Haarlem's Dagblad In Oss zijn voor kort begane ernstige fouten ontdekt. Chamberlain en Mussolini. Bloeitijd. Subsid ie verdubbeld Bollen-Zondag op Paschen Z.H.P. BEHANGSELS Hef belangrijkste 33c Jaargang No. 16807 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algein. Drukkerij N.V. Bureau:: Croote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810, Drukkerij: Znider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 6 April 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer* 6 cent per ex. Advertenticn» 1-5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentje# aie rubriek. De internationale verwarring is groot en de redevoeringen en de berichten blijven talloos. Eén dag brengt soms mededeelingen en uitingen van staatslieden, die bij velen de in drukken van een heele week weer totaal weg vagen. Maar men zal zich toch nog wel herin neren waarom de Engelsche minister Eden aftrad. Hij was in conflict geraakt met de in zichten van zijn premier. Neville Chamberlain. Hij wilde jegens Mussolini geen toenadering meer toonen tenzij deze eerst in feite bewees dat het hem ernst was met zijn toezeggingen en troepen uit Spanje terugtrok. Chamberlain daarentegen vond actieve toenaderings pogingen noodzakelijk omdat hij het oorlogs gevaar zeer groot achtte, beschouwde de prac- tische mogelijkheden van toepassing van het Volkenbondsstatuut als voorloopig uitgesloten en wilde onmiddellijk onderhandelen over een accoord met Italië, waarin hij zoo spoedig mo gelijk ook Frankrijk en Duitschland wou be trekken. De groote meerderheid van het Engelsche kabinet bleek aan de zijde van den premier te staan, zoodat Eden aftrad. Er volg den vele scherpe debatten In het Lagerhuis, waarbij de oppositie (Labour en een deel dei- liberalen) zich bij Eden's standpunt aansloten en later bovendien ijverden voor opheffing van de non-interventie in Spanje, omdat die aan de opstandelingen ten goede kwam en de regeering benadeelde. Maar ofschoon aanvan kelijk scheen dat in Chamberlain's meerder heid verdeeldheid zou ontstaan en ofschoon samenwerking met Duitschland voorloopig werd uitgeschakeld door de Duitsche annexa tie van Oostenrijk, terwijl Franco's leger een reeks overwinningen behaalde en zijn defini tieve succes thans verzekerd schijnt, hand haafde de Engelsche premier zijn meerderheid en zijn beleid. Inmiddels onderhandelde hij met Mussolini en er komen nu berichten uit Londen die de bezegeling van een accoord in uitzicht stellen. De diplomatieke correspondent van de Evening Standard, die zegt in nauwe betrekkingen met Italiaansche kringen in Londen te staan, kondigt aan dat dit accoord binnen enkele dagen voor onderteekening ge reed zou zijn. Hij somt de voornaamste bepa lingen in eigen bewoordingen op. Die bepalingen, zooals hij ze weergeeft, be treffen voor een groot deel verklaringen die alleen waarde hebben als beide partijen bezield zijn met den wil, ze na te komen. Wij kennen dat bij ervaring uit alle verdragen en accoor- den en men kan niemand meer euvel duiden dat hij er met twijfel tegen aan kijkt. In de- opsomming van dezen berichtgever geldt dit voor zulke punten als: „Engeland erkent Ita- lië's vitale belangen m de Middellandsche Zee, terwijl Italië zijnerzijds erkent dat vrij ver keer door de Middellandsche Zee een essen tieel belang van het Britsche Rijk is"De vrije scheepvaart door het Suez Kanaal zal zoowel in tijden van oorlog als van vrede strikt gehandhaafd blijven in overeenstemming met de internationale conventie van 1888.Beide regeeringen verklaren haar belangeloosheid op Spaansch grondgebied zoowel in Europa als in Afrika.... En betreffende den status quo van de Arabische staten ten Oosten van de Roode ZeeItalië aanvaardt de Engelsche souvereiniteit over het in 1937 geschapen pro tectoraat van Aden. En nog een paar dingen van dezen aard. Andere punten evenwel betreffen daden op korten termijn en zijn dus van grooter be tee kenis. Engeland zou stappen doen tot erken ning van Italië's verovering van Abessynië en Italië zijn militaire bezetting van Libye tot- normalen omvang verminderen als de Spaan- sche kwestie eenmaal geregeld zou zijn. Het accoord treedt in werking zoodra de Ita liaansche regeering haar belofte, de Italiaan sche troepen en oorlogsmateriaal uit Spanje terug te trekken, ten uitvoer zal hebben ge bracht. Terecht merkt de N. R. Ct. hierbij op dat het accoord blijkbaar nog een voorwaardelijk karakter draagt want dat Mussolini, als hij zijn troepen nu al terugtrok, niet tegenover het Italiaansche volk zou kunnen verklaren dat hij zijn doel. het bolsjewisme in Spanje den kop in te drukken, zou hebben bereikt. Men zou uit de mededeelingen van de Evening Standard dus moeten opmaken, dat Musso lini zich bereid heeft verklaard uit Spanje te verdwijnen en zich verder buiten de zaken van dit land en zijn koloniën te houden, als Franco eenmaal definitief overwinnaar is. En dan resten nog de Duitschersniet met een leger in Spanje weliswaar, maar met een groot aantal vliegtuigen die blijkbaar veel in vloed doen gelden op het verloop van Franco's huidige offensief. Gaan de Duitschers ook uit Spanje weg als Franco gewonnen zal hebben? Men ziet, als men in objectiviteit de mede deelingen van de Evening Standard beziet, dat ze nog niet zoo heel veel zekerheden in uitzicht stellen. Misschien zal blijken dat er meer bereikt is. Maar dan mag het wel spoedig blijken. Intusschen blijft steeds de hoofdzaak: men moet het uitbreken van een grooten oorlog in Europa voorkomen. Laten we daar steeds aan denken. Het doel van alles is dit. R.J». NED. MOD. MIDDENSTANDSBOND Het bestuur van den Ned. Mod. Middenstands bond deelt ons mede: Doordat de voorzitter van de afd. Haarlem (de heer J. A. Staats) een functie heeft aanvaard rn het bondsbe- stuur, is door de afdeelingsvergadering in deze vacature voorzien door benoeming van den heer W. Laatsch. Hoe zwaar de zorgen mogen zijn, Den mensch in dezen tijd beschoren, Vóór Paschen komt het bloeifestijn Van de natuur ons weer bekoren. Reeds is het kleurige tapijt Gespreid op onze bollenvelden, De Betuwe maakt zich bereid. Zich ook in weelde te doen gelden. Wanneer er dan wat zonneschijn Voor ons bezoek kan overschieten. Zal de gelegenheid er zijn Van al die pracht stil te genieten. Dan voelen wij weer sterk zoolang Ons de natuur dit beeld blijft geven, Is het, ondanks den zwaren gang. Een diepe vreugde om te leven. Dan weten wij, zij 't maar voor kort. De zorgen uit ons hoofd te bannen. Waarbij zelfs !t feit vergeten wordt Van al weer meer belastingplannen. April brengt ons een bloeifestijn. Waarin de schoonste kleuren gloeien, En straks, wanneer wij verder zijn, Dan zal men ons weer laten „bloeien". Haarlem 19 Gr. Houtstraat Damesconfectïe Pelterijen bericht de ontvangst van nieuwe Voorjaars - Modellen (Adv. liigez. Med.) Moeilijkheden in het haring- visscherijbedrijf. Verlangens der-werknemers afgewezen. 's-GRAVENHAGE. 6 Apiüi. Naar men ons van arbeiderszijde mededeelt dreigen er moei lijkheden in het haringvisscherijbedrijf. De Nederlandsche Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders, de Centrale Bond van Transportarbeiders en de Neder landsche R. K. Bond van Transportarbeiders „St.-Bonifacius" hebben bij de werkgevers eenige verlangens naar voren gebracht voor een nieuw af te sluiten collectieve arbeids overeenkomst. De werkgevers hebben deze verlangens af gewezen en zich bereid verklaard de oude voorwaarden te handhaven, alleen echter als het extra boetloon voor een Schotsche vleet zou komen te vervallen. De besturen der werknemerorganisaties hebben daarop geantwoord dat zij geen collectieve arbeidsovereenkomst wenschen af te sluiten, waarvan de arbeidsvoorwaarden zelfs niet aan bescheiden verlangens van de opvarenden voldoen. Binnenkort zullen de be sturen van de arbeidersorganisaties met hun leden vergaderen om hun standpunt tegen over-de afwijzende houding van de werkgevers nader vast te stellen. Benoemingen in hoogere legerrangen. Tot generaal-majoor, Cdt. der Ille Divisie, is benoemd de kolonel A. A. van Nijnatten, thans Cdt. van de vnie Infanterie Brigade. Bij het wapen der Artillerie is benoemd tot generaal-majoor, inspecteur van het wapen, de kolonel J. Harberts, van den Generalen Staf. Tot generaal-majoor, directeur voor het materieel der Landmacht is benoemd de kolo nel H. D. S. Haaselman, Cdt. van de le Artil lerie Brigade. Mr. Goseling: Werk geenszins in zijn geheel gedesavoueerd. Mr. C. M. J. F. Goseling Minister van Justitie Op de betreffende vragen van het Tweede- Kamerlid Wijnkoop heeft de minister van Jus titie geantwoord dat aan de brigade Koninkl. marechaussee te Oss opdracht is gegeven zich tot nader order van opsporingsonderzoek te onthouden. Surveillance- en bewakings diensten kunnen ook verder op de normale wijze worden verricht, terwij] het geenszins in het voornemen ligt, de brigade Koninklijke marechaussee te Oss op te heffen of in sterkte te verminderen. Van staking van loopende justitiéele onder zoeken is geen sprake. Dat eventueele klach ten ter zake van misdrijven voor het oogen- blik tot de plaatselijke politie behooren te worden gericht overigens een normale fi guur is juist. Voorts verwijst de minister naar het door den regeeringspersdienst verstrekte commu niqué, uit welk stuk tevens blijkt, dat het geen door de brigade Koninklijke marechaus see te Oss is verricht, geenszins in het alge meen is gedesavoueerd, integendeel. Dat nu juist moest worden opgetreden, is gelijk Installatie E. A. M. A. Steger als burgemeester van Oirschot. Wij vernemen, dat de heer E. A. M. A. Steger, commies-redacteur ter Secretarie te Heemste de, die met ingang van 15 April tot burge meester van Oirschot benoemd is, in een bui tengewone raadszitting op Zaterdag 23 April, des middags twee uur, als zoodanig geïnstal leerd zal worden. De heer en mevrouw StegerQuadekker zullen in verband met hun aanstaand vertrek naar Oirschot gelegenheid geven om afscheid te nemen op a.s. Zondag 10 April des namid dags van half drie tot vier uur in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg te Heemstede. Voorstel voor de Wereldtentoon stelling te New York. Naar wij vernemen heeft de regeering in principe besloten het subsidie voor de Nederlandsche en de Nedcrlandsch- Indische deelneming aan de wereldten toonstelling te New-York te verdubbelen, zoodat aan de Staten-Generaal zal worden voorgesteld dit subsidie nader vast te stellen op anderhalf milliocn gulden. Nu de opmarsch van Franco's troepen in Aragon gestadig vordert, neemt het aantal vluchtelingen naar Fransch grondgebied steeds grooteren omvang aan. Op onze foto een groep soldaten der republikeinsche militie op weg naar Luchon. Op den achtergrond dc Pyreneeën, evenzeer in het communiqué tot uitdrukking komt een uitvloeisel van de omstandig heid, dat voor kort van begane ernstige fou ten in bepaalde opsporingsonderzoeken is ge bleken. De luchtbescherming te Haarlem. Tegen scherven en bommen kan wel iets gedaan worden. In ons vorig nummer plaatsten wij een on derhoud met den heer E. H. Tenckinck, com missaris van Politie en hoofd der Luchtbe scherming te Haarlem, over de organisatie van de luchtbescherming hier ter stede. Daarin kwam de volgende passage voor: „Men behoeft niet te denken dat er iets ge daan kan worden tegen een voltreffer. Valt een bom precies op een van onze gashouders, dan is het wel als zeker aan te nemen, dat die gashouder reddeloos verloren is. Zoo is het ook met andere gebouwen. Maar er zullen bij een eventueelen luchtaanval ook in de nabijheid van de plaats waar een bom valt onheilen wor den aangericht en het is niet mogelijk voor zorgen te nemen tegen scherven". Aan het zinsverband zal de lezer reeds be merkt hebben dat hier een zetfout ons parten heeft gespeeld: het woord „niet" moet ver vangen worden door wel. want het is inder daad mogelijk voorzorgen te nemen tegen scherven van bommen. ENGELSCHE VLIEGTUIGBOM AANGESPOELD. Maandagavond omstreeks 6 uur is op het strand tusschen Kijkduin en de Schevening- sche nabij de Duivelandschestraat een projec tiel gevonden, dat bij nader onderzoek een Engelsche vliegtuigbom bleek te zijn, kenne lijk van groot kaliber. Men vermoedt, dat de bom bij de laatste Engelsche manoeuvres in zee is gevallen, waarna hij hier is aangespoeld. Het projectiel bleek intact te zijn, waarna men besloten heeft het ter plaatse tot ontplof fing te brengen. Dit is denzelfden avond nog geschied, nadat alle noodige voorzorgsmaatregelen werden ge nomen, De Ennnabloem-collecte. Ruim 55.000 bloempjes ten verkoop aangeboden. Van het gebouw van het Consultatiebureau der Vereeniging tot bestrijding der tuoerculose wappert vandaag weer de bekende witte vlag met het Roode-Kruisteeken, ten teeken dat de Ennnabloem-collecte weer begonnen is. Zooals elk jaar is het daar weer een druk komen en gaan van estafetterijders, die doosjes met bloempjes komen halen, en jongedames die zoowaar al gevulde busjes terug komen brengen. En daar zitten weer de enthousiaste administrateur van het Bureau de heer G. van Waard en zijn ijverige helpers, om de duizend-en-één vragen te beantwoor den. Hij deelde ons mede, dat er vandaag weer 55.000 bloempjes ten verkoop worden aan geboden door circa 800 verkoopsters en ver- koopers. Het eigenaardige verschijnsel doet zich voor, dat het aantal van de laatsten grooter is, dan van de jongedames. En de estafetterijders, die zoo gaarne willen, dat het resultaat van de collecte beter zal zijn dan verleden jaar, toen f 4988.63 ontvangen werd, hebben verlof gevraagd en verkregen om langs de huizen te colporteeren. De ijver van de meisjes en jongens is on gekend groot. Vanmorgen kwart voor zes reeds kwam een meisje aan het Bureau eer, bus halen, omdat zij daarvoor gisteravond geen tijd had! En te half zeven al werden de in- en uitgangen van het station en de an dere bekende punten, waar veel menschen komen, bezet. Er wordt weer flink verkocht. De heer Van Waard is ten zeerste dankbaar voor de medewerking, die van zoovele kan ten ondervonden wordt, niet alleen van par ticulieren, maar ook van autoriteiten. Ook het medegevoel onder de jeugd is groot. Een meisje van twaalf jaar had met haar grootmoeder een bezoek gebracht aan Brederodeduin te Bloemendaal. Toen zij daar de patiëntjes zag liggen, werd z-ij zóó getroffen, dat zij verlof vroeg, óók bloempjes te mogen verkoopen. Dit mocht echter niet, omdat zij nog geen veertien jaar is en dus niet vrij van school kon krijgen. Toch hield zij niet op. Het resultaat is, dat zij vanmid dag, als zij toch niet naar school hoeft te gaan. als verpleegstertje gekleed aan den verkoop mag meedoenWe wenschen haar veel succes toe! De Haarlemsche Postfanfare heeft vanmor gen tusschen tien en twaalf uur een muzikale wandeling dootr de stad gemaakt, waarbij door jongelui gecollecteerd werd. Zelfs de twee wijkzusters doen mee aan den verkoop. Juist toen wij in het bureau waren, kwamen zij binnen met den uitroep: „Geef ons gauw nog wat bloempjes! Het gaat zóó goed!" Het is te hopen, dat die ervaring overa wordt opgedaan, opdat de strijd tegen deze gevreesde volksziekte met kracht kan wor den voortgezet. Het vorig jaar had de ver eeniging een tekort van 1 1300 en alleen ir Haarlem zijn nog vierhonderd t.b.c-patiën- ten. die een gevaar voor de omgeving opleve- Het woord is aan O Ito Weiss: Er zijn boeken, die veel meer weten dan zij die ze geschreven hebben. DE traditioncele Bollen-Zondag zal dit jaar zeer waarschijnlijk niet Paschen samenvallen, daar de vel den dan op hun mooist zullen zijn. De hyacinten beginnen thans reeds aardig te kleuren en ook Zondag a.s. zal er al veel te genieten zijn. Op de beide Paaschdagen zal men de hvacintenvel- den echter in al hun pracht kunnen bewonderen, terwijl hier en daar ook 'n veld vroege tulpen zijn eigen bekoring heeft. Paschen Bollen-Zondag. als ten minste het weer De nieuwe regeling voor toelating tol H. B. S. Voor het eerst volgend jaar van kracht. De nieuwe regeling voor de toelating tot de H.B.S.'es, vervat in het K.B. van 19 Maart 1938. waarover we in ons blad van Vrijdag j.l. uitvoerige mede deelingen hebben gedaan, zal voor het eerst in 1939 worden toegepast. Verkoopt Mexico zijn olie- productie? Onderhandelingen met Rickett. William Rickett. Reuter verneemt uit Mexico. 6 April: Men meent te weten, dat de Britsche financier Rickett zich hier bevindt voor het afsluiten van een olie-transactie, welke op het grootste gedeelte van de Mexicaansche productie be trekking heeft. De voorwaarden kunnen niet medegedeeld worden, doch men zegt. dat een der voorwaarden is betaling van een contant voorschot, hetgeen zou bijdragen tot ophelde ring van den chaotische toestand op valuta- gebied. De gegadigden zouden Britsche en Amerikaansche belangen zijn. Rickett voert o.a. besprekingen met den minister van justitie. ANEGANG 28 TELEFOON 18800 STEEDS HET NIEUWSTE (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S I pag. Minister Goseling zegt. dat in Oss korten tijd geleden begane ernstige fouten zijn ontdekt. 1 De regeering wil de subsidie voor de New- Yorkschc wereldtentoonstelling verdub belen. 1 Er is een rapport verschenen over aanslui ting van het middelbaar aan het Hoogcr Onderwijs. 3 In de Tweede Kamer is gepleit voor op heffing der tweede klas-rechtbanken. 3 Blum's pleidooi voor zijn financieel wets ontwerp. 4 Het Spaansche kabinet is gereorganiseerd. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Chamberlain en Mussolini. 1 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Mr. Gregorius Freydanck: Naar de maan. 3 Bram van Sabben: De lentetooi van onze plantsoenen. g n. D.-Vcrt.: Het Strand. g J. B. Schuil over: Jeugd zoekt werk. 7 W. S.: Waar Prinses Beatrix gedoopt wordt. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 10

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1