2S5 Een goede zakenvrouw De ongeregeldheden in Tunis. De openbare Daladier doet den journalisten op de trap van het ministerie van Oorlog gebouwen in de stad worden door militaire te parjjs mededeeling omtrent de samenstelling van zijn kabinet Dreyfus werd Zondag winnaar van den Grooten Prijs van Pau bij de internationale autoraces. De winnaar in actie In de aula der gemeentelijke universiteit te Amsterdam is Maandag het vierde congres der Natuur- Philosofische en Technologische faculteiten in Nederland geopend De .Salvator", de groote klok van het verbrande Leidsche Stadhuis, een ge vaarte met een omtrek van 7 meter, dat gebarsten was, is naar Heiligerlee vervoerd, om overgegoten te worden FEUILLETON door HERMAN ANTONSEN. 26) „We zullen ons er niet door laten weer houden", zei ze vastbesloten. ..We hebben nog enkele andere groote contracten voor de zui delijke staten. Daar kunnen we op blijven drijven". „Maar dat neemt het feit niet weg, dat u aan dat vonnis niet kunt voldoen", merkte Jonathan bedaard op. Ze gaf geen antwoord. Jonathan stond op. „Het ls een vrij lastig geval", beweerde hij. ..Maar scheepvaartlijnen hebben nu een maal ook haar moeilijkheden. Enfin, u be stuurt de Blair Lijn. Die is van u. jonge dame. Ik kom er later nog wel eens over pra ten. Goeden dag, miss Ransome". Valentine wuifde hem met één hand flauw tjes toe. Jonathan verliet het kantoor en trok de deur achter zich dicht. Hij bleef er een oogenblik tegen aan geleund staan en glim lachte heel eventjes. ..Ze heeft voor het oogenblik genoeg te verduwen", mompelde hij. Valentine bedacht zich niet lang. Ze vocht tegen de haar dreigende paniekstemming en belde de advocaten van de Blair Lijn op. Runnyson, die de maatschappij al vijf en twintig jaar vertegenwoordigde, kon zich het proces nog zeer goed herinneren en stond bijna sprakeloos, toen hij hoorde, dat het stof der archieven weer was opgediept. Het had daar immers jarenlang begraven gele gen? Het heele proces zat vol juridische voetangels en klemmen. Nu in hooger beroep gaan beteekende een langgerekt en uitput tend proces en hangende dat geding, waren de schepen van de Blair Lijn van het voor- deelige koffievervoer uitgesloten. De regee ring immers had een nog geldend vonnis. Jonathan Blair had iets noodlottigs aan het rollen gebracht! Valentine kon het niet begrijpen. Jonathan kon haar dit toch onmogelijk alleen laten uitvechten, al had hij dan ook nog zoo'n hekel aan haar! Hij was een gentleman en hij had zijn hart aan de Blair Lijn verpand en hij zou die in de gegeven omstandighe den niet in den steek laten! Hij zou het niet doen! Hij kon het niet doen! De matroos Abias Bliss zou het zeker niet doen. Daaraan klampte ze zich krampachtig vast. En in zekeren zin vond ze het nog méér van belang, hoe Jonathan Blair in deze moeilijkheden zich tegenover haar zou hou den, dan hoe het met de Blair Lijn zelf zou afloopen. Den volgenden dag, Zondag, belde Jona than haar op in haar kleine appartement op Washington Square. „Het gaat over de zaak", zei hij meteen. ..Ik heb er lang en veel over nagedacht en ik geloof, dat ik nog een enkel kansje voor ons ontdekt heb. Ik zou er graag eens met u over praten". Valentine wilde niets liever. Jonathan Blair kwam haar toch ietwat tegemoet! ,Jk ben op het oogenblik op de Morrow Point Anchorage", zei hij. ,Hick Segrave houdt theevisite aan boord van zijn jacht. Kom daarheen. Weet u waar Morrow Point ergens ligt?" Hij gaf haar de noodige aanwijzingen. Het was een jachthaven dichtbij de George Washington Brug. Valentine ging er ter stond heen. Een wit zeewaardig jacht lag daar voor anker op het vrieskoude water en twee ma trozen, die op het einde van een steenen landingspier stonden te luieren, gingen in de houding staan en gooiden hun sigaretten weg, toen zij er aan kwam .Miss Ransome soms?" vroeg een hunner tegen zijn pet tikkend. „Mijnheer Blair heeft ons gestuurd om u af te halen". Hij hielp haar in een mahoniehouten, over dekte motorsloep. Ze snelden over het water heen en het koude buiswater spatte hoog over den boeg heen. De wind gierde langs haar ooren. Jonathan en Dlck stonden haar aan den valreep op te wachten. „Hallo!" riep Jonathan. „Aardig van u om te komen! U kent Dlck, is het niet?" „Het zou heel wat prettiger zijn, als deze boot in Miami lag", grinnikte Dick. „Maar u moet u zelf de palmen en het witte zand en zoo meer er maar bij probeeren voor te stel len. Komt u aan dek". De theevisite van Dick was in vollen gang. Er was muziek, er werden cocktails geschon ken en een kleine groep gasten babbelde gezellig over Miami. Bermuda, Charleston. Havana en Dominica. Dlck was met zijn jacht uit Miami gekomen en liet alles weer in gereedheid brengen, om weer spoedig naar de een of andere zuidelijke haven te vertrekken. Jonathan begeleidde Valentine van de long- room langs een trap omlaag naar de eigen hut van Segrave. .Haar kunnen we rustiger praten", zei hij. „Gaat u zitten, alstublieft". Ze nam plaats en keek hem opmerkzaam aan. Mijnheer Blair was een hoffelijke jon geman. Jonathan zette zich in een diepen leunstoel en legde zijn handen om zijn ach terhoofd heen. „Nu dan, het ligt wel voor de hand, dat we er leelijk tusschen zitten", zei hij. „Wat een verstandige opmerking!" zei Va lentine beamend. „Laten we dat dus maar als een vaststaand feit accepteeren en er verder op doorgaan, niet waar?" Hij keek haar een oogenblik peinzend aan. Hij herinnerde zich nog heel goed, hoe ze zich gisteren in haar drift had laten gaan en onmiddellijk daarop zich had bedwongen, om de zaak uit te kunnen vechten. Dat moest hij toegeven, ze had slag van vech ten. Hij voelde als steeds een afkeer van haar. maar niettemin moest hij haar strijd baarheid en haar voortvarendheid bewon deren. „Ik heb er over nagedacht", hernam hij na een poosje. „Stel u eens voor, dat ik u vertellen kon, dat ik dit zaakje kon opknap pen tegen tien procent Wat zoudt u daar van zeggen?" „Zeggen?" riep ze uit. ..Doen natuurlijk! Dan zijn we gered!" Moet ik dat opnemen als een volmacht, om de lijn tot een dusdanig bedrag te ver binden bij wijze van schikking? .Hatuurlijk!" Hij liep naar een lessenaar en nam er een vel papier van af. ..Teekent u dan deze volmacht en wensch me veel geluk er mee!" Valentine nam het papier van hem aan en doorlas het zorgvuldig. Ze gaf hem daarin volmacht om haar aantal stemmen uit te brengen ter schikking van de zaak in der minne, met alle daaruit voortvloeiende ver plichtingen Jonathan sloeg haar zwijgend gade. Hij sloeg de armen over elkaar en leunde tegen den rand van het bureau. Zij legde het papier neer en trommelde gejaagd op de armleuning van haar stoel. .Jk heb daar niet veel zin in", zei ze. .Ik zal mijn toestemming wel geven, als de zaak voor elkaar is". ..Och. toch waar?" vroeg Jonathan sarcas tisch. .luister dan eens! Ik heb u gezegd, dat Ik mijn best wilde doen, dit voor elkaar te krijgen, maar ik ben van zins. dat op mijn eigen manier te doen en ik ben niet van plan, ieder oogenblik bij de schooljuffrouw te ko men vragen, hoe het moet. Ik moet me vrij voelen om te handelen, zooals mij goed dunkt" Hij keek haar spottend aan. „Waar zit u over te piekeren? Ik zie niet in, wat u er bij zoudt kunnen verliezenbehalve dan misschien de voldoening, mijn werk te kunnen goedkeuren met een zwaai van uw scepter en een genadig hoofdknikje". Valentine kreeg een kleur. Hij deed het echt voorkomen, alsof ze op kleinigheden aan het vitten was, in vergelijking met het groo te voordeel, dat te behalen was, als hij in zijn opzet slaagde. Ze doorlas de volmacht nogmaals. Wettelijk en formeel in orde. En bovendien stond er een clausule in met de strekking, dat de Blair Lijn niet meer dan in totaal vijftigduizend dollars zou moeten betalen, om finale kwijting te krijgen. Boven dien gold ze slechts voor deze ëéne trans actie. „Ik snap niet. hoe je het gedaan zult krij gen", zei Valentine. „Dat ia mijn zaak", zei hij kortaf „Wel. je hebt ons in deze moeilijkheid ge bracht", zei ze schouderophalend. „Als jc ons er uit kunt helpen. Ze legde het papier op den lessenaar neer en onderteekende het. Jonathan stak de vol macht in zijn zak. „Veel succes er mee!" zei Valentine. „Dank u". Hij gaf haar een onverschillig knikje. „Nu. dan zijn we klaar. Wilt u soms uw neus nog even poederen? Ik zie u aan dek dan wel terug". Hij liep de hut uit en sloot de deur ach ter zich dicht. Kalm. langzaam en zorgvul dig draaide hij den sleutel in het slot om en stak dien in zijn zak. Dan spoedde hij zich naar het dek. Dick stond aan de trap klaar met Jas en hoed. „En?" vroeg hij meteen. Alles voor elkaar!" Hij trok zijn Jas aan. „Tot ziens. man. ik ga er vandoor!" Hij gooide Dick den sleutel toe en klau terde den valreep af naar de sloep, die met zóemenden motor op hem lag te wachten. Het volgend oogenblik stoof hij weg naar den wal. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9