Haarlem's Dagblad SOMS Auto tegen boom opgevlogen. Drama aan de grens. Stel vertr°u>,ven Boekenweek. Engeland erkent den Anschl uss Dronken Automobilist reed door. Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16805 Uitgave Louren# Coster. Maatschappij voor Conrant-Uityavenen Algem. Drukkerij IN.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon Directie L3082, Hooldred. 15034 Redactie 10600. Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zou- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN KOBEK1 PEEKEBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM Maandag 1 April 1938 Abonnementen per week f 0.25. p maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25 franco per post f3.55. losse nummer» 6 rent per en Advertcnticn i 1*5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Kegclabonnementstaricren op aanvraag. Vraag en aanbod l-l regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje* zie rubriek. Ongeluk mei ernstige gevolgen onder Ruinen. Twee dooden en vier gewonden. In den afgeloopen nacht omstreeks één uur is een personen-auto. waarin zes jongens zaten, te Pesse, gemeen te Ruinen (Drente), verongelukt, waardoor twee van hen werden ge dood. De overigen liepen ernstige verwondingen op. De jongelui waren gisteren met een huur auto van Hoogeveen naar Assen gereden. Vannacht keerden zij huiswaarts. Door nog niet bekende oorzaak is de wagen met groote vaart tegen een boom gereden. De gevolgen waren verschrikkelijk: twee der inzittenden, de 21-jarige Arie Hagen en de 25-jarige Ma- rinus Prins, werden op slag gedood. Van de vier overigen werd W. Nieuwenhof zeer ernstig gewond. Zijn toestand is zorgwekkend. H. Loopers, J. Klaver en H. Prins kregen even eens ernstige verwondingen. De slachtoffers waren allen uit Hoogeveen afkomstig. Dokter van der Wal uit Hoogeveen ver leende de eerste geneeskundige hulp. De ge wonden werden naar het ziekenhuis Bethesda vervoerd, het stoffelijk overschot van Hagen en Prins is naar Pesse overgebracht. De auto werd geheel vernield en is naar Hoogeveen gesleept. De marechaussee stelt een onderzoek in Een vijf ling geboren Na Canada thans San Salvador. SAN SALVADOR, 2 April. (ANJP.) Een in het dorp Cuyuapa, in het de partement Sonsonate, wonende boe renvrouw, Mercedes Escobar Andino genaamd, heeft, naar gemeld wordt, het leven geschonken aan een vijf- ling. Nederlanders door Duitschers beschoten. Vader van negen kinderen gedood. SWALMEN 4 April. Zaterdag avond heeft zich aan de Neder- landsch-Duitsche grens, onder de ge meente Swalmen, een drama afge speeld, dat aan den 54-jarigen W. Luyten uit Swalmen, vader van negen kinderen, het leven heeft gekost. Omstreeks half vijf is Luyten van huis ge gaan, voorgevende, dat hij naar het bosch ging. Hij trof daar aan de grens den 37-jari- gen Hendrikx aan, eveneens wonende te Swalmen. Beiden wandelden langs de grens. Omstreeks zeven uur zijn zij over den zoo- genaamden Scheidingsweg huiswaarts ge gaan. Tusschen de grenspalen 414 en 415 klonk op Duitsch gebied, op een afstand van onge veer acht meter, het geroep: „Halt, stehen bleiben!", waarop onmiddellijk een schot uit een jachtgeweer knalde. Hendrikx bleef staan, doch Luyten zakte in elkaar. Twee Duitschers bleven met hun geweer in den aanslag op Duitsch gebied staan. Hendrikx sprong over Luyten heen en werkte zich door een omheining van prikkeldraad in een naburige weide. Hij hoorde toen nog roepen: „Stehen sie auf, Hande hoch!". Luyten moet echter op de plaats, waar hij neerviel, onmiddellijk dood zijn geweest. Hendrikx zette het op een loopen en waar schuwde de vrouw van Luyten en burge meester Strens, die zich met een rijks- en ge meenteveldwachter en een geestelijke naar de plaats van het gebeurde begaf. Opnieuw schoten gelost. Zij zagen, dat op de plaats, waar Luyten gelegen moest hebben, lan taarns schenen. Een paar schoten knalden weer in het donker en men wierp zich op den grond, uit vrees getroffen te worden. Na eenige malen geroepen te hebben: „Nederlandsche politie", kwam een Duitscher in uni form dichterbij, die hen bij het slacht offer liet. Volgens de verklaringen van Hendrikx moet Luyten op Nederlandsch gebied zijn doodge schoten. Een plas bloed bevond zich echter op Duitsch gebied, maar de pet van Luyten werd acht meter verder op Nederlandsch ge bied gevonden. De situatie omtrent de grensscheiding ter plaatse is niet zoo eenvoudig. Rijks- en ge meenteveldwachters hebben een uitgebreid onderzoek ingesteld. Anderhalf jaar geleden werd Luyter. op Duitsch geibed met een jachtgeweer in beide beenen geschoten. Hij kon zioh toen echter over de grens redden. Het stoffelijk overschot is naar Elmpt, in Duitschland, vervoerd. in de kleermakers die reeds meer dan 100 jaar werken voor de vooraanstaande heeren van Haarlem en omgeving. N.V. Gerard A.v. d.Steur's Kleedermakerij Kruisstr. 7, Tel. 10730 (Adv. Ingez. Med.) In de wereld van het boek. Gaan de leesbeluste menschen, Naai- bevrediging op zoek Van hun zeer verscheiden wenschen. En de geestelijke spijs, Die de schrijvers ons bereiden, Ieder naar zijn eigen wijs. Is al evenzeer verscheiden. Leelijke en mooie boeken, Levende en dooie boeken, Wijze boeken, domme boeken, Rechte boeken, kromme boeken, Sterke boeken, zwakke boeken. Wilde boeken, makke boeken, Felle boeken, koele boeken. Reine boeken, zwoele boeken, Enge en gezonde boeken. Puntige en ronde boeken. Vlotte boeken, saaie boeken. Sappige en taaie boeken. Jonge boeken, oude boeken. Warme boeken, koude boeken. Dikke boeken, dunne boeken. Nette boeken, schunne boeken. Geestige en flauwe boeken. Teedere en rauwe boeken. Kleurige en fletse boeken. Nieuwe, ouderwetsche boeken, Breede boeken, smalle boeken. Noodige en malle boeken. Stoute boeken, brave boeken, Rommelige, gave boeken. Lage boeken, hooge boeken. Spannende en droge boeken, Botte boeken, sluwe boeken, Fijne boeken, ruwe boeken, Korte boeken, lange boeken, Lieflijke en wrange boeken. Frissche boeken, nare boeken, Duistre boeken, klare boeken. Open boeken, rare boeken. Ware en onware boeken. Luchtige en zware boeken. Gare en ongare boeken In de wereld van het boek, Kan men wel heel licht verdwalen, Maar men "blijv'e er op zoek. Want de winst ligt voor het halen. En wie nimmer boeken leest, Mist tot schade van zijn leven, De verrijking van den geest, Die het goede boek kan geven. P. GASUS. WEEKBERICHT COöP. VOORUITGANG U.A HAARLEM. VERPAKTE ROOMBOTER, per pond 72 ets. N.-Holl. Edammer Kaas 40 plus p. pd. 25 ets. Italiaansche Tomat.puree p. 2 blikjes 12; ets. Gedr. Californische Appelen, p. pond 18 ets. Abrikozen. EXTRA KWALIT.. p. pond 30 ets. Blokjes Ananas, groot blik32 ets. Amerik. Appelen, per 2 pond 25 ets. Met Dividendbons. (Adv. Ingez. Med.) Mr. Wendelaar voorzitter der Liberale Staatspartij. Mr. W. C. Wendelaar. Zaterdagmiddag hield de Liberale Staats partij in Krasnapolsky te Amsterdam een buitengewoon druk bezochte algemeene ver gadering ter verkiezing van een nieuw dage- lijksch bestuur der partij. Deze verkiezing was noodig geworden, doordat, in de algemeene vergadering te Utrecht van 5 en 6 Februari j.l. tot een an dere wijze van samenstelling van het hoofd bestuur was besloten. Gekozen werden tot voorzitter: Mr. W. C. Wendelaar. Den Haag. tot ondervoorzitter: mr. M. H. de Boer te Utrecht en jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude te Den Haag Tot leden van het dagelijksch bestuu: werden gekozen de heeren: S van den Bergh te Wassenaar, dr. S. E. B. Bierema te Usquerl, H P. Gelderman C. M.zn. te Oldenzaa! en H. D. Louwes te Uirum. Treinontsporing te Haarlem. Twee rijtuigen uit de rails geloopen. Treinverkeer ondervond stagnatie. Zondagmorgen omstreeks half elf zijn tijdens rangeermanoeuvres van een electrischen trein twee rijtuigen uit de rails geloopen bij een wissel nabij het viaduct van het Statenbol- werk ter hoogte van de werkplaats van Beynes. De beide rijgtuien, die vrijwel geen beschadigingen hebben gekregen bleven overeind staan. Ook de rails kregen slechts lichte schade. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Hoe gering de schade echter ook mocht zijn. het was toch noodig het treinverkeer op de lijn naar Bloemendaal en IJmuiden, die tijdelijk versperd was, om te leggen, zoodat vertraging in den treinenloop ontstond. Het verkeer werd omgelegd over Amsterdam en Uitgeest. Terstond na het bekend worden van het déraillement vertrok uit Amsterdam de on- gevallentrein met personeel en materiaal, teneinde zoo spoedig mogelijk het oprui- mingswerk ter hand te kunnen nemen en de verkeersbelemmering op te ruimen. Des middags te vijf uur slaagde men er in de beide electrische rijtuigen weer in de rails te plaatsen, zoodat de stagnatie in het trein verkeer naar IJmuiden en Uitgeest van dat oogenblik af was opgeheven. Na de ontsporing zijn de reizigers voor de richting Alkmaar met autobussen naar het station Bloemendaal vervoerd, vanwaar zij per trein verder konden reizen. Op deze wijze gelukte het vrij goed om van Bloemendaal af de dienstregeling te laten loopen. Gebleken is dat de beide rijtuigen, die door een locomotief naar de remise wer den opgeduwd, tengevolge van het te vroeg overhalen van een wissel uit de rails waren geloopen. W ïnkeldieveggen betrapt. Goederen uit winkels te Haarlem. Beverwijk en Velsen ontvreemd. Een controleur van de Hema kreeg Zater dagmiddag argwaan tegen twee dames die zich op verdacht wijze in den winkel ophiel den. Hij volgde de vrouwen die naar buiten gingen en betrapte hen dat ze in een ander warenhuis eenige goederen wegnamen. De dieveggen die, 20 en 32 jaar oud waren en uit IJmuiden afkomstig bleken te zijn. werden naar het politiebureau in de Smeöe- straat overgebracht. Na een verhoor bekenden zij diefstallen ge pleegd te hebben bij de Hema en bij V. en D. Bij huiszoeking werd 'n partijtje goederen in beslag genomen afkomstig' uit winkels te Haarlem. Velsen en Beverwijk. De beide vrouwen zijn ter beschikking van de politie te IJmuiden gesteld. Consul-generaal te Weenen. De Britsche ambassadeur te Berlijn, Sir Neville Henderson, heeft Zaterdag den Duitschen minister van builen- landsche zaken, von Rïbbentrop, tioee nota's overhandigd, waarin de ver- eeniging van Oostenrijk met het Duit- sche rijk icordt erkend en de bekrach tiging wordt verzacht voor het te Wee nen op te richten consulaat-generaal. De vroegere consul-generaal te München, Gainer, zal dezen post bekleeden. In de tweede nota behoudt de Britsche regeering zich haar houding voor ten aanzien van kwesties, welke betrekking hebben op verdragen en andere aangelegenheden, nadat Oostenrijk heeft, op gehouden als onafhankelijke staat te bestaan. Frankrijk neemt acte van de nieuwe status. In Officieele kringen te Parijs meldt men. dat de Fransche regeering de ontvangst heeft bevestigd van de mededeeling der Duitsche regeering. waarin de nieuwe status van Oos tenrijk werd uiteengezet. Deze bevestiging, door middel van een nota aan de Duitsche ambas sade te Parijs, neemt acte van de feitelijke ge beurtenissen zonder een erkenning ..de jure" te be teekenen. Men verneemt verder dat de Fransche am bassadeur te Berlijn de Duitsche regeering zeer spoedig een tweede, nota zal overhandigen, waarin het exequatur wordt gevraagd voor een consul-generaal te Weenen. daar het Fransche gezantschap in die stad is opgeheven. Ondanks dat twee agenten hem sommeerden te stoppen. Sensationeele achtervolging op de Amsterdamsche vaart. Een sensationeele achtervolging heeft zich in den afgeloopen nacht op de Amsterdamsche vaart afge speeld. Een dronken automobilist die door twee agenten tot stoppen gesom meerd werd reed niettemin door waarop een der agenten de hulp van een passeerenden automobilist in riep. Op de Turfmarkt is de dolle automobilist tenslotte ingehaald en tot stoppen gedwongen. Aan het politieposthuis op de Amsterdam sche vaart kwam Zondagnacht te half een iemand vertellen dat er een 'auto in aantocht was die door een dronken chauffeur be stuurd werd. De dienstdoende agent begaf zich onmid dellijk naar buiten en gaf bij nadering van den wagen het stopteeken. De bestuurder trok zich hiervan echter niets aan en reed met groote vaart door. Een tweede agent die het heele geval had gadegeslagen posteerde zich eveneens midden op den weg doch ook zijn sommatie tot stop pen had niet het minste effect. Laatstgenoemde agent riep de hulp in van een passeerenden automobilist waarop zich een verwoede jacht ontspon die tenslotte in het nadeel van den dronken automobilist eindigde. Op de Turfmarkt wist de achtervolgende auto hem tot stoppen te dwingen. De chauf feur bleek een 57-jarige heer uit Amsterdam te zijn. Ter ontnuchtering is de man naar het bureau overgebracht. Van een en ander zal proces-verbaal wor den opgemaakt. Auto-ritje nam ontijdig: einde. Gestolen wagen leeggestart. Een 17-jarigen monteur en zijn 16-jarigen vriend, een fabrieksarbeider, beiden uit Arn hem was de zucht naar avontuur die zich vooral in de lente nogal eens doet gevoelen te machtig geworden en zij hadden daarom het plan opgevat een eindje te gaan toeren. Zaterdagavond te 8 uur werd een geschikte wagen voor dit doel gevonden en vol goeden moed ging men op weg. Te Bussum werd 10 liter benzine bijgeladen, maar in Haarlem aangekomen was de benzinevoorraad weer uitgeput. Het tweetal startte net zoolang tot de accu ook leeg was en toen was Leiden natuurlijk in last. Een agent vond de jongens en den wagen op den Harmenjansweg staan en nam hen mee naar het bureau waar ze een volledige bekentenis aflegden. De politie te Arnhem zal zich verder met de jeugdige automobilisten bezig houden. De auto is eveneens in beslag genomen. Een verkeerstentoonstelling in 1939 te Haarlem Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de spoorlijn HaarlemAmsterdam. In 1939 zal het een eeuw geleden zijn dat de spoorlijn HaarlemAmsterdam de eer ste in ons land! werd geopend. Reeds langen tijd geleden rees bij ..Haar lem's Bloei' het denkbeeld ter gelegenheid van dit feit een groote verkeerstentoonstel ling te organiseeren. Er kwamen moeilijkhe den doordat ook in Amsterdam plannen ge maakt worden voor zoo'n expositie. Inmid dels is het plan in Amsterdam opgegeven, 'oodat nu Haarlem alleen aan bod is. Met het organiseeren van zoo'n tentoon stelling is evenwel een groot bedrag gemoeid, zoodat natuurlijk ook voor Haarlem nauw gezet moet worden overwogen of het welsla gen verzekerd is. ..Haarlem's Bloei" wijdt evenwel alle aandacht aan deze aangelegen heid. Aanvankelijk bad het Spoorwegmuseum te Utrecht aar. de Amsterdamsche tentoonstel ling medewerking toegezegd. Er is nu reeds getracht voor de Haarlemsche tentoonstel ling belangrijke inzendingen van dit Spoor wegmuseum te krijgen. Het woord is aan Ovidius: Het nieuwe wordt op hooger prijs gesteld dan al het an dere. Bovenverdieping in de Molukkenstraat uitgebrand. Twaalfjarige jongen springt van balcon. Door een overbuurman opgevangen. In de Molukkenstraat 6 heeft Zondagmiddag een korte felle brand gewoed waarbij de bovenverdieping van 't perceel, dat bewoond werd door de familie O. geheel uitbrandde. In zijn schrik is een 12-jarige jongen van het balcon gesprongen. Hij werd echter door een overbuurman en zijn vader opgevangen en kwam er zon der ernstig lichamelijk letsel af. De brand ontstond op de boven-voorkamer, doordat het twaalfjarig zoontje van den heer O. tegen de petroleumkachel aanliep en deze omgooide. De brandende petroleum ver spreidde zich over den vloer, waardoor ook de meubelen tlam vatten. Op het hulpgeroep van den jongen snelde de heer O. naar boven en trachtte met eenige dekens en matrassen het vuur te dooven. hetgeen echter niet lukte. Het zoontje, dat door de vlammen was in gesloten en de kamerdeur niet meer kon be reiken. wierp de balcondeuren open. waar door de stormwind vrij spel kreeg. In een ommezien stond dan ook de geheele kamer in lichtelaaie. De jongen wilde zich in zijn angst van het balcon op straat laten vallen, hetgeen opgemerkt werd door een overbuur man. die juist bijtijds kwam toesnellen en den knaap wist op te vangen. De moeder, die in de meening verkeerde, dat er nog een van haar kinderen boven was, had zich inmiddels naar boven begeven waar door zij brandwonden aan hoofd, armen en handen opliep. Zij werd bij. omwonenden door O. D. verbonden. De brandweer was intus- schen ter plaatse gekomen en wist weldra met twee stralen op de waterleiding het vuur te blusschen. De bovenverdieping was toen ech ter vrijwel geheel uitgebrand Verzekering dekt de schade Een Paaschvuur le Haarlem? Naar wij vernemen wordt door het be stuur van „Haarlem's Bloei" overwogen dit jaar een Paaschvuur te ontsteken. Eon beslis sing daarover is dezer dagen te verwachten. KOSTERMANS voor Regenjassen U ZIET HET VERSCHIL DIRECT. KOSTERMANS: KLEINE HOUTSTRAAT GEN. CRONJéSTRAAT GROTE HOUTSTRAAT (Adv. ingez Med.) ziet U van die leuke, moderne kamers.... In 9 van de 10 gevallen komt dat effect, doordat een der aparte, mo derne behangsels toegepast werd uit de kerncollectie: H.M.Bakker,Gen.Cronjéstr.1 35,Tel.11657 Vertrouwd, vakkundig personeel beschikbaar (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. Hedennacht is te Pesse een auto tegen een boom gereden; twee jongelui 7.ijn gedood, vier gewond. 1 Zaterdagavond is te Swalmen een Ne derlander door Duitsche grensbeambten doodgeschoten. 1 De heffingen op graan worden verhoogd, maar de erisishcffing op suiker ver laagd. 3 Bij een verkeersongeluk te Boven-Smildc zijn twee personen gedood. 3 Te Antwerpen zijn voor den voetbalwed strijd BelgiëNederland valschc plaats- kaarten verkocht. 3 De troepen van generaal Franco hebben Lerida ingenomen. 4 Maarschalk Tsjang Kaï Sjek heeft dicta toriale macht gekregen. 4 Een ontzettend ongeluk heeft in Italië bij een race voor automobielen plaats ge had. 4 Het Nederlandsch Elftal speelt gelijk tegen België. 5 Oxford wint de „boatrace" met twee lengten 7 Nereus wint het kampioenschap van den Anistel. 7 A. Bos vestigt bij het biljartkampioen schap driebanden een nieuw gemiddelde record. 3 ARTIKELEN. ENZ. Van onzen Weenschen correspondent: Hongarije vol hoop op de toekoms.t 4 J. B. Schuil: Dansavond Yom- s-. burg. J. H. de Buis: Tcntoonstellin- ngcmaiis. B. K. Jubileum „Die Raecksc". K. de Jong: Voordrachtocfcnnig De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1