000 mannen en jongelingen op de been. Reeds vroeg, de klok van eenen had nog niet gesla gen, hadden de eei'sten den bidweg aange vangen. Onafgebroken ging het voort, met grooten regelmaat, tot na zessen, toen het alweer klaar dag was. Onder de pelgrims bevonden zich ditmaal de bisschoppen van Roermond en Haarlem, mgr. Lemmens en mr. Huibers. Per spoor werden 17.000 bedevaartgangers aangevoerd in 17 treinen. NEDERLAND SCH-DUITSCHE GOEDEREN EN BETALINGSVERKEER. 's-GRAVENHAGE, 19 Maart. De Regeerings- Persdienst deelt het volgende mede: Van 2 tot 19 Maart hebben te Keulen tus schen een Nederlandsche en een Duitsche com missie onderhandelingen plaats gevonden over de regeling van het goederenverkeer tusschen Nederland en Duitschland, zulks in verband met het afloopen van de bestaande overeen komst op 31 Maart a.s. Er is overeenstemming bereikt over een nieuw verdrag, hetwelk zal loopen tot 31 December 1938, met dien verstan de dat wanneer dit verdrag niet voor 30 No vember 1938 is opgezegd, het tot 31 Maart 1939 zal doorloopen. De tekst van het nieuwe verdrag, dat op 19 Maart te Keulen werd onderteekend, zal dezer dagen worden gepubliceerd. Het verdrag wijkt op enkele punten af van de bestaande regeling. Deze afwijkingen heb ben in het bijzonder betrekking op een wijzi ging in de administratie van de contingenten voor enkele belangrijke landbouw-artikelen, zooals boter, kaas en eieren. Te Keulen werden tevens besprekingen ge voerd over de vaststelling van de betalings contingenten voor den uitvoer van Nederland sche en Ned.-ïndische goederen naar Duitsch land en het tweede kwartaal van het jaar 1938. In verband met het feit dat de clearing- achterstand van het eerste kwartaal 1938 bleef toenemen, was het noodig een verdere korting van de betalingscontingenten toe te passen. Toch bleek het mogelijk deze korting nog binnen beperkte grenzen te houden, zoo dat de betalingscontingenten van het tweede kwartaal 1938 over het algemeen niet onbe langrijk hooger liggen dan die in het over eenkomstige kwartaal van het jaar 1937. De Arbeiders Jeugd-Centrale. Viering van het 20-jarig bestaan. De Arbeiders Jeugd-Centrale, de als A.J.C. bekende nauw met S.D.A.P. en N.V.V. verbon den jeugdorganisatie, heeft Zaterdag haar twintigjarig bestaan gevierd in een bijeen komst in het Muziek Lyceum te Amsterdam. Behalve een groot aantal functionarissen uit de A.J.C. zelf waren tevens aanwezig ver scheidene vooraanstaande personen uit S. D A. P. en moderne vakbeweging, o.a. ir. J. W. Albarda, het dagelijksch bestuur van de S D. A. P. en de oud-voorzitter dezer partij, de heer J. Oudegeest. De voorzitter der A. J. C., Jan Peters, gaf een historisch overzicht van de ontwikkeling- der arbeidersjeugdbeweging, die vooral onder de bezielende leiding van Koos Vorrink een cultureele taak ging vervullen. Gelukwenschen waren ontvangen van de Socialistische Jeugd Internationale, van vele buitenlandsche zusterorganisaties, van ver schillende vakvereenigingen en soc.-dem. ne venorganisaties, van dr. C. P. Gunning, voor zitter van het Nederlandsch Jeugdleiders in stituut en van vele particulieren. Namens den Centralen Jeugdraad, het col lege, dat de regeering van advies dient inzake de vrije jeugdvorming, voerde de heer H. Gor deau Jr. het woord, die een eeresaluut wilde brengen aan de toewijding van het ideaal, dat men zich gekozen had. hoe anderen ook over dat ideaal mochten denken. Ir. J. W. Albarda roemde de groote, in nerlijke kracht van de socialistische jeugdbe weging, die in een tijd vol gevaren een moei lijke en hoogst verantwoordelijke taak heeft te vervullen. Namens de vakbeweging sprak de heer C. van der Lende, secretaris van het N.V.V De heer Koos Vorrink, vorzitter van de S. D.A.P. bracht de gelukwenschen der partij over. Partij en vakbeweging zullen alles doen om de jeugd van ons land een voedings -en le vensbasis te geven, die haar zal behoeden voor infectie van onze grenzen. Verschillende sprekers voerden het woord in de bijeenkomst, die o.a. werd opgeluisterd met zang van het A.J.C.-koortje „De Wielewaal' onder leiding van Piet Tiggers. Des avonds werd in het Concertgebouw eer ïroote feestbij eenkomst gehouden, waarin de heer S. de la Bella, tweede voorzitter van het N.V.V., het woord voerde, en waar verschil lende vormen van leekenspel werden gede monstreerd. fil Goed nieuws moet snel worden bekend gemaakt! Op kantoren, in fabrieken, banken, winkels vertel len zij het elkaar, die van pijptabak verstand heb ben: Niemeijer's rijpe Rooae Ster Tabak nu ook in pakjes van 6 en 10 cent per half ons! Het karak teristieke „Roode Ster aroma" volkomen gehand haafd, óók bij deze nieuwe soorten No. 6 en No. 10. Nu weet het iedereen! Nu feest men algemeen! NIEMEIJER'S TABAK Dus voortaan 6, 10 en 13 ct per half ons „De Sier op het pak garantie voor rijpe tabak!" (Adv. Ingez. Med.) Weer een arrestatie te Oss. Opnieuw heeft te Oss een gerucht makende arrestatie plaats gehad welke reeds lang was voorzien, doch thans nog plotseling is geschied. De Kon. marechaussee slaagde er in zoo veel bewijsmateriaal te verzamelen tegen den bankier en makelaar J. G. M. v. d. H. te Oss, dat Zaterdag namiddag diens aanhouding kon bevolen worden. De verdachte werd gevankelijk naar de marechaussee kazerne gebracht, waar hij werd op gesloten. Het vermoeden bestaat, dat de bankier makelaar zich heeft schuldig gemaakt aan verschillende gevallen van verduistering en valschheid in geschrifte, aldus meldt de N. R. Crt. Daar het onderzoek in deze zaak bijzonder moeilijk was, heeft het jaren geduurd, voor dat de Kon. marechaussee te Oss kon ingrij pen. Voornamelijk kleine heden heeft de gear resteerde tot zijn slachtoffers gemaakt; de bedragen, welke hij zich in den loop der ja ren, heeft weten toe te eigenen, zijn tot een groot bedrag gegroeid. Meermalen profiteerde hij van den geldnood van zijn cliënten, om zich te verrijken. Of schoon reeds lang ter plaatse werd gemompeld dat v. d. H. uiteindelijk met de politie in aan raking moest komen, was zijn arrestatie, wel ke gisteren in de Ossche villawijk geschiedde, toch voor velen een verrassing. Onmiddellijk nadat de man naar de kazerne was gebracht, werd zijn woning onder bewaking van de po litie gesteld en huiszoeking verricht. Boeken en bescheiden welke daar aanwezig waren, werden inbeslag genomen en naar de mare chaussee kazerne vervoerd. Ook het kantoor werd doorzocht en de daar aanwezige boeken en bescheiden werden eveneens per vracht auto naar de kazerne overgebracht. Waarschijnlijk heeft v. d. H. zich schuldig gemaakt aan vergrijpen tegen de Woekerwet. Het onderzoek zal nog wel eenige weken vor deren, voordat de omvang der manipulaties kan worden va^gesteld. V. d. H., die vijf jaar geleden zijn klntoor te Oss heeft gevestigd, was voordien klerk op een notariskantoor te Berghem. Daar oefende hij naast dit werk ook het beroep van assuradeur uit en van dien tijd dateeren zijn verschillende verduisteringen. De verdachte die nog steeds te Berghem woon de, was eenige maanden geleden naar Oss verhuisd, waar hij een villa had gekocht. BRUNO WALTER EN HET AMSTER- DAMSCH CONCERTGEBOUW. Het bestuur van het Concertgebouw te Am sterdam deelt mede, dat het met den heer Bruno Walter reeds geruimen tijd in onder handeling is betreffende het volgende sei zoen. De heer Walter heeft zich in principe be reid verklaard ook weder voor een periode in het aanstaande seizoen de leiding van het Concertgebouworkest op zich te nemen. STOPPEN PERSEN (Adv. Ingez. Med.) UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit van 18 Maart j.l. is bevor derd tot commandeur in de orde van den Nederlandsche Leeuw: mr. L. C. Besier, pro cureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Eveneens bij Kon. Besluit van 18 Maart is op zijn verzoek met ingang van 1 April a.s. aan mr. L. C. Besier eervol ontslag verleend als procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in verschillende rechterlijke betrekkingen aan den lande bewezen en is benoemd tot pro cureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden: mr. W. J. Berger, thans advo caat-generaal bij voormeld college. ZEVENDE JAARLIJKSCHE FOLKLOREDAG TE AMSTERDAM. Zaterdag 26 Maart a.s. zal in de kleine aula van het Koloniaal Instituut te Am sterdam de zevende jaarlijksche Folkloredag worden gehouden. Sedert de oprichting van het Nederlandsch Nationaal bureau voor Anthropologic in 1922 is daarin opgenomen een sectie folklore onder voorzitterschap van den heer D. J. van der Ven te Oosterbeek. Door het instellen van een jaariijkschen Folkloredag wordt ook buiten den kring dei- eigenlijke vakgenooten belangstelling ge wekt voor vele folkloristische, vraagstukken. GEEN GOEDE BERGPLAATS. De Tel verneemt uit Dieren: Een schipper deponeerde een bedrag van 1' 300 aan bankpapier in een houten kistje in een fornuis. Zijn knecht, hiervan niet op de hoogte, stek later het fornuis aan. Toen de schipper zich herinnerde, dat zijn geld zich in den oven bevond, bleek het kistje ge schroeid en de biljetten geheel verkool te zijn Met de droeve resten heeft hij zich naar het kantoor der Nederlandsche Bank begeven waar thans een onderzoek wordt ingesteld, of het verlies geheel of gedeeltelijk zal kunnen worden vergoed. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5