Belgische Anthraciet f 1.75 p H L- ',De SpMMS /haba Wenscht gij advies Hotel van Quds het Raadhuis Koopjesweek DINGERS CADEAU: DE JONG 9 Beiauftiilte Brandstoffen handel een BK EMAILLE KEUKENKLOK BK EMAILLE KEUKENUITZET Voor Vaste Waschtafels 78 Kleine Houtstraat 78 Lange Veerstraat 15 Electrische Strijkbout Voor Kappenwerksters \»appenwerksters korting voor Uw advertenties? Bel 10724 of 14825 op DT\tSDAG 29 MAART 1938 HA'ARGEM'S DAGBESD 9 HET TOONEEL De Amsterdamsche Tooneelvereeniging Het lied van het Meisje en den Moordenaar. Het is met dit stuk van Gliéon net als met Het Droomschip van Achard; men moet er in gelooven om het te zien, zooals de schrijver het in zijn diepste wezen heeft ge voeld. Men moet dezen strijd van het meisje en den duivel om de ziel van een moordenaar feitelijk ondergaan op dezelfde wijze als het publiek uit de Middeleeuwen dit deed met het mirakelspel. Slechts voor een deel van het publiek zal dit mogelijk zijn, maar dan blijft er toch voor allen de bekoring, die van dit min of meer naieve werk, waarin een mirakelspel zich afspeelt in onzen modernen tijd, uitgaat. Allen zullen bijvoorbeeld getroffen worden door een teer, ontroerend moment als dat, waarin Therèse bij het hooren van den gru- welijken moord te Parijs, niet zegt: „Arme vrouwen!" maar „arme moordenaar!" Hoe zui ver en mooi laat Ghéon ons hier het meisje zien, dat eens de Heilige Theresia van Lisieux zou worden. En ook zullen allen geboeid zijn door de voorstelling, waarin de tegenstelling van het goed en kwaad zoo prachtig van het begin tot het eind in het spel, de decors het rood en het wit en de verschillende figuren is volge houden. Paul Storm heeft als regisseur bij de A.T.V. in dit stuk van Ghéon op zeer ge lukkige wijze gedebuteerd. Hij heeft de vrij banale geschiedenis van den moord die terecht door een straatzanger als een tweede moord van Raemsdonck wordt bezongen ikleurrijk, bont en volkomen „in stijl" gegeven. Ik weet niet ,o f het pantomimisch ballet in het begin een vondst is van Ghéon of van Storm, maar het was voortreffelijk van uit voering en gaf ons in den trant van Jooss en Trudi Schoop een scherp beeld van het wufte, immoreele Parijs, zooals Ghéon dat in zijn stuk wil teekenen. In zulk soort werk toont De Amsterdamsche Tooneelvereeniging, die toch altijd min of meer misschien ten koste van haar succes een tooneeltroep-van de avant garde is ge weest zich op haar sterkst. Men heeft hier op het kleinere tooneel van onzen Stads schouwburg het decor wat moeten inperken zoo misten wij het minaretachtig torentje maar aan het geheel schaadde dit niet in het minst. Zeer suggestief is in dit decor de schrille tegenstelling tusschen het kwade en het goede getroffen en ook in het spel was voortdurend dit contrast. En er is door allen voortreffelijk gespeeld. Ik heb ergens gelezen, dat Ghéon, die de op voering van zijn stuk te 's Hertogenbosch heeft bijgewoond, de uitbeelding van den dui vel door Van Dalsum in tegenstelling met die in de opvoering van Pitoëff te Parijs te opzettelijk en te markant vond. Van Dalsum heeft hem gespeeld naar zijn eigen talent en wij zouden deze creatie niet gaarne hebben gemist. Zij is magistraal. Wie heeft gisteren aan het spel van Van Dalsum kunnen zien, dat deze tooneelspeler zooals ik hedenmorgen las vrij ernstig ziek was, zóó zelfs, dat de A. T. V. de voorstelling te Den Haag heden avond heeft moeten afzeggen. Welk een wils kracht van den artist om zoo te spelen, dat niemand der toeschouwers van die ziekte ook maar iets merkte. Groote bewondering had den wij ook nu weer voor het spel van Jos. van Gasteren, die met haar Regina de Mon- tille vooral in de zeer sterk en ontroerend gespeelde scène vóór den moord een schoo- ne belofte voor de toekomst geeft. Uitstekend was ook de „moordenaar" van Jacques de Haas, dien hij min of meer lyrisch speelt. Het slot vooral was zeer indrukwekkend van hem. En hoe mooi contrasteerde daarmee de Hei lige Therèsa met haar groot, mooi Geloof! van Tatia Wyma! Bob Lange kreeg ook hier een open doekje voor het lied van den straat zanger. Met „Het Lied van het Meisje en den Moor denaar" zijn de abonnementsvoorstellingen van dit seizoen op wel zeer gelukkige wijze afgesloten. Het succes in de volle zaal was heel groot. J. B. SCHUIL. SCHILDERKUNST Kees Laan en Frans Oerder exposeeren in de Kunsfzaal Reeker- De ruim zeventigjarige schilder Oerder en Öe ruim dertigjarige schilder Laan vertoonen in hun arbeid een aan beiden gemeenzamen factor die wijst naar een gemakkelijk succes bij den voor kunst voelenden burger, wiens kunstzin berust op sympathie voor wat hem persoonlijk aangenaam is en hem bevrijdt van de zorgen dieper door te dringen in de moge lijkheden, die een kunstwerk hem zou kunnen bieden, dat op het eerste gezicht boven zijn waarnemingsvlak staat. Het zou in dezen tijd wreede ironie zijn daarmee te willen duiden op een gemakkelijke „verkoopbaarheid" van zulk werk en wij blijven dichter bij huis als wij thans spreken van een gemakkelijk „con tact" dat tusschen schilder en publiek door zoodanig werk ontstaat. Dat deze kunstsoort daarmee niet veroor deeld wordt, spreekt vanzelf. Doch haar meer dere ol' mindere aesthetische beteekenis berust dan uitsluitend op de technisch meerdere of mindere volmaaktheid die haar eigen is. De beide schilders wier werk ons thans ge toond wordt zijn beiden zonder twijfel zeer wei-onderlegde kunstenaars. Bij den oudere is de geroutineerde schilder nog duidelijker aan het woord dan bij den jongere, terwijl het aar dig is op te merken hoe een tijdsverschil van veertig jaar kunstproductie in beider werk tot uiting komt. Met dien verstande dat de oudere zich voor ouderwetsch-worden heeft weten te hoeden en de jongere zich een gemakkelijke, lichtloopende factuur heeft aangemeten, waar bij hij oud kan worden. Dat is die waarin hij Eitjes (10) Stilleven met pollepel (7) idem met tomaten (13) enz. schildert, werken die op het eerste gezicht wel distinctie hebben, maar toch misschien te doorzichtig zijn, eer gekleurd dan van levende kleur moeten heeten. Voor mijn gevoel wordt dat al spoedig een maniertje, een foefje waar in geen groei meer zit. Gelukkig redresseert zich dat in een klein doek. Cyclamen (nr. 20). dat ik tot de sterkste uitingen der collectie zou willen rekenen. Een vrij groot doek met druiven, meloenen en perziken, dat in een donkerkleurige houten lijst gevat is. mani festeert juist door die donkere omraming de doorzichtigheid of beter- de substantieloos heid der vruchten, nog heviger en wordt, bij alle fi,jnheid in de kleurpositie, eer slap dan nobel. De schilder schijnt dat zoo nu en dan zelf te willen ontloopen en geeft dan in bloem stukken als de „Seringen" (bij het venster) de „Bloemen in koperen kan" en andere een le vendiger, hartstochtelijker peinture, die mij echter lijkt dan de verdunde Verster-visie op eitjes en pollepels. De kunst van Kees Laan heeft qualiteiten die we al vroeger erkend heb ben, maar men krijgt niet den indruk dat er mee gewoekerd wordt. In een Geranium (17), in Anemonen (14) is hij charmeerend, in het „Stilleven met de glazen flesch" vat hij een interessant kleurprobleem aan, dat hem blijk baar hqpft bezig gehouden en zoo is er nog wel meer dat ons in den schilder blijft inte resseeren en ons zijn arbeid doet blijven vol gen. Voor wie als Oerder op hoogen leeftijd nog een doek als de Cactus met de glasbollen te voorschijn brengt kan men slechts respect hebben. Zonder uitvoerig te worden willen v/e op de aardige en vlot geschilderde kinderpor- 'tretjes van Joeke en Jub wijzen, die veel pret tiger zijn om naar te kijken dan de verstarde kindertjes op de familiegroep. „Lelietjes van dalen" en „Magnolia's" (19 en 21) zijn, even als de Veldbloemen (op den ezel) van een sim pele bekoorlijkheid, die ons aantrekt, zooals ook de Boschanemonen dat doen. En heel bij zondei' tréft ons de fantastiek die de schilder in zijn Braziliaansche Orchideeën ten toon spreidt. Frans Oerder is een schilder die veel in zijn mars voerde, vermoedelijk veel heeft moeten doen wat hem niet aanstond en daar tusschendoor de uitstekende dingen maakte die te weinig bekend zijn. Een schilder van wiens werk een der schildergenootschappen eens een keuze-tentoonstelling moest zien të maken maar een heusche dan, onder scher pe schifting die, naar ik vermoed, een ar tist zou openbaren. We kunstzaal Reeker, waar wij bovenstaan de notities maakten, is van heden af in eigen dom overgegaan aan den ijverigen heer Leffe- laar, die gedurende de acht jaar van haar be staan als leider en manager .ervan optrad. De heer Leffelaar zal de zaak op gelijke wijze als tot nu toe doch onder eigen naam voortzet ten. Hem zij dus tenslotte een steeds groeiende belangstelling in zijn exposities toegewenscht. J. H. DE BOIS. DE ARBEID VAN DE A.V.O. Een belangwekkende film. AMSTERDAM, 28 Maart. Voor de af- deeling Amsterdam van de A.V.O. (Arbeid voor Onvolwaardige Arbeidskrachten) is Maandagavond in Hotel Krasnapolsky de A.V.O.-film vertoond, die vervaardigd is ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Ned. Vereen, tot Bevordering van den Arbeid voor Onvolwaardige Arbeidskrachten. De film werd toegelicht door den secretaris- penningmeester van de A.V.O., den heer W. F. Detiger, die een uiteenzetting g:af over het Naar aanleiding van het tienjarig bestaan der vereeniging is een grootsche propaganda opgezet en deze film vormt daar een onder deel van, zij illustreert wat er op het gebied der arbeidszorg voor onvolwaardige arbeids krachten reeds aan het groeien is. Er zijn in deze film voorbeelden bijeenge bracht van wat er door tal van lichamen, or ganen en vereenigingen op het gebied der arbeidszorg voor onvolwaarfdige arbeidskrach ten wordt verricht, van de arbeidsopleiding in de instituten af tot de tewerkstelling in het gewone bedrijfsleven toe. Het is volstrekt geen illustratie van het werk der A.V.O. al leen, integendeel heeft men wereldkundig willen maken, hoe van verschillende zijden aan dit sociale, bouwwerk wordt gearbeid. Men heeft alle typen van ailbeidszorg, alle kringen en richtingen in dit werk doen ver tegenwoordigen. TEEKENSCHOOL DER ST. JOZEFS GEZELLENVEREENIGING. Aan het eindexamen namen. 22 jongens deel'. Geslaagd zijn 21 leerlingen, n.L: C. Berkhout, N. Coblens, A. Deen, C. Th. Heerens, K. W. van Heusden, A. M. Hoes, J. A. van 't Hoff, C. Hofstra, C .J. Jongejans, A. R. J. Kuypers, J. van de Leden, J. B. Lub bers, J. H. Oppenkamp. W. H. van der Prijt, H. Schraa, P. J. van Schooten. H. Teeuwen, C. A. te Welcher, J. B. Th. Wijdeman, A. C. Zandstra, A. Zwart. Bij het vorige week gehouden overgangs- en eindexamen aan de Teekenschool der St. Jozefs Gezellen Vereeniging zijn de navol gende leerlingen geslaagd. Van de eerste naar de tweede klasse na men 62 jongens deel aan het examen. Be vorderd werden 54 leerlingen, n.l.: J. J. M. Dammers, H. Dijt, J. M. Graaf, A. van Hamburg, B. W. Hunting, G. Leuven, H. L. van der Linden, G. Pieters, W. Chr. Vissers, G. A. Acker, P. A. Ie Belle, C. A. Bra- keboer, H. W. van Deursen, G. J. van Goor, A. J. Gouw, J. M. Huystmans, L. Knape, Y. Koopman, J. H. Kuiper, H. A. Valks, F. C. van der Landen, J. Bakker, L. Bakker, Th. F. Damme, J. W. Hoes, B. Kleinhout, F. A. Raps, C. J. Luiten, P. J. Neeskens, H. van Oldenmark, J. B. M. Puts, H. A. Schaafsma, W. J. Schaafsma, G. Snoeks, C. Teeuwen, H. Teeuwen, J. Thinners, A. S. Tukker, H. G. Veenlings, Th. van der Velden, D. van Vliet, B. Wagemaker, D. Wesseling. Overgang van eerste naar tweede klasse: S. A. van Wetering, J. de Wilde, G. A. Zwa ger, N. J. Zwager, J. F. Kooiman, J. Meyer, G. L. Thuis, F. Veltkamp, B. Ruifrok, R. van der Putten, W. H. Lagenvey. Van de tweede naar de derde klasse namen 37 jongens aan het examen deel. Bevorderd werden 33 leerlingen, n.l.: M. J. Avontuur, N. Blom, G. H. Bom, N. ten Bosch, W. M. Lips, D. van Schalk, N. J. Veen- man, W. J. Heerens, P. C. M. Huyzer, E. J. Nolet, J. Bakker, M. J. Beck, W. J. Bergen van Henegouwen, J. P. Campfens, L. C. Coppens, J. J. Evers, G. A. van Huit, W. Huismans, J. L. Joosten, W. Kenselaar, Th. A. Koek, F. J. Kok, J. Koois, H. Kuvener, Th. M. II. van der Mey, Th. J. Neeskens, J. M. Peperkoorn, A. M. Peterse, J. Schoonderbeek, J. A. Veld huizen, A. J. ter Welscher, J. G. de Wit, E. Hugtenburg. Van de derde naar de vierde klasse na men 35 jongens aan het examen deel. Bevor derden werden 33 leerlingen n.l.: G. M. Assendelft,, J. H. van Bakel, J. Th. Clavaux, P. G. Heerens, A. W. Krouwels, C. A. Roest, J. N. Veenman, J. P. Valkenaar. H. Bijster, P. H. Damave, J. A. M. van Dijk, P. C. Heeinskei-k, J. J. Lammers. J. J. Stol- voort, J. N. M. van der Asdonk, N. J. P. Bersee, J. J. J. Buytink, J. A. Driesen, N. L. M. Fa- keldij, R. J. Froeling, H. J. J. Goddijn, F. Koers, P. A. van Laarhoven, W. H. van dei- Meer, J. F. Slobbe. P. J. Spruyt, W. P. Sweyen J. C. Teeuwen, P. Teeuwen. G. M. Tukker, Q. G. Schouten, Q. de Wit, P. W. Weyers. C. Chr. Hartog (voorw.) Van de vierde naar de vijfde klasse namen 29 jongens aan het examen deel. Bevorderd werden 28 leerlingen n.l.: J. Bakker, G. F. L. Booms, J. Dalfsen, W. L. de Groot, N. J. Hekelaar, F. Th. van der Borst, G. Nieuwen huizen, J. de Vos, H. P (Jselmuiden, P. S Winnubst, J. P. Loogmar W. van Runt, L. Timmermans, J. A. vai Baaren, P. A. van der Bogaard, W. G. Broe- kers, R. A. Duineveld, J. P. Duits, G. van Horick, A. H. Leveld. PI. A. Logmans, D Marchand, Ti: J. Nieuwenhuizen. J. Puts, A. J. Schoorl, A. A. B. Stroband, J. W. Verzij 1- bergen, N. C. Vlaarkamp. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven De minderheden. Naar aanleiding van het hoofdartikel van R. P., voorkomend in H. D. van 25-3 '38 zij het mij vergund de volgende opmerking te maken: Er wordt daar gesproken over de gevaren voor den wereldvrede, die er liggen in een plurinationalen staat (te weten Tsjecho-Slo- wakije). Ieder zal het er over eens zijn dat met een oplossing, die erkenning doet weder varen aan alle daarbij betrokken volken, al lereerst de wereldvrede gediend zal zijn. Im mers m den staat, die zijn bestaan dankt aan de overheerschmg van één volk over een serie minderheden van vreemde volken is een blijvende haard van onrust gelegen. Maar alvorens af te dwalen naar Midden- en Oost- Europa, hoe belangrijk dat ook zij, ware het wenschelijk eens een oogenblik onze aan dacht te bepalen bij een geheel gelijk pro bleem, dat zich dichter bij ons afspeelt, nl. in den staat België. Slechts tot zeer weinige Noord-Nederlan ders is een klaar inzicht doorgedrongen wat daar eigenlijk gaande is. Beseft men wel dat daar in één staat samenleven Nederlanders, Franschen en Duitschers, met dien verstan de dat de Duitschers in 't geheel niets te ver tellen hebben, de Nederlanders een grooten schijn van invloed hebben in het staatsbe stel, terwijl op nagenoeg alle gebied de Wa len, zoo al niet alles bedisselen, dan toch al tijd het laatste woord hebben. Het zal een iegelijk duidelijk zijn dat een staat als België zich zelf oplost. Hiervoor mogen wij niet de oogen sluiten. Bij de Duitschers (Eupen. Malmedy) leeft dat besef voort sinds hun annexatie (1919. met geknoei in de volks stemming door de „overwinnaars") en komt op het oogenblik reeds tot een begin van explosie. Maar ook bij de z.g.n. Vlamingen (d.w.z. Vlamingen, Brabanders en Limbur gers uit Nederl. België) begint reeds dat be sef van hun Nederlander zijn steeds sterker door te dringen. Wat in den wereldoorlog het activisme is begonnen, als verzet tegen België zet zich in steeds sterker mate door. Moeten wij, Noord-Nederlanders, omdat wij de vrij heid reeds zoolang kennen, daar lauw of af wijzend tegenover staan, hoe zich onze volks- genooten loswringen uit een vreemd staats verband? Zien wij wel in dat juist nu. nu de kleine naties dreigen weggevaagd te worden, een hereeniging der Nederlanden, van de 8 millioen Noord- en 5 millioen Zuid-Nederlan ders, de aangeweze oplossing is. voor het her stel van onze weerkracht. Nog altijd maakt Eendracht Macht. Wij mogen niet de oogen sluiten voor het feit dat de Zuid-Nederlanders geen „Hollan ders" zijn, maar dat zijn de Groningers en de Gelderschen net zoo min. Wanneer wij klaar en duidelijk zien dat daar ten zuiden van onze staatsgrens 5 millioen Nederlanders zich los worstelen, kunnen en moeten wij niet an ders dan sympathie gevoelen voor dien strijd, die een kampen is van het geheele Neder- landsche volk. Wat evenwel niet wil zeggen, dat wij ons mogen gaan bemoeien met en roeren in de binnenlandsche aangelegenhe den van een anderen staat. Maar wanneer eens'de provinciën Vlaan deren. Brabant en Limburg zich los maken, uit den knellenden band, en zich willen her eenigen met het Noorden, dan dienen wij klaar te staan om onze volksgenooten te ont vangen. Dan mag niet ten Zuiden van Rijks Nederland een Vlaamsche" staat ont staan. maar zijn wij verplicht één vaderland te vormen, in den geest van onzen grooten vader des vaderlands Willem van Oranje, wiens liefde zich uitstrekte tot alle Neder landers in Noord en Zuid. Slechts degenen, die dat inzien, verstaan iets van het leven van onzen grooten Oranje-held. Van dit alles hoop ik dat ons volk zich re kenschap zal geven in dezen voor ons volk en ons vaderland zoo moeilijken tijd. SCHUTTE. Heemstede 25-3-'38. Bij s c h r i f t: De inzender merkt zelf al op dat wij ons niet mogen gaan bemoeien met en roeren in de binnenlandsche aange legenheden van een anderen staat. Daarmee zijn wij het geheel eens. Ten aanzien van zijn meening omtrent den loop van zaken in België en de vergelijking met Tsjecho-Slowakije doen wij opmerken dat de vereeniging van Vlamingen en Walen in een staatsverband zeer veel ouder is dan de Tsjecho-Slowaaksche staat en zelfs dan de vereeniging van een aantal andere stftten m Europa en dus op een sterker basis rust dan Tjsecho-Slowakije. Hoofd red Vrouw en - Vredesgang 1938. Moeders. Temidden van den enormen chaos en de verdwazing om ons heen, staat het Neder- landsche volk; welhaast in al zijn lagen met een sterk ontwikkeld gevoel voor vrede en bovenal van geestelijke vrijheid! Velen onzer trachten door woord, geschrift, of anderszins de menschheid er van te over tuigen, dat door geweld verkregen rechten, noodwendig, altijd wéér, tot nóg grooter ge weld en chaos zullen leiden en tot ontzaglijke offers aan goed en menschenlevens. De oorlog 19141918 heeft ons er een „klein" voorbeeld van gegeven. Vier jaar lang werd de wereldcnergie ver spild voor onproductieve doeleinden. De ploegscharen waren omgesmeed tot zwaarden, de landarbeiders en fabrieksmen- schen verlieten de akkers en werkplaatsen en namen de wapenen ter hand, die slechts ver nietiging konden brengen; de schepen brach ten slechts soldaten en oorlogsmateriaal in plaats van de dagelijksche levensbehoeften der menschen en wat er nog van de vredespro- ductie overbleef, werd onderworpen aan ab normale verdeelingsvoorwaarden Een Britsch Roode Kruissoldaat schreef eens, dat de kinderen stierven als vliegen! Kinderen halfdood van honger en ellende, moesten in vodden en papier gewikkeld wor den, bij gebrek aan behoorlijke kleeding! Er waren hospitalen die werden gesloten, omdatalle patiënten gestorven waren! De kindersterfte in Duitschland vermeer derde met 50",; voor kinderen onder de 5 jaar en met 55% voor kinderen tusschen de 5 en 15 jaar! Commentaar overbodig! Thans, met het monsterachtige luchtwapen. waarvan wij de „zegeningen" in Abessynië, Spanje en China aanschouwen: nu duizenden onschuldige slachtoffertje* vallen oep ;k U op: moeders sluit U vast aanéén teont Uw wil voor een waarachtigen vrede! Marcheert mede op 18 Mei te 's-Gravenhage en laat Uw kreet klinken tot, élk moederhart! Laat zien, dat ons kleine Holland in vele dingen, groot kan zijn!! H. J. KROODER, 26 Maart 1938. Sperwerstraat 43, Haarlem EEN GREEP GIT ONZE PRIJZEN COMPLEET AMEUBLEMENT ƒ32.50 MASSIEF DRESSOIR „22.50 UITSCHUIFTAFEL 13.75 KAPOK BEDSTEL, 6 deelen ,32.50 Verder MANTELS, HEERENCOSTUUMS, REGENJASSEN, KAR PETTEN, VLOERZEIL, RIJWIELEN enz. VOOR TERMIJNBETALING 4% VERHOOGING. ROGGEVEEN, Oude Gracht 81, Telefoon 11152 Haarlem. OVERVEEN. Goede kamers beschikbaar, stroomend warm en koud water. Zalen voor vergaderingen en feesten. Aan passende pension-prijzen. TELEF. HAARLEM 11351. 9 fttifsmêapikp Afmeting IV (12 20 m. M.) Prima kwaliteit - Weinig asch Wij bezorgen ook een H.L. FR. VARKENMARKT 6-10, TEL. 1.4.1.6.4 *435 Siska heeft dezelfde vulling als de veel gevraagde bonbon Siska van in dezelfde kleuren, passend bij de 23-deelige van ƒ28.10 af tot ƒ34.60. KEUKENINRICHTINCEN Gr. Houtstraat 82-84 baden, geysers, gasfornuizen enz. naar den WASCIITAFEL SPECIALIST Altijd beter. Altijd goedkooper Gem. Huurkoop Installateur TE KOOP Gevraagd Meubelen en net gedr. KIceding. OVERBEEK. JANSWEG 59 Tel. 13256 Lichtstoppen 4 voor 10 c. Isolatieband p. doos 3 c. Stopcontacten bac. 8 c. Snoer per Meter 4 c. Fittingen koper 6 c. prima nikkel QC fraai model c. Effen zijde zwaar p. M. 89 c. Batik zijde zwaar p. M. 139 Franje zijden ins p. M. 15 c. Franje zijde 20 c.M. lang 39 c. Woel band 10 M. voor 8 c. en wij zenden U een vertegenwoordiger!

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7