ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. 1029\ m.46/ 7 A T F. R-P A G 26- M AART 1938 HAARLEM'S DAGE LAD S Derde antwoord op onze vraag: (H/oldoetUiitmvtiieuti{d^ !e „man, die het licht maakt"zegt:- IN de Zuidpolderstraat staat een huis in de rij Gewoon als alle andere huizen. En achter dat huis staat een schuur. Die is precies als andere schuren. Er in is een rommelhoek; op een plank aan den wand liggen een paar schroevendraaier- tjes, een grove zaag, een hamer, een ver roeste driehoek, en staan een paar potjes met verf. Zooals in alle rommelhoeken. Maar hier werd een vliegtuig gebouwd. En dat is niet met alle vliegtuigen het geval! Het is weliswaar geen vliegtuig, waar u in kunt stappen om naar Londen of Parijs te vliegen, het is een toestel' in speelgoedfor maat. maar het is zoo tot in de finesses ge trouw als zijn grootere broers geconstrueerd dat men zich wanneer men de omgeving even weg denkt op Schiphol zou kunnen wanen. De propellers kunnen gedreven door echte motoren even majestueus draaien als die van de heusche K.L.M. vo gels in de blauwe lucht, op het dashboard in de bestuurdersruimte zijn alle instrumenten weergegeven en de stoeltjes staan gereed voor de piloten, in de passagierscabine noo- den de zitplaatsen ons, de raampjes met glas er in geven uitzicht, overal branden lichtjes, de antenne is gespannen om de weerberich ten op te vangen, het roer is gereed om de slanke vleugels richting te geven in het luchtruim, en het trapje staat voor de pas- sagierscabine-deur om nog een laatste fan tasierijke passagier de gelegenheid te geven in te stijgen voor een tochtje in het land van de verbeelding. We zien tegenwoordig veel vliegmachines; menigeen kan zoo'n toestel bouwen uit een bouwdoos, kant en klaar geleverd door de speelgoedfabrikanten, die prachtige mo dern geoutilleerde werkplaatsen hebben. Maar dit toestel is uit wonderlijke ingre diënten ontstaan: wat afval van den sloo- per. eenige plankjes hout, die bestemd wa ren om in de kachel winterwarmte op te wek ken. en zink van een dakgoot! „Van de dakgoot van mijn buurman" ver telt electricien Godvliet lachend. Hij is de „vliegtuigconstructeur-in-zijn-vrijen-tijd" en klapt uit de school over zijn geestesproduct. „Het ding mocht natuurlijk geen geld kosten, dan zou de aardigheid er af zijn. Het is een zuiver product van liefhebberij", zegt „de man die het licht maakt". Onder deze betiteling is de functionaris, die officieel electricien heet, bij de meesten beter bekend. Als de stoppen bij ons thuis doorslaan, of •het stopcontact het niet meer doet, of er er gens een schier onvindbaar mankementje in de electriciteitsleiding of in één van de knop pen is en we letterlijk in het duister zitten brengt „de man die het licht maakt" uit komst. Met een paar handgrepen zitten er weer nieuwe stoppen in het bord, of wordt een ander euvel opgespoord en verholpen. Kort nadat de „man van de electriciteit" in het duister is verschenen pleegt hij meestal weer met een korten beleefden afscheidsgroet te verdwijnen, als hij ons huis in licht heeft gezet. Wanneer de huisdeur achter hem dicht valt is zijn geschiedenis voor ons uitgeschre ven. Hij is „de man. die het licht maakt" en voor de rest kennen we hem niet Maar voor velen begint met het einde van de werktaak nog een belangrijk hoofdstuk in het leven. Het hoofdstuk, waarboven ge schreven staat „Wat doet u in uw vrijen tijd". Een hoofdstuk, waarover wij hier schrijven en waarin ook de electricien voorkomt. „De propellers van het toestel zijn uit de spaken van het wiel van een bakkerswagen gemaakt", zoo vertelt electricien Godvliet over zijn vliegmachine. Ik heb ze met de grove handzaag uitgezaagd en daarna net zoolang gevijld tot de slag er in kwam. Schroomt U niet ons eens te schrijven, wanneer U Uw vrijen tijd o-p merkivaardige wijze be steedt. Of wanneer U van anderen iveet dat zij het doen. Het is immers geen ijdelheid daarvoor uit te komen! Wij ontvingen reeds verscheidene brieven, waarin ons over vrije-tijd-bezigheden verteld wordt. Doch hoe meer hoe liever! Een overzicht van het geheel geeft ons den juisten leidraad. „De vleugels zijn aan den onderkant van hout en daaroverheen is zink van de dakgoot van mijn buurman getrokken. Van zink zijn ook de stoeltjes voor de piloten en de passa giers. gevijld en met de hand gevormd. Het dashboard is van zink, de handles, voor elke van de drie motoren zijn er drie. zijn net zoolang met hamer en vijl bewerkt tot ze den waarheidsgetrouwen vorm hadden. De romp is ook deels van zink". Ook mevrouw Godvliet is er nog aan te pas moeten komen. Want voor het maken van de wielen van het toestel, die heel écht aandoen werd een stuk van de gummi-gasslang van het fornuis gerequireerd! „Ik heb het heele ding zonder bankschroef gemaakt. De raampjes van de cabine zijn uit koperdraad geslagen, dat ik over had. De pijpjes bij de motoren heb ik van bladkoper gemaakt, om een spijker heen rond gebogen. De cylinders zijn uit zink geveild. Net echt vindt u niet?" „Ik bouwde een vliegmachine van 't zink van buur- man's dakgoot en wat hout Inderdaad, het is een bewonderenswaardig product van huisvlijt dit vliegtuig. En er is ook nog een miniatuurvliegveld om heen aan gelegd, met een afrastering en met terrein lampen! Ook de schilderkwast hanteerde Godvliet zelf. en tot in de finesses, de re- gistratieletters op de vleugels en de romp en de ragfijne cijfertjes op het dashboard is het toestel uiterlijk verzorgd. De vliegtuigwerk plaats in den rommelhoek van de schuur is met recht een één-mansfabriek. ,Hoe komt u er zoo bij zoo'n moeilijk inge wikkeld werk in uw vrijen tijd te doen?" „Het geeft voldoening. Een vliegtuig boeit me altijd heel sterk als het over mijn huis vliegt. Ik heb altijd veel voor het vliegwezen gevoeld. Vroeger deed ik veel houtsnijwerk". Godvliet toont een theetafel en een wand decoratie die hij vervaardigd heeft. „Vóór deze machine de „Ibis" maakte ik er één van massief hout. Dit keer moest 't mooier worden". De drang om aan de dingen, waarvoor men zich in zijn vrijen tijd interesseert, vorm te geven bestaat dus en ontwikkelt zich. „Het is wel jammer van het vrije-tijd werk dat je niet veel ziet, van wat anderen doen. Daardoor zou je immers nieuwe ideeën kun nen opdoen". Het is ook aan deze behoefte dat wij in deze rubriek willen tegemoet komen. Mis schien geven deze reportages nog den stoot voor een huisvlijttentoonstelling, een punt dat we ook op het verlanglijstje van electri cien Godvliet vinden. „Als ik iets maken ga zie ik het in mijn geest al klaar voor me. Ik weet dat het aar dig wordt en dat geeft me de voldoening. Over deze vliegmachine heb ik ongeveer 1 Jaar, in mijn vrijen tijd gedaan". .Hier is het boek, dat ik steeds raadpleeg de" zegt Godvliet. „Alles O.K. draaien" van Viruly". En onder dat boek ligt een ander boek. „Wat maakt u van uw leven?" van Dr. Van Schelven. Het vliegtuig geeft een stil antwoord op deze vraag. Dat een electricien licht kan maken in onze huiskamers wisten wij. Dat hij ook licht kan laten schijnen in zijn eigen leven weten we nu.... v. H. Arbeidsvreugde en gezinstaak in het leven der gehuwde vrouw. Lezing door mevrouw Dra. G. C. M. BrugmausKan. Voor de afd. Haarlem van de Ner. Ver. voor Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsburgerschap sprak gisteravond mevr. Dra. G. C. M. Brug- mans-Kan uit Amsterdam in rest. Lido over: „Arbeidsvreugde en gezinstaak in het leven der gehuwde vrouw". Spreekster begon met erop te wijzen dat het bekende wetsontwerp van minister Romrne eenigszins op den achtergrond dreigt te ra ken door de schokkende gebeurtenissen die den laatsten tijd de wereld in beroering zetten. De wet-Romme is juist gericht tegen die vrouwen, die wel in haar arbeid vreugde kun nen scheppen. Op iedere honderd arbeiders werken er 75 mannen en 25 vrouwen, bovendien is het aan tal vrouwen dat in getrouwden staat leeft den laatsten lialven eeuw belangrijk toegenomen. Er is dus geen sprake van arbeidsverdrmging van den man door de vrouw Het aantal werkende gehuwde vrouwen is zeer gering en zij worden voornamelijk ge dreven door financieelen nood. Ongeveer 12.000 vrouwen zouden door de wet-Romme worden getroffen. Vrouwen wier mannen minder dan f 25 per week verdienen vallen niet onder dit wets ontwerp. Hiertegen wordt echter bezwaar ge maakt daar deze categorie vrouwen juist in het huisgezin noodig zijn. Er zou meer aanleiding zijn, indien men ideëele beweegredenen nastreeft om de fa brieksarbeid voor vrouwen en meisjes af te schaffen. Een eeuw geleden was het huishouden veel gecompliceerder en gaf het veel meer voldoe ning dan thans. Het ergste verzet tegen de vrouwenarbeid is niet gekomen tegen het werken van de ar beidersvrouwen maar tegen 't werken van vrouwen, die de hoogere betrekkingen ver overden. Om de plichten van het sociale moederschap goed na te komen heeft de vrouw ook buiten haar huisgezin behoefte aan geestelijke ont wikkeling. De animositeit tegen het type vrouwen dat meer algemeen mensehelijk dan moederlijk voelt is in den loop der jaren niet afgenomen. Wel is gelukkig het begrip „blauwkous" een overwonnen standpunt. Iedere soort van arbeid brengt voor de vrouwen moeilijke problemen met zich mede en voor de gehuwde vrouw in het bijzonder. Weeldezucht is voor de gehuwde vrouw nooit doorslaggevend om uit werken te gaan. Een behoorlijke vakopleiding voor de meisjes is noodzakelijk waarbij men rekening moet hou den met de zware eischen die het moderne leven stelt. De gemeenschap kan en mag de vrouw niet beletten haar gaven te ontplooien, aldus besloot spreekster. Oud-bankdirecteur gearresteerd. Verdacht van verduistering. DELFT. 25 Maart. In zijn woning te Was senaar is door de Delftsche politie gearresteerd de oud-bankdirecteur van K„ die er van ver dacht wordt, zich tijdens zijn directeur schap van het bijkantoor van de Incassobank te Delft, ongeveer f 13.000 wederrechtelijk te hebben toegeëigend. Van K. wordt morgen ter beschikking ge steld van de Justitie te 's-Gravenhage. Yoma Sasburg iu den Stads schouwburg. Yoma Sasburg in een geestige dansfiguur. Zaterdagavond, 2 April, geeft Yoma Sas burg een dansavond in den Stadsschouwburg alhier. Zij is in Haarlem geen onbekende en door haar optreden verleden jaar nog in goede herinnering. Dit seizoen is zij met veel succes in ver schillende steden van ons land opgetreden. Zij heeft nu een nieuw programma uitgewerkt, geheel op muziek van Heinz Tobi, waarvan haar geboortestad Haarlem natuurlijk de pri meur krijgt.. Onze stadgenoote Ans Bouter zal haar be geleiden en bovendien enkele soli ten beste geven. JAAR VERGADERING VAN DEN N ATI ON ALEN VROUWENBOND. Donderdag 7 April zullen des namiddags om 5.15 uur de deelneemsters aan de jaarverga dering van den Nationalen Vrouwenraad van Nederland officieel ten Stadhuize worden ontvangen. PHILIPS ZENDER A AN 20 K.W. VOOR DE BELGISCHE P. T. T. Naar wij vernemen heeft de Belgische P.T.T. aan de Philipsfabrieken opdracht gegeven tot levering van een 20 K.W. telegrafiezender. Deze zender, welke bestemd is voor het Europeesch telegramverkeer, zal werken op de lange golf (2727 M.—4615 M>. en geïnstalleerd worden in het centrale radio zendstation te Ruysselede (België) DE ZAAK HANSEN. Mr. Boon verdediger. '-GRAVENHAGE, 25 Maart. Het oud- Tweede Kamerlid, mr. G. A, Boon, zal de ver dediging van den journalist Hansen voeren, wiens zaak op 5 April a.s. voor de Haagsche Rechtbank zal dienen. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARING- INSTITUUT. 's-GRAVENHAGE. 25 Maart. Koersen voor stortingen op 26 Maart 1938 tegen ver plichtingen luidende in: Reichsmarken f 72.52. Lires f 9 39. Peseta's f 10.50. Turksche ponden f 1.44. Bim heeft een idee. door Elsa Kaiser. IK denk er niet aan mijn jeugd nog langer op te offeren voor zoo'n niets nut, voor zoo'n domoor, die nooit iets weet en nooit iets kent, nooit een idee heeft"De kleine gracieuse Lucienne van Zomeren moest wel zwijgen bij gebrek aan adem. Bim, hij heette eigenlijk Jacques, maar Lucienne noemde hem Bim. Bim zat tegen over haar op een stoel en keek ongelukkig. Zijn groote handen lagen op zijn knieën en zijn enorme voeten stonden als blokken op den grond. Bim woog twee honderd twintig pond en was bijna twee meter lang, het scheelde maar enkele centimeters. Kolossale Bim zat daar op zijn stoel, die doorboog on der den Kist en keek ongelukkig. Eindelijk zeide hij Lu, wees niet onredelijk, wil je er niet over nadenken, ik doe mijn best Lucienne lachte minachtend maar in haar mooie oogen was iets tragisch. „Neen, ik heb er nu genoeg van! Het is uit, hoor je, uit, en ga nu maar gauw weg Gehoorzaam stond de kolossale Bim op. keek nog eenmaal naar het kleine gracieuse figuur tje dat midden in de kamer stond, en verliet toen het huis. Toen de deur achter hem dicht gevallen was, barstte Lucienne in tranen uit. „Bim, goeie Bim," snikte zij, „ik moest dat wel doen!" Intusschen liep Jacques moedeloos op straat. Hoe kon zulk een klein teer vrouwtje, zoo wreed zijn? Plotseling stond hij tegen over zijn vriend Frank. Frank was de neef van den zwager van een kok, die ergens in een Parijsch hotel werkte. En deze vage familiere latie was voor Frank aanleiding geweest hier in het bescheiden Belgische grensplaatsje. een echte Parijsche bakkerij te beginnen. „Hoe gaat het?" informeerde Frank. „Dank je" antwoordde Bim, „het gaat mij financieel en moreel slecht en hoe gaan de zaken bij jou?" „Dank je. miserabel. Heb jij soms een idee, hoe ik de zaak weer op de been krijg? Ik geef vijftig procent voor een goede tip". „Tja. vijftig procent van niks is nog niks, maar vijftig procent van een zaak die gaat kan een aardig sommetje worden. En daar is een idee voor noodig? Wacht eens, laat mij denken". Bim keek naar de lucht, keek naai den grond en toen naar zijn vriend, zijn ge- lieele groote gezicht straalde. „Ik heb het!" Hij richtte zich hoog op, liet den ander zijn handen zien, sloeg op zijn borst en vroeg. „Zou er geen prachtig werkman in mij ste ken?" „Nou als men jou voor een kar spande, zou geen paard tegen je op kunnen concurreeren." „En Frank, zou je denken dat mijn persoon succes bij de vrouwen zou hebben, natuurlijk onder bepaalde omstandigheden? Mijn vraag hangt samen met het op pooten helpen van jou zaak, dus kom op. wat denk je?" Frank boog het hoofd terzijde, bekeek den ander van top tot teen en zeide bedachtzaam. „Ik zie het verband niet, maar enfin, als jij je behoorlijk liet scheren, nou dan geloof ik wel dat je succes zoudt hebben .Prachtig, dan zijn we klaar. Luister naar mijn idee. Jij gaat dadelijk een speciale ver lovingstaart maken. Daar je vakman bent zul je wel weten hoe je dat moet aanpakken. In elke taart bak je een papiertje met een num mer er op. Wij beginnen een loterij. Vandaag over veertien dagen is de eerste trekking. Er is maar een nummer, dat wint...." „Loop niet zoo hard van stapel, wacht eens even laten we nu zeggen dat het gaat. wat is dan de prijs?" „Ik" zei Bim glunder. „Ik ben de prijs, snap je het niet? Goed. dan zal ik het je uitleggen. Wint een man mij. dan ben ik levenslang zijn knecht, zonder dat hij mij behoeft te beta len. Wint een vrouw, mij, nu dan bied ik haar mijn hart en hand. De prijs is van morgen af in jouw étalage te zien. Nu wat zeg je ervan?" Frank wreef zich in de handen. „Komt in or de, komt in orde", lachte hij schelmsch en klopte Bim op den schouder. „Dan gaan we dadelijk aan het werk". Het avondblad bracht een advertentie waarin alles omtrent deze zonderlinge lo terij bekend werd gemaakt, hetgeen tenge volge had, dat Frank een uitnoodiging van den burgemeester ontving om eens bij het hoofd der politie te komen praten. Frank ging dadelijk op weg en na een half uur praten liet Frank lachend het burgemeestershuis met de permissie voor de loterij in den zak. Thuis gekomen vond hij persfotografen en speciale correspondenten van alle mogelijke couranten in zijn winkel. De geheele schaar journalisten was in zijn winkel verzameld en zijn vrouw had handen vol werk om de heeren te bedienen. De omzet ging dezen avond reeds met sprongen naar boven. Intusschen interviewden de heeren Bim en maakten zijn portret. Deze gegevens werden naar alle windstreken verspreid. Den volgenden dag stroomde het nieuws gierigen naar het piaatsje. Iedereen wilde Bim zien en het geheele dorp verdiende aan Bim's idee. Frank niet het minste. Er kwam zelfs een bestelling binnen van een dame die maar even tweehonderd taarten wilde hebben. Toen de dag der trekking was aangebroken, bleek, dat een onafzienbare menigte op de marktweide verzameld was. Op den achtergrond, naast den grooten trommel met nummers, zat Bim. de prijs! Hij was een beetje bleek, maar overigens hield hij zich kranig. Onder ademlooze stilte begon de trekking. De trommel draaide enkele minuten, toen stond hij stil. De burgemeester belastte zich persoonlijk met de trekking. Hij hield een pa pier in de hoogte en riep luid verstaanbaar door de megaphoon: „Nummer honderd en twintig!" Even was het stil en toen riep een hooge meisjesstem. „Honderd twintig, hier!" Een sierlijk meisje met blonde haren en groote blauwe oogen. drong naar voren, zwaaiend met een papiertje. „Hier, ik heb honderd twintig. Alstublieft". Bim was een gentleman, hij moest zijn belofte houden. Met flinke stap pen ging hij naar het gracieuse meisje toe. drukte haar onder het luide gejubel der ver zamelde menigte een kus op de roode lippen en veriiet gearmd met haar de marktweide. Ja, maar vertel nu eens. begon de burge meestersvrouw, toen zij samen met haar man de marktweide verliet, „hoe zit dat nu met die loterij?" De burgemeester lachte. „Kijk", zeide hij. „Die twee zijn jarenlang verloofd; om te trouwen hadden zij geen geld. Frank Win kels kon niet meer aan zijn verplichtingen voldoen, toen de kerel met zijn plan bij mij aankwam was het toch niet meer dan billijk om hen alle drie een beetje te helpen en ons dorp is er niet slecht bij gevaren, wel?" „Ja. goed. maar hoe ging dat dan met die nummers, dat was dan toch niet heelemaal in de haak?" „Welja, heel eenvoudig, er was maar één taart met een nummer. Zij begrepen in den winkel natuurlijk dat het meisje ook zou ko men en die kreeg toen de taart met het num mer erin. En in den trommel waren enkel pa piertjes met het nummer honderd en twintig'" iNadruk verboden. Auteursrecht voorbehou den N.V. de „HOUTWERF" KAMPERSINGEL-20-24 Tel. 11932 (2 LIJNEN) (Adv. Ingez. Mea.) „GELOOF EN WETENSCHAP". Fïlmvertooning van Mr. A. Hustinx. Gisteravond waren de leden van de Ver- eeniging „Geloof en Wetenschap" bijeen in de zaal van den Stadsschouwburg. Er werden films vertoond van Mr. A. Hustinx. De bege leiding werd gevormd door gramofoonmuziek. Mr. Hustinx verscheen eerst nog even ten tooneele om een woordje te spreken. Hij schetste de geschiedenis van het door Hol landers gestichte Kaapstad en zeide dat het de bedoeling van zijn film was het gewone dagelijksche leven van Zuid-Afrika te toonen. Eerst zagen we de aankomst in Kaapstad. Op den achtergrond de majestueuze Tafel berg. We zagen het stadsleven, de Zoeloes die de wagens door de stad trekken. We brachten een bezoek aan een slangentuin, waar de op passer Johannes zijn kunsten toonde. In Johannesburg, de stad die als een padde stoel uit den grond verrees en in 50 jaar groot werd. drongen we tot in de goudmijnen door zagen de verschillende neger types die in de mijn werken, en constateerden, zooals in de tekst terecht op werd gemerkt dat het niet alles goud is wat in een goudmijn blinkt. De diamantvelden van Kimberley. het Kru- ger wildreservaat in de bosschen der Sabi en Olifantsrivier, de tempelruines van Zinbabroe en de Victoria watervallen behooren tot de merkwaardigheden van Afrika. De film. die vertoond werd, is het resultaat van een 30.000 K.M. lange reis, die door den joumalist-filmer Mr. Hustinx ondernomen werd. Het filmwerk was zeer interessant. En de aanwezigen zullen ongetwijfeld een leerzamen avond hebben doorgebracht. GROOT NED. VOLKSTOONEEL. Zondag geeft het Groot Ned. Volkstooneel een populaire voorstelling van de allesovertref- fende lachschlager „Henkie wil wel". Het groote successtuk van wijlen onzen onvergete- lijken Nap de la Mar. De opvoering vindt plaats in de groote zaal van het Gem. "Concertgebouw. K ARS0TE tast de oor zaak van griep of ver koudheid aan door ver nietiging der bacteriën (Adv. Ingez Med.) 1 mMt. EENVOUDIGE SPORTIEVE JURK. Dit sportieve japonnetje, dat echter zeer af- kleedend is, kan vervaardigd worden van twee verschillende materialen. Het rokgedeelte is met een paar knoopen op de blouse geknoopt. Geplooide rokken zijn op het oogenblik zeer modem. Ook deze rok is voorzien van een viertal plooien, die tot kniehoogte dichtge- stikt zijn. Ook de kraag is vastgeknoopt op de japon. De halve mouwtjes zijn wijd en poffend. Benoodigd materiaal: 2.25 meter van 130 centimeter breedte en 2 meter van 70 centi meter breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 46: bo venwijdte: 107 centimeter; taillewijdte: 90 centimeter; heupwijdte 120 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van Haarlems Dagblad. Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9