nïH 3 i VICTOR HUGO LM m Iels zéér bijzonders Het nieuwe merk: Sxceiien G ets. MAANDAG 21 MAART 1933 HAARD EM'S DAGBEAD 9 GOUDEN JUBILEUM VAN W1SBRUN EN LIFFMANN. De keeren Funke door het personeel gehuldigd. Druk bezochte receptie. 75 bloemstukken. Zaterdag hebben de directie en het perso neel op een waardige en hartelijke wijze het ■vijftigjarig bestaan van de firma Wisbrun en Liffmann aan de Groote Houtstraat her dacht. Ter gelegenheid van dit gouden jubi leum woei de vlag uit den fraaiên gevel. De heeren Funke werden 's morgens met hun dames door een deputatie van het per soneel per auto van hun woning gehaald en naar het toen reeds met tallooze bloemstuk ken versierde magazijn gebracht. In het kan toor van de directie werden de jubilarissen door het geheele personeel verwelkomd. De chef-boekhoudster, mejuffrouw H. N. Machielse, voerde namens allen het woord. Doordat zij zelf al 32 jaar aan de zaak verbonden was, kon zij in haar feestrede aan vele interessante bijzonderheden uit de ge schiedenis der firma herinneren. Zij bracht hulde aan de goede hoedanigheden en den werklust van den heer Funke Sr., wat zoo stimuleerend op het heeie personeel werkte. Hij was altijd buitengewoon goed op zijn me dewerkers (sters) en toonde steeds een open oog en oor voor hun belangen. Hoewel spreekster wist, dat de heer Funke Jr. wars Is van alle huldebetoon, was het personeel toch blij, dat hij het op dezen dag in de ge legenheid had gesteld, hem in de hulde te be trekken. Het personeel waardeert zijn groote gaven van hart en geest; vooral voor hen, die nauw met hem samenwerken, is het een lust hier te mogen arbeiden. Mej. Machielse herinnerde er aan, dat nu al veertien leden van het personeel hier hun 12^-jarig jubi leum mochten vieren; vier het zilveren en één zelfs reeds het 40-jarig feest. Zij eindigde met den van harte geineenden wenseh, dat de zaak nog vele jaren moge groeien en bloeien tot heil van de directie en van het personeel. Haar woorden gingen van een fraai bloemstuk vergezeld. Als geschenk van het personeel werden voor het prlvékantoor van de directie twee prachtige lampen aangeboden. De heer J. R ij b r o e k, de bekende por tier, haalde aardige bijzonderheden uit zijn 42-jarige werkzaamheden in dienst der firma aan. Hij heeft met dankbaarheid den groei van de zaak, die zoo klein begonnen was, mo gen meemaken. Ook hij eindigde met de beste wenschen voor de firma. Mej. C. de Vrind, chef van het atelier, feliciteerde de heeren Funke namens haar afdeeling. Zij deed dit op een origineele ma nier, namelijk in dichtvorm, waarmee zij veel succes had. De heer Taco Mulder, de accountant der firma, schetste uitvoerig wat er gedu rende deze halve eeuw bij deze firma gebeurd was en herinnerde daarbij speciaal aan de crisisjaren, die zij zoo schitterend doorgeko men was. Hij wenschte de heeren Funke van harte geluk. Tenslotte werd het woord gevoerd dooi' den heer II. Wisbrun uit Rotterdam, een neef van de directie. De heer F. Funke dankte allen mede na mens zijn vader voor de aan de firma ge brachte hulde. I-lij sprak hierhïj op een har telijke wijze zijn vader toe, aan wiens onver woestbare werkkracht hij warme hulde bracht. Spreker dankte het personeel voor de prettige samenwerking en speciaal de da mes H. 'N. Machielse en H. Thoma en den heer A. Cohen, chef-etaleur, die zooveel voor de voorbereiding van dit gouden feest ge daan hebben. Het personeel werd daarna onthaald; met medewerking van een strijkje werd toen nog een dansje gemaakt. Te twaalf uur werd de zaak weer voor het publiek opengesteld. Inmiddels waren zeer veel bloemstukken bezorgd, een aantal dat in den loop van den dag tot 75 aangroeide. De receptie. In de middaguren, toen de heeren Funke .receptie hielden, is het hun wel heel duide lijk geworden, hoe bijzonder groot de ach ting voor en het vertrouwen in hun firma zijn. Tal van zakenrelaties, vrienden en clientèle kwamen hun gelukwenschen aan bieden en ook hierbij werd menig hartelijk woord gesproken. Onder hen. die kwamen complimenteeren, waren o.a. wethouder W. J. B. van Liemt; de heer A. J. de Landmeter, griffier ter gemeente-secretarie; de Directie van de Incassobank: de heer H. Franken Jr., de heeren A. van Weerden, J. Voet en W. J. Bilderbeek namens de Groote Houtstraatver- eeniging; de heeren B. W. Lasschuit en H. C. Sprenger namens het bestuur van de Haar- lemsche Handelsvereeniging; de heer J. J. Swens. voorzitter van de Kamer van Koop handel: de heer P. W. Peereboom, directeur van Haarlem's Dagblad; de heer K. Jonkheid, architect van het gebouw, enz. Meer dan 200 namen werden geschreven in het door den heer G. A. Luitingh bijzon der fraai gecalligrafeerde receptieboek. Het gouden feest van de firma Wisbrun en Liffmann zal nog lang in de herinnering' van de heeren Funke en hun personeel blijven voort leven. VEREENIGING TOT BESTRIJDING VAN OORLOG EN FASCISME. Zaterdagavond hield de Vereeniging tot be strijding van oorlog en fascisme een propa- ganda-feestavond in het Olympiagebouw. Het orkest „The lovely time makers" verzorgde het muzikale gedeelte. De tooneelclub Antifa ver leende haar medewerking. De voorzitter opende den avond en wekte de aanwezigen op lid van de Antifa te worden. De spreker van den avond was door ziekte ver hinderd, en derhalve werd dadelijk met het afwerken van een tooneelpogramma begon nen, liedjesvoordracht in vroolijken en meer ernstigen zin. Na afloop was er bal. SLOTBAL INSTITUUT KWEKKEBOOM. Zaterdagavond gaf het Dansinstituut Kwek- keboom van den Zijlweg zijn slotbal van dit seizoen. Geen wonder dat de vele danslustigen. leerlingen van den heer en mevrouw Kwekke- boom. in de zaal van „Dreefzicht" spoedig op dreef kwamen! „The moonlight serenaders" brachten met hun muziek menige foxtrot, En- gelsche wals en tango. En het zij hier opge merkt. het is inderdaad merkwaardig dat men, sedert het dansonderricht zoon vlucht heeft genomen, tegenwoordig wanneer er een tango gespeeld wordt evenveel mensehen op de dansvloer vindt als bij een anderen gemak kelijker dans. De heer en mevrouw Kwekke- boom gaven een tango-demonstratie. Leerlin gen van den dansleeraar demonstreerden een Engelsche wals, een foxtrott en een swing foxtrot. Hoe later het op den avond werd des te meer danslustigen vertoonden zich op den dansvloer. Het werd voor het dansinstituut Kwekkeboom een waardig besluit van het geizoen. (Adv. Ingez. Med.) Speeltuinvereeiiiging Oostd-kwartier''. .Het Geslaagde uitvoering in gebouw St. Bavo. Li gebouw St. Bavo had de speeltuinvereeni- ging „Het Oosterkwartier" Zaterdagavond een gecombineerde uitvoering georganiseerd, die werd gegeven door het Jeugdfanfarecorps en de Gymnastiekafdeeling. De avond werd geopend door den voorzitter van het Oosterkwartier de heer J. Handgraaf, die de aanwezigen hartelijk welkom heette. Het Jeugdfanfarecorps onder leiding' van den heer Ad. Nieman speelde vervolgens „The London Bobbies Parade", een pittige marsch, die door den dirigent zelf is gecomponeerd. Ook de volgende nummers werden vlot en zeer muzikaal ten g'ehoore gebracht. De lei ding van den heer Nieman is zeer rustig en be- heerscht, hij weet wat hij met zijn meeren- deels zeer jeugdige musici kan bereiken en waagt zich niet aan experimentenVooral de fantasie uit „Les cloches de Corneville" werd zeer goed gespeeld, het applaus was dam ook terecht heel groot. De gymnastiekafdeeling van het Octster- kwartier staat onder leiding van den heer W. G. Kruithof en een betere leider had ze moei lijk kunnen wenschen. Hij weet met veel tact met zijn discipelen om te gaan en.... goede resultaten te bereiken. Reeds de opmarsch van alle gymnasten was uitstekend verzorgd en die goede indruk werd nog bevestigd door het optreden van de kleu tergroep. Wat deze kleuters van drie tinwen hoog presteeren dwingt alle bewondering af. Vooral het alleraardigste kleuterliedje had een daverend succes. Zooals het met deze eerste oefeningen ging, zoo ging het met allemaal, de vrije oefeningen van de meisjes en dames, de behendigheids oefeningen van de jongens met rek en bok, het was allemaal even goed verzorgd, Onmoedig te zeggen, dat ook de muzikale be geleiding' niets te wenschen overliet. Na de pauze was het toestelturnen aan de beurt waarna door de meisjes een dans werd uitgevoerd op muziek van de Suite Oriëntale No. 1 van Francis Popy. Het Jeugdfanfarecorps besloot het pro gramma met de „American Patrol" een marsch van Meachan. Na afloop was er bal en gelet op de voortreffelijke stemming in de zaal zal ook dit wel uitstekend geslaagd zijn. NED. BRIDGEBOND. Zaterdag speelde de afdeeling Haarlem van den Nederl. Bridgebond te Haarlem we derom één van haar geanimeerde drives. In drie groepen werd er gekampt. De prijzen wer den behaald in groep I door de heer en mevr. Schaap; de dames SteenbergenVeniet en de lieer en mevr. Spruijt, in groep II door de heer en mevr. Noordhof; de heer en mevr. Jansen en de heer en mevr. Van Dijk; in groep III door de heeren Engelgeer—Leijen en de dames De JongVan Roon, Groote heidebrand bij Ommen. OMMEN, 20 Maart. Politie en brand weer van Ommen zijn Zaterdag en Zondag druk In de weer geweest met het blusschen van heidebranden, welke aan achteloosheid met vuur moeten worden toegeschreven. Zaterdag ging een oppervlakte van 50 HA. heide in het Arrïerveld benoordoosten Om men door brand verloren. Het terrein be hoort aan verschillende eigenaars. Vanmiddag werd brand gemeld bewesten Ommen, onder de buurtschap Hessem. Hier verbrandde een Hectare heide. Toegeschoten hulp kon voorkomen, dat de vlammen een nabijgelegen bosch aantastten. Spiritusdrinkers veroor zaken boschbrand. Twee zwervers, II. van der Ley en Vos, bei den spiritusdrinkers, die vanmiddag in een bosch onder Ommen vertoefden, stookten daarin zwaar beschonken toestand een vuur tje. De gevolgen bleven niet uit, en weldra vatte het bosch vlam. Van der Ley liep daar bij zoo hevige brandwonden op, dat hij naar een ziekeninrichting moest worden vervoerd. Voorbijgangers wisten den brand te blus schen. De politie stelde Vos in verzekerde bewa ring en nam eenige flesschen spiritus in be slag. D.DD. doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, I zoodat de huid zich kan herstellen. Flacons a 75 ct„ f. 1.50 en 1. 2.50. ,G E N E E S H 1 Q D E L H U 1 -D R ft N :.;D«0 E N-l T E'CuE N MG E N (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) FEESTAVOND DER HAARLEMSCHE U.B.S.- VEREENIGING „H.H.B.S.V.". In de gymnastiekzaal der l'e H.B.S. B gaf de „H.HB.S.V." Zaterdag een feestavond. En het zij dadelijk geconstateerd, dat het voor dezen avond samengestelde H.HJB.S.V.-Cabaretgezel- schap zich op voortreffelijke wijze van zijn taak gekweten heeft. Het heeft een programma weten samen te stellen, dat van het begin tot het eind geboeid heeft. Drie mannelijke leden. Ab de Haan, Luuk van den Broek en Jan van Borssum Buisman ontpopten zich niet alleen als uitstekende spelers, maar ook als vlotte en geestige conferenciers. Met de dames-leden lieten ze in een drietal sketches en 5 korte stukjes („modern Tooneel") fijn, geestig, be schaafd spel zien. Het was van den regisseur goed gezien, het.décor zeer primitief te hou den; de achtergrond bestond den heelen avond uit een zwart doek. Dat de spanning in en het contact met de zaal geen oogenblik verloren ging, is niet alleen aan de acteurs te danken, maar zeker ook aan den regisseur, die als een onzichtbaar dirigent het geheel leidde en be- heersehte. Wanneer Wim Pauw aan 't eind te bewegen geweest was, om „op te komen", zou hij ongetwijfeld een warm en zeer verdiend applaus in ontvangst, hebben moeten nemen. Ook het muzikaal gedeelte van den avond was heel goed verzorgd; wij noemen hier het „Meisje uit Indië", met haar Krontjong lied jes, het mannenkoor, dat op geestige wijze ver schillende volken in het lied wist te typeeren en de uit oud-leerlingen samengestelde Ha waiian Band. Tijdens het feest liept hetg erucht, dat deze intieme avonden in de gymnastiekzaal, door de leerlingen zelf herschapen in een keurig versierde tooneelzaal, voorzien van een eigen buffet, waaruit als kellners vermomde H.B.S.- ers de door meisjes-leerlingen bereidde dran ken en versnaperingen ronddeelden, niet meer zouden kunnen plaats vinden. De gemeente lijke veiligheidscomcnissie schijnt bezwaren ge maakt te hebben. Heel jammer zou dat zeer zeker zijn. Want 't is wel iets heel aparts, dat vrijwel alles, wat op zoom avond is te zien, te hooren en te proeven, door de meisjes en jongens zelf verzorgd is. Men mompelde, dat het aanbrengen van een nooduitgang in den zijmuur van de zaal genoemde commissie mil der zou stemmen. We wenschen de H.H.B.S.'V. toe, dat het ge meentebestuur spoedig de vereischte deur laat maken. De directeur zeide ons, dat hij dit ge schenk aan school en schoolvereeniging ten zeerste op prijs zou stellen. EERSTE KAMER. Bcgrooliug van Economische Zaken. De (Minister over zijn algemeen economisch beleid. De meening van ettelijke leden, dat op het oogenblik op economisch gebied door de re geering zou worden gevolgd een politiek van lijdelijkheid, kan de Minister In geenen deele onderschrijven. Het feit, dat de regeering zich bij het bestrijden van de werkloosheid niet heeft gebaseerd op het in het voorloopig ver slag genoemde „Plan van den Arbeid" wettigt niet het verwijt van lijdelijkheid. Zooals be kend, zijn de bezwaren van de regeering tegen dit plan niet slechts gelegen in het feit, dat de uitvoering er van de draagkracht van ons volk zou te boven gaan en dientengevolge on getwijfeld gezien op eenigszins langeren termijn, het gevaar in zich sluit, dat de werkloosheid zou worden vergroot, doch te vens m het feit, dat de in het plan aanbevo len middelen zich niet keeren tegen de oor zaken van de werkloosheid. In de eerste plaats moet naar de stellige overtuiging van den Minister worden getracht het euvel der werkloosheid te bestrijden, door het opwekken van de regeneratieve krachten waarover ons bedrijfsleven zelf beschikt. Op dit gebied zijn thans alle krachten inge zet; de overheid treedt op velerlei gebied sti muleerend, een enkele maal zelfs initieerend op. Uiteindelijk zal echter moeten worden ver trouwd op de eigen kracht van het bedrijfs leven, om, zij het dan met medewerking in ve lerlei vorm van de overheid, het arbeidsover- schot weer op te nemen. Het eerste punt waarbij de overheid zal moe. ten helpen, is de poging tot herstel van de rendabiliteit van de productie, hetgeen mo gelijk is door beïnvloeding zoowel van de kos ten der productie als van haar opbrengst. Voor zoover een verlaging van de kosten van levensonderhoud niet valt te bereiken, moet thans hoofdzakelijk doel zijn een stijging te voorkomen. Zonder dat dit behoeft te gaan ten koste van den levensstandaard van den boe renstand, is een der middelen daartoe gele gen in het wijzigen der crisisheffingen en ac cijnzen. Dit middel is herhaaldelijk met succes toegepast. Een verbetering van de rendabiliteit, welke uitgaat van de beïnvloeding van de opbreng sten der productie, wordt verwezenlijkt er in deze richting wil de minister met kracht doorgaan door de hanteering der bevoegd heden, welke hem zijn gegeven door de Cri- sis-invoerwet, de Tariefmachtigingswet, de Wet op de Ondernemingsovereenkomsten en de Vestigingswet Kleinbedrijf. Het streven van de regeering is bij voortdu ring gericht op uitbreiding' van den export. Verkoop door middel van automaten Ook de minister is van meening dat de ver koop door middel van automaten kan leiden tot ontduiking van de winkelsluitingswet 1930. zoodat een wettelijke regeling wellicht niet zal kunnen uitblijven. Bij nadere bestudeering van het aanhangige wetsontwerp betreffende dit onderwerp is hem gebleken dat nog uitvoerig overleg met belanghebbenden en deskundigen zal moeten worden gevoerd alvorens de zeer vele moeilijkheden van verschillenden aard. die zich bij dit vraagstuk voordoen, zullen zijn opgelost. Afbetalingsstelsel. Met de opvatting, dat uit het afbetalings stelsel ongunstige gevolgen kunnen voortsprui ten, kan de minister instemmen. Hij is echter niet overtuigd dat die geheel zullen kunnen worden weggenomen door strengere voor schriften. De huidige wettelijke regeling Is eerst sedert kort in werking en hij geeft er de voorkeur aan de resultaten daarvan, eventueel 111 samenwerking met zijn ambtgenoot van Justitie, nog eens nauwkeurig na te gaan al vorens zich over verder gaande wettelijke voorschriften te beraden. DREIGEND CONFLICT IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. EINDHOVEN 19 Maart. Heden hebben de vertegenwoordigers der vier arbeiders organisaties in de sigarenindustrie de huidige situatie in deze nijverheid onder oogen ge zien. Vastgesteld werd dat, indien de werkgevers van 1 April a.s. af geen zeer belangrijke ver betering invoeren, tegen dezen datum de sta king zal worden geproclameerd. Verschillende maatregelen, hiermede ver band houdend, werden voorloopig' vastgesteld. De organisaties zullen begin volgende week opnieuw bijeen te komen, teneinde dan defini tieve besluiten te nemen. Mannen in 't ivit. door HANS DE LA RIVE BOX. ET noodlottige spoorwegongeval in Augustus '35 nabij het viaduct van L. veroorzaakte zelfs op 18 mijl afstand van de plek van de ramp eenige ver warring. Het kwam omdat het Zaterdagavond omstreeks 8 uur was, toen het bericht van het ongeluk telefonisch werd doorgegeven aan het stadsziekenhuis in Bradford. Ik was toe vallig aanwezig, toen dr. Huter de tijding op ving en ik zie hem nog bij het telefoontaf eitje in de portiersloge staan. Slank, ernstig en on bewogen. Hoewel ik toentertijd assistent van professor Guilbert was, legde Hunter onmid- delijk beslag op mij. Ongeveer een kwartier later reden wij met ons zessen naar het station, waar een snelle locomotief en een wagon reeds gereed ston den. Nauwelijks waren de kisten verbandstof- fen en een aantal draagbaren ingeladen of de korte trein vertrok. Terwijl de twee ver pleegsters die ons vergezelden zich in een an der compartiment ophielden, namen wij In de voorste coupé plaats en van uit mijn hoek plaatsje had ik alle gelegenheid de gezichten van mijn metgezellen op mijn gemak te be- studeeren. De stemming was. hoe kon het anders, ge drukt. Wij wisten alleen, dat het ongeluk aan D-trein 48 was overkomen en dat twee wagons in den afgrond waren gestort. Van vier zijden was medische en militaire hulp onderweg. Er werd gesproken van een dozijn dooden en ruim dertig gewonden. Dr. Hunter zat het verst van mii af, vlak naast de schuifdeur van den doorloop. Terwijl de twee artsen naast bem fluisterend met el kaar spraken en rustig hun sigaar rookten, liet Hunter de minuten passeeren met strak naar buiten te kijken. Er was een diepe plooi in zijn voorhoofd, doch die plooi was er zoo vaak. Hunter was geen vroolijk mensch, zelden kon men hem zien lachen. Ik zelf was nog zeer jong en onerva|pn. Toch maakte het doel van deze onverwachte reis weinig indruk op mij, al zou het mijn eerste groote ramp worden. Ik geloof, dat ik toen reeds het ware doktersbloed in de aderen had. In elk geval wist ik, dat ik onder alle omstan digheden mijn kalmte zou bewaren; een ver eischte trouwens voor den chirurg! Naast mij zaten de jonge dokter White, die met een dochter van den ijzermagnaat Hilman verloofd was en dokter Dekoning, een geboren Hollander, die echter reeds twintig jaar in Engeland woonde. Zij waren in een luchtig ge sprek gewikkeld. Ik ving woorden als „film" en „bekoorlijk" en „aardig snoetje" op. Het lag voor de hand, dat zij met hun gedachten verre van het ongeluk waren. Maar ook de beide col lega's naast Hunter hadden het over een of ander interessant onderwerp. De oudste van hen, de bekende patholoog-anatoom Raymond glimlachte af en toe en zijn metgezel maakte tot twee keer toe de beweging van geld tellen. En terwijl ik het vijftal bestudeerde ging het door mijn hoofd, hoe wonderlijk dit alles fei telijk was. Hier zaten we met ons zessen en we waren op weg naar een tooneel van af schuwelijke verschrikking. Over enkele minu ten zou de trein stoppen, maar voor hij stil Ja, heusch, er zijn automobilisten, die hun wagen niet afsluiten als ze hem onbeheerd laten' staan I Ideaal, zooiets voor los loopende |ongens om zoo'n auto even te ..leenen" voor h „vroolijken avond I" En wat erop volgt Politie rechtbank11 Jrengt hen niet in verleiding: sluit uw iuto af 11 zou staan, zouden we reeds onze witte jassen aan hebben en de noodzakelijkste instrumen ten hebben uitgezocht. Het trof mij fel als een naaldenprik, hoe wonderlijk wij op wat ons wachtte, reageerden. En ik moest bekennen dat ik zelf ook niet, aan wat komen ging, zat te denken. Waren wij anders dan normale stervelingen? Of kwam Wet misschien omdat wij eenigszins afgestompt waren van ellende en narigheid? Was het wel verklaarbaar, dat deze vier medici op weg naar een ongeluk over geld en films en andere luchtige zaken zaten te keuvelen? Was het voor hen heel gewoon of speelden zij comedie? Ik zou het op dat oogenblik onmogelijk hebben kunnen zeggen. Neen, als ik eerlijk moest zijn, deed hun optreden niet sympathiek aan, hoeveel waar deering ik overigens voor deze collega's voelde. Ik vestigde mijn aandacht weer op Dr. Hun- ter. Tot mijn verbazing' sloeg hij onmiddellijk de oogen neer en ik voelde instinctief dat hij me een tijdje had zitten bestudeeren. Tege lijkertijd begreep ik echter ook, dat hij gera den had wat er in mij was omgegaan En alsof hij zich schaamde over het optre den van zijn vier collega's, stond hij plotseling op en verdween in de zijgang. Acht oogen vestigden zich op de deurope ning, waardoor hij zich had verwijderd. Toen keken ze elkaar aan en zwegen een moment. Maar toen Hunter even later onze coupé pas seerde met de handen op den rug gevouwen en het hoofd van ons afgewend, hervatten zij hun gesprek, alsof dit kleine incident van geen beteekenis was. De trein begon vaart te minderen. Ik stond op en begaf mij naar de verpleegsters, die reeds ijverig bezig waren met de verschillende toebereidselen voor onze komende taak. Dr. Hunter stond aan het eind van de gang. Hij stond doodstil en tuurde in gedachten ver zonken naar buiten. „Dr. Hunter heeft geen haast", merkte ik glimlachend op, terwijl ik mijn witte jas uit vouwde. Een der verpleegsters richtte zich op en keek mij onderzoekend aan. Toen sloot zij, alsof zij vermoeid was, de oogen. „Zijn zoon zou met D-trein 48 thuis komen vanavond", antwoordde ze me.t stil verwijt in haar stem. (Nadruk verboden. Auteursrechten voorbehouden) In kisijes van 25 en 50 sluks In kartonnen doozer van 10 stuks a 60,1 (Adv. Ingez. MedJ De „Nieuw Amsterdam". Technische proeftocht. ROTTERDAM, 21 Maart. De „Nieuw Amsterdam", het vlaggeschip van de Hol landAmerika lijn, waarvan dc kiel gelegd werd op 3 Januari 1936, heeft hedennacht tegen half vier, derhalve eenige uren vroeger dan aanvankelijk was vastgesteld, met eenig# honderden g'enoodigden zijn eersLe reis aan vaard; een technischen proeftocht naar de kust van Schotland en naar de haven van Boulogne-sur-Mer, welke geregeld door de schepen van de H.A.L. wordt aangeloopen. Te ongeveer tien minuten over drie uur, toen alles voor deze eerste afvaart gereed was, werd order gegeven om de boordr en toplichten te ontsteken, waarmede de laat ste toebereidselen voor deze reis een eind namen. Met een achttal sleepbooten, dat assisten tie verleende, werd tien minuten later de .Hieuw Amsterdam" de rivier opgesleept, ge- convoyeerd door een vaartuig van de rivier politie. Nadat de verschillende manoeuvres om het schip in goede richting te brengen, met goed gevolg waren volbracht, kon de sleep om ongeveer half vier de reis naar Hoek van Holland aanvaarden. Angstige oogenblikken. Naar Het Volk meldt heeft men op de werf van de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij Zaterdagmiddag, benauwde oogen blikken meegemaakt. Een zooals later bleek vrij onbeteekenende brand in een tankboot, veroorzaakte zoo'n geweldige rook dat Ieder een zwaren brand vermoedde in een scliip. dat op zeer korten afstand van Neerlandsch vlaggeschip „De Nieuw Amsterdam" lag. Snel en doortastend optreden had tot gevolg, dat de scheepsbrand spoedig was overmeesterd. Tijdens hevig noodweer stortte in Rio de Janeiro een geheel blok huizen in. Twintig personen kwamen hierbij om het leven. P. J. DE KANTER 70 JAAR. 's-GRAVENHAGE, 19 Maart. Ter gelegen heid van den zeventigsten verjaardag van den heer P. J. de Kanter. algemeen voorzitter van het Alg. Ned. Verbond, voorzitter van „Neder land in den Vreemde", directeur van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten en oud-lid van de Tweede Kamer, is vanmiddag in Hotel Wittebrug een druk bezochte receptie ge houden. Opgemerkt werden o.m. dr. II. Colijn, ■minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, mr. J. A. de Wilde, minister van Fi nanciën, prof. dr, J. R. Slotemaker de Bruïne, minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. J. Limburg, lid van den Raad van State, mr. P. Droogleever Fortuyn, bur gemeester van Rotterdam en voorzitter van de vereeniging van Nederlandsche gemeen ten. De heer J. N. Pattist, rijksinspecteur van het onderwijs, sprak den jubilaris toe namens het Alg. Ned. Verbond. Namens dat verbond bood spr. den jubilaris zijn door Piet van dei- Hem geschilderd portret aan. De heer Zuyderhoff. sprekende namens .Oost en West", memoreerde met waardee- ring de samenwerking, die sinds twintig jaar tussclien zijn vereeniging en het A.N.V. be staat. Als voorzitter van de Algemeene Reken kamer stelde hij de verdiensten van den heer De Kanter in het licht. Generaal A Hoogeboom bracht voor de Vereeniging „Nederland in den Vreemde" den jubilaris hulde. Mevr. Veen—Brons (Famke), oud-hoofdbe stuurslid van het A.N.V.uitte haar geluk- "enschen in dichtvorm. De jubilaris dankte in een kort woord. Ei- waren vele bloemen en telegrafische ge lukwenschen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7