NA DEN „ANSCHLUSS". H' PooischLitausche twisten. THIJS IJS ONDER ZEEROOVERS Geen Engelsche waarborgen voor Tsjecho Slowakije. WOENSDAG 23 MAART 193S TT A AR TI EM'S DAGBEAD Wie zich in Oostenrijk in arrest bevinden. Schuschnigg wordt nog steeds bewaakt. IN bevoegde kringen wordt te Weenen geconstateerd, dat in tegenstelling met de in het bui tenland verspreide berichten, waarin gesproken wordt over 10.000 arrestaties en in hechtenisnemingen, Maandagavond te Weenen in het ge heel 1742 in arrest waren, waarbij zijn inbegrepen de personen, die wegens misdaden waren gearresteerd, aldus het A.NP. Het betreft hier niet alleen inhech tenisnemingen wegens overtreding der deviezen wetten, doch vooral arrestaties met het doel vroeger niet vervolgde strafbare feiten alsnog te onderzoe ken. Starhemberg, pater Muckermann en prof. von Hildebrandt zouden zich niet in hechte nis bevinden. Zij vertoeven in het buitenland. De volgende personen zijn volgens offi cieuze kringen in sommige gevallen op hun eigen verzoek in hechtenis gesteld: Kolonel Adam (vroeger leider van den fede ralen persdienst), Alexander (commandant van het weercorps van het Vaderlandsche Front), Ludwig Bechinie (directeur der veilig heidspolitie te Salzburg), Hans Becker (pro pagandaleider van het Vaderlandsche Front), Siegmund Bosel, Enrst Colbert (van de Tele- graf, het bekende anti-fascistische „Hetzblatt), dr. Ludwig Draxler (gewezen minister van fi nanciën), majoor Alfred Eifler (leider van den republikeinschen „Schutzbund" der revolte van Februari 1934, dr. Alfred Gorbach (leider van het Vaderlandsche Front in Stiermarken), Alfred Gautsch, (gewezen directeur der vei- Richard Schmitz. liglieidspolitie in Beneden-Oostenrijk), gezant Theodor Hornbostl (gewezen chef van het pro tocol), hertog Max von Hohenberg en prins Ernst von Hohenberg, dr. Albrecht Hantsch („arrangeur" van de door Schuschnigg aange kondigde volksstemming), Emil Klisten (ma joor van politie, commandant van de politieke gevangenis, in Nazi-kringen bekend als ,.be- ruchten folteraar van nationaal-socialisten"), Ludwig Klausner (directeur der Kreditanstalt) oud-gezant Ludwig (gewezen chef van den bondspersdienst)Joseph Reither (gewezen gouverneur van Beneden-Oostenrijk), Schmitz en Seitz (gewezen burgemeesters van Weenen), dr. Ludwig Weiser (eertijds chef der staats politie), Vollgruber (gewezen gezant te Parijs), Wiesner (leider der Legitimisten), baron Werckmann (secretaris van wijlen keizer Karei, leider der Legitimisten), dr. Neumann (wegens uitvoer van deviezen) en Louis Roth schild. De hechtenis is, voor zoover zij niet is op opgelegd wegens misdaden, bedoeld als tijde lijke maatregel. In vele gevallen zal zij kun nen worden opgeheven, zoodra voor de veilig heid der betrokkenen geen vrees meer behoeft te bestaan, aldus de opvatting in genoemde kringen. Havas verneemt voorts dat Schuschnigg nog steeds door soldaten bewaakt wordt. Miklas kan gaan waar hij wil. De vroegere burgemees ter van Weenen, Schmitz, die er van beschul digd wordt leden van een politieke partij van wapenen voormen te hebben en hen tot tegen stand te hebben aangezet, zal voor het bevoeg de gerecht verschijnen. Maandag zijn dertig personen, die bij plun dering verrast werden, in hechtenis genomen. Van nationaal-socialistische zijde wordt ver klaard, dat zich geen nazi's onder hen bevon- Uitlevering van Zematto en Stockinger? Het Italiaansche persagentschap Stefani meldt, dat te Weenen vernomen wordt, dat de Oogenblik voor bindende ver klaring niet gunstig geacht. De Britsche regeering-, aldus ver neemt Reuter, is tot de slotsom ge komen, dat het oogenblik niet gunstig is voor eenige scherp-omlijnde en bin dende verklaring ten aanzien van Tsjecho-Slowakije of Spanje. Terwijl de bestaande verplichtingen jegens Tsjecho-Slowakije gehandhaafd zul len blijven, kan geen speciale waar borg van militaire hulp worden ge geven. Het Is vrijwel zeker, dat de regee ring besloten heeft de politiek van niet-inmenging in Spanje voort te zetten. Er schijnt echter weinig kans te bestaan op het spoedig' bijeenko men der pndercommissie. Het lijkt de regeering niet wenschelijk thans een begin te maken met de voorgenomen Britsch-Duitsche besprekingen. Ten slotte meent zij, dat de door de Sovjet unie voorgestelde conferentie van democratische staten geen nut kan hebben. Tsjecho-Slowaaksehe rdgeering er in toege stemd zou hebben, Zernatto, oud-minister en secretaris-generaal van het Vaderlandsche Front uit te leveren, evenals den oud-minister en president der bondsspoox-wegen Stockinger die beiden uit Weenen naar Bratislava ge vlucht waren op den dag van Schuschnigg's aftreden. Een filiaalvan Goebbels te Weenen. Het Duitsche ministerie van propaganda vestigt te Weenen een afdeeling, die zich zal bezig houden met pers, radio-omroep, bios cooptheaters enz. Hitier heeft order gegeven, dat de filialen van Duitsche organisaties te Weenen een Oostenrijksch karakter moeten hebben en geheel bestuurd moeten worden door Oostenrijkers van geboorte. De „Amtliche Nachriehtenstelle" zou blijven bestaan, doch als filiaal van het D.N.B. Fraai krijk. Financieele voorstellen door de Kamer aanvaard De Kamer heeft gisteren het wetsontwerp inzake de verhooging van de voorschotten van de Bank van Frankrijk aan de Schatkist met vijf milliard aangenomen met 343 tegen 243 stemmen. Het wetsontwerp inzake de autonome kas voor de landsverdediging werd aangenomen met 379 tegen 137 stemmen. Bij de debatten hadden met name Fernand Laurent en Flarudin de vrees uitgesproken, dat aannemen der wetsontwerpen tot inflatie zou leiden. België. Spoedig normale betrekkingen met Italiëgeen erkenning van Franco In een rede in de Belgische Kamer heeft de minister Buitenland sche Zaken, Spaak, medegedeeld dat de be trekkingen tusschen België en Italië genormaliseerd zijn. Binnenkort zal ik, aldus de minister, in de gelegenheid zijn, hierover in den Senaat nader uit te weiden; een vergelijking tusschen het België van 1914 en Abessynië, tus schen het gedrag van den negus en dat van koning- Albert moet worden afgewezen. Aan den wenseh van hen, die een gezant bij de regeering van generaal Franco benoemd willen zien, kan ik geen gevolg- geven, zeide Spaak. Ik kan niet gelooven, dat deze eindelooze slachting in Spanje in het voordeel van Franco beslist is. Het zou onjuist zijn, met het oog op de eventueel daaruit te verkrijgen voordeelen bij voorbaat de overwinning- van een bepaalde partij aan te nemen. Men dient voorzichtig heid te betrachten. De n on - ïnte rven tiep oli ti ek was noodig, maar op rechtsgronden kan men haar niet verdedigen. De toekenning van rechten van oorlogvoerende partij kan men pas overwegen, nadat alle buitenlandsche troepen het Spaansch grondgebied verlaten hebben. Franco erkennen zou beteekenen, dat men partij kiest tegen een regeering, die de wettige regeering- der republiek is. Lïtanaeo. Regeering niet afgetreden. Het Litausche gezantschap te Parijs lie eft medegedeeld, dat de berichten, volgens welke de Litausche regeering zou zijn afgetreden, on juist zijn. Het D.N.B. verneemt voorts, dat de plaat selijke militaire commandant van Kowno ver scherpte maatregelen heeft uitgevaardigd ter bescherming van den staat. O.a. zijn optoch ten, betoogingen en vergaderingen verboden. In de stad moeten van negen uur des avonds tot vijf uur des morgens alle deuren geslo ten zijn. Engelamd. Aantal Oostenrijksche vluchte lingen wordt toegelaten Op een vraag betreffende de Oostenrijksche vluchtelingen heeft Sir Samuel Hoare in het Lagerhuis gezegd, dat het van essentieel be lang is te vermijden, dat de indruk gewekt wordt, dat Engeland de deur openhoudt voor alle mogelijke immigranten. De toegang tot het land moet echter niet geweigerd worden aan behoorlijke aanvragers, met inbegrip van personen, wier werk op wetenschappelijk, ar tistiek, zakelijk of industrieel gebied van voor deel kan zijn voor Groot Brittanje. Er moet echter aan gedacht worden, dat zelfs bij de vrije beroepen het gevaar voor een te groot aantal uitoefenaars niet over-het hoofd mag worden gezien, terwijl ten opzichte van de zakenwereld en de industrie rekening moet worden gehouden met de sociale en economi sche moeilijkheden. Wat de naturalisatie van de vluchtelingen betreft, was spreker van meening, dat er geen reden was voor wijziging- der wet op de nationaliteit. Het Lagerhuis wees tenslotte met 210 tegen 142 stemmen een dergelijk wetsontwerp af. Te voren had de Labour-afgevaai'digde Wedgwood een welsprekend betoog ten gunste van de Oostenrijksche vluchtelingen gehouden. Wedg wood verklaarde voorts, dat door Hoare's mededeelingen een groot deel van zijn be zorgdheid verdwenen was. jDanatzié. Binnenkort verkiesingen Een beschouwing in de Danziger Vorposten, het orgaan van de nationaal-socialistische partij te Danzig, geeft te verstaan, dat bin nenkort te Dantzig verkiezingen zouden kun nen worden gehouden. Het blad schrijft: „De kwestie of ons parlement eens van uiterlijk zal veranderen is zuiver formeel. Het zou vol doende zijn een datum vast te stellen, waarop de bevolking van Dantzig zal kunnen zeggen of zij bereid is handelend op te treden volgens de belangen van de Duitsche politiek" Franco's troepen in het offensief bij Huesca. Rcgeeringsstcllingcn onafgebroken bestookt. Havas meldt uit Huesca 22 Maart: De tweede phase van het offensief der rechtsche troepen in de richtng van Ca- talonië is vanochtend te kwart over zeve nen geopend. De troepen opereeren aan den linkeroever van de Ebro en drongen op ver scheidene plaatsen tusschen Bolea Sasa en del Abadiado in de linies der regeeringstroepen binnen. Te 13 uur rukten zij Lierta binnen. Over het geheele front duurt de opmarsch voort. De stellingen der regeeringstroepen worden onophoudelijk door geschut en luchtmacht onder vuur genomen, terwijl de regeerings- artülerie nauwelijks antwoordt. Geen enkel vliegtuig der linksche luchtmacht verscheen boven het front. In. een communiqué van het ministerie van landsverdediging te Barcelona wordt' medege deeld, dat de vijand des ochtends bij Huesca een aantal aanvallen heeft gedaan, ge steund door artillerie en luchtmacht en dat de regeeringstroepen gedwongen waren zich iets tèrug te trekken bij Almedevar. Italiaansche compagnie ge vangen genomen. Maandagavond aldus het regeerings- communiqué werd een aanval der recht- schen bij Valdealcorfa afgeslagen. Een Ita liaansche compagnie van de zwarte pijlen, werd gevangen genomen, veel materiaal en wapenen viel de regeeringstroepen in han den Stijgend doodencijfer te Barcelona. Volgens de laatste statistieken bedraagt het aantal dooden van de bombardementen op Barcelona meer dan 920. Het aantal gewon den is meer dan twaalf honderd. Niettegenstaande de regen wordt het rui- mingswerk voortgezet en nog steeds worden lijken gevonden. Het blad Vanguardia be richtte gisteren, dat elf leden van een gezin door een enkele bom wei-den gedood. Catalonië zal zich niet losmaken van Spanje: De vertegenwoordiger van de Catalaknsche generaliteit in België heeft medege deeld. dat, alle geruchten, volgens wel ke Catalonië zich van Spanje zou willen los maken, valsch zijn. en dat het Catalaansche volk trouw blijft aan het ideaal van democra tiseering van Spanje, zoowel in de overwin ning als in het ongeluk. Zoon van Zamora overleden. José Alcala Castille, een van de zoons van Zamora, is gisteren te Barcelona overleden tengevolge van een ziekte. Men zal zich herinneren, dat de beide zoons van Zamora zich te Parijs bevonden op het oogenblik, dat de opstand uitbrak. In Novem ber keerden zij naar Spanje terug. De over ledene streed in de universiteitswijk van Ma drid en bereikte den rang van luitenant. Door zijn ziekte kon hij zijn dienst in het leger niet voortzetten. NEDERLANDER IN BELGIë VERONGELUKT. Adriaan Zendweg uit Arnemuiden, die Zon- xg bij een ongeluk onder Capellen ernstig werd gewond, Ls vandaag in het ziekenhuis overleden. Hij was 35 jaar De strijd om Wilna; geweld tegen geweld. De rol van Woldemaras. ET ziet er thans waarlijk naar uit, dat er aan de nu reeds een kleine 20 jaar geduurd hebbende Litausch- Poolsche twisten een einde zal ko men. Met geweld maakte Litauen zich destijds van Wilna, kernpunt van den langen strijd tusschen deze beide buurlanden, meester, met geweld raakte het weer kwijt en geweld,, althans bedreiging daarmee, heeft Litauen er thans toe gebracht te bukken voor Polen's verlangen om ten langen leste tot de instelling van diplomatiek contact over te gaan en tevens tot een normaal burenverkeer. met de kwestie belast. Op grond van de be- voegjdheid in art. 87 van het Verdrag van Ver sailles toegekend om alle nog niet geregelde grenzen van Polen vast te stellen, trekt zij dan de grens en wel zoo, dat zij het Wilna-gebied aan Polen toewijst. Maar de Litauers „nemen het niet"-Zij protesteeren tegen dit besluit van 15 Maart 1923. Doch dan krijgen zij van den Volkenbondsraad, niet zonder reden te hoor en, dat hun protest ongegrond is, aangezien zij er zelf herhaaldelijk op hadden aangedrongen, dat een beslissing van de Ambassadeursconfe rentie zou worden uitgelokt! Litauen blijft koppig volhouden. Het hand haaft den oorlogstoestand met Polen, zonder dat er gevochten wordt, maar aldus, dat alle diplomatiek en consulair contact ontbrak, dat de grens voor handelsverkeer enz. hermetisch, gesloten bleef enz. enz. Aan pogingen om de twee buren tot elkaar te brengen, ontbreekt het niet. Wihxa blijft echter de steen der aanstoots. Den Litauers zat deze kwestie ontzaggelijk hoog. Wie hun in deze aangelegenheid ongelijk gaf, kon op een weinig minzame bejegening rekenen. Als b.v. in 1925 dank zij een bepaling van het door het Vaticaan met Polen gesloten concordaat, de Heilige Stoel aan de Katholieke geestelijkheid in Polen kerkelijke jurisdictie geeft over gansch het Poolsche gebied en daaronder ook Wilna valt, komt het in Litauen tot heftige demon straties, ja de pauselijke vertegenwoordiger te Kowno ziet zelfs het gebouw, waarin hij zetelt met eieren gebombardeerd, terwijl het verder o.a. tot terugroeping van den Litauschen ver tegenwoordiger bij het Vaticaan komt. Een koninklijke dirigent. Deensclie kroonprins dirigeert op repetitie van Kopenhaagsch symphonie-orkest. Kroonprins Frederick van Denemarken is kort geleden als dirigent opgetreden voor het symphonie-orkest van de Koninklijke Opera te Kopenhagen. De kroonprins is een groot muziekliefhebber en muziekkenner en woont dikwijls dé repetities van het orkest bij. Bij een dezer gelegenheden nam hij op verzoek den dirigeerstok over. Hij leidde de Patheti sche Symphonie van Tsjaikowsky zoo goed. dat men hem vroeg voort te gaan. Hierop diri geerde hij de ouverture van den Meistersin- ger. Na de repetitie speelde het orkest een fanfare te zijner eere, waarbij een bejaard mu sicus hem toevertrouwde, dat de kroonprins, als hij niet iets anders te doen zou hebben, een uitstekend dirigent zou kunnen worden. Woldemaras. Het kleine Litauen heeft nu moeten zwich ten. De methode, door Warschau in navolging van anderen toegepast, om dit te bereiken, leidt er onwillekeurig toe, dat men Litauen thans zijn sympathie schenkt. Toch zal objectieve geschiedschrijver moeilijk kunnen volhouden, dat in het wezen der zaak de Litauers in het gelijk waren. Dit moge uit de hieronder volgende ruwe schets van eenige der belangrijkste historische feiten blijken. Allereerst zij dan voorop gesteld, dat al moge Wilna in 1323 gesticht zijn als hoofd stad van het toen geheel en' al op zichzelf staande Groothertogdom Litauen, aan deze positie reeds spoedig een einde kwam. Van 1386 af vormden Litauen en Polen een "per- soneele unie, van 1569 af zelfs een reëele unie. Zoo bleef het totdat Litauen en het grootste stuk van Polen «nder het Russische Rijk kwa men, als resultaat van de z.g. Poolsche dee lingen tusschen 1772 en 1795. Te beginnen met 1386 werd Litauen, en in het bijzonder Wilna stad en land in sterke mate verpoolscht. Van een afzonderlijk Litausch cultureel leven is tot de negentiende eeuw toe, geen sprake meer geweest, omstandigheid, die juist na af loop van den wereldoorlog heel wat moeilijk heden opleverde, toen Litauen naast Polen een zelfstandige staat werd. „Gesol" met Wilna. Een deugdelijke historiscre aanspraak, die de Litauers op Wilna konden doen gelden, ont brak dus eigenlijk ten eenen male. Maar. de Duitschers schonken den Litauers in No vember 1918 bij den terugtocht van de Duit sche troepen, die sedert 1915 Wilna bezet had den, deze stad (en het omliggende district) en het jeugdige Litauen was er als de kippen bij om Wilna toen tot hoofdstad te maken. Weldra echter maakten zich de bolsjewieken er van meester, waarna vervolgens de Polen er kwamen, hierop weer de bolsjewieken, die bij het vredesverdrag door Sovjet-Rusland met Litauen gesloten, Wilna aan dezen staat terug geven. Dat gebeurt in Juli 1920, maar eer men eenige maanden verder is, grijpt een Poolsche generaal, Zeligowski, op eigen houtje in de Litausche en Poolsche troepen hadden tot kort te voren met elkaar gebakkeleid en bezet Wilna. Daarop volgt, te beginnen xnet October 1920, een langdurige periode, gedurende welke de Volkenbond zich heel veel moeite geeft om het Wilnasche twistpunt uit den weg te helpen ruimen. Ten langen leste ziet zich de Ambas sadeursconferentie te Parijs orgaan, dat nog' een overblijfsel was van de vredesconferentie ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTEILINC Druppel bracht Thijs naar een kleine roeiboot en toen ze gezeten waren, roeide hij met krachtige slagen naar de groote boot, die voor anker lag. Maar wat willen jullie nou toch van ons? zei Thijs angstig, ter wijl hij Druppel aankeek. Moeten wij bij iets helpen?. Druppel knikte. Ja, je moet weten.die boot daar heet de „Zee havik". Wel eens van gehoord? Thijs werd bleek. Hoe dikwijls had hij niet gehoord van dat beruchte zeerooversschip! Die boot voer de zee af en de mannen, die er op waren, waren niets anders dan zeeroovers! Maar eh...wat moeten wij daar dan doen? vroeg hij verder, terwijl ze steeds de Zeehavik meer en meer naderden. Dat zullen jullie wel zien. Kijk. achter ons komt je oom ook aan! En ik eeloof, dat ik dien andei-en man ook zie. Hoe heet die kerel eigenlijk? Neusopius, zei Thijs langzaam, terwijl hij diep nadacht. Wat zouden die mannen met hen voor hebben op een rooversschip? Zou den ze moeten vechten? Thijs wist er geen antwoord op. Hij keek achterom. Ja, inderdaad, daar kwamen oom en Neusopius ook aan in een bootje. Nou, enfin, afwachten maar. wat er gebeuren ging. Heela, daar waren ze al bij de Zeehavik' Woldem. aras en Pilsoedski. En wanneer dan in December 1926 de oud schoolmeester Woldemaras als dictator te Kowno het bewind in handen neemt, duurt het niet lang of hij krijgt het op geduchte wij-ze aan den stok met zijn Poolschen collega Pilsoedski. In den loop van 1927 spitsen zich de verwikkelingen dusdanig toe, dat het erg ste te vreezen valt. Maar ziet, in December van dat jaar slaagt de Volkenbondsraad er in, de gemoederen wat tot bedaren te brengen. On der 's Raads auspiciën vindt er te Genève zelfs 'n samenkomst tusschen de twee brieschende dictatoren, Woldemaras en Pilsoedski plaats. Tenslotte weet minister Beelaerts v. Blokland, die toen voor ons land in den Raad zat en rap porteur in de Poolsch-Litausche kwestie was, het na heel veel moeite zoover te krijgen, dat de vertegenwoordigers der twee twistende sta ten een resolutie aanvaardden, waarin werd vastgelegd, dat het tusschen hen niet langer oorlog doch vrede was, dat Polen de politieke onafhankelijkheid en de 'territoriale onaan tastbaarheid van Litauen ten volle erkende, dat zij samen zouden trachten door middel van onderhandelingen tot een goede buur- verhouding te komen enz. Er wordt hierna onderhandeld, maar spoe dig blijkt, dat de bepaald kijfzieke en onmo gelijk lastige Woldemaras geenszins van plan is tot' overeenstemming te komen, zoolang hij op het stuk van Wilna dat de resolutie on aangeroerd had gelaten zijn zin niet krijgt. Zoo zorgt hij er voor op 15 Mei 1928 een Grondwetsbepaling tot stand te doen komen, welke inhoudt, dat Wilna de hoofdstad va,n Li tauen is, al kan deze tijdelijk, dopr een ge wone wet naai' elders verplaatst worden.' Na tuurlijk bleef hiertegen een Pooisch protest niet uit. Maar ook iemand als Sir Austen Chamberlain gaf in de Raadszitting van. Juni 1928' aan Woldemaras te verstaan, dat hij, als hij bij zijn onredelijke houding bleef volhar den, alle aanspraken op sympathie en toe geeflijkheid van de Groote Mogendheden heelemaal zou verliezen. Baten deed dit vermaan niet. Woldemaras ging voort met de Raadsleden op zijn uren lange schoolmeesterachtige redevoeringen te onthalen, waarin hij al zijn geschiedkemiis, zij het dikwijls ook op heel vreemde majiier, geliefde te luchten. Zoo kon de Poolsche mi nister van buitenlandsche zaken Zaleskl eens van hem zeggen, dat hij een historisch over zicht ten beste had gegeven, beginnend met,... de begrafenisgebruiken bij de oude Egyptena- ren en eindigend bij onzen tijd. Eens, toen Woldemaras zoowat den heelen Raad in slaap had gepraat, terwijl alleen nog Briand en Scialoja, de geestige Italiaan, geen uiltje knapten, voegde laatstgenoemde zijn Fran- schen buurman toe: arme vriend, gij lijdt blijkbaar ook al, evenals ik, aan slapeloosheid! Zelf beleefden we het, dat Woldemaras in een persconferentie weliswaar niet bij de Egyp- tenaren, doch bij Napoleon begon, maar ons toen toch ook een geschiedenisles van meer dan een uur gaf. Op de vraag' echter, hoe hij zou staan tegenover het in die dagen opnieuw hier en daar geopperde denkbeeld om een volksstemming over Wilna's lot te laten beslis sen, bleef een duidelijk antwoord achterwege. Hij draaide er heelemaal om heen en zette daarbij ook de geschiedenis weer op haar kop. Ter verklaring van die houding diene, dat hij drommels goed wist, dat, gezien het zeer zwak ke percentage Litauers, zoowel in de stad als in het district Wihxa, een plebisciet een over duidelijke bevestiging zou opleveren van de juistheid der in 1923 door de Ambassadeurs conferentie genomen beslissing! Harmonischer klanken. Nadat Woldemaras in September 1929 als dictator van het tooneel verdween, trad er spoedig in zooverre een aanmerkelijke verbe tering hi de Litausch-PooLsclie relaties in, dat men elkaar niet meer voortdurend in de haren vloog. Ja, er vielen zoo nu en dan zelfs gun stiger symptomen waar te nemen, men kon een enkele keer waarlijk harmonische klan ken opvangen: ik denk hier aan het feit, dat in November 1932 Polen's beroemde pianist, tevens ex-staatsman, Paderewski een concert te Kowno kon geven, waartoe de Litausche regeering gelegenheid had geboden. t Men riep op zeer beperkten schaal wat grensverkeer in het leven, maar overigens bleef tengevolge van Litauen's koppig volhou den, het normale verkeer en contact, dat tus schen buurstaten hoort plaats te vinden, nog steeds achterwege. Op ongetwijfeld allesbehalve fraaie wijze met behulp van een ultimatum schijnt xiu de weg voor verbetering der betrekkingen ge baand te zijn. Verontwaardiging over de dezer dagen toegepaste methode om dit te bereiken, mag in tusschen niet uit het oog doen verlie zen, dat, naar in het bovenstaande is geschetst tenslotte Litauen's zaak heel zwak is, ook al speelde in 1920 eveneens een bedenkelijke ge weldsdaad, de „coup de main" van Zeligowski, een rol in het drama. Overigens moeten de Litauers over zulk een coup de main toch heusch niet te hard schreeuwen, aangezien zij zelf in dit opzicht geducht boter op hun hoofd hebben, doordat zij zich op precies dezelfde manier "destijds van Memel hebben meester gemaakt! Maar dat is weer een ander verhaal. Dr. E. V. RAALTE.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6