VICTOR HUGO De afd. Haarlem van den A.N.T.B. herdacht haar gouden jubileum ISTOOMEN VERVEN ■OTTGERING De clou van 1938 Forluna In kisljes van 50en25s!uks Druk bezochte receptie en geslaagde feestavond. Het nieuwe merk: TI A SN DX'G 2S M AART 1938 HAAREEM'S DAGEEAD II Het bestuur van de afdeeling; Haarlem van den A. N. T. B. in de bloemetjes tijdens de receptie die Zaterdagmiddag ter herdenking van het 50-jarig bestaan in Restaurant Brinkmann werd gehouden. Wethouder M. A. Reinalda complimen teert namens het gemeentebestuur. Aanbieding van een Afdeelingsvlag. Op buitengewoon geslaagde wijze heeft de afdeeling Haarlem van den Algemeen Nederlandschen Typogra fenbond Zaterdag haar 50-jarig bestaan herdacht. In den namiddag recipieerde het be stuur in Rest. Brinkmann waar vele sprekers het woord voerden terwijl des avonds in het Gemeentelijk Con certgebouw een feestavond plaats had waarbij de afdeelingsvlag plechtig werd aangeboden. De Receptie. Op de receptie werd allereerst het woord gevoerd door den voorzitter der afd. Haarlem den heer W. Sterk Jzn., die in breede lijnen de historische ontwikkeling van de afdeeling naging. Op 1 April 1888 was de oprichting der Haar lemsche afdeeling van den A. N. T. B. een feit. Eenige figuren die in den groei der afdee ling een belangrijk aandeel hebben gehad o.a. de heeren Groot, Tork, Groenendaal, Keer- wolf, v. d. Berg en Krijnders werden door spr. uitvoerig besproken. De bedrijfsrechtspraak werkte in het begin stroef. De meeningen botsten vaak tegen el kaar, maar geleidelijk is bij werkgevers en werknemers een begrijpen en waardeeren van elkanders meeningen gegroeid. Velen hebben medegebouwd aan wat wij de bedrijfsgemeenschap noemen. Dat bouwen is echter lang niet altijd even vlot gegaan. Ook de leekenrechtspraak is een belangrijke scha kel geworden in onze bedrijfsgemeenschap. Te Haarlem is de vakopleiding met kracht ter hand genomen en al zeer spoedig ontstond behoorlijk cursorisch onderwijs. Ook de Alnety bo mag genoemd worden. De ordeningsgedachte wint steeds meer veld wat blijkt uit de nieuwe C. A. O. voor de typografie en 't rasterdiepdrukbedrijf en voor 't boekbindersbedrijf, die thans nu de oude overeenkomsten afloopen, de aandacht der werknemers- en werkgeversorganisaties bezig houdt. Met een krachtige oproep om den A. N. T: B. te steunen besloot de heer Sterk zijn rede. Namens het gemeentebestuur waren de wethouders M. A. Reinalda en E. v. d. Wall aanwezig. Wethouder Reinalda zei dat het voor de overheid een genoegen was hier te genwoordig te zijn, niet alleen omdat de ty pografen een van de oudste vakvereenigingen zijn, maar ook omdat zij bijzonder hebben bij gedragen tot den uitbouw van het bedrijf en de organisatie van het bedrijfsleven zelf ter hand hebben genomen. Zij zijn voorts de eerste geweest die C. A. O. ingevoerd heb ben. Juist in dezen tijd nu regeering en par lement zich hiermede zoo bezig houden mag dat nog wel eens naar voren gebracht wor den. Spr. besloot met namens 't gemeente bestuur zijn hartelijke gelukwenschen aan te bieden. De algemeen voorzitter van den A. N. T. B. de heer B. Ponstein vond het geen wonder dat de Haarlemsche typografen altijd een van de beste afdeelingen hebben gevormd, hebben zij niet altijd gewerkt in de schaduw van Lau rens Jansz. Coster? Spr. overhandigde een voorzittershamer. De heer A. Mars complimenteerde het be stuur namens den Haarlemschen Bestuur- dersbond en alle andere Haarlemsche vak organisaties. Voorzitter Sterk werd goed bedacht want ook de heer Mars bood een voorzittershamer aan. Gelukwenschen werden voorts aangeboden door den heer Th. Ruygrok, voorzitter van de Werkgeversorganisatie in het boekdruk ke rsbedrijf Nog voerde het woord de heer S. P. Doek namens de federatie van de S. D. A. P. De afdeelingen Amsterdam, Den Haag, de Zaanstreek en de Alnetybo hadden vertegen woordigers gestuurd. Namens de jubileumcommissie werd door den heer M. H. Gregoire een buitengewoon fraai album aangeboden, waarin vermeld de deelnemers aan het jubileumfonds, die aan de afdeeling een vlag zouden schenken, die des avonds plechtig zou worden aangeboden. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Mej. G. Honing kwam, namens de meisjes leden van de afdeeling Haarlem, den bond complimenteeren. Zij wees er op dat de posi tie der vrouw in den typografenbond gelijk waardig is aan die van den man en zij sprak de verwachting uit, dat de organisatie er naar zal streven, deze positie onaangetast te doen voortduren. De feestavond. Voorzitter Sterk opende de feestavond die voor een geheel gevulde Concertzaal werd ge houden, waarna het variété Bouwmeester de aandacht van de toeschouwers opeischte.. Er was Voor een bijzonder aantrekkelijk pro gramma zorg gedragen en zoowel de confe rencier John Rovo als de Rettchini's, de Reth- lems en de muzikale clown Fantasio hadden veel succes De vlag wordt aangeboden. Even voor de pauze ging het doek omhoog voor de plechtige aanbieding van de afdeelingsvlag. Een prachtig décor was hiervoor ontworpen met een standbeeld van Lourens Jansz. Coster en een groote plaquette van den vroe- geren bondsvoorzitter v. d. Wal. Eenige meisjes in het wit gekleed stonden achter groote kartonnen schilden opgesteld die het opschrift A. N. T. B. 50 droegen. Boven alles toonde echter de fraaie afdee lingsvlag die ontworpen is door Huib de Ru en vervaardigd op het atelier van de Ru en Schrier een sieraad voor de afdeeling is ge worden. Door den heer M. H. Grégoire werd op sug gestieve wijze een vlaghymne voorgedragen waarna de heer van den Berg voorzitter van de vlagcommissie de vlag met eenige toepas selijke woorden overhandigde. De heer Sterk dankte tenslotte voor het fraaie geschenk. Algemeen voorzitter B. Ponstein sprak ver volgens de feestrede uit. Vijftig jaar is in een menschenleeftijd een langen tijd, maar in het wereldgebeuren slechts zeer kort. Toch is ex- alle reden om bij dit jubileum even stil te staan. De afd. Haarlem behoort tot de goede en sterke afdeelingen van den Bond. Het Tijdens den feestavond dien de jubilereendc Haarlemsche afdeeling van den A. N. T. B. hield, werd het bestuur op plechtige wijze een fraaie afdeelingsvlag aangeboden. allereerste doel was simpel: verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Nu wij weer staan voor de afsluiting van twee nieuwe collectie ve overeenkomsten mag met gerechtvaardig de voldoening woi-den gezegd: we hebben wat bereikt. De Nederlandsche boekbewerkers be hoorden vroeger tot de slechtst betaalde ar beiders in het land. Volgens een bepaald plan werd naar betere arbeidsvoorwaarden gestreefd langs den weg der C. A. O., waarvan de eex-ste in 1914 tot stand kwam. Langzamerhand is langs dien weg opgebouwd het leerlingwezen, de Alne tybo en het pensioenfonds. De Typografenbond is niet alleen meer een ideaal van de mannen maar is gegroeid tot 'n stuk familie-leven. A. N. T. B. Aan Nieuwe Toekomst Bou wend dat zij onze leuze aldus besloot spreker. Na het variété-programma was er nog bal onder leiding van den heer Kwekkeboom, waarmede deze zoo wel geslaagde herdenking werd besloten. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARING- INSTITUUT. 's GRAVENHAGE, 26 Maart. Koersen voor stortingen op 28 Maart 1938 tegen verplichtin gen luidende in Reichsmarken f 72.56, Lires f 9.39. Peseta's f 10.50 en Turksche ponden f 1.44. Teraardebestelling P. Kalbfleisch. In ons vorig nummer deelden we reeds een en ander mede over de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer P. Kalo- fleisch. oud-referendaris en oud-chef van de afdeeling Onderwijs en Verkiezingen ten Stadhuize. Onder de aanwezigen werden nog opgemerkt de heeren A. C. A. baron Van Dedem en Mr Prinsen Geerligs, bestuursleden der Schoolver- eeniging Aerdenhout-Bentveld; dr. C. Spoel- der, rector van het Gymnasium; Mr. A. Bruch en W. F. Beeremans namens het bestuur van de A-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje": het ï-aadslid M. de Braai; de oud- afdeelingschefs ten Stadhuize H. A. van Abs en C. B. M. Segaar; J. P. Boerkoel, oud-direc teur der Gemeentereiniging: E. G. Wen tink, penningmeester van de A. R. Statencentrale; P. J. Bruggemans, oud-kastelein van het Prin senhof en verder vele kei-kei-aadsleden der Ger. Kerk. Toen de kist, die slechts door een palmtak gedekt was, in de groeve was neergelaten, trad Ds. A. M. Boeijin'ga, predikant bij de Ger. Kei-k, als spreker naar voren. „Wij hebben het stoffelijk ovei-schot van den heer Kalbfleisch uit zijn huis uitgedragen en naar deze be graafplaats gebracht. Welk een verschil, deze twee plekken. In huis was veel aandacht voor den man en vader en hier aan zijn graf wordt de aandacht gevestigd op het maat schappelijk leven van den ontslapene. In de maatschappij heeft hij een tamelijk hooge sport op de ladder bereikt, dank zij God, Die hem een goed verstand en wil geschonken heeft. Dit verstand heeft hij goed gebruikt en met zijn wil heeft hij vele moeilijkheden over wonnen, vooral in zijn jeugd. Maar hij liet zich op het bereikte niet voorstaan, omdat hij wist. dat hij alles aan Gods gunst te danken heeft gehad. Met de hem gegeven talenten heeft hij echter gewoekerd. De laatste levensjaren bracht hij in rust door en nu is ook zijn leven afgeloopen. Hij was echter niet iemand, die alleen maar het aardsche leven kent en slechts een eigen zondige ziel overhoudt. Sterven zonder God beteekent zonder hoop. De heer Kalbfleisch is heengegaan in de zekerheid des geloofs. Hij kreeg nu zijn laatste promotie, want hij is bevorderd tot heerlijkheid". Ds. Boeijinga eixxdigde zijn rede met het lezen van de twaalf artikelen des Geloofs. De heer A. van der Plas, oud-raadslid van Zandvoort, herinnerde aan een meer dan veertigjarige vriendschap tusschen hem en den heer Kalbfleisch. „De familie zal hem zeer missen, want zij heeft veel aaxx hem te dan ken. Ik hoop dat zij nooit zal vergeten, wat hij voor haar is geweest. Maar ook wij, zijn vrien den, zullen hem missen. Zijn vriendschap en zijn trouw waren groot, zooals we van hem konden en mochten veiwachten: hij was trouw tot in de kleinste bijzonderheden en hij had een hart van goud. O, het is geen kunst om vriendschap te geven in tijden van voorspoed en blijdschap, maar wel in tijden van smart en droefheid. En dit laatste heeft hij in ruime mate gedaan. Alleen de dood heeft de vriend schapsbanden doorgensneden". De heer Van der Plas richtte tenslotte diepgevoelde woor den van troost tot de nabestaanden. Een nicht van den overledene, Mevrouw Plassaard, bracht een laatsten groet van de Zeeuwsche familie en vrienden. De zoon van den overledene sprak namens de familie een treffend dankwoord, waarbij hij zijn vader eerde voor alles wat deze voor den huiselijken kring is geweest. Het was een indrukwekkende plechtigheid. STOPPEN PERSEN TEL. 1561 (Adv. lngez. Mea.) NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN Zondagmorgen en 's middags werd in het Sportfondsenbad te Haarlem de gelegenheid opengesteld tot het afleggen der eischen voor de Bondsdiploma's. De examencommissie» be stond uit de dames: C. E. Schmidt-Müsler, A. Perry-Meijer en A. E. Evers en de heeren A. J. Meijerink en R. J. Rohlfs. Candidaten waren leden van de Amsterdam- sche Reddingsbrigade. De uitslag was dat mej. C. E. Buis, mej. L. van der Parre, mej. M. J. ter Wal en de heeren E. Series, J. W. Wiedman en J. Th. C. Willem- se slaagden vqpr het theoretisch en technisch deel diploma A. De heer D. Snoek, ook van Amsterdam, was reeds geslaagd voor het tech nisch examen diploma B van den Bond en slaagde nu ook voor het theoretisch deel. Mevrouw Schmidt—Müsler reikte aan het slot de behaalde diploma's uit. Li de laatste dagen der vorige week sprak' de heer A. J. Meijerink het eerst op verzoek van de Katwijksche Brigade over het actueele onderwerp: „Wat gebeurt er en hoe moet men handelen als een auto te water rijdt?" Met groote aandacht werd de voordracht gevolgd. Den volgenden avond sprak hij op verzoek van het Groene Kruis te Woubrugge over het nut van zwemmen en de waarde van het zwemmend redden; ook werd nog gesproken over hulp aan slachtoffers van auto's te water. Dokter Loth verklaarde zich bereid een medi- schen cursus te leiden voor de brigade, die op dien avond werd opgericht. Woubrugge sluit zich bij den bond aan. Tenslotte werd een voordracht gehouden te Utrecht op verzoek van de R.K. Handelsreizi- gersvereeniging „Sint Maarten". Daar de le den dier vereeniging winter en zomer meest per auto ons waterrijke land doorkruisen, was verzocht te spreken over; Het redden van drenkelingen uit auto's". Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De uitkeeringen zijn bijlevenslange ongeschiktheid f 2000; overlijden 400; verlies van een hand, voet of oog ƒ200; beide leden van een duim ƒ100; één lid van een duim f50; alle leden van een wijsvinger ƒ60, één of twee leden van een wijsvingei f 25; alle leden van een anderen vingei f 15; één of twee leden van een anderen vinger ƒ5; arm- of beenbreuk ƒ30; enkel oreuk 15; polsbreuk f 15 Alles indien het gevolg van een ongeval Voor de abonnés op het Geïllustreerd Zondags blad bestaat nog een afzonderlijke ver zekering. De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaai Liedertafel Haarlem's Zanggenot De vereenigingen die aan de groote wedstrijden deelnemen. De Liedertafel „Haarlem's Zanggeuot" had Zondagmiddag een feestelijke bijeenkomst belegd waar de loting voor de groote zang wedstrijden die in Juni en Juli worden ge houden, werd verricht. De voorzitter van de vereeniigng de heer R. M. van der Hart opende de bijeenkomst en heette allen hartelijk welkom. In 1868 werd „Zanggenot" opgericht, de liedertafel telde toen 21 leden. In den loop der jaren zijn vele moeilijkheden gerezen die echter alle konden worden overwonnen. De mentaliteit van de menschen in het algemeen en van de zangers in het bijzonder is echter wel sterk veranderd. Het ideeële is soms vaak ver te zoeken. Daarom is het zoo'n groot genoegen voor het bestuur van „Zanggenot" dat voor haar wedstrijden zulk een groote belangstelling bestaat ondanks het feit dat er geen geld prijzen zijn uitgeloofd. Ongeveer 80 vereeni gingen een record-aantal nemen deel. Hierna volgde de loting; de volgende zang ver eenigin gen zullen op dit concours uitko men: Zondagmiddag 19 Juni: Kinderkoren: 4e afd. Harmonie. Wormer: 4e afd. De IJzan- gers, Amsterdam; 3e afd. De Kleine Stem. Amsterdam. Dubbel mannenkwai'tetten: 3e afd. Haar lem, Haarlem: 2e afd. Orlando di Lasse. Haarlem;2e afd. Animato, IJmuiden; le afd. Bel Canto. Haarlem; le afd. Aurora. Haar lem; Super, afd.: Smetana, Amsterdam; Euterpe, Haarlem; Harmonie, Haarlem; In- ter Nos. Haarlem. Zondagavond 19 Juni: Mannenkoren: 3e afd. Raicing Zangers, Haarlem; 2e afd. Ars Musica. Amsterdam: le afd. Klein Mannenk. Aurora. Amsterdam; le afd. Johez, Haarlem; le afd. Politie Mannenkoor Euterpe. Amster dam: le afd. Postaal Mannenkoor. Haarlem; le afd. Nieuwer Amstels Mannenk., Amstel veen; le afd. Helders Mannenkoor, Helder. Eere-afd.: Caecilia, Haarlem; Excelsior, Am sterdam. Zaterdagavond 25 Juni. Dameskoren: 3e afd. Gereformeerd Dameskoor, Haarlem. Genx. koren: 3e afd. Chi\ Gem. koor, Haar lem; afd. Uitnemendh.: Sunlight, Vlaardin- gen; sup. afd.: Excelsior. Raamsdonksveer; Chr. Gem. Koor Vox Humana, Beverwijk; Chr. Gem. koor, Bennebroek. Mannenkoren: 3e afd. De Veenzangers, Veenendaal; 3e afd. Geref. Mannenkoor, Haarlem; 2e afd. Ritmeester Koor, Veenen daal; 2e afd. Vlaarding's Mannenkoor, Vlaar- dingen. Zondagmiddag 26 Juni: Kindex-koren: le afd. Buurt en Speeltuin Ver,. Buiksloot. Dameskoren: 3e afd. Animate. Haarlem; Ons Genoegen. Amsterdam; Ars Vocalis. Haarlem: 2e afd. Zuider Vrouwenkoor, Rot terdam; le afd. Arcis, Rotterdam; afd. uitne mendheid: Keereweers Dameskoor, Amstel veen. Gem. dubbele kwartetten: 3e afd. Kunst en Vriendschap. Haarlem; 2e afd. Onder Ons, Haai-lem; le afd. Ons Genoegen, Utrecht. Gem. koren: 3e afd.: Arti et Religioni, Zandvoort. Zondagavond 26 Juni. Meisjeskoor Zang- lust, Woi-merveer. Gem. koren: le afd. Gem. Zangver. Ont waakt. Zaandam: Stem des Volks. Koog Zaandijk: Kon. Zangver. Sappho. Hoorn; Geh. Onth. koor: Door Onthoud. Vereenigd, Bevei-wijk: Daniël de Lange, Koog a. d. Zaan; Zanglust, Wormei-veer. Uitnemendheid Gem. koren: Stem des Volks, Culemborg. Sup. afd. Mannenkoren: Delftsche Nijver heid, Delft: Amstel's Harmonie, Amsterdam- Zuider Liedertafel, Rotterdam, Zondagmiddag 3 Juli. Gem. koren: 3e afd Zang en Vriendschap,' Sloten; Morgenrood, Hilligersberg; Zang en Vriendschap, O. Knol lendam; Beverwijks Gem. Koor, Beverwijk- 2e afd. Gem. koor T.A.V.E.N.U.. Amsterdam; Streven naar Kunst, Amsterdam; Con Brio Amsterdam; Tuindorp, Buiksloot; Houdt Ondeii. Vriendschap, Heemstede. Super. afd. gem. koren: Concordia, West- zaan. Uitnemendh. gem. kwartetten: Ons Ge noegen, Zaandam. Super. gem. kwartetten: J. s. Bach. Haar lem; Euphonia, Haarlem; Santp. Gem. Kwar tet, Santpoort. Zondagavond 3 Juli. Uitnemendheid Gem. koren: st. Caecilia, Wormerveer; Kunst na Arbeid, Uitgeest: IJmuiden's a Capella koor, IJmuiden; Zanglust. Zaandam; Polyhymnia Haarlem. Uitnemendheid mannenkoren: Onderlinge Oefening. Amsterdam; Mannenkoor Zang lust, Bevex-wijk; Nieuw Amsterdam. Amster dam; Zaanl. Mannenkoor, Koog a. d. Zaan- Orpheus, Rotterdam; Ver. Postale Mannen- zang, Utrecht. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 29 MAART 1938. Programma I Hilvei-sum II. Progr. H Hilversum I. Progr. UI: Keulen 3.— Parijs Radio 10.20, Radio P.T.T. Nord 11.05; Parijs Radio 11.20. Ned. Brussel 12.20; Keulen 1.20; Danmarks Radio of diversen. 2.05. Keulen 3.20. Ned Brus sel 4.20. Fransch Brussel 5.55. London Regional 6.20. Ned. Brussel of diversen, 6.50, Frensch Brussel 8.05, Ned. Brussel 9.20. Keulen 9.35 Danmarks Radio 11.20. Progr. IV. Ned. Brussel 8.Diversen. Lon don Regional 10.35, Droitwich 11,20, Keulen 12.35, Droitwich 1.15, London Regional 2.20, Droitwich 4.20, London Regional 7.50, Droit wich 8.10. Progr. V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Film- programma. 1. Broadway Melodey 1938, Reginald Foort. 2. Ho! Ho!. Paul Robeson. 3. Ich wollt' ich war ein Huhn, Meister Sextet. 4. Rose Marie. Selection, Patr. Rosborough. 5. Kinostar, Zarak Leander. 6. Filmselec. Golddiggers, Reginald Dixon. 7. Will you remember, J. Macdonald. N. Eddy. 8. A little dash of Dublin, Debroy Somers Band. 9. Jan Kiepura film melodieën. Fred Stein. 10. Singing Marixxe, Reginald Foort. 11. Climbing Paul Robeson. 12. Filmselec. Sweet Adeline, Reginald Dixon 13. Im Mexico, Meister Sextet. 14. The town talks, Patr. Rosborough. 15. Ich steh' im Regen, Zarah Leander 16. Farewell to Dreams, J. Macdonald \l Eddy. 17. Marina Waltz, Debroy Somers Band. 8,0012.00 Diversen. (Adv. lngez. Med.) MOND- EN KLAUWZEER. 's-GRAVENHAGE. 26 Maart. In de week van 13 tot en met 19 dezer is't aantal sterf gevallen tengevolge van het mond- en klauw zeer hier te lande nog eeixigernxate toegeno men. Onder de rundex-en kwamen in ge noemde week slechts 5 gevallen met doode- lijkexx afloop voor. doch daarnevens stier- van 31 kalveren. 6 varkens en biggen, 26 schapen en een geit aan deze ziekte. In totaal zijn thans sedert de week van 1926 September jl. aaxx mond- en klauw zeer bezweken 3101 runderen. 3892 kalveren. 2990 varkens en biggen, 234 schapen en 50 geiten. HET AFHALEN VAN RETOURBROOD DOOR KINDEREN. 's-GRAVENHAGE, 26 Maart. Reeds tal- looze malen heeft de politie niet alleen in de residentie, maar ook in vele andere gemeen ten moeten optreden tegen 't euvel, dat kleine kinderen door hun werklooze of armlastige ouders er in het holst van den nacht op uit worden gestuurd om het z.g. retourbrood het brood dat van den vorigen dag is over gebleven en door de bakkerijen tegen een zeer matigen prijs beschikbaar wordt gesteld voor degenen, die zich de moeite getx-oosten, het te komen afhalen machtig te worden. Ook in den afgeloopen nacht heeft zich weer een dergelijk geval voorgedaan, toen een surveilleerend agent van politie om vier uur op den Rijswijkschenweg een 13-jarig. -nog schoolgaand jongetje aantrof, dat door zijn oudex-s, die in de van Leeuwenhoekstraat wonen, uit was gezonden om retourbrood te halen. De agent, die den knaap naar huis bracht, heeft de moeder een vermaning toe gediend. MUZIEK CONCERT DER H. O. V. Hoofdnummer van het rijke Zondagna middagprogramma was Mozart's Pianocon cert in c kl. t., K.V. 491. Geen ander zijner- talrijke pianoconcerten vertoont een zoo groote verscheidenheid van stemmingen, thema's en instrumentale klankeffecten als dit in 1786 geschreven werk. Het is het eeni ge van Mozart's 27 klavierconcerten, dat in het orkest zoowel hobo's als clarinetten aan wendt (de andere hebben hetzij hobo's, hetzij clarinetten). en is dus het rijkst georkestreer de. Deze x-ijkdom is geen luxe, want de or kestpartij is de meest doorgewerkte en zelf standig concex-teerende en tevens wel de moeilijkste van alle. Schier onophoudelijk zijn daarin thema's of themafragmenten aan 't woord, wisselend of strijdend met wat dc solopartij te berde brengt; een „concert" of „wedstrijd" in den waren zin van 't woord. Met het Concert in d kl. t„ K.V. 466 heeft K.V. 491 het mineurkax-akter gemeen alle andere staan in majeur! het is minder doorgaand somber, maar heftiger dan het d min.-concert, maar het mist daarentegen de bevrijdende oplossing in majeur aan het slot der Finale, die evenals die van het Con cert in G gr. t., K.V. 453 uit een reeks varia ties bestaat, terwijl het Lax-ghetto den rondo- vorm bezit. De solopartij werd door Pierre Verdonck technisch zuiver, met juist inzicht in en de- tailleering en samenvatting van den rijken inhoud gespeeld. Zijn voordracht was analy tisch en synthetisch tegelijk. In de orkest partij haperde echter wel eens een en ander, vooral in de concerteerende alternatieven van het Larghetto, die veel virtuositeit exx voorbereiding vereischen, zoodat zelfs het Concertgebouwox-kest er wel eens in gefaald schijnt te hebben. En in het eerste Allegro was die orkestpax-tij tegexxover het klavier vaak te sterk. Goed werd het slot der Finale gegeven. In afwisseling met het orkest zong het ge mengd koor Polyhymnia" onder leiding van Willem Hespe enkele nummers, waarin we weer de door Hespe uitnemend ontwikkelde vocale kwaliteiten van dit koor hoorden. Mo zart's „Ave vex-um" en Bortnlansky's ,X>u Hirte" waren zeer xxiooi van klank en Hespe wist elke afwijking der zuiverheid te voor komen. ook in de gevaarlijke modulatie van het Ave verum, waar de meeste koren ge woonlijk op stranden. In .Pres du fleuve" van Gounod zakte het koor aan het slot eenigszins; de uitvoering van het fugato was echter zeer verdienstelijk. Orlando's .Xands- knechtstandchen" werd heel goed gezongen; Diepenbrock's .Den Uil" had een iets vlug ger tempo kunnen hebben en gaf in de mi neurcoupletten aanleiding tot daling van het toonpeil. Maar het deed ons genoegen Poly hymnia weer eens op het podium te zien; in de laatste jaren kwam dat maar zelden voor. Met de Ouverture L'Lsola dishabitata" van Haydn ving het concert aan. De langzame in leiding kan werkelijk den indruk van een troosteloos, onbewoond eiland suggex-eeren. maar het Allegro klinkt zeer habitueel, zeer bewoond en zeer gewoon en de Menuet daar in is een pendant van de Quadrille met de in gezetenen van het onbewoonde eiland in De Schipbreuk". Marinus Adam dirigeex-de voorts nog een Polonaise van Tchaikowsky en „Une nuit sur Ie mont chauve" van Moxxssorgsky, waarin zijn goed vakmanschap zich wederom toonde Het Zondagnajniddagconcert was druk be zocht. K. DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13