Aspirin DOIWE EGBERTS l/tokmuitueid'qriep, THNSD'AG 22 MAART 1938 HA"A"R EEM'S DAGBEAD" r 3 Inbrekers voor de Rechtbank. Zuid-Limburg van een gevaarlijke bende bevrijd. Maandag stond voor de Rechtbank te Maastricht een groep inbrekers terecht, die gedurende eenige maanden Zuid-Limburg onveilig hebben gemaakt. De 23-jarige J. L. te Heerlen en de 27- jarige Duitscher L. G. K. waren de hoofdper sonen, terwijl anderen zich als helpers en helers hadden te verantwoorden. In Januari braken L. en K. in, in 'n bakke rij te Heerlen, waar zij een klein bedrag ont vreemden. Ten nadeele van de bouwvereeni- g'ing „Glücït auf" stalen zij een bedrag van vierhonderd gulden. Ook andere inbraken, die meer of minder opbrachten en soms misluk ten, staan op hun rekening. Beide verdachten staan ongunstig bekend. Vooral de Duitscher- K., die in Dordrecht al eens tot vier jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, wordt door de politie tot alles in staat geacht. Bij zijn arrestatie in Februari,, toen hij 's nachts met L. op weg was een om een nieuwe inbraak te plegen, werd er een revolver op hem gevonden. Wegens diefstal met inklimming eischte het O. M. in de eerste zaak tegen L. twee jaar gevangenisstraf en tegen K. drie jaar, wegens diefstal met braak in een ander geval eischte hét O.M. tegen elk der verdachten nog eens twee jaar. Tegen N. V. te Heerlen, die geld van de twee genoemde verdachten heeft aan genomen, werd zes maanden gevangenisstraf geëischt. Tegen A. J. van K. te Heerlen, die o.a. de inbrekerswerktuigen bewaarde, werd acht maanden geëischt, tegen den minderja rigen A. A. E. te Kerkrade, die bij verschil lende gelegenheden op den uitkijk heeft ge staan een jaar gevangenisstraf, tegen J. van der L. te Heerlen een jaar en zes maanden gevangenisstraf omdat hij mee op buit ging en dan de werktuigen droeg en op den uit kijk stond en tenslotte tegen J. J. uit Schaes- bérg die met L. nog gepoogd had in te breken in de school te Voerendaal, een gevangenis straf van vijf maanden. In zijn requisitoir bracht de ambtenaar van het O. M. hulde aan de Heerlensche po litie voor de wijze, waarop zij Zuid-Limburg van deze bende heeft bevrijd. De te Oss gearresteerde bankier. Meer arrestaties worden verwacht. Betreffende de arrestatie van den bankier makelaar J. G. M. v. d. H. te Oss, die Zater dagnamiddag werd aangehouden, verdacht van verduistering en valschheid in geschrifte, verneemt de N.R.Ct., dat nog steeds aangif ten binnenkomen van personen, die het slachtoffer zijn geworden, van de praktijken van verdachte. V. d. H., die behalve bankier, beëedigd ma kelaar en belastingconsulent, ook assuradeur was, blijkt in zijn laatste functie zich vaak aan fraude te hebben schuldig gemaakt." In den tijd dat het te Oss herhaaldelijk brandde sloeg hij munt uit den toestand van zijn cliënten. Hij trad dan op als expert en zorg de er voor, dat de verzekerden werden ge- royeérd. Dan moesten nieuwe verzekeringen tegen veel hoogere premies worden afgeslo ten, waarhij bedragen werden opgeteld voor alle mogelijke kosten. De premies werden op eigen kwitanties geïnd en waren vaak zoo hoog,"dat 'sommige verzekerden in verzet kwa men en weigerden te betalen. Dan werd de no ta met een bedrag verminderd. Als secretaris-penningmeester van den pol der van Megen en door zijn vroegere functie op het notariskantoor te Berghem was v.d. H. bekend met den financieelen toestand van vele boeren. Wanneer zij aan den grond za ten hielp v. d. H. hen. Als het voor te schie ten bedrag moest worden uitbetaald, dwong hij de geldnemers .een levensverzekering te sluiten, welke het geleende bedrag ver over trof. Voor den cliënt bleef niet anders over dan deze voorwaarden te aanvaarden. Op deze wijze groeide het aantal verzekeringen ..dat v. d. H. afsloot, steeds aan. Ook bij het sluiten van hypotheken en het beheeren van nalatenschappen schijnen onre gelmatigheden te zijn voorgekomen. Na de arrestatie duiken opnieuw geruchten op, dat hij ten tijde van de misdadige periode te Oss in relatie zou hebben gestaan |">et le den van de dievenbende, die bij ht hun groote bankbiljetten tegen gangbaarder geld zouden hebben ingewisseld. Verschillende accountants onderzoeken de in beslag genomen boeken en bescheiden. Daarmee zal geruimen tijd heengaan. Men verwacht dat het deficit verscheidene duizen den guldens zal beloopen. Te Oss wordt ver wacht dat deze zaak verstrekkennde gevol gen zal hebben en dat het bij deze eene arres tatie niet zal blijven. VELUWSCHE BRANDWEER IN ACTIE. 'Nauwelijks was de eerste zomerzondag aan gebroken, of hier en daar is hei en bosch in vlammen opgegaan. De Veluwsche bosch brandweer is dien dag ook reeds tot actief optreden geroepen geworden, aangezien in Stroe een heidebrand was gesignaleerd door de op de torens verblijvende brandwacht®. Onder leiding van den burgemeester van Bar- neveld, den heer J. Westri'k, tevens hoofd leider der Veliuwsohe boschbrandweer, is men erin geslaagd, de brand tot een vierde deel van een H.A. te beperken. DE ZWITSERSCHE DAG OP DE JAARBEURS. Een gezelschap van 33 Zwitsers bezocht Maandag Utrecht en bracht een officieel be zoek aan de achtendertigste Nederlandsche jaarbeurs. Brand in een boerderij. Veertien stuks vee verbrandden. Maandagochtend te ongeveer half tien ont stond brand in de schuur van de boerderij bewoond door den eigenaar P. van der Meu- len, gelegen aan de kom van het dorp Sua- wude. De vlammen grepen door de droogte van het houtwerk met groote snelheid om zich heen, zoodat de bewoners en dorpsge- nooten geen kans zagen, al het vee uit de stallen te redden. Een achttal koeien, vijf hokkelingen en een paard kwamen in de vlammen cm. De brandweer uit Bergum wist het woonhuis te behouden. Verder brandde alles tot den grond toe af. Een groote hoeveelheid hooi, dat op het erf opgeslagen was. werd even eens ëen prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is dat kinderen in «Ie schuur met lucifers hebben gespeeld. Verzekering dekt de schade. De 25-jarige werking van cle Armenwet 1912. Mr. A. Nelemans en mr, J. Everts onderscheiden. Ter herdenking van het gedurende 25 jaar in werking zijn van de Armenwet-1912 heeft de Algemeene Armencommissie Maandagmid dag in Pulchri Studio in Den Haag een plech- tigfe vergadering' gehouden, waarbij de voor zitters en secretarissen van de verschillende Ai-mem-aden in het land aanwezig waren. Bovendien werd de vergadering opgeluisterd door de tegenwoordigheid van den mi nister van Binneniaiidsclhe Zaken, den heer J. van Boeyen, den voorzitter van de Nederl. Vereeniging voor Armenzorg en. Weldadig heid, mr. A. J. A. A. baron Van Heemstra, den voorzitter van"'den Gezondheidsraad, dr. N. M. Josephus Jitta en voorts door den voor zitter van de vereeniging „Hulp voor Onbe- huisden" te Amsterdam en tal van voorzitters van Raden van Arbeid. Deze 'bijeenkomst werd op initiatief van de Vereeniging van Secretarissen van Armenraden gehouden en stond onder voorzitterschap van den heer J. R. Snoeck Henkemans, sinds 25 jaar lid en voorzitter van de Algemeene Armencommissie. De voorzitter hield een herdenkingsrede en dieed miededeeling van zijn aftreden als voor zitter. Vervolgens hield mr. J. Everts, Secretaris van den Armenraad te Amsterdam, een lezing over de geschiedenis van de Armenwet-1912. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeyen, verklaarde vervolgens, dat de regeering bij deze gelegenheid gaarne van haar belangstelling blijk geeft, omdat zij den offerzin wil herdenken, die aan de armen zorg ten grondslag ligt en die een kenmerk is voor het Nederlandsche volk. Tenslotte richtte de minister zich met een persoonlijk woord tot den aftredenden voor zitter, dien heer Snoeck Henkemans, wien hij die bijzondere waardeering van de regeering betuigde en hij deelde mede dat het de Ko ningin heeft behaagd den voorzitter van den Armenraad te Rotterdam, mr. A. Nelemans en den secretaris van den Armenraad te Amster dam, mr. J. Everts, te benoemen tot officier in de orde van Oranje Nassau. één stap! Daarom op gepast en ook bij de ge ringste verkoudheid on middellijk Aspirin nemenl HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI 20 tabletten in een buisje 75 cent. (Adv. Ingez. Med.) Militair lcsvliegtuig over den kop geslagen. Bestuurder ongedeerd. SOESTERB'ERG21 Maart. Hedenmorgen is op het .militaire vliegkamp te Soestenberg een vliegtuig-ongeluk gebeurd met een les- vliegtuig, dat bijzonder goed is afgeloopen. Het vliegtuig-, dat bestuurd werd door den sergeant-leerlingvlieger Fopma is bij het landen afgegleden en terecht gekomen op een weg, welke het vliegkamp doorsnijd. Het toestel sloeg over den kop en werd ern stig beschadigd. De zitplaats van den bestuurder werd slechts zeer licht beschadigd. Sergeant Fopma bleef ongedeerd. Met behulp van toegeschoten militairen kon hij uit het toestel worden bevrijd. De loonen voor liet mijnbedrijf. Directies achten verkorting van den wekelijkschen arbeidsduur onmogelijk. In de Maandag te Haarlem gehouden ver gadering der Contact Commissie voor het Mijnbedrijf, werd allereerst aan de orde ge- gesteld een brief van den R.K. Mijnwerkers Bond, waarin deze naar aanleiding van de ter vergadering van. 14 Maart j.l. gehouden be sprekingen over de loonovereenkomst per 1 April e.k. nogmaals aandringt op een contract voor den duur van zes maanden. Na voortgezet omstandig overleg stemden de directies er in toe, ten einde op dit punt tot overeenstemming te komen, alsnog aan het verzoek van den R.K. Mijnwerkersbond tegemoet te komen. Zij verklaarden daarbij" er op te rekenen, dat, wanneer over zes maan den handhaving van de tegenwoordige loonen niet mogelijk zou blijken', de vakorganisaties alsdan bereid zullen worden gevonden tot een herziening der loonovereenkomst mede te werken. De dix-ecties zegden toe, dat zij het vraag stuk van dë verkorting van den arbeidstijd der continruarbeiders en de gevolgen daarvan voor het weekinkomeiï dier arbeiders nog maals in overweging zouden nemen. Door den vertegenwoordiger van den Ned. Mijnwerkersbond werd ten soltte andermaal aangedrongen op verkorting van den weke lijkschen arbeidstijd van 46 tot 45 uur. De directies antwoordden, dat verkorting van den wekelijkschen arbeidsduur onmogelijk is, zoolang niet de groote kolenproduceerende landen daarin voorgaan en wezen er op. dat een dergelijke arbeidsverkorting den levens duur der Limburgsche. mijnen aanmerkelijk zou verkorten, hetgeen noch in het belang der ondernemingen, noch in dat der daarbij tewerkgestelde!! zijn kan. Magnetiseursgaven en wettelijke geneeskunst. Sluit de Wet de magnetische geneeswijze uit? De Kantonrehcter te Leeuwarden veroor deelde bij vonnis van 27 Mei 1937 den magne tiseur P. B. te Dokkuin, wegens overtreding van de wet, regelende de uitoefening van de geneeskunst tot f 150 boete, subs, een maand hechtenis en de Rechtbank in Leeuwarden vernieuwde, in hooger beroep, bij vonnis van 19 Januari de straf tot f 25 subs 25 dagen hechtenis. Daar de magnetiseur zich evenwel volkomen onschuldig achtte teekende hij cassatieberoep aan bij den Hoogen Raad. Voor laatstgenoemd college heeft mr. dr. L. W. R. van Deventer. Maandag een aantal cas satiemiddelen in deze zaak toegelicht. In zijn pleidooi wees curator van Deventer erop, dat de dagvaarding spreekt le van het voorschrij ven of aanbevelen van bepaalde niet door B. geleverde middelen, of bepaalde door hem ge noemde baden. 2e van het „aanraken, betas ten of wrijven" daarbij „voorwendende, dat daardoor ..genezing of vermindering zou vol gen. Het onder sub. 1 genoemde voorzoover de Rechtbank hier verdachte niet reeds van vrijsprak kan volgens pleiter moeilijk on der strafbare handelingen gerekend worden daar dit alles onder de gewone huismiddeltjes valt, welke iedereen wel eens aaribeveeld (n.l. suiker en olijfolie). Pleiter gaf vervolgens een kort overzicht over den gang der jurisprudentie sinds 1865. Ten bewijze, dat de wet nimmer bedoeld heeft niet schadelijke handelingen, die niet tot de officieele geneeskunst behooren, doch wel tot genezing- voeren, strafbaar te stellen, noemde pleiter eenige aanhalingen, aan de behandeling der wet op de geneeskunde ont leend. Het argument, dat het de bedoeling van de wet is kwakzalvers te weren mag geen reden zijn om nietkwakzalvers', die genezing- brengen ook maar onder de wet te brengen. Het argument, dat de ruime uitlegging der wet de magnetische geneeswijze niet uitsluit, doch deze reserveert voor doktoren gaat niet op. Welke doktoren willen magnetiseeren en wel ke hebben deze bijzondere begaafdheid? Bij een voortdurend onder toezicht werken zou de geestelijke kracht van' den magnetiseur wor den verlamd. Praktisch wordt het magnetisme dus toch uitgesloten. Juist het eigenaardige geestelijke karakter van het magnetisme maakt, dat de goede magnetiseur wél kan beoórdeelen of magne tiseeren goed voor den patiënt is. Elke be hoorlijke magnetiseur verwijst dan ook meer malen patiënten weer naar den arts. Thorbecke wilde een vrije uitlegging van de wet, waarbij het niet mogelijk is een niet in de gratie zijnde geneeswijze ónmogelijk te maken. Het is dus zeker in den geest van Thorbecke, den vader van de Wet van 1865, dit wetsproduct zoo te laten werken, dat een nieuwe geneeswijze niet door leerstelligheid belemmerd wordt. Pleiter concludeerde tot vernietiging van het vonnis van de Rechtbank te Leeuwarden en tot ontslag van rechtsvervolging voor ver dachte. De conclusie van den procureur-generaal volgt 4 April a.s. DE WOLFSANGEL. 's GRAVENHAGE, 21 Maart. De Hooge Raad heeft heden arrest gewezen in de zaak van den Officier van Justitie te Zutphen tegen een vonnis van de Rechtbank aldaar, waarbij ïs bevestigd een vrijsprekend vonnis van den kantonrechter te Deventer, voor wien J. H. L. de B. te Nieuwer Amste] zich heeft moeten ver antwoorden wegens ten laste gelegde over treding van het uniformverbod, omdat hij met een auto gereden had, beplakt met ge kleurde wolfsangels. In zijn vrijsprekend vonnis heeft de Kan tonrechter overwogen, dat ter terechtzitting niets gebleken is omtrent de opzichtigheid, terwijl er ook overigens geen sprake van zou zijn, dat de wolfsangel een teeken zou zijn. waarmede uitdrukking gegeven wordt aan het streven der N.S.B. ij De Rechtbank heeft deze gronden overgeno men. Overwegende de conclusie van den procu reur-generaal oordeelde de Hooge Raad, dat men hier te doen heeft met een zuivere vrij spraak, waartegen cassatie niet is toegelaten en verklaarde der halve het cassatieberoep van den officier van Justitie te Zutphen niet ontvankelijk. KRANSLEGGING BIJ HET STANDBEELD VAN KONINGIN EMMA. 's GRAVENHAGE, 21 Maart Hedenmid dag heeft het bestuur van de afd. 's Graven- hage van „De Princevlag" een krans neerge legd aan den voet van het standbeeld van wijlen Koningin Emma. De krans werd neergelegd door den voor zitter, den heer J. G. L. Berlott, terwijl de ove rige bestuursleden een bloemenhulde brach ten. BELEEDIGING VAN DEN DIRECTEUR VAN HET SLACHTHUIS TE ROTTERDAM. 's GRAVENHAGE 21 Maart. Het ge rechtshof hier stede deed heden uitspraak in in de strafzaak tegen den 67-jarigen gepen - sionneerden hulpkeurmeester W. de H„ wo nende te Weststellingwerf en den 52-jarigen J. L. B„ directeur eener naamlooze vennoot schap te Rotterdam, die wegens smaadschrift tegen den directeur van het openbare slacht huis te Rotterdam, dr. H. J. J. H. door de Rot- terdamsclie rechtbank veroordeeld zijn tot ieder zes maanden gevangenisstraf. Het Hof achtte een strenge straf op haar plaats en veroordeelde beide verdachten tot drie maanden gevangenisstraf. BELASTING OP GOEDEREN IN DE en DOODE HAND. Ter uitvoering van een motie, welke in de jaarlijksche algemeene vergadering van de Hervormde (Geref) Staatspartij, gehouden te Utrecht op 9 Maart j.l., is aangenomen, heeft ds. C. A. Lingbeek, voorzitter van deze partij, aan den minister van financiën een verzoek schrift gericht, waarin de regeering wordt gevraagd, dat zij ten aanzien van de be lasting op goederen in de doode hand aan haar oorspronkelijk voornemen alsnog gevolg wil geven en deze belasting dus niet doet voortduren. Voorts wordt er bij de regeering op aan gedrongen, de salarieering der religieuzen on derwijzers en -onderwijzeressen hier te lande op zulk een wet te brengen, dat het door genoemde personen gegeven onderwijs niet langer wordt overbekostigd, maar over eenkomstig de Wet slechts wordt „bekos tigd". door welken te nemen maatregel de schatkist voor het eventueele verlies van de gelden, nakomende uit de belasting op goe deren in de doode hand, rijkelijk zou worden schadeloos gesteld. ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK (Adv. Ingez Med.) Brand te Vlaardingen. Vier kinderen konden nauwelijks in veiligheid gebracht worden. VLAARDINGBN20 Maart. Vanmorgen tegen tien uur is brand uitgebroken in het pand Binnensingel' 114, bewoond door den heer A. A. Boudens, hoofd van de R.K. Mulo- school „St. Willibrordus" te Vlaardingen,, De heer Boudens en zijn echtgenoote waren afwezig en namen deel aan afstandsmarschen terwijl zes van de tien kinderen van 9 tot 1V2 jaar aan de zorgen van een tante waren toe vertrouwd. De brand is ontstaan op de bovenste ver dieping, waar zich de slaapgelegenheid van de kinderen bevindt. De vier kinderen werden met moeite in veiligheid gebracht. Toen de brandweer ter plaatse kwam was de bovenste étage al zoo goed als uitgebrand. Door krachtig optreden wist men den brand tot deze verdieipng te beperken. De uitgebreide bibliotheek van den heer Boudens, die uit honderden boeken bestond, heeft men tijdig kunnen redden, doch het meubilair heeft zeer te lijden gehad. De oorzaak van den brand is onbekend, Vermoed wordt, dat een zesjarig kind nabij de zoldertrap met vuur heeft gespeeld. Het pand zoowel als de inboedel waren ver zekerd. ALARMPROEVEN VOOR LUCHT BESCHERMING IN DE RESIDENTIE. 's-GRAVENHAGE, 21 Maart. Te begin nen met a.s. Woensdag des namiddags om 3 uur zullen in de Residentie op verschillen de plaatsen proeven worden genomen met si renes ter alarmeering' van de bevolking in ge val van luchtgevaar. TWEE KIEVITSEIEREN IN EéN NEST. SNEEK, 20 Maart. De heer H. Schrale te IJsbrechtum heeft in een weiland tusschen IJsbrechtum en Nijland twee kievitseieren in één nest gevonden. Dit is een zeer groote bij zonderheid. De heer Schrale zal er een aan Prins Bernhard en één aan dr. E. van Wolderen ba ron Rengers te IJsbrechtum aanbieden. BOEKENWEEK 1938. De Vereeniging ter bevordering van de be langen des boekhandels organiseert ook dit jaar weer een Boekenweek, die gehouden zal worden van 2 tot en met 9 April. Vrijdag 1 April zal de Boekenweek worden geopend met een Gala-avond in den Konink lijken Schouwburg; in Den Haag. Minister Slotemaker de Bruïne zal de openingsrede uit spreken. De letterkundigen dr. Anton van Duinkerken en Gerard Walschap en de decla mator Paul Huf zullen hun medewerking ver- leenen. Voorts zal door leden van het gezel schap van Van der Lugt een tweetal één- acters worden opgevoerd, waarvan één spe ciaal voor dezen avond geschreven werd door A. den Hertog. Evenals vorige jaren zal aan allen, die ge durende de Boekenweek voor minstens f 2.50 een Nederlandsch boek koopen een Boeken week-geschenk worden aangeboden. Het zal bestaan uit een fraai verzorgde uitgave be vattende een drietal novellen, geschreven door Marianne Philips, Marie Koenen en F. Borde- wijk, daartoe aangezocht door de redactie commissie bestaande uit Elisabeth Zernike en Antoon Coolen. DE VOETBALPOOLS. 's GRAVENHAGE 21 Maart. De Hooge Raad heeft heden arrest gewezen in de kwes tie der z.g. voetbalpools. Bij vonnis van den Kantonrechter te Rot terdam was A. de J. aldaar, wegens het orga- niseeren van een loterij zonder vergunning in den vorm van een z.g. voetbalpool, n.l. het raden van de uitslagen van in Engeland ge speelde wedstrijden, tot f 5,50 boete subs 1 dag hechtenis veroordeeld, welk vonnis de Rechtbank had bevestigd, doch waartegen de J. cassatie had ingesteld. Overeenkomstig de conclusie van den procu reur-generaal heeft de Hooge Raad heden het cassatieberoep verworpen. De Hooge Raad was van oordeel, dat in het vonnis terecht is be slist, dat hier werd gehouden een loterij in den zin der wet. en dat de winners der uitge loofde prijzen werden aangewezen door een kansbepaling, waarop zij geen overwegenden invloed konden uitoefenen KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARING- INSTITUUT. 's-GRAVENHAGE. 21 Maart. Koersen van stortingen op 22 Maart 1938 tegen verplichtin gen luidende in: Reichsmarken f 72,51. lires f 9.39. peseta's f 10,50, Turksche ponden f 1 431^. Ondergang van de Clans Böge. Veroorzaakt door ontploffing aan boord. ROTTERDAM, 20 Maart Vanmiddag zijn de opvarenden van het in den nacht van Don derdag op Vrijdag j.l. in de Noordzee vergane 2340 bruto ton metende Duitsche s.s. „Claus Böge" van de reederij J. M. K. Blumenthal te Hamburg, te Rotterdam aangekomen. Zij waren opgepikt door het Zweedsche s.s. „Sverre Nergaard". Aanvankelijk schreef men het vergaan van de „Claus Böge" in de Noordzee ter hoogte van Esbjerg toe aan het loopen op een mijn. Later werd echter gemeld, dat het schip, met een lading wapentuig op weg naar Huelva. aan boord een ontploffing had gehad, tengevolge waarvan het tien minuten later zonk. De be manning begaf zich in een open jol, waarin zij een uur later door het .Zweedsche' schip werd opgemerkt. Zij ging toen aan boord van dit schip over. Over het ongeluk aan boord van de „Claus Böge" liet men zich niet uit. De Duitschers zijn te Rotterdam van nieuwe kleeren voorzien, waarna zij naar het See- mannsheim gingen. Later begaven zij zich naar het Maasstation, van waar zij met den nachttrein naar Hamburg terugkeerden. ONGELUK OP SPOORWEGEMPLACE MENT. Tijdens het overladen van houten baddings is Maandagmorgen de 26-jarige werkman II. J. van P. op het goederenemplacement van de Hollandsche Spoorwegen te 's-Gravenhage onder een van de zware houten balken geval len. Hij kreeg de badding op het lijf, tenge volge waarvan hij ernstige kneuzingen op liep. In zorgwekkenden toestand is hij door den G.G.D. naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. AANDEELHOUDERSVERGADERINGEN VAN WILTON—FIJENOORD. Maandagmorgen zijn te Rotterdam ten kantore van de werf Wilton-Fijenoord ach tereenvolgens gehouden de aandeelhouders vergaderingen van de Mij. Fijenoord van Wil ton's machinefabriek en Scheepswerf en van de Dok- en Werfmaatschappij Wilton-Fijen oord. Op de vergadering van Fijenoord werden alle voorstellen van het bestuur goedge keurd en het dividend vastgesteld op 3.55 pet. Ook op de vergadering van Wilton's Machi nefabriek en Scheepswerf werden de voorstel len van het bestuur goedgekeurd. Op de ver gadering van aandeelhouders van de Dok en Werf mij. Wilton-Fijenoord werden eveneens aille voorstellen goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 9 procent. Voor alle drie ondernemingen werd de heer N. Ruys Bzn., als commissaris gekozen. CONSULS VAN OOSTENRIJK VAN HUN FUNCTIES ONTHEVEN. 's-GRAVENHAGE, 21 Maart. Blijkens een mededeeling van het Duitsche gezantschap zijn de consuls-generaal van Oostenrijk te Amster dam en te Rotterdam, resp. mr. J. P. van Tien hoven en mr. M. E. Kronenberg en de consul van Oostenrijk te Maastricht, de heer E. van Oppen, met ingang van 15 Maart, van hun consulaire functiën ontheven. De Duitsche consulaire ambtenaren hier te lande hebben zich voor zooveel hun ressort be treft. belast met de behartiging van de be langen der voormalige Oostenrijksche onder danen in Nederland. LANDBOUWERS BIJ MILITAIRE KEURING OP BELEEDIGENDE WIJZE BEHANDELD? 's-GRAVENHAGE. 21 Maart. Het Tweede Kamerlid Weitkamp heeft aan den Minister van Defensie de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat dezer dagen te Beilen bij de aldaar gehouden keuring voor de militie land bouwers door een of meer der met bedoelde keuring belaste artsen zijn bejegend op een wijze, die niet alleen voor de betrokkenen doch voor het landbouwende deel der bevolking in het algemeen als beleedlgend moet worden beschouwd? Indien de voorgaande vraag in bevestigen den zin wordt beantwoord, is de minister dan niet van oordeel, dat een dergelijk optreden, als zijnde geenszins bevorderlijk aan de vooral in de huidige omstandigheden zoo noodige goede stemming ook onder de tot het genoem de deel der bevolking behoorende miliciens, hoogst onverantwoordelijk moet worden ge noemd? Indien ook deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid, aan de daarvoor in aanmerking komende onder zijn departement ressorteerende functionarissen tc doen weten, dat zij zich van voor de boeren bevolking beleedigende uitingen hebben U onthouden"?

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5