Voor Antoon Ooms WOEYSDAG 23 MAART 193S HAARLEM'S DAGBLAD 2 Salarisregeling Buitengewoon Lager Onderwijs. Een adres aan den Raad. Door de afdeeling „Haarlem" van de Ver- eeniging van Onderwijzers en Artsen werk zaam bij het Buitengewoon Onderwijs; den Bond van Ned. Onderwijzers en het Ned. Ond. Genootschap, is een adres aan den Raad ge richt waarin o.m. het volgende wordt gezegd: De leerkrachten bij het buitengewoon onder wijs hebben in den loop der jaren op hun sa laris dezelfde kortingen zien toegepast als op andere takken van onderwijs. Bij^Raadsbesluit van 27 October 1937 is een nieuwe salarisver ordening voor het personeel der buitengewone scholen vastgesteld, waarbij aan deze kleine categorie een nieuwe, belangrijke salarisver laging werd opgelegd. Het voorstel van Bur gemeester en Wethouders inzake salarisrege ling buitengewoon onderwijs beteekent, dat aan de leerkrachten vallende onder de over gangsbepaling van de salarisregeling van De- sember 1933, ingegaan 1 Januari 1934 thans opnieuw een belangrijke korting wordt opge legd. Aanneming van deze voorstellen met haar drastische salarisverlaging zal een fatalen in vloed hebben op de gezinnen der leerkrachten, werkzaam bij het Openbaar- en Bijzonder B. L. O. te Haarlem. 1. Aan de studie hunner kinderen, hetzij bij het Hooger. Voorbereidend Hooger-, of Mid delbaar Onderwijs zal een einde gemaakt moe ten worden; 2. Levensverzekeringenwelke werden aan gegaan met het oog op de toekomst hunner kinderen, moeten worden geannuleerd: 3. Wettelijk verplichte steun aan hulpbe hoevende of door tijdsomstandigheden ge troffen naaste bloedverwanten, kan niet meer worden verstrekt; 4. In dure tijden gekochte huizen, waarvoor de aan hypotheek, aflossing, belasting en on derhoud noodzakelijke bedragen niet meer kunnen worden opgebracht, zullen met verlies verkocht moeten worden; 5. Door hurucontracten zijn zij verplicht nog eenige jaren in huizen te wonen, waarvoor de huur te hoog is voor de verminderde inkomens. 6. Verdere verplichtingen, als belastingen, schoolgeld enz. zullen nog een paar jaar ge baseerd zijn op het vroegere salaris en des te zwaarder worden gevoeld; 7. Vele lidmaatschappen zijn slechts per jaar opzegbaar; de contributies blijven nog drukken; 8. Deze leerkrachten zijn naar Haarlem ge komen en daar werkzaam gebleven, onder meer om het daar geboden salaris, waarbij de jaren -en de kansen om naar andere betrek kingen om te zien, voorbijgegaan zijn. Zij heb ben zich geheel op het buitengewoon onderwijs ingewerkt in de gedachte, dat, althans om fi- nancieele redenen, verandering van betrek king niet licht zou plaats vinden. LEGER DES HEILS Donderdagavond 8 uur, wordt in de zaal van de Schagchelstraat 2G een bijzondere hei- ligings-samenkomst gehouden, welke zal wor den geleid door Majoor Jac. Hovenier, oud Sol daat van Korps Haarlem I. Zondag 27 dezer, zal Kommandante van de Werken, voorheen Leidster van het Leger des Heils in Ned. Indië, spreken in dezelfde zaal, in de Heiligings-sa- menkomst des morgens om tien uur, en in de avond-samenkomst 3 uur. HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER REINALDA De wethouder van Openbare Werken, de heer M. A. Reinalda, is verhinderd, a.s. Vrij dag zijn gewone spreekuur ten Stadhuize te houden. ZILVEREN JUBILEUM. Op 28 Maart a.s. hoopt de heer M. van van Norde, Acaciastraat 62. den dag te her denken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de firma J. J. Beynes, alhier. Vroe ger was de aanstaande jubilaris ook reeds bij dezelfde firma werkzaam, n.l. van April 1897 tot Juli 1911. KORPS MOTORDIENST. De fourier der le klasse A. Kox-pel is bevor derd tot sergeant-majoor-administrateur, hij is aangewezen om op te treden als admini strateur van de bezetting van het fort te IJmuiden. VIJF EN DERTIG JAAR GETROUWD. Het echtpaar J. H. van der SteyleM. Wes- seling zal 1 April a.s. den dag herdenken, waar op het 35 jaar geleden in den echt werd ver bonden. PIJPEN - AANSTEKERS EN ROOKARTIKELEN, Thans de GROOTSTE COLLECTIE. Tot 5000 opgevoerd. GROOTE HOUTSTRAAT 133 - HAARLEM. hoek Corneiissteeg. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: WOENSDAG 23 MAART Gebouw Armenraad: Kon. Nat. Ver. t. Steun aan Miliciens. 4.30 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Mr. Moto slaat toe'' 2.30. 7 uur. Frans Hals Theater: „Onder gele vlag" 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Gasparone", 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Manege". 2.30. 7 en 9.15 uur. Spaame Theater: „Het gevaar in den tun nel" en .De trots van de Marine". Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 24 MAART Stadsschouwburg, WilsonspleinFritz Hirsch Operette „Grafin Mariza". 3,15 uur, Broederkerk, Parklaan: Rede J. Kits, 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's- middags en -des avonds. Beteugeling der baldadigheid in de hoofdstad. In de toekomst actie over geheel Amsterdam. AMSTERDAM, 22 Maart. In de Indische buurt bestond behoefte om bij ae door dc politie genomen maatregelen ter bestrijding van de baldadigheid te komen tot een actie warabij samenwerking werd gezocht tus- schen burgerij, politie en onderwijs, in het het 'bijzonder omdat het vraagstuk van de baldadigheid zoowel op sociaal als op opvoedkundig terrein ligt. Op dezen grond werd het in de Indische buurt aller- wege noodzakelijk geacht een actie in te zetten, welke op samenwerking van de drie genoemde zijden was gebaseerd. Deze samen werking werd in de Indische buurt gevonden door de buurtvereenigiïig Ceram, de politie van 'bureau Linnaeusstra'at, de inspectie van het onderwijs, schoolhoofden en onderwijzers, speeltuinverenigingen, de afdeeling beplan ting en dix-ecties van bouwondernemingen. Uit een groot comité werd' een Werkcomité gevormd, dat plannen uitwerkte voor de or ganisatie van een jeugddag, die ixx September j.l. werd gehouden. Het Centraal Bureau varx Buurtverenigin gen heeft, gezien het succes van den Jeugd dag, daarin aanleiding gevpnden het initiatief over te nemen en voor heel Amsterdam een krachtige daadwerkelijke actie ter bestrijdixig der baldadigheid in te zetten door middel vaix verschillende comités in de Amsierdamsche wijken. VEREEM GING TOT BEVORDERING DER GEZONDHEID IN DE GRAFISCHE VAKKEN. Uit het jaarvex-slag van de Haaxiemsehe af deeling dezer vereeniging lezen wij, dat. in het afgeloopen boekjaar aan zieke en zwakke leden of vrouwen en kinderen gedurende 2000 dagen versterkende middelen zijxi verstrekt. In het Kinderhuis der Petrus Werthweyn- Stichting werden gedurende 72 dagen kin deren van leden verpleegd. In het Herstellingsoord der Petr. Werthweyn stichting werd gedurende 261 dagen leden of vrouwen van leden verpleegd. In het Sanatorium „Helleixdoorn" werd ge durende 257 dagexi een kind van een onzer leden verpleegd. In de gehouden jaarvergade ring werden tot den heer J. A. Wagner, die gedurende 24 jaren deel uitgemaakt heeft van het bestuur, waarvan ruim 20 jaar als pen ningmeester door dexx voorzitter woorden van waardeering gesproken. Den scheidenden penningmeester werd namens het bestuur der afd. Haarlem ter herinnering een horlgoe aangeboden. Namens de leden werd Wagner toegesproken door mej. S. Honing en mevr. Schild. De aftredende voorzitter werd niet in zijxx fuxxetie herkozen. Vaxx de 45 uitgebrachte stemmen verkreeg de heer M. H. Gregoire, die als tegencandidaat was gesteld 31 stemmen, de aftredende voorzitter kreeg 10 stemmen exx twee blanco, zoodat de heer M. H. Gregoire met applaus als de nieuwe voorzitter werd be groet. Als le penningmeester werd zonder stem ming benoemd de heer A. van Heyningen. die reeds elf jaar zitting heeft in het bestuur als commissaris. ligplaats van de aftredexxdc commissaris werd gekozen de heer Schrader, die met mej. S. Honing als candidaat was gesteld. De heer Schrader kreeg 21 stem men, mej. Honing 18 stemmen. DE BURGEMEESTER VAN STAPHORST GAAT HEEN. STAPHORST 22 Maart. Wij vernemen, dat" de burgemeester van Staphorst, de heer A. H. J. van Wijngaarden, ontslag uit zijn functie heeft gevraagd. De heer Van Wijngaarden werd 1 Augustus 1860 te Beverwijk geboren, Hij was eerst werk zaam op de secretarie der gemeente Zeist. Daarna was hij gemeente-secretaris van WerkhovenOdijk tot 1 Maart 1903. Van dien 'datum is hij burgemeester van Staphorst. Hij is de oudste burgemeester der provincie Overijssel in jaren. De heer van Wijngaarden, die in Staphorst blijft wonen, is ridder in de orde van Oranje Nassau. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Apeldoorn vestigt de aandacht van het publiek op het navolgende: Door Jan vaxx der Horst, Stoppelenbergweg 25 te Beekbergen (gemeente Apeldoonx)zich noemende leider van het bureau „Excelsioi-", worden naar het schijxit op uitgebreide schaal circxxlaires verspreid over het geheele land, waarin hij het publiek animeert voor 25 een boekwerk, getiteld „Ontwikkelings cursus Aanpakken en Vooruitkomen. Cursus voor Taxateurs'' van hem te koopexx. (Uit dat boek zou te leeren zijn, op welke wijze veel te verdienen is). In de circulaires wordt o.m. te kennen ge geven, dat aaxx iederexx kooper van dat boek werk een Taxateurs-diploma zal worden uit gereikt (waardoor hij volgens v. d. Horst het recht heeft den titel van gediplomeerd taxa teur te voeren), indien hij kort na de ont vangst vaix het boekwerk een door v. d. Horst verstrekte opgave schriftelijk heeft uitgewerkt exx ingezonden. Ixx die circulaires nu, doet v. d. Horst het voorkomen, als zouden de le exx 2e druk vaix eerdergenoemd boekwerk reeds uitverkocht zijn en als zoude het z.g. diploma reeds aan één of meer taxateurs in 984 van de 1100 ge meenten ixx Nederland zijn uitgereikt etc. etc. Bij onder-zoek is o.m. gebleken, dat er nog geexx énkel boek verkocht is, dat de z.g. 3de druk de 1ste druk is, dat er nog geexx enkel z.g. diploma is uitgereikt exx dat er van ge houden overleg met notarissen, hypotheek banken eixz., waarover iix die circulaires wordt gewaagd, geexx sprake is geweest. Het in relatie treden met iemand, die op zoo'n hoogst misleidende wijze koopers voor een boek tracht te vinden, kan xxiet ernstig gexxoeg woxxlen ontraden. 477ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) lstc klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag- 23 Maart 1338 Hooge Prijzen 1000.— 16218 Prijzen van 20. 1335 1458 1702 1839 2036 2118 2476 2518 2646 2648 2638 2747 2750 3670 3843 3861 4158 4554 4653 5289 6261 6370 6435 6664 6819 6877 6974 7589 7719 8017 8034 8559 8649 8835 8988 9178 9566 9618 9652 10009 10049 10429 1.0713 10975 11481 11714 11905 12023 121)61 12078 12145 12402 12418 12747 12818 12966 12983 13730 13786 14448 14735 14780 14886 15053 15091 15252 15993 16152 16503 16518 i6651 16658 16678 16686 16721 17014 17135 17200 17262 17858 17967 18539 18804 18906 19405 19460 19465 19695 19780 19968 20021 20181 20683 21012 21039 21205 21831 21874 21966 De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen veranderlijken wind. nevelig tot licht bewolkt, waar schijnlijk droog weer, weinig verande ring in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 765.8 m.M. te Riga. Laagste 718.9 m.M. te Jan Mayen. De depressie, waarvan het centrum gisteren over IJsland lag, trok Noordoostwaarts. die over de Golf van Biscaye trok naar het Zuid oosten. Het gebied van hoogen luchtdruk nam weer in beteekenis toe, vooral over Zuid-Enge- land. Over Schotland waait een krachtige Zuidwestelijke wind, laxxgs de Noorsche kust een Zuidelijke tot Zuidwestelijke storm met betrokken lucht en plaatselijk regen. In het overige waarnemingsgebied is de wind zwak, met licht bewolkte lucht, doch veel regen of wind. In Frankrijk is de temperatuur plaatse lijk iets onder normaal, overigens is zij iix het geheele waarnemingsgebied bovexx normaal. Voor onze omgeving wordt voor morgen ïxog weinig verandering ixx de weersge steldheid verwacht. BAROMETERSTAND Vorige staxxd 762 m.M. Staxxd vaix heden 765 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag v.nx. 7.58 uur; n.m. 20.35 uur. Strand berijdbaar van 13.00—18.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie; 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht; 14141. VOOR DEN KANTONRECHTER Tusschen de verkeerslichten. Op het. Verwulft heeft de verkeerspolitie al les aangewend om de weggebruikers op het goede pad te houden. Groote letters op het trottoir wijzen aan of men links dan wel rechts moet staan of rijden en wanneer de weggebruikers daar nu maar op letten exx de verspringende lichten in het oog houden, gaat alles op rolletjes. Daar staat echter tegen over, dat een enkele oxxopletteixde bestuurder den boel leelijk in de war kan sturen, waxxt de andere bestuurders zijn op oixgewone maixoeu- vres niet bedacht. Zoo moest de Haagsche dame. die vaix de Houtstraat komende, de Gedempte Oude Gracht, richting postkantoor wilde oprijden, rechts exx niet links voor het stoplicht wach- texx. Door oxxbekexxdheid ïxxet de situatie was zij links gaan staan, maar haar fout bemerken- de, ging zij ïxaar rechts oversteken. Daarop waren de bestuurders, die rechts reden, na tuurlijk heel niet verdacht, waxxt ïxienxand. die rechts rijdt, kijkt daar ïxaar liixks. 't Ge volg was eeix aanrijding, waardoor schade oixtstond. Zij beriep er zich nu wel op, dat zij haar rechter richtingsaaixwijzer had uitgestoken, maar dat was in de gegeven omstandigheden niet voldoende: zij had moeten uitkijken of er iets vaix rechts kwam. Deambtenaar nam in aaxxmerkiixg, dat de schade was vergoed en de dame geen Haar- lemsche was, maar eisclxte ïxiettenxiix eeix boe te van f 15; de kantonrechter maakte er f 10 van. Een bierliefhebber. Het bier en wellicht sterker alcoholhouden de dranken haddeix het mannetje, dat niet zoo jong. meer was, al meer parten gespeeld; hij was al eeixs voor dronkenschap veroor deeld exx ook eens voor het rij dexx op eeix fiets onder deix invloed vaix gebruikten sterken drank. Nu had hij zich weer voor een derge lijk feit te verantwoorden. Hij trachtte wel zijn onzeker rijden te wijteix aaxx een „stuk- kende" band, maar nxoest toch toegeven dat hij. behalve dat hij eeix stuk iix de band ixoo- dig had ook eeix stuk in zijix kraag had gehad. „Als ze", zei hij. „me een glaasje bier, dat ik zelf niet koopeix kan, aaixbiedeix. is het een hard gelag, waxxt ik lust graag bier" eix de aaixbieder had dus feitelijk de schuld aaxx de overtreding. De ambtenaar was die ïxxeening niet toege daan en- nam de vorige veroordeelingen ixx aanmerking, waarom eeix boete vaix f 10 ge- eischt werd. De biei-liefhebber vond het te veel voor zijn financieele draagkracht, maai de rechter deed er maar f 2 af. VOOR DE VERSTERKING VAN DE DEFENSIE. De Minister van Defensie ontvangt nog voortdurend vrijwillige bijdragen voor de ver sterking van de defensie, o.a. gisteren- 3 giften van f 100 elk. De Commissaris der Koningin in de provin cie Groningen mocht van een familie in Gro ningen f1500 ontvangen als vrijwillige bijdra ge voor de landsverdediging. Het bedrag is dankbaar ontvangen en aan den Minister vaxx Defensie overgemaakt. JAARVERSLAG DISTRICTSBUREAU VOOR ARBEIDSRECHT. In het jaarverslag van liet districtbureaxi voor Arbeidsrecht geeft mr. H. o. Drilsma een beschouwing over de verrichtingen van het afgeloopen jaar waaraan het volgende is ont leend: Het aantal processen liep iets terug. In 1935 654, in 1936 496, in 1937 420. Het aantal ge- tuigenverhooren belangrijk: in 1935 69. in 1936 82. in 1937 33. Het totaal aantal zaken bedroeg 934, to taal gegeven adviezen 2093, totaal generaal 3027. De cijfers bedroegen over het jaar 1935 3257. 1936 3096. 1937 3027. Dit jaar traden te Enkhuizen. Weesp. Wie- ringen. Hilversum en eenige kleine organisa ties van Castricunx, Kolhorn, Groot-Schermer toe tot het Bureau. Het Bureau is bijkans een provinciaal Bureau geworden. Met de rechtspraak in Ziektewetzaken is het nog lang niet zooals het behoort. De Enkel voudige Kamers van de Scheidsgerechten der Bedryfsvereenigingen kunnen den naam rechtspi-aak niet dragen. Het „gekaats" tus schen 'oedrijfsvereenigingen onderling, waar van cliënten de dupe worden, is nog steeds mogelijk en deed zich dit jaar zelfs ixx een be paald geval op ontstellende wijze voor. De steunzaken werden alle verwezen naai de vakbonden, die deze zaken beter kunnen behandelen dan liet bureau dat meer rechts geschillen behandeld. En „reclxt op steun" kent nxen helaas nog niet in ons land. De algemeene rekening sluit nxet een to taal van f 5119.88 en een saldo van f 55.80, Het ledental bedroeg 15136, de afd. Haarlem telde 7630 leden. „Belön en Architectuur' Voordracht van ir. H, T. Zwiers voor de Betonvereeniging. AMSTERDAM, 23 Maart. Voor de leden van de Betonvereeniging heeft ir. H. T. Zwiers uit Haarlem in „Industria" hier ter stede hedenmiddag een voordracht gehouden over het onderwerp: „Beton en architectuur". Spi*. zette uiteen, dat in zeer veel bouw- kunstbeschouwingen al te veel beteekenis wordt gehecht aan het bouwmateriaal als bepalende factor. Hij stelde voorop, dat het bouwwerk rxiet oixtstaat uit of cloor het bouwmateriaal, maar dat bij het totstand- komexx van het bouwwerk allereerst bepalend is de idee, het denkexx, uitgaande vaxx een be- ginsel eenerzijds exx gericht op een eiixddoel anderzijds. Vaxx het begixxsel tot het eind doel koxxxt het bouwwerk door den arbeid. Eix daarbij voltrekt zich de levende idee door dexx levenden arbeid aan de niet-levexxde bouw middelen. Het is onjuist onder die bouwmid- delexx alleen de materie te verstaan: het bouwwerk behoeft om waarneembaar te zijxx en de materie en het licht, zoodat het licht evenzeer als de materie bouwmiddel is. Door deix arbeid, geleid door de idee. krijgt het ma teriaal vorm eix oppervlak en het licht scha duw en kleur. Dat is het ontstaaxx vaxx het- bouwwerk. Maar het bouwwerk moet ïxiet alleen ontstaaxx, het moet ook b e staan eix wel als een ïxaar tijd en plaats vei-bonden vergan kelijkheid. Ook dit is mede bepalend voor het bouwwerk, waarin de gebondenheid aan tijd en volumen, en de gebondenheid aan den grond dient te worden aaxxvaai-d als het van nature gegevene. tegelijk met het aan alle le ven gegeven streven tot voortbestaan en ver heffing. Vervolgens zette spr. uiteen hoe het materiaal niet grenzen kan stellexi voor de verwezenlijking van de idee en dat elk mate riaal binnen zekere grenzen vrijheid van toe passing laat en eerst boven die grenzen van betrekkelijken invloed op den ruimtevorm en volunxenvorm kan worden, en voorts, hoe de materiaal-verschillen vooral in de onderdee- len van het bouwwerk tot uiting komen en deelde de bouwmaterialen vervolgens in kern en huidmaterialen in. waarbij hij onderscheid maakte tusschen edele en minder edele bouw materialen. Spr. zeide, dat niemand hem ooit kwalijk zou nemen, wanneer hij de eene houtsoort edeler deelen zou noemen dan de andere, en goud edeler dan brons en brons edeler dan ijzer. Hij begrijpt daarom ook nog maar steeds niet, waarom juist sommige architecten zoo boos zijn geworelexi toen hij in een door de Technische Hoogeschool met goud bekroonde beschouwing over dit onder werp den natuursteen edelen noemde dan den baksteen en den baksteen edeler dan het beton. Ir. Zwiers besloot met de opmerking, dat hij. naar zijn vaste overtuiging aaxx het beton en aaxx de betontechniek door zijn kwalifica tie van het beton als een onedel materiaal geen afbreuk heeft gedaan: door ze de plaats toe te kennen, die hun toekomt, zullen beton en betontechniek niet geschaad, maar eerder gediend zijn MUIS EET f 150 op! Men schrijft aan de N.R.Crt: Bij het controleeren van de kas kwam de kruidenier Maas te Kei-kdriel. tot de minder aangename ontdekking, dat uit zijn winkel lade. een bankbiljet van honderd, twee van twintig en een vaxx tien gulden werden ver mist. Aanvankelifik meende hij het slachtoffer te zijn geworden van een ladelichter, doch toen een aantal snippers werd teruggevonden, kwam aan het licht, dat een muis de schul dige was geweest. De benadeelde winkelier heeft de overgeble ven snippers verzameld en zal trachten iets van zijn bezit terug te krijgen, door opzending aan de Ned. Bank. SCHUTSLUIS TE VREESWIJK OPEN GESTELD. Hedenmiddag te half twee zal de groote dubbele schutsluis te Vreeswijk voor de scheepvaart worden opengesteld, hetgeen een enorme verbetering beteekent, daar het lange wachten voor de Koninginnesluizen te Vrees wijk nu tot het verleden behoort. De Nederlandsche havenbclangen. Een adres van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Het Hoofdbestuur van de Ned. Maatschap pij voor Nijverheid en Handel heeft aan dexx Raad van Ministers een adres gezonden met betrekking tot de haventarieven, zulks naar aanleiding van het besluit van de regeering, dexx steun, welke door de gemeente Rotterdam uit het werkloosheidssubsidiefonds wordt ge noten tot financiering van de vermindering van de haventarieven, dit jaar te doen af- loopen. In een adres over de Nederlandsche haven- belangen van 8 Juni 1935 gericht tot den Raad van Ministers, heeft het Hoofdbestuur als zijn oordeel uitgesproken ..dat de belangen der Nederlandsche havens zoo nauw verbonden zijn aan tal van andere economische belangen van ons land, dat het welzijxx van de havens een nationaal en niet een uitsluitend plaat selijk karakter draagt". De erkenning hiervan leidt tot de conclusie, dat de exploitatie dei- havens, met de daaraan verbonden tarieven, niet afhankelijk nxag zijn van de financieele kracht of zwakheid der betrokken gemeenten, maar dat, in het landsbelang, het Rijk een meer leidende positie zal moeten innemen bij het scheppen der voorwaarden voor een con- curreerende exploitatie. Dit is te meer noodzakelijk, daar de strijd tegen de buitenlandsclxe havens in hooge mate verzwaard wordt door den steun, dien deze havens in verschillenden vorm van de regee ring der betrokken landen ontvangen. Wan neer hiertegenover de Nederlandsche regeering i de Nederlandsche zeehavens geheel overlaat aan het beheer der gemeenten, wordt de posi tie van deze havens daardoor in de interna tionale concurrentie wel zeer ongunstig beïn vloed, tot schade van het landsbelang. In de rede, onlangs door den Minister van Economische Zaken voor de Kamer van Koop handel te Rotterdam gehouden, klinkt de er kenning van dit standpunt door. De minister bevestigde toch, dat de Nederlandsche havens, als belangrijk onderdeel van het Nederland sche ecoxxonxische leven, kunnen rekenen op de belangstelling, zorg en medewerking der regeering. Derhalve heeft het Hoofdbestuur met te leurstelling kennis genomen van het besluit der Regeering, de uitkeering van steun, die aan de gemeente Rotterdam de verlaging der haventarieven heeft mogelijk gemaakt, niet voort te zetten en doet 'n beroep op den Raad van Ministers nogmaals de mogelijkheid te willen overwegexi zoolang geen meer af doende definitieve regeling is getroffen door verstrekking van steun door het Rijk, waar deze noodig is, een exploitatie der havens mo gelijk te maken, die deze meer vrij maakt van den toestand der gemeente-financiën en die liet nationale belang, dat de havens dienen tot uitdrukking brengt. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 23 Maart: Haar wij vernemen, bestaat bij de Nederlandsche Rhijn-spoorwegmaat- sclxappij het voorxieixxexx om tusschen al haar stations (nxet uitzondering van de stoomtramweg-stations) onderling retour- biljetten le en 2e klasse bij series van minstens 20 stuks verkrijgbaar te stellen. Deze maatregel zou voornamelijk ge nomen worden om het nemen van bil- jetteji bij elke reis te vergemakkelijken voor personen die dikwijls van dezelfde lijn gebruik makexx, zoodat een reiziger dan slechts den datuhx van zijxx biljet behoeft ixx te vullen, om daarmede te kunnen reizen. Deze biljetten zijn per soonlijk en dragen aan de achterzijde den naam van den houder. De geldig heidsduur en keuze van datum blijft ge heel onbeperkt, mits vallende binnen dc geldigheid van de geheele serie, die 6 maanden bedraagt. WAAR KWAM DE WIJN VANDAAN? Het Handelsblad verneemt uit Alkmaar: De wijn die onlangs in rijken overvloed langs onze geheel kust. in Noord-Holland Zuid-Holland en Zeeland, is aangespoeld blijkt afkomstig te zijn van het Fransche stoomschip „Briseis". Dit schip is op 1 Octo ber 1937 ten Noorden van het Kanaaleiland Guernsey gezonken. Het had een lading wijn aan boord van ongeveer 4200 vaten van Oran en Algiers, bestemd voor Rouaan. De merken en nummers van de aangespoelde vaten ko men overeen met die, vermeld op de cognos sementen van de wijnlading van het s.s. „Briseis". Daar de Fransche assuradeuren in dertijd de schade hebben uitbetaald, zijn zij thans de rechthebbenden op het netto-prove nu na openbaren verkoop van den wijn. Na mens assuradeuren reclameert de firma De Vos en Zoon te Amsterdam nu dit netto provenu. Het is intusschen zeer de vraag, of deze oiitdekking assuradeuren veel zal baten. De wijn is immers, zij het door een speling van het lot, in Nederland ingevoerd. Allereerst zal dus de accijns moeten worden betaald, be dragende f 144 per vat van 600 liter. Daarbij komt dan nog als bijzonder invoerrecht 4 pet. omzetbelasting en het statistiekrecht. Van hetgeen daarboven door koopers wordt gebo den moeten dan nog het aanbrengloon van den strandjutter exx het loon van den strand vonder, plus de kosten der verkooping betaald worden. Of er dan nog veel overblijft, zal heden (Woensdag) te Egmond aan Zee kun nen blijken, bij den openbaren verkoop door de burgemeesters-straxxdvonders van Egmond aan Zee en Egxnond-Bhxnen van acht vaten rooden wijn van 600 liter en één van 200 liter, plus een vat kaviaar! /CUEEP/ TJMMCEM1 HOLLAND—AMERIKA LIJN. Drechtdijk, Vanc. n. Rott. 21 te Londen. Burgerdij'k, 19 v. Tampico n. Rott. Leerdam, Rott. n. Tampico p. 20 Wight. Beemsterdijk, N.-Orleans n. Rott. via Lon den. 21 360 m, W. v. Scilly. Maasdam, Baltimore n. Rott. 20, 460 nx. W. v. Bishops. Dinteldijfc, Vanc. n. Rott. 18 v. San Diego, Rotterdam, 16 v. B.-Ayres te Rio de Jan HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Serooskerk (tliiuisr.) 21 v. Penan®-. Zuiderkerk (uitr.) 21 te Dairen. HALCYON LIJN. Stad Schiedam. 20 v. Pepel xx. Rotfc./Vlaard. Stad Amsterdam, 20 v. Genua te Pepel, voor Rott./Vlaard. Rozenburg. 21 v. Les Falaises n. IJmuiden. Flensburg, 22 v. Narvik n. Rott./Vlaard. Stad Arnhem, Vlaard. n. Genua 21, 25 m. ZO. v. Niton. Stad Maassluis, 22 v. Narvik te Vlaard. Stad Zaandam, Les Falaises n. Vlaard. p. 22 Gibraltar. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Anxstelkerk. 21 v. Amst. n. Hbg. (verb.) HOLLAND—AFRIKA LIJN. Randfontein (uitr.) 21 van Marseille. KON. PAKETVAART MIJ. Tegelberg, Amst. n. Batavia 21, 0 gr. 22 min. ZJ3. exx 9 gr. 2 min. W.L. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland, 21 v. Amst. te B.-Ayres. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Costa Riea, Barbados xx. Amst. p. 21 Azoren. Deucalion, 21 v. Venetië te Lissabon. Euterpe, 22 van Bordeaux te Amst. Ganymedes, 21 v. Tunis n. Malta. Hermes, 21 v. Kymassi te Izmir. Nereus, 21 v. Odense te Stettin. Perseus, 21 v. Portimao xx. Genua. Stella, 22 v. Hamburg n. Amst. Theseus 21 v. Anxst. te Kopenhagen Oberen, Rott. n. Genua 21, 80 nx. Zo van Land's End. Oranje Nassau. Param. n. Amst. 21, 750 ni. ZW v. Land's End. Odysseus, Rott. xx. Pasajes p. 21 Ouessant. Titus, Rott. n. Tanger p. 21 Ouessant. Ariadne, Napels xx. Lissabon p. 21 Gibraltar. Irene, 20 van Guatemala naar Haiti. KONINKLIJKE SHELL. Agatha, 21 v. Pladjoe te Saigon. MEIJER EN CO'S SCHEEPV. MIJ. Melampus, Batavia n. Anxst. 21 v. Colombo. Radnorshire, 22 v. Japan te Rott. Beiicruahan, Hongkong n. Rott. 19 te Kohsi- chang. City of Evansville. Dairen n. Rott. 20 le Manilla. Phrontis, Amst. n. Batavia 20 te Swansea. Achilles, Japan n. Rott. 22 v. Pt. Said. Perseus, Japan n. Rott. 21 te Dairen. Phemius, Batavia n. Amst. 21 te Suez. Cyclops, 22 v. Rott. te Moji. Laonxedon, Batavia n. Amst. 22 te Belawan. Myrmidon, 22 v. Batavia te Amst. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alphacca, 22 v. Rott. n. Hambux-g. Alcyone (thuisr.) 21 v. Santos. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sibajak, 22 v. Batavia te Rott. Tapanoelx (thuisr.) p. 22 Stanxboul Indrapoera (uitr.) 22 te Singapore. Kota Gede, 21 v. Hamburg n. Rott. Blitar (uitr.) 19 v. Padaixg. Siantar (thuisr.) 22 v. Port Said. Baloeran (uitr.) 22 v. Gibraltar. STOOMVAART MIJ NEDERLAND Marnix v. St. Aldeg. (u.) 22 v. Pt. Said. Tawali, 22 v. Aixxst. te Batavia. Poelau Laut (thuisr) 22 v. Londen. Tarakan (thuisr.) 21 v. Singapore. WIJK LIJN. Katwijk, 22 v. E te Bilbao.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2