Technische onthullingen achter de coulissen. INGEZONDEN /TUKKIN WOENSDAG 23 MAART 1938 HAARLEM'S DAGBLAD II Het proza van hetkunst en vliegwerk". De Medusa op een sleeperskar en Brunhilde in gasvlammen! VAN verschillende beroepen zijn er tal van zegswijzen in onze spreek- en schrijftaal opgenomen. Noemen wij slechts het Hollandsche beroep bij uit nemendheid: dat van zeeman! Er bestaat, meen ik, zelfs een compleet woordenboek van spreekwoorden en uitdrukkingen, die aan het zeemansleven zijn ontleend. De wereld achter het -voetlicht echter schijnt een wereld op zichzelf te zijn; wij treffen althans maar weinig .zegswijzen in onze taal aan, die aan het leven op de planken zijn ontleend. Men mag eens een enkele maal spreken van „een voorname rol spelen" daartoe blijft het verband met de wereld van den schijn nage noeg beperkt. Er is echter nog één uitdruk king, die aan de tooneeltechniek onzer vade ren herinnert: kunst- en vliegwerk. Al moet hierbij direct worden opgemerkt, dat de be- teekenis, die deze uitdrukking heeft ver kregen, n.l. „iets met den Franschen slag ver richten" een onverdienden blaam werpt op de zorg, die in vroeger jaren aan voorsteUin- gen in grooten stijl werd besteed. Onder kunst- en vliegwerk dan werd vroeger in de tooneelwereld verstaan de apparatuur, die noodig was voor het te voorschijn doen treden of te doen verdwijnen van geesten en duivels, voor het verwekken van schipbreu ken en branden, voor het dalen van wolk gevaarten, waaruit engelen en goden te voor schijn kwamen, enz. Nu de entourage der speelruimten in onze schouwburgen zich veelal beperkt tot een kamer-décor of een stel gordijnen, als requisieten uitsluitend nog maar siechts een krant, een vulpen en een theekopje dienst doen, is het interessant, eens een blik te slaan in het verleden. Er zijn tal van hulpmiddelen in het schouw burg-bedrijf, die nagenoeg onveranderd zijn gehandhaafd, een beschrijving daarvan laten we derhalve achterwege: wij zouden het be treuren, wanneer bij het gebruik van een windmachine of een donder-apparaat de toe schouwer zich zou herinneren, hoe het geluid van een orkaan wordt nagebootst en de illu sie daardoor tot een nuchtere overweging zou afkoelen/Maar enkele détails mogen wij hier wel verklappen, omdat zij in het tegenwoor dige répertoire niet meer voorkomen De vuurzee in de opera Walküre Dat was bijvoorbeeld het geval met het effect van brand, verwekt door gasvlammen. In de Opera Walküre lag Brünhilde op een heuvel, waarheen verschillende gasbuizen waren geleid. Deze buizen waren op verschil lende plaatsen geperforeerd en uit deze gaat jes kringelden kleine vlammen op, zoodat de actrice- geheel do'or vlammen omgeven scheen. Door grootere hoeveelheden gas toe te voeren, laaiden de vlammen nog hooger op en de weeklagende speelster was achter het gordijn van lekkende vlammen ternauwernood zicht baar.. Toen dit effect voor de eerste maal werd toegepast, barstte een groot deel der toe schouwers m tranen uit Een geweldig effect, theatraal in alle op zichten, werd voorts bereikt door liet ten tooneele brengen van een echten waterval ha de opera „Freischütz". Diagonaal over liet tooneel werd een groote glasplaat gezet en hierlangs liet men rijkelijk water stroomen, dat onder de tooneel-ruimte weer werd afge voerd. In Byron's „Manfred" kon achter de glas plaat een Alpenfee verschijnen, die wan neer verlichtingsapparaten op den waterval werdén gericht door een regenroog omgeven was! Een bijzonder effect werd voorts verkregen door gedurende het spel décors op rails over het tooneel te trekken. In Weber's „Oberon" trok een reeks Oostersche landschappen on der het betooverende gezang van zeemeer- minnen langs de oogen van het opgetogen pu bliek voorbij. Auber's „Feeënmeer" gaf onder een tooverachtige verlichtingavondrood en opkomende maan de oevers van den Rijn weer. De hoofdpersoon liet zich in een net wiegen, hetgeen den indruk gaf, alsof hij door de golven van de rivier werd voortgedreven. In een drama van den Indischen dichter Kali- dasa werd het „wandelend décor" versierd met levende paradijsvogels en papegaaien. Maar het neusje van de zalm was toch 'n echte schip breuk! Over het tooneel werden ba nen gelegd, die over cilindervormige ge raamten waren ge spannen. Deze wer den door tooneel- knechts, die zich achter de coulissen bevonden, in be weging gebracht, en daarmede begon het „woeste spel der golven". Over deze toestellen werd het groote zeedoek ge legd, waarop het zilveren zeeschuim glinsterde Om de onstuimigheid der golven te verhoogen, bevonden zich onder de oppervlakte der zee, dat is onder het groote zeedoek, "een aantal jongens, die het doek in felle bewegingen brachten. Vandaar dat men er thans in de tooneelwereld nog van spreekt „begonnen te zijn als derde golf in de Schip breuk van de Medusa". Bij een dusdanig tooneel stellen de zij- coulisen uit den aard der zaak woeste rotsen voor. Het schip bevond zich tusschen de vierde en vijfde golvenbaan. Het werd op een wagen geplaatst en kon zich daardoor langzaam en deinend heen en weer bewegen. Aan den voorkant was het zeedoeik aan den vloer be vestigd, achter het schip hing een horizon doek. Om het perspectivisch effect te verhoo gen, bevonden zich achter het schip, waarop zich het drama voltrok, een tweetal veel klei nere scheepjes. Het tooneel bie-ef zooveel mo Storm op zee. gelijk in het donker, vooral wanneer bepaalde veranderingen in het tooneelbeeld tot stand gebracht moesten worden. Wind, donder en regen zorgden voor verhooging van den in druk. Ook kon met het schip langzaam laten voortbewegen in de richting van de toeschouwers. iHertoe verscheen eerst aan den verren horizon het kleinste scheepje, dat zwalkte op de baren. Het tooneel verduisterde, een ijselijke windvlaag klonk. Van de inge treden duisternis werd gebruik gemaakt om het kleinste, scheepje te doen verdwijnen en te vervangen door een grooter. Bij een handige toepassing scheen het, alsof het zwoegend vaartuig eenige kilometers dichter in de rich ting van de kust was gekomen. En ten slotte werd het eigenlijke schip op het tooneel gereden, waar het juist op een groot zinkstuk terecht kwam. Dit zinkstuk was een gedeelte van den bodem, dat op een bepaald moment met alles wat zich daar op bevond, door een vernuftig stelsel van tegenwicht, in den too- ne el vloer verdween. Nu verhieven zich de gol ven meer en meerHet lawaai der elemen ten nam toeDe tooneelknechts spoorden de jongens onder het doek tot de grootste in spanning aanHet schip was een prooi der meedoogenlooze golven. Het zonk en zonk dieper en werd tenslotte onder de hartver scheurende jammerklachten der bemanning door de golven verzwolgen. Maar dan ver dwenen de sombere onweerswolken. De zee werd rustiger, de jongens onder het zeedoek bliezen uit, de maan scheen en het zinkstuk verhief zich weer. Maar het was niet het verongelukte schip, dat zich weer uit de golven op richtte: er rees een groote, rose schelp en daarin bevond zich een roeiend tableau van lieftal lige zeemeerminnen. En uit de golven worstelde zich de prins naar boven, die op het veronge lukt schip het commando voerde, de moedige kapitein met het zwierige gebaar, de wreede allure, maar het hart van goud.De opper- zeemeermin reikte hem de hand tooverachtig licht bescheen hen, de muziek speelde een zoete melodie. Het doek viel. Het publiek weende en juichte FRANK ARNOLDI. De zeemeerminnen. HEEREN VANAF ƒ1.— PER WEEK. Elegant, modern Costuum n/maat v.a. 35. Vraagt coupeursbezoek met stalen. U belt 17273 of brieven: SCHAGCHELSTRAAT 19 c (naast Slager's Verfhandel). de KLEEDING VERKOOP CENTRALE. (Adv. Ingez. Med.) Het Wandelbosch Groenendaal. Vijf-en-twintig jaar geleden door Heemstede aangekocht. Zooals we reeds eerder meldden, werd in de Heemsteedsche raadsvergadering van 27 Maart 1913 besloten tot aankoop voor de ge meente van de buitenplaatsen Groenendaal en Bosbeek. Op 10 Augustus 1836, 's morgens tien uur, werd in Groenendaal een extra groote partij volwassen te velde staande aarappelen van de vroegere en latere soorten verkocht. Dit was niet zoo buitengewoon, maar wel merkwaardig voor dien tijd was de verkooping op 12 Augustus 1836 van een hecht, sterk steenen gebouw, ingericht geweest voor een vuur- maehine (primitieve stoommachine). Met dit gebouw werden ook verkocht de daartoe be- hoorende vaste koperen, metalen, ijzeren en looden werken. Daartoe behoorde o.a. een roodkoperen ketel, wijd 2 el 4 palm 5 duin (kleine 2 meter) en hoog 1 el 4 palm 3 duim. Verder kwam nog aan bod een welbetim- merde steenen achtkanten koepel, groot bin nenwerks 4 el 4Vz palm (ruim 3 meter)Daar onder was een gemetselde kelder. Die stond op de hofstede Groenendaal. Ook werd nog verkocht een gebouw van hout op steenen voet, zijnde gedeeltelijk ingericht tot stalling voor 16 koeien. Die schuur was lang 26 el 2 palm 1 duim, dus 18 meter ruim en hoog 3 el 9 palm 7 duim. Dit gebouw stond op het gewezen Nieuw Westermeer (waar nu de be graafplaats is). Dat alles was ter amotie be stemd en moest op den daarvoor te bepalen tijd afgebroken en vervoerd zijn. Zooals men weet had men het heerenhuis van Bosbeek bij de vereenigïng behouden, maar was dan van Groenendaal afgebroken. Vandaar dat toen ook nog te koop werd aangeboden: een groote partij afbraak, bestaande uit ijzer en koper werk en lood, schuiframen, deus- en raam kozijnen, luiken, enz. examen commissie lich. oef. m. o. In de commissie, belast met het examinee- ren van de leerlingen der Academie voor Li chamelijke Opvoeding zijn benoemd: tot voor zitter Prof. Dr. M. W. Woerdeman, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit van Amster dam; ondervoorzitter Prof. Dr. K. Gaulhofer, Rector der Academie voor Lichamelijke Op voeding te Amsterdam. Verder tot leden o.a. de heeren R. Venverg te Haarlem en Jules Kammeijer te Heemstede. Tot leden van de examencommissie voor lich. opv. voor de andere onderwijsinrichtingen de heeren F. C. G. Duvergé te Santpoort J. C. Kroese te Santpoort. Th. J. H. van 't Lam te Overveen, en H. L. Warnier te Haarlem. Tot plaatsvervangend lid de hee ren W. A. J. Goeting, te Haarlem en R. IJzer te Heemstede. „ASMODEE". De Tooneelgroep „Het Masker". Dir. Ko Ar nold! zal op Zaterdag 26 Maart in den Stads schouwburg te Haarlem de eerste voorstelling geven van Asmodée, van den bekenden Franschen auteur Francois Mauriac, welk stuk sinds Januari in de Comédie Fran- caise te Parijs gaat. De hoofdrol wordt gespeeld door Else Mauhs. Dit is de eerste nieuwe rol, die Else Mauhs na haar ziekte speelt. Het décor van dit stuk, dat in een van de landhuizen in de Landes speelt, welbekend uit de romans v^n Mauriac, is ontworpen door Prof, Hermann Rosse. Sclieepsbotsing op de Theems. Het Xederlandsehe motorschip „Kota Nopan" beschadigd. Nabij Gravesend is gisteravond het moto- schip „Kota Nopan" van de Rotterdamsche Lloyd in botsing gekomen met het Engelsche stoomschip „Regfos", dat ter hoogte van Northfleet lag geankerd. De „Kota Nopan" liep schade aan stuur boordzijde van den boeg op en wierp het anker uit nabij Tilbury. De „Regfos" kreeg een beschadigde steven. De „Kota Nopan" werd in 1931 op de werf „De Schelde" te Vlissingen gebouwd. Het schip meet bruto 7319 reg. ton en 4583 netto reg. ton. De „Regfos" werd in 1910 bij W. Piokersgill en Sons te Sunderland gebouwd. Het schip be hoort toe aan de Tyne and Wear Scipping Comp. Ltd en aneet 1548 bruto reg. ton en 882 netto reg. ton. VAKSCHOOL VOOR BANKETBAKKERS In de vakschool voor banketbakkers te Am sterdam wordt een tentoonstelling gehouden van banketbakkers werk. Aan de tentoonstel ling was een wedstrijd verbonden. Voor de vrije inzending van dezen cursus behaalde G. Grauwelman, tezamen met A. de Jager uit Haarlem en J. Th. Verboom uit Mijdrecht een eersten prijs. Voor den garneercursus waren vijf eerste prijzen uitgeloofd. Ook A. de Jager, uit Haar lem behoorde tot de winnaars. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur: Londen 8.97 1/8. Berlijn 72.50. Parijs 5.53.. Brussel 30.42. Zwitserland 41.46' 2- New-York 1.80 9,16. 12 uur: Londen 8.97 3/8. Berlijn 72.50. Parijs 5.51. Brussel 30.42. Zwitserland 41.46. Kopenhagen 40.05. Stockholm 46.25. Oslo 45.08. New-York 1.80 3/4. Praag 6.33. Italië a. vrije lire 9.57V2; b. reislire 8.55; bankpapier 7.45. zand voorten aak wegens meineed veroordeeld. Het gerechtshof te Amsterdam bevestigde vandaag het vonnis van de rechtbank waarbij een onwoner van Zandvoort wegens meineed tot vier maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld. In een civiele procedure had hij opzettelijk een onjuiste verklaring afgelegd. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De wisselmarkt te Amsterdam had heden morgen een kalm voorkomen. De berichten omtrent de maatregelen door de Fransche re geering te nemen ter voorziening in de on middellijke behoefte aan de noodige middelen, oefenden ten opzichte van den Franschen franc niet veel invloed uit. Men was op derge lijke maatregelen voorbereid en de Fransche franc was in verband hiermede dezer dagen reeds naar beneden gegaan. Bovendien werd door het Fransche egalisatiefonds de hand aan den franc gehouden. Het Fransche devies werd hedenmorgen in gezet op 5.52 a 5.54 zakte daaima in tot 5.50 a 5.52 en bleef zich nadien in hoofdzaak bewe gen tusschen 5.49 en 5.52. Het disagio voor termijnfrancs was iets ingekrompen en bedroeg 6!2 cents voor 1 maand en 16 cents voor 3 maanden. Belga's waren 30.40 a 30.44. Het disagio voor termij nbelga's was eveneens klei ner geworden en bedroeg 13 cents voor 1 maand en 33 cents voor 3 maanden. De Britsche ponden waren weinig veranderd. Aanvankelijk werd gehandeld tegen- 8.97 a 8.97 1 4, daarna kon een kleine verbetering worden waargenomen en werd afgedaan tegen 5.97 1/4 a 5.97Vi». Amerikaansche dollars liepen op van 1.80V2 tot circa 1.80<j. Zwitsersche francs waren 41.45 a 41.47, Duitsche marken 72.48 a 72.52. Op de niet-offio.ieele vroegbeurs bestond een gedrukte stemming voor Amerikaansche waarden die in navolging van Wallstreet lager werden afgedaan. Op de locale markt werd hiervan den weeromslag ondervonden. De in het ochtendverkeer toonaangevende fondsen bewogen zich meerendeels op een eenïgszins verlaagd koerspeil. baron mackay van ophemert wil engelschman worden. Baron Mackay van Ophemert. in Engeland bekend als Lord Reay, het hoofd der „Clan" Mackay, heeft bij het Britsche ministerie van binnenlandsche zaken een verzoek tot natura lisatie ingediend VERZEKERINGSVOORWAARDEN GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING Zie vetgedrukte aanvulling onderaan ElicebelalendcabonnévanditbUdis. zoolang riinabonnemant duurt, dit blad rerscbijnt en de Directie van dit blad de vcrxelierins doet duren, verzeterd tegen de geldelijke gi^olgen van ongevallen. oD de volgende voorwaarden: Artikel I Als verzekerden worden beschouwd alle per week. per maand en of^ier kwartaal betalende geabonneerden. die aan de volgende verdachten a. gedurende minstens twee weken (in het geval van maand- en kwartaal- abonnés gedurende een volle maand) als geabonneerde in de registers van dit blad zijn ingeschreven; b. den 18en verjaardag gepasseerd zijn en den ÖOsten verjaardag nog niet bereikt hebben; ca niet lijden aan ziekten ot gebreken, welke voor hen het gevaar voor onge vallen vergrooten. en volkomen het gebruik hebben van Kunne ledematen Artikel 2. Onder ongeluk, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt ver staan de uitsluitende en rechtstreeksche oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs geleverd worde dat zulks door van buiten af toegebracht geweld werd veroorzaakt met het gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid. Artikel 3. De uitkeeringen bedragen: 2000 GULDEN, indien liet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige cn rechtstreeksche oorzaak is ran de levens lange ongeschiktheid van den verzekerde, waaronder te verstaan de amputatie van twee ledematen, hetzij heide voeten of beide handen, dan wel één voet en één hand, hoven den enkel of den pols, of onher stelbaar gezichtsverlies uit heide oogen (totale blindheid), een en nnder binnen tien dagen na den datum van het ongeval en mits de verzekerde drie maanden na den datum waarop de levenslange ongeschiktheid 400 GULDEN, indien liet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de ccnïgc en rechtstreeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen dricmnaJ 24 uren na hel ongeval: 200 GULDEN, indien liet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) dc eenige cn rechutrceksclic oorzaak is van de amputatie van één hand of één voel boven den pols of enkel, of van het onherstel baar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen 10 dagen na den datum van bet ongeval. Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie binnen tien dagen na den datum ran het ongeval: van beide leden van een duim100 GULDEN van alle leden van een wijsvinger 60 GULDEN Tan alle leden van een anderen vinger - ID GULDEN Tan één lid van een duim S0 GULDEN van één of twee leden van een wijsvinger 23 GULDEN van één of twee leden ran een anderen v inger5 GULDEN i- en/of onderarm of een bovei 30 GULDEN 15 GULDEN 15 GULDEN van een enkel terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle uitkeeringen op het hoofd van cén persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen. tezamen nooit meer dan f 2000,kunnen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeluk de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling, als anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Het verlies of de breuk van vóór liet ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte lichaamsdcolcn geeft «een aanspraak op i_ uitkeering, terwijl vóór het ongeval reeds niet aanwezige liclinnmsdeelcn evenmin in aanmerking kunnen komen bij de berekening Van de Uitnlc uitkeering Heeft een ongeval liet verlies van meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de volle te verleenen uitkeering in geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de gelicelc hand is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkeering. met dien vcr- •taude. dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- of onderarm of -been tengevolge heeft de uitkeering voor verlies zal worden verleend. Artikel 4. De uitkeering abonné. Andere uitkeeringen geschieden .tun Jen abonné zelvcn. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel, cn do oorzaak cn bet gevolg daarvan bewi ten genoege der Directie van dit blad Artikel 5. Een uitkeering zal niet verschuldigd zijn, indien de gevolgen bij art 3 omschreven, direct of indirect veroorzaakt zijn: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeichiktheid van den verzekerde. b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daarvan xi] die operatie noodzakelijk was svegens letsel. is); voor alle betalende abonnés van HAARLEM'S DAGBLAD Het verdwijnen, verdrinken ot door gas ol gassen verstikken van den er. zekerde, wordt, onverminderd hel hiervoor in dit artikel bepaalde, ten opzichte tic verzekering aangemerkt als te zijn veroorzaakt door grove mistigheid. ivo onvoorzichtigheid, tenzij ten genoege van de Directie van dit blad het bewijs van liet tegendeel wordt bijgebracht. De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij hel ongeluk veroor zaakt sverd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of wel bij poging tot redding van personen of tot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een nbonné in staat rai^kronkzinnigbeid ot ver standsverbijstering zal raken of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van ccne Eufopecsche haven naar een andere Europeesche haven reist in een schip met vast dek in tijd ran vrode) of indien hij zich in krijgsdienst te land of te water begeeft cn evenzeer vin den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van dit blad te betalen of deze courant ophoudt te Verschij nen. of de Directie van dit blad de verzekering doet eindigen, alsdan deze ver zekering voor hem geheel zal vervallen en krachteloos worden. Van de verzekering rijn uitdrukkelijk uitgesloten: allen die zich met de be reiding. het verwerken of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitro glycerine, dynamiet, naphta, acctyleengas of andere licht-ontplofbnre of licht- itvlambnre atoffen bezig houden of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijdcf» i dergclijken. Zeevisschrrs, zeevarenden van beroep en personen van den Loodsdienst - in, in afwijking Van het hiervoor sub f. te dien aanzien bepaalde, ook nan boord verzekerd, tenzij het ongeval den dood tengevolge heeft. Op tulkeciing ij overlijden kan voor hen uitsluitend aonsprauk gemankt worden, indien het ngeval, dal het overlijden tengevolge heeft, oen dcri wal plaats had. Indien de gevolgen Van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin e verzekerde verkeerde op het oogenhlik dat liet ongeval plaats had vergroot rorden, wordt eventueel geen hoogcre schadeloosstelling belanld, dan die, .elke volgens liet oordeel van den geneeskundigen adviseur van dit blad zou geluk getroffen. Ingeval bij eenzelfde ongeval meerdere personen mochten worden getrollcn ?n aanspraak nmken op uitkeering, zal in hel geheel voor olie getroffenen tcza- iien nimmer meer dnn mniimaai 2000.worden uitgekeerd, te verdeden i.iar evenredigheid van liet oontnl getroffenen cn den eord s-nn het door hen ieleden letsel. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende is aan de gevolgen ran een ongeluk, zal de Verrekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking lot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Artikel O. Ingeval een geabonneerde een ongeluk overkomt, moeten in die gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel :oo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld tvorden asn dc Directie van dit blad, ;n indien zoodanige kennisgeving niet binnen driemnal 24 uur na liet ongeluk ia geschied, zal geenerlei uitkeering verschuldigd zijn. Indien de getroffene zeevarende, in den zin ran het vorige artikel, is. moet de kennisgeving geschieden binnen drie dagen na de aankomst ran den go» off ene aan den wal. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet dc hulp van een bevoegd genees kundige wonden ingeroepen en de verzekerde is gehouden onder geneeskundigs behandeling te blijven cn dc voorschriften van den geneesheer onafgebroken volgen totdat hij volkomen hersteld is. ieder geval moet den geneesheer van dit blad toegestaan worden d«n getroffene te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijs grtischt kan worden en dit bind beeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken als het noodig acht Elk bewiis hetwelk de Directie van dit blad van tijd tot t)jj zou kunnen citchcn betreffende ecnig ongeluk of verwonding op grond woarvan een eitch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd. gegeven moeten worden. In geval van ecnig ongeluk inel doodeliiken afloop moet hiervan aan de Di rectie van dit blad schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een of ineer der in dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeenng voor belanghebbenden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem cn den behandelenden geneesheer ingevulde aanviage-formulier tot uitkeering, en ingeval van over- van dc doodsacte, kon de helnnghebhende aanspraak maken op de be lling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven hel eigendom van dit blad. De kosten der geef,elite verklaringen komen ten laste van dengene die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd rijn, zullen he- iill.war rijn ten kantore vnn dit blad, slechts na ontvangst van een door de(n) rechthebbende(n) geteekende guitimtic, terwijl tie verzekering bij uitbetaling en bedrag van meer dan tweehonderd gulden zal vervallen. 1 geen som, die verschuldigd is. zal interest belaald worden, ook niet in en, svnarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn, terwijl de verplichting tot uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer liet niet binnen een maand, nadat het is toegestoan geworden, is ingevorderd. Arukel Alle geschillen uit dc voorwoorden voortvloeiende, zullen I>eslisl worden door drie scheidslieden. Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen t« benoemen. Bij weigering of hij gebreke van overeenstemming geschiedt de benoeming der drie scheidslieden door den Kantonrechter te Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onderworpen als aan een s-onnis in het hoogst», ressort en zullen elk haar eigen kosten dragen, benevens dc helft ran liet honorarium der scheidslieden. Artikel 8. Bczwanng en vervreemding van de rechten, voor een ge abonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, heeft geen rechtsgevolg. Alzoo zal het ontvangbewijs van den verzekerde of. bij overlijden, van de eehtgenontc of erfgenamen van den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ten gevolge hebben. Met liet oog op vaststelling der identiteit san den verzekerde, moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of anderszins daarvan ten spoedigs'e opgave doen aan de Directie van dit blad. Artik-I Als abonne m den zin dezer verzekering wordt beschouwd liet hoofd van het gezin of de samenwoning (als omschreven in ait. I van hel Bciluil Bevolkingsboekhouding, Stbl. 1936 No. 342. behoorende bij de Wet op de Bevolkingsregisters), tenzij voordat liet ongeval plaats greep, een ander lid van het gcrin of de samenwoning, mits aan hetzelfde adres woonachtig, is aangewezen bii schrifteüik verzoek van de administratie van dit blad. Ariikd 10. De Directie ran dit blad zal te allen tijde het recht hebben, deze verzekering te doen eindigen of wijzigingen in de voorwaarden daarvan aan te brengen, welke beëindiging of wijziging door het enkele feit der aan kondiging in dit blad van kracht zal worden. :.ie bevalling ot zwangerschap, ook ol mocht de door een ongeluk; d. door zonnesteek, ol terwijl de verzekerde onder den invloed prikkeling of somnambulisme was of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minde- in staat dan gewoonlijk om zorg voor zich zeiven e. door zelfverminking, reltuioord ol iioging daartoe hetzij vvillekeurii niet, onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was. f. in duel. of gedurende de voorbereiding tot of deelneming aan wedstrijden of bij vlieg- of luchtvaarttochten. dan wel bij pleiacrreizen buitenslands of bij baden, zwemmen, automobielrijden of motorwidrijden. of boord van een schip, hetzij op binnenwateren, hetzij buitengaats; g. door grove nolau'glieid of grove onvoorzichtigheid of door vechten, of aanvallen tegen den persoon van verzekerde of in buitenlandschen oor log of binnenlandsche onlusten. De ibonaés van het Geïllustreerd Zondagsblad van dit blad zijn eveneens nog afzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAV Bank tc Schiedam) zijn de voorwaarden gratis ten kantore van dit blad verkrijgbaar De uit keeringen voor de verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslange ongeschiktheid f2000.Overlijden f600.Verlies van hand, voet of oog f400.Duim of Wijsvinger f75.—; Elke andere vinger f30.—. Bij spoor- of tramongeval etc. worden de uitkeeringen: b i overlijden f1000.bij invaliditeit 3000. Door deze publicatie zijv die vroeger gepubliceerde verzekeringsvoorwaarden vervallen» 9 Maart 1937. EEN VERTKOÜWENSZAAK IS HET een 2de hands rijwiel ko pen. Wendt u daarom tot een reeds meer dan 25 jaren geves tigde zaak in rijwielen. Alle ma ten, alle merken, alle prijzen. Zie de étalage. Onze garantie is prima. A. KOELEMEIJER, Broer straat 3. Verruilen, repareeren en emailleeren. VEEMARKT. Amsterdam, 23 Maart- Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 201 vette kalveren: le kw. 72—78. 2e kw. 62 70. 3e kw. 5460 per K.G. levend gewicht; 146 graskalveren 47 per stuk; 152 varkens: vleeschvarkens. wegende van 90110 K.G. 6768. zware varkens 65—66. vette varkens 6364, per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons, geslachte runderen uit Denemarken. Marktovcrzicht. Vette kalveren, behoorlijke aanvoer, han del willig, vaste prijzen. Nuchtere kalveren, ruime aanvoer, handel sleepend, prijzen lager. Varkens, matige aanvoer, handel kalm. prijzen iets lager. mevrouw dollfuss te brunnen. LUZERN, 22 Mrt. (Havas). De weduwe van Dollfuss is met haar beide kinderen gis teravond onverwacht te Brunnen aan het Meer van Luzern aangekomen. Zij heeft haar intrek genomen in een hotel en denkt eenige dagen rust te nemen. Zij is voornemens haar beide kinderen op een naburig instituut, waar schijnlijk te Schwyz, te plaatsen. troncoso c.s. Veroordeeld. Havas meldt uit Brest, 22 Maart: Er is thans uit-spraak gedaan in de zaak betreffende den Spaan.schen onderzeeër C2. De commandant Troncoso, Grandain, en Serata zijn veroor deeld tot- zes maanden gevangenisstraf wegens het bezitten van oorlogswapens. Voorts zijn zijn veroordeeld tot vijf dagen wegens het dragen van verboden wapenen. JODEN DOEN EEN BEROEP OP DEN VOLKENBONDSRAAD. GENèVE, 22 Maart. Het Executief Comité van het Joodsche Wereldcongres heeft een pe titie gericht tot den Volkenbondsraad, waarin ten behoeve van de Oostenrijkschc Joden een beroep gedaan wordt op het verdrag van St. Germain. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kooi) den inzender niet teruggegeven. Dc opleiding voor vlieger. Geachte redactie, Het heeft ons in het antwoord van den In ternationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid getroffen dat onze argumenten vóór de onvermijdelijkheid van afdoende weer middelen ter verzekering van onze veiligheid in beginsel niet; worden weerlegd en daarom heeft ons de verklaring, dat de Bond nooit aan dc zijde van ons comité zal staan, des te meer teleurgesteld. De Bond stelt tegenover ons betoog alléén de bekende uitspraak van eenige gezagvoer ders van de K.L.M., dat de geringe breedte van ons land de taak der vliegers om een overval van een buitenlandsche luchtmacht tijdig te verijdelen onmogelijk is. Hoewel wij onbevoegd zijn om over technisch-militaire onderwerpen een oordeel uit te spreken, meenen wij te weten, dat het standpunt dezer gezagvoerders door militaire deskundigen wordt gedeeld. Maar dit kan toch nooit een motief zijn te gen de opleiding van vliegers in het algemeen, want een luchtmacht is voor de verdediging van het land onmisbaar, ook al mocht een eerste onverwachte inval van buitenlandsche vliegers niet kunnen worden gestuit. De onderstelling dat onze vliegers niet al leen defensief, maar ook offensief zullen moe ten optreden en zelfs steden moeten bombar deeren is al evenmin overtuigend; zij past zeker niet bij de zuiver verdedigende houding die ons land bij schending van ons grond gebied zal aannemen. De genoemde gezagvoerders van dc K.L.M. hebben echter in hetzelfde stuk. waaraan hun bovenaangehaalde uiting ontleend is, ook ge zegd: „Het zwakke punt van een af weer macht ligt in dezen tijd niet meer aan het front, maar in het moreel der burgerbevolking daarachter" Het is daarom van het hoogste belang, het moreel der burgerbevolking te sterken door het besef, dat onze luchtmacht en de overige weermiddelen voldoende waarborg bieden voor een doeltreffende verdediging en dat onze luchtbeschermingsdienst behoorlijk in orde is. Hetgeen de Bond óver Fokker en de wapen fabrikanten en over een uitdrukking van den minister van Defensie zegt, meenen wij te mogen voorbijgaan, daar dit slechts in verwij- werd verband staat tot ons geschilpunt: ver sterking der weermacht ook door opleiding tot vliegers, tegenover weerloosheid. Met den Bond scharen wij ons zonder voor behoud achter de aangehaalde woorden van de Koningin en willen wij diepen ernst ma ken met het gebod „Gij zult niet dooden". Helaas storen de groote mogendheden, wan neer zij een oorlog ontketenen, zich niet aan deze wijze woorden en aan dit gebod, en wanneer zij elkander alleen of het best op Nederlanasch gebied kunnen bestrijden, zul len zij hun veeten ook daar uitvechten ten koste van onze bevolking en ons volksbestaan. Tenzij Nederland alle krachten inspant om dit te beletten. Niet uit vrees, maar als dure plicht ten aanzien van ons geheele volk moet de Regeermg voorbereidingen tref fen om het voor die ramp te bewaren, voor zoover dit maar eenigszins mogelijk is en de geheele bevolking behoort haar daarbijalleen reeds ter verzekering van eigen veiligheid, krachtig te steunen. Het Comité voor Nationale Veiligheid voor Haarlem e.o. (Hiermede sluiten wij de discussie. Red.).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 3