Haarlem's Dagblad PHILIPS CONCERTO INRUIL-CAMPAGNE Radio - Goldschmeding Zesdaagschen. \\Oe \\o o9eV Schoonheidsmiddel. Opmarsch in Catalonië met groote snelheid voortgezet. CHINEEZEN BOEKEN NIEUWE SUCCESSEN. Met DRIE DAGEN Het belangrijkste 5Se Jaargang No. 16800 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Bniten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drnkkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN KOBEK'l PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 29 Maaii 1938 Abonnementen per «reek f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco pee post f 3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentiën 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35- Reclames f 0.60 per regeL Regclabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elks regel meer f 0.15. Groentjes si* rubriek Het einde van de Zesdaagsche wielerwed strijden, althans in Europa, schijnt nabij. Op mislukkingen in Gent en Rotterdam is nu de „ineenstorting" gevolgd van de Brusselsche, die het na drie dagen opgaf. Toen men het opgaf, vanwege het uitblijven van voldoende publieke belangstelling, hadden al eenige ver maarde renners hun fiets erbij neergelegd. Zij voelden zich niet goed, al of niet na een val, en gingen maar liever naar huis. Tenslotte ging alles naar huis. Er zijn nog twee of drie steden in Europa over die met jaarlijksche zesdaag schen „werken", opgeluisterd met een totali- sator (Kopenhagen) of met acrobaten, dan seressen en filmsterren en zoo, naar de Brus selsche correspondent van de Tel. opmerkt, maar dat zal ook wel niet zoo lang meer duren. Hij geeft ze nog enkele jaren. Het zou wel eens minder kunnen zijn, want als een genre van openbare vermakelijkheid eenmaal uit de pu blieke gunst raakt is zijn val snel. Het heeft overigens lang genoeg geduurd eer het eruit raakte. Het klassieke spreekwoord omtrent de wereld die bedrogen wil zijn heeft in Zesdaagsche wielerwedstrijden een van zijn meest ontstellende bevestigingen gevonden. Niet dat het op ander en veel belangrijker gebied aan bewijzen voor deze stelling ha pert. Maar vaak geldt het daar illusies, die 's menschen leven min of meer opfleuren of op een hooger peil schijnen te brengen. En dat kon men van de Zesdaagschen wel heel moeilijk aannemen. Van het hoogere peil zwijg ik maar heelemaal Maar de opfleuring? Ik ben een paar maal naar het zonderlinge rond rennen in een groote houten „badkuip" gaan kijken, omdat men als journalist aandacht be hoort te schenken aan alle verschijnselen van zijn tijd en in uren van historische studie, ook aan die van vroegere tijden maar ver der dan tot verbazing heb ik het nooit kun nen brengen. Natuurlijk gold die verbazing ook wel het uithoudingsvermogen, de snelheid en den durf van de renners, die hun gewaagde evoluties In de badkuip zes dagen lang volhiel den, maar toch betrof zij in hoofdzaak het publiek, dat hooge prijzen betaalde om van deze vertooning te genieten. Als ik mij wel herinner betaalde men weinige jaren geleden in Amsterdam tot zeven gulden voor een plaats voor één avond het kan nog meer geweest zijn en men zag er vele menschen op de duurste rangen zitten waarvan men zich pein zend afvroeg waar ter wereld zij dat geld van daan haalden als hun toch kennelijk de mid delen voor het bekostigen van een redelijk- netten hoed en jas ontbraken. En dan dacht ik aan het noodlijdende Neder- landsche tooneel en aan noodlijdende musici, aaii de treurige financiëele omstandigheden van een orkest als de H.O.V. bijvoorbeeld, dat iemand voor zeven gulden een heele reeks mooie concerten laat hooren. Nu ja, zult u zeg gen, er is nu eenmaal maar een deel der menschheid dat belang stelt in goed tooneel en goede muziek en we weten allang dat dat niet het grootste deel is. Neen, het is een minder heid je. Maar als de meerderheid dol was op Zesdaagschen moest zij toch weldra ondervin den dat er hoogstens een paar uur opwinding en geen enkele blijvende verhooging van levensvreugde uit te halen was! En dan zou zij het toch wel eens probeeren met volkscon certen en niet te hoogdravende tooneelvoor- stellingen lichte, vlotte blij spelen of zoo? Op volksconcerten zet men den concertbezoe ker niet voor de zware taak, een symphonie van Mahler anderhalf uur lang aan te hoo ren of de raadselen van een Strawinsky of Pijper te ontwarren. Op vele andere concerten trouwens ook niet. En met een beetje volhouden dat is toch wel bewezen door vele muziekliefhebbers, die heusch geen geleerde muziekkenners zijn kan men bij herhaald aanhooren de meeste werken van het klassieke repertoire toch niet alleen gaan begrijpen maar er ook van gaan genieten, tot aanmerkelijke en blijven de verhooging van zijn levensvreugde! Ik Aan maar niet begrijpen dat er zooveel men schen bestaan die dat zelfs nog nooit in hun leven beproefd hebben en zooveel anderen, die het blijkbaar na éen of twee concert avonden hebben opgegeven. Duizenden, in steden als Brussel en Parijs tienduizenden hunner hebben vele malen ach tereen dom zitten staren naar een groepje fietsers dat urenlang voor hun neuzen rond tolde en af en toe „joeg". En dan loeiden ze. Ja. ze loeiden! Nu zijn de Zesdaagschen stervende. De finale doodssnik moge spoedig weerklinken. Hij zal een cultuurwinst zijn. En wij weten dat onze tijd daar niet rijk aan is. Dat het bij deze winst niet blijve! R. P. ONTWERP- SUIKER- ORDONNANTIE 1938. BATWVIA, 29 Maart (Aneta) Bij den Volksraad is de ontwerp-suikeruitvoer-ordon- dantie-1938 ingediend, met verzoek voor 20 April a.s. een beslissing te willen nemen. Door deze ordonnantie beoogt men intrek king van de bestaande en vervanging door een nieuwe aangepaste regeling. RIJWIELDIEF GEARRESTEERD. Maandagmiddag vier uur deed een heer bij de politie aangifte, dat zijn rijwiel, dat on beheerd in de Warmoesstraat had gestaan, gestolen is. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in. Het mocht haar gelukken, in de omgeving een 25-jarigen metselaar uit Amstex-daan aan te houden, die op de ge stolen fiets reed. Hij werd naar Haarlem overgebracht. Hem bleef niets anders over. dan den diefstal te bekennen. de eischen zijn die aan Uw kleeding stelt, hoe zekerder U zijn moet bij N.V. Gerard A. v. d. Steer's Kleeierniakerij KRUISSTRAAT 7 - TEL. 10730 (Adv. Ingez. Med.) (Een Engelsch geleerde heeft ont dekt dat huilen, mits niet te veel. een uitstékend middel is om de schoonheid van het gelaat te be vorderen.) O dames, als gij schoon wilt wezen, En wie van u wil dit nu niet. Het is niets nieuws, als 'k zeg bij dezen. Dat elke man graag schoonheid ziet O dames, als gij schoon wilt wezen, Geregeld huilen helpt probaat, Naar ik zooeven heb gelezen. Mits het wordt toegepast met maat. Totnutoe had men ons bezworen, En daaraan waren wij gewoon, Bedenk, wanneer gij wilt bekoren, Een gulle lach alleen maakt schoon. De wetenschap is voortgeschreden, En nu zegt een geleerde man, Tot stijging der bekoorlijkheden, Dient men te huilen nu en dan. Het huilen zelf masseert de spieren Van het gelaat, heeft hij ontdekt En tranen, vloeiend uit de klieren, Wasschen de huid met goed effect. Het wordt den man gauw week om 't harte, Als vrouwen huilen weliswaar. Hij wordt bewogen door haar smarten. Maar als het moet, dan moet het maar. De man behoort de vrouw te helpen En 't valt mij sterk op, dat er staat, (Als hij haar tranenvloed wou stelpen) Dat zij 't vooral moet doenmet maat. Daar volgt uit (en ik wil niet spotten) Hij huile met haar mee, de man, Wie weet, wordt hij daar zelf tenslotte Een tikkie minder leelijk van. P. GASUS. Engelsche scholieren Paaschlogés in onze stad De aanvragen vloeien weer.... 07is opwekkend artikel in het Zaterdag blad betreffende de Engelsche scholie ren, die hun Paaschvacantie in onze stad zullen komen doorbrengen, heeft zijn uitwerking blijkbaar niet gemist! Sedert het verscheen zijn er Zaterdag en Maandag reeds weer aanvragen ont vangen voor 40 jongens en meisjes! Hedenmorgen zijn daar nog 5 geschikte aanvragen bijgekomen, zoodat nu in totaal 107 scholieren geplaatst zijn. Ook de 3 leeraressen en de eene leeraar heb ben thans een onderdak gevonden. Als de aanvragen zoo door blijven stroomen als sedert Zaterdag het geval is, ziet het er naar uit, dat er grootendeels aan de aanvragen van de Engelsche scholieren voldaan kan worden. Dochnog on geveer 50 scholieren blijven te plaatsen over! Het adres der organisatoren is: Korte Parkioeg 1 Bloemendaal (tel. 23728). Nationalisten veroveren nieuwe steden. Het woord is aan Guido Gezelle.- Wat hebben wij al verdriet gehad om ongelukken die nooit gebeurd zijn. DE OPMARSCH NAAR CATALONiÈ Negrin spoort aan tot tegenstand. BARCELONA. De snelle opmarsch van Franco welke den oorlog in Ka- talonië heeft verplaatst, bedreigt de verbindingsmiddelen van de regeering in de provincie Huesca en in de Pyreneeën. Door Salamanca en andere radio stations der nationalisten wordt mede gedeeld dat Lerida genomen is. Andere telegrammen spreken dit bericht echter tegen. De nationalistische troepen onder bevel van Moscardo hebben Barbastro bezet. Voor de stad te verlaten hebben de regeeringstroepen haar in brand gestoken, de helft van de stad is in vlammen verteerd. Ook Mequinza is door Franco's troepen ingenomen. In het communiqué van het groote hoofd kwartier van Franco wordt o.m. gezegd: Op den rechtervleugel braken onze troepen aan het front van Aragon den tegenstand van den vijand en bezetten verscheiden dor pen en eenige heuvels en bergtoppen. De legionnaires verijdelen eenige tegenaanvallen en bezetten vervolgens volkomen het berg- massief van mirablango. De troepen in den sector van Fraga bezetten Mequinenza. De strijdkrachten, die meer in het noorden opereeren, bereikten den oever van de Cinca en bezetten Pomar, Estiche, Santa Lecina, Alcolea de Cinca, Ontinena en Lasena. Wij rukten eveneens op den linkervleugel op en bezetten Barbastra, Fornillo, Termisan, Monezma en Las Torretas. In den sector van de rivier de Gallego bezetten wij Ipies, Jaba- rella, Laisicso, Layes, Lanave, San Vincente en Sex-ne. Wij maakten talrijke krijgsgevangenen en veroverden een groote hoeveelheid mate riaal. Negrin doet beroep op de bevolking. Gisteravond heeft minister-president Negrin voor de radio de redenen van den snellen opmarsch der nationalisten in Aragon uiteengezet. Hij betoogde, dat de hevigheid van den aanval een gevolg is van de haast, die de totalitaire staten hebben om de kaart van Europa te wijzigen. De buitenlandsche strijdkrachten gebruiken een machtig oor logsmateriaal, waartegen de regeeringstroepen heldhaftig stand houden. Negrin wees er op, dat sedert de overheer- sclxing der nationalisten het Baskische volk reeds zijn traditioneele vrijheden heeft ver loren. Hetzelfde lot zou Catalonië beschoren •zijn. Millioenen menschen, zoo ging de premier voort, hebben belang bij het resultaat van onzen strijd. Noch de kanonnen, noch de vlieg tuigen. noch de manschappen, die Franco uit het buitenland gestuurd krijgt, zullen de re geering dwingen, een compromis te aan vaarden. Integendeel, iederen dag voelt de regeering zich krachtiger in het verlangen tegenstand te bieden, want tegenstand bieden beteekent overwinnen. Negrin gaf vervolgens toe, dat de toestand moeilijk is. Echter zoo zeide hij, de twee lan den, die het Spaansche grondgebied binnen gedrongen zijn, zijn genoodzaakt snel te handelen, hetgeen de ooizaak hunner neder laag zal zijn. Tegenstand bieden moet het parool zijn van hen die aan het front strijden evenals van hen, die achter het front werken, de eersten met weinig wapens, de anderen met weinig brood. Tenslotte deed Negrin nog eens een beroep op de arbeiders, de oorlogsproductie op te voeren. Het Franschc dorp Aigueblanchc in de Alpen wordt bedreigd door een aard verschuiving langs een berghelling. De neerstortende rotsblokken hebben reeds eenige huizen verwoest. Japansche nederlaag aan het Lini-front bevestigd. Voldoening in Chineesche kringen. HANïKAU, 28 Maart. (Reuter.) De Chineezen hebben Lintsjeng en Tsi- ning heroverd. De terugtocht der Ja pansche troepen is naar gemeld wordt te Lintsjeng afgesneden. Zij trekken ni verwarring in oostelijke richting terug. Groot was de vreugde in Hankau en andere Chineesche steden, toen officieel bekend werd gemaakt, dat de Chineesche troepen een groote overwinning hadden behaald in het zuiden van Sjantoeng door de herovering van Lintsjen en Tsining. Door een uitstekende flankbeweging heb ben de troepen ook Tawenkoe, aan het noor delijk gedeelte van den Tientsin-Pekau-spoor. weg genomen, waarna zij in zuidelijke richting oprukten om de Japansche achterhoede aan te vallen. De Japansche troepen ten zuiden van de rivier de Ta wen zijn geheel omsingeld: men verwacht, dat zij vernietigd zullen worden De Chineezen hebben stellingen betrokken langs de spoorweglijn ten noorden van Ling- tsjen, om een Japanschen terugtocht te ver hinderen. Bloedige gevechten, waarin de Ja panners enorme verliezen leden, gingen aan de herovering van Tsining vooraf. De Chineezen achtervolgen thans de overblijfselen van het Japansche leger aan het front van Lini, die terugtrekken in de richting van Tsjoehsjen, 120 kilometer ten noordoosten van Lini. Militaire deskundigen verklaren, dat de Ja panners, nu de frontlijn 500 kilometer lang is geworden, minstens vijftig divisies noodig hebben voor hun krijgsverrichtingen. Zij be schikken echter over slechte 16 divisies, aldus het Chineesche persbureau. Japansche luchtaanvallen. Bij de Japansche luchtaanvallen op de drie steden in Woehan zijn, naar het Chineesche persbureau verder meldt, meer dan honderd burgers gedood en 140 gewond. De meeste slachtoffers waren vrouwen en kinderen Veer tig vliegtuigen namen aan den aanval deel. Minstens vijftig woonhuizen werden vernield, Op het vliegveld van Hankau werd weinig schade aangericht. De „regeering" te Nanking. Naar aanleiding van de installatie der „Cen trale regeering" te Nanking heeft de woord voerder der Chineesche regeering te Hankau verklaard, dat de houding der regeering ten opzichte van dergelijke pseudo regimes duide lijk is uiteengezet in December, toen medege deeld is. dat ale daden van die regimes van nul en geener waarde worden geacht. De werkloosheid te Haarlem. Daling zet door. In de afgeloopen week daalde het aantal werkloozen te Haarlem met 135. Dezelfde week van 1937 gaf slechte een vermindering van 64 te zien. Gelukkig zet dit voorjaar zich dus op deze arbeidsmarkt goed in. Er zijn nu nog 5722 werkloozen te Haar lem, dat is 504 minder dan in 1937 en 897 minder dan in 1936. Samenwerking van gemeenten in Kennemerland. Maatregelen betreffende armenzorg. Er is, vooral in den laatsten tijd, geklaagd over gemis aan samenwerking tusschen ge meenten wat betreft maatregelen van Ar-4 menzorg. Vooral werden klachten geuit over afschuiving van armlastigen. De ontevreden heid daarover nam zulke vormen aan dat zelf maatregelen van afweer ter sprake kwamen. Gelukkig dringt het besef door dat het aanbeveling voor de gemeentebesturen ver dient op het gebied der Armenzorg samen werking te zoeken ter oplossing van de moei lijkheden. Naar wij vernemen is Maandag middag op het Stadhuis te Haarlem een vergadering gehouden van de di recteuren van de instellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon en amb tenaren van Sociale Zaken uit de ge meenten in Kennemerland, ten einde de verschillende moeilijkheden op het gebied der Armenzorg te bespreken. De vergadering werd geleid door den heer S. C. de Haas van Dorsser, directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem. Vooral werden breedvoerige beschouwingen gewijd aan de quaestie der afschuiving. Er werden geen besluiten genomen daar de bespreking een informatorisch karakter drpeg. Gedurende korten tijd kunt U de dubbele, door fabrikanten en handelaars gezamenlijk vast- gestelden inruilprijs voor Uw oude toestel ontvangen STELT U NOG HEDEN IN VERBINDING MET Groote Markt - Haarlem. (Adv. Ingez. Med.) BRENG ZON IN UW WONING MET KROON - BEHANGSELS. Alléén GR. HOUTSTRAAT 179 TELEF. 14269. (Adv. Ingez. Med.) wordt ook onze Baby-zaak verplaatst van Gierstr. 20 naar ANEGANG 46 JAC. VAN WEERT (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. De troepen van generaal Franco zetten hun snelle opmarsch naar Catalonië voort. I De Chineezen boeken nieuwe successen. 1 Rubber in den wegenbouw. 3 Plannen der Nederlandsche jongeren tot huldiging van de Koningin. 3 Een minderhedenslatuut voor de Duit- schers in Oostenrijk. 4 Een Engelsch bombardementsvliegtuig is met zes inzittenden in zee gestort. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Zesdaagschen. i Dr. p. H. Schroder: Amateur-filmauteur. 3 Dr. E. van Raalte: Het vraagstuk Tsjecho- Slowakije. 4 H. D. Vertelling: „Vrouweninvloed" door Pieter van der Valk. 5 Schaakrubriek. 7 J. B. Schuil over „Het lied van het Meisje en den Moordenaar". 9 J. II. de Bois: Kees Laan en Frans Oerder in Kunstzaal Reekcr. g Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 7

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1