,Wê .0TTGERING Naar staking in de Sigaren-industrie. De politieke crises in Frankrijk Bloeiende Cactus. STOOMEN S VERVEN 7. A T E R D A G 26 MAART 193S HA"AREEM'S DAGEEAD 3 Een onderhoud met den heer J. Gemen. (Van onzen specialen verslaggever). E zijn het wachten moe!" Daarop komt neer wat de heer J. Gemen, voorzitter van den R.K. Tabaksbe- werkersbond. te Eindhoven, mede deelt over den huidigen stand van het conflict in de sigarenindustrie, dat thans verscherpt is door het ulti matum, dat de 4 werkliedenorganisa ties, t.w. de R.K. en de Christelijke, benevens de Nederlandsche Sigaren makers en Tabaksbewerkersbond en de Nederlandsche Federatie van Siga renmakers, aan de twee Werkgevers organisaties in het Noorden en Zuiden (R.K.) van ons land hebben gesteld. „Waarom ,wij een ultimatum gesteld heb ben? Wel, op 29 Januari j.l. hebben we het collectief contract met de twee Patroons organisaties opgezegd en nieuwe, ingrijpende voorstellen gedaan t.a.v. de loonen, waarover de meeningen, sinds het jaar 1935, verschillen. Nu al weer 3 jaar geleden gaf een arbitrage commissie. onder leiding van den huidigen Rijksbemiddelaar als haar meening te kennen, dat een loonsverlaging toen door te voeren zou zijn, indien de ondernemers dan tot sa neering zouden overgaan. De loonsverlaging is prompt doorgevoerd, de saneering bleef een punt van overweging uitmaken en maakt dit nog uit. Volgens het contract verdienen sigarensor- teerders 52 cent per uur, hetgeen in stukloon nog met 10 pCt. verhoogd moet worden. Uit de cijfers blijkt thans, dat een groep van 3315 sigarenmakers, die wat vakbekwaamheid betreft, gelijk te stellen zijn met deze sor teerders een gemiddeld uurloon van 44.2 ct. haalt, waaronder van 41.8, 35, 44 42.1 en 41 cent per uur. Een andere groep (oprollers of opdefckers van machinaal gemaakte bosjes sigaren) welke 3200 man omvat heeft een ge middeld uurloon van 38.9 cent per uur, waarbij plaatsen zijn met een uurloon van 33.3 cent. (Het geldt hier natuurlijk de loonen van ar beiders van 21 jaar en ouder). Wat de oorzaken zijn van deze lage loonen? In de eerste plaats wijten wij die aan de, in de laatste jaren ingevoerde, werkmethode en in de tweede plaats aan de hooge eischen. die aan de afwerking van het product en aan de verwerking van de tabak gesteld worden. Wij meenen, dat de arbeiders een behoorlijk loon moeten verdienen, al weten wij ook wel, dat de fabrikanten er moeilijk voorzitten. Zooals het nu staat, komen we echter niet verder. Toen we op 29 Januari het collectief contract opzegden, hebben wij met het Noor der-Verbond (Patroonsorganisatie in 't Noor den) een bespreking gehad over de door ons gedane voorstellen, neerkomende op een loons-verhooging van 15 pCt. minimum en een verandering in de berekening van de tech nische moeilijkheden. Men zegde ons een ge ringe loonsverhooging op de 3- en 4-cents- sigaren toe en een verhooging op een speciaal soort kleine sigaren. Een bespreking met het Zuider-Verbond (R.K. Patroonsorganisatie in het Zuiden) leverde als resultaat op, dat de patroons den bestaanden toestand wilden continueeren. om, na 1 April eerst de bestaande kleine verschillen tusschen Noord en Zuid uit den weg te ruimen. Voorts wilde de R.K. Pa troonsorganisatie enkele voorstellen van ons wel overnemen, maar daarnaast zouden de uurloonen van de arbeidsters boven 17 jaar aanmerkelijk verlaagd moeten worden. Voorts deed het Zuiden het voorstel om een commis sie in het leven te roepen, die na zou hebben te gaan of er soms op een bepaalde fabriek arbeidremmende factoren aanwezig waren. Op zulk een fabriek zouden de arbeiders dan een tijdelijken toeslag op het loon krijgen. Na de patroonsorganisatie gewaarschuwd te hebben, is, in een gecombineerde vergadering van de werkliedenorganisaties besloten, om in 7 fabrieken waarvan er 2 een filiaal be zitten), het werk imet ingang van 11 April neer te leggen. Ook de beide Belgische orga nisaties weten wij daarbij achter ons. Er werken in de grensstreek nog 1600 Belgische arbeiders aangesloten bij hun organisaties. Of het werkelijk tot een staking zal komen? De voorbereidingen daartoe zijn in vollen gang en een enkele organisatie is genegen haar mensoben aan het werk te laten gaan, indien er geen behoorlijke toeslag op het loon doorgevoerd wordt. De staking zal in dat geval geproclameerd worden bij de firma's: „Karei I" te Eindhoven en Reusel, „Velasques" te Meerveldhoven en Reusel, „Schhnmelpen- ninck" te Wageningen, „La Bolsa" te Kampen. „Dejaco" te Culemborg, Bijdendijk en Ten Hove te Deventer en Lokin en Weisz te Am sterdam. Komt het in deze fabrieken tot een actie, dan zullen er in totaal ruim drie duizend personen, mannen en vrouwen, bij betrokken zijn. Besprekingen. Naar wij in Eindhoven voorts vernamen, zullen in de Lichtstad de beide Sigarenfabri kantenorganisaties vergaderen. Het doel dei- besprekingen is de geprojecteerde „Onder nemers-overeenkomst". Daarna zullen de loonsverhoogingsvoorstellen van de werklie denorganisaties aan een bespreking onder worpen worden. Volgens de „Ondernemers-overeenkomst" zal de prijs van alle 3-cents sigaren op 3'/2 cent gebracht worden, met uitzondering van die fabrikanten, die met een compleet-siga- renmachine, waarmede de geheele sigaar mechanisch vervaardigd wordt, werken. In de toekomst zouden voorts alleen die fabrieken 3-cents sigaren mogen vervaardigen, die er niet meer dan 20.000 stuks per week maken en waarin de compleet-machine reeds vóór of Productiebeperking in de diamantindustrie. Beslissing Maandag 4 April. AMSTERDAM. 25 Maart. In de heden middag gehouden buitengewone algemeene vergadering van de Algemeene Juweliersver- eeniging is met zoo goed als algemeene stem men in principe besloten mede te werken met de andere centra tot productie-beperking in de diamantnijverheid. Naar men weet heeft de Belgische afdee- ling van de internationale commissie in haar Maandagmiddag j.l. gehouden vergadering besloten, een voorstel te doen om het werken in de industrie gedurende zes maanden te be perken tot vier dagen per week, zonder ver bod van personeelenuitbreiding. Naar wij vernemen zal de internationale commissie voor het nemen van een definitief besluit waarschijnlijk op Maandag 4 April a.s. te Antwerpen bijeenkomen. op 15 Maart in werking was. De werkgevers koesteren van deze overeenkomst de verwach ting, dat hierdoor een zekere normalisatie teweeg gebracht zal worden, temeer omdat thans ongeveer 500 millioen 3-cents sigaren in den handel gebracht worden, waarop heel weinig of niets verdiend wordt, ja eerder ver lies wordt geleden. Men rekent erop, dat het aantal van 500 millioen tot 30 millioen zal te- rugloopen Voorts zullen Maandag 28 Maart de orga nisaties van de sigarenfabrikanten in Den Haag wederom bijeenkomen. Daarna zal. onder leiding van den Rijksbemiddelaar om 4 uur in het departement van Sociale zaken vergaderd worden, waarna tenslotte ook de Werklieden organisaties aan deze besprekingen zullen deelnemen. Hier zal dan vermoedelijk de be slissing vallen over de voorstellen van de werkliedenorganisaties en over de vraag of er al dan niet gestaakt zal worden. (Nadruk verboden). Biiileiilaiicïsclie dienstreizen binnen Europa. Rijksambtenaren moge n van vliegtuigen gebruik maken. In verband met de in de laatste jaren aan merkelijke verlaagde luehtvaarttarieven en het inmiddels beschikbaar stellen van passa- ge-chèqueboeken voor het geheele Europee- sche luchtnet door de K. L. M., waardoor een korting van 15 pet, op alle officieele tarieven wordt verkregen, heeft de minister van De fensie, zoo meldt de Tel., per legerorder ter kennis gebracht, dat van 1 April a.s. af mede gelet op de tijdsbesparing, welke bij reizen over een eenigszins lang traject verkregen wordt geen bezwaar meer zal worden ge maakt tegen het gebruik maken van een vliegtuig bij buitenlandsche dienstreizen bin nen Europa door rijksambtenaren. De passage- chèques zullen niet geldig zijn op de trajecten der intercontinentale lijnen in Europa (b.v. AmsterdamAthene van den dienst op Ba tavia). De minister vestigt er de aandacht op, dat gebruik maken van luehtdiensten geens zins verplichting is, ook al zou dit in het fi nancieel belang van het Rijk blijken te zijn. Kapiieiu van motorschip berispt. Belangen van zieken schepeling niet voldoende behartigd. De Raad voor de Scheepvaart heeft Vrij dagmiddag uitspraak gedaan in zake de klacht van een gewezen matroos van het mo torschip „Triton" tegen den kapitein van dit vaartuig wegens onvoldoende verzorging na een hem aan boord van de „Triton" over komen ongeluk. De Raad is van oordeel, dat de klacht ge grond is. Hiermede is niet gezegd, dat de aange klaagde. indien de klager inderdaad een on voldoende verzorging heeft genoten, het geen de raad niet kan onderzoeken daar voor aansprakelijk kan worden gesteld, doch wel, dat de aangeklaagde zich veel te weinig van den klager heeft aangetrokken, toen hij dezen na een val in het ruim, aan den wal moest achterlaten. Met het overgeven van den zieken schepeling aan den makelaar, zon der eenige bijzondere orders of wenken met het oog op diens verzorging, kon de aange klaagde niet volstaan. Hij had contact moeten zoeken met den Nederlandschen consultairen ambtenaar, onder wiens ressort de plaats, waar de klager werd verpleegd, behoorde en hij had de familie van den klager met het ongeluk in kennis moeten stellen. Als verzachtende omstandigheid wil de Raad laten gelden, dat de kapitein vermoedelijk niet wist, dat klager er zoo ernstig aan toe was. Nu derhalve van grove verwaarloozing hier niet kan worden gesproken, meent de Raad met een berisping te kunnen volstaan GOUDEN Jl" VED. BANK VOOR ZUID-AFRIKA. Op 6 April jo jaar geleden zijn, dat de Ned. Bank voor Zuid-Afrika haar bedrijf begon. Gedurende deze halve eeuw heeft de Bank zich geleidlijk weten te ontwikkelen. Zij is ontstaan, uit de op 23 Maart 1888 te Am sterdam opgerichte Ned. Bank- en Crediet- vereeniging voor Zuid-Afrika. Verschenen is het verslag over het boekjaar 1937 van de Ned. Bank voor Zuid-Afrika. Het verslag geeft een zeer gunstig beeld van de economische positie van de Unie, doch de ver wachting wordt uitgesproken, dat dit jaar een voorloopig hoogtepunt in de opgaande lijn van de conjunctuur is geweest. De netto-bedrijfswinst bedraagt 1.064.894.05. Commissarissen en directie stellen voor het dividend te bepalen op 6 pCt. Op nieuwe rekening wordt 14.306.05 over geschreven Conflict in het bouwbedrijf in hel Noorden des lauds. Wordt het staking of uitsluiting? EMMEN, 25 Maart. Naar wij vernemen is de kans zeer groot, dat in de volgende week in het geheele Noorden des lands staking of uitsluiting het bouwbedrijf zal stil leggen. Vanmiddag wordt te Groningen een bij eenkomst gehouden van vertegenwoordigers der gewestelijke patroonsbonden uit Gro ningen, Friesland, Drente en Noord-Overijsel waar de aan te nemen houding tegenover der. eisch van aanvaarding van het landelijke contract, door de arbeidersbonden gesteld, zal worden besproken. In welingelichte "kringen neemt men aan, dat een afwijzend advies zal worden gegeven, terwijl verschillende der gewestelijke bonden reeds een weigerend antwoord aan de vak bonden gegeven hebben. Het gaat hierbij niet zoozeer om kwesties van geldelijken aard, dan wel om het prin cipe van het al of niet voortbestaan van de gewestelijke patroonsbonden. De zaak is n.l deze, dat tusschen de landelijke organisaties van patroons en werknemers in het bouwbe drijf een collectieve arbeidsovereenkomst is tot stand gekomen zonder overleg met den m het Noorden bestaanden streekpatroons- bond, die met de arbeidersorganisaties tot dusver zelfstandig collectieve contracten aan ging. Deze contracten wijken op sommige punten af van het nieuwe landelijke con tract. Terwijl de arbeidersbonden nu eischen dat over de geheele linie het landelijke con tract zal worden aanvaard, wenschen de ge westelijke patroonsorganisaties op den ouden voet voort te gaan met het sluiten van streekcontracten. Uit werknemerskringen vestigt men er de aandacht op, dat thans feitelijk de arbeiders worden gespannen voor een strijd, welke be doelt de werkgevers in de groote landelijke organisaties tezamen te brengen en de kleinere patroonsbonden te doen verdwij nen. Deze zouden echter een zelfstandig be staan tot het uiterste willen verdedigen, van daar dat men niet gelooft dat alsnog een compromis zal worden verkregen. Naar wij verder vernemen, zijn bij het conflict ongeveer veertienhonderd bouw- patroons betrokken. John Buil: Zou ze niet te veel doctoren raadplegen? Er zijn van die kleine voorvalletjes in het dagelijksche leven, niets-en-niemandalletjcs. die toch even te denken geven, die toch even aanleiding mogen zijn voor een stukje in de krant. Want de krant is tegenwoordig een grimmig ding. lederen dag glijdt mèt de krant de heele wereld door de brievenbus op de gang mat, die „Welkom" zegt tegen de heele we reld. lederen dag glijden mitrailleurs en pant serauto's, slagschepen en forten, kreten van wanhoop en vertwijfeling, harde woorden en botsingen van sta§.l-op-staal en beginsel-op- beginsel, bloed en* bommen, vliegtuigen en regimenten door de gleuf in uw vredige voor deur uw kleine woning binnen op de mat, die ..Welkom" zegt. En mag er dan niet tusschen al dat ijzer harde. tusschen ai dat ratelen en donderen en kletteren en bliksemen en schreeuwen en weenen van de glijdende wereld een.cactus- in-bloei staan? Een cactus-in-bloei.dat zit zoo- gisteren kwam ik in een bevriende woning en in dc huiskamer stond op een tafeltje een groene aarden pot en in dien pot was een grillige cactus en aan dien cactus stond het karmijncr. rood van twaalf wonderlijke bloemen: spelin gen van de natuur het was of Onze Lieve Heer iets heel moois had geknipt uit het rood van een mooie lente-avond-lucht. Dat was alles. En de vrouwe dezer bevriende woning zei niets anders met een lieven glans in haar oogen en een soort glimlach-van-verteedering om den mond, dan: ..hoe vind je onze cactus- in-bloei? Is het niet prachtig? Drie jaar heeft-ie niet gebloeid en Piet zei: „doe dat leelijke groene ding toch weg. zoo'n dooie groene oude cactus is zoo triestig en zoo lee- lijk". maar ik heb hem niet weggedaan en ik heb hem drie jaar verzorgd en ineens waren er allemaal kleine rose puntjes aan de blaren en nu staat-ie te bloeien; daar heb ik drie jaar op gewacht, vind je hem niet prachtig? Onlangs bij een gesprek over den mensch en de wereld hoorde ik iemand zeggen: „wat wilt ge toch met uw wanhoop en uw vertwijfe ling aan het geiuk-op-aarde? Aardsch-gezien is de mensch nog zoo verschrikkelijk jong. Aardsch-gezien is de menschheid nog zoo on gevormd. zoo onwijs, zoo gering en zoo dicht bij-de-wilde-dieren: aardsch-gezien is er geen reden tot wanhopen aan de menschen. want in de geschiedenis van aarde en menschen zijn tienduizend jaren een seconde en zoudt. ge mogen verlangen dat in enkele seconden de mensch zijn dierlijkheid kon afwerpen om een evenbeeld Gods te worden?" Dat waren woorden, die indruk op mij maakten. En nu stond daar een kleine cactus-in-bloei in de kamer en er was een vrouw, die na drie jaar zorgen gelukkig was met 'n paar wonder lijk-grillige bloemen, die als kleine vlinders te ademen stonden tegen het stekelige diep groen. Is het dan sentimenteel, wanneer de mensch tusschen de vuurmonden en de forten en het dreunen van millioenen harde laarzen over de sidderende kleine aarde met blijde verwondering naar dat bloesemen en naar menschelijke vreugde om dat bloesemen kijkt? Is het dan belachelijk, wanneer hij bedenkt, dat tusschen de dreiging en den dood over de wereld, de bloei en het geluk-om-den-bloel den mensch komen bezighouden? Misschien is dit-te-zeggen wel zeer on- aardsch sentimenteel. Maar ik zeg dit alleen voor de menschen, die het bloeien begrijpen kunnen. En die zoo'n kleine cactus met won derlijke. vlinderachtige bloemen móói kunnen vinden. En die begrijpen kunnen, dat de mensch drie jaar wachten kan op wat bloe men. Aardsch en hemelschdie kunnen wel samenvloeien aan een kleine plant Mr. E. ELIAS. (Adv. Ingez. Med.) Overneming gemeentelijke electriciteitsbedrijven. Gemeenten mogen ook zelfstandig een regeling treffen. 's GRAVENHAGE, 26 Maart. Naar wij ver nemen heeft de Minister van Waterstaat, te vens namens den Minister van Binnenlandsche Zaken, den gemeentebesturen, die betrokken zijn bij een eventueele electriciteits-voorzie- ning door de Provincie, een brief doen toeko men, in aansluiting aan de ministerieele mis sive d.d. 18 Februari j.l., waarin richtlijnen waren aangegeven voor overneming der ge meentelijke electriciteits-bedrijven in Noord- Holland door het P. E. N. In den jongsten brief van den Minister van Waterstaat wordt gezegd, dat na overweging van hetgeen door de gemeentebesturen te berde is gebracht bij de bespreking op 24 Fe bruari j.l. gehouden in het kabinet van den Minister, de regeering van oordeel is, dat met handhaving van het beginsel van overgang van het gemeentelijk distributiebedrijf naar de Provincie, aan de gemeenten, voor welke de stroomovereenkomst met de Provincie eer lang een einde zal riemen, de keus kan gelaten worden, om, hetzij de regeling te aanvaarden, als neergelegd in het ministerieel schrijven van 18 Februari j.l., hetzij zelfstandig een re geling te treffen met. de Provincie, terzake van overneming van het distributiebedrijf door de Provincie, op het tijdstip van afloop van het leverings-con tract. Indien de gemeenten mochten besluiten, over te gaan tot. het tref fen van een zelfstandige regeling, zal niet op bemiddeling van de regeering gerekend mo gen worden, wat betreft het verkrijgen van een regeling, als bedoeld in het schrijven van 18 Februari j.l. De Minister heeft er op aangedrongen, spoe dig te mogen vernemen, welk standpunt de betrokken gemeenten te dezen opzichte in nemen. HET POSTVERVOER TUSSCHEN ENGELAND EN NEDERLAND. 's-GRAVENHAGE, 25 Maart. Met ingang van 28 Maart a.s. zullen de Engelsche pos terijen ertoe overgaan de voor Nederland be stemde poststukken zonder heffing van lucht recht te verzenden. Bovendien heeft het Ge neral Post Office besloten een deel van het postvervoer van Engeland naar Nederland aan de K.L.M. toe te wijzen. Ingevolge debe beslissing zal de Engelsche post tot en met 9 April a.s. voor zoover zij ter verzending gereed ligt, met het K.L.M.-toe- stel, dat om 8.50 uur des morgens uit Londen vertrekt, naar Nederland worden vervoerd. Na 5 April, dus met ingang van den Engelschen zomertijd, zal het vervoer geschieden met den K.L.M.-dierst van 8.45 uur des morgens uit Londen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5