Haarlem's Dagblad f 1000. Mikken op Tsjiang-Kai-Sjek. Over Oesters. BELOONING WINDSOR HOUSE SPELLINCSPLANNEN DER RECEERINC. Het belangrijkste S.'r Jaargang No. 16812 Uitgave Lourens Foster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Al ge ui. Drukkerij N.V. Bureaux: Grootc Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Znider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A dm in. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEHEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 12 Xpril 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer* 6 cent per ex. Advertentiënt 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame* f 0.60 per regel. Krgclahonnementütarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel* f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentje* «ie rubriek De Japanners hebben zich gisteren dolblij gemaakt met het idéé dat zij den opperbe velhebber van de Chineezen, maarschalk Tsjiang-Kai-Sjek. waarschijnlijk gedood hadden. Dat zou een van de gevolgen zijn van zoo'n heldhaftigen luchtaanvalu weet wel. Er werd een nieuw regeeringsge- bouw geopend in een plaats genaamd Tsjangha en daar zouden de maarschalk en vele leden der regeering bij geweest zijn. Toen kwamen er Japansche marinevliegtui- gen en wierpen bommen op de weerlooze groep, die vermoedelijk alleen met speeches gewapend was en de vliegers buitendien toch niet kon bereiken. Vijftig leden van het ge zelschap zouden gedood en honderd ge wond zijn, berichtte het persbureau Domei met groote pret. En Tsjiang-Kai-Sjek be hoorde tot „de vermisten". Nu, was me dat eventjes leuk! Vanmorgen ontkennen de Chineezen even wel dat Tsjiang-Kai-Sjek vermist wordt. Zij loochenen den luchtaanval en zijn heroïsche uitwerking niet, maar zeggen dat de maar schalk niet ter plaatse was. Hij vertoefde in een andere stad met een on-onthoudbaren naam en is ongedeerd. Het is voor de Chineezen te hopen dat dit waar is en dat ook mevrouw Tsjiang-Kai- Sjek. bijgenaamd „Madame" en blijkbaar minstens even belangrijk als haar man, niet is geraakt. Want zij kunnen het echtpaar slecht missen. Maar het geval geeft aanlei ding tot eenige verdere beschouwing. In de oorlogen der „moderne beschaving" is het gewoonte geworden eikaars koningen, ministers en opperbevélhebbers niet te be schieten. Dit bleek heel duidelijk in den Europeeschen oorlog (1914-1918) toen men voor het eerst het luchtwapen bezigde. Het was nog wel erg pri mitief vergeleken met de bliksemsnelle, zwaarbewapende luchtmonsters van thans, maar hielp toch al heel wat menschen om zeep. En de Duitschers pasten bovendien voor 't eerst het ultra-vèrdragende geschut toe, dat van 100 K.M. afstandS steden beschoot. Dit be reikte o.a. dat een heele terras-bezetting voor een Parijsch café, op de Place de la Gare de Lyon, door één granaat werd uitgemoord, en de biddende menigte in de kerk Saint Germain des Prés door een andere. Jaja, de jeugd van tegenwoordig moet niet denken dat in onze jeugd de beschavingstechniek zoo gering was! Men deed ook toen al heel wat. In diezelfde jaren ontzag men evenwel eikaars koninklijke paleizen, ministeries en hoofd kwartieren van generale staven met groote omzichtigheid. Er werd nimmer een schot op gelost, nooit een vliegtuigbom op geworpen. En ik herinner mij toch duidelijk hoe de ge- alliëerde opperbevelhebber, maarschalk Foch, met zijn staf resideerde in het Hötel du Grand Condé te Chantilly, een zeer groot en opval lend gebouw op een vlak terrein, dat de Duit- sche verdragende artillerie gemakkelijk had kunnen verpulveren en dat de Duitsche vliegers zonder kaart konden vinden. Tezelfder tijd wisten de Franschen, Engelschen enz. even precies waar het Duitsche hoofdkwartier was, en dat van den kroonprins en zoo. Blijkbaar was een soort ridderlijkheid of sportiviteit de aanleiding tot deze niet-be- schieting van eikaars opperste leiders. Er is sindsdien het een en ander gewijzigd in de wereld. Men heeft de oorlogsverklaringen afgeschaft, valt elkaar onverhoeds op het lijf en noemt het dan een conflict inplaats van een oorlog. Men gaat nu blijkbaar ook eikaars leiders direct bestoken uit de lucht. Het is interessant dit te weten. Als Tsjiang- Kai-Sjek nog leeft zal hij in de eerste plaats het interessant vinden. Hij zal er voortaan mee rekening moeten houden dat spionnen voortdurend pogen zijn verblijfplaats mee te deelen en zijn bewegingen te rapporteeren, zoodat vliegtuigen-vol-bommen als het ware steeds met hem mee zullen fladderen en op hem mikken. De Chineezen kunnen dit na tuurlijk beantwoorden met naar Tokio te vliegen en op den Mikado en prins Konoye ieder een bom te laten vallen. Het is nieuw. Het zal denkelijk leiden tot het bouwen van speciale vluchtkelders voor vor sten, ministers en opperbevelhebbers en daar zullen ze dan zelden of nooit uit kunnen komen. Als dit hun aller weerzin jegens een volgenden oorlog doet uitgroeien tot een be paald eri blijvend verzet daartegen heeft Japan de wereld, met zijn aanval op Tsjiang- Kai-Sjek, een onschatbaren dienst bewezen. Dat was natuurlijk heelemaal de bedoeling niet en als de Japansche regeering dit mocht vermoeden, zal zij het bericht van Domei wel gauw intrekken en zeggen dat het een vergis sing was en dat zij natuurlijk nooit op Tsjiang- Kai-Sjek zou mikken. Maar jagelooven we dat dan nog? Dat d'e opperbevelhebbers in den oorlog ook hun persoonlijk risico loopen, tot in hun hoofdkwartieren toe. zullen velen billijk achten. Maar als een volgende oorlog beginnen moet met de uitmoording van de wederzij d- sche leiderS en aanvoerders men mikt nu zoo goed en de bommen zijn zoo groot wordt het toch wel een heele rare zaak, ver geleken bij vroeger. Zou het dus toch niet beter zijn, er maar niet meer aan te begin nen? Het is maar een vraag, in gedachte tot de groote mogendheden gericht. R. P (Millioenen Fransche zaaioesters zijn dezer dagen op de Zeeuwsche oesterperceelen uitgezaaid, in de hoop dat er mettertijd een goed product uit zal groeien.) Millioenen oesters naar ons land, Heb ik zooeven kunnen lezen. In een berichtje in de krant En het zal dus ook zoo wel wezen Het zijn er wel een elf millioen, Als ik het goed heb uitgerekend. Een aantal om wat mee te doen En dat een heele hap beteekent. Zij zijn hier wel naar toe gestuurd. Als fijne hap voor grage monden. Maar dat is iets dat nog wat duurt. Eerst worden ze naar zee gezonden. Daar worden ze dan uitgezet, A^s een deposito als 't ware. Op Zeeuwsche banken, waar ze met Z'n allen heel wat mogen varen. Hun komst op groote oesterschaal Moet de cultuur in Zeeland baten. De kosten zijn een kapitaal. Onzeker zijn de resultaten. Die dierensoort zwijgt steeds als goud. Geen is gesloten zooals deze. Een oester is vóór alles koud. Hoe week hij anderzijds mag wezen. Hij laat niet los, men wacht maar tot Men na een langen tijd zal weten. Of hij zoo wordt, dat hij per slot. Met smaak kan worden opgegeten. Daar. gaat het kleine Fransche grut. Dat groeit tot Groote Onbekende. Raakt d' oesterkweeker in den put. Of geeft zijn bank straks dividenden? P. GASUS. aan iedereen, die bewijzen kan, dat hij GOED- KOOPER en BETER zijn HEERENKLEEDING kan koopen dan bij het 78 Ged. Oude Gracht 78, Haarlem Wij verkoopen uitsluitend BETERE HEEREN KLEEDING. J. VAN DAM- (Adv. Ingez. Med.) De werkloosheid te Haarlem. Weer 61 minder. In de afgeloopen week daalde het aantal werkloozen te Haarlem weer met 61. Er zijn er nu nog 5526. Dit is 536 minder dan in 1937 en 829 minder dan in 1936. Dezelfde week van 1937 gaf evenwel een vermindering van 116, zoodat na drie mooie weken er nu een minder goede is gekomen. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer aangaande de on- derwijsbegrooting heeft minister Slotemaker de Bruine zijn voorne mens ten aanzien van de spelling, waaromtrent we reeds verschillende mededeelingen hebben gedaan, als volgt samengevat: 1. De schrijfwijze, die sinds 1934 voor de examens geldt, blijft voor zooveel betreft ,.e". „o" en „sch" gehandhaafd 2. Een commissie wordt ingesteld, die op de basis van het woordbeeld 1934, 1936 zal adviseeren over de schrijfwijze der woorden, waarom trent twijfel bestaat en der aard rijkskundige namen. Zij adviseert voorts over de bastaardwoorden en de samengestelde woorden. 3 Nadat deze commissie haar ad vies ter zake heeft uitgebracht en de regeering dienaangaande een be slissing heeft genomen, zal zij de nieuwe schrijfwijze in de van haar uitgaande stukken toepassen. 4. In zake geslacht en voornaam woordelijke aanduidingen zal De Vries en Te Winkel weder gelden. 5. De bedoelde commissie zal de vraag onder het oog zien. in hoeverre in de toekomst op het stuk van ge slacht en voornaamwoordelijke aan duiding wijziging wenschelijk zal blijken. 6. Een wetsontwerp wordt gereed gemaakt, waardoor de bemoeienis der regeering met de schrijfwijze der taal on wettelijke basis zal rusten. 7 Met het nemen der aangegeven beslissingen heeft de regeering niet gewacht, totdat de wet zou zijn tot stand gekomen, omdat het noodza kelijk was, onmiddellijk zekerheid te verschaffen en een vacuum te ver mijden. 8. De Beleische reeeerine zal een mmmissie instellen die in za'-e 'tastaardwoorden. samengestelde woorden, geslacht en voornaamwoor delijke aanduiding in nauw contact met de Nederlandsche commissie zal arbeiden, terwijl zij zich op de hoog te houdt van hetgeen deze commissie in zake het woordbeeld verricht. DF. FüHRER STEMT. Onmiddellijk na zijn terugkeer uit Weenen vervulde Hitier zijn stemplicht op het station BerlijnAnhalt, waar voor reizigers een stemlokaal wa§ ingericht. Echtelijk drama te Roosendaal. Man en vrouw om het leven gekomen. Te Roosendaal heeft Maandag een droevig familiedrama plaats gehad. Vermoedelijk heeft de 53-jarige P. Se- bregts zijn vrouw door wurging van het leven beroofd, waarna hij zelf door verdrinking een einde aan zijn leven heeft gemaakt. In den loop van den ochtend vond men langs de haven te Roosendaal even voorbij de coöperatieve suikerfabriek een onbeheerd rij wiel. waarbij ook een pet van een man werd aangetroffen. Daar men vreesde, dat er een ongeluk was gebeurd, is men gaan dreggen, waarbij na eenigen tijd het lijk van een onbe kenden man van ongeveer vijftigjarigen leef tijd werd opgehaald, Eerst enkele uren later werd het drama op gehelderd. Toen even na twaalf uur de kinderen van het gezin P. Sebregts aan den Gastelschenweg onder de gemeente Roosendaal van hun werk thuis kwamen, vonden zij hun moeder dood in de huiskamer liggen, met een riem om den hals, Men heeft, nadat aangifte was gedaan, al spoedig dit drama kunnen reconstrueeren! In het gezin hadden den laatsten tijd voort durend huiselijke twisten plaats, waarbij ook herhaaldelijk de hulp der politie moest wor den ingeroepen. Vermoed wordt, dat bij een dezer twisten Maandagochtend Sebregts zijn vrouw, zooals reeds gemeld, door wurging van het leven heeft beroofd, waarna hij zelfmoord pleegde. De man was sinds eenigen. tijd werkloos, ter wijl het gezin zeer ernstig door ziekte werd getroffen. Twee kinderen zijn aan t. b. c. over leden, terwijl de oudste van de overige vijf kinderen met een ernstige ziekte in het zie kenhuis is opgenomen. „Haarlem's Bin Een tweede loterij in 1939 met 400 prijzen. Nu de juiste inkomsten en uitgaven dei- eerste loterij van de Stichting „Haarlem's Bloei" bekend zijn. blijkt het mogelijk het volgende jaar een loterij met 12500 loten te organiseeren. Wanneer hiervoor de ministerieele goed keuring kan worden verkregen, zal het moge lijk zijn voor de tweede loterij niet minder dan 400 prijzen beschikbaar te stellen. Andorra dreigl bij conflict betrokken te zullen worden. Andorreesche centrale voorziet Barcelona van electriciteit. LONDEN. 12 April iA.N.P. De troepen van generaal Franco rukken op in de richting van Andorra, aldus wordt uit Perpignan aan de „Daily Telegraph and Morning Post" ge meld. Deze opmarsch zou kunnen leiden tot internationale complicaties, aangezien de on afhankelijke republiek Andorra onder geza menlijke souvereiniteit van Frankrijk en Span je staat. Barcelona krijgt thans het grootste deel van zijn licht en energie van de groote Andorree sche electriciteitscentrale te La Valira. Dit station is van vitaal belang voor de Catalaan- sche hoofdstad, nu de rechtschen zich mees ter hebben gemaakt van Tremp en andere groote electriciteitscentra. Mocht generaal Franco trachten controle te krijgen over de Andorreesche electriciteitslevering. dan zou het noodig kunnen worden, dat de Fransche mobiele garde in Andorra versterkt wordt. Gasmaskers en bomvrije kelders voor de Parijsche bevolking. Voor een groot deel door den Staat bekostigd PARIJS. 12 April 'Havas> De Matin kondigt aan. dat de 4.926.000 inwoners van het district Parijs op verschillende voorwaarden de noodige gasmaskers zullen ontvangen. Deze zullen 284 millioen frank kosten, waarvan 184 millioen voor rekening van den staat zu'len zijn. De bouw van bomvrije schuilplaatsen zal 250 millioen kosten. Hiervan neemt de staat de helft voor zijn rekening. Vijftien millioen wil men beschikbaar stellen voor het in orde brengen van evacuatieweeen Her departement van de Seine zal van zijn kant 328 millioen be schikbaar stellen, die gedekt zullen worden door een leening. SMAAKVOL EN TOCH GOEDKOOP KROON - BEHANGSELS. Alléén GROOTE HOUTSTRAAT 179 - TELEF. 14269 (Adv. Ingez. Med.) WANDGEDIERTE ABSOLUTE VERDELGING onder geheim h. en schriftelijke garantie. Luiveringsonderneming „RADICAAL" GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657 (Adv. Ingez Mea./ De N. Z. H. T. M. Nieuwe autobussen spoedig in dienst. Naar wij vernemen zijn er voor de N. Z. H. T. M. 4 groote autobussen in de maak, elk voor 38 a 40 personen. Zij zullen in hoofdzaak gebruikt worden op de lijn naar Bloemendaal, maar als het noodig is ook op andere lijnen, in de eer ste plaats die naar Zandvoort. Waarschijnlijk zullen in hek eind van deze maand de bussen in gebruik genomen worden. Japansche lucliimacht opereert in Honan. Universiteitsgebouwen verwoest. Vele slachtoffers. Volgens berichten van Chineesche zijde hebben Japansche vliegers Tsjangtsja, de hoofdstad der provincie Honan, en omstreken gebombardeerd Zij hebben meer dan dertig brand bommen en veertig zware bommen geworpen op de universiteiten van Honan en Tsinghoea, ten gevolge waarvan meer dan dertig non-com battanten werden gedood en over de zeventig gewond. De universiteitsgebouwen te Tsjangtsja zijn geheel of gedeeltelijk verwoest. Met inbegrip van de aan de bibliotheek aangerichte schade is voor een waarde van meer dan twee millioen Chineesche dollars verloren ge gaan. Zes van de zeven bewoners van een na bij de stad gelegen boerenwoning zijn even eens om het leven gekomen. Volgens Tsjoeng Sjih Pi, dc president dei- universiteit. hebben de Japanners de univer siteitsgebouwen gebombardeerd in een wel overwogen poging de Chineesche cultureele instellingen te vernietigen en de nog overge bleven nationale universiteiten weg te vagen. Bovendien is Kanton weer gebombardeerd Japansche vliegers vlogen op 3000 meter hoog te en wierpen zware brandbommen uit. Zij bombardeerden een fabrieksgebouw, dat in een zeer dicht bevolkt stadsdeel is gelegen en zich op minder dan een mijl afstand be vindt van de vroegere buitenlandsche con cessies. Ongeveer 500 arbeidsters kunnen het gebouw niet verlaten. Groote rookkolommen stegen op uit het in brand geschoten gebouw en velen die het bombardement overleefd hadden, kwamen in de vlammen om. Familie leden van het personeel probe eren de lijken te identificeeren. Uit Japansche bron wordt nog gemeld, dat een Japansche escadrille Zondag tijdens een luchtgevecht bij Koeite in Honan 24 Chineesche toestellen heeft neergeschoten. Guerilla krijg bij Sjanghai. Uit betrouwbare bron wordt te Lon den vernomen, dat de voorhoede der Chineesche strijdkrachten en de Guerillagroepen. die drie weken ge leden zeer bedrijvig zijn geweest, ten Zuid-Westen van Sjanghai, binnen 40 kilometer afstand van Sjanghai zijn gekomen. Alle pogingen van de normale Japansche arnizoenen te Sjanghai en Hangtsjau, den ""hineeschen opmarsch te stuiten, zijn vruch tloos gebk.en Men verneemt, dat 9 April 7.00C man nieuwe tron en tc Poetoeng geland zijn en naar het bedreigde gebied zijn ver trokken. Chineesche bewoners, die vluchten raar de internationale nederzetting en de /ranscht concessie, vertellen, dat d-. Japan ners de burgers dwingen tot het inderhaast aanleggen van versterkingen. Het woord is aan Quintilianus: Wie door dc dommen knap gevonden willen worden, worden door de knappen dom gevonden. Actie tegen Habsburgers in voorbereiding? LONDEN. 12 April (A.N.P.i De Weensche correspondent van de „Daily Telegraph and Morning Post" schrijft, dat wanneer gelijk in het nummer van dit blad van gisteren gemeld werd. een actie wegens hoogverraad op touw wordt gezet tegen aartshertog Otto. waar schijnlijk de kwestie van de onteigening der bezittingen van de Habsburgfamilie in Oos tenrijk ter sprake zal komen. In de laatsta jaren is een groot deel dezer bezittingen terug gegeven aan de Habsburgers. Men is echter van meening. dat het werkelijke doel van de actie tegen aartshertog Otto is. motieven te krijgen voor optreden tegen Oostenrijksche royalisten. De Heerenweg thans geheel voorrangsweg. HEEMSTEDE. Dinsdag. Aan den eigenaardigen toestand die tot nu toe op den Heerenweg heerschte en waarbij een gedeelte voorrangsweg was en een ander gedeelte weer niet. is thans een einde gekomen. Het wegvak gelegen even voor bij de Spanjaardslaan, dus bij de Noord-grens der gemeente Heemstede tot het punt 150 M. noordwaarts van de Oude Post- huisstraat dat geen voorrangs weg was, zal dit met ingang van morgen. Woensdag 13 April, wel zÜn. De hierop betrekking hebbende waar schuwingsborden zullen morgen ge plaatst zijn. Met ingang van dien datum zal men dus komende van de Adriaan Pauwlaan, Laan van Rozenburg, Zandvoortsehe- laan, Lanckhorstlaan en Koe dief slaan bij nadering van den Heerenweg het bekende waarschuwingsbord (driehoek met punt naar beneden, kleur: wit met rooden rand) aantreffen, hetgeen be teekent: „Pas op, ge nadert een voor rangsweg en gij zijt verplicht het ver keer op dien weg uit beide richtingen te laten voorgaan". DE DUITSCHE KRUISER „EMDEN" MORGEN TE AMSTERDAM. AMSTERDAM, 12 April. De Duitsche krui ser „Bmden" wordt morgenochtend in Amster dam verwacht en zal ligplaats krijgen aan den vroegeren steiger der Holland-Amerika lijn. Commandant is kapitein-ter-zee Bürkner. Verschillende feestelijkheden zijn in verband met de aankomst van de „Emden" georgani seerd. Woensdagavond worden de Duitsche on der-officieren door de Nederlandsche onder officieren van de Koninklijke Marine alhier ontvangen, Donderdag wordt den comman dant en officieren een lunch aangeboden door den commandant van de maritieme middelen te Amsterdam. Voorts zijn voor de leden der bemanning in het City-Theater vijftig plaat sen beschikbaar gesteld. Zaterdag en Maandag wordt aan een 150-tal adelborsten gelegenheid gegeven, een tocht te maken naar de bloem bollen velden. De officieren en adelborsten van de „Em den" zullen Donderdag de jaarlijksche sport wedstrijden voor adelborsten en cadetten in het stadion bijwonen. De officieren van de „Emden" zijn Zaterdag de gast van den chef van den marinestaf te 's-Gravenhage. Zij zullen een tocht maken naar de bollenvelden, gevolgd door een lunch. lies heeft een grens, zegt men Maar die van de Groentjes in Haarlem's Dagblad is nog lang niet bereikt. Die stijgen van jaar tot jaar nog in aantal. HEDEN: 12 PAGINA'S pag. Nabij Sjanghai woedt een guerillakrijg. i Minister Slotemaker verdedigt zijn beleid. 3 De regeering wil ingrijpen, opdat de spel- lingschaos verdwijne 3 Volgens Japansche berichten, zou Tsjang Kai Sjek na 'n bombardement vermist zijn; China dementeert deze berichten echter 4 Roosevelt wil 5 milliard dollar besteden voor steun aan het zakenleven. 4 Het aantal stakers in de Fransche metaal nijverheid is tot 130.000 gestegen. 4 Engeland wil de Abessynische kwestie „opgehelderd" zien. 4 In dc algemeene vergadering van bloem bollencultuur zijn verschillende aanval len op hoofdbestuur en voorzitter gedaan. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Mikken op Tsjang-Kai-Sjck. 1 J. B. Schuil over: De sprong in het duister 2 nr. E. van Raalte: De Raad van State jubi leert. 3 »an onzen Parijschen correspondent: Frankrijk wacht nog op zijn nationaal kabinet. 4 11 1). Vertelling: Hyacinten. g R. I'.: Paardenmarkt. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1