Instant ine* Kunst in Haarlem en daarbuiten. KREYMBORG o WOENSDAG 23 MAART 193S HAARLEM'S DAGBLAD 3 Neil. Spoorwegen. Prof. dr. ing. J. Goudriaan tot directeur benoemd. UTRECHT. 22 Maart. In de op 22 Maart te Utrecht gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Ned. Spoorwegen werd in de plaats van wijlen ir. E. C. W. van Dijk. met ingang van 1 Juni 1938 tot directeur benoemd prof. dr. ir. J. Goudriaan. thans onderdirecteur N.V. Philips' Gloeilam penfabrieken te Eindhoven. Kapitale boerderij uitgebrand. Bijna de geheele veestapel gered. WIJHE, 22 Maart. Hedenmiddag is de kapitale boerderij van den heer W. A. Groot Zwaaftink, alhier, geheel door brand ver woest. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat de kinderen in de nabijheid van de hooiberg met lucifers speelden, waardoor het droge hooi spoedig' vlam vatte. De motorspuit der gemeen te Wij he was na ongeveer een uur op het terrein aanwezig, doch toen was de boerderij met schuur reeds fel aan het bran den, zoodat weinig meer kon worden uitge richt. De veestapel kon nog bijtijds in veiligheid worden gesteld. Slechts een paar biggen kwa men in de vlammen om. Van den inboedel werd hoegenaamd niets gered. De boerderij was verzekerd. DEMONSTRATIE MET EEN KARTOGRAFIE- TOESTEL VAN KOOLHOVEN. Dinsdag heeft een nieuw toestel van Kool hoven, de F.K. 49. bestemd voor kartografie en aangekocht door de Turksche regeering, op Soesterberg en Schiphol gedemonstreerd. Het toestel werd gevlogen door den invlieger der fabrieken van Koolhoven, x-es.-le luit. Koppens. Op Soesterberg hebben kap. Van Gemeren en le luit. Lindhout om beurten het stuur gehanteerd. Zij waren zeer enthousiast over de eigenschappen van deze machine. Via Ypenburg is het vliegtuig naar Waalhaven teruggekeerd. Van het toestel, een tweemoto- rige hoogdekker, is de neus geheel van glas, zoodat de piloot een volkomen vrij uitzicht heeft. Aan boord bevindt zicli een donkere kamer, terwijl er, behalve voor den piloot, ruimte is voor 5 personen, 't Vliegtuig kan ook dienst doen voor ambulancedoeleinden terwijl het ook kan worden ingericht voor de instruc tie van het bammexi werpen. De Turksche commissie voor de luchtvaart, welke pp het oogenblik te Berlijn vertoeft, z-al binnenkort naar ons land komen om het toestel in oogenschouw te nemen. Daarna zal luit. Koppens de machine naar Turkije vlie gen. FIETSENDIEF GESTRAFT. 's-GRAVENHAGE, 22 Maart. De 27-jarige chauffeur W., die hedenochtend voor de Haagsche Rechtbank moest verschijnen, heeft eind 1937 en begin 1938 op allerlei plaatsen in de residentie onbeheerd staande rijwielen ontvreemd. Bovendien heeft hij nog twee strijkijzers, welke hij in huurkoop ontvangen heeft, ver kocht en zich de opbrengst daarvan toege- De eisc-h in deze zaak, welke in twee ge deelten werd gehandeld, luidde zes en acht inaanden gevangenisstraf. Uitspraak 5 April. STAKING POSTWISSELVERKEER UIT OOSTENRIJK. 's-GRAVENHAGE. 22 Maart. De dienst der postwissels en der vrij van rechten uit te reiken zendingen van pakketten in de rich ting OostenrijkNederland is gestaakt. SCHEEPSBOTSING OP HET IJ. AMSTERDAM, 22 Maart. Van avond is het "uitgaande motorschip „IJstroom" van de Holl. Stoomboot Mij op het IJ in dichten mist in aanvaring gekomen met de motor boot „Koophandel 1" van de Firma Koppe. De „IJstroom" liep schade aan de voorpiek op, waardoor het water maakte. Het schip is naar de handelshaven teruggekeerd. De „Koophandel 1" kreeg een groot gat boven de waterlijn. Het heeft gemeerd aan steiger 8 aan de De Ruyterkade. De „IJstroom" zal voorloopig worden gere pareerd en daarna morgenochtend om 10 uur naar Leith vertrekken. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEAR ING - INSTITUUT. 's GRAVENHAGE, 22 Maart. Koersen voor stortingen op 23 Maart 1938 tegen verplich tingen luidende in Reichsmarken f 72.58, Lires f 9.39, Peseta's f 10.50, Turksche ponden f -1.44. ONGELUK BIJ HET ROOIEN VAN EEN BOOM. Dinsdagmorgen waren eenige arbeiders na bij het kruispunt StadhouderskadeP. C. Hooftstraat te Amsterdam bezig een boom te rooien. Zooals hierbij gebruikelijk is, wordt in den top van den boom een touw bevestigd, hetwelk dient om den boom in een bepaalde - richting te laten vallen. Toen het gevaarte op het punt stond neer te smakken, ging een der •werklieden aan het touw trekken. Hier voor had hij het om zijn middel gebonden, hetgeen hem noodlottig werd, want. de boom viel door een samenloop van omstandigheden juist den tegenovergestelden kant op. De arbeider, die zich niet van het touw kon bevrijden, werd meegesleurd en zeer ernstig gewond. In bewusteloozen toestand is hij naar het Wilhelminagasthuis vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Boerdcrijbraiiil te Bariieveld. Manmoedige blusschingspogïngen met een handpompje. BARNEVELD, 22 Maart Hedenmiddag bi-ak bi-and uit in de boerderij van den land bouwer C. Bloeonendaal onder Barneveld. Zoo snel greep het vuur in de met riet gedekte boerderij om zich heen. dat men, hoe spoedig ook te hulp gesneld, geen enkele kans kreeg om huisraad te redden. Het aanwezige vee kon gered worden. De brandweer van de buurtschap Zwartebroek deed met een klein handpomp je manmoedige pogingen het vuur meester te worden, doch zij kon niet verhoeden dat alles verloren ging. Wel is het aan het kranig optreden van deze brandweer te dan ken, dat belendende gebouwen en een aan grenzende boerderij voor het vuur gespaard bleven. De sohacle wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. JÏSSbi 'Om radeloos van te worden! Tló 2 tabletten Instantine brengen ?binnen luttele minuten al ver lichting. Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. (Adv. Ingez. Med.) Een handleiding voor liet verdienen van veel geld. Apeldoornsche Commissaris waarschuwt er tegen. De Commissaris van Politie te Apeldoorn vestigt de aandacht van het publiek op het navolgende Door Jan van der Horst, Stoppelbergweg 25 te Beekbergen (gemeente Apeldoornj, zich noemende leider van het bureau „Excelsior' worden naar het schijnt op uitgebreide schaal circulaires verspreid over het geheele land, waarin hij het publiek animeert voor f 25 eenboekwerk, getiteld „Ontwikkelings cursus, aanpakken en vooruitkomen; cursus voor taxateurs" van hem te koopen. (Uit dat boek zou te leeren zijn, op welke wijze veel geld te verdienen is). In die circulaires wordt o.a. te kennen ge geven, dat aan iederen kooper van dat boek werk een taxateur-diploma zal worden uitge reikt (waardoor hij volgens van der Horst het recht heeft den titel van gediplomeerd taxa teur te voeren), indien hij kort na de ont vangst van het boekwerk een door Van der Horst verstrekte opgave schriftelijk heeft uit gewerkt en ingezonden. In die circulaires nu doet van der Horst het voorkomen, als zouden de 1ste en de 2de druk van eerdergenoemd boekwerk reeds uit verkocht zijn en als zoude het z.g. diploma reeds aan een of meer taxateurs in 984 van de 1100 gemeenten in Nederland zijn uitgereikt etc Bij onderzoek is oa gebleken, dat er nog geen enkel boek verkocht is, dat de zg 3de druk de 1ste druk is, dat er nog geen enkel zg diploma is uitgereikt en dat er van ge houden overleg met notarissen, hypotheek banken enz enz, waarover in die circulaires wordt gewaagd, geen sprake is geweest. NATIONAAL WEERBAARHEIDSGESCHENK. 's-GRAVENHAGE, 22 Maart. Naar aan leiding van het dezer dagen geopperde denk beeld inzake bijeenbrenging van gelden voor een nationaal weerbaarheidsgeschenk, wordt ons medegedeeld, dat de initiatiefne mers zich in verbinding hebben gesteld met de Vereenging voor Nationale Veiligheid, wel ke vereeniging in beginsel bereid is aan de verwezenlijking van dit denkbeeld leiding te geven. Herinneringen aan Albert Neuhuys. Als dit stukje verschijnt, heeft de schilderij van Albert Neuhuys, waarvan wij hierbij een afbeelding geven, op een Haagsche vei ling in Pulcfiri geparadeerd, is misschien van eigenaar verwisseld en heeft in ieder ge val de kijkers nog eens de briljante kunst van schilderen van een Neuhuys in herinnering- gebracht. Het is is al meer gezegd, dat Neuhuys' tech niek, maar ook zijn kijk op het leven en op de dingen die hij ging schilderen, dichter bij onze zeventiende-eeuwers als Frans Hals en Jan Steen staan, dan bij hun tijdgenoot Rembrandt, die veeleer in Jozef Israels in de Haagsche school een equivalent vond. Neu huys is geen geestelijk peinzer, geen wroeter in de diepten van wat de zielen beweegt. Hij is een sterk levensgenieter die een kleur zelfs in schaduw nooit troebel ziet, ze over al als levende kleur ondergaat en weergeeft. Dat maakt dat hij nooit nuchter en kil is evenmin als Steen of Hals dat zijn, ook niet ongevoelig of ruw, maar steeds gezond-reëel in zijn visie zoowel als in de uitvoering. De kracht en de beteekenis van zijn kunst kan men niet beter begrijpen dan door naast elkaar een werk van Neuhuys en eenige ge lijksoortige onderwerpen door zijn talrijke navolgers te plaatsen. Dan ziet men vaak eerst waar schilderlijke inspiratie aan het werk was, en waar eenvoudig, min of meer knap. nagepraat werd. Het is Neuhuys' schuld wel niet geweest, maar export-industrie der Hollandsche bin nenhuizen is voor een goed deel aan de aan trekkelijke pracht van zijn werk te wijten. Toen de vraag er eenmaal naar ontstaan was en die sujetten vooral in Amerika opgang- maakten, kregen ook minder goden een kans en later nóg weer minderen en de soep werd steeds dunner en er werd geknoeid met de signaturen enz. enz. tot het eind van het liedje was dat de hooge reputatie der moderne Hollandsche kunst om hals gebracht was en de export stopte of wel tot het goedkoope ba- zargoed beperkt werd. Neuhuys heeft, toen hij al bij de zestig was met zijn vrouw eenige reizen naar Amerika gemaakt en zich daar opgewonden over wat hem er als meesterwerken van zijn hand ver toond werd, doch nimmer uit zijn handen ge komen was. Misschien heeft hij daar de waardeering der Hollandsche kunst geen goed mee gedaan, maar een glimlachend ac cepteeren der feiten lag hem niet en hij was laten we maar zeggen: gelukkig niet politiek genoeg geschoold, om in te zien dat hij met zijn rumoerig protest op den duur ook zijn eigen markt moest bederven. Want op dat punt had hij niet te klagen gehad. Wij zullen wel niet ver van de waar heid verwijderd zijn als wij aannemen dat Neuhuys de rijkst betaalde levende schilder van onzen tijd geweest is. Hij placht zelf zijn prijzen te bepalen en die waren al thans zoo tegen het jaar 1900 steeds in veelvouden van duizend uitgedrukt. Het aar digste daarvan was dat hij die bedragen ook toucheerde, omdat het een eer was als men hem iets afkoopen „mocht" en hij niet de humbug vertoonde die later in zwang kwam om in catalogi, enz. met groote bedragen te schermen, die echter nooit werden uitge legd. Neuhuys was een opvallende figuur, waar hij zich vex'toonde en ik geloof dat ik eeix beetje bang voor hem was toen ik als twintigjarige Het zwendel-complot te Rotterdam. Knoeierijen op groote schaal. Zooals reeds gemeld, heeft de Rotterdamsche recherche een complot tot klaarheid gebracht, waarbij behalve een advocaat-procureur te Rotterdam nog vier andere mannen, zoowel onderwereldtypen als jongeliedexx van goeden huize waren betrokken. Uit het voortgezette onderzoek is nog komen vast te staan, dat dit vijftal zich aan nog andere duistere dingen heeft gewaagd, in verband waarmee nog een zesde man, de vertegenwoordiger W. M. M. v. B. is aangehouden en opgeslotexx. Het voortgezette onderzoek in deze zaak heeft voorts uitgewezen dat er nog meer knoeierijen zijn gepleegd. In Den Haag was o.a. gevestigd de Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen „M.E.V.O.", waar van het kantoor evenwel was gevestigd te Rotterdam. Het aandeelenkapitaal van deze maatschappij bedroeg f 10.000 nominaal, waar van 20 pet. was gestort. Deze maatschappij xiu schreef in het najaar van 1937 een obli gatieleening uit groot f 50.000 tegen 4 pet. Van dit geheele systeem was mr. Z. directeur en eenig aaxideelhouder. De politie houdt zich nu druk bezig met de vraag, hoe de obligaties vaxi deze leening zijn geplaatst. Dit is op een heel vreemde ma nier gebeurd. Hieromtrent is echter nog wei nig komen vast te staan. Wel is gebleken, dat voor f 15.000 aan obligaties in plaats, zulks door bemiddeling van den vertegenwoordiger W. M. M. v. B. en tevens, dat van de op brengst van deze obligatieleening die is ver schenen tegen een emissiekoers van 5060, tenslotte maar heel weinig is terecht gekomen in de kas baxi de M.E.V.O. Er is voor een be drag tusschen f 7500 en f 9000 ontvangen, maar het leeuwenaandeel is nooit bij de M. E. V. O. beland. Het is nu de groote vraag, of W. M. M. v. B. inderdaad de gelden heeft af gedragen aan de directie, zijnde mr .Z.. en dat via mr. Z. het geld is verdwenen of dat de vertegenwoordiger zelf het geld niet heeft afgedragen. Daarvan beschuldigen de twee thans elkaar. In ieder geval heeft de politie W. M. M. v. B. als vermoedelijken zesden maxi in het complot, thans in het Hoofdbureau van Politie opgesloten. Zooals gezegd, zijn er van de obligatieleening f 50.000 slechts f 15.000 geplaatst. Waar de overige obligaties tot een totaal bedrag van f 35.000 zijn gebleven is vooralsnog een raad sel, omdat sinds September van het vorige jaar de boekhouding maar niet meer is bijge houden. Ook in deze kwestie bestaat de mogelijkheid dat iemand de stukken van deze obligatie leening in handen heeft. Ook den houder-s van deze stukken wordt verzocht, zich te wen den tot den Justitïeelen Dienst van. het Hoofd bureau te Rotterdam. De bouw van de Douglas D. C. 4. Het prototype vrijwel gereed. Uit Santa Monica hi Californië wordt ge meld, dat het prototype van het nieuwe groo te verkeersvliegtuig van Douglas, de DC 4. thans zoover gereed is, dat vermoedelijk in den loop van de volgende maand de proef vluchten er mee kunnen beginnen. Het best doordachte verkeersvliegtuig van dezen tijd. neeft de heer Plesman in de ver leden week door de KJL.M. belegde perscon ferentie de D.C. 4 genoemd, omdat de Dou- glasfabrieken het toestel hebben ontworpen en gebouwd in voortdurend overleg met de technische diensten van de vijf grootste Amc- vikaansche luchtvaartmaatschappijen, de toe komstige afneemsters dus, met wier wen- schen en wenken steeds rekenixig kon wor den gehouden. Het zijn de United Air Lines, de T.W.A., de American Air Lines, de Pan- American Airways exi de North American Aviation, die feitelijk de groote kosten, ver bonden aan het ontwerpen van een nieuw prototype voor hun rekening ihebben geno men en op 23 Maart 1936, precies twee jaar geleden dus. de overeenkomst met de Dou- glasfabrieken hebben onderteekend. Het nieuwe vliegtuig heeft een leeggewïcht van 30 a 32 ton en is ondanks zijn reusach tige afmetingen fraai en slank van lijn. Het biedt ruimte aan een bemanning van vijf personen en 42 passagiex-s. Bijzondere zorg Is besteed aan de verwar- ïxiings- en ventllatie-inrichting van de ca bine. die vrijwel luchtdicht is gebouwd, zoo dat het mogelijk zal zijn ook bij het vliegen op groote hoogte door het invoeren van ge comprimeerde lucht in het vliegtuig den nor malen atmospherischen dxixk te handhaven. Hlei'door wordt de DC 4 een der eerste ver keersvliegtuigen. waarmee „overweather- flying" mogelijk zal worden, het vliegen op zoo groote hoogte, dat men onafhankelijk wordt van ongunstige weersgesteldheden en tegenwinden, waarmede men op geringere hoogte te kampen zou kunnen hebben. Over het bijzondere landingsgestel van de DC 4 is reeds herhaaldelijk geschreven. Het zal de eerste groote verkeersmachixie zijn, die is uitgerust met een intrekbaar neuswiel. Het zal vei'scheidene maanden duren voor dat het prototype zoover in orde is. dat met den seriebouw kan worden begonnen. Pas tegen het einde van 1939 of wellicht in 1940 zullen de Amerikaansche luchtvaartmaat- schappijexx waarschijnlijk over het nieuwe toestel kunnen beschikken. AANTAL GEÏNTERNEERDEN UIT BOVEN-DIGOEL KEERT TERUG. BUITENZORG. 22 Maart (Aneta.) Bij gouvernementsbesluit is aan 35 geïnterneer den vex-gund van Boven-Digoel tex-ug te keeren. M. USSISCHKIN IN ONS LAND. 's-GRAVENHAGE. 22 Maax-t. De 76-ja- rige voorvechter van de Zionistische bewe ging Menachem Ussischkin brengt dezer da gen als bestuurder van het Joodsch Natio naal Fonds i Keren Kajemeth Lejisraeël welk fonds ten doel heeft voor het Joodsche volk grond in Palestina te koopen, een bezoek aan ons land. Dit bezoek, een ondex-deel van een rondreis door Europa, beoogt bij de Ne- dei-landsche Joden sympathie voor het funds te wekken en hen tot geldelijken steun aan te spox-en. In een perscoxiferentie heeft de heer Us sischkin de noodzakelijkheid betoogd van ean snelle voortzetting der grondaankoopen, waarvoor hij de medewerking der Nederland- sche Joden inriep. Juist in verband met de politieke oxizekerheid bestaat er nu een gun stige gelegenheid van de Arabiei-en grond te koopen. De heer Ussischkiix wenscht een verlexi- ging van het Engelsche mandaat met vrije immigratie van Joden. alléén bij Van allerlei artikelen zegi men: goed, beter, best, maar van kleeding kan men gerust zeggen: goed, beter.Waarborg-kleedingl (Adv. Ingez Med.) Albert Neuhuys. Bij de wieg. jongen voor het eerst met hem in contact kwam. Een kleine gedrongen gestalte, ietwat bruusk in zijn bewegingen, met dien eigexr- aardigen scheefgezakten rechterschouder, die veel schilders krijgen door het jarenlang voor den ezel zitten werken; daarboven een toxi sche, zinnelijke kop met een breeden mond, zware borstelwenkbrauwen en een luide, steeds een weinig knorrig-afbijtende stemdat al les was wel in staat een jongmensch, dat nog niet met zoovele beroemdheden had kennis gemaakt, ontzag in te boezemen. En toch had deze kunstenaar, die soms Iets koxi hebben van een zoo juist uit het water op gedoken kobold, een hart van goud en was zijn innerlijk wezen even fijngevoelig als zijn uiterlijk bruut kon lijken. Ik heb dat later zoo vaak opgemerkt dat ik nog altijd met groot respect aan Neuhuys kan terug dexiken ge heel buitexr zijn prestaties als schilder, hem als mensch mij hernnerend. Hij was zeer mu zikaal, speelde op zijn manier gaarne piano; Anton Averkamp was hun huisvriend en een optreden van Messchaert en Röntgen sloeg hij nooit over. Hunne en andere bui- texigewone Kamer-muziekavonden hadden altijd zijn belangstelling en toen de familie Neuhuys nog in hef Gooi woonde, gewerd mij vaak de opdracht voor die avonden een paar extra goede plaatsen te bespreken. Dan ge beurde het echter ook wel dat de schilder 's avonds te moe was om naar stad te gaan of plotseling naar de Kempen vertrok om In een interieur te schilderen en dan kreeg schrijver dezes steevast de mooie plaatsen cadeau om dat Neuhuys wist hem daar een groot plezier mee te doen. Hij hield van breed-uit te leven, hield van reizen en was weixxig hokvast. De Amerikaan sche reizen vermeldde ik reeds. Zijn belang stelling in allerhande zaken dreef hem met mevrouw Neuhuys tot een reis naar den Bal- kaxi in een tijd dat die reizen nog niet zoo glad in elkaar gezet konden worden als in deze da gen. Hij had die reizen noodig ter opfris- schïng; bracht er nooit schilderwerk van mee. maar ging na afloop weer aan den arbeid in zijn interieurs in Laren of de Axitwerpsche Kempen. De laatste jaren van zijn leven woonde Neuhuys in Zürich en daar over leed hij in 1914, zeventig jaar oud. Zijn zoon Jaap is in de muziek gegaaxi de liefde er voor was hem op verklaarbare wijze aange groeid of hij iets bijzonders bereikt heeft, weet ik niet. Maar de groote ras-schilder de Albert Neu huys geweest is heeft een prachtig levens werk nagelaten, dat, afgezien van alle wisse lende waardeschatting in bankpapier, ,een roem van Holland blijven zal. J. DE BOIS. 1 Het veertigjarig regeering*- jubileum van de Koningin. Nationaal huldebetoon. AMSTERDAM, 23 Maart. Ter voorberei ding van het nationaal huldebetoon aan de Koningin bij haar 40-jarig regeeringsjubileum heeft zich gevormd het „Nationaal Jubileum Comité 1938", waarvan voorzitter is mr. L. J. A. Trip en secretaris de heer C. G. Vattier Kraane. Voorts hebben in dit comité de navolgende personen daartoe aangewezen door de Commissarissen der Koningin zitting ge nomen als vertegenwoordigers van de pro- vinices, welke achter huxx naam genoemd worden: Jhr. xxxr. A. F. o. van Sasse van IJsselt, Noord-Brabant: mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, Gelderland; mr. G. van Baren, Zuid-Holland; mr. S. H. Veiling Meinesz, Noord Holland; mr. dr. R, W. graaf van Lijnden, Zeeland; mr. H. Waller, Utrecht; jhr. mr. J. M. van Beyma, Friesland; mr. I. A. van Roycn Oversijsel; mr, E. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, Groningen; mr. J. Bothenius Lohman, Drenthe; jhr. mr. G. A. H. Michiels van Kessenich. Limburg. Het heeft de Koningin behaagd, haar goed keuring te hechten aan het voornemen om H.M. Dinsdag 6 September 1938 op den Dam te Amsterdam een nationaal huldebetoon te brengen. Het comité zal in de eei'ste helft van Mei bijeenkomen ter vaststelling van het program ma voor het nationaal huldebetoon, waarna nadere mededeelingen kunnen woi'den ge daan. Het Secretariaat van het .Nationaal Jubi leum Comité 1938" is gevestigd: Sarptahi- kade 2, Amsterdam C.. Tel. 35944 en 318080. Een keuze-tentoonstelling van kunstwerken door vrouwen. AMSTERDAM, 23 Maart. Onder de auspi ciën van de „Huldigingscommissie 1938 Am sterdam" en in het kader van jubileumfeest wordt door de Maatschappij „Arti et Aml- citiae" een keuze-tentoonstelling ingericht van werk dat door vrouwen op het gebied van schilder- exi beeldhouwkunst, in de regeerings- periode vaxx Konixxgixi Wilhelmina, werd tot stand gebracht. Zelden, misschien zelfs nooit, werd in een tijdvak der kunst door vrouwen een zoo be langrijk aandeel in haar ontwikkeling geno men dan juist in dien tijd, waarin ongeveer 200 kunstenaressen bij de groote vereenigin- gen waren ingeschreven. Een dergelijke tentoonstelling werd nog niet gehouden en zal zeker de algemeene belang stelling trekken. BELANGRIJKE UITZENDING UIT ROME. Het concert onder leiding van Mengelberg te Rome. waaraan de pianist George van Renesse zal deelnemen, zal hedenavond om 18.50 uur Nedex-1. tijd, worden uitgezonden door Radio- Rome. CONFLICT N.V. L. VAN HEEK EN ZONEN TE LOSSER. ENSCHEDé 22 Maart De drie samenwer kende textiel-arbeiders-organisaties hebben een brief gezonden aan den Rijksbemiddelaar naar aanleiding van de overeenkomst met de N.V. L. van Heek en Zonen te Losser. In dezen brief wordt er o.a. op gewezen, dat de toezeg ging van de directie dat geen rancune-maat regelen zouden worden genomen, niet is nage komen. Er zijn namelijk arbeiders te werk ge steld, die voor de staking niet In de fabriek werkzaam waren en die thans het werk van anderen verrichten, die nog niet weer zijn aangenomen. Voorts wordt er op gewezen, dat aan nog niet te werk gestelde arbeiders, die werk kon den krijgen, geweigerd is een getuigschrift te geven. De organisaties beschouwen een en ander als een casus belli en den Rijksbemiddelaar wordt verzocht te willen intervenieeren. In het be drijf der N.V. L. van Heek en Zonen te Losser, dat nog niet weer op volle capaciteit werkt, zijn ongeveer een honderd arbeiders exi ax*- beidsters werkzaam. HET NEDERLANDSCHE PADVINDSTERS- GILDE. ROTTERDAM. 21 Maart. Vandaag heeft het Nederlandsche Padvindstersgilde zijn 22ste jaarvergadering in de voormalige officiex-en- sociëteit in het Park te Rotterdam gehouden. Ixi haar openingsrede deed de presidente, mevr. E. van den Boschde Jongh, uitkomen, dat padvinderij op breede basis moet worden opgezet, zooals Lord Baden Powell dat steeds heeft bedoeld, zoodat allen er in kunnen wor den opgenomen. Vooral moet men vooruit zien in de toekomst, want trekt men de grenzen te eng. dan zou er op den duur geen ruimte ge noeg zijn. Uit het jaarverslag der secretaresse, mej. E. II. Piepex-s. bleek, dat het wex-k zich uitbreidt en dat het aantal leden toeneemt. Het aantal steeg in 1937 in Nederland met over de 1200 meisjes, in Indië met ruim 800. Het verslag der penningmeesteresse, mevr. M. Boele van HensbroekWijnhoff, vermeldde, dat de rekening sloot met een klein nadeelig saldo. Het werk met de „Blauwe Vogels" (de ge- brekkigen) breidt zich uit. De twee periodiek aftredende hoofdbestuurs leden, mevr. E. van den Bosch—de Jongh en mevr. M. van HasseltHamaker werden bij acclamatie herkozen. De vice-presidente, mevr. D. Boerlage IJzerman, bracht de presidente dank voor al het werk. dat zij in de afgeloopen jaren had verricht. Namens het hoofdbestuur werd haar de zilvervisch uitgereikt. In de plaats van de secretax'esse, die haar taak aan een ander wenschte over tc dragon, werd gekozen mevr. T. van Meurs—Bucninck. De verschillende verslagen duiden allen op een gestadigen groei en verdieping van het werk. wat daaraan toe te schrijven is. dat steeds meer leidstex-s in de gelegenheid gesteld worden, opleidingscursussen te volgen. Ook het contact met het buitenland wox'dt steeds gxooter ook onder de jongeren. Staande de vergadering werden telegrammen gezonden aan de Koningin en Prinses Juliana, de Beschermvi-ouwe van het Gilde. )i«Tfieeït den lijd... A1s b soms eens teveel -haast hebt om uw beurt af te wach ten bij een kruispunt, dan Is 't een prettige zekerheid dat er een Sndere wagen voor u klaar staat, die steeds den tijd heeft en altijd rustig z ij n beurt afwacht.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5