E'i KRUSCHENSALTS GORDIJNEN WASSEN Rubriek voor Vragen DTNSD:-XG 22 MAART 1938" IT A'A RE EM'S ID A G BEAD S ,I)e Moskousclie processen" De heer H. Sneevliet voor het I. S. F. Gisteravond hield de heer H. Sneevliet voor de leden van de afdeeling Haarlem van het Internationale Solidariteits-Fonds in een openbare vergadering in Odeon een rede over het onderwerp „De Moskovische pocessen". De C.P.V. en de V.V.S.U. waren uitgenoo- digd om te debatteeren doch beide vereeni- gingen hadden aan die uitnoodiging geen ievo^g gegeven. Nadat de voorzitter de ver gadering had geopend nam de heer Sneevliet hfrt, woord. Een der kenmerken van het Stalinisme in on.s land is debatschnwheid geworden, aldus spr. Het Rusland-drama ligt dichter bij het gebeuren in Oostenrijk en Spanje dan oogen ic hijnlijk lijkt. Als men van de bombarde menten op Barcelona leest vraagt men zich af waar of nu al die Russische vliegtuigen zijn, die in Spanje zouden zijn en Barcelona (och zeker wel zouden kunnen verdedigen. Sedert 1934 is Rusland sterker dan het se dert 1926 het geval was. Inplaats van een centrum te zijn van geestelijke klaarheid is Moskou geworden een leugencentrale zonder weerga, aldus spreker. Mussolini dankt Stalin in een artikel in de Popoio d'Italia voor de diensten die hij met zijn processen aan het fascisme heeft bewezen. Uit den mond der eenvoudigen zult ge de waarheid vernemen. De eenvoudige zegt: als dat socialisme In Rusland is bewaar ons er dan voor. Als alles waar was zooals het volks dagblad het beweert zou Lenin een soort roo- verhoofdman zijn geweest. Wij verdedigen Lenin voor de arbeiders, als wij de bezoe deling afwijzen, aldus spr. Jagoda is door Stalin opgenomen en op den stoel van volks commissaris gezet. Stalin maakte Jagoda klaar voor zijn werk. Jagoda heeft het uro- ces tegen „de 16" gevoerd. Wij hebben in Rus land te maken met het afslachting van dege nen van het kader van Lenin door hem. die zich als erfgenaam van Lening's ideeën be schouwt. Lenin schreef eens dat Stalin te grillig en te bruut was voor de leiding van het secreta riaat van de party. Boecharin heeft een getuigschrift uit de laatste dagen van Lenin. Lenin schreef dat Boecharin één der beste theoretici van de communistische partij was. Tot het uitbreken van de revolutie was Wisjinskl niet in de arbeiderspartij te vinden. Pas in 1920 wordt hij lid van de communis tische partij. Stalin vond ln 1923 een spook uit „Het Trotskisme". De naam is ontdekt door den vijand en werd in het Russische le ven tot den zondebok gemaakt. Vergeleken bij het socialisme heeft het Trotskisme ech ter niets anders eigens dan de theorie der permanente revolutie. Tusschen Stalin en Trotski bestaat een verschil van meening ta.v. de ontwikkeling van het communisme. Stalin laat verkondi gen dat het socialisme alleen in Rusland ge bouwd kan worden. Trotski wil het interna tionale communisme, omdat dit z.i. het eenig bestaanbare communisme is. Kirof werd ver moord door een jongen Stalinist. De Gepeoe was op de hoogte van dezen aanslag, aldus spr. Van dien tijd af spannen Jagoda en Stal'n samen om politiek voordeel te slaan uit den moord op Kirof. namelijk door mid dels onteerende processen opposante figuren uit de communistische beweging met geweld uit den weg te ruimen. Bij het eerste proces worden de slachtof fers o.a. beschuldigd van medeplichtigheid aan dén moord op Kirof. Er zijn geen mate- rieele bewijzen voor de schuld der slacht offers. Zelfs in een kapitalistische maat schappij is een bekentenis niet voldoende voor veroordeeling. Er moeten daarvoor ma- terieele bewijzen zijn! Aldus spr. Het tweede proces vond in Siberië plaats. Sabotageeis dan de beschuldiging. Een paar maanden later worden bekende generaals neergeschoten. Toechatsjetski deed van het begin af aan mede aan de communistische beweging. Acht menschen uit de „roode Oc tober" werden veroordeeld. Stalin heeft de zaak van het socialisme in het gedrang gebracht. Dit maakt vele arbei ders in deze tijden moedeloos. Proletarische dictatuur is in een over gangstijd naar het socialisme noodlg. aldus spr. Wij moeten met het vuile badwater van het Stalinisme het kind van de dictatuur niet weggooien. Spreker's rede eindigde on der applaus. Daarna volgde een debat. Voor den Politierechter. Onder vrienden. Een kruidenier deed zijn zaakje aan een kennis over, ontving den koopprijs en vertrok uit het perceel met medeneming van zijn eigendommen, voorzoover die niet verkocht waren. Tot die eigendommen zou ook nog een kist met kruidenierswaren behoord hebben, welke door den gelukkigen kooper cadeau ge geven zou zijn, van welke cadeaugeverij de kooper nu echter geen herinnering meer had. De verkooper was er zeker van en vertelde aan een kennis, bij wlen hij in pension was of ging, wat hij alzoo gekregen had en die mededee- ling zou den ander zoo van de wijs gebracht hebben, dat hij opeens ook lust gevoelde om in den winkel te gaan grasduinen. Hij deelde dit den ex-winkelier mee en deze was al da delijk bereid om een handje te helpen. Daarop gingen ze samen naar den winkel om bij den nieuwen winkelier een praatje te maken en een kopje koffie te drinken, welk bezoek eeni- ge malen herhaald werd, zoodat het heel niet vreemd voorkwam beiden in den winkel te zien. Tijdens de koffievisite bleef de inventa ris onaangeroerd, maar nu gebeurde het ook, dat de winkelier, die er heel alleen woonde, zijn huis verliet en daarop loerde de vrouw van den kameraad van den vorigen winkelier, die haar man dadelijk een seintje gaf en daar gingen de beide mannen, die nog een sleutel der winkeldeur ter beschikking hadden, naai en in den winkel, pakten links en rechts wat weg zonder te groote gaten te maken en brach ten den buit naar huis. Dat spelletje beviel zoo goed, dat het winkeltje ten slptte op een ruiende kip ging gelijken, wat den nieuwen eigenaar niet kon ontgaan. Zijn beide vrien den, die nog geregeld op koffievisite kwamen, DE TOESTAND VAN MR. DR. A. BARON RöELL. De toestand van den Commissaris der Ko ningin Mr. Dr. A. baron Röell, die in verband met het hem op 1 Maart j.l. overkomen ver keersongeval, dat hem een intra-articulaire kniefractuur heeft veroorzaakt, in de Maria- Stichting wordt verpleegd, geeft reden tot te vredenheid. Het genezingsproces heeft een gunstig verloop en. naar het zich laat aanzien, zal de Commissaris over eenige weken zijn werkzaamheden volledig kunnen hervatten. VERKOOP BOUWTERREINEN. 3. en W. stellen den raad voor de volgende bouwterreinen te verkoopen aan B. Ooms 1726 M2. aan de Lorentzkade voor f 20.916. Aan de N.V. „Vondelkwartier" 2323 M2. aan de Antonides van der Goesstraat tegen f 9 per M2. en 1212 M. aan de Jan Luycken- straat eveneens tegen f 9. Aan A. G. Bastiaenen en A. G. Lubben 1969 M2. aan den Orionweg voor f 13.200. Aan J. W. Kamerling 133 M2. aan de Jacob van Lennepiaan tegen f 10. IIEEREN VANAF ƒ1.— PER WEEK. Elegant, modern Costuum n/maat v.a. ƒ35. Vraagt coupeursbezoek met stalen. U belt 17273 of brieven: SCHAGCHELSTRAAT 19c (naast Slager's Verfhandel). (Adv. lngez. Med.) Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. Rheumatische pijn, spit, jicht, etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten in Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende atvoer- organen krachtig aan te sporen. Kruschen Salts zal ook U snel en afdoende helpen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG (Adv. lngez. Med.) niet in het minst wantrouwende, begreep de winkelier er geen steek van, dat zijn winkeltje leeg raakte en er geen geld in kas kwam in verhouding tot hetgeen verdwenen was, tot dat zijn aanstaande, die wat minder goed van vertrouwen was, de aandacht op de beide kof- fievrienden ging vestigen. De politie ging op zoek, vond een aantai artikelen bij de beide vrienden, waardoor zij in het politiebureau kwamen en de juffrouw, die voor uitkijk had gespeeld, het op de zenuwen kreeg. De politie deed de gevonden winkelgoederen den terugweg weer aannemen, maar de win kelier ging aan 't inventariseeren en toen bleek, dat er wel voor 300 weg was, terwijl er maar voor 75 was terug gevonden. Nu kwam uit, dat de ex-winkelier bij zijn vertrek klanten had meegenomen en aan hen goede ren had verkocht. De twee vrienden stonden thans terecht voor diefstal en zeiden, dat ze veel berouw hadden, dat ze de schade wilden vergoeden en al gedeeltelijk vergoed hadden, alles in de hoop op een voorwaardelijke straf, waartoe het re- classeeringsrapport eenïgszïns het uitzicht opende, maar de officier vond het zoo'n zeld zaam gemeene streek, dat hij voor een voor waardelijke straf niet te vinden was en drie maanden onvoorwaardelijk eischte. De verdedigers wezen erop, dat de verdach ten nooit te voren veroordeeld waren en dat ze onnadenkend en dom waren geweest. De eene verdachte nam een houding aan of hij het kwalijk nam. dat hij vervolgd werd, welke houding heel geschikt was om hem een onvoorwaardelijke straf te bezorgen. Niette min wilde de politierechter het nog eens met voorwaardelijk probeeren. gelet op het blanco strafregister, maar met de bepaling, dat de schade welke, na hetgeen teruggegeven en reeds betaald was, op 75 werd geschat, moet worden vergoed. De koning der smokkelaars. Zoo noemde de rijksadvocaat een man, die terechtstond voor het smokkelen van cigaret- tenpapier of liever voor het vervoeren van ge smokkeld papier. Tech was die man nooit ver oordeeld, maar dat was volgens den rijksad-, voeaat nu juist het koninklijke, dat hij zóó ge slepen was, dat hij allen belastingambtenaren te slim af was. Hij, als koning der smokkelaars liet zijn onderdanen de zaakjes opknappen en bleef zelf buiten schot. Maar dat nam niet weg, dat zijn reputatie bij de fiscale ambte naren zoo gevestigd was, dat hij zelfs de eer genoot in het rapport van de Volkenbonds commissie te Genève vermeld te zijn als co- Ski-idylle. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Op de „Hiswa" tentoonstelling, die in de Apollohal te Amsterdam van 25 Maart tot 3 April gehouden wordt, zal o.a. ook bovenge noemde Bond vertegenwoordigd zijn met. pro pagandamateriaal. Het Bondsdoel. bestrijding van den verdrinkingsdood uit het binnen water. uit de zee. uit het ijs en uit te w'ater gereden auto's zal door woord en beeld, door overzichten en statistieken, door platen, kaar ten bekend gemaakt worden, maar ook tal van reddingsmiddelen en modellen luisteren de stand op. De zeereddingsmiddelen van de IJmui- der brigade zijn in verkleinde modellen aan wezig. zooals de rijdbare haspel, en de red- dingsvlefc ,.De Adriaan". Van Bloemehdaal de schitterende reddingsflotteur ,.De Evaneha" en de strandwagen. Jaarverslagen, insignes, sprekende opschrif ten, diploma's fleuren de uitstalling op. Tegen den geringen prijs van slechts f 0.10 zijn ver krijgbaar de boekjes: „De gevaren der zee voor baders en zwemmers" en „Het redden van drenkelingen uit auto's." Deze brochures be vatten tal van nuttige wenken en raadgevin gen. Leden van de Amsterdamsche Reddingsbri gade zullen steeds aanwezig zijn om gewensch- te inlichtingen tc verschaffen. r was 's nachts veel versche sneeuw gevallen in het Tiroolsche dorp, het geen gunstig' was voor den ski-wed strijd, die dien dag zou worden ge houden, Madeion Seymour keerde hier elk jaar weer terug. Na een jaar van "hard werken, ze gaf muzieklessen te Parijs, kwam in de eenzaam heid van dit grootsche berglandschap uitrus ten van het woelige leven in de lichtstad. Sedert den vorigen winter was er een reden temeer, waarom zij dit eenvoudige dorp ver koos boven de een of andere wintersport plaats. Zij had toen namelijk kennis ge maakt met Zol tan Gstrein, een knappe ski- leeraar. Ze hadden dagelijks geoefend, eerst maar heel eenvoudige oefeningen in het rem men. glijden enz., daarna leerde zij ook de Christiania en de Telemark-zwaai. Al heel spoedig trokken zij dagelijks de bergen in en nam hij haar mee op steeds ge>vaagder toch ten. Hij had haar bewonderd om haar durf en uithoudingsvermogen. In keurige lange serpentines slingerde hun spoor naar boven en met het naar beneden glijden slaagde Madeion er ook mestai in met een mooi uit gevoerde Telemark weer precies in het spoor van haar partner te glijden. s Avonds gingen zij altijd nog wat dansen en dit jaar was er veel meer initimiteit in hun gesprekken gekomen. Hij had haar verteld van zijn jeugd, kind van de bergen, waarvan hij boven alles hield. Hij vertelde haar van zijn ongelukkig huwelijksleven da'&rna. eerste jaren waren goed geweest, daarna was zijn vrouw zwaar zenuwziek geworden. Zij was caïnesmokkelaar, evenals een andere Hollan der, die zijn speciale vriend is en hier al tal van vonissen voor smokkelarij achter den rug heeft. Die windt er trouwens geen doekjes om dat hij zich aan de smokkelsport wijdt. De rijksadvocaat gaf een lange lijst van alles wat men wist of vermoedde en meende dat, nu de smokkelkoning eindelijk eens tegen de lamp was geloopen, hij er niet zoo gemakkelijk moest afkomen, waarom hij den officier ver zocht een zware gevangenisstraf te eischen. Nu kwam ec liter 's konlngs verdediger aan het woord en rafelde de acte van beschuldiging zoodanig uit, dat er niet veel van over bleef. De verdediger betoogde dat zijn cliënt feitelijk een braaf burger was, want hij leverde co caïne- en andere smokkelaars aan den fiscus over. Wat de smokkelarij van het cigaretten- papier betreft, daar was de man ook onschul dig aan. Hij was met zijn bovengenoemden vriend uit Genève gaan zwemmen en zoodoen de had hij plaats genomen in diens auto, ge heel onbewust van het feit, dat daarin een ge heime bergplaats met gesmokkeld cigaretten- lapier was en onschuldig was hij zijn vriend lehulpzaam geweest bij het uit den wagen ha len van een koffer. Eerst toen die koffer open viel zag hij. dat ei boekjes van dat papier in zaten en feitelijk drong het niet eens tot hem door, dat dit gesmokkeld papier kon zijn. Maar zoo onschuldig bekeek de politierech ter den verdachte toch niet, want deze had relaties met smokkelaars en wist heel goed. dat zijn medezwemmer een verhard smokke laar was. zoodat het praatje van de onschul dige kofferdrager ij niet aannemelijk was. De officier eischte 6 maanden gevangenis straf, de politierechter gaf er drie. Een grijpgrage huishoudster. Iemand ging een dagje uit logeeren en toen hij terug kwam was zijn huishoudster verdwe nen en niet haar 15, een gouden horlogeket ting, een taschje en een damesmantel. De juf frouw had een andere betrekking ln Den Haag gevonden en daar kon ze haar handen ook niet thuis houden, zoodat ze daar nu in het Huis van Bewaring zit. Het bleek voorts, dat de juffrouw overal stal, waar ze kwam en dat ze al eens 2 maanden onvoorwaardelijk en eens 3 maanden voorwaardelijk heeft gekre gen, welke laatste straf ze ook heeft moeten uitzitten. Ze bekende diefstal van 10 en' een horlogeketting, maar den mantel had ze, zei ze. gekregen; maar hoe het zij, ze had gesto len en daarvoor moest ze 14 dagen gevange nisstraf in ontvangst hemen; de eisch was een maand. Een hardnekkig overtreder. Een Amslerdamsch expediteur was in over treding van de wegenbelastïngwet en de rijks advocaat deelde mede, dat dit nu al de hon derd zes en dertigste bekeuring was. Met het aantal stijgt de boete, zoodat deze expediteur zich al boeten van twee- en driehonderd gul den zag toegewezen. Nu was men aan den top van den boeteheuvel gekomen en de rijks advocaat vorderde het maximum bedrag van 500. Het moet een zeer voordeelig expeditiebe drijf wezen, dat gelaten die hooge boeten op zijn onkostenrekening kan schrijven, want ge laten was de ondernemer, die op de vraag, wanneer daar eens een eind aan kwam, niets anders zei dan: „Ja, dat zijn zoo van die om standigheden; als ik dat allemaal zou moeten vertellen". Hij kreeg de gevraagde 500 in zijn debet te boeken. OVERPLAATSING. B. en W. stellen den raad voor te besluiten tot overplaatsing van den heer N. Dijkstra als onderwijzer van de Van Zeggelenschool (Allard Piersonstraat) naar School 32 in de Karolingenstraat. De S. D. A. P. volksbeweging. Een bijeenkomst in het gebouw van den Protestantenbond. In het gebouw van den Protestantenbond hield de S. D. A. P. gisteravond een bijeenkomst waar Dr. W. Banning en Dr. W. v. d. Goes van Naters het onderwerp behandelde: S. D. A. P.-Volksbeweging. De heer W. Huygens, de voorzitter van de afd. Haarlem ni van de S. D. A. P. opende de bijeenkomst met 'n korte welkomstrede. Dr. Banning die vervolgens het woord kreeg be gon met uiteen te zetten dat het socialisme steeds geweest is: een veeleenheid. Socialisme is sociale gerechtigheid. Onder de socialisti sche maatschappij verstaan we een klasselooze maar wel sociaal gedifferentieerde maat schappij. Het verzet tegen het kapitalisme komt in de twintigste eeuw uit verschillende kringen en niet alleen uit die van het proletariaat. De socialistische beweging herinnert zich op het oogenblik dat zij niet alleen de sociale ge rechtigheid voor de arbeiders nastreeft. Deze gerechtigheid is niet het bepaalde privilege van een groep maar is voor allen. De socialistische idee is 'n idee van de West- Europeesche cultuurwereld. De zedelijke be- teekenis van den arbeid wordt thans, nu het arbeidsproces ontwricht is, hoe langer hoe duidelijker. Het socialisme is eigenlijk een poging om de kapitalistische verwording ongedaan te maken. Spr. besprak vervolgens het nieuwe beginselprogramma van de S. D. A. P. De S. D. A. P. heeft zich hierin uitgesproken als verdedigster van de vrijheid en de demo cratie. Van proletarische beweging is de S. D. A. P. volks- en cultuurbeweging geworden. Na de pauze sprak dr. W. v. d. Goes van Naters. Het moderne socialisme steunt op de feiten dat, anders dan in het Marxisme voorspeld werd, de middenstand en de kleine boeren zich, zij het ook onder moeilijke omstandig heden, hebben gehandhaafd, aldus spr. Het kapitalisme was onmachtig om de crisis te verhinderen of zelfs maar te verzachten, hier door kwamen er nieuwe groepen van men schen zonder redelijke bestaansmogelijkheid. Het verzet van deze groepen komt voort evenals dat van de arbeidersgroepen uit het verlangen naar een redelijk bestaan. De S. D. A. P. verwerpt de opvatting dat de Staat zich zoo weinig mogelijk met de econo mische zaken moet bemoeien, zij verwerpt ook den „totalen" en den „standen"staat. De S. D.A. P. wil een staat die een orgaan is van de vrije volksuiting ter behartiging' van de gemeen schap. Het Plan van den Arbeid is een uiting van de gedachte dat het dringend noodzakelijk is den staat sociaal te reorganiseeren. Het moderne socialisme wil geen staats socialisme maar huldigt de gedachte van de sociale maatschappij. Dit socialisme steunt op twee zuilen: de economische ordening en de geestelijke vrijheid. Voor deze geestelijke vrijhoeid, voor dit kostelijk cultuurgoed aldus besloot spr. moeten wij met alle kracht strijden. De bijeenkomst werd vervolgens door den heer Huygens gesloten met een opwekking om de S. D. A. P. te steunen. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. a&ggj (Adv. lngez. Med.) nu al jaren in een inrichting, volgens den dokter een ongeneeselijk geval, maar toch voelde hij zich nog steeds aan haar gebonden. Madeion dacht er maar niet verder over na, ze hield van dezen man, zoon van de bergen, en ze nam deze weken van geluk als iets na tuurlijk. Ze voelden beiden hun samenhoorig- heid, èn door den sport èn door hetgeen zij van elkaar wisten. Deze dag zou een ware triomfdag voor Zol- tan worden. Hij had haar gevraagd of zij het goed vond, dat hij deelnam aan de ski-kam pioenschappen en zij, zeker van zijn overwin ning, had toegestemd. De skiërs waren reeds vroeg in den morgen naar boven gegaan, het was een zware tocht maar voor Zoltan was dit een peuleschilletje. Madeion had een plaatsje veroverd vlak bij de finish, een en al spanning of haar favo riet eerste zou zijn. Het werd een opwindenden strijd want er waren zeer veel goede skiërs bij Op en af, met duizelingwekkende vaart gle- len zij voort. Daar waren ze bij de laatste helling. Ma deion kon hen nu goed volgen, het was een alleraardigst gezicht, die wemeling van ge kleurde truien tegen de witte sneeuw, Met ra- 'ende snelheid kwamen ze aansuizen en zie Zolan was vooraan. Hij had een fel oranje trui aan, maar desondanks zou ze hem toch EEN ADRES AAN DEN RAAD. Bij den raad van Haarlem is ingekomen een adres vqn H. W. Thoolen om vergoeding wegens vernietiging van zijn bedrijf door den aanleg van wegen nabij de Rollandslaan. B. en w. zullen op dit adres praeadvies uit brengen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 23 MAART 1938. Programma I: Hilversum II. Programma H: Hilversum I. Programma ni. 8.00 Keulen. 9.50 Diversen. 10.40 Parijs Radio. 12.05 Radio P.T.T. Nord. 12.20 Ned. Brussel; 1.30 Keulen. 2.20 Radio P. T.T. Nord; 3.05 Parijs Radio. 3.35 London Re gional. 4.50 Keulen. 5.20 Fransch Brussel 6.21 London Regional; 6.40 Keulen. 7.05 Fransch Brussel; 7.20 Keulen; 8.20 Fransch Brussel 8.35 Parijs Radio. 10.50 Keulen. 11.20 Dan- marks Radio of Diversen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen. 10.35 London Regional. 1.05 Droitwich 2.20 London Regional. 3.10 Droitwich. 6.40 London Regional. 7.20 Droitwich. Programma V: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Over land en zee op bezoek bij Japan, China, Zweden, Frankrijk en Duitschland. 1. Eine Lustige Eisenbahn fahrt, Orkest met zang; 2. Japanischer Laternentanz, Sym- phonie orkest. 3. Graf Zeppelin Weltreise, Idem. 4. Chinesische Strassenserenade, Idem. 5. On a local traïnjoumey, Intern. Novelty or kest. 6. Hej pa du en Alpvalsen, Duo Ja. 7. Be- sid, the seaside of other lands. Reg. Dixon. 8. Prener mes roses en Parle moi. Lucienne Boyer; 9. A sailors adventures. Inter. Novelty orkest; 10 Rheinlanderpotpourri, Blaasorkest 11. Marineliederpotpourri, orkest. 8.0012.00 Diversen. (Adv. lngez. Med.) FILMVOORSTELLING „LENTE OVER EUROPA". Gistermiddag wercl voor de leden van de vereeniging van huisvrouwen een filmvoor stelling gegeven in de tuinzaal van het Con certgebouw. De heer H. C. Verkruysen, uit Haarlem vertoonde zijn Lentefilm „Lente over Europa". De vervaardiger heeft zich, naar hij zeide, bij de vervaardiging van zijn film tot taak gesteld iets te maken waarvan men kin derlijk kan genieten, zonder zich af te vragen waar hetgeen men ziet is of wat het precies is. De heer Verkruysen is in dit streven zeker ge slaagd. Wij zagen een lentegedicht in beelden. De opnamen waren zeer goed verzorgd. We volgden de Lentezon, zooals ze over ons eigen land schijnt, en ook zooals ze nieuw leven schenkt aan het landschap in andere landen, Italië en Duitschland in Nördling Rothen- berg a.d. Tauber en langs de Moezel) en Frankrijk. Het cameraoog onthulde talrijke aardige plekjes en tafereeltjes, die gekoesterd werden door het lentelicht. Vele dames hadden dezen middag de zon buiten even voor de zon binnen geruild. Zij zullen er zekér geen spijt van hebben gehad. HONDERDEN HJL. HAKHOUT EN DENNEN BOSCH VERBRAND. BLADEL, 21 Maart. Vanmiddag omstreeks twee uur is brand ontstaan in de heide onder Het Broek te Netersel. De brand breidde zich snel uit en sloeg over naar het Kwikbosch. Door wind en vluchtend wild werd de brand in verschillende richtingen verspreid langs randen hakhout, zoodat in korten tijd op tal van plaatsen brand was uitgebroken. Ondanks het feit, dat tallooze personen het blusschingswerk hadden aangevat, bleek dit onbegonnen werk. De brand plantte zich over de Beerse op het gebied van Westerbeers en Casteren voort. Honderden H.A. gemeentelijke en particuliere bosschen hakhout en jong dennenbosch zijn door het vuur verteerd. Aan gezien de brand Maandagavond te zeven uur nog voort woedde, is de schade nog niet te overzien. Zij wordt gedeeltelijk door verzeke ring gedekt. bij Wasserij Klewcfpark. Sanlpooilerslraal 41 - Tel 10131 - Haarlem (Adv. lngez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen zvaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- ■III uit duizenden aan zijn heele houding hebben herkend. Hij was nu nog maar eenige meters van haar verwijderd, er was nu geen span ning meer in zijn gezicht, zeker als hij was van zijn overwinning. Daar gleed hij door de finish, de andere skiërs nog een flink stuk achter zich latend. Madeion was stralend van blijdschap over zijn succes en s' avonds gingen ze met het heele stel skiërs feestvieren om den nieuwen kampioen te fêteren. Toen opeens de feestvreugde in de danszaal was ten toop gestegen, de vloer was bezaaid met serpen tines kwam er een telegram voor Zoltan. Haastig scheurde hij het open. Madeion be studeerde zijn gezicht om er zijn gedachten af te lezen. Het bericht scheen hem hevig te schokken, althans hij gaf haar een wenk om met hem mee te gaan en samen verlieten ze het feest. Thuisgekomen vertelde hij ha&r zoo voorzichtig mogelijk, dat hij bericht had gekregen van den dokter van zijn vrouw, dat ze aan de beterende hand was en waarschijn lijk wel heel spoedig weer thuis zou mogen komen. Het was Madeion of ze een slag in haar gezicht kreeg, de eerste oogenblikken was ze niet in staat de feiten onder oogen te zien. Maar toen drong het langzamerhand tot haar door, dat aan dit alles een einde moest komen. Zoltan zei haar ook, dat hij zijn vrouw dit verdriet niet mócht aandoen. Zij zou zeker weer opnieuw instorten. Dit was dus het einde van een mooien droom. Den volgenden morgen namen ze afscheid. Zol tan had haar verzocht het hem niet nog moei lijker te maken en het werd dus een kort af scheid, hoe zwaar dat Madeion ook viel. Zacht •naakte ze zich uit zijn omarming los. En zoo keerde ze alleen met haar ellende naar Parijs terug. Nooit kwam ze echter meer in dit heerlijke •listige dorp in de bergen, waar ze zoo van mcl gehouden, maar dat ze nu haatte, omdat net zoo wreed een einde maakte aan hun ski- De antiooorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vragei-, van nut kan zijn, ivorden tevens in ons blad ge plaatst. PLANTEN. "VRAAG: Ik lieb 10 geraniums de wintermaan den binnen gehouden. De meeste daarvan zitten vol nieuwe spruiten. Wanneer is het de tijd om ze te stekken en hoe is verder de behandeling? Moe ten zij nog binnen blijven? ANTWOORD: U kunt nu de scheuten eraf ne men en afzonderlijk in potjes gevuld met zand stekken. De plantjes dan in een bakje of in de kamer zetten. U moet ze zeker tot midden Mei binnen houden. RECEPTEN. VRAAG: Hoe krijg ik uit licht gebeitst eiken hout (stoel- en tafelpooten) zwarte vlekken van voetschoppen? ANTWOORD: Met terpentijn schoonmaken en met goede was nawrïjven. VRAAG: Hoe moet ik een licht beige peau de pêche manteltje schoonmaken? ANTWOORD: In waschbenzine. (Geen vuur of vlam in de nabijheid). VRAAG: Hoe verwijder ik ijzerroestvleklcen uit een witte gummi regenjas? ANTWOORD: Op de vlek een kristalletje zu ringzout leggen en daarop heet water laten drup pelen. Met lauw water nasponsen. DIVERSEN. VRAAG: Wat mag ik meenemen voor bezoek aan familie in Duitschland, zooals koffie, thee, sigaren, enz,? ANTWOORD: Als bagage mag u meenemen 25 sigaretten, 10 sigaren en 50 gram tabak. Voor koffie en thee moet u hooge invoerrechten beta len, n.l. voor koffie 3 R.M. plus 2 pCt. van de waarde en voor thee per 5 lc.g. of minder 5 R.M. per k.g. plus 2 pCt. van de waarde. VRAAG: Moet een politie-agent. wanneer hij zijn examen aflegt, grondig op de hoogte zijn met de moderne talen of is dat geen vereïsente? ANTWOORD: Dit is niet voor alle gemeenten hetzelfde. Voor Haai-lem is het bijv. geen ver- eischte maar wel een aanbeveling. VRAAG: Wat was het saldo der wereldjam boree 1937 en welke bestemming is aan dit be drag gegeven? ANTWOORD: Deze zaak is nog niet geheel af gewikkeld, maar in ieder geval is een eventueel batig saldo ln de eerste plaats bestemd voor aan vulling van het Rambonnetfonds, dat oorspron kelijk is ingesteld ter aankoop en installatie van een buitencentrum voor de Ned. Padvinders. VRAAG: 1. Hebben B. en W. van Beverwijk besloten den werktijd van chauffeurs te stellen op 14 uur per dag (S4 uur per week)? 2. Hoeveel uur werken chauffeurs per week en waar ligt dan de schuld bij oververmoeidheid? ANTWOORD: 1. Zeer binnenkort wordt deze zaak zoo geregeld: de chauffeur werkt 13 uur per dag, aanééngesloten. Om de 5 dagen een vrijen dag'. Dus in 12 dagen mag niet meer worden ge wei-let dan 130 uur. Tusschen do perioden van 13 uur komt een rusttijd van 10 uur. 2. Het zal dus nu voortaan niet meer por weck gaan.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10