Heeren Hoeden -specialisten foede films eiju CINEMATOGRAFISCHE INVENTARIS. prijzen../6.50tot.:22.50 GR.HOUT5TR.hoek GR.MARKT HAARLEM ARTURO TOSCANINI Vocht is de vijand van den rheumatieklijder URODONAL Voordrachtavond r> T y W X "G 22 M 'AART I93S HA ARC EM'S DAGBESD Nabeschouwing van film werken van den laatsten tijd. (ii) Zooals we reeds in de inleiding tot onze ci nematografische inventaris schreven is het de bedoeling ons zoo nu en dan op ons gemak af te vragen wat we nu wel in de bioscoop ge zien hebben en wat niet. We maken dus weer eens de inventaris op van de goede dingen, die de films ons in den laatsten tijd hebben ge bracht en schrijven de slechte af. Om op die manier op den duur tot een zuiver begrip te komen van wat film was, is en worden kan. Nietwaar, kunst is een schoon ding in het menschenleven, en zij, die de gewaarwording ervan kennen op welk gebied ook moeten ervoor zorgen dat ook anderen deze deelachtig kunnen worden. Opckit zij uit het cirkelleven van alledag opgeheven worden tot een niveau waar zij met recht kunnen zeggen zich als mensch van alle andere levensvormen op deze aarde te onderscheiden. Want kunst schep pen en kunst ondergaan" beteekent het zich ontrukken aan de materieele wet van vraag en aanbod, beteekent het in :t leven roepen van dingen om hun loutere schoonheid en niet om hun nut. Men mag zich niet vergissen, kunst is niet hetgeen de menschen het liefst doen, een ontspanning, neen, kunst is juist een inspanning, maar niet gebaseerd op de vraag-: is het nuttig? maar gericht naar het geloof: het is schoon, het is goed. Kunst is het sym bool van de onvergankelijkheid der mensch- heid. En als zoodanig mogen we in deze tijden nu velen onzer van den eenen dag in den an deren leven, de kunst hoog waardeeren. Ge zult U misschien afvragen: wat heeft dit alles met film te maken? En dan antwoord ik: veel, zeer veel. De journalistiek gaat uit van feiten. En ik baseer mijn bespiegeling over kunst op het feit, dat er ook in de film een streven naar kunstuitingen meykbaar is. Een film, die niet gemaakt werd met de vraag: Hoe verdien ik er het meest aan? Een film als Willi Forst's ..Serenade" zou et telijke jaren geleden nog lang niet het be scheiden succes ten doel gevallen zijn, dat zij thans gehad heeft. Zeker, in vergelijking met de recette van de gemiddelde amusements film heeft ze het er nog slecht afgebracht. Maar in zekeren zin heeft het publiek haar gewaardeerd, en we kunnen lang of kort re deneeren, het feit, dat deze film, die zich ge heel onttrekt aan de vraag: wat wil het pu bliek? en zich alleen presenteert onder het motto: menschen hier ben ik, geschapen is, staat onwankelbaar vast. De wil om films te maken zonder zich af te vragen: hoe krijg ik er het grootst mogelijk rendement van?, be staat ter wereld, en daarom bestaat ook het streven naar filmkunst. De bioscoopexploi tanten hebben tot Willi Forst het verzoek ge richt om den titel van zijn film „Serenade" in ..Zijn tweede vrouw" of „Het tweede Huwelijk" te wijzigen, hetgeen Forst onvoorwaardelijk heeft afgewezen. Ik geloof zeker dat de film ..Serenade" wanneer deze onder één van die andere titels vertoond was, veel meer geld zou hebben opgebracht. Maar ik weet ook zeker dat de film dan bezoekers zou hebben getrok ken, die verwachtten heel iets anders te zien. Eens temeer zou er een verwarring in de filmwereld gesticht zijn, ten nadeele van het publiek, ten nadeele ook van de bioscoopex ploitanten. Want, ik zeg dit met nadruk tot degenen, die hooren kunnen, het gaat er voor de bioscoopexploitant niet om de kunstfilms, die zij gehuurd hebben (als een soort kat in den zak? nog zoo goed mogelijk te gelde te maken, maar het gaat erom eerlijk te toonen, wat men heeft om daardoor het vertrouwen van de klanten te winnen. Want. en daar ben ik vast van overtuigd, zoowel de filmschep pers als het filmpubliek zullen zich in de rich ting van filmkunst ontwikkelen. Want er is nog nooit een middel geweest, waarin de mensch zijn gedachten uitdrukte, dat langdu rig beperkt kon blijven voor amusementsdoel einden. ..Serenade" vormt een groote aanwinst voor onze cinematografische inventaris. Het film-zinnebeeld. Ook de Fransche films hebben ons winst ge bracht. „Wilde nachten" ligt al weer een tijd terug, maar blijft als een filmisch kunstwerk onveranderlijk in onze herinnering achter. „De burcht der stilte" is er een prachtig voor beeld van hoe of een film eigenlijk zijn moet, Dit werk werd met een ster aangekondigd, uiteraard. Annabella! Maar het zij tot Anna- bella's eer geconstateerd, dat er in de heele film geen ster was. Er werd in deze film een symbool, een zinnebeeld gegeven. En hetgeen de film ons met haar beelden beter dan het boek, de muziek of welke andere kunstvorm kan schenken, is juist het zinnebeeld. In „De Burcht der stilte" zagen wij het zinnebeeld van de martelaresse, vorm gegeven in de fi guur van Annabella. Hier werd een eeuwige menschelijke waarde van de vrouw, die ook in het leven van het groote gezin, dat volk heet, bereid is haar leven te geven voor de toe komst. Deze verzinnebeelding kwam tot ons uit de film „De Burcht der stilte" als een eeuwige menschelijke waarde. Wij werden door deze wezenlijke manifestatie rijker. Een aan winst voor onze inventaris! Het is jammer dat sommige menschen de werkelijke waarde van deze film. vertroebeld door tendenzen van mo- menteele waarde, er niet uit hebben kunnen puren. Greta Garbo en Annabella. Om tenslotte deze inventaris af te sluiten met een filmwerk, dat wij erniet op zul len kunnen boeken, maar dat 011s in zijn ne gatieve resultaat wel helpt positieve werken des te hooger te waardeeren. noemen wij „Ma rie Walevvska", met twee sterren Greta Garbo en Charles Boyer. Waar is het zinnebeeld van Napoleon's stre ven, het symbool van zijn leven in deze film? De rol van Greta Garbo in ..Walewska" is rechtstreeks te vergelijken met die van Anna bella in „De Burcht der Stilte", maar waar werd in het filmverloop van „Walewska" dc opofferingsgezindheid van de vrouw, die in ,J)e Burcht der Stilte" zoo tot haar recht kwam, verwezenlijkt? Een zeer merkwaardige vergelijking is het, welke men tusschen deze twee rollen kan trekken. Zoowel Annabella in „De Burcht der Stilte" als Greta Garbo in „Marie Walewska" spelen de rol van een vrouw, die zich opoffert. Bij Annabella wordt dit- lot een altruistlsche manifestatie, de uit- Links: Greta Garbo in ,JIarie Waleivska". Rechts Annabella in „De burcht der Stilte". Twee in beginsel gelijke rollen. Doch hoezeer verschillend in resultaat.' Bij Garbo ivordt het een egoïstische demonstratie, en spelprestatie van momenteele waarde, bij Annabella wordt liet een altruïstische manifestatie, een verzin nebeelding van een eeuwige menschelijke waarde drukking van het symbool van een eeuwige fi guur, bij Greta Garbo wordt dit tot een egois- tische demonstratie, een op den achtergrond dringen van de eeuwige gedachte ten bate van momenteele lauweren van persoonlijk succes, Niet persoonlijk in geestelijken zin (dat is met Annabella het geval) maar persoonlijk in den zuiversten uiterlijken materieelen zin. Dit ligt niet zoo zeer aan Garbo, dan wel aan het feit, dat er geen man was, die in deze film en met zijn spelers een gedachte tot uitdrukking bracht, geen gedachte in den zin van een ten- denz. maar een gedachte, die van het vroege gisteren tot het late morgen aan het mensche lijke leven ten grondslag ligt. Waardeering van filmkunst komt andere kunsttakken ten goede. Kunst kent geen grenzen. Kunst vinden we overal. En daarom moeten wij goed begrijpen dat wanneer wij het groote publiek toonen waar het in de film kunst kan vinden de men schen zich ook in het algemeen bewust van de kunst worden. Een mensch, die de film kunst als kunst waardeert, zal ook de muziek, het tooneel en de andere kunsten als zoodanig gaan waardeeren. Het is van groot belang, ook voor het tooneel, de muziek enz. dat het filmpubliek niet aan zijn lot wordt overgela ten maar juist wordt wegwijs gemaakt in het doolhof van de cinema, want de resultaten hiervan zullen ten goede komen aan de be langstelling voor de andere kunsten. Tot besluit van deze tweede editie van de cinematografische inventaris nog een opmer king. Men vindt filmkunst vervelend en saai. Sommige menschen vinden andere kunsten hoewel innerlijk vervelend uiterlijk nog wel de moeite waard om er aandacht aan te be steden want er is altijd nog wel een deftig- cultureel tintje aan verbonden. Maar film kunst is voor hen ronduit vervelend. Het is trouwens een volkskunst dus wat dat betreft is er geen eer aan te behalen. Wij mogen niet en ik bedoel met wij, de menschen, die de filmkunst aanhangen naar deze menschen luisteren. Ik geloof dat zij. die kunst vervelend vinden ook het leven zelf bepaald saai achten. Zij kennen het begrip bezinning niet, en ontloopen het leven door maar zoo hard mogelijk te werken, zonder omzien, zonder stoppen. Zij vinden, zooals gezegd, de kunst vervelend omdat zij het le ven vervelend vinden. Daarom gaan zij naai de amusementsfilms. En dit is juist de cirkel gang, die wij verbreken willen. Want de mensch, die zich in het leven zelf niet ver veelt, kan kunst, en ook filmkunst niet verve lend vinden. v. H. „DE WONDERDOKTER". Het gezelschap Saalborn—Parser heeft de rechten aangekocht van het Deensche too- neelspel in drie bedrijven (4 tafereelen) „De Wonderdokter" van Paul Sarauw. De titelrol zal vervuld worden door Louis Saalbom. Het stuk is bereids in studie genomen. De pre mière kan omstreeks half April verwacht worden. KOPRS MOTORDIENST. Bevorderingen beroepspersoneel. Bij het K. M. D. zijn bevorderd tot kapitein de le luitenants L. W. Haberkorn en Ir. A. L. W. Syffardt, w.i. Voorts is de le luitenant W. van Hulst be vorderd tot kapitein. Van de onderofficieren van het korps is met ingang van 26 Maart a.s. benoemd en aangesteld tot adjudant-onderofficier-instruc teiu- S.m.i. C. J. L. Lemlijn. De sergeant-majoor-administrateur L. Jon ker en de sergeanten-majoor instructeur G. Ouwerkerk en R. A. Ran zijn in voor hun rang aangewezen functie te werk gesteld. KINDERVOEDING. Door Kindervoeding werden in de week van 1419 Maart 1938 verstrekt 6240 porties warm eten, 11.I. in lokaal: Eemstraat 1168, Overtonstraat 1420, Zoete- straat 1236, Kampei-straat 831, Byzantium- straat 709, Buitengew. Onderwijs 678, Voorm. Spaarndam 198. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het bureau van Politie, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen: Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat; Armbandje, Eekhout, Mole- naerstraat 39; Bankbiljet, Langenberg, H. J. Koenenstraat 7; Boekje, Politiebureau Sme destraat; Pantalon, v. d. Klugt, Romeinen straat 13. Bril. Gosen Herculesstraat 37; Badpak, Snoeks, Lange Margarethastraat 34 rood; Autodop, Politiebureau Smedestraat; Halsband, Haighton, Orionweg 120; Horloge, Decossaux, Van Keulenstraat 22; Halsband; Oushoorn. Coornhertstraat 34; Jumper; van Deenen. Riouwstraat 28: Jas. v.d. Klugt. Ro meinenstraat 13: Koffer. Leef lang. Nagtzaam- straat 36; Tafelmes; Harre, Schermerstraat 33; Portemonnaie, Van 't Hof, Lange Laken straat 1618; Portemonnaie met inhoud, Coblens, Oost-Cndiëstraat 71; Portemonnaie met inhoud; Sprakelaar, Burgwal 87; Porte monnaie met inhoud. Huis in Veldt, Dr. Leijds straat 79; Rijwielplaatje. Wesl, Koorstraat 2: Rijwielplaatje, Person, Prinsessekade 33; Riem Arink, Oranjeboomstraat 167; Rijwielplaatje. Heiningen Slaperdijkweg 100; Rijwielplaatje v. Danzig, Jacobijnenstraat 9; Schoen, Poli tiebureau, Smedestraat; Tasch. Zandstra, Kolkstraat 19 rood; Taschje; Schabbing, Pa- pentorenvest 32; Vulpen. Barneveld, Dusart- straat 3: Vleesch, Eekman, Rosenhagen- straat 31; Vulpen; Weller, Dolfijnstraat 17: Vulpotlood, Huisman, Miuahassastraat 43. HOE TEEKENT HET KIND IN INDIë? Het Haarlemsche comité voor de reizende tentoonstelling :„Hoe teekent het kind in Indië" bericht ons; Het bezoek aan de tentoonstelling: „Hoe teekent het kind in Indië?" is tot onze spijt tot nu toe zeer onbevredigend. We betreuren dit niet alleen om de filantropische opzet van deze tentoonstelling (de baten komen ten goede aan het zwakke kind in ons land en Ned. Oost-Indië) maar obvenal om de ten toonstelling zelve, die uit kunstzinnig oogpunt een bezoek meer dan waard is en in andere plaatsen dan ook terecht een groot publiek getrokken heeft. Dat Haarlem in dit opzicht een slecht figuur zou maken, willen we voor alsnog dan ook niet gelooven. De tentoonstelling wordt, zooals bekend is, gehouden In de Expositie-zaal van het Frans Halsmuseum, ingang Klein Heiligland. De tentoonstelling is geopend tot. en met Zaterdag 26 Maart van 10-4 uur en 's avonds van 810 uur. Wereldmerken zooals. STETSON. PENN CRAFT, BOSTONIA. BOR5ALINO, HABIG etc. Geroutineerd.vakkundig personeel (Adv. Ingez. Medj HAARLEM'S LUISTERVINKENKOOR. Zaterdagavond hield het H. L. V. Koor, di rigent Willem Hespe, zijn j aarlij kschen feestavond in de nieuwe zaal van Rest. „De Leeuwerik" in de Kruisstraat. Na de opening van den eere-voorzitter den heer J. W. van Santen werden door het koor een paar num mers ten gehoore gebracht. Een aardig caba- retprogramma, samengesteld door leden van het koor werd uitgevoerd. Ook was er wel willende medewerking van mevr. Riek Bonset, declamatrice, die veel succes had. De avond werd besloten met een gezellig bal. EVANGELIST J. KITS. Op uitnoodiging van het comité voor Op wekkingssamenkomsten zal de Evangelist J. Kits uit Zeist, leider van de „Openluchtzen- ding". op Donderdag 24 Maart in de kerk der Broedergemeente aan de Parklaan een spreekbeurt vervullen.. Tevens zal de heer Kits de leiding hebben van de speciale jeugd- meetings, welke tijdens het op 2 en 3 April a.s. in het gebouw van de Haarlemsche Jon ge Mannen Vereeniging te houden Jeugd- Weekeinde zullen plaats vinden. „ASMODEE EN JEAN". Zaterdag 26 en Zondag 27 Maart zal „Het Masker" in den Stadsschouwburg te Haarlem twee voorstellingen brengen. Zaterdag 26 Maart gaat de première te Haarlem van „Asmodee" blijspel van Fran?ois Mauriac met in de hoofdrol Else Mauhs. Verder medespelenden zijn: Heieen Pimen- tel, Georgette Reyewsky., Ko Arnoldi, Leo de Hartogh, John Gobau, John Soer, Barth Wes terink, Jan Retèl. Zondag 27 Maart nog één enkele voorstel ling van het successtuk van Ladislaus Bus Feketee: „Jean". Medespelenden: Heieen Pimentel, Ko Ar noldi, Leo de Hartogh, John Gobau, John Soer, Jan Retèl, Jan Citters, Ank van der Moer, Jacqueline RoyaardsSandberg. ^KJJN/T EN IITÏERE^ MUZIEK J. OCKELOEN KINDERHUISVEST 25 - TELEFOON 14341 TAILLEUR NAAR MAAT 55.— (Adv. Ingez. Medj Het Residentie-orkest onder leiding van Toscanini weer in Den Haag! Weer was. evenals een jaar geleden, de groote zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen tot de laatste plaats toe ge vuld. Weer waren musici, muziekliefhebbers en muziekcritici deze laatste categorie be staat ook uit musici, die althans door een gedeelte hunner beroepsuitoefening de mu ziek werkelijk blijven liefhebben! weer wa ren die allen van alle richtingen uit ons land samengestroomd, om het evenement van dezen winter mede te beleven. Het was moei lijk om deze volte te monsteren, maar ik zat naast Sern Dresden, en een paar rijen vóór me zag ik Bronislaw Hubermann en ik ont moette o.a. Louis van Tulder en in de mi- nistersloge zaten onze regeerders, terwijl de klassieke baard van den Minister van O.. K. en W. over de balustrade zichtbaar was. Hubermann. de beroemde violist en oprich ter van het Palestijnsche orkest, was uit Londen overgekomen om zijn vriend Tosca nini, die. zooals men weet;, dat orkest eenigen tijd belangeloos gedirigeerd heeft, te eeren al scheen hij, naar zijn uiterlijk te oordeelen. de gevolgen van het hem in Ned.-Indië over komen vliegongeluk nog niet geheel te boven. Van Tulder ging tusschen 20 Matthaus-Pas- sions van deze maand door, nu eens een avond voor zijn genoegen muziek hooren. Dit laatste gingen we eigenlijk allen doen. Toscanini verscheen vroeger dan we ver- wa.chtten: de kleine tengere gestalte daalde me't vluggen tred een paar minuten voor kwart na acht de helling af, die van de so listenkamer naar het dirigeerpodium leidt. Een ovatie begroette den maëstro; hij stelde zich op en bleef wachten. Precies 8.15 betrad H.M. de Koningin haar loge. Alle aanwezi gen zongen staande het Wilhelmus mee. dat het orkest speelde en niemand verwonderde zich dat Toscanini ons volkslied feilloos ge heel uit het hoofd dirigeerde. Als plichtsgetrouw verslaggever dien ik te melden, dat H.M. een zeegroene robe droeg. Zoo zou ik nog heel wat objectieve waar nemingen kunnen berichten, indien niet mijn taak in de eerste plaats op de subjectief- muzikale gericht was. En daarmee zit ik in het geval-Toscanini weer eenigszins met de handen in het haar. Eigenlijk zou ik de in drukken van het musiceeren onder zijn lei ding niet beter kunnen samenvatten dan in den regel uit het slot van Goethe's .Faust": „Das Unbeschreiblicne. hier ist 's getan". Maar daaraan heeft de lezer niet veel: die wil beschrijving, vergelijking. En dus zal ik pogen daaraan tenminste eenigszins tege moet te komen. Wat Toscanini Maandagavond ten gehoore heeft doen brengen: Cherubini's .Anacreon"- Ouverture, Haydn's Symphonie ..Die TJhr", Debussy's ..Prelude a l'Aprèsmidi d'un Fau- ne", uDkas' „L'Apprenti-Sorcier" en Rich. Strauss' „Tod und Verklarung", is alles door en door bekend. Toscanini heeft al dezen werken vertolkt, zonder ook maar één noot of nuance anders te geven dan in de parti tuur staat: zonder iets weg te laten of bij te voegen in Haydn's Symphonie werden alle reprises gespeeld! zonder één enkel niet voorgeschreven rubato in het tempo aan te brengen. „Ja. zoo is dat stuk, zoo staat 't er" zou men als hoorder willen zeggen. Maar nu komt het wonderlijke: dat alles klonk als hoorden we 't voor 't eerst. Welke geheime kracht bezit deze ..sorcier"? Hoe kwam het dat we de vele melodieherhalingen in het overbekende Andante van Haydn niet als overbodig voelden; dat zooals het klokje daar tikte het nergens anders ooit voor ons ge tikt heeft? Dat was van Debussy's werk, even als verleden jaar van diens „La Mer" nu pas de volle transparente schoonheid en de geniale orkestratie hebben doorvoeld? Dat me bij L'Apprenti-Sorcier de adem schier benomen werd als kwam een bandjir, een zondvloed op me af en ik werkelijk een zucht van ver lichting slaakte toen de heksenmeester de betoovering verbrak? Dat we de leegten en holten in „Tod und Verklarung" nu niet be merkten en slechts beklemming en verheer lijking ondergingen? Dat alles Iaat zich niet verklaren. Men kan zeggen dat hij, in vol komen piëteit jegens het kunstwerk, dit door een technisch zooveel mogelijk volmaakte en daarbij uiterst nauwkeurige verklanking voor zich zelf laat spreken. Men kan Tos- canini's interpretaties met die van andere beroemde dirigenten vergelijken en dan zeg gen, dat die van Toscanini objectief, die van b.v. Mengelberg subjectief zijn; dat Toscanini zijn eigen persoonlijkheid horsconcours -stelt en Mengelberg vooral zijn individueele visie vertolkt. Men kan zeggen dat Toscanini van het met weliswaar uitmuntende, maar toch occasionneele krachten versterkte Residentie orkest in weinige dagen een ensemble maak te. dat alle verwachtingen verre overtrof door de hechtheid en virtuositeit die het bleek te bezitten. Men kan den eenvoud en de be scheidenheid van den maëstro roemen, den maëstro die geen comités en lauwerkransen begeert en de donderende en brullende ova ties aan het slot met een schier verlegen en hulpeloos gebaar aan zijn „collega's", de or- De Crayenesterschool kwam hedenmorgen onder den kap en natuurlijk gebeurde dit niet zonder dat de vlag werd gehescben. Het gedurende 6 weken in beslag genomen boek „GEJAAGD DOOR DE WIND"' door MARGARET MITCHELL, waarvan in Amerika bijna 2.000.000 exemplaren zijn verkocht, is weer verkrijgbaar. Oplage beperkt! Bestelt nog heden. (Adv. Ingez. Medj kestleden, overbrengt. Men kan den musicus, den orkestpaedagoog, den mensch roemen en zijn frischheid bewonderen, die hem op 71- jarigen leeftijd nog tot zulke vitale prestaties in staat stelt. Maar dit alles geeft niet den sleutel tot de verklaring van de geweldige indrukken dier prestaties. Daar is slechts één kracht, even geheimzinnig en onverklaarbaar als die prestaties: het genie, dat den meester be zielt. Alleen het genie kan zulke spanningen teweeg brengen, kan ons zóó in zijn greep hebben, dat we ons van het hoe en waarom niet meer bewust worden. Toch laat zich uit de ervaring van een avond als dezen nog wel een leering trekken, en wel deze: Het is ongetwijfeld zeer belang rijk en verdienstelijk dat een dirigent veel verscheidenheid en veel nieuws ten gehoore brengt en dit vereischt veel ijver en werk kracht. Maar diepe indrukken en bevredi ging van verlangen naar schoonheid is alleen te kri.jgen dooir tot het uiterste verzorgde vertolkingen. Dan komt het er niet op aan of het reeds vaak gehoorde werken betreft: dan geniet de hoorder in volle overgave. Voor veelheid en verscheidenheid staan bovendien tegenwoordig de radio-uitzendingen ten al- gemeenen dienste, doch deze blijven surro gaten: ze kunnen nimmer de directe auditie volkomen vervangen. Maar deze directe audi ties mogen dan ook zoo mooi mogelijk zijn! Dit heeft de groote Italiaansche meester ons weer bewezen. En wie een plaats heeft kunnen bemachtigen voor het concert van Vrijdagavond a.s. mag zich gelukkig prijzen. Ook daar zal men bekends hooren: de Eroïca en Brahms', Haydn-Variaties. Maar men zal een Eroïca en Haydn-Variaties hooren zoo als men die nog nimmer gehoord heeft en daarvan indrukken voor het ge heele leven meenemen. K. de jong. Voorkom die pijnen door Urodono! te nemen. Elke avond een lepel Urodonal in wat water bevrijdt U van de pijnen en maaktU minder vatbaar. Het middel tegen rheumatiek (Adv. Ingez. Medj HET TOONEEL Anton Verheyen. Anton Verheyen is de „bereisde Roel" onder onze acteurs. Vandaag is hij in Nederland en een maand later lees je. dat hij voordrachten houdt in Zuid Afrika of een tournee maakt in de West en als hij dan weer naar Europa te rugkeert, is het om wat later opnieuw naar den Oost of Afrika te vertrekken. Tot nu toe droeg hij doorgaans klassieke werken voor Lucifer. Adam in Balling schap of Lanceloet thans is hij met modern werk gekomen dat een geheel anderen geest ademt. Wij hoorden hem gisteren in de turn zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw in Peter Krasnow's „Van den dubbelen Adelaar naar het Roode Vaandel", dat onmiddellijk na de Russische revolutie ik meen in 1923 is verschenen. Bijna 3 uur duurde de voor dracht, wat om de belangstelling door één persoon blijvend vast te houden te lang bleek te zijn, zelfs in een hevig bewogen werk als dit. Verheyen gaf het kon natuurlijk moei lijk anders fragmenten, waarbij hij toch voor het noodige verband had gezorgd. Wie aandachtig luisterde moest wel door eenige onjuistheden getroffen worden. Zoo werd in het eerste deel, dat 17 jaar vóór het begin van den grooten oorlog speelt al over Ras- poe tjin's groote rol gesproken, terwijl deze monnik eerst veel later in de Russische ge-- schiedenis ingreep. En ik weet ook niet, wie verantwoordelijk is voor de fout. Krasnow of Verheyen, dat Raspoetjin reeds bij het begin van den oorlog werd vermoord, inplaats van 2 jaar later. Krasnow stond, toen hij zijn boek schreef feitelijk nog midden in de revolutie en was er dus niet ver genoeg van verwijderd om een zuiver oordeel uit te spreken. Dat htf •hartstochtelijk partij trok tegen de bewer kers van de omwenteling was van een man. die het Tsarisme sterk aanhing, volkomen te begrijpen. Zijn boek is met hartstocht en haat geschreven, wat ook uit de voordracht duidelijk bleek. De fragmenten bestonden voornamelijk uit dialogen en monologen, en dit bood Ver heyen gelegenheid tot sterk gemouvemen- teerde voordracht en nu en dan ook tot uit beelding van personen en spel. Hij voelde zich als tooneelspeler eerst recht in zijn element, toen hij een figuur als den abjec- ten. half-waanzinnigen kapitein Wcrtsiensky kon ..spelen". Het werd wel wat vieux jeu. waartoe de figuur onwillekeurig aanleiding gaf, maar het maakte op het publiek blijk baar indruk. Wat ik in Verheyen's voordracht miste was de groote lijn; zij was ook qua reproductie te fragmentarisch. Wij wachtten op de hoog tepunten. die echter niet kwamen. Zoo bleef de toespraak van Lenin tot het volk wel héél ver beneden de te stellen eischen. Wanneer deze volksleider zoo weinig vuur en harts tocht in zijn redevoeringen had gelegd, als Verheyen, zou hij zeker nooit eenigen invloed op de Russen hebben gehad. Aan de vrouwen figuren altijd een moeilijk iets voor een man vermocht hij geen gestalte te geven en ook de militairen kregen geen relief. Met zijn klankrijke, sonore stem wist hij echter op andere oogenblikken veel te bereiken, meer dan in zijn plastiek, welke niet de sterkste zijde van dezen voordrager is. De beste fragmenten waren de Wacht bij den Tsaar en de Parade, die Verheyen sug gestief voordroeg. Ook aan de figuur Sablien vermocht hij kleur te geven en de directeur Oskarowitz werd in zijn voordracht een le vende figuur. Het niet talrijk publiek heeft met gespan nen aandacht de voordracht, gevolgd cn liet het aan het slot niet aan applaus ontbreken. J. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11