Haarlems Dagblad Het Slagveld des Verkeers. De Als muizen muizen... Z.H.P. BEHANGSELS Het belangrijkste 55c Jaargang No. 16795 Uitgave Lou ren a Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij IS'.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplcin 37. Postgirodiens! 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred. 15054 Redactie 10600. Drukkerij 10132. 12713 A dm ui. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Woensdag 23 Maart 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën i 1-5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1*4 regels f 0.60, elks regel meer f 0.15. Groentjes «ie rubriek. O Onze voorouders in dit deel der wereld leef den onder een aantal bedreigingen die wij niet meer kennen. Dat waren vooral epide mische ziekten: pest, cholera, pokken, typhus, die door de vorderingen van de medische we tenschap en de sociale hygiëne zijn uitgeroeid. Maar hun oorlogen waren heel wat minder gevaarlijk dan de onze. Zij kenden geen blik semafleiders en liepen in het algemeen meer kans op plotselingen dood door het geweld der natuurelementen. Hun schepen waren dan ook wel heel wat onbetrouwbaarder dan de onze. Maar zij kropen niet in vliegtuigen. En hun wegverkeer was de goedigheid en veilig heid zelf. Al sloegen er af en toe wel eens paar den op hol. het slagveld des verkeers kenden noch vermoedden zij zelfs. Dat is nieuw. Dat hebben wij in onzen tijd geschapen door mid del van de wonderen der techniek. En nu zoe ken we naar een technisch wonder dat het gewone verkeer op onze wegen een beetje minder onveilig zou kunnen maken. Er zijn allerlei middelen op bedacht maar gezamenlijk kunnen ze niet verhoeden dat het aantal slachtoffers jaarlijks stijgt. In Amerika, in Engeland, op het vasteland van Europa, overal stijgt het. Als er een statistiek te maken was van het percentage sterfgevallen door epide mische ziekten en ongelukken in twee tijdvak ken bijvoorbeeld 1828-1838 en 1928-1938 zouden de totale percentages elkaar wellicht niet veel ontloopen. Misschien zouden wij nog wel een slechter resultaat boeken dan de voorvaderen. En dat zou dan zeker te wijten zijn aan den post verkeersongevallen. Een Amerikaansch blad. de Boston Recor der, heeft onlangs geschreven: „In het jaar 1937 zijn door tijgers in totaal vijf menschen gedood. Maar tijgors razen dan ook niet met een snelheid van 100 K.M. over den weg, met den rechter voorpoot om een meisje heen". In Amerika schijnen heel veel ongelukken aan te groote snelheden te wijten te zijn. In Engeland en ook in Nederland blijkens de in vele rubrieken verdeelde statistieken, zijn de oorzaken grootendeels van anderen aard. Slor digheid in de toepassing van verkeersregels, onoplettendheid en onverschilligheid doen zich overwegend gelden. Een Engelschman. Sir William Brassey, die als getuige is verschenen voor een commissie-tot-onderzoek-van-oorza- ken-enz. uit het Hoogerhuis, schrijft een groot aantal ongelukken toe aan gebrek-aan-welle- vendheid van de automobilisten onderling. Nu, daar is in Nederland ook het een en ander over te zeggende goeden niet te na ge sproken. Sir William heeft het evenwel niet bij de vaststelling van het bedroevende feit ge laten maar is zijn eigen wellevendheid in eigen beveiliging gaan omzetten. Hij heeft een schild aan de achterzijde van zijn auto laten maken waarop, bij het zijnerzijds inhalen of het hunnerzijds uitwijken van voor hem lig gende auto's, of bij het voorrang-geven door anderen, de letters „Dank u" in stralende dankbaarheid verschijnen. Het resultaat is, volgens Sir William's verzekering, verrassend. Hij gaat zelfs zoover te verklaren, dat hij nooit meer last van andere rijders heeft gehad, hetgeen wat kras schijnt, want men zou eruit moeten afleiden dat ze hem en zijn auto alle maal al kennen en dus al wellevend worden eer hij zijn „Dank u" uitstraalt. Maar goed: laat hij wat overdrijven. Dat in zijn woon plaats de uitwerking gunstig is geweest en ciat, zooals hij zegt. verscheidene andere autorijders daar zijn voorbeeld al met even goede uit komst hebben nagevolgd, kunnen we aanne men. „De eenvoudige tooverwoorden hebben zelfs de meest woeste rijders op slag getemd", ver klaart Sir William Welnuhet is weer wat nieuws en allicht helpt het wat. Wie begint er in ons land mee? Niet allemaal tegelijk, zou ik raden, want als we allemaal „Dank u" tegen elkaar gaan knip peren wordt het te vervelend, te gewoon en ook wel wat te zoetig. Maar als er nu eens enkele rijders begonnen? Zij zouden hun ervaringen kunnen meedeelen, er zou veel over gepraat en geschreven worden en dat op zichzelf zou een soort wellevendheids-mode op den weg kunnen doen ontstaan, evenals indertijd de lawaai-beperking ontstond door het vele ge praat over en geschrijf tegen het klaxon- spektakel, dat vermoedelijk als men het totaal in decibels meten kon in vergelijking met tien jaar geleden tot zooiets als één per cent van het oude lawaai is gezakt. Kan de K.N.A.C. het idéé van Sir William niet eens in toepassing brengen? Die is altijd zoo ondernemend in die dingen en wie weet wat het uithaalt. Desnoods met twee Dank u borden, een voor- en een achterop R. P. van onze costuums motiveert volkomen onze prijzen. Colbert- costuums van ƒ85.- tot ƒ125.-. N.V. GERARD A. v. d. STEUR's KLEEDERMAKEPJJ KRUISSTRAAT 7 TELEF. 10730 (Adv. Ingez. Med.) De hoofdpunten der Britsche politiek. Engeland heeft belang bij de hand having van den wereldvrede. Kabinet zou tot overeenstemming zijn gekomen. (Zie ook pag. 4) LONDEN. 23 Maart (Havas). De bladen van alle richtingen melden, dat tusschen de ministers definitieve overeenstemming tot stand schijnt te zijn gekomen ten aanzien van de hoofdpunten der Britsche politiek, welke als volgt worden opgesomd: 1. Engeland heeft belang bij handhaving van den vrede in de geheele wereld. 2. Vernieuwing van de welomschreven ver plichtingen, die Engeland aangegaan heeft, o.a. tegenover Frankrijk. 3. Handhaving van het ingenomen stand punt met betrekking tot de verplichtingen tegen Tsjecho-Slowakije. 4. Handhaving van de politiek van niet-in- menging in Spanje. 5. Afwachten ten aanzien van Duitschland, doch bespoedigen van de Britseh-Italiaan - sche besprekingen. De bladen vermelden niet alleen eenstem mig deze punten, doch ook schijnen de op positie-organen thans niet meer te gelooven aan de meeningsverschillen. die deze poli tiek in den boezem van het kabinet zou heb ben doen ontstaan. De ..Times" geeft geruststellende berichten over den voortgang der onderhandelingen met Rome. De „Daily Mail" geeft zelfs meer dan ge ruststellende berichten over de Britsch-Ita- liaansche besprekingen: het blad maakt mel ding, van de mogelijkheid van een bezoek van Ciano aan Londen om reeds de volgende maand het aecoord te onderteekenen. De „News Chronicle" meent te weten, dat Mussolini gaarne zou zien. dat nog voor het bezoek van Hitier aan Rome op 9 Mei een accoord tot stand komt. Jeugdige werkloozen te Haarlem. De Centrale Werkplaats. De Centrale Werkplaats biedt de gelegen heid aan jonge menschen. die werkloos zijn. de vakken, die zij beoefenen, te onderhouden en zich daar verder in te bekwamen. De school, waarin de Centrale werkplaats is gevestigd, wordt omgebouwd tot een werk plaats. Dat is een karwei, dat door de jonge mannen zelf wordt gedaan onder bekwame leiding. Een moderne werkplaats voor de jonge werkloozen. verbouwd dóór hen. Er is thans nog plaats voor constructie- bankwerkers. machine-bankwerkers, draaiers, schilders, loodgieters, metselaars, stucadoors, timmerlieden en electriciens. De deelnemers aan de Centrale Werkplaats ontvangen een zakgeld, terwijl er voortdurend contact is tusschen werkplaats en Arbeids beurs. De laatste weken hebben een 40-tal jongens van de Centrale Werkplaats bij verschillende patroons voor korter of langeren tijd werk kunnen vinden. Jongemannen, ge kunt beter werken dan leegloopen en hier is nu gelegenheid om iets te doen. waar je wat van leeren kunt. Aanmel ding kan iederen dag geschieden van 9 tot 12 uur en van 1.30 tot 3.30 uur n.m., behalve Za terdags, bij den Bedrijfsleider. De verkeersverbetering bij den V erspronekweg. Aanbesteding" van het werk over eenige maanden te verwachten. Eenigen tijd geleden deden wij uitvoeiïge mededeelingen over de door Openbare Wer ken ontworpen plannen tot het maken van ingrijpende verkeersverbeteringen bij het kruispunt Schotersingel—Verspronckweg— Kenaupark, welk werk zal worden uitgevoerd met financieels hulp van het Werkfonds, Een nader voorstel zal vermoedelijk April in den raad aan de orde komen. De aanbesteding van dit belangrijke werk is dan over eenige maanden te verwachten. Duitsche vriendschapsbetuiging aan Zwitserland en Nederland. Neutraliteitspolitiek van groot belang. Handhaving van vreedzame betrekkingen met Nederland gewenscht. BERLIJN, 22 Maart. (Havas.) Duit sche, officieuze kringen spreken hun voldoening uit over de verklaring van den Zwitserschen bondspresident over de neutraliteit van Zwitserland. De diplomatieke en politieke cor respondentie schrijft, dat deze neutra liteitspolitiek een zoo nuttig element vormt in de Europeesche politiek, dat Europa een absoluut belang moet hebben bij zijn handhaving. Overigens is de verlenging van den militairen diensttijd in Nederland voor de Deutsche Allgemeine Zeitung een reden om de vreedzame bedoelingen van het rijk jegens Nederland te be- toonen. dat gemeend heeft niet de aanbiedingen van een niet-aanvals- pact of een waarborg van het rijk in overweging te behoevene te nemen. Volgens het blad wenscht Groot Duitschland de handhaving van vriend schappelijke betrekkingen met Ne derland. Heiilein-partij in Tsjecho-Slowakije opnieuw versterkt. Twee Duitsche groepen besluiten tot fusie. Ook fusie bij de Tsjechische partijen? De „Bund der Landwirte", de regee- ringspartij der Duitsche agrariërs, heeft besloten een fusie aan te gaan met de Sudeten-Duitsche partij van Henlein. Als gevolg hiervan heeft Spi na, di„ de partij in de regeering verte genwoordigde, zijn ontslag genomen als 'minister zonder portefeuille. Verder heeft ook de Duitsche Hand werkerspartij tot ontbinding besloten en zich aangesloten bij de Sudeten Duitschers. Deze partij had geen ver tegenwoordigers in het parlement. Henlein wordt met 49 afgevaardigden de grootste partij in de Kamer en naar verluidt zoeken de Tsjechen een nieuwe politieke constellatie om hieraan het hoofd te bieden. Er wordt gesproken over een fusie van de Tsjecho Slowaak- sche Agrarische partij, welke over 45 zetels beschikt, met de nationaal- democraten. welke dertien zetels heb ben, of met de Tsjechische Agrariërs, die eveneens dertien zetels hebben. Opinarsch der Japanners gestuit. Chineezen boeken groote overwinning. SJANGHAI. 23 Maart. (Reuter) De ongeveer 10.000 man sterke Japansche colonne, die na een snellen opmarsch langs den spoorweg TientsinPoekau het groote kanaal had be reikt. is volgens berichten van Chineesche zijde door de Chineesche strijdkrachten, die een omtrekkende beweging hadden uitgevoerd, vernietigd. Volgens dezelfde berichten zijn de Japan ners teruggedrongen tot de stellingen, die zij zes dagen geleden, toen zij hun offensief begonnen, bezetten, en is het gevaar, dat de Japansche strijdkrachten zich nabij Hsoetsjau samenvoegen, afgewend. De Japanners hebben de laatste drie dagen geen enkel succes aan dit front gemeld en op alle vragen verklaren zij, over geen inlich tingen te beschikken. De brandweerlieden van Sheffield vonden een nieuwe variatie op een bekend thema door een „koningin der veiligheid" te kiezen. Aartshertog Anton van Habsbtirg en Bruno Walter's dochter niet gearresteerd. WEENEN 23 Maart (D. N. B.> Ten aan zien van in het buitenland gepubliceerde ge ruchten en berichten, o.m. inhoudende, dat alle leden van het voormalige kabinet Schuschnigg van hun vrijheid beroofd zijn. kan medegedeeld worden, dat slechts twee leden dier regeering in Schutzhaft zijn geno men. Het gerucht, dat aartshertog Anton van Habsburg gearresteerd is, is niet juist, even min als het juist is, dat de dochter van Bruno Walter is gearresteerd. Het coupeeren van honden strafbaar. Principieele uitspraak van het Amsterdamschc Gerechtshof. AMSTERDAM. 23 Maart Het gerechts hof heeft vandaag arrest gewezen in de prin- ripieele quaestie. het coupeeren van hondenooren betreffende. Het Hof veroordeelde een inwoner vanAmers- foort, die ae ooren van drie Duitsche doggen had gecoupeerd, tot een gulden boete wegens het zonder redelijk doel opzettelijk aan een dier pijn of letsel veroorzaken. De politierechter te Utrecht had den man tot f 40 boete veroordeeld. Bij de behandeling voor het Hof eischte de procureur-generaal veroordeeling tot f l boe te. 'Te Kerkdriel moest een kruide nier bij het openen van zijn win kellade ervaren dat een muis een bankbiljet van honderd, twee van twintig en een van tien gulden had opgeknaagd.) Men beleeft niet vaak sensatie Als Kerkdrielsche winkelier. Maar dit was een consternatie Voor dien braven kruidenier. 't Is wat. als je niets vermoedend, Plots tot het besef ontwaakt, Dat een knagelijn, zich voedend. Daar je kas heeft opgemaakt. Bij de vele muizenissen. Die het leven toch al biedt. Kun je zachtgezegd wel missen Dat je zulk een ramp geschiedt. Die je noopt om in je lade, Op de snipper jacht te gaan. In de hoop, dat je de schade Niet op alles komt te staan. 'k Hoop, dat hij voldoende stukken Heeft verzameld in de la Dat het aan de bank zal lukken, Hun te sparen voor de scha: Dit staat vast, te zijnen huize, Hoe het dan ook vroeger was, Zijn van nu af aan de muizen Zeker niet meer in de kas. ANEGANG 28 TELEFOON 18800 STEEDS HET NIEUWSTE (Adv. ingez. Med.) Het woord is aan Francois Guizot (17871874, Fransch staats man): In geen andere functie zijn de regeeringen ooit zoo on verschillig tegenover de be grippen goed en kwaad, zoo lichtzinnig, dwaas en inge beeld geweest als in de bui tenlandsche politiek. En in geen ander opzicht hebben de volken zich zoo volkomen onbekwaam, ja dom tegen over hun ware belangen be toond en zijn ze zoo gewillige werktuigen of slachtoffers hunner regeeringen geweest. Mijn ontploft aan boord van Nederlandsch scliip. Katwijksche vissclier ernstig gewond. Reuter meldt uit Kopenhagen: De Nederlandsche trawler „Excelsior", die Dinsdag te Esbjerg arriveerde, heeft een mijn in zijn netten opgehaald bij het visschen in de Noordzee. Een der leden van de beman ning trachtte de mijn onschadelijk te ma ken. waarop zij ontplofte. De man werd ern stig gewond en zal waarschijnlijk een oog en zijn rechterhand moeten missen. (Bij informatie is ons gebleken, dat be doeld schip niet een trawler is, maar de log ger Excelsior KW 78, van de Visscherij Mij. Kennemerland te Katwijk aan Zee. Het slact.hoffer is de 23-jarige matroos J. van Duivenvoorde, te Katwijk aan Zee. Zijn toe stand moet vrij ernstig zijn). Het sprookjesachtige eiland Capri. aan de Golf van Napels, zal door de Italiaansche regeering als natuurmonument worden beschouwd en beschermd. Brand in een boerderij. Weer 10 stuks vee verbrand. UITHUIZEN. 22 Maart. Tegen half zeven is vanavond brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer E. Boukema te Uithuizen. Het vuur greep snel om zich heen en legde de boerderij, op het voorgedeelte na. in de asch, Zes paarden, een koe en drie kalveren kwamen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering" dekt de schade. Het Mexicaansche petroleum- conflict. Geen verdere onteigening meer zegt president Cardenas. Petroleummaatschappije» teekenen geen beroep aan. Gemeld wordt uit New-York, dat president Cardenas de verzekering heeft gegeven, dat inbeslagneming van andere buitenlandsche mijnbouwondernemingen in Mexico niet in het voornemen ligt. In Wallstreet wordt deze verklaring geruststellend geacht. Volgens de laatste berichten hoopt de Mexicaansche re- geering de buitenlandsche wisselmarkt bin nen drie dagen te heropenen, waarbij de koers van de valuta waarschijnlijk zal wor den vastgesteld op 4 pesos l dollar. Op last van Cardenas heeft de minister van Financiën Suarez de buitenlandsche pe- troleum-maatschappijen medegedeeld, dat hij bereid was met hen de vergoeding en de wijze van betaling te bespreken voor de in beslag genomen petroleum velden. In tegenstelling met de berichten die in het buitenland verspreid zijn, hebben de pe- troleummaatschappijen geen beroep aange- teekend tegen het nationalisatiedecreet en ook niet het voornemen te kennen gegeven, dit te doen aldus Havas. Het blad ..Ultimas Noticias" verneemt uit rampico. dat de petroleumarbeiders ver scheidene hooge functionarissen van de Huestecs Petroüum" hebben opgesloten. De '•edenen hiervoor zijn niet bekend. De con sul der Vereenigde Staten te Tampico heeft den Amerikaanschen ambassadeur en de autoriteiten van het district gewaarschuwd, teneinde de vrijlating der gevangenen te be werkstelligen. Nationalisten veroveren belangrijke stellingen in Aragon. 9ARAGOSSA. 23 Maart. Reuter i. De na tionalisten hebben hun gisteren begonnen offensief vandaag voortgezet en Huesca uit een gevaarlijke positie bevrijd. Tot dusver werd Huesca met de rest van het nationalis tische grondgebied verbonden door een strook land van anderhalve kilometer .breedte, waar over een weg loopt, die op sommige plaatsen tot op minder dan 650 meter de linies der regeeringstroepen naderde. Door den nieuwen opmarsch der troepen van Franco, is de hoofdweg naar Saragossa bevrijd, waardoor de troepen van Franco thans over een tweeden toegangsweg be schikken. Naar men gelooft, vormen de regeerings troepen vijftig K.M. Oostelijker langs de ri vier de Cinca zeer sterke verdedigingslinies. HEDEN: 12 PAGINA'S pag. Een Duitsche vriendschapsbetuiging aan Zwitserland en Nederland. l De Sudeten Duitsche Partij in Tsjecho- Slowakije versterkt. i Prof. Goudriaan is benoemd tot directeur van de Ned. Spoorwegen. 3 Engeland lean Tsjecho-Slowakije geen militaire waarborgen geven. 4 Wie in Oostenrijk gearresteerd werden. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het slagveld des verkeers. j J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Dr. E. van Raalte: Poolsch-Litauschc twisten. 4 L. S.: Hoe staat het met uw asters? 5 B. K.: Arbeiders Tooneelvereeniging „Her man Heyermans". 5 H. D. Vertelling: „Bittere Amandelen" door Herman Antonsen. 5 J. B. Schuil over „Ut en Thus" door Gvsbert Japicx. g K. de Jong: Tweede Beethovenconcert der H. O. V. 6 J. B. SchuilLudwig Wüllner overleden. fi Sport in 't Kort. De Haaxman: Ski-hoogtij. 7 Frank Arnoldi: Technische onthullingen achter dc coulissen. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op g

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1