Kampioenschap Schaken Mijn kijk op het spel Een olijftak uit Olympia Sportverwording. De derde klasse Geslaagde poging Geweldige spanning Regeling der üoorwedstrijden In de Zaterdag gehouden bestuursvergade ring van den k.N.S.B. is besloten, de voor wedstrijden voor het persoonlijk kampioen schap van Nederland in drie groepen te la ten verspelen. Deze voorwedstrijden zullen worden gehouden op 15, 16, 17. 13, 23 en 24 April te Amsterdam. Rotterdam en Utrecht. De spelers zijn volgens loting als volgt over de groepen verdeeld: Amsterdam 1: Koomen. 2. Fonteyn (Rotter dam). 3. Kamstra. 4. Spinhoven. 5. Van Schel- tinga, 6. Muilwijk, 7. De Ronde, 8. Schelf hout. Rotterdam: 1. Vlagsma, 2. Polak, 3. Sterk, 4. Van Eerdewijk, 5. Kok, 6. Ten Kate, 7. Mul der. 8. Prins. Utrecht: 1. Spanjaard. 2. Wertheim, 3. Cortlever. 4. Kramer, 5. Stumpers. 6. de Jong. 7. Van Steenis. 8. De Groot. Reserves zijn: Reinders, Tegelaar, Goris en Van Epen. Dr. Euwe. Landau en Jhr. mr. dr. Van den Bosch zijn direct in het eindtournooi ge plaatst, evenals dr. Selman. Van Doesburgh en Van Mindeno. De nummers 1 en 2 van de drie voortournooien komen eveneens in de eindgroep. door Criticus Bloem endaal—Kin heim De club van Beyk is tegen Kinheim niet gelukkig geweest. In den uitwedstrijd werd een 21 voorsprong in de laatste minuut te niet gedaan, doordat een bal via een gat in het zijnet in het doel werd geschoten, waar na het volkomen terecht ingediende protest werd afgewezen. Dit verkleinde den voor sprong op de Velsenaren van drie tot één punt en het had weinig gescheeld, of de geel zwarten hadden Bloemendaal in de return match van de bovenste plaats verdrongen. Kinheim toch speelde in de eerste helft in zulk een hoog tempo, dat zij de in den be ginne verkregen leiding ondanks het tech nische overwicht en de veldmeerderheid der tegenpartij tot aan de pauze kon behouden. Dit was grootendeels een gevolg van het feit, dat de Bloemendaal-voorhoede te weinig doortastend was en in de onmiddellijke na bijheid van het doel de kluts kwijt raakte. Leemhuis, die na lange afwezigheid weer eens van de partij was. voelde zich op de middenvoorplaats, voor welke positie hij te klein van postuur is, niet thuis en daar het spel veel te kort werd gehouden, wist de in derdaad zeer goed spelende achterhoede der Velsenaren zich te handhaven. Deze verdedi ging was ongetwijfeld het sterkste gedeelte van de Kinheim-ploeg en dit trio heeft zich tot het einde op stevige, doch volkomen faire wijze van zijn taak gekweten. Hoewel de beide Kinheim-kanthalfs zeer hard en verdienstelijk werkten, wist de Bloe- mendaal-halfiinie. waarin Beyk ditmaal wel bijzonder op dreef was, steeds weer het spel te verplaatsen, doch Tuilenaar en Van der Linde zagen hun goeden arbeid keer op keer teloor gaan, doordat zij bijna eiken bal naar den vleugel aan hun eigen kant, dan wel naar den zwaar gedekten Leemhuis speel den. Na de hervatting ghxg het beter, de vleu gelspelers kregen meer te doen, doch hun te korte voorzetteix werden een gereede prooi van doelman Druyven. De Kinheim-aanval werd thans geheel in bedwang gehouden, doch toen keeper De Haas, te ver voor zijn doel staande, vergat uit te vallen, had de invaller Hesseling andermaal succes. Een buitensporig aantal vrije schoppen had een voortdurende onderbreking van den wed strijd ten gevolge, doch tenslotte wist Tuile naar uit één dezer „free-kicks" met practisch het eerste goed gerichte schot van Bloemen- daal-zijde een tegenpunt te maken. Eerst toen speelde de voorhoede der thuisclub, goed op gestuwd door de ïxiiddenlinie en verdediging, met de noodige vaart en speciaal Hartman onderscheidde zich door waarlijk uitstekend voetbal. Zijn gelijkmaker was het fraaiste doelpunt van de match, doch hoe Bloemen daal ook voor de verdiende overwinning zwoegde, de solide achterhoede der gasten hield stand. Zelfs waagde Kinheim in de laatste oogenblikken nog haar kans. doch ook keeper De Haas had er toen goed het oog in en bij het eindsignaal hadden Beyk en zijn mannen het kostbare punt voor sprong op de ranglijst behouden. Een overwinning op Ahrend's F. C. te Am sterdam is echter noodzakelijk om de kam- pioensvlag te kunnen hijschen. CRITICUS. Vliegende Vogels—Heem stede. Het was goed» te merken, dat van het re sultaat van dezen wedstrijd het kampioen schap der eerste klasse A van den H.V.B. en de gelegenheid tot overgang naar den K.N.V.B. afhing, want ruim 700 toeschouwers waren op het terrein aan den Vergierdeweg aanwe zig. Vergeleken met het gemiddeld spelpeil in de vierde klasse van den Nederlandsehen Bond, kan geconstateerd worden, dat de Vo gels qua techniek daarin zeer zeker hun op- naxne waardie zullen blijken en ook tactisch viei er, vooral wat de verdediging en 't verband tus- schen cle linies betreft, veel te loven. In dit opzicht was Heemstede inderdaad minder ge schoold, doch men dient daarbij wel te beden ken, dat laatstgenoemde club pas één seizoen in de hoogste klasse speelt. Dat de match des ondanks tot kort voor het einde het span nende karakter bleef behouden, is toe te schrijven aan het betere aanvalsspel der be- zoekei's. die door vlugge open attaques en een ruim gebruik van de snelheid der vleugel spelers geruimen tijd het doel der thuis club wisten te belagen. Er werd echter te lang getreuzeld met schieten en de goed georgani seerde Vogels-defensie kreeg daardoor steeds weer de gelegenheid, om, zij het meermalen op het nippertje, met succes in te grijpen. De middenspelei's en backs hebben indei'daad kranig samengewerkt, ieder hield zich aan de hem opgedragen taak. waarbij vooral het snelle ..tacklen" het nauwkeurig dekken en het goede koppen opviel. In den aanval vlotte het minder, er werd te veel op rechts ge speeld, terwijl juist de linkervleugel stukken beter op dreef was. Met een wat hooger tempo en iets breeder spel zouden de Vogels zich ongetwijfeld eerder van 'n veiligen voorsprong hebben verzekerd. De kampioenen beschikken over een jeug dige ploeg van meerendeels kleine spelers; indien zij de noodige hardheid verkrijgen om zich tegen de zwaardere K.N.V.B -ploegen tc kunnen handhaven, zal het elftal na een moeilijk eerste seizoen zijn weg wel vinden. Slechts is het goed op eenige belangrijke punten te wijzen: in de eerste plaats moet de doelverdediger bij lage schoten zijn handen in plaats van een uitgestoken been gebrui ken; het is beter zich te laten vallen dan luk raak naar een schuiver te trappen. Bij het stoppen van recht op hem aan komende lage ballen moet hij de beenen bij elkaar houden. De rechtsbuiten B. Hirs kan voorts nuttiger werk doen, als hij een vrijen bal sneller mee naar voren neemt en zijn voorzetten hooger en verder plaatst. Bij de Heemstedenaren heeft, keeper Vink een eervolle vermelding verdiend voor zijn goed opstellen en klemvast vangen. De half backs en backs trappen teveel hooge ballen te hard. ook als zij de gelegenheid hebben het leder te stoppen en te plaatsen, wat het ploegverband ten goede komt. De voorhoede is als linie de sterkste van het elftal, de binnen- spelers Timmermans en J. Berneveld deden dikwijls fraai opbouwend werk. dat echter voor het doel te weinig nuttig effect oplever de. Een woord van lof voor de uitstekende leidiixg van scheidsi"echter H. Scholts Hzn., mag hier niet achterwege blijven. CRITICUS. Het elftal van „Vliegende Vogels"', dat Zondagmorgen het kampioen schap der eerste klasse A van den H. V. B. behaalde, door met 3—1 van Heemstede te winnen. Eerste rij v. 1. n. r.: Roeland, B. Hirs, J. v. Wilpen, v. d. Smidse, W. v. Wilpen. Tweede rij Uelingk, W. Hirs, Klashorst. Derde rij: Hoogenbosch, Schuurman, Souverein. Spelmoment uit den Kampioens wedstrijd Feijcn- oord—D W. S. „Swastika" werd kampioen der derde klasse B van den II. V. B. Eerste rij v. 1. n. r.: J. van Abs. Jonges. v. d. Aardwge, Troost, v. d. Rest. Tweede rij: Dijkliof, Antonisse, A. v. Abs. Derde rij: Toeset, Barnhorn, Kuijper. Voor de Olympische kampioenen Uit Olympia: Op voorstel van het Interna tionaal Olympisch Comité is Zaterdag besloten om in den vervolge aan de Olympische kam pioenen als eei-eteeken een olijftak uit Olym pia aan te bieden. Dit besluit zal van kracht worden, zoo gauw het historische stadion van Olympia zal zijn uitgegraven. Minister Geoi'gakopoulos heeftkroonprins Paul van Griekenland verzocht om de in Olym pia aanwezige Olympische deelnemers mevr. Matuszewska-Konapacka, de Poolsche Olym pische kampioene discuswerpen in 1928 te Am sterdam, en Peter Lunn, een der Engelsche deelnemers aan de Olympische Winterspelen 1936 te Garmisch Partenkirchen, reeds thans met een olijftak te begiftigen, hetgeen de kroonprins onder luide instemming van de leden van het Internationaal Olympisch Co mité deed. Motorbootsport A. Lieven verbetert twee records Uit 's-HERTOGENBOSCH: Zondag werd op de Dieze bij Den Bosch door de Kon. Ned. Motorbootclub een internationale recordpoging georganiseerd namens de Union Internatio nale du Yachting Automobile. De heer A. Lie ven uit Den Bosch heeft hierbij het bestaande wei'eldrecord voor booten met buitenboord motor, klasse x met 1000 kubieke c.m. inhoud, dat op naam stond van den EngelschmEux Fed- den ïxxet 45.95 K.M. per uur, gebracht op 50.52 K.M. per uur. Het .bestaande wereldrecord voor zes uur, dat op naam stond van den Franschman Caron en 37.03 K.M. per uur bedroeg, werd eveneens door Lieven vei'beterd, doordat hij een gemiddelde snelheid bereikte van 48.59 K.M. per urn*. Deze beide wereldrecords zijn de eerste, welke een lid van de Kon. Ned. Motorbootclub in Nedei'land vestigde, alles behoudens homo logatie van de Union Internationale du Yach ting Automobile. (Te San Francisco zijn onlangs worstehüedstrijden voor vromoen gehouden, waarbij de kampplaats bedekt was met een dikke laag modder). Amerika zoekt zijn vermaak, Ook in de sport, in variatie, Het resultaat lijkt al te vaak Op ki'asse geestesaberratie. Natuurlijk is 't zoo maklijk niet, Om altijd weer iets nieuws te geven, Het allernieuwst op dit gebied, Heb ik hierboven kort omschreven. Er ligt een foto voor mij hier, Van twee toen z' uitgestreden waren Het leek mij 't best voor uw plezier Om u dit plaatje te besparen. Het spreekt, dat zij zoo af en toe, Elkander in de modder leggen, Dan staan ze later op, maar hoe, Dat hoef ik u wel niet te zeggen, Ze zijn met modder overdekt, Tot in de haren en de oogen Dat heeft dan blijkbaar het effect, 't Genot der kijkers te verhoogen. Het worstlen in normalen trant Door vrouwen, moet men reeds betreuren, Gelukkig inderdaad het land, Waar dit wel nimmer zal gebeuren, Maar dan die modder er nog bij Waai'in de arme stakkers strijden, Een vieze vuile vechtpartij, Met weerzinwekkend vallend glijden. Men vond hier inderdaad een weg In smaak tot heel laag af te dalen En, als 'k het nu maar kalmpjes zeg, De sport zelf door het slijk te halen. Ook in de derde klasse B moet pas de laat ste Zondag de beslissing brengen, want ook na de wedstrijden van gisteren kon nog niet uit gemaakt worden, wie de promotiewedstrijden mag spelen. Hoewel Bloemendaal tegen Kin heim een puxxt liet vallen, heeft zij toch nog de beste kans; zooals men m het ranglijstje elders in dit nummer kan zien. De volgende wedstrijden moeten nog ge speeld worden: AhrendsBloemendaal KinheimSchoten ZeemeeuwenZandvoort De Meteoor is uitgespeeld. Als Bloemendaal wint, is zij kampioen. De mogelijkheid bestaat echter ook, dat de vier gegadigden alle met 28 punten eindigen, namelijk wanneer Bloemendaal den laatsten wedstrijd gelijk speelt en als Kinheim en Zandvoort winnen. Dan zouden er nog beslis singswedstrijden gespeeld moeteix worden. Men ziet dus, dat hier de spanning wel het hoogste punt heeft bereikt. In dit verband is het jammer dat men ïxog veertien dagen zal moeten wachten, waxxt a.s. Zondag wordt de intei'landwedstrijd België Nederland gespeeld. Olympische spelen Schaken Herdenkingsplechtigheid baron De Coubertin ENGELAND-NEDERLAND. Het Nederlandscli team samen gesteld. Naar wij vernemen is het Nederlandsch schaakteam, dat op 4 en 5 Juni a.s. te Londen tegen Engeland zal uitkomen, als volgt samen gesteld: 1. dr. M. Euwe, 2 S. Landau, 3 Jhr. Mr. Dr. J. H. O. van den Bosch, 4. Mr. G. S Fonteyn, 5 A. D. de Groot, 6 Th. van Schel- tinga, 7. L. Prins. Voorts zullen voor twee plaatsen de heeren Dr. K. M. Bergsma, P. Muhring en C. H. Vlagsma een onderlingen wedstrijd spelen; voor een tiende plaats spelen Mr. E. Spanjaard en E. Mulder tegen elkaar. De heer K. J. Nieu- kei'ke zal als reserve de reis meemakeix. Uit Athene: Aaxx een van de wenschen van baron De Coubertin, den stichter van de moderne Olympische Spelen, is voldaan: Het hart van dexi Franschen edelman, wiens leven in dienst van een verheven ideaal heeft gestaan, is op plechtige wijze bijgezet in een gedenkteeken in het oude, historische Olympia. In verband met het nationale Grieksche feest waren talrijke wit en blauwe vlaggen en de vlaggen van vele andere landen uitgesto ken. In grooten getale was de bevolking uit de omgeving naar Olympia getrokken om de plechtigheid bij te wonen. Talrijke hoogwaar- digheidsbekleeders waren aanwezig, o.m. kroonprins Paul van Griekenland, de leden van het Internationaal Olympisch Comité, hofmaarschalk Mercatti, de minister van Lichamelijke Opvoeding Geoi'gakopoulos, de gouverneur van~ Athene, het Grieksch Olym pisch Comité en verschillende stedelijke autoriteiten. Het gedenkteeken stond tot nu toe aan den toegangsweg tot 't museum te Olympia, maar het was thans naar den toegang tot het Rui- nen-veld vei-plaatst en zal waarschijnlijk in de toekomst in nog engere verbinding met het oude Olympia komen te staan. In de middagauren werd de groen-marme- ren urn met hart van baron De Couber tin langzaam door een haag van Grieksche padvinders per auto naar de plaats van be stemming gebi'acht. Eei-st hield minister Geoi'gakopoulos een toespraak, waarin hij de loopbaan, de groote waarde en het werk van baron De Coubertin schetste. Een boodschap van de weduwe van den overledene werd voorgelezen, waarna graaf De Baillet. Latour, als voorzitter van en namens het I.O.C. woorden van afscheid tot De Coubertin richtte. Namens het Grieksch Olympisch Comité sprak hofmaarschalk Mercatti. Hierna werd de urn op plechtige wijze door een Grieksch metropoliet, bijgestaan door vier geestelijken, gezegend, waarna kroon prins Paul de urn in het gedenkteeken bij zette.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9