KRUSCHENSALTS H.D.-V ertelHnf K' GORDIJNEN WASSEN T) T N S D A "G 29 M SART 1038 TI A A" RE EM'S DA'GBE'AD Voor den Politierechter. Diefstal en verduistering. Er was geen twijfel aan: de man had twee fietsen, die hem niet toebehoorden, verkocht, zonder dat hij dat mocht doen en de opbrengst gebruikt. Hij bekende het ook en toch kwam hij er zonder straf af, niettegenstaande de rechter het een gemeene streek vond, want de broer van verdachte had er nog een paar dagen onschuldig voor in arrest gezeten. Toch moest de rechter den man vrijspre ken, want dezen was diefstal van de fiets ten laste gelegd en de rechter was van oordeel, dat hier verduistering had plaats gevonden en verduistering was niet ten laste gelegd. De vraag: verduistering of diefstal? is er altijd een, die de bijzondere belangstelling van hoeren verdedigers heeft en het behoeft nau welijks vermelding, dat ook Mr. Stomps, de verdediger, reeds de meening had uitgesproken dat hier geen diefstal, maar verduistering was gepleegd. De officier, die uit de ondervraging van'den rechter voorvoeld had dat de kwestie zou wor den aangesneden, begon in zijn requisitoir er zelf over en bracht argumenten naar voren, teneinde te bewijzen, dat in het onderhavige geval wel degelijk diefstal was gepleegd, waar om deze ten laste was gelegd, doch als gezegd was de rechter deze meening niet toegedaan Wat was hier het geval? De verdachte was zijn broer, die een rij wielstalling en reparatieinrichting had, in deze zaak behulpzaam geweest en als die broer er niet was, nam verdachte de honneurs waar. Nu stonden er in die zaak 'fietsen van ande ren. waarmee verdachte en zijn broer niets te maken hadden en waarover ze niet konden beschikken, maar ze moesten er op passen of liever de broer moest er op passen, want hem waren ze toevertrouwd en de officier meende dat, als het hoofd van de zaak voor korter oi langer tijd afwezig was, dit niet beteekende dat de verantwoordelijkheid voor de onderne ming dan meteen, op een knecht, die er toe vallig was, over ging, Daarom kon in dit geval, zei de officier, niet gezegd worden, dat die knecht de beide fietsen onder zich had gehad en toen de knecht ze ten eigen bate verkocht, pleegde hij diefstal. Mr. Stomps was van meening, dat de knecht die den baas verving, ook zonder speciale op dracht de inventaris onder zich had gekregen en dat hij bij het verkoopen van de fietsen dus verduistering pleegde. De officier had, als meer gebeurt, de klip kunnen omzeilen door diefstal, subsidiair ver duistering ten laste te leggen, maar had dit niet gedaan en daarvan profiteerde nu de jongen, die den dans ontsprong, terwijl offi cier, verdediger, rechter en verdachte het er allen over eens waren, dat de jongen eens an ders fietsen had verkocht en de opbrengst in zijn zak gestoken. Gelukkig zag de jongen het verkeerde in. leidt hij nu een oppassend leven en doet hij zijn best om vooruit te komen, terwijl de scha de door hem is of wordt vergoed, zoodat de vrijspraak hem niet zal bewegen om weer der gelijke buitenissigheden te doen en er, ware de rechter met den officier meegegaan, wel een voorwaardelijke straf in het verschiet was geweest, hetgeen Mr. Stomps als tweede pijl op zijn boog had voorgesteld. Fraudeerende steuntrekkers De lijst van hen. die naast hun steun andere inkomsten hadden maar die verzwegen om meer uitkeering te krijgen dan waarop zij recht hadden, is nog steeds niet afgesloten. Nu waren er weer enkele voor den reebter want daar belanden ze toch tenslotte. Een had eigen inkomsten verzwegen, een ander die van zijn zoon. een derde de kleine rente, die zijn vrouw had genoten, 't Was alles uit armoe. Ja, zei de rechter, ik begrijp wel. dat jullie het niet uit weelde doet en dat het leven voor jullie wel moeilijk is, maar dat neemt niet weg dat de steunregeling niet gesaboteerd mag worden; waar zou men anders belanden? De rapporten waren in de meeste gevallen nog al goed, zoodat de rechter het met het gros nog eens met een voorwaardelijke straf probeerde, 't zij van een maand of 14 dagen, maar bij een die vroeger al een groot aantal vonnissen had ondergaan, al was zijn gedrag in latere jaren goed, kon toch van een voor waardelijke straf geen sprake zijn. Hij kreeg 14 dagen; geëischt was een maand. HAARI,. JEUGD LUCHTVAARTCLUB. Bovengenoemde club houdt Woensdag 30 Maart een propaganda-avond in café-restau rant Brinkmann aan de Groote Markt, waar een luchtvaart-propaganda-film zal worden vertoond; de heer Van Hagelen zal een cau serie houden over het onderwerp: „Jeugd- luchtvaartbeweging". HAARLEMSCHE BRIDGE-CLUB. De Haarlemsche Bridge-Club kwam in buitengewone vergadering bijeen in verband met het bedanken van den secretaris, den heer L. Jonker, wegens diens a..s, vertrek naar elders. De voorzitter bracht dank aan den scheidenden secretaris, één der oprich ters en van de oprichting af secretaris, voor alles wat hij voor de vereeniging had ge daan. Op voorstel van het bestuur werd de heer Jonker benoemd tot lid van verdienste. Bij monde van den voorzitter werd hem een fraaie, op het bridge-spel toepasselijke plaquette met inscriptie aangeboden en dooi den spelleider een album, waarin de presta ties van den heer en mevrouw Jonker, die tot de beste krachten van de vereeniging be hoorden, o.p aardige wijze tot uitdrukking waren gebracht. Dit album was voorzien van de handteekeningen der leden. De heer Jonker dankte het bestuur en de leden voor deze hulde. In de plaats van den. scheidenden secre taris werd als zoodanig benoemd de heer A. Lodder, Orionweg 102, Haarlem (N.) JUBILEUM H. MEEUSEN. Wij vernemen nader, dat de heer H. Meeu- sen. administrateur ter gemeente-secretarie en chef van de 7de afdeeling, die op 1 April zijn jubileum hoopt te vieren, 's morgens half elf in de oude raadszaal gehuldigd zal worden. Des namiddags van half vier tot vijf uur houdt de heer Meeusen receptie te zijnen huize Kleverparkweg 21a. CABARET- EN TOONEELVEREENIGING ..WILLEN IS KUNNEN". De nog voor kort opgerichte Cabaret- en Tooncelver. ..Willen is kunnen" gaf Zaterdag avond 26 Maart in gebouw Olympia een uit voering. De heer A. 't Hart (regisseur) sprak een woord van dank tot de aanwezigen die in zoo grooten getale waren opgekomen Hierna volgde het optreden van den heer C v d Reep. die eenige nummers zong welke veel'succes oogstten. Voorts traden op The Two Babies, een accordeonspeler, een jongen van 12 jaar en als drummer een tien-jarige jongen Hel, kienen was een afwisseling en ver liep vlot Tot slot was er bal onder leiding van den heer v. <1. Reep. De muziek werd verzorgd goor „The Covaner Boys". Dr. K. Edel teil grave gedragen. Groote belangstelling'. Gistermiddag om 3 uur werd het stoffelijk overschot van Dr. K. Edel, in leven huidarts alhier, ten grave gedragen. Er waren zeer ve len in de aula van de Algemeene Begraaf plaats te Heemstede tezamen gekomen om den overledene de laatste eer te bewijzen. Nadat orgelmuziek had geklonken spraken Dr. C, Goedhart en dr. J. Roorda woorden van afscheid tot den overledene en woorden van troost tot zijn bloedverwanten. Namens de Nederlandsche vereeniging van dermatologen sprak de waarnemend voorzit ter Dr. C. Goedhart namens professor van Leeuwen. Op de j.l. vergadering van derma tologen werd het bericht ontvangen dat Dr. Edel niet aanwezig kon zijn. omdat hij onge steld was, aldus spr. Nog ter gelegenheid van die vergadering werden voor hem de beste wenschen uitgesproken. Het heeft niet zoo mogen zijn, Het bericht van zijn heengaan heeft onder ons groote verslagenheid gewekt. Dr. Edel is van ons heengegaan op een leef tijd dat hij èn voor zijn gezin èn voor de ver eeniging nog veel zou hebben kunnen prestee- ren. Zich tot de weduwe van den overledene richtend zei Dr. Goedhart dat het verlies van Dr. Edel door de vereeniging bijna niet min der wordt gevoeld dan door de familie. De her innering aan uw man, aldus spr. zal in ons voortleven. Hij ruste in vrede. Namens den Kring Haarlem van de Neder landsche Mij. tot bevordering van de Genees kunst sprak de voorzitter Dr. J. Roorda. In dr. Edel, aldus deze spreker heeft onze Kring één zijner bekwaamste en ijverigste collega's verloren. Dat Dr. Edel's bekwaamheden op hoog peil stonden bewijzen o.a. zijn publica,- ties, ook dat hij op de nominatie heeft gestaan voor een benoeming als hoogleeraar aan de Universiteit te Amsterdam. Dat wij hem voor Haarlem mochten behouden dankten wij aan zijn bescheidenheid. Naast zijn wetenschap pelijke bekwaamheden bezat Dr. Edel die bijna onfeilbare intuïtie, die boven de genees kunde uitstijgt tot geneeskunst. Hij had een ervaring gekregen, die als zijn eigen geeste lijk bezit was te beschouwen. Spr. betreurde temeer dat Dr. Edel op zoo'n jongen leeftijd was heengegaan, omdat met den persoon eveneens de bijzondere geestelijke bekwaam heden, waarmede hij nog wellicht zoovelen had kunnen helpen, in het graf afdaalden. Het voorzitterschap van de afdeeling Haar lem van de Ned. Maatschappij voor genees kunde, aldus spr., heeft Dr. Edel op de hem eigen manier vervuld. Zijn oordeel getuig de altijd van objectiviteit en billijkheid. Met zijn heengaan komen wij tot een hoogeer ge voel van saamhoorigheid en het besef van een gemeenschappelijk verlies. Nadat de laatste tonen van het orgelspel verklonken waren werd de baar, die met bloemen gedekt was, graf waarts gedragen. Aan het graf werd namerïs de geheele familie dank gezegd voor de be langstelling. Ouder de velen, die van hun belangstelling- getuigden bevonden zich o.a. Dr. P. v. Paas- sen, directeur van het Diaconessenziekenhuis Arts W. B. Smit, directeur van den Gemeen telijken geneeskundigen Dienst, Dr. W. J. H. Maschhaupt, adj. directeur, vele doktoren en een deputatie van het ziekenhuis St. Joannes de Deo. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) GOERING IN OOSTENRIJK. Met den maarschalksstaf in de hand inspecteert generaal-veldmaarschalk Goering' de eere-compagnie, die bij zijn aankomst te Wels stond opgesteld. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 30 MAART 1938. Programma I: Hilversum II. Programma II: Plilversum I. Programma III: 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Ra dio. 11.05 Radio P.T.T, Nord 11.20 Keulen. 12,20 Ned. Brussel. 1.20 Keulen. 2.20 Dan- marks Radio. 3,50 London Regional. 4.30 Keu len 5.20 Danmarks Radio of Diversen. 5.35 Fransch Brussel 6.20 Keulen. 7.05 Diversen of Gramofoonmuziek. 7.50 Parijs Radio. 9.50 Keulen. 11.20 Danmarks Radio. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 8.20 Di versen. 10.35 London Regional. 1.05 Droitwich. 2.20 London Regional. 3.20 Droitwich. 6.40 London Regional. 7.00 Droitwich. Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Klassieke Mu ziek. 1. Caprice Espagnol, Assoc. des Conc. La- meur. 2. Aufforderimg zum Tanz, Berliner Phil- harmoniker. 3. Sarande et Tambourin, Yehudi Menuhin 4. Slavische dansen, Staats Opera-orkest. 5. 2e Hongaarsche Rhapsodie, Staatskapel v. Berlijn. 6. Etudes van Chopin, Alex. Brailowsky. 7. Zigeunerweisen v. Sarasate, Tossy Spi- wakowsky. 8. Praludlum en Allegro v. Kreisler, Edith Lorand. 9. Wals van Chopin, Alex. Brailowsky. 10. Tambourin Chinois, Edith Lorand. 8.00—12.00 Diversen. VEREENIGING VAN JONG HERVORMDEN, HAARLEM. De lezing van den heer J. Kal over „Volks liederen", die door verhindering van den spre ker uitgesteld moest worden,, vindt nu plaats op Woensdag 30 Maart a.s. in de bovenzaal van de Theosofiastichting, Nassauplein 8. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het bureau van politie, uit sluitend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen: Politiebuerau, Smedestr., .handschoenen; ceinturen; armband; overall; portemonnaie met inhoud; pet; taseh; Kui pers, Barteljoresstraat 22, beursje; v. Iperen, Vrouwehekstraat 15, doosje chocolade-eieren; Sterk, Coornbertstraat 30, etui; Nievaart, Hoofdweg 421 3. Amsterdam?' geld; Offerin- •ga, Van der Meerstraat 1, geld; Nijdam, Pres. Steijnstraat 12, dubbeltje; Knol, Lodewijk- van Deijssellaan 172, lorgnet; Lips, Burgem. Sandbergstraat 32, portemonnaie; Slebe, Oly- canstraat 33, portemonnaie met inhoud; de Boer, Westergracht 99 rood, parapluie; Nij dam. Pres. Steijnstraat 12, portemonnaie; Pronk, Noorder Tuindorplaan 23, rijwiel plaatje: v. Waveren, Kampersingel 14, rozen krans; Meijer, Teding van Berkhoutstraat 114 rood, rozenkrans; v. Holk, Kruistochtstraat 9, rozenkrans; Sweijen, Gierstraat 68, rijwiel plaatje; Christiaans, Vergierdeweg 206, rij wiel; Jonkhof, Frans Halsplem 10, schoen; Melchior, Zijlvest 15, sierspeld; Thiel, Rozen- hagenstraat 36, tasch; Soomer, Rijksstraat weg 206, vulpen; Jansen, Van Oosten de Bruijnstraat 210, zakken waschgoed; Don- kerloo, Merovingenstraat 13, zaag. Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! Als U geen raad meer weet van de rheuma tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd zonder goed gevolg, probeert dan de zes zouten uit Kruschen Salts. Zij hebben duizen den lijders reeds afdoend geholpen. Ook U zullen zij zeer snel van Uw pijnen verlossen, 5TRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG (Adv. Ingez. Med.) NEDERLANDSCHE TREKKERSBOND. Afd. Haarlem. In de ledenvergadering van den Neder- landschen Trekkersbond, afd. Haarlem, wer den gekozen tot voorzitter: W. Sligting, se cretaresse: Gé Elskamp, penningmeester: Gerrit Teders. Besloten werd, evenals het vorige jaar, eiken Woensdagavond een Volksdansavond te hou den in de Jeugdherberg „Jan Gijzen". Verder zullen dit jaar verschillende trek kersfeesten worden georganiseerd; o.a. een Lentefeest in April en een Zangfeest in Juni. In 1939 zal het jaarlijksche congres van den Nederlandschen Trekkersbond te Haar lem worden gehouden. Het maandprogramma voor April luidt: 3 April: zwemmen in het Sportfondsenbad. 9, 10 April: Week-end naar Hoorn. 16, 17, 18 April: Onze jaarlijksche Paasch- tocht, ditmaal naar Loosdrecht. „DIE RAECKSE". Op Zaterdag 2 April zal de schoolvereeni- ging der II.B.S. A „Die Raeekse" een feest avond organiseeren in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond. Opgevoerd zal worden het blijspel „Het Wespennest" van den bekenden Haarlem schen tooneelschrijver Henk Bakker. Na afloop hiervan is er bal, waarbij de dansmuziek verzorgd zal worden door „The Rhythm. Sellers" onder lèiding van Nic. Broerse. VEREENIGING „DANTE ALIGHIERI". Op Zaterdagavond 2 April zal in de zaal van de Kerkuil Nieuwe Gracht 23, de beken de archeoloog Prof. Dr. Pirro Marconi uit Napels spreken over: L'Arte Romana al Tem po di Augusto (met lichtbeelden), naar aan leiding van de tweeduizendjarige herdenking der geboorte van Keizer Augustus. VERKEERSPAVILJOEN OP DEN DAM. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Amsterdam heeft bekend gemaakt, dat in het voorjaar 1939 het „verkeerspaviljoen" van de gemeente Amsterdam, dat in het Dam- plantsoen zal worden gebouwd, geopend zal kunnen worden. V rouwen-invloed. door PIETER VAN DER VALK. EES Wilmér had den knoop doorge- gehakt en besloten de noodige in lichtingen te vragen. Hij wilde pro- beeren zich te laten aanmonsteren op een of ander schip met het doel zoover mo gelijk uit de buurt te raken van Bertha's luide en doordringende stem. lederen ochtend aan het ontbijt kreeg hij hetzelfde te hooren. „Waarom vraag je geen opslag? Ik werk mijn vingers krom. Zul je dan nooit wat beters krijgen? Heb je dan heele- maal geen trots? Waar zit jouw werklust?" Hij sloeg den hoek om en haastte zich een nauwe straat door, in de richting van het scheepvaartkantoor. Toen hij de deur van Laarunan's woning passeerde, gebeurde er iets. Laar man zelf kwam zóó haastig naar buiten rennen, dat hij bijna tegen Wilmer opbotste. Een schelle stem verscheurde de rust dp straat. En het geluid werd voortgebracht dooi de dikannige, forsche echtgenoote van Laar man. Ze verscheen in de deuropening om in uitgekozen bewoordingen Laarman, en tevens den buren, te vertellen wat ze van haar echt genoot, „dien luien, dommen straatslijper" dacht. Waar zat zijn werklust? Wilde hij dan nooit wat. worden? Zij werkte haar vingers krom voor hem! Waarom probeerde hij het in de wereld niet wat verder te brengen? Waar was zijn trots? Zoowel Laarman als Wilmer haastten zich om buiten het bereik van haar stem te komen Hijgend liet Laar-man zich op een grooten vuilnisbak vallen. „Is me dat loopen!" zuchtte hij. „Daar zou 'n mensch 't van in zijn beenen krijgen" glimlachte bij knipoogend tegen zijl- metgezel. „Wat doe je nou na zoo'n uitbrander?' in formeerde Wilmer in de hoop, dat hij een kameraad zou vinden, die, evenals hij, het ruime sop wilde Mezen. „O, niets bijzonders", antwoordde Laarman luchthartig. „Ik wacht tot ze een beetje tot bedaren is gekomen. Dan sluip ik stiekem naar binnen en als ze niet kijkt, geef ik haar een zoen in d'r nek en zeg er bij, dat ze de flink ste vrouw is, die ik ooit in mijn leven heb gezien". Wilmer was diep teleurgesteld. „Dat noemt zich een man!" mompelde hij. Laarman keek hem scherp aan. „Ja, dat ben ik ook. Kan niet anders met een vrouw als Cornelia, die me al twintig jaar lang ach ter de vodden zit. Zulke vrouwen maken zelfs van den grootsten nietsnut een kerel kijk maar naar mij! Wat was ik toen ik met Cornelia trouwde? Ik werkte me in den grond en verdronk dikwijls mijn heele salaris. Kon een jonge vrouw als Cornelia dit zonder meer aanzien? Ze haalde me weg uit de kroeg; ze beukte zooveel energie in me, dat ik in aanmerking kwam voor baas en nou zit ik zelfs op kantoor. Maar ze wil me nóg hoogerop hebben. Daarom viel ze daarnet zoo uit. En ik zal d'r zhi moeten doen —eerder heb ik toch geen rust". Hij stond op. „En dit herinnert me ergens aan. Cornelia zegt, dat wanneer ik minder, praat en meer doe, er misschien nog iets goeds uit mij kan groeien". Hij stootte Wilmer grinnikend tusschen de ribben. „Zorg, dat je je vrouw vanuit dien ge zichtshoek bekijkt en je zult er op den duur wel bij varen". Met dezen raad liet hij zijn vriend achter. De patroon keek Wilmer stomverbaasd aan. „Nee ik kan je geen opslag geven". Kees draaide zich om en wilde zich ver wijderen. Hij bleef echter plotseling staan en keek zijn baas bijna uitdagend aan. „Ik móét op slat hebben, mijnheer". De ander fronste het voorhoofd. Geen bru taliteiten 't is onmogelijk!" antwoordde hij kortaf. Kees bewoog zich niet .Ik móét opslag heb Den", herhaalde hij koppig. Iets in zijn stem trok de aandacht van clen ouderen man. Hij keek zijn ondergeschikte scheup aan en zag den jongen man eigenlijk nu pas voor het eerst, zooals hij werkelijk was. Zoover hem bekend was, had hij zijn werk ongetwijfeld altijd goed verricht. „En waarom wil je opslag hebben?" vroeg de patroon, terwijl hij zich voorbereidde op het gebruikelijke verhaal over een aanstaande gezinsvermeerdering of over achterstallige kwitanties, die noodzakelijk betaald moesten worden. Maar hij kreeg iets anders te hooren. Wil mer gooide er namelijk de waarheid uit. „Als ik zónder opslag thuis koan, krijg ik weer de grootste ruzie met mijn vrouw". Een glans van medegevoel blonk in de oogen van den baas. „Ze werkt zeker haar vingers krom voor je, hè?" vroeg hij belang stellend. Kees Wilmer knikte nadrukkelijk. „Ze wil weten waar je werklust zit en waar om je niet iets van je zelf probeert te maken, hè?" De patroon wachtte niet zonder spanning op het antwoord. Wederom knikte Wilmer. En de baas knikte ook. „Ik weet en begrijp 't", mompelde hij peinzend. „Maar voor jouw werk kan ik toch niet meer betalen", ver volgde hij langzaam. „Dat is niet meer waard. Maar eh zou je Timmer's baantje kun nen overnemen? Hij vertrekt de volgende maand". Wilaner hield den adem in. „Ik zal het in ieder geval probeeren", antwoordde hij opge togen. Timmer's werk! Dat beteekende een groote stap vooruit. „Ik zal je een maand op proef laten wer ken", lichtte de baas toe. „Als je voldoet, krijg je een vaste aanstelling. Dan verdien je veel meer en zal je je vrouw tevreden kunnen stellen voorloopig tenminste". Hij zuchtte. „Voorloopig", herhaalde hij, „maar niet lang. Ze zijn in dat opzicht nooit tevreden die vrouwen!" Wilmer wilde hem bedanken, maar de baas hield zich reeds met iets anders bezig. Hij vroeg zich namelijk af hoe hij zijn concurrent het beste zou kunnen overvleugelen Florence, zijn vrouw, zou hem niet eerder met rust voor hij het zoover bad gebracht. (Nadruk verboden. Auteursrechten voorbehouden). Eert halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 29 Maart; Naar wij vernemen heeft de Zondag j.l. gehouden eerste vergadering' ter be spreking van de oprichting van een af deeling „Haarlem" van den Nederland schen Typografenbond een gunstig resultaat gehad. Twee bestuursleden van de afdeeling „Rotterdam" voerden het woord en zetten uiteen wat het doel en de strekking van den Bond waren. Uit het door hen gesprokene bleek, dat deze zich in geen enkel opzicht inliet met de sociale kwestie, noch eenige andere rich ting der politiek, maar uitsluitend zich beijverde om den Nederlandschen typo graaf of degenen die aanverwante vak ken uitoefenden, behulpzaam te zijn bij ongevallen of werkloosheid buiten eigen schuld, alsmede om aan heeren patroons de gelegenheid te geven informaties te verkrijgen omtrent degelijke werklieden. De vergadering was zeer talrijk bezocht en ten slotte werd door dertig toe tredenden op de lijst geteekend, zoodat de Haarlemsche afdeeling is gevestigd. Binnenkort zal de voorloopige commissie een tweede vergadering met introductie uitschrijven tot vaststelling der statuten en het verMezen van een bestuur. SCHENKING VAN DE FRANSCHE REGEE RING AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. LEIDEN, 28 Maart, De Fransche re gee- ring heeft aan de Leidsehe Universiteitsbiblio theek het edelmoedig aanbod gedaan uit een lijst van wetenschappelijke werken, die gedu rende de laatste jaren in Frankrijk verschenen zijn, tot een bedrag van 20.000 francs een keus te doen. Met groote dankbaarheid is dit aan bod aanvaard en in den loop van deze maand is de laatste zending der uitgekozen werken ontvangen. Tot deze schenMng behooren een aantal om vangrijke seriewerken op het gebied der Fran sche letteren en op dat der natuurwetenschap pen. De bibliotheek is ten zeerste dankbaar voor dit mooie gebaar der Fransche regeering, waardoor een aantal gewichtige voortbrengse len der Fransche wetenschap binnen het be reik van de Nederlandsche studeerenden ge bracht wordt. FLOTTXELJELEIDER „TROMP" NAAR DE NOORDZEE VERTROKKEN AMSTERDAM, 29 Maart, Vanmiddag om half twee is de nieuwe flottieljeleider „Tromp" van de' werf der Ned. Scheepsbouw Maatschap pij naar de Noordzee vertrokken, voor het hou den van een reeks technische proeftochten. Deze zullen niet minder dan 14 dagen in beslag nemen, waarbij de reede vain den Helder als punt van uitgang zal worden genomen. In dien alles in orde wordt bevonden, zal het schip worden gereed gemaakt voor de volle kracht proef, welke voor de kust van Schot land zal geschieden. Ook deze proef zal twee weken duren. De „Tromp" staat onder bevel van den aan gewezen commandant, kapitein-luitenant ter zee L. A. C. M. Dooreman. De heer D. Goed koop Dzn.. directeur der Ned. Scheepsbouw Mij., maakt de reis tot IJmuiden mede. SYNDICALISTISCHE VROUWENBEWEGING. De Syndicalistische Vrouwenbeweging belegt op Donderdag 31 Maart een openbare lezing in gebouw „Nijverheid", Jansstraat, waar mevr. H. GeerlingsRoelofs zal spreken over „Moe ders weest op uw hoede". tij 'Wasserij Kleverpark, Sarifpoorlerslraat 41,-Tel: 10131 - Haarlem, (Adv. Ingez. Med.) MABKT EEMMTKN AARDAPPELMARKT ROTTERDAM. Brielsche Eigenheimers f 2.50—f 2.75 per H.L. Zeeuwsche Eigenheimers f 2.20f 2.50 idem. Zeeuwsche Bonte f 2.80f 3.20 idem, Zeeuwsche Blauwe f 2.80f 3.20 idem. Bonte en Blauwe Poters f 1.70f 1.80 idem. Bevelanders f 2f 2.30 idem. Red Star f 2.25—f 2.50 idem. VEEMARKT ROTTERDAM. Maandag 28 Maart. Aanvoer totaal 2158. Vette runderen 614, Vette kalveren 233, Nuchtere kalveren 13, Schapen en lammeren .600. Varkens 694. Prijzen per K.G.: Vette koeien 76. Vette ossen 70, Vette kalveren 115, Varkens (levend gewicht) 55. Schapen 50. Lammeren 60. Prijzen per stuk; Schapen 28. Lammeren 21. Vette koeien en ossen, aanvoer ruimer, han del matig, prijzen le en 2e soort iets lager, overigens onveranderd. Vette kalveren, aan voer grooter, handel kalm, prijzen 1ste kwali teit iets stijver. Schapen en lammeren, aanvoer matig, handel slecht, prijzen moeilijk te handhaven. Varkens aanvoer ruimer, handel stroef, prijzen iets lager. VEEMARKT. Amsterdam, 28 Maart 1938. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 475 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 74—80, 2e kW. 65—72. 3e kw. 50—64 per K.G. slachtgewicht; 80 melk- en kalf- koeien 180—240 per stuk; 62 vette kalveren; le krw. geen noteering. 2e kw. 6066, 3e kw. 50—58 per K.G. levend gewicht; 216 nuch tere kalveren 6—10 per stuk; 85 schapen 22—32 per stuk: 433 varkens: vleeschvarkens wegende van 90—110 K.G. 67—68, zware var kens 6566, vette varkens 6364 per K.G. slachtgewicht; 6 paarden, geen noteering. Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. MARKTOVERZICHT. Slachtrunderen ruime aanvoer, slechte han del, vaste prijzen. Melkkoeien matige aanvoer. Vette kalveren matige aanvoer, vlugge han del, prijzen onveranderd. Nuchtere kalveren ruime aanvoer, vlugge handel, prijzen willig, voor de beste soort hooger. Schapen behoor lijke aanvoer, vlugge handel, vaste prijzen. Varkens ruime aanvoer, matige handel, prijzen onveranderd met neiging tot dalen. Pa ar dér veen noteering.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10