BALBOEKJE Vrijdag Orkaan in Haarlem De Bill voorspelt: HELDERZIENDE ORKAAN DINSDAG 29 MAAR T 1938 HAAREEM'S DAGBE'AD D<; Verkeerscoördinalie. Besprekingen met den Belgischen minister Marck. Omtrent het onderhoud, dat de Minister van Waterstaat, mr, dr. ir. J. A. M. van Buu- ren, Maandagochtend op zijn departement met den Belgischen Minister van Water staat, den heer Marck en de hem vergezel lende heeren heeft gehad, kan nog worden medegedeeld, dat minister van Buuren hun in het kort een uiteenzetting heeft gegeven van wat er hier te lande op het gebied van verkeerscoördinatie op het oogenblik aan plannen in voorbereiding is. Aangezien dit vraagstuk thans ook in België aan de orde is en men daar voor dezelfde moeilijkheden staat als die zich hier voordoen, gaf deze uit eenzetting aanleiding tot een uitvoerige ge- dachtenwisseling omtrent de wijze, waarop de moeilijkheden hier en in (België kunnen worden opgelost. Het onderhoud duurde ruim een uur. Maandagmiddag vertrokken de Belgische heeren naar Arnhem om daar het moderne electrische- en Diesel-treinmaterieel te be zichtigen. Hedenochtend om half 11 heeft een twee de bespreking op net departement plaats over verschillende spoorwegkwesties. Deze bespreking zal van Nederlandsche zijde ook worden bijgewoond door den inspecteur-ge neraal van het verkeer, den heer Th. M. B. van Marie, den chef van den dienst der ex ploitatie van de Ned. Spoorwegen, den heer J. D. Evers en den hoofdinspecteur, chef van de dienstregeling der Ned. Spoorwegen, den heer G. F .H. Giesberger. Het ligt in het voornemen van den mi nister den heeren na afloop van deze bespre king een lunch aan te bieden. Hel bouwcoiiflïct in liet Noorden. Heden gaat te Emmen de staking in. Aan de leden der afdeelingen van de bouw vakarbeidersbonden in de gemeente Emmen, die een vijfde deel der provincie Drente om vat, is Maandagmorgen meegedeeld, dat, in verband met de afwijzing van het ultimatum inzake de erkenning der landelijke contract voorwaarden door de provinciale patroons bonden. de staking voor deze gemeente heden, Dinsdagmorgen zal ingaan. In hoeverre de staking zich dezer dagen verder zal uitbreiden kan nog niet worden meegedeeld. De vakbondbesturen hebben na melijk in hun ultimatum niet gesproken over het stilleggen van het werk bij alle leden der gewestelijke patroonsbonden, doch van die werken, die daarvoor naar hun oordeel in aan merking zouden komen. De gemeente Emmen schijnt te zijn uitgekozen als eerste waar het conflict een scherpen vorm krijgt. Tengevolge hiervan zal vrijwel op elk bouw werk in deze uitgestrekte gemeente heden het werk worden stilgelegd. Uitzonderingen zijn het nieuwe Ziekffihuis te Emmen en de nieuwe fabriek der firma Bendien, eveneens aldaar, welk werk wordt uitgevoerd door pa troons uit andere gemeenten. Daarentegen zal de bouw van het nieuwe Gemeentehuis te Sleen door een aannemer uit Emmen. met Emmensch personeel, moeten worden ge staakt. De staking omvat ongeveer 300 arbeiders, van wie 200 leden van den Alg. Ned. Bouw vakarbeidersbond en de overige leden van de Chr. en R.-K. Bouwvakarbeidersbonden. Onder de arbeiders heerschte Maandag avond bij het verlaten van de verschillende werken een gedrukte stemming, omdat zij tot het laatst toe gehoopt hadden, dat er als nog een wijziging in den toestand zou kun nen komen. Deze hoop is evenwel niet ver vuld. De mogelijkheid bestaat, dat binnen kort een conferentie met den Rijksbemid delaar kan worden gehouden, maar veel ver wachting schijnt men daarvan niet te koesteren. Naar wij vernemen heeft de Veenkoloniale Bouwpatroonsbond. die door aanvaarding van het landelijk contract buiten het con flict staat, besloten, dat zijn leden geen „be smet" werk in uitvoering zullen nemen en geen arbeiders zullen aannemen, die niet een ontslagbriefje kunnen toonen, waaruit blijkt, dat zij niet bij de staking zijn betrokken. Bakker van rechtsvervolging ontslagen. De Haarlemsche kantonrechter, heeft gis teren de eerste zaak betreffende overtreding der vestigingswet voor het kleinbedrijf be handeld, welke in eerste instantie is geëin digd met een ontslag van rechtsvervolging voor den betrokkene, een bakker uit IJmui- den, die in begin December de bakkerij van zijn patroon, bij wien hij tien jaar in dienst was geweest, had overgenomen. Bij ministe- rieele beschikking van 9 December was de zoogenaamde spertijd voor het bakkersbedrijf ingegaan. De bakker uit IJmuiden, die met de nieuwe wetsbepalingen niet op de hoogte was, had geen vergunning van den minister en daarom was tegen hem proces-verbaal op gemaakt. De ambtenaar van het O. M.. zeide in zijn equisitoir, dat men hier feitelijk te maken had met een voortgezette zaak, waarvoor ook :een vergunning noodig is, zoodra de vesti- (ingswet voor het bakkersbedrijf van kracht wordt. In de bepalingen omtrent den z.g. sper tijd, welke -thans voor dit bedrijf gelden, wordt echter uitsluitend gesproken van vesti ging en niet van voortzetting van een zaak. Voor den verdachte zou dus ontslag van rechtsvervolging moeten volgen, doch daar van verschillende kanten was verzocht-, de mogelijkheid te openen, deze principieele kwestie tot in hoogste instantie te doen be handelen, eischte het O. M. een geldboete van zes gulden. De verdediger, mr. O, H. van Wijk, betoogde, dat verd. de zaak op 7 December van zijn pa troon hacl overgenomen, terwijl de spertijd- bepalingen pas twee dagen later van kracht werden en dus in dit geval niet van toepas sing kunnen zijn. Pleiter herinnerde er aan, dat bij de be handeling van het wetsontwerp in de Twee de Kamer tot uiting is gebracht, dat de ves tigingswet geenszins de bedoeling had, de principieele vrijheid van iedereen, die zich wilde vestigen, aan te tasten. Dat men in het onderhavige geval een knecht wil beletten, na tien jaren dienst de zaak van zijn patroon over te nemen, vond pleiter geen gelukkig- voorbeeld van ordening. De kantonrechter wees onmiddellijk vonnis en ontsloeg -den bakker van rechtsvervolging omdat het hier niet de vestiging van een nieuwe, doch de voortzetting van een bestaan de zaak betrof. BEGRAFENIS HANS DE BOCK. De bijzetting in het Mausoleum op de Alg. Begraafplaats te Haarlem fingang Klever laan) van het stoffelijk overschot van den Zondag alhier overleden componist Hans de Bock zal plaats hebben op Donderdag 3-1 Maart a.s. te 11.30 uur. „EEN NIEUWE WERELDOORLOG DREIGT". Door de Revolutionair Socialistische Ont- wikkelings Vereeniging wordt Maandag April een openbare vergadering gehouden in het P, A. S.-gebouw aan de Baken essergracht. De heer A. Langkemper uit Amsterdam zal behandelen „Een nieuwe Wereld-Oorlog dreigt". Er is gelegenheid voor debat. Haarlem ver- QD1(AAN wacht Vrijdag (Adv. Ingez. Med.) AGENDA. EEN VOORDRACHT OVER OUD-VADER- LANDSCHE GLASSCHILDERKUNST. Donderdag 31 Maart zal de heer A. v. d. Boom, doctorandus in de Kunstgeschiedenis, voor de leden van „Kunst zij ons Doel" en Kunst aan het Volk" in de Aula van Teyler's Museum een voordracht met lichtbeelden houden over de gebrandschilderde ramen te Gouda, waarvoor, nadat de laatste werkzaam heden eener langdurige restauratie beëindigd zijn, allerwege groote belangstelling bestaat. Belangstellenden, die geen lid van deze ver eeniging zijn kunnen een gratis introductie aanvragen. Drie verkeersongelukken in Haarlem. Maandagmiddag kwart voor 'twee is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen den bestuurder van een vrachtauto, afkomstig uit Zaandam, die in de Wilhelminastraat met een snelheid van 45 KM. een van rechts komende auto wilde ontwijken. Zdjn wagen kwam daarbij in botsing met een driewielige motorbakfiets uit Nieuw Vennep, geladen met melk, eieren, enz. Deze bakfiets werd ernstig beschadigd en de lading ging geheel ver loren. Het elf-jarig meisje Licharda S., wo nende in de Generaal Cronjéstraat, fietste. Maandagnamiddag kwart voor vijf van de Kennemerbrug naar het Frans Halsplein. In de bocht kwam zij in aanraking met den aanhangwagen van een vrachtauto, geladen met 6000 K'.G. aardappelen, bestuurd door een vrachtrijder uit Anjum, die kalm reed. Het meisje schijnt niet goed te hebben op gelet; zij zou in de bocht een wielrijder heb ben willen inhalen, juist toen genoemde vrachtauto passeerde. Zij werd geraakt door het rechter achterwiel. Door leden van den Ongevallendienst werd het meisje behandeld waarna zij per ziekenauto naar het Sint Elisabeths Gasthuis is vervoerd. Hier werd een gecompliceerde bekkenfractuur gecon stateerd. De fiets werd licht beschadigd. De auto is voorloopig in beslag genomen. De politie verzoekt aan hen, die dit ongeluk ge zien hebben, zich voor het verstrekken van inlichtingen aan het Politiebureau Smede- straat te willen vervoegen. Een 57-jarige inwoner van Bennebroe-k viel Maandagmiddag vier uur op het Ver- wuift van zijn fiets, doordat een onbekend ge bleven acht-jarig meisje tegen hem opliep. De man werd in den winkel van de firma Van der Piigge aan de Botermarkt binnen gedragen, waarna hij door zijn zoon per auto na-ar het Sint Elisabeths Gasthuis is ver voerd. Uit een onderzoek bleek, dat hij een bekkenfractuur had opgeloopen. (Adv. Ingez. Med.) Meest matigen Westelijken tot Zuidwes telijken wind, betrokken tot zwaar be wolkt, weinig of geen regen, weinig ver andering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 771.8 m.M. te Brest. Laagste '739.0 m.M, te Nordoeyan. De rug van hoogen luchtdruk over Scan dinavië trok snel Oostwaarts en maakte plaats voor de diepe depressie die gistermorgen bij IJsland lag. Het gebied van hoogen luchtdruk dat van de Azoren tot Frankrijk reikt breidde zich Oostwaarts uit. In Bohemen vormde zich een nieuw maximum van den luchtdruk. Op IJsland stijgt de luchtdruk tijdelijk snel en is de temperatuur weer tot onder het vriespunt gedaald. In Noord-Scandinavië nam de vorst weer toe. Op de Britsche eilanden en in onze omgeving is het weer zeer zacht met hier en daar zeer lichte regen, in het Oostelijk Oost zeegebied valt nog sneeuw en in Oost-Europa is de vorst nog niet geweken. In Frankrijk en Zwitserland is het windstil doch de lucht blijft zwaar bewolkt of betrokken en daardoor het weer zacht. De hooge Alpenstations melden nog krachtige winden en koude bewolking' tot boven 3000 "meter. De stations in de Poolzee melden alle zeer lage temperaturen (minus 26 graden Celsius op de Oostkust van Groen land). Op den Oceaan melden de schepen ten Zuiden van 55 graden Noorderbreedte betrek kelijk hooge temperaturen. In onze omgeving zal het weer voorloo pig zacht en bewolkt blijven. BAROMETERSTAND Vorige stand 764 m.M. Stand van heden 764 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, 'Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 8elancrrijke telefoonnummers: Politie: H850. Brandweer: 15333, Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht; 14141. Verziende Met 'n bril Bijziende van WEBER: GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) DE EISCHEN VOOR HET MIDDENSTANDS DIPLOMA ALGEMEENE HANDELSKENNIS. Men schrijft ons van bevoegde zijde: Het in enkele dagbladen verschenen bericht om trent verlaging van de exameneischen voor het middenstandsdiploma algemeene handels kennis is niet in overeenstemming met de feiten. Begrijpelijkerwijze vinden ten departemente geregeld besprekingen plaats in verband met de toepassing van de Vestigingswet Klein bedrijf. Zoo kwamen op initiatief van het De partement van Economische Zaken op 10 Maart de vertegenwoordigers van verschillende groepen uit 't kruidenier sbe drijf bijeen te Den 1-Iaag met het doel eenheid te bereiken inzake de vakopleiding voor kruideniers, waarin ver warring dreigde te ontstaan. Dank zij dit initiatief kwamen bijeen vertegenwoordigers van den Ned. Kruide- niersbond. den R.K. Kruideniersbond, de Fe- bowiko, de Grootwinkelbedrijven, de Coöpe raties. den Ned. Grossiersbond, vertegen woordigers van de z.g.n. vrijwillige filiaalbe drijven de N.V. Spaarcentrale, de Vereeni ging „Centra", zoomede vertegenwoordigers van de personeelsbonden. Op deze vergadering werd ten aanzien van het vakonderwijs volkomen overeenstemming bereikt en het laat zich aanzien, dat de aldus tot stand gebrachte samenwerking tusschen groepen met tegenstrijdige belangen goede vruchten zal dragen voor ieder, die erbij be trokken is, in het bijzonder van degenen die straks de opleiding willen volgen. De midden standsbonden waren op deze vergadering niet aanwezig. Verlaging van de eischen voor handelsken nis maakte geen onderwerp van deze bespre king uit. Er moge aan herinnerd worden, dat vestigingseischen alleen vrijwillig kunnen worden aangevraagd, ze kunnen niet worden opgelegd. WORDT ONDANKS ENORM SUCCES NIET GEPROLONGEERD (Adv. Ingez. Mea.j Heden: DINSDAG 29 MAART Stadsschouwburg: Ver. Rott. Hofstadtooneel „Carrière" 8.15 uur. ConcertgebouwBeethovencyclus. Café-restaurant Brinkmann, Groote Markt Openbare trekking loterij Haarlem's Bloei. 8 u. Palace Fihnac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: „Het Balboekje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Mevrouw blijft ont bijten". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De ontbladerde roos", 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De leugen van- Nina Petrovna", 2.30. 7 en '9.30 uur. Spaarne Theater: „Het mysterie van de zwarte kak" en „De dans aan de galg". 8 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 30 MAART Nutsgebouw, Lange Veerstraat 16: Voor jaarsvergadering afd. Haarlem Het Witte Kruis, 3 uur. Palace Fihnac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Aankomst van het nieuwe garnizoen te IJmuiden, heden, Dinsdagmorgen. De burgemeester, Mr. M. M. Kwint, houdt een toespraak EEN OPROEP VAN EEN OUD- COMMANDANT VAN ONS VELDLEGER. De heer W. H. van Terwisga, gep. luitenant- generaal, oud-commandant van het veld leger, uit Den Haag verspreidt een oproep tot de Nederlandsche landgenooten om tot de vorming van een landelijk comité van actie te geraken inzake de organisatie van de vrij willige bijdragen voor Defensie. Eenige goede vaderlanders hebben mij aan gespoord, aldus de heer van Terwisga, u, mijne landgenooten. op te wekken de han den ineen te slaan voor het aangeduide doel. Zij meenden, dat een oproep daartoe kon uitgaan van mij, die geheel buiten elke partij sta. die het grootste deel van de oorlogsja ren als Commandant van het gemobili seerde veldleger de wacht aan de grens heb betrokken, wiens belangstelling in onze zaak nog in geenen deele is verflauwd en die nog altijd bereid is om zooveel zijn krach ten zulks toelaten voor de verdediging van ons vaderland en de bescherming van ons volk zijne diensten aan Hare Majesteit de Koningin aan te bieden. Reeds zijn verschillende giften bij den Mi nister van Defensie binnengekomen; het geen op verheugende wijze blijk geeft van eene, niet hoog genoeg te waardeeren, ople ving van nationaal gevoel in ons volk. Men meende, dat eenige organisatie ten deze van nut kan zijn en verzocht mij daar toe het initiatief te willen nemen. Gaarne wil ik aan dat verzoek voldoen. De laatste twee maanden, zoo zegt de heer Terwisga elders in zijn oproep, hebben aan getoond dat een land dat in den waan ver keerde volkomen veilig te zijn wegens aller lei, van vele zijden ontvangen verzekerin gen, dat de onafhankelijkheid onaantastbaar was, in enkele dagen van zelfstandigen Staat tot provincie van een nabuurland werd te ruggebracht. En de groote mogendheden, óp welke het had vertrouwd, spraken wel hunne afkeuring' uit. Maar zij erkenden (de facto) den nieuwgeschapen toestand waarbijhet land als Staat van de wereldkaart verdween. Wie zoude niet huiveren bij de gedachte, dat zoo iets ook ons zoude kunnen overko men Maar, landgenooten, laat ons als van ouds het hoofd koel houden, maar dan toch ook.het kruit droog! Evenals in 1914 hebt gij een Koningin. De zelfde Koningin, op wie wij toen vertrouw den en die nog altijd onze liefde en ons ver trouwen heeft. In het lataste deel van den oproep zegt de heer Terwisga: De vrouwen van Denemarken brachten des tijds een groot bedrag' bijeen, waardoor de Regeering in staat was den bouw van forti ficatiën om Kopenhagen te bekostigen. Dat zij ons allen een voorbeeld hoe on der moeilijke omstandigheden door vrijwil lige bij draeen iets groots in het belang van 's lands verdediging is tot stand te brengen. Wilt landgenooten, die ook voor deze gedachte voelt mij een bewijs van uwe in stemming doen toekomen. (Adv. Ingez. Med.) BEVERWIJK REGENT VAN DE BISSCHOPPELIJKE KWEEKSCHOOL. De Bisschop vanHaarlem heeft den Wel Eerw. Heer. A, J. C. Melchers, regent van de Bisschoppelijke Kweekschool alhier, benoemd tot pastoor van de parochie van den H. Jozef (Jahsstraat) te Haarlem. Gedurende ruim tien jaren vervulde de WelEerw. Heer Melchers zijn functie aan het Beverwijksehe opleidingstinstituut. Hij was destijds de opvolger van regent Höppener, die toen tot deken van Delft werd benoemd en die kort daarna bij een noodlottig auto-ongeval om het leven kwam. Tot regent van de kweekschool is benoemd de WelEerw. heer H. J. M. Heynen. thans rec tor van het R.K. Opvoedingsgesticht voor jon gens „De Heybloem" te Heythuyzen (Bisdom Roermond) BENNEBROEK DIENSTBODEN OPLEIDIN G Na Paschen wordt door het Algemeen Co mité voor het inrichten van internaten voor opleiding' tot dienstboden een nieuwe cursus geopend in het gebouw te Hilversum. Werklooze meisjes van 16 jaar en ouder worden in den tijd van 3 maanden die ken nis en vaardigheid bijgebracht, welke ze noo dig hebben om een betrekking als dienstbode te kunnen aanvaarden. Meisjes, die haar betrekking als dienstbode opzegden om den cursus te kunnen volgen, kunnen niet worden toegelaten. Indien een meisje echter door haar werkgeefster wordt ontslagen, omdat zij haar werk niet met vol doende kennis van zaken verricht, dan kan zij wel op den cursus worden geplaatst, even als meisjes, die haar betrekking op kantoor of fabriek voor een huishoudelijke willen verwissolen, terwijl tenslotte wordt opge merkt. dat het geen vereisehte is, dat de meisjes afkomstig zijn uit steuntrekkende gezinnen. Het volgen van den cursus brengt voor een deelneemster geen kosten mee. De opleiding is geheel gratis. De deelneemsters moeten voldoen aan de volgende voorwaarden: 1. den 16-jarlgen leeftijd hebben bereikt: 2. het voornemen hebben na afloop van den cprsus, dadelijk een betrekking' als dienstbode te aanvaarden, waarvoor een ver klaring moet worden geteekend; 3. geen lichamelijke of geestelijke gebreken hebben; 4. van onbesproken gedrag zijn; 5. liefde en aanleg voor de huishoudelijke vakken hebben; en 6. een -goede gezondheid genieten. Het internaat te Hilversum is georgani seerd op algemeenen grondslag'. Mocht een meisje er de voorkeur aan ge ven op een internaat van R.-K. of Prot. Chr. richting te worden geplaatst, dan bestaat daartoe ook gelegenheid. Spoedige opgave ten Raadhuize is wenscht. HEEMSTEDE EEN JUBILEUM. Vrijdag a.s. zal Zv. A. M. Derksen den dag herdenken dat zij vóór 12!4 jaar haar zegen rijken arbeid aanving als verpleegster Voor de afd. Heemstede van de N.-Hollandschp Vereeniging Witte Kruis. Bij de" jaarverslagen van „Het Witte Kruis" blijkt wel hoevele malen Zr. Derksen zieken heeft geholpen en biieestaa.n Voor één dag zal zij een deel van haar werk moeten laten rusten, om de vele vrien den In de gelegenheid te stellen haar te complimenteeren, waarvoor gelegenheid is Vrijdag 1 April tusschen 2.30—4.30 uur. ten hare huize, Zandvaartkade 10. Het zal de jubilaresse op dezen dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. TENTOONSTELLING VAN WERKSTUKKEN DOOR DE WERKLOOZEN VERVAARDIGD. Op Donderdag 7 April des voormiddag's half 11 zal door den burgemeester van Heem stede, in het R.-K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg de tentoonstelling van werk stukken worden geopend, die in den afge- loopen winter door de werkloozen op de vak cursussen georganiseerd door het Algemeen Comité tot het verleenen van ontwikkeling en ontspanning aan de werkloozen, zijn ver vaardigd. Bij deze officieele opening worden alle werkloozen, die aan de vakcursussen hebben deelgenomen, verwacht. De tentoonstelling is geopend op dien dag van <2—5 aiur. op Vrijdag 8, Zaterdag 9 April van 10—5 uur en Zondag 10 April van 12—5 uur. Het comité verwacht, dat van de zijde van de burgerij voor deze tentoonstelling, die gratis toegankelijk is, veel belangstelling zal bestaan. BLOEMENDAAL Eon belangrijk jaar op sportgebied. Veranderingen en verbeteringen. Het jaar 1938 belooft voor de sportvereeni- g'ingcn een zeer belangrijk jaar te worden, omdat hoogstwaarschijnlijk reeds bij het begin van het niéuwe speelseizoen een be langrijke reorganisatie tot stand is gekomen. Dit danken wij aan ons gemeentebestuur, dat eens te meer blijk geeft, dat het be grip heeft van de behoeften van de moderne jeugd en dit wil omzetten in een daad, ook al is dit ten koste van groote finaneieele offers. De behoefte aan sportvelden geldt voor: a. Sportclubs. b. De schoolgaande Jeugd voor de Lichame lijke opvoeding. c. De schoolgaande jeugd buiten de school. Voor de eerste beide categorieën zullen wij in de gemeente Bloemendaal door de nieuwe velden binnenkort een behoorlijken toe stand verkrijgen. Ook de Commissie van Toezicht op het L.O. heeft zich met deze materie bezig ge houden en wel speciaal met de tweede catego rie. Op 22 Maart van het vorig jaar belegde zij een bijeenkomst met de hoofden van scholen en de onderwijzers in de Lichamelijke Op voeding om na te gaan of en hoe aan den wensch naar meer gelegenheid voor lichame lijke oefening in de openlucht tegemoet te komen zou zijn. De belangstelling voor deze bijeenkomst was zeer groot en aan de discussie werd door velen deelgenomen. De conclusie was: „Het tekort aan terrein voor lichamelijke oefening geldt voor wij wel alle wijken. Een enkele school de Julianaschool te Overveen bezit zelf een uitmuntend ter rein. Voor andere scholen is de toestand matig, voor een enkele volstrekt onvoldoende. Hoe wel de ideale toestand zou zijn, dat elke school haar eigen ruim speelveld bezat, zoo als de Julianaschool, zouden de meeste scho len al zeef tevreden zijn, als er een gemeen schappelijk speelveld, niet te ver van de scho len gelegen, ter beschikking kwam. Voor Bloemendaal werd de aandacht ge vestigd op de Vinkenbaan, voor Overveen op de speelterreinen aan den Zeeweg. Voor Aerdenhout werd de oplossing niet zoo eenvoudig geacht; voor Vogelenzang met zijn kleine bevolking werd een oplossing gedacht op de terreinen langs den Vogelenzangschen Weg. Wij weten zeer zeker, dat het Gemeente bestuur toen reeds onderhandelingen voerde, die sinds dien op een gelukkige wijze opgelost zijn. Hierdoor vervalt het oude plan, van het ge meenteterrein aan den Kennemerweg sportter reinen te maken en wel die tegenover Wild hoef. Onze „Good Old", zooals wij zoo graag de voetbalclub „Bloemendaal" noemen, gaat ver huizen naar het Noorden, naar de terreinen voor de boerderij van Bulters. De oprijlaan naar deze oude plaats splitst het terrein in tweeën. Behalve aan de B.V.C. Bloemendaal, zal het worden toegewezen aan de R. K. voetbal club D.E.K. De gemeente heeft kosten noch moeite ge spaard, om de terreinen prima in orde te maken, door egaliseeren en draineeren. Hier is heel wat werk, verzet. Voor de Bloemendaalsche Hockeyclub B. M. H. C. komen nu beide terreinen beschik baar d.w.z. naast hun oude terrein, het oude terrein van de B.V.C. Een groote verbetering voor de club waar door zij haar vleugels wijder kan uitslaan. De voetballers zullen wat verder moeten loo- pen. Misschien is dit een aanleiding om de buslijn van de N.Z.H. noordwaarts uit te brei den. Een buitengewoon belangrijke daad van het gemeentebestuur is de beschikbaarstelling van de Vinkenbaan tusschen Zomerzorger- laan— Sterreboschlaan en Donkere Laan voor sportterrein. Dit leent zich door zijn centrale ligging uitstekend voor het beoogde doel: speelveld voor de schoolgaande jeugd voor de lichamelijke oefening. Alle Bloemendaalsche scholen kunnen hier gemakkelijk van profiteered Bovendien wordt het speelveld van de Hockeyclub H. B. S. die door de reorganisa tie genoodzaakt is. haar biezen te pakken. Dezer dagen begint men met de terreinen in orde te maken, de piketpaaltjes zijn deze week reeds geplaatst. Door dit alles zal Koninginnedag naar een ander terrein moeten omzien. Wij hebben er al op gewezen, dat voor Over veen de oplossing het eenvoudigst is. We ho pen ook hier spoedig de jeugd te zien optrek ken naar den Zeeweg. Voor de beide andere wijken blijft een op lossing dan voorloopig nog toekomstmuziek. Hebben wij te veel gezegd, toen wij schre ven, dat 1038 een belangrijk jaar wordt op sportgebied BURGERLIJKE STAND. Bevallen: B. M. van Steenwijk-den Heijer, z. M. P. Broers-Peters, d. J. J. Korte- kaas-van de Reep. z. T. Jongebloed-Wit, d. Ondertrouwd: J. H. W. Habermehl en M. E. A. Raadersma. Getrouwd: I-I. M. Baaij en Z. Droll. Overleden: S. de Kadt, 62 j. L. J. A. Baureis, 70 j. overleden te Leiden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2