Nieuwe Uitgaven H.D.'V ertellïei H' Hoe staat het met Uw Asters? Mercedes 2 cyl. D K W 4 cyl. Ed. Kimman Co. WOENSDAG 23 MAART 1938 HKXREEM'S DA'GBEAD 5 R.-K. Middenslaiidsvereeniging Haarlem. Rede van den heer E. J. ]>L Stumpel. Gisteravond hield de R.K. Middenstands- vereeniging Haarlem een vergadering in restaurant Brinkmann. De voorzitter de heer Th. S. J. Hooy opende met een welkomstwoord en zeide, dat de macht der concerns steeds grooter wordt. Steeds meer raakt de middenstand bekneld. In de eerste plaats moeten we in de strijd niet slager, kruidenier enz. zijn, doch midden stander. De grootere andacht, die aan onze middenstand wordt besteed, met name in de Haarlemsche gemeenteraad, vormt de eenige optimistische noot in overigens sombere klan ken, aldus spr. Spr. achtte t, a. v. de volgende punten ver betering wenschelijk; 1ste meer planmatig bouwvergunningstelsel; 2e scherpere wel— standdbepalingen; 3e verbod van verbouwing van woonhuizen in winkelhuizen; 4e planma tige cityvorming in Haarlem; 5e een soepele toepassing van de lasten, die op den mid denstand rusten. Spr. hoopte dat het werk van het bestuur gedragen zal worden door de medewerking der leden. Na deze inleiding nam de heer E. J. M. Stumpel, lid van de Tweede Kamer, het woord, die in het algemeen over de middenstandsbe- langen sprak en eenige punten in het bijzon der behandelde. Het is zoo jammer, aldus spreker dat de middenstand de politiek, die zoo'n machtig wapen is voor de rechtvaardiging van onze plaats in de maatschappij, zoozeer verwaar loosd heeft. Nu de middenstand zoozeer ge troffen wordt door de tijdsomstandigheden wreekt zich de politieke afzijdigheid. Wij stellen.liet zeer op prijs dat onze voor mannen zooveel hebben gedaan voor sociale maatregelen t.a.v. de arbeiders, doch het was rechtvaardiger gewest wanner er ook beter voor den middenstand was gezorgd. In onze politieke winst zijn de belangen van den middenstand te weinig behartigd. Wij moeten ervoor zorgen dat er in Nederland geen plaats zal zijn voor communisme of nationaal socia lisme (applaus). Het kleinbedrijf overheerscht in Nederland 9 pet. van de bedrijven in Nederland zijn kleinbedrijven, Indien we het kleinbedrijf tegenover het grootbedrijf stellen is nog niet 1 pet. 'van de kleinbedrijven grootbedrijf. Indien we naar personeelbezetting rekenen, zijn 65 pet. van alle Nederlandsche arbeiders in dienst van het kleinbedrijf. De belangen van den middenstand zijn echter in de latere jaren beter vertegenwoor digd. Thans kunnen we onze stem laten hoo- ren in alle organen, die voorbereidend wetge vend werk verrichten. Spr. besprak de werkzaamheden van den z.g.n. Middenstands- raad en van het economische Instituut van den Middenstand. Door de rapporten van dit economisch in stituut staan we thans zoo sterk in ons pleiten voor de middenstandsbelangen, aldus spr.. De achterstand, die door langdurige verwaarloo- zing van de middenstandsbelangen is ont staan. is echter nog lang niet ingehaald. Daar voor zal nog hard gewerkt moeten worden. We hebben gekregen de wet op uitverkoopen. de wet op afbetaling en de crïsiscredieten. We hebben vooral gekregen de vestigings wet op het kleinbedrijf. Deze wet zal een re volutie in gunstigen zin brengen in den mid denstand. Deze wet wordt echter thans nog door velen genegeerd. Dat druischt tegen hun belangen in vooral tegen die van hun opvol gers in Op verzoek van den middenstandsraad kan door den minister een spertijd ingevoerd wor den. Na 'de invoering van de spertijdregeling in het bakkersbedrijf zijn 1200 verzoeken binnengekomen om zich alsnog te mogen ves tigen. waarvan slechts ong. 350 zijn in gewilligd. Het Rij ksinkoopbureau betrekt echter nog steeds voornamelijk buiten den middenstand om, aldus spr. Door dit Bureau en de goedkoope distributie wordt jaarlij les ongeveer 12 a 15 millioen gulden practisch aan den middenstand onttrokken. Ten aanzien van de vaste lasten hebben wij nog niets bereikt. In dit opzicht moet onze strijd nog beginnen. Ook ten aanzien van het cadeaustelsel moet actie ontplooid worden. Het is een groote wensch van den midden stand dat er iets gedaan wordt tegen de onge breidelde expansiezucht der grootbedrijven en filiaalbedrijven. Wij hebben de toezegging van den minister van sociale zaken dat deze kwestie in studie is. In eigen kring moeten de geesten rijp worden gemaakt voor de ge dachte dat van boven af moet worden inge grepen. Door minister Romme zijn wetsontwerpen ingediend op den kinderbijslag en de werk loosheidsverzekering. Naar spreker's meening zullen de kleine zelfstandigen hierbij wor den ingeschakeld. De middenstand voelt te genwoordig de groote kapitaalrente als groot bezwaar. Het onderwerp van het middenstandsbe- drijfscrediet is ook bij de regeering in stu die, Er is een groote kans dat de steunrege ling voor kleine zelfstandigen in andere ba nen wordt geleid. Na zijn rede beantwoordde spr. nog eenige door de aanwezigen gestelde vragen. AANBIEDING VAN EEN GEBRANDSCHIL DERD RAAM IN DE SYNAGOGE. Donderdagavond 24 Maart zal in de verga derzaal der gemeente, Lange Wijngaardstraat 14, door den heer B. J. Chapon aan het Kerk bestuur der Ned. Isr. Gemeente een gebrand schilderd raam in de Synagoge worden aange boden. Dit raam is naar een ontwerp van den heer N. Schrier in overleg met rabbijn de Vries uitgevoerd door het atelier De Vonk van de heeren Schrier en de Ru alhier. HET SALAMANDER BOEK. Em. Querido's Uitgeversmaatschappij heeft Het Salamander Boek het licht doen zien. Het bevat in 150 pagina's druks de portretten met korte levensbeschrijvingen of karakteristieken en bibliographie van alle auteurs, van wie werk in de Salamander-serie is opgenomen. Dat zijn er tot dusver zesendertig, onder wie enkele buitenlandsche auteurs (Henri Bar- busse, Cyriel Buysse. André Gide. Maxim Gorki. Leonhard Prank. Georg Hermann. Rainer Maria Rilke) en een groote groep Ne derlandsche schrijvers en schrijfsters. Van deze 36 auteurs zijn thans 43 boeken opgeno men in de Salamander-reeks, welker doel is goede romans, zoowel tot dusver nog onge publiceerde als oudere, min of meer vergetene of sinds lang uitverkochte goedkoop en goed uitgegeven verkrijgbaar te stellen. Dat is dit boekje ook: goedkoop en goed uit gegeven. En het is zeer leesbaar niet alleen maar af en toe boeiend in de knappe karak teristieken die door sommigen van het werk van sommige auteurs gegeven zijn. De nieuwe groote Zeppelin-hal bij Mainz nadert haar voltooiing. Op den voorgrond ziet men het ijzeren geraamte van een helium-gasmeter. Ark. Tooneelver. „Herman Hevermans". Opvoering van het anti-oorlogsstuk „Oorlogsgeheimen". Door den ernst der tijden voelden wij ons gedwongen om in tegenstelling met ons aan vankelijk voornemen, het anti-oorlogsstuk „Oorlogsgeheimen" op te voeren. Met deze woorden opende de heer E. Schiffer gister avond de voorstelling van „Oorlogsgeheimen" een drama in drie bedrijven door Jos. Smits en Herman Steylen, dat door de Arb. Tooneel- vereeniging Herman Heyermans ten tooneele werd gebracht. Elke ernstige poging om het ideaal van den vrede te verspreiden en te pro- pageeren is mits het op de juiste wijze ge schiedt natuurlijk sterk toe te juichen. Daar over is iedereen het wel eens. Het gaat er nu maar om wat is de juiste wijze. Er zijn tooneelstuklcen met een anti- oorlogstendenz en ik wil alleen Sheriffs „De Groote Reis" noemen, die zoowel als tooneel- stuk en als vredesstuk groote waarde hebben. Er zijn echter ook stukken die door overdrij ving, het groote gevaar van elk tendenz-stuk, hun doel totaal voorbijstreven. Zoo'n stuk is „Oorlogsgeheimen", De goed bedoelde poging van „Heyermans" was dan ook bij voorbaat tot mislukking ge doemd en groeide niet uit tot een manifesta tie van vredeswil die, heb ik den voorzitter wel begrepen, toch het doel van dezen avond was. Er is in dit oorlogsdrama dat tijdens den wereldoorlog in Duitschland speelt geen en kele lijn te bekennen. In I en H komt als hoofdpersoon een jonge idealistische schrij ver naar voren die. meestal vergeefsche, moeite doet om zijn vredesboeken uit te geven. De oorlog breekt uit en om zijn schoonzuster te redden uit de handen van een rijken fabri kant verzaakt de schrijver zijn ideaal en gaat liefdesromannetjes schrijven. Zijn verloofde begrijpt hem niet en wordt verpleegster. In- tusschen is zijn zwager die aan het front was, naar huis teruggekeerd en ontdekt dat zijn vrouw met den fabrikant uit is geweest. Gedes illusioneerd keert hij naar het slagveld terug. In III hooren we dan dat hij ongeneeslijk gewond is; hij ligt op een zaal met allemaal oorlogsinvaliden die doofstom en blind zijn en verder noch armen noch beenen meer be zitten. Dit wordt echter voor de buitenwereld verborgen gehouden: oorlogsgeheimen. Een andere patiënt neemt de plaats van het slachtoffer in als zijn vrouw op bezoek komt en deze gaat getroost dat zij zich met haar man heeft kunnen verzoenen, weer naar huis. Ik heb opzettelijk den korten inhoud van 't stuk hier weergegeven omdat daaruit over duidelijk blijkt dat de schrijvers al het oor logsleed en alle oorlogsellende in één stuk hebben willen comprimeeren zonder ook maar iets over te slaan. De figuur van den hoofd persoon die trouwens in III geen hoofdper soon meer is werd daardoor verzwakt en on aannemelijk gemaakt. De opvoering die voor een goed gevulde zaal in gebouw St. Bavo werd gegeven was voorts verre van vlekkeloos. Het was de eerste maal dat de heer Plantenga na het bedanken van den heer Klein om gezondheidsreden de regie voerde en zijn debuut kon bij dit stuk geen succes worden. Afgezien hiervan waren er echter verschillende storende regie-fouten waarvan de onvoldoende rolkennis wel de ergste was. Een lichtpunt was dat de heer Plantenga er voor gezorgd had dat de spelers hun rollen niet nog eens extra-aandikten want dan was het stuk ongenietbaar gewor den. Het heeft geen zin om de spelers die voor de zeer zware taak stonden uitvoerig te be spreken. De beide hoofdrollen werden dooi de heeren B. Tule en H. de Vries goed ge speeld. Van de dames was mej. D. Renout als de verloofde van den pacifistischen schrijver goed op dreef. Een aardige rol speelde ook mevr-, J. v. d. HorstJasperse die voor een meisje van een jaar of tien moest doorgaan en hierin uitstekend slaagde. Samenvattend: een avond, die noch het publiek noch de spelers onverdeelde voldoe ning heeft geschonken doch die niettemin als uiting van den vredesgedachte zij het dan ook niet op de meest geslaagde wijze waar deering verdient. B. K. KAMER VAN KOOPHANDEL. De eerstvolgende vergadering van de Kamer zal worden gehouden op Dinsdag 26 April as. des avonds te 8 uur in het gebouw Nas- sauplein. De Stofzuiger Centrale H A G E M A N. Keuze uit 45 verschillende merken Stof zuigers. - Ook in huurkoop. GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 (Adv. Inges. Med.) NED. CHR. VEREEN. VAN PADVINDERS Ouderavond. Dezer dagen hield groep 7 van de afd. Haar lem van de Ned. Chr. Vereen, van Padvinders een ouderavond in de benedenzaal van het gebouw van de Chr. Jongemannenvereeniging in de Lange Margarethastraat alhier. Het geheel stond onder leiding van den heer v. d. Kort groepsleider tevens voorzitter van de Oudercommissie. De avond had ten doel aan ouders en be langstellenden iets van het Padvinderswerk in het algemeen te doen zien en tevens het contact tusschen ouders en leiders te bevor deren. En daarin is men geslaagd. Nadat de leider den avond op de voor pad vinders gebruikelijke wijze had geopend, las hij Johannes 3 vers 22 tot 30 en ging daarna voor in gebed. Daarna sprak hij een kort woord van wel kom tot de in grooten getale opgekomen be langstellenden, waarin hij vooral liet uitko men, hoe noodzakelijk het is dat er voortdu rend contact bestaat tusschen ouders. Ouder commissie en leiders, daar zij toch allen ge roepen zijn de jeugd in goede banen te leiden. Verder werd er gemusiceerd door een band. Vooral eenige solonummers van een der pad vinders waren, zeer goed. Verder was er gymnastiek van welpen en verkenners: vooral de humoristische nummers van de verkenners deden de aanwezigen her haaldelijk in lachen uitbarsten. Eenige verkenners lieten prachtige staaltjes van spinningrope en jackard zien. In den loop van den avond deelde de leider nog mee dat de estafetteploeg der zwemmen de verkenners een prachtigen wisselbeker had gewonnen en een der verkenners den eersten prijs schoolslag had behaald. Vooral het nummer van de voortrekkers ..Wat moet ik doen?" was iets zeer fijns en teers. Daar zag men een voortrekkersgast zich voorbereiden om voortrekker te worden. De beelden die in zijn gedachten opkwamen bij die voorbereiding zagen wij op het podium ver schijnen, doch hij overwon en koos het goede. De krachtoefening der welpen was mede een succesnummer. De avond werd met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus en dankgebed gesloten FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillisementen uit gesproken op Dinsdag 22 Maart 1938. 1. K. Steensma Sr. slager, wonende te Zand- voort, Schoolstraat 3. Curator Mr. J. H. C. Slo- temaker te Haarlem. 2. C. J. B. Verheydt. timmerman, wonende te Haarlem, Riouwstraat 37. Curator Mi-, F. M. J. J. Duynstee te Haarlem. 3. F. Roza, granietwerker, wonende te Haar lem. de Clercqstraat 119. Curator Mr. J. H. Ekering te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: H. van der Splinter, chauffeur, wonende te Zandvoort. van Ostade- straat 21 c. Op grond van verzet werd vernietigd het faillissement van; E. H. J. van Milligen. koop man, wonende te Haarlem. Gierstraat. Curator Mr. Silvain Groen te Haarlem. Wegens het verbindend worden der Uitdee- lingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. De N V. .Nepofa", gevestigd te Haarlem. Curator Mr. L. G. van Dam te Haarlem. 2. M. H. W. Muller, Schouwburgexploitant, wonende te Haarlem. Curator Mr. K. A. F J. Pliester te Haarlem. 3. De N.V. „Vukaan" Bakovenbouw vlh P. Smit. gevestigd te Halfweg, gemeente Haar- lemmerliede c.a. 4. P. Verhoek, timmerman, wonende te Aals meer. Curator Mr. F. j. Gerritsen te Haarlem. 5. C. W. Dijkzeul, veehouder, wonende te Haarlem. Curator Mr. K. van Giffen te Haar lem. Bittere Amandelen. door HERMAN ANTONISEN. et was er dan toch maar niet van gekomen, dat ze rechter Harrow te pakken hadden gekregen! Toen ik op zijn studeerkamer kwam de rechter is mijn grootvader zat hij met een boek op zijn knieën, zijn kin op de borst, een karaf met heete groc, die de kamer met een gezelligen geur vervulde, naast zich op tafel en zijn pijp, die hem uit de hand ge vallen was,'naast zich op den grond. Het was net, alsof hij droomend van jachthonden en Iersche Setters, plotseling door een bliksem slag was getroffen Grootvader was de schrik geweest van trein- bandieten. De „onderwereld" had hem meer dan eens bedreigd. Maar ze hadden hem niet afgeschrikt van zijn plicht als rechter. Zijn laatste daad, voordat hij zijn ontslagaanvrage indiende, was de veroordeeling geweest van Ascarto, den rijksten, boosaardigsten bandiet die nog in de rechtszaal dreigde met wraak neming, tot den electrischen stoel. Een jaar na de terechtstelling van Ascarto werd er een brief bij ons aan huis bezorgd. Er stond niets anders in dan„Ik ben de broer van Ascarto". Volgens de politieregisters had Ascarto geen broer. Maar na dien tijd Melden we groot vaders vensters toch gesloten, als hij des morgens, zooals hij vroeger altijd gewend was geweest, voor dag en dauw zat te lezen. Het huilen van zijn setter had ons in allerijl naar zijn studeerkamer doen snellen. Red Feather was een scliitterende waakhond. We hadden hem vaak op de proef gesteld. Maar hij had nimmer geblaft tegen ons. Hij had bij grootvader liggen slapen, wat te zien was aan de roode haren op het karpet. De rechter was eenvoudigweg op zijn stoel ingeslapen voorgoed; en de hond had dat bemerkt en was gaan janken. We haalden dokter Holden erbij. Hij was grootvaders beste vriend en zelf een groote hondenliefhebber. Hij was uitgeroepen. Maar denkelijk zou hij spoedig terug zijn, kregen we van een slape rige stem te hooren. Dus lieten we de bood schap achter en zochten geen anderen dokter Grootvader zou nooit een anderen dokter ge had willen hebben. En voor onszelf hadden we geen doktersverklaring noodig, om te weten dat hij dood was. Red Feather zei het ons dui delijk genoeg. Toen we grootvader naar zijn bed toebrachten, ging de hond mee. Hij had zijn zachten snoet op het kussen van zijn baas gelegd en met zijn neus een laatste onderzoek ingesteld. Toen was hij stilletjes naast het bed gaan liggen.... en je behoefde maar naar hem te kijken, om ervan overtuigd te zijn, dat de vechter overleden was De dokter kwam pas iu den loop van den morgen. We vertelden het hem en hij glim lachte heel even. „Ik ben blij voor hem, dat hij zoo'n zachten dood heeft gehad. Het kan zoo benauwd zijn", zei hij. „Koffie? Ja. wel graag. De rechter neemt nhj wel niet kwalijk, als ik hem nog even wachten laat". En juist op dat oogenblik kwam Julie, onze huishoudster sedert grootvader getrouwd was, de ontbijtkamer binnen. Ze droeg haar armen vol prachtige perzik bloesems. Al draagt onze oude perzik geen vruchten meer, ieder voorjaar verrast hij ons met een schat van bloesems. „Hij hield er altijd zooveel van", zei ze. „Ik zal ze op zijn kamer brengen". We hoorden haar de trap opgaan. En opeens klonk een gil en een zoo afschuwelijk gebrom, dat we koud van schrik de trap opstormden. In de gang stond Julie als versteend van schrik, met de bloesems tegen haar borst ge drukt. En tegenover haar op den drempel der kamer van den rechter stond een roode duivel met opgetrokken lippen en ontbloote slagtan den aanhoudend dreigend te grommen. „Red!", riep ik, toornig op hem afgaande. Maar dokter Holden ,die evenveel verstand heeft van honden als grootvader had, Meld me tegen. „Laat dat. Hal!", waarschuwde hij. „Daar zit iets achter. Hij heeft van jongsaf altijd veel van Julie gehouden.Laat eens kijken Laten we dit eens probeeren. Neem jij die bloemen van haar over. Juist.... en nu ga jij de kamer van je grootvader binnen". Maar ik had net zoo goed kunnen trachten den helhond Cerberus te passeeren. „Wat kan hij aan die bloemen zien dat hij zoo woest wordt, dokter?", vroeg ik. „Honden ergeren zich meestal niet aan wat ze zien", zei de dokter, „maar aan wat ze ruiken". Hij nam de bloesemtakken van me over en snoof den geur diep op. En dan keek hij met oogen, wijd van ontzetting, naar de bewaakte kamer en het groote bed, dat daarin stond. „Groote hemel! Nee toch?" zei hij zacht jes. „Wat is er?" vroeg moeder. Hij hield haar de bloesems voor. Ze rook eraan. „Hemelsch!", zei ze zuchtend. „Helsch!", zei dokter Holten. ,En wat wij ruiken, dat ruikt de hond dubbel, driedubbel. Dit!" Hij pakte een tak, nam de bloesems en jonge blaadjes tusschen zijn vingers en wreef ze fijn. En een gegrom, even woest, als toen ik hem wilde voorbijgaan steeg diep uit de keel van Red omhoog. „Het is net zei ik, „Net „Net amandelgeur", zei moeder. „Perzikpitten!" zei de dokter. „Bittere amandelen! Luister eens. Ik lieb eens bij het africhten van politiehonden een reukproef zien houden. Ze gebruikten daarvoor nitro- foenzolkunstmatige olie uit bittere aman delen. De honden herkenden dien geur bij een verdunning van één op twintigduizend wat voor de reuk van den mensch in de verste verte niet te bespeuren is. En dat niet alleen: ze konden het ruiken, al was de geur onder andere sterkruiken de stoffen zoo gemengd, dat geen menschelijke neus het meer ruiken kon; deze geur. Hal, de geur van nitrobenzol, de geur van bittere amandelen, is de kenmer kende lucht van alle doodelijke cyaanmeng- sels". „U bedoelt?", vroeg ik, mijn arm om moeder heenslaande. „Dit. Als Red Feather dien geur bij je groot vader geroken heeft, dan beteeken t dat voor hem den dood -van zijn meester. Hij moet dien geur dan met afschuw haten. Kom mee. alle maal!" Wc begaven ons naar de studeerkamer van den rechter. Daar hield de dokter den hond zijn vingers voor. die de bloesems en blaadjes hadden fijngewreven. „Zoek, Red!", beval hij. Onfeilbaar en zonder de minster aarzeling vond Red Feather het. Hij ging er recht op af. „Neen, neen, laat liggen!", riep de dokter. Het was de pijp van den rechter! „Wie maakt die pijp gewoonlijk voor hem schoon?, vroeg Holden. „Wilks", antwoordde ik „Maar voordat Wilks bij ons in dienst kwam „Het komt wel eens voor", viel de dokter mij ongeduldig in de rede, „dat politieregisters het verkeerd hébben. Ze gaven ook aan. dat As carto geen broer hadDie pijpesteel met hydrocyaankali gevuld veroorzaakte een oogenblikkelijken dood. Vlug wat! Waar heelt die huisknecht zijn kamertje?" Wilks had het blad met groc meegenomen naar zijn kamer. Hij was bezig zich genoege- lijk een glas rum in te schenken, toen we binnendrongen. En weer liet de doktor Red Feather aan zijn vingers ruiken. Weer zei hij: „Zoek!" Ditmaal was het Met zoo gemakkelijk. Dit maal had zijn fijne neus er groote moeite mee. Maar eindelijk vond liij het. Een paraplu staande in een kast. Zonder eenige aarzeling draaide de dokter den knop ervan los. Er kwam een fleschje met een heldere kleurlooze vloeistof uit ,te voorschijn. „Hoe heb je die vluchtige stof zoo keurig in dien pijpesteel weten te brengen, zonder dat ze verdampte?'', vroeg de dokter, wiens wetenschappelijke benieuwdheid hem zelfs in dat gevaarlijke oogenblik niet verliet. „En hoe ben je aan dat zuivere watervrije zuur ge komen? Ik zou zeggen. Maar ik had Wilks in de gaten gehouden. Hij was naar zijn bed toegeschoven. Hij liet zich op den rand ervan neervallen met af gezakte schouders als een verslagen man. Maar ik zag, dat zijn hand onder zijn kus sens gleed: toen die met een wapen te voor schijn kwam, werd ik razend; en met volle kracht sloeg ik hem op zijn hoofd met dc zware rumkaraf. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbe houden.) De waarborgen van de „Utrecht" zijn een bolwerk van rust en veiligheid voor ieder verzekerde! Eind 1936 bedroegen deze in totaal rond 134 millioen gulden! Vraagt inlichtingen. N.V. Levensverzekering Mij. „Utrecht" te Utrecht. (Adv. inges. Med.) Het is maar een vraag maar hoort u tot de menschen, die bij het woord „asters" aan het najaar denken, of weet u wel beter? Er zijn namelijk zoovele asters en de eerste bloeien al inMei; daarna gaat het on geveer heel den zomer door totdat inOctober de allerlaatste komen, de herfst-asters, die bij gunstig weer wel tot in November blijven doorbloeien. Wanneer we dus nu in Maart nog wel een plaatsje over hebben in den tuin, dan is het heusch zoo dwaas nog niet om eens aan een aster te denken; er zijn zooveel soorten die men nauwelijks kent. Het geslacht Aster is zeer groot; over de eenjarige zaadplanten (die strikt genomen geen aster maar Callistephus chinensis hee- ten) zullen we het nu niet hebben. De vroeg ste vasteplant-aster is wel A. alpinus, die zooals we al zeiden in Mei bloeit en tot 20 c,M. hoog wordt met groote zachtblauwe, witte of violetblauwe bloemen. Een Alpenplant is het, die echter in Zwitserland een heelen tijd later bloeit dan hier, en wel omdat zc daar op groo tere hoogte voorkomt en het dus kbuder heeft. De plant groeit daar nog al eens sa men met edelweiss en die combinatie van zachtblauw met fluweelig grijswit is bijzon der mooi. Wil dit bergbewonertje zich bij ons thuis voelen, dan moeten we zorgen voor een zinnig plekje, voedzamen, lichten grond cn liefst wat kalkpuin door den bodem gemengd. Aster subcoeruleus bloeit in Juni; dc plant is veel hooger, met langer bloemstengels en vreemd achterover gebogen bloembladeren. De hoógte is 30 tot 40 cM.. de kleur der bloe men meest lila-blauw, waarmee het fel-oranje hart sterk contrasteert. Deze aster vraagt nu juist weer zwaren, vochtigen en vetten grond en hoort feitelijk thuis in het bergland van Midden-Azië. Eind Juli bloeit de Aster Thomson! met groote blauwe bloemen; in Augustus be- binnen dan de Amellus-soorten. die tot Oc tober door zullen bloeien: struiken van GO c.M. hoog, vol schermen van straalbloemen in rose, karmijn, violet. Ze moeten volle zon hebben en goed bewerkten, voedzamen grond. En de herfstasters sluiten de rij. In Enge land heeten die Michaelmas Daisies cn Mi chaelmas. het feest van St.-Michaël. valt op 29 September. Meestal staan de herfstasters dan in vollen bloei en ze gaan ermee door tot odat de nachtvorsten er een eind aan maken. Deze laatste asters geven ons een ongeloof lijken rijkdom aan bloemen en schijnen ons voor het laatst, nu de winter voor de deur staat, nog eens een zomersche bloemenweelde te willen geven. Er zijn twee typen in te onderschei den, de Novi Beige en de Novae Angliae. maar onderling is er zoo vaak gekruist en weer gekruist, dat het vaak heelemaal niet meer is na te gaan van wie zoo'n hybride af- stamt. Mooi zijn ze in elk geval, mooi door kleur, vorm der takken, bloeirijkdom: donker- ï'ose, sneeuwwit, helderblauw, zachtrose, ko- renblauw, enkel en dubbel. Wie namen wil weten, slaat maar een goeden catalogus op en vindt daar de nieuwste soorten. Is het eenmaal met de herfstasters gedaan, zijn de eerste nachtvorsten over den tuin ge gaan en staan de struiken er zwartverdord. maar nog vol knoppen, dan weten we dat het zomerseizoen nu onherroepelijk is afgcloopcn. En we zullen moeten wachten tot Mei, voor dat liet lage alpenplantje Aster alpinus zijn blauwe straalbloemen opent in dc koesterende zon. L. S. HudSOn i'eVep'lane N.V.Haarl. Rijwiel Automobiel Mij. Zijlweg 35 - Haarlem - Telef. 11906 (Adv. lngez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 24 MAART. Progr. 1: Hilversum n. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen. 10.35 Parijs Radi. 12.05 Radio PTT Nord. 12.20 Parijs Radio 1.20 Ned. Brussel. 2.20 Radio PTT Nord. 3.05 Ra dio Parijs. 3.35 London Regional. 4.50 Keulen. 5.20 Ned. Brussel. 6.30 Keulen. 7.20 Radio PTT of diversen. 7.30 Keulen. 8.20 Milaan. 11.2C Danmarks Radio of diversen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 London Regional. 12.35 Keulen. 1.20 Droitwich. 2.10 London Regional 3.35 Droit- wich. 6.40 Diversen. 7.00 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Po pulaire muziek. 1 Standchen zu Mitternacht, Joe Bund; 2 The Gipsy princess, Salon orkest; 3 Standchen a us alter Zeit, Balalaika orkest; 4 Die Sonne Uhr, Adalbert Lutter; 5 Ernst en Luim, Poly- dor orkest; 6. Dornröschens Brautfahrt, Joe Bund; 7. It's a sind to tell a lie, London Piano Acc.; 8. Piano Medley, Charley Kunz; 9 Mattinata, Wiener Bohème orkest; 10 The count of Luxembourg, Vienna salon ork.; 11 Mexicana flo' from Mexico, London Piano Acc. 12. Beside the.seaside of other lands, Reginald Dixon; 13 Ticke.tacke, Adalbert Lut ter; 14 Poranek, Wiener Bohème ork. 8.00—12.00 Diversèn.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9