RADOX H' De Brief Vier Jeugdige Japonnetjes MENU VAN DE WEEK Schoonmaak.... DONDERDAG 7 \PRTT; 1938 T-TA'AREEM'S DAGBEA'D VETWORMPJES? Meng slechts geregeld wat Radox door Uw wasch- scatci en binnen korten tijd zijn ze verdwenen. Bij apothekers en erkende drogisten a f0 90 per pak en f 0.15 per klein pakie (Ado. Ingez. Med.) et jonge mevrouwtje A. is geen hel din in brieven schrijven. Zij komt er pas toe in zeer rustige oogen- blikken. want het is haar een on mogelijkheid om tusschen haar bezigheden door gauw even een briefje te schrijven. Min stens een half uur moet zij voor een kort briefje hebben, en als dan niet alles mee werkt, komt er nog niets van terecht. In de rustige kamer moet zij zich behoorlijk con- centreeren. maar als de stofzuiger in de verte bromt, of als het geherrie van kinder stemmen van buiten klinkt, is de concentratie bij haar al zoek Een spontaan, hartelijk briefje is van haar niet te verwachten, zij schrijft altijd wat stijfjes, wat al te zeer overwogen, maar daarentegen geven haar brieven ook altijd rust, zij zijn volledig in gesteld op den gedachtengang van degene aan wie zij schrijft en onbekookte onaangenaam heden, in een opwelling neergeschreven, ko men er nooit in voor. Mevrouw B. maakt er zooveel omslag niet bij, zij schrijft vlot, „alsof je haar hoort praten", zeggen haar vriendinnen, en bij iedere aanleiding ligt haar brief het aller eerst van allemaal in de bus. Tusschen haar werkzaamheden door snapt zij gauw even een kwartiertje voor een brief, die zeer beeldend en levendig ge schreven is. Maar over sommige brieven heeft zij al eens ernstige onaangenaamheden gehad, omdat zij vlotweg ondoordachte hatelijkheden kan neerschrijven, die bij nader overleg niet zoo bedoeld zijn. Ziehier de twee moeilijkheden bij het schrijven van brieven: Men moet spontaan zijn en Men moet weloverwogen zijn omdat het geschreven woord meer indruk maakt dan het gesproken. Het jonge mevrouwtje A moet leeren .dat bij iedere gebeurtenis, of het nu een droevige of een vroolijke is, de spontane reactie het meest wordt gewaardeerd. Dat bewijst een medeleven, waaraan ieder mensch behoefte heeft en die niet met laksche middelen is te bereiken. Is er een sterfgeval in een familie, dan troost men het best door zoo spoedig mogelijk van een medeleven te doen blijken, en niet te wachten tot na de begrafenis. Het wordt meestal ook zeer gewaardeerd wanneer men bericht stuurt, ook al heeft men zelf per soonlijk geen aankondiging ontvangen. Is er een kindje geboren, dan vragen de trotsche ouders zich af: wat zullen onze vrienden en kennissen daar nu wel op ant woorden en de eerste brieven worden met de meeste vreugde begroet. Mevrouw B. zal op al deze gebeurtenissen snel en hartelijk reageeren; zooals gezegd, haar brieven behooren tot de eerste die bin nenkomen en zij worden dan ook niet weinig gewaardeerd. Maar als mevrouw B. bobs is op een harer kennissen of familieleden, schrijft zij even spontaan en even vlot een booze, hatelijke brief, zij leest hem in diezelfde opwelling over, hij is goed, ze heeft flink gezegd waar het op staat: adres schrijven, brief dicht- plakken en weg. Maar dit epistel wordt allerminst met vreugde begroet: daar staan zwart op wit on aangename dingen in, die tien, twintig, hon derd keer overgelezen kunnen worden, en die daardoor steeds feller en giftiger worden, terwijl zij, als zij alleen maar gezegd waren na vijf minuten al een deel van hun scherpte hadden verloren. De geadresseerde, ook een spontane briefschrijfster, pent een onaange name brief terug en daar is de ruzie al gaande, in optima forma. Of misschien krijgt het jonge mevrouwtje A dit epistel, ze schrikt er^van en zij voelt neiging om daar eens een flinke booze brief op terug te schrijven maar ja, baby huilt, en als die geholpen is, moet de tafel worden gedekt en na den maaltijd moet zij bood schappen doen en zoo gaan de dagen in drukte voorbij en de brief komt pas na eenige dagen weer in haar gedachten terug. Och ja. die onaangename brief, nu, daar ant woord ik maar niet op, dat is de moeite niet waard, 't is toch al zoo'n gedoe om tot brieven schrijven te komen. Zoo komt er van deze felle brief géén ruzie, maar dat had mevrouw B. ook kunnen voorkomen door het booze epistel niet dicht te plakken en weg te sturen, maar hem vier en twintig uur te laten liggen en dan nog eens over te lezen, dan had ze hem zelf zeker niet verstuurd. Want bij brieven schrijven komt het op deze twee regels aan: schrijf spontaan wanneer je op de belangen van den ander bent in gesteld, schrijf weloverwogen wanneer je eigen belangen het meest naar voren komen Wil je in dit lataste geval de booze brief tóch versturen, dan worden bovendien dr weloverwogen argumenten veel steekhouden der dan de spontane, maar allicht ook veel minder hatelijk. E. E. J.—P. (Adv. Inoez. Med./ Een opfrisschertje in den schoonmaaktijd Neen, ditmaal nu eens geen schorten op de modeplaat! Want we weten nu allemaal wel, dat het oog van den echtgenoot èn van den toevalligen bezoeker ook wat wil en dat het vlotte mutsje, dat we tijdens de schoonmaakwoede om onze lokken binden, in perfecte kleurenharmonie moet zijn met schort of jas. Maarnatuurlijk maken we niet al maar door schoon. Er zijn enkele uren van den dag, en dat zijn heusch de belang rijkste dat we uitrusten en 't ons en onze omgeving gezellig maken. Voor die Uren is het van buitengewoon belang, dat we er aardig en elegant uitzien. Waarom zouden we niet een extra jurkje maken of koopen om juist tijdens den schoon maaktijd, maar dan ln de vrije uurtjes, eens goed voor den dag te komen? Ons huisgezin zal er wèl bij varen. We geven u hier (vi.n.r.) een sportief cos- tuumpje van helblauwe of groene wollen stof met een vest van crème piqué. Een origineel jurkje met schouderstuk, dat zich over de mouwen voortzet. De casaque is om de taille gedrapeerd. Een allergezelligst japonnetje van jersey met garneering van geplisseerde strookjes.. En geheel rechts een jurk van zachte wol len stof, versierd met koord, waarvan strik jes zijn gevormd. Maandag: Gebakken lever Andijvie Aardappelen Rijst met krenten en boter en suiker Dinsdag: Blinde vinken Schorseneeren Aardappelen Rabarber Woensdag: Pouletsoep Rollade Bieten Aardappelen Vruchtensla Donderdag Vleesch in schelpen (van 't soepvleeschi Koud vleesch Gedroogde appelen Aardappelen Griesmeelschotel Vrijdag: Magere mamronisoep Spinazie Spiegeleieren Gebakken aardappelen Chocoladevla Zaterdag Spinaziesoep met ge bakken brood Gelaakt Aardappelen Koolraap Vruchten Zondag Gevulde eieren met, ansjovisboter Kalfsnierstuk Brusselsch lof Aardappelen Warme beschuitpud ding m. abrikozensaus VEGETARISCHE MENU'S. 1. Gevulde eieren met kaasboter. Stamppot van rauwe spinazie of raapstelen Vanillevla met rabarber. 2. Roereieren met groene kruiden en ge bakken brood Gestoofde sla in vuurvaste schotel Aardappelen Vruchten 3 Posteleinsoep Aardappelgehakt Gestoofde prei Aardappelen Citroenvla. 4 Groentesoep 31oemkool met kaa.-. saus Aardappelen Krentenpannekoelcjes vroeger en nu Mejuffrouw Martha Roerig aan mejuffrouw Grietje Guit. April 1838. Nu de eieren weer goedkooper zijn, en door veel menschen minder vleesch gegeten wordt in dezen tijd, kunnen de volgende recepten van verschillende eiergerechten te pas komen, de meeste kan men geven aan de koffietafel inplaats van rookvleesch, worst e.d. of ook als voorgerecht aan het middagmaal, of bij de groente en aardappelen. Roereieren. Benoodigdheden: 6 eieren, 6 eetlepels melk, 1 y2 lepel boter, zout, peper. bereiding: De eieren loskloppen met wat peper en zout, de melk erdoor roeren. In een diep pannetje de boter laten smelten het mengsel erin gieten, en als het gaat stol len omroeren. Alles wat op den bodem vast wordt, losmaken. Als de geheele massa klonterig is, maar niet te droog, van het vuur nemen en opdoen op een verwarmden schotel. Geven: le. met driehoekig gebakken stukjes brood, die men er om heen legt. afgewisseld door een takje frissche peterselie. 2e. gemengd met 1 eetlepel gehakte groene kruiden t kervel, peterselie» en een stukje ge bakken brood 3e. gemengd met Vb ons oude geraspte kaas, en omgeven door stukjes gebakken brood, versierd met peterselie. 4e. gemengd met 1 a 2 eetlepels dikke toma tenpuree en desver kiezend wat fijngehakte peterselie en gebakken brood. 5e. gemengd met 3 a 4 lepels gesmolten zu ring en gebakken brood.. 6e. Aan het middagmaal bij spinazie. De spi nazie wordt dan op een verwarmde, platte schotel gelegd, het roerei komt er als een rand om heen. Dobbelsteentjes gebakken brood er over strooien. Femina. Hardgekookte eieren kunnen nadat ze ge peld zijn en doorgesneden (met een draadje) opgediend worden met le. tomatensaus, 2e. witte saus: 3e. mosterdsaus: 4e. kerrysaus. Voor 6 eieren rekent men 3 a 4 d.L. saus. Per d.L. vocht neemt men 1 afgestreken lepel bloem en '/2 lepel boter. De saus wordt in 'n niet te diepen schotel ge schonken en de halve eieren worden erin ge legd. Garneeren met frissche peterselie. To maten-, kerry- en mosterdsaus worden op de gewone manier gemaakt. Neemt men voor de witte saus geen bouillon, maar melk, dan kan men er Vb ons oude geraspte kaas doorroeren. Gebakken of geroosterd brood wordt hier weer bijgegeven. Hardgekookte eieren kunnen koud gegeven worden en worden aangevuld met: le. kaas- boter; 2e. peterselieboter; 3e ansjovisboter; 4e tomatenboter. De eieren worden gehalveerd en de dooiers worden er uit genomen. Per ei neemt men 1 lepel boter en roert die tot room. De fijnge wreven dooiers worden er bijgedaan, op smaak wordt tomatenpuree, ansjovispastei (in tubes in den handel), geraspte kaas of fijngehakte peterselie en peper en zout toegevoegd en de witten worden hiermee gevuld, zoodat het vulsel er goed boven uitsteekt. Het best gaat dit door een spuitzakje het vulsel erin te spuiten. Met een in warm water gehouden mesje krijgt men ze echter ook netjes glad. Deze eieren worden opgedaan op een schotel met een gevouwen vingerdoek en gegarneerd met een takje peterselie. Lieve Nicht, EINDELIJK moet ik naar de pen grijpen om u den^staat mijner gezondheid te melden, die maar zoo redelijkjes is. Een vrouw met een zoo zware huis houding als de mijne en met twee booien, die om de beurt wegloopen en vrijers of allerlei nieuwerwetsigheden in het hoofd halen, heeft een zoo vreeselijk zwaar leven, dat er zoo in 't geheel niet meer van schrijven komt. Ja, ik weet, dat Uwé lang gewacht heeft op tijding van ons, m^ar nicht wij zijn nu eindelijk van top tot teen schoon, het huis be doel ik en dat is een zwaar karwei geweest. De nieuwerwetsche jongejuffers als gij er een zijt, Grietje, hebben daar toch zoo niet meer het juiste begrip van, ofschoon gij een lief, goed hartje hebt, daar niet van, kind! Maar meid, ge zult het wel ondervinden als ge zelf eens, naar ik voor u wil wenschen, een braven man krijgt, en zoo een heerlijk troepje jong goed. dat u den ganschen dag voor de voeten rolt, en van de trap valt als ze pas wreven is en de emmers met witsel, die in~de gangen staan, omverloopt. Dan krijgt een mensch soms zoo het gevoel of men vijf lin kerarmen aan het lijf heeft! Maar gelukkig, nichtlief, het is achter den rug. Wij blinken weer van den zolder tot den kelder. De eerste week hebben de oude Bet, die nog heel ijverig haar best doet, ofschoon ze wat hardhoorig wordt, en Brechtjen en ik alle gordijnen afgehaald en alle schilderijen schoon gemaakt en blinkend opgepoetst en daarna de kleine snuisterijen, die bij ons zoo eenige schrijnen in beslag nemen, ter dege onder han den genomen. De tweede week zijn we toen met de zolders begonnen: de linnenzolder, de bergzolder, de turfzolder en de provisiezolder en de derde week hebben wij naar beneden gewerkt enzoovoort, enzoovoort. Het poetsen van het zilver en het koper kostte ons twee dagen, maar 't mag gezien worden, nicht. Het is nu fraai blinkend wederom opgeborgen tot het volgend jaar. En dan de linnenkast, enfin, nicht, ge weet er alles van! Och, wat heeft een mensch toch veel kas- tengoed. maar het zijn ons allemaal zulke dierbare familiestukken en daar moet men zijne ijver op spandeeren. Toen het heelemaal klaar was, nicht, heb ik een dag te bed gele gen met ijselijke migraine. De chirurgijn moest komen om mij te aderlaten en die bra ve Oom Frans liep maar af en aan met natte doeken met azijn en water. En kleine Coentje, dien ge wel kent, zeide: ach moetje, waarom moet ge toch zoo hard werken en ziek worden door al die koperen kereltjens en bordjes, die het toch niet voelen kunnen! Ja nicht, ze zijn zeer aanvallig en goed ge zond, den Hemel zij dank. Gisteravond hebben wij nog warme bollen gegeten met slemp, ter eere dat wij schoon zijn. Groet uw lieve moeder en vader van mij en zeg uwe moeder, dat ik wel eenige hoezen en schoonmaaksloopen en ook werkmutsjes ten gebruike heb, als zij nog niet begonnen is. Ik ben uw liefhebbende tante, Martha Roerig, geb. Dribbel ooppetjes. Alles wat mevrouw Flossy Flap aeeft, gebruikt ze. En ze heeft haar huishou ding zoo efficient ingericht, dat ze écht niet begrijpen k^n, waarom het noodig zou zijn om vier weken lang haar dag- en nachtrust en de maag en het humeur van haar echtvriend op te offeren teneinde als een wilde rond te gaan woeden met bezems en blikken en zoo. Nee. mams, nu in ernst: vind je 't noodig, dat ik een echte ouderwetsche schoonmaak arran geer in m'n flatje? M'n lijst, die we 't vorige jaar samen hebben opgesteld, werkt prima: die eene ochtend, dien we openlieten voor het schoonmaken van kasten, was 'n trouvaille van ons! En dan onze fijne, gezellige keuken met eetnis, waarin Bob en ik ons nog altijd na bijna een jaar huwelijken staat, zoo vacantie- achtig voelen, of we elkaar fuiven op de pof fertjeskraam. En dan al die dofbronzen knoppen aan de deuren en de ..onpoetsbare" vazen en pullen en 't gepolijste zilver! Nee. weet je wat i k doe zoo tegen Paschen? Ik ben begonnen drie weken geleden met de schilderijen in de huiskamer af te halen en schoon te maken, samen met Resi, op den avond voor den gewonen kamerdag. En de volgende week de studeerkamer dito en de laatste week de salon. En verder kreeg alles z'n gewone beurt en prima! De schoonmakerij heeft me nog geen drie dagen extra tijd gekost dit keer. Alles kan ik verder 's morgens afdoen. Want zie je, mams: er waren een paar interessante lezingen en een stuk of wat modeshows en is dat niet véél belangrijker? De schoonmakerij van de vrouw des huizes zelf, zoowel aestlietisch als hygiënisch hoe keurig intellectueel zèg ik dat, hè? blijft toch altijd 't voornaamste punt van 't pro gramma. Of niet? En dan heb ik sinds den eersten dag van mijn huwelijk een vriend met een ijzeren hand of liever met een ijzeren snuit, die al heel wat ellende voor me heeft verwerkt. Als hij begint te ronken, dan is m'n flatje binnen 'n uur een paradijsje van keurigheid en helderheid. Dus mams, des Pudels Kern is eigenlijk, dat Floss dit jaar geen schoonmaakmisère heeft overhoop gehaald, maar de eerste heerlijke lentedagen aangrijpt om er met haar echt vriend op uit te trekken en te spieden naar de eerste jonge blaadjes en.,., naar de leege, holle ramen van degelijke „gehaaiden", waar achter de schoonmaak en de witter woeden. Kom je met Paschen kijken, oudje, of alles wel O.K. is? Een omhelzing van je eigenzinnige dochter Flossy Flap-Vroolijk. Mevrouw Flossy Flap, aan mevrouw Engeline Vroolijk. 2 April 1938. Liefste van alle gezellige moedertjes, je bent eenig met je schoonmaakperikelen! Natuur lijk mag je komen, want welkom ben je altijd met je lief, bezorgd aangelaat. Maar om te helpen, nee hoor. dat hoeft niet. U moet dan n.l. weten, mevrouwtje, dat me vrouw Flossy Flap heelemaal niet schoon maakt dit jaar! Maar mevrouw, wat zegt u? Is dat dan zoo'n vies mensch? Pardon mevrouw, dat is zoo'n erg schoon mensch, dat ze niet behoeft schoon te maken. Er zijn nergens vuile hoek jes bij mevrouw Flossy Flap. die uitgekrabd I behoeven te worden en er zijn ook geen kasten I vol steengoed en heelemaal geen tafeltjes met Jongenstrui Deze stevige jongenstrui, voor een jongen van 57 jaar, is gebreid van 250 gr. 3-draads donkerblauwe wol op pennen no. 3. Voorpand. Voor het voorpand zetten we 85 st. op en breien een boord van 18 toeren 1 r. verdr., 1 a. Daarna beginnen we met het pa troon, dat op de volgende manier gebreid wordt: 11 r., 6 a., maar in de rechte streep komt een ruit van gerstekorrel, dus: lste pen: 3 a., 5 r., 1 a., 5 r.. 6 a., 5 r. 1 a. 5 r„ 6 a., 5 r., 1 a., 5 r., 6 a.. enz. dus 3 a. voor aan en 3 a. achteraan. 2de pen: 3 r„ 4 a., 1 r., 1 a., 1 r., 4 a., 6 r., 4 a., 1 r., 1 a.. 4 a.. 6 r.. enz. dus aan den ver keerden kant vergrooten we de ruit van een tot drie. 3de pen: 3 a., 3 r.. 1 a., 1 r., 1 a.. 1 r., 1 a., 3 r., 6 a., 3 r.. 1 a., 1 r., 1 a.. 1 r.. 1 a.. 6 a., waardoor dus de ruit van gerstekorrel uitge breid wordt van 3 tot 5 steken. De 5 st. worden in de volgende pen uitgebreid tot 7 st.. daar na tot 9 st.. en vervolgens tot 11 st. Op de zelfde manier loopt de streep weer in een punt uit, de 11 st. gerstekorrel worden er 9. de 9 worden er 7, de 7 worden er 5, de 5 wor den er 3, en de 3 weer 1 st. Aan weerskanten van deze ruit zitten rechten en tusschen de 11 rechten in telkens 6 st. averecht. Als we 5V2 ruit gebreid hebben verdeelen we het werk in tweeën voor het split en na 7 ruiten boven de boord kanten we 9 st. af voor het armsgat (33—21). Na 9 ruiten maken we de ronding voor den hals: van het split af kanten we eerst 4 st. af, daarna 3 st., dan 2 st., en dan nog 2x1 st„ dus in het geheel 11 st. De overige 22 st. breien we op tot we in het geheel 10 ruiten hebben, nu nog 2 pennen en dan schuin opbreien: van den hals af eerst 17 st., dan 12 st. en dan 6 st. Afkan ten. De andere kant van het split is een spiegelbeeld van het eerste. Rug. De rug wordt net zoo gebreid als het voorpand, natuurlijk zonder split. Na het armsgat breien we tot 10 ruiten, waarna we 22 st. in het midden afkanten voor den hals. De resteerende steken voor den schouder breien we weer schuin op. Mouw. We zetten, aan den kop te beginnen 23 st. op en breien 6 a., 11 r., 6 a. Nu meerde ren we .voor en achter 1 st. bij, om de pen en zorgen, daarbij dat het patroon door blijft loopen. Dit doen we tot we 50 st. op de pen hebben waarna we er links 12 st. en rechts 13 st. bij opzetten. Met deze 75 st. breien we het patroon door, maar minderen elke 4de pen voor en achter 1 st. af tot 57 st. Daarna om de 8 pennen tot 51 st. die we doorbreien tot de mouw de vereischte lengte heeft. We breien nu nog een boordje van 18 toeren Kraag. We beginnen aan de halszijde en zetten 100 st. op. De kraag breien we 1 r.. verdr., 1 a. Om de pen meerderen we voor en achter er 1 st. bij en als we 25 toeren hebben kanten we af. Opmaak. De trui wordt onder een natte doek gestreken en in het split een gekleurde patentsluiting gezet. Het kraagje wordt ter afwerkiftg aan zij- en onderkant een centi meter omgezoomd en platgestreken, de mouw met een klein beetje ruimte aan den kop in genaaid. SP, TH.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 14