PHI KJ Engelsche scholieren Paaschlogés in Haarlem Een BRIL? Centrale Verwarming tmsiet TEL, 15597 ,De Dans aan de Galg" FA, MARRING A ZATERDAG 26 MAART 1938 HA ARE EM'S DAGBLAD Er wordt nog meer gastvrijheid gevraagd. Hoe moeders denken over hun vorig jaar opgedane ervaringen. OK dit jaar zullen Engelsche scholie- ren van Paasch Maandag, 18 April tot Maandag 25 April, een week lang dus, de logés zijn van de Haarlemsche huisgezinnen. In '37 waren het hoofdzakelijk meisjesscho- lieren, die het Kanaal overstaken om hier te j ervaren wat voor schoons het Hollandsche Seven in zich bergt. Dit jaar zullen er ook jongensscholieren meekomen. Over de ervaringen, die men in '37 met dit prettige „Paaschlogeerpartijtje" van onze Engelsche buren heeft opgedaan hebben wij alleen geestdriftige klanken kunnen hooren. Wanneer we het opstel van Muriel Rowley over „Easter Holidays in Holland" lezen zien we dat deze scholier zelfs zoo in enthousiasme ontvlamt dat ze na met het Hollandsche ge zinsleven, na met haar Hollandsche schoolka meraden kennis te hebben gemaakt, vorig jaar eigenlijk het leven in Holland veel leuker vond dan in Engeland En hoe denken we er zelf over? Hoe zijn de ervaringen, die de Haarlemsche huisgezinnen met hun jeugdige Engelsche gasten hebben opgedaan? Wij hebben een paar moeders van scholieren opgezocht, die in '37 Engelsche meisjes of jongens met de Pasehen te logeeren hebben gehad en zij waren eensgezind in haar lof over de gasten. Hoe vond u uw Engelsche logés? „Snoezig was het" klonk het eerste ant woord, dat we op onze vraag kregen. En wij weten dat wanneer een huismoeder dergelijke woorden zegt, deze een bijzondere beteekenis krijgen. Er spreekt een fijne hartelijke waar deering uit. „En mijn dochter correspondeert nog steeds met het Engelsche meisje. En dit jaar krijgen wij weer een logée!". „Die Engelsche taal valt zoo mee!" Een andere moeder vertelt over haar doch ter Greet, die ook zooveel plezier heeft gehad van haar vorige Paaschvacantie. „Het was een alleraardigst eenvoudig meisje dat we te logeeren kregen, en mijn dochter en zij schrijven nog steeds aan elkaar". In dit huis zij schrijven nog steeds aan elkaar". In dit huisgezin is ook een kleine jongen en het, is vermakelijk te hooren dat deze jongeman zich ook snel aan zijn oudere Engelsche logée aan paste. „Will you please pass me the butter Mable?" vroeg hij reeds den eersten keer aan tafel. En dit teekent de aardige huiselijke atmosfeer, die er door het Engelsch-Hollandsche jeugdcon- tact ontstaat. Heusch, de jongens en meisjes hoeven geen bolleboozen in het Engelsch te zijn willen zij zich met hun logés amuseeren. Dat redt zich wel. Dat bleek ons overduidelijk uit de ge sprekken. die wij met de moeders hadden. Nog steeds denken de Engelsche kinderen echter dat wij hier op klompen loopen! En er ont staan aardige situaties wanneer zij door hun Hollandsche vriendinnen en vrienden worden wegwijs gemaakt in het ware Hollandsche le ven. De Hollandsche scholieren kunnen ook met de excursies mee, die de Engelschen ma ken, maar dat hoeft heelemaal niet. De logés komen des avonds steeds thuis en dan is er nog tijd te over om vriendschapsbanden te leggen. Is het niet aardig voor de Hollandsche scho lieren om door zoo'n logeerpartij van. een Engelsch meisje of een Engelschen school jongen te leeren „eens uit den hoek te komen". Die Engelsche taal, ach dat valt zoo mee. Als de logés er eenmaal zijn loopt dat wel los. Het is juist zoo leuk dat de kinderen eens leeren durven. En als het den eersten dag niet vlot komt het heusch den tweeden dag wel. "Wat doet het er toe of de kinderen zoo nu en dan met den mond vol tanden staan. Met behulp van vader of moeder of door wat gebaren slaan ze zich er heusch wel doorheen. En intusschen doen ze spelenderwijs wat Engelsch op Het brengt de kinderen tot „leeren uit liefde". En dit is belangrijk. Want ook middelbare scholieren verzetten zich vaak nog intuïtief tegen het „moeten" van het leeren. En dat komt door een gebrek aan interesse. Er is een groot verschil tusschen weten alleen en erva ren. Of kinderen nu wel weten dat de wereld grooter is dan hun eigen land en dat er Engel schen, Franschen, Duitschers, Zwitsers, Noren enz. enz. zijn, en of zij al uitgerust worden met alle wetenschappelijke en folkloristische kennis, die de leeraren hun daaromtrent bij brengen, dat wil nog niet zeggen dat zij daar werkelijk van doordrongen zijn. De ervaring- zet, juist de wetenschap zooveel kracht bij. Uit liefde leeren wil immers heel wat anders zeggen dan „leeren omdat het nu eenmaal moet". Juist dat „uit liefde leeren" kan een kind niet van buitenaf bijgebracht worden. Dat moet van binnenuit groeien, En juist door de kinderen in levend contact te brengen met scholieren uit andere landen kan een wereld voor hen opengaan. Een wereld, waarvan ze het bestaan wel wisten (uit hun aardrijks kunde- en taalboekjes) maar niet beseften. Oxideren kennen die momenten in het leven wel, waarin men zich plotseling van iets be wust wordt, waarvan men jarenlang kennis heeft gedragen zonder dat het eigenlijk dieper doordrong. Men zegt dan: „Hé, het is inder daad zooals ik dacht" en dan pas wordt men wérkelijk, objectief en niet alleen subjectief geïnteresseerd. Iets dergelijks is het geval met kinderen, die leer en zonder die wetenschap ervaren te hebben. Nu weet ik wel, vacan- tiereizen naar het buitenland, met de ouders mee bijv., brengen het kind ook in contact met de buitenlandsche jeugd. Maarin hotels of pensions enz. zoeken de kinderen het eerst hunlandgenooten op. Er zijn weinig kin deren. die uit eigen vrijen wil den moeilijksten weg kiezen. En dat is juist zoo'n schoon ding voor een kind, vroeg te leeren dat moeilijkhe den er zijn om overwonnen en niet om omzeild te wordenIn hotels en pensions doen de kinderen zich daarenboven vaak aan elkaar voor zooals zij thuis in werkelijkheid niet zijn. De eigenaardigheden van het land en het le ven daar ervaren zij min of meer als beziens waardigheden. Het meest wezenlijke contact tusschen kinderen kan dan ook alleen daar gelegd worden, waar zij zich toonen zooals zij in wezen zijn, in het huisgezin. Daarom heeft zoo'n logeerpartijtje van 'n Engelsche vrien din of een Britschen vriend van hoe kor ten duur het ook is een diepere beteekenis De kinderen leeren elkaar kennen zooals zij zijn De Hollandsche scholieren komen tot het inzicht: „Hé, daar wonen niet alleen menschen in die andere landen, maar zij léven daar ook, net als wij hier". Het is eenvoudig gezegd, maar ik hoop dat er duidelijk uit spreekt, dat daar een wezen lijke belangstelling en niet alleen een aan geleerde interesse, uit ontstaat. Er kan „leeren uit liefde" van komen, leeren van allerlei dingen, die buiten ons land liggen. Want het zal niet alleen tot het „leeren uit liefde" van de Engelsche taal beperkt blij ven. Het gaat hier om de oriënteering, de wereld die opengaat voor de jeugd, wanneer deze met die eene sleutel geopend wordt. „De World Friendship tours" Het spreekt vanzelf dat deze redeneering, met kleine ondergeschike variaties, ook voor de Engelsche scholieren opgaat. De Hollandsche jongens en meisjes worderS dooi de organisatie „The world friendship tours" die deze Engelsche „logeerpartij" zooals wij het steeds huiselijk noemen, want dit geeft de bedoeling ervan goed weer or ganiseert, in staat gesteld om ook bij En gelsche families te logeeren. Een vereischte is dit „tegenbezoek" echter heelemaal niet. Er zijn nog meer dan 100 aanvragen Haarlem, zet Uw beste beentje voor! Tachtig jongens en meisjes van 15 tot 18 jaar zijn reeds voor deze Paaschvacantie .bij Haarlemsche gezinnen ondergebracht. De interesse, die de Britsche scholieren echter voor het leven in Holland heb'ben is zoo groot dat er in Haarlem nog plaats gezocht wordt voor 23' jongens, 80 meisjes, drie leera- ressen en één leeraar. Wij hopen niet dat deze spontane belangstelling voor ons land te weinig weerklank zal vinden, want dat verdient ze zeer zeker niet! In Amsterdam en Den Haag zijn ook vele scholieren reeds on dergebracht en we hopen dat Haarlem, nog zijn beste beentje voor zal zetten. Het is nog kort dag. 1 April moeten de organisatoren wier adres hier is: Internationaal 'Vacantie- huis Korte Parkweg 1 Bloemendaal, Tel. 23728, ongeveer weten waar ze aan toe zijn. Maar het kan nog. Moeders of vaders kun- alsnog een Engelsche logée voor hun doch ter of een logé voor hun zoon „aanvragen". De organisatoren zorgen er zooveel mogelijk voor dat kinderen uit bepaalde maatschap pelijke situaties in Engeland in ons land in gezinnen logeeren. die ongeveer overeen komstige maatschappelijke posities inne men. Met den Goddienst wordt rekening ge houden. Uw logé blijft natuurlijk niet steeds bij u thuis. Elke- dag. 'gaat hij in groepsverband op excursie om verschillende plaatsen in ons land te zien. (Uw kinderen kunnen met deze excursies mee maar hoeven dat niet) en eiken avond komt hij. of zij thuis om de rest van den dag in .uw huisëlij.ken kring door te brengen en. honderduit te vragen over Hol land en te vertellen van Engeland.. Maakt u zich ook geen zorgen over pretenties van de Engelschen op het gebied van voeding, want de ervaring.'waarover de moeders-gastv'rbuwen van vorig jaar ons verteld hebben, vormen één slotsorn: „Dat gaat allemaal- best, dat redt zich wel". Het is de hoofdzaak niet. Maar zulke gevreesde moeilijkheden zouden u er van kunnen weerhouden tot' deze Paasch- logeerpartij over té gaan. En. dat zou jammer zijn- Kinderen-worden eens groot. Maar al het goede dat' ze jong- ervaren komt: hun latei- wanner zij volwassen zijn en zelfstandig in het leven handelen,moeten, ten goede. En het is een goed ding, dat kinderen, niet alleep weten maar ook en vooral .beseffen clat talen er zijn-opdat de volkeren elkaar begrijpen, dat moeilijkheden er zijn om overwonnen en niet om omzeild te worden en dat het leven ons geschonken is niet om ervan te leeren omdat 't nu eenmaal moet, maar om dat het schoon en goed is en zin heeft. Een gelegenheid om dit te bereiken vormt „het Engelsche logeerpartijtje met 'Fasehen" KONINKLIJKE NATIONALE VEREENIG ING TOT STEUN AAN MILICIENS Afdeeling- Haarlem. In de Woensdag jl. gehouden vergadering- werden als nieuwe bestuursleden gekozen de heeren Mr. G. Jansen, J. P. de Josselin de Jong en J. Vader en als voorzitter de heel de Josselin de Jong, voornoemd. EEN JAMBOREE-FILM. Het bestuur der vereeniging „Haarlem's Bloei" zal na de jaarvergadering Donderdag avond 31 Maart in de groote zaal van het Jeugdhuis aan de Donkere Laan te Bloemen daal een vertooning organiseeren van een „Jamboree-film" vair de jl. Jamboree in Vo gelenzang. IM WEISSEN RöSS'L. Wegens het enorme succes van bovenge noemd stuk hebben de leden van het corps der M.T.S. besloten geheel belangeloos, een tweede opvoering te geven op Woensdag 30 Maart in den Stadsschouwburg. Zij hopen, dat zeer velen van deze gelegenheid gebruik zullen maken dit buitengewoon goed gespeel de stuk te gaan zien. Het batig saldo komt ten goede van de -Ver. „I-Iet Brokkenhuis" dat door de huidige tijdsomstandigheden een flinke ondersteuning noodig heeft. WONINGBOUWVEREENIGING „DE VOORZORG". Donderdag hield de woningbouwvereeni- ging ,De Voorzorg", onder voorzitterschap van den heer J. van Daale, haar jaarver gadering. In de vacature van Ds. C. J. van Paassen (die wegens ziekte bedankt heeft) in den Raad van Commissarissen, werd met algemeene stemmen benoemd Ds. W. van El- den. De aftredende bestuursleden zijn bij ac clamatie herbenoemd. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester zijn goedge keurd. Mr. R. C. Bakhuizen v. d. Brink, spre kende namens den Raad van Commissaris sen, stelde voor den penningmeester dechar ge te verleenen. Voor de viering van het 20- jarig bestaan der vereeniging is een feest commissie bepoemd. Meest matigen, Noordwestelijken tot. Zuidwestelijken wind, gedeeltelijk be wolkt, nog kans op regenbuien, koude nacht, overdag iets zachter. STORMWAARSCHU WINGS DIENST: Geseind 26 Maart te 7.50 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede". BAROMETERSTAND Hoogste 767.2 m.M. te Valentia. Laagste 740.8 m.M. te Hernösand. De depressie in het Noordelijk deel van het waarnemingsgebied trok naar het Oosten, een afzonderlijke kern ontwikkelde zich over cle Botnische Golf. De depressie wordt gevolgd door een rug van hoogen luchtdruk, welke tot in de Poolzee reikt en waardoor koude lucht uit de Poolstreken zich over geheel West- Europa verbreidt. In Zuid-Duitschland en Oost-Europa is de koude lucht nog niet doorgedrongen, hier waaien nog krachtige Zuidelijke winden, met regen. In het overige deel van het waarne mingsgebied is de temperatuur aanzienlijk gedaald, er waait een krachtige Noordweste lijke wind, met regen-, sneeuw- of hagel buien, afgewisseld door felle opklaringen. De temperatuur is in dit gebied onder de nor male gekomen. Behalve op IJsland is de tem peratuur ook in Midden- en Noord-Scandina- vië weer onder het vriespunt gedaald. Aangezien bewesten IJsland een nieuwe de pressie verscheen, wordt verwacht, dat de in val van koude lucht niet lang zal aanhouden, zoodat, hoewel vannacht mogelijk nog vorst zal voorkomen, morgen overdag de tempera tuur vermoedelijk iets hooger zal zijn. Voorts wordt afnemende en iets krimpende wind verwacht, met afnemende buiïgheid. BAROMETERSTAND Vorige stand 759 m.M. Stand van heden 759 m.M Stilstand. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zondag v.m. uur; n.m. 12.09 uur. Strand berijdbaar van 5.00—10.00 uur. Maandag v.m. 0.34 uur: n.m. 13.07 uur. Strand berijdbaar van 5.30—11.00 uur. Belar?ffrijke telefoonnummers Politie; 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht; 14141. AMSTERDAMSCWE AARD APPELMARKT De prijzen waren heden onveranderd. Aan voer 190.000 KG EERST KIJKEN BIJ OPTICIEN STIENS CIERSTR. 27 - ALLE Z.FONDSEN (Adv,. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: OLIESTOOKINRICHTING. NATUURLIDK VAN II ft ADR. STOOP PLEIN 24 (Adv. Ingez. Med.) half KAARLEM laat nu behangen!! Geen wonder! Voor 4.-— levert de Be- hancj'centrale, Gier straat U de complete kamer. Keurig vak werk en mooi, mo dern behang. Groote kamers iets meer. Keuze uit 50 dessins. behanccentrale GIERSTRAAT 63 - TELEFOON 18401 (Adv. Ingez. Med.) Matroos over boord geslagen en verdronken. Een zeeman moet kunnen zwemmen. AMSTERDAM, 25 Maart. De Raad voor de Scheepvaart heeft hedenmiddag uitspraak gedaan inzake het. overboord slaan en verdrin ken van een matroos van den motorlogger „Geertruida Jacoba", SCH. 37, welk ongeluk onlangs gebeurde voor de haven van IJmui- aen. Welke de oorzaak van het ongeval is ge weest zoo zegt de Raad in zijn uitspraak is niet met zekerheid uit te maken. Naar alle waarschijnlijkheid, heeft de verongelukte P. Pronk, toen het vaartuig plotseling naar bakboord slingerde, het evenwicht verloren, terwijl hij in de reddingboot stond om het zeil aan den boom vast te maken. Dit voorval moet worden beschouwd als een ongeluk, zooals dit in een bedrijf, waarin de overledene werkzaam was, kan voorkomen, zonder dat daartegen eenige voorzorgsmaatregel kan worden ge nomen. Ook al zou de overledene de zwemkunst machtig zijn geweest, dan zou hem dit naar alle waarschijnlijkheid in .het onderhavige geval niet hebben gebaat. Toch vindt de Ilaad het te betreuren, dat niet van overheidswege wordt bevorderd, dat mede als verplichting worde gesteld voor een ieder, die zich aan liet zeemansberoep wijdt, de zwemkunst machtig te zijn. Te dikwijls blijkt den Raad, dat zeelieden de zwemkunst niet machtig zijn. In het onderhavige geval valt voorts op te merken, dat de reddingsboei op het vaartuig niet op de meest geschikte, plaats en de meest doelmatige wijze was aangebracht. Het wave wensehehjk, dat reddingsboeien, ook op der gelijke vaartuigen als de „Geertruida Jacoba" SCH. 37, werden aangebracht aan de brug. en wel zoodanige b.v. loshangende in een beugel, dat de boei terstond; nadat iemand over boord is gevallen, den drenkeling kan worden ach terna geworpen. Dit- is in het onderhavige ge val niet geschied en kon blijkbaar niet ge schieden. Ook zou de kapitein, indien een pik- haak aan boord en -bij de hand ware ge weest, den dicht langs het schip drijvenden drenkeling naar alle waarschijnlijkheid heb ben kunnen vasthaken... en aan boord bren gen. FILMNIEUWS (Vervolg van pag. 8). Een fraaie dans- en kleurenfilm. Het is al weer eenigen tijd geleden, dat de kleurenfilm „La Cucaracha" zoo grooten op gang maakte. Dit succes inspireerde de schep pers van deze film tot het maken van de „Dancing Pirate", die film die deze week on der den titel „De Dans om de Galg" in het Spaarne-Theater gaat. De film speelt in het begin van de vorige eeuw in een gemoedelijk Spaansch stadje nabij de Oostkust van Amerika. Eens komt een zeerooverssc-hip voor de kust liggen- om water in te nemen. De heele mannelijke bevolking van het stadje trekt dan ten strijde, maar ondertusschen blijkt het kaperschip reeds weer verdwenen te zijn en is er alleen een geronselde dansmeester uit Boston, die het schip ontvlucht is, ach tergebleven. Deze man is een zeeroover en moet dus ge hangen worden. Maar de dochter van den burgemeester bemoeit zich er mee en dien tengevolge mag de veroordeelde, als hij reeds geboeid op het schavot staat, nog be wijzen, dat hij inderdaad danseur is. De dans op het schavot maakt de Spanjaarden en thousiast, maar toch, zij willen zich het ge noegen van iemand op te hangen niet laten ontnemen. En dan. volgt er een van die vele geestige trekjes van deze film „Mannen van Las Palomas" roept de bur- gemeester. ..Moet deze man hangen?" en een luid „Ja!" is het ant woord. „Vrouwen van Las Palomas", roept de bur gemeestersdochter: „Deze man kent de wals!" (Want men tëlt 1820, en de wals is in deze afgelegen streek allen nog maar bij name be kend). „Moet hij liangen?" „Nfeen!" roept Las Palomas' 75 pet. en de burgemeester kan niets doen dan zich bij deze „meerderheid" aansluiten. „U hebt de stem van het volk ge hoord". zegt hij. Dit was het begin. Verder gaat -het verhaal en vele spannende momenten volgen. Char les Collins, als de dansmeester en Steffi Dima dansen door de film, met als Dritte lm Bun- de de burgemeester, (Frank Morgan). Deze film is een weelde voor het oog en de makers zijn er ten volle in geslaagd, de juiste verhoudingen te vinden tusschen kleur, dans, muziek en humor. Een goede amusementsfilm. p aar me t lb eater IIET SPREEKUUR VAN WETHOUDER VAN LIEMT. De heer' W. van Liemt, wethouder voor de bedrijven en werklbosheidszorg, is verhinderd Maandag a.s.' zijn" gewone spreekuur ten Stadhuize- te ho.uden. „CARRIèRE" Dinsdagavoiïd 29 Maart geeft het. Ver. Rott. Hofstad-Tooneel, Directeur Cpr van der Lugt- Melsert in den Stadsschouwburg een Volks voorstelling van het Amerikaansch-e werk „Carrière-'-';, Medëspeiéiidénf Ehiiy.'. Meuhler: &clrienne Canïv£z,.;Joe'kiBfo edele t, Dirk' Verbeek, Paul Steenberg'en, Piet Bron'Henk' van'-Buuren Regie- BetS'-'Ranucci-BecMiian. Décor: Ka- rel Brückman. TENTOONSTELLING DINGEMANS Van 3 tot eii met-18 April zal in .de tentoon stellingszaal van. het Frans Halsmiuséum een tentoonstelling gorden, georganiseerd van schilderijen van Mevrouw IT. Dingemans-Nli mans, waarbij behalve haar .laatste werken ook een groep schilderijen uit particulier bezit, welke alle veldbloemen als onderwerp hebben, geëxposeerd zullen worden. Aan deze tentoon stelling zal een beperkte groep werken van wijlen haar echtgenoot. Waalko J. Dingemans. worden toegevoegd, terwijl Waalko J. Dinge mans Jr. eenige portretten en andere werken zal tentoonstellen. EERSTE HULPVEREENIGING „SNELVERBAND" Het bestuur- van bovengenoemde vereeniging neemt langs dezen weg de vrijheid het volgen de onder den aandacht van dè Haarlemsche burgerij te brengen. Het hedendaagsché snelverkeer eischt iede- ren dag meer verkeers-slachtoffers. Om haar of hem, die door een dergelijk ongeval is ge troffen, goede Eörste-Hulp te verleeïïen is het noodig' dat: 1. Het geleerde-' door de gediplomeerde leden wordt onderhouden. 2. De Eerste-Hulpverleening in het algemeen wordt gepropageerd, zoodat jaarlijks meer goede Eerste-Helpers voor hun menschlievende doch zware-taak kunnen worden opgeleid. Ten einde een goede propaganda op touw te kunnen zetten. i§ besloten, indien de midde len daartoe bijeen gebracht kunnen worden, in 1940 een Nationale Wedstrijd te organisee ren voor Vereenigingen aangesloten bij de Ned. Ver. Eerste Hulp bij Ongelukken. Van heinde en verre zullen dus E. PI. B'. O.- ers elkaar te Haarlem komen bekampen, waardoor tevens Haarlem, als middelpunt van „Bloemenland" onder de aandacht -komt. Een loterij zal de grondslag van de financiën moe ben vormen. Prijzen daarvoor zijn tentoongesteld bij Fa. J. Fortgens, Groote Houtstraat 109. Terroristen voor de Rechtbank.' WISSELKOERSEN. 10.15 uur. Londen 8.97. Berlijn 72.50. Parijs 5.47 Brussel 30.47j/2 Zwitserland 41.45 New York 1.80 31/32 HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. Zondagmiddag-concert. Aan het concert van a.s. Zondagmiddag dat onder leiding staat van den dirigent Mari- nus Adam en waarbij als solist optreedt Pierre Verdonck, piano, wordt verder medege werkt door de gemeengde zangvereeniging ..Polyhymnia", dirigent Willem Hespe. Marmus Adam brengt als orkeststukken Haydn's ouverture „Het verlaten eiland", de ..Polonaise" van Tschaikowsky en „Een nacht op den kalen berg" van Moussorgsky, Pierre Verdonck komt het C-moll concert van Mozart voordragen en „Polyhymnia" zingt onder Willem Hesje „Ave verum" van Mo zart. „Hirte Israëls" van Bortwiansky .Pres der fleure"., „Etranger" van Gounod, een lied van Orlando Lasso en „Den Uil" van Diepen- brock. Zes jaar gevangenisstraf geëischt. ROTTERDAM, 25 Maart. Voor de Rot- terdamsche Rechtbank heeft hedenmiddag terecht gestaan de 23-jarige landarbeider W. v. D„ wonende te Rotterdam, thans gedeti neerd, die in 1937 in Charlois een ware terreur heeft uitgeoefend. Op 15 Mei 1937 had hij ten nadeele van een woonschuitbewoner een fiets gestolen. 0$ 10 Augustus d.a.v. had hij in een strooschelf, staande aan de Quarantainestraat te Rotter dam brancl gesticht, met het gevolg', dat de schelf, die 15.000 K.G. stroo ter waarde van 200 bevatte, totaal afbrandde. Op 2 September van het zelfde jaar had hij brand gesticht in een tarweschelf nabij het Balkengat. De schelf brandde met zijn inhoud, zijnde 3000 K.G. ongedorschte tarwe, geheel af. In den nacht van 11 op 12 September d.a.v. had hij uit wraak een schuur in brand ge stoken, toen hij er een sproeimachine wilde stelen en tot de ontdekking kwam, dat. ze er niet stond. De schade hierdoor veroorzaakt bedroeg j 4000. Het laatste wat hean ten laste werd gelegd, is het feit, dat hij in November de melkkoe van zijn werkgever had gedood uit wraak. Als tweede verdachte stoncl terecht de vriend van v. D., de 32-jarige A. J. G„ zet- schipper, wonende te Rotterdam, thans ge detineerd, die in den nacht van 7 op 8 Augus tus 1'937 brand had gesticht in een schuur aan den Uiterdijk onder Pernis, na verschil lende gereedschappen daaruit ontvreemd te hebben. Bij het verhoor bekende vD. den diefstal van de fiets en de brandstichting bij zijn baas. maar de overige brandstichtingen ontkende hij ten stelligste. Bij het vooronderzoek heeft hij echter alles toegegeven. G. ontkende het hem ten laste gelegde. De officier van justitie eischte tegen ieder een gevangenisstraf voor den tijd van zes jaar. Hierna stond v. D. nog eens terecht wegens een poging tot inbraak in vereeniging. Het O.M. eischte hiervoor twee maanden ge vangenisstraf. Uitspraak in deze zaken 8 April a.s. Groote sensationeele INRUIL-CAMPAGNE IS BEGONNEN WIJ GEVEN U, BIJ AANKOOP VAN EEN CONCERTO, DE DUBBELE INRUIL- WAARDE VOOR UW OUD EN OVER JARIG TOESTEL TERUG!! ELK MERK-APPARAAT WORDT DOOR ONS INGERUILD. WIJ VERSTREKKEN U VRIJBLIJVEND ALLE GEWENSCHTE INLICHTINGEN OVER DEZE CAMPAGNE, EN WILLEN U GAARNE EENIGE DAGEN EEN CONCERTO TER BEPROEVING AFSTAAN. HOFLEVERANCIERS TELEFOON 16823 PLEIN 35 t.o. Tempeliersstraat. Bij Philips Radio-Specialisten beter service! (Adv. Ingez. Med.) AGENDA. ZATERDAG 26 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Tooneel- groep „Het Masker" met „Asmodee", 8.15 uur. La Gaité, Raaksgroot nachtfeest, 8—5 uur. Gebouw Olympia: Cabaretavond met bal door de Cabaretvereeniging W. I. K., 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: „Het Balboekje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Mevrouw blijft ont bijten", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De ontbladerde roos", 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De leugen van Nina Petrovna", 2.30, 7 en 9.30 uur. Spaame Theater: „Het mysterie van de zwarte kat" en „De dans aan de galg"-, 8 uur. IJ m u i d e nAandeelhoudersvergadering N.V. Bioscoop- en Schouwburg Mij. „Thalia" te IJmuiden in haar gebouw aldaar, 3.30 uur. ZONDAG 27 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Opvoering- van het successtuk „Jean", 8.15 uur. Rembrandt Theater: Cultuurfilm „Blbayak", 11.30 uur. Gebouw PI. K. B.: Thé-dansant. 36 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Groot Ned. Volkstooneel met „Henkie wil wel!", S.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds MAANDAG 28 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein N. V. Amst. Tooneelvereeniging met „Het lied van het meisje en den moordenaar", 8.15 uur. Kantoor N.V. Joh. Enschedé en Zonen, Gra fische Inrichting, Klokhuisplein: Ledenverga dering afdeeling Haarlem en Omstreken Het Necl. Roode Kruis. 8.30 uur. Groote Ploutstraat 119: algemeene ledenver gadering „Arbeid Adelt". 3 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds Heemstede: Van de Spiegellaan 12 aandeelhoudersvergadering N.V. „Mema", Maatsch. tot expl. van Merkartikelen. 2 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is c!oor den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag' 26 Maart 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 1 April zijn de volgende apotheken op Zondag, 's avonds na acht. uur en des nachts geopend J. Dienske, Firma Duijm en Keur. Keizer straat 6, Tel. 10?78. J. Samplonius. Firma Begamanr pp Snelties Kruisweg' 30. Tel. 10043. J. M. Meisner, Marnix-Apriheek. Marnix- straat 65. Tel. 23525.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2