Zwitserland blijft onafhankelijk en neutraal. THIJS IJS ONDER ZEEROOVERS Eogelsied. Polen MIDDENSTANDS INSTITUUT KUNSTGEBITTEN LAGE PRIJZEN Landverhuizingsconferentie te Genève. KADIfi. PROERAMMA DINSDAG 22 M AART I93S HAARLEM'S DAGBLAD 4 Regeeringsverklaring van den Zwitserschen Bondsraad. Unanieme instemming van het parlement. Bij den aanvang van de zitting van het Zwitsersche parlement is gisteren een regeeringsverklaring afgelegd, waarin de neutrale positie van Zwit serland wordt bevestigd. De ver klaring werd in het Duitsch, Fransch en Italiaansch voorgelezen; in het Duitsch door bondspresident Bau- mann. Met een zinspeling op de verdwijning van Oostenrijk wordt o.a. gezegd: de wijziging, welke de politieke kaart van Europa dezer dagen heeft ondergaan kan niet een verzwak king van de politieke situatie van Zwitserland tot gevolg hebben. De onafhankelijkheid en de neu traliteit van het eedgenootschap blijkt integendeel meer dan ooit onontbeer lijk te zijn voor de handhaving van 't Europeesche evenwicht.Van alle zij den werden ons op dat punt plechti ge verzekeringen gegeven, hun waar de is onbetwistbaar. Geen onzer drie buurlanden kan verlangen of wen- schen, dat Zwitserland verdwijnt. Geen hunner bedreigt onze democratische staatsinstellingen, die een der voornaamste ï-edenen van bestaan zijn van het eedge nootschap en zijn 22 kantons. Het is een eeuwenoude missie van Zwitserland in Euro pa en in het belang van allen de doorgangen van de Alpen te bewaken. Zwitserland dekt en beschermt de vitale deelen der grensge bieden van zijn buren. De wil van het Zwit sersche volk deze missie te vervullen en zijn onafhankelijkheid te doen eei-biedigen ten koste van zijn bloed is unaniem en onwrik baar. Zwitserland houdt zich van buitenland- sche twisten afzijdig. Iedere aanval tegen de onschendbaarheid van onzen bodem zou een verschrikkelijke misdaad beteekenen tegen het menschenrecht. De uit de gebeurtenissen te trekken les laat geen enkelen twijfel over. Onze pogingen onze volledige neuti'aliteit te doen erkennen, moeten worden voortgezet en ten einde worden gebracht. Inderdaad moet iedere mogelijke dubbelzinnigheid te dezen opzichte worden weggenomen. Bovendien is het noodig, dat wij er naar streven met ieder onzer buren en in dezelfde mate correcte en vriendschappelijke betrek- kingexx te onderhouden. De strijd, welke in het buitenland wordt geleverd tusschen tegengestelde politieke stel sels raakt onzen staat niet. Ieder volk is vrij zich zijn eigen binnenlandsch regime te ver schaffen. Het Zwitsersche volk is vereend en moet vereend blijven in dexx wil zich te ver- dedisen tegen wien ook en tot den laatsten ademtocht voor het onvergelijkelijk vaderland dat God ons heeft gegeven. Laat ons in deze tijden steeds dieper weten door te dringen in de missie, welke de voorzienigheid ons heeft toegekend. Laat ons bewijzen, dat een denxocx-atie als de onze het regime is van gedisciplineerde vrijheid en dat niemand de hechtheid der fe derale banden zal kunnen verbreken. Tot den laatsten druppel bloed Het Zwitsersche Telegraaf Agentschap deelt in aansluiting met het bovenstaande nog mede, dat alle groepen der federale verga dering kennis genomen hebben van de ver klaringen van den Bondsraad betreffende de neutraliteit. Zij verklaarden unaniem en plechtig, dat het geheele Zwitsersche volk, zonder onderscheid van taal, godsdienst of partij, bereid is de onschendbaarheid van zijn grondgebied tot den laatsten druppel bloed te verdedigen. Het geheele Zwitsex-sche volk sluit zich bij deze verklaring aan. Het Zwitsersche volk is bereid zich alle opofferingen te getroosten voor zijn landsverdediging, maar de militaire bewapening van het land zal vruchteloos zijn, indien zij niet steunt op de geestelijke en moreele krachten van het geheele Zwitser sche volk. De eenheid tusschen alle geconfedereerden moet het winnen van politieke en economi sche conflicten en onze binnenlandsche dis cussies moeten plaats grijpen in waardigheid en trouw aan onze democratische staatsin stellingen. Het Zwitsersche volk steunt den Bonds raad bij deze, zijn voornaamste taak, die verwezenlijkt moet worden in overeenstem ming met den Zwitserschen democratischen geest en in volledige overeenstemming met het parlement. Oostenrijk verlaat tien Volken bond. Duitschc mededeeling aan den secretaris generaal. Naar Havas uit Genève meldt heeft de Duitsche regeering den secretaris generaal van den Volkenbond 'n nota doen toekomen, waarin medegedeeld wordt, dat Oostenrijk, daar het opge- houdexi heeft als souvex*eine staat te bestaan, niet langer als lid van den Volkenbond beschouwd kan worden. De secretaris-generaal zal de nota ter ken nis brengen van de statenleden van den Vol kenbond. Het pact voorziet niet in de verdwijning van een staat, doch slechts in zijn uittreden met een opzeggingstermijn van twee jaren. Dit artikel 2 van het pact schijnt in dit ge val niet van toepassing te zijn, daar het voor den duur van twee jaren het bestaan zou veronderstellen van een Oostenrijksche re- geerlng. Regeeringen van Volkenbondsleden zullen dus, indien zij dat. gepast achten, moeten protesteeren tegen de omstandigheden, waar onder de aansluiting een feit werd of tegen de schending van het verdrag van St. Ger main of de protocollen van 1922 en 1932 en eventueel deze aangelegenheid brengen voor dttx Raad oS de Agsembléa. DuifcscMaind. Vijanden van Volk en Slaat krijgen geen wapenvergunning. In het Reichsgesetzblatt wordt een nieuwe wapenwet gepubliceerd, welke in de plaats treedt van de uit 1928 dateerende vuurwapen- wet en een aantal voorschriften uit den tijd der noodverordeningen. Op grond van de nieuwe wet krijgt de politie be voegdheid aan „vijanden van volk en staat" te'verbieden wapens van alle soort te dragen. Ovexigens bevat de wet bepalingen waarbij tot nu toe geldende beperkingen worden ver zacht. Deze bepalingen komen ten goede aan de Duitsche wapenindustrie en de daarin werkzame arbeiders. Voortaan is voor het verkrijgen van wapens slechts dan nog toestemmhxg der politie noo dig. wanneer het pistolen of revolvers betreft. Vergunningen voor de aanschaffing van xnu- nitie zijn niet meer noodig. De uit den tyd der noodverordeningen da teerende. beperkingen op het gebied der slag en stootwapenen zijn opgeheven. Ook bevat de wet een aantal bepalingen, om die waarbij ver boden wordt wapenen en munitie te verkoopen aan personen beneden achttien jaar. Slechts Duitsche onderdanen zullen wapens mogen vervaardigen en verhandelen, waarbij persoon lijke betrouwbaarheid en vakkennis vereischt zullen worden. Joden zullen geen wapenver gunningen kunnen ontvangen. De nieuwe wet treedt op 1 April in werking. Verkiezingspropaganda begint. Mox-gen zal in de Deutschland-Halle een z.g. appel-generaal gehouden worden als in leiding tot de verkiezingscampagne. Tegelijk zullen in geheel Duitschland de partijforma ties aantreden om naar de redevoeringen, die door alle zenders uitgezonden zullen worden, te luisteren. Spreken zullen o.a. rijkspropagandalèider dr. Goebbels, rijksleider der S.S. Himler en de chef van den staf der SA., Lutze. Volkstelling in Mei. De volkstelling, die op 17 Mei gehouden zal worden en waaruit men gegevens van econo- mischen godsdienstigen aard exi omtrent de rassen wil verzamelen, zal ook voor Oosten rijk gelden. Besprekingen met Italië vorderen, zegt Chamberlain. Op de vraag of met Amerika besprekingen gevoerd werden over de recente gebeurtenissen in Europa, heeft Chambex-lain gisteren in het Lagei'huis geantwoord, dat de Britsche regee ring in algemeenen zin de Vereenigde Staten in kennis heeft gesteld van haar houding ten opzichte van de recente gebeurtenissen in Europa. Op een vx-aag betreffende de Bx-itsch-Ita- liaansche besprekingen heeft de premier ge antwoord, dat deze voortgezet worden en dat Lord Perth verscheidene besprekingen ge voerd heeft met Ciano, waarbij vorderingen zijn gemaakt. Toen de afgevaardigde vroeg, of deze vorderingen betrekking hadden op de terugtrekking van buitenlandsche troepen uit Spanje, zeide Chamberlain, dat deze vraag tot de nietinmengingscommissie gericht moest worden.„Hebt gij zelf niet verklaard, dat een Britsch-Italiaansche overeenkomst van een desbetreffende regeling afhankelijk was?" vroeg de afgevaardigde verder, waarop Cham berlain antwoox-dde: „Wij zijn nog niet ,tot een overeenkomst gekomen". Spanje. De hex-toging van Atholl (conservatief) sprak over de aankomst van Duitsche vliegtuigen en afweergeschut in Spanje. Zij zeide, dat de escadrilles en batterijen deel van het Duit sche leger uitmaakten en dat de namen der officieren bekend waren. Butler antwoordde voor de regeering, dat hij berichten van dien aard gelezen had maar er geen nauwkeurige bevestiging van had. Butler zeide later: „Men weet algemeen, dat beide partijen in Spanje hulp uit het bui tenland hebben gekregen. De commissie voor de nict-inmenging streeft er naar dit vx-aag- stuk zoo goed mogelijk te behandelen". De hertogin van Atholl vroeg daarna of de minister-president kermis droeg van het feit. dat de Spaansche troepexx aan de noord westelijke Pyrexxeeën onlangs door Duitsche troepen waren vervaxxgen en of hij de Fran- sche regeering had geraadpleegd over de maat regelen, die in verband daarmede genomen zouden moetexx woi'den. Chamberlain ant woordde: ,,Ik heb geen enkele bevestiging van dat bericht ontvangen. In ieder geval is het duidelijk, dat het niet aan de Britsche regee ring is, iix deze kwestie het initiatief te nemen". Volgexxs zijn eigen inlichtingen zijn de be richten, als zouden omstreeks 14 Maart 30.000 Duitsche officieren en militaire specialisten te Vigo, La Coruna en El Ferrol zijn aange komen, onjuist. Moordenaar van priester ter dood veroordeeld. De rechtbank te Poznan heeft den commu nist Nowak, die een Roomsch-Katholiek pries ter van het leven beroofd had, ter dood ver oordeeld. Litauen, Het kabinet neemt ontslag. Het Litausche ka binet is afgetx-eden. President Smetona heeft echter geweigerd dit aftreden te aan vaarden voor de eex-ste minister Tubelis, die ziek is en zich op het oogenblik in Zwitser land bevindt, terugge keerd zal zijn. Tubelis zou zich thans onver- wijld naar Kaunas be- Smetoiia. geven In eexx groot aaxital radiouitzendingen is gisteren aaxx de bevolking de overeenkomst met Polen uiteengezet. Radio-Kaunas heeft tot drie keer toe de rede van Beek, waarin deze heeft verzekerd, dat Polen geen kwade bedoelingen heeft, her haald. In hotel Metropole, dat eigendom ise van de regeering van Litauen, wox-den reeds kamers gereed gemaakt voor den nieuwen Poolschen gezant. Over het algemeen is mexi zeer tevre den over het herstel van de goede betxekkin- ken met Polen. In de Poolsche legatie te Tallinn zijn be sprekingen gevoerd tusschen de commissies vaxx deskundigen van Polen en Litauen over het herstel van het spoorwegverkeer, de post en de telefonische en telegrafisch vertbindin gen. Deze besprekingen zullen vandaag worden geëindigd. Men verwacht, dat de Poolsche luchtvaart maatschappij binnenkort een dienst War schauWilna—iKaunas in zal stellen. De regeering verzet zich krachtig tegen elke anti-Poolsche propaganda. Een journalist is gearresteerd omdat hij een anti-Poolsche rede heeft gehouden. 16 RIJKSSTR.WEG 16 HAARLEM-N. TELEF 16726 m. garantie tegen onze bekende Spreekuren lederen morgen van 912 uur Avon d spree kuren Dinsdag en Donderdag 7—9 uur Spreekuren Gr. Houtstr. 99, Tel. 13728 lederen middag van 1.304 uur Avondspreekuren: Maandag, Woensdag, Vrijdag van 79 uur. (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Thijs en oom hadden een tijdje voor zich uit zitten staren, toen er plotseling een geklop weerklonk. - Wat zullen we nu weer hebben?! zuchtte oom Mopperniet, ter wijl hij het hoofd ophief. Zouden we nu pas goed herrie krijgen? Maar Thijs schudde het hoofd. Ik geloof niet. dat we bepaald herrie zullen krijgen, oom. Ik denk meer. dat ze ons noodig hebben voor de een of andere zaak, die ze niet alleen afkunnen. Laten we in alle geval maar afwachten, dat is heusch het beste! Nog had Thijs deze woorden niet uitgesproken ,of de deur werd geopend en Druppel kwam de kamer binnen. Jij gaat met mij mee, vadertje! lachte hij tegen Thijs, terwijl hij een groote hand op Thijs' schouder legde. Oom was opgesprongen en keek Druppel aan. Wat willen jullie eigenlijk van ons, hè? Jullie kunnen ons zoo maar niet ongestraft gevangen houden, dat snap je toch zeker wel? Hon jij je mond. jij gaat aanstonds ook mee! bromde Druppel, terwijl hij oom dreigend aankeek. - Kom. ga mee, klein ding! Dat „kleine ding'' was Thijs! Thijs en Druppel verlieten de hut en kwamen vlak bij de zee. Zie je die boot daar? Nou, daar gaan we heen! Voor een uitbreiding der kolonisatie in Zuid-Amerika. De betrekkingen tusschen de kolonisten en hun oude vader land. Hooge kosten der kolonisatie. De nieuwe taak der Internationale Arbeidsorganisatie. G e nè v e, Maart 1938. 'Van onzen correspondent) RIEMAAL is ixx de maand Februari aan een Nederlandschen gedelegeerdè de onderscheidiixg teix deel gevallen tot voorzitter eener hier plaats vin dende Volkenbondsconferentie te worden uit verkoren. De Nederlandsche gezant te Bern dr. A. Loudon werd voorzitter der conferentie over den rechtstoestand der Duitsche vluch telingen; prof. xnr. C. W. de Vries werd de leiding toevertrouwd der Volkenbondseom- missie voor den bijstand aan behoeftige vreem delingen, en op dexx laatsten dag der maand koos de conferentie voor de bevordering der laxxdverhuigixxg naar Zuid-Amerika den Neder landsehen gedelegeerde ir. R. A. Verwey tot haar voorzitter. Deze laatste heeft wellicht het meeste gexioegen van zijn werk beleefd. Waxit in ruimere mate dan de beide vorige Volken- bondsbijeenkomsten bood de landverhuizings conferentie, toexx zij xia tiexx dagen aan het einde vaxi haar werkzaamheden gekomexi was, goede uitzichten, dat zij vele nuttige practi- sche gevolgen verkrijgen zal. De landverhuizing naar Zuid-Amerika is in de laatste tien jaren vrijwel geheel tot stil stand gekomen. De werkloosheid, die de we- reldcrisis ook in Zuid-Amerika heeft teweeg gebracht, xnaakte, dat de Zuid-Amerikaansche staten hun deuren vrijwel geheel voor de ar beidskrachten uit Europa gesloten hebben. Tot nadeel van beide partijen. Want voor Zuid- Amerika was deze politiek als eexx dubbelsnij- dend zwaard: zij had dit voordeel, dat buiten landsche arbeidskrachten den inlandschen arbeiders geen concuri-entie meer voor werk in de industrie en harxdel kwamen aandoen, doch hiertegenover stond het groote nadeel, dat er. in verband met den ook in Zuid-Amerika toe- nemenden trek der bevolking naar de steden, geen voldoende arbeidskrachten meer waren voor de ontginning van vele nog braak liggen de grondstukken. Voor de Europeesche staten bracht het stopzetten der landverhuizing naar Zuid-Amerika natuurlijk het nadeel met zich, dat voor het in oxxs werelddeel aanwezige te veel aan arbeidskrachten de uitweg naar over- zeesehe gebieden bemoeilijkt werd. De Buitengewone Internationale Arbeids- conferentie vaxx Santiago de Chili, die in Ja nuari 1936 plaats vond en de sociale toestan den in Amerika behandeld heeft, opende nu het uitzicht op een verbeteriixg van dezen be- treurenswaardigen toestaxxd. Op voorstel van Argentinië noodigde deze Arbeidsconferentie de Internationale Arbeidsorganisatie uit de kwestie van een landverhuizing van Europee sche arbeidskrachten xiaar Zuid-Amerika, zij het ook slechts voor kolonisatie-doeleinden, in studie te nemen. Door dit besluit bleven de deuren der ZuidTAmerikaansche staten welis waar voor Europeesche werkloozen uit in dustrie en handel gesloten, doch werd althans het uitzicht op verruiming der uitzending van Europeesche arbeidskrachten uit het land bouwbedrijf geopend. Na een studiereis van Europeesche ambtena ren van het Internationale Arbeidsbureau door de voornaamste Zuid-Amerikaansche staten en na de bespreking van hun rapporten in den Raad van Beheer van het Internationale Arbeidsbureau, achtte deze Raad de kansen op het bereiken van practische nuttige resultaten groot genoeg, om voor dit doel een conferentie bijeexx te roepen. Achttien staten hebben aan deze conferentie thans deelgenomen: tien Zuid-Ainerikaansche staten, die bereid zijn landbouwkrachten uit andere werelddeelen voor kolonisatiedoeleinden te ontvangen en acht staten (zeven Europeesche en Japan)die gaarne arbeidskrachten voor dit doel naar Zuid-Amerika zullen laten vertrekken. TPfcE conferentie werd natuurlijk ten zeerste vergemakkelijkt door den uit eigenbelang voorspruitenden oprechtexx wexxsch vaxx beide statengroepen, dat het doel der conferentie inderdaad bereikt zal wordexx. Zoowel de groep der landen vaxx emigratie als die der laxxdexx van immigratie heeft belang erbij, dat inder daad de landverhuizing naar Zuid-Amerika, zij het ook slechts voor persoxxexx die het laixd- bouwbedxüjf kunnen en willexx uitoefenen, weder in ruimere mate zal worden hervat. Dit neemt xxiet weg, dat er meeningsverschillen aan den dag kwamen. Vooral over de betrek kingen, die tusschexx de kolonisten en huxx oude vaderlaxxd zoudexx blijvexx bestaan, was mexx het oneens. De Zuid-Amerikanen hebben weinig lust ixx een herhaling van het door Ita- liaarxsche koloixisten gegeven voorbeeld, die ook in hun nieuwe vaderlaxxd zich bovexxal Italianen blijveix gevoelexx, zoodat de Italiaan- sche kolonies als het ware een stuk Italië bin nen een Zuid-Amerikaanscheix staat vormen. De Zuid-Amerikanen zoudeix het liefst ziexx, dat de Europeesche koloixisten daar hun ge heele vroegere verleden vergeten en volkomen één met de bevolkixxg van hun ïxieuwe laxxd vaxx verblijf zullen wordexx. Dit was dan ook, be halve deviezeix-moeilïjkhedeix, één der rede- ïxeix. waarom de Zuid-Amerikanen weinig er voor gevoelen, dat de kolonisteix een deel vaxx hun spaarpexxnixxgeix ïxaar faixxilie ixx het oude vaderlaxxd zoudexx zendexx. Tegen een dergelijk strevexx naar eexx volkomen losscheuring vaxx de banden tusschen de kolonisten en huxx oude vaderland kwamen de vertegenwoordigers der Europeesche statexx ixx verzet, hoezeer zij ook toegaven, dat de koloixisten goede burgers vaxx hun ïxieuwe laxxd zullen xxxoetexx wordexx. Natuurlijk bestoxxdexx er nog wel meer puix- texx vaxx nxeeixingsverschil. Doch grooter was toch het gevoeleix vaix het gemeenschappelijk belang bij eexx slagexx der poging tot grootere landverhuizing naar Zuid-Anxerika. Eenstem mig sprak de laxxdverlxuizixxgscoxxferexxtie daxx ook den wexxsch uit, dat de noodige voorberei- dexxde maatregelen ter bevorderixxg vaxx dit gemeenschappelijke doel zullen wordeix ge- troffeix en dat de Internationale Arbeidsor- gaixisatie hierbij eexx ïxieuwe nuttige taak zal - vervullen. In de eerste plaats richtte de coxxferentie tot. de beide groepeix vaxx statexx dexx wensch re gelmatig gegeven aan het Internationale Ar beidsbureau over de mógelijkheden exx de voor waarden van emigratie en van immigratie te doen toekomen. Vooral de Zuid-Amerikaan sche staten werden aangespoord ixx bijzonder heden op te geven, wat voor grondstukken in hun land eix tegeix welken prijs te koop zijxx. hoeveel de verdere iixstallatiekostexx bedragen, waarin de belastingen bestaan, of de kolonis- texx bepaalde voordeelen zullen genieten enz. In de tweede plaats richtte de conferentie tot de Zuid-Amerikaansche staten de uitixoo- diging, dat ixx ieder laxxd officieele kolonisatie organen zullen wordexx ixx het levexx geroepen, die de kolonisten bij aankomst in het land zul len oxxtvaxxgen en met goeden onbaatzuchti- gen raad van diexxst zullen zijxx. In de dex-de plaats achtte de landverhui- zingsconferentie noodzakelijk, dat goeddoor- dachte kolonisatieplannen zullen worden ont worpen. die zullen aantoonen. dat de plannen financieel te rechtvaardigen zijn. Alleen dan zal men xxxet eexxig recht mogen hopeix, d&t de noodige financieele credieten voor de verwe- zenlijking der plannen van kolonisatie gevon den zullen worden. TN deze onzekerheid ligt nog het grootste -"■gevaar voor het welslagen vaxx het geheele plan der conferentie. Landverhuizing voor ko lonisatie-doeleinden is kostbaar. De Zwitser sche gedelegeerde deelde mede, dat Zwitser land aaxx ieder gezin, dat naar Zuid-Amex-ika verhuist eexx renteloos voorschot vaxx 6500 a 75C0 Zwitsersche franken verstrekt, zoodat de Zwitsersche schatkist jaarlijks meer daxx een millioen frankexx aan xxog geen 200 naar Zuid- Amerika vertrekkende gezinxxexx te betalen heeft! Men kan zich aldus een voorstelling maken van hetgeen de landverhuizing vaxx eexx paar duizend arme Poolsche laixdbouwers aan Polen kosten zou! Exx de Zuid-Amerikaan sche staten zijn ook niet rijk genoeg en be zitten vooral niet genoeg deviezen, orii lxuxxner- zijds veel tot de betaling der kostexx te kunnen bijdragen. Daaroixx moest de coxxferexxtie wel inzien, dat het geheele fraaie plan voor een groot deel iix duigen zal vallen, iixdien het niet gelukken zal derden tot de fiixaixciering der kolonisatie te bewegen. Een eerste ver- eischte is hiervoor, zooals gezegd, de opstel ling van goed doordachte, finaxxcieel levexxs- vatbare koloxxisatieplaxxnexx. Een tweede ver- eischte is de schepping vaxx een internatio- naal credietstelsel, dat aan kapitaalkrachtige andere landen de mogelijkheid biedt dexx noo- digen bijstand onder goede waarborgen voor de veiligheid van het geleende geld te ver- leenen. Met het oog hierop besloot de landver- huizingsconferentie dexx Raad vaxx Beheer van het Internationale Arbeidsbureau te verzoekexx over te gaan tot het in het leven roepen van eexx „Permanente Internationale Commissie voor de bevordering van de Landverhuizixxg voor Kolonisatiedoeleixxden", waarin naast vertegenwoordigers der regeeringen der landen van emigratie en van immigratie ook econo mische, sociale en vooral financieele deskun digen uit andere staten zullen zitting hebben. De voornaamste taak dier nieuwe commissie zal zijn internationale crediet-operaties te be vorderen, die de verwezenlijking der kolonisa tieplannen zullen mogelijk maken. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. MEVROUW DOLLFUSS NAAR FREIBURG. Havas meldt uit Bern 21 Maart: De bladen te Lugano melden, dat de weduwe van Doll- fuss te Lugano is aangekomen en vandaar naar Freiburg is vertrokken, waar de kinde ren op kostschool zullen gaan. WOENSDAG 23 MAART 1938. HILVERSUM I, 1875 M. en 415,5 M. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 6.30—7.00 RVU. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 „Onze Keu ken" causerie. 10.00 Moi-genwijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Continu bedrijven. 11.30 Causerie „De vestigingswet en de werkloozen". 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 VARA-orkest nx.m.v. solist. 1.151,45 Gramofoonmuziek. 2.00 Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 De Ram blers. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.10 Orgelspel. 6.30 Causerie „Wat maken wij van onze wo ning?" 7.00 Gramofoonmuziek. 7.10 Zang. 7.30 Cyclus „Ons werk exx oxxs geloof". 8.00 Herha ling- S.O.S.-berichten. 8.03 Berichtexx A.N.P., VARA-varia. 8.15 Residentie-orkest. Ixx de pauze: Causerie. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 Declamatie. 10.20 VARA-orkest, m.m.v. solist. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301,5 M. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr. pl.) 8.30 Gi-amofooixmxxziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofooxxmuziek. 12.30 Orgelspel. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Zaxxg. piano en gramofooxxmuziek. 1.45 Gramofooxx muziek. 1.45 Gramofoonmuziek. 3.15 Hol lands Kanxermuziekensemble. 4.40 Kinder uurtje. 5.45 Gramofooxxmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwpraatje. 6.30 Taalles exx causerie over het biixnenaanvaringsreglement. 7.00 Be richtexx. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Reportage 8.00 Berichten ANP. Herhaling S.O.S.-ber. 8.15 N.C.R.V.-propaganda-avond. 10.10 Be richten ANP. 10.15 Damles. 10.30 N.C.R.V.- orkest. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Granxofoon muziek ca. 11.5012.00 Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.2511.50 Gramofoonmuziek. 12.05 BBC- Northern-orkest, nx.m.v. soliste. 1.05 Gramo foonmuziek. 1.352.20 Het New Coveixtry Hip podrome Orkest. 4.05 Voor de vrouw. 4.20 Ves per. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.40 Harry Roy exx zijxx Band. 6.20 Bex-ichtexx. 6.40 Landbouw- praatje. 7.00 Hoorbericht. 7.20 De Baxxd Wag goners m.m.v. solistenè 8.20 BBC-Symphonie- orkest. 9.20 Berichten. 9.40 Vervolg concert. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.05 Pianovoor dracht. 11.3512.20 Michael Floixxe en zijn Baxxd. RADIO PARIJS, 1648 M. 7.50. 9.209,40. 10.40 exx 12.20 Gramofoon muziek. 1.50 Zang. 2.05 Gramofooxxmuziek. 3.05 Pianovoordracht. 3.20 en 4.20 Zaxxg. 4.35 Vioolvoordracht. 5.20 Canti-elie-orkest. 8.50 Piaxxovooi-dracht. 9.20 Variété-programma. 10.5011.05 Gi-anxofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Omroeporkest. 7.50 Plietzsch Marko- orkest. 11.20 S.A.-orkest. 12.35 Omroepklevn- orkest m.nx.v. solisten. 1.30 Omx-oepsextet. 3.50 Pianoduetten. 4.30 Omroepkleinorkest.. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Omi-oeporkest. m.nx.v. solist. 8.20 Rijkszending „Auf gut Deutsch" 8.05 Mannenzangvereeniging. 9.5011.20 Om- Omroepkleinorkest exx accordeon duo. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 Omroepsa- lonorkest. 1.30 Omroepdanox-kest. 1.50—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepsalonorkest. 6.50 Kamermuziek. Hierna gramofoonmuziek. 8.20 Conservatorium-orkest, m.m.v. solisten. 10.5011 20 Gramofoonmuziek BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 L. Langlois orkest. 1.50 Gr .muziek. 5.20 Luiks kwartet. 635 Omroepdansorkest. 7.35 Gram, muziek. 8.20 Omroeporkest. 9 35 Cabaretprogramma. 10.05 Zang. 10.4511.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Blaasorkest van de Rijksarbeidsdieiist. S.20 Rijkszending „Auf gut Deutsch". 8.50 Gramofoonmuziek 9.20 Berichten. 9.50 Trio- concert. 10.05 Berichten. 10.20—11.20 He* Frankforter Omroepkleinorkest m.m.v, piano duo.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6