De Stille Zaterdag _vaii Katharina Willet HET BOEK JEUGD Ze zijn er niet af te slaan Garage Hartog nOVTIKR DAG 14 APRIL 1938 HAARLEM'S DAGBLAD door Hans Edinga STILLE Zaterdag 1841. Hoewel het dichte, opwolkende stof de gele calèche van „De Heerde" bij kans aan het oog onttrok wisten zij, die op den zonnigen landweg er inderhaast voor uitweken, reeds vóór zij hen passeerde, wie de inzittende moest zijn. Want niemand immers liet de paarden zoo ijselijk snel draven als de mooie Katharina Willet. Zij was dus weer thuis geweest Nu, men zag haar zelden meer; als zij zich op den landweg vertoonde, was zij meestal weer op weg naar Den Haag, waar zij gevierd werd op de Hofbals. En de oude menschen op «Pe Heerde" werden ouderen de dochter wws altijd weg. Maar hoe zou Katharina hun een lief gezelschap zijn zij, de rustelooze, over wie altijd weer nieuw verhalen de ronde deden. In dezen winter nog had zij een onbe schoft geworden aanbidder geranseld met haar rijzweep; maar toen er ijs lag in de vaar ten was zij met al haar rokkenomvang onbe vreesd een bijna verdrinkend kind nage sprongen. Eén verhaal was er, dat men nooit moede was weder op te halen: haar rampzalige liefde voor hem. dien zij ..De dolle Baron" noemden den Don Juan, die een klein kas teel aan het water bewoonde en van daaruit zijn vermetele tochten ondernam. Die geschie denis was nu zes jaar geleden gebeurd. De mooie Katharina Willet, die uit de hoogste kringen aan eiken vinger wel een man had kunnen krijgen, werd tot haar ongeluk ver liefd op den veel ouderen Felix Zuidewier. Een tijdlang schenen zij een paar te zullen vormen en men roemde Katharina's goeden invloed op hem. Toen ineens was 't uit. Gesmaad en bedrogen had hij haar, zijn jongste avontuur! Zij, die haar gekend hadden als kind, zeiden altijd: dat roofde voorgoed haar onbevangen zonnige vroolijkheid en frischheid van een eerste jeugd. Sedert reisde Zuidewier in Frankrijk en werd Katharina een gevaarlijke vrouw: scherp van tong, wilder van schoon heid, bitter van hart, baldadig van lach, maar desondanks niet minder gevierd. De pachters van haar vader, de boeren in den omtrek, zij bléven houden van Katharina om haar plot selinge hartelijke invallen, die getuigden van een warm hart. En omdat zij niet trotsch was en hoogmoedig. Haar roem en veroveringen gingen nog steeds van mond tot mond: iedereen kende haar en zij kende iedereen. Zij genoot alomme de onderscheiding als aan een koningin be wezen en niemand viel 't op, dat zij niet jong meer was, niet zoo héél jong meer o TIL en gedrukt was zij dezen morgen op- gestaan. Lang had zij zich bekeken in den spiegel. ..Een en dertig werd ze in den zomer. Over vijf jaar, als zij zoo roekeloos voortleefde, zou zij rimpels hebbenNa nóg vijf jaar zou zij een oude vrouw zijn. Zonder interesse had zij toegezien hoe haar balgewaden ingepakt werden, de vele nieuwe japonnen. Hoewel zij voor geen geld had wil len thuisblijven, wist zij toch ook, dat de Haa'gsche Paaschdagen niets beloofden. Zij kende nu langzamerhand het verloop: de roes van het feest en daarna het gevoel van wat- geeft-het.Nu. al gaf het haar dan ook niets, zij had den roes noodig. Op het bordes had zij haar ouders omhelsd hemel wat werden ze al oud en zij wilde de bezorgdheid in hun oogen niet zien, hun huiver om altijd maar weer de feestenGe huld in een warme pels nam zij plaats in de calèche, want het was frisch. hoewel de zon scheen: rondom haar werden haar koffers en doozen gestapeld. Voor het eerst in haar uitgaansjaren had zij gedacht: wat een ba gage voor die paar dagen. Dan knalde de zweep en reden zij weg, om het ronde gazon heen; voor zij de oprijlaan inzwaaiden had zij nog even met matte hand gewuifd, en roerend wuifden de twee oude menschen terug, twee stille figuren in hun vereenzaming voor het groote grijze huis. Een uur moesten zij nu rijden om van de af gelegen Heerde de herberg ,,'t Rood Hert" te bereiken, waar zij de diligence naar Den Haag zou afwachten. Uit gewoonte liet zij den koetsier hard rij den. Op haar gesloten oogen brandde de wel daad van de warme lentezon: zij liet haar hoofd achterover zinken. Zij prentte zich in, dat zij tevreden behoorde te zijn met haar leven: rijk, mooi en gevierd: dat zij nu behoor de te lachen omdat de zon scheen en zij naar een feest reed. Maar haar gezicht stond strak en triestig. Zij sperde haar mond open, zij probeerde te lachen, maar uit haar oogen gle den plotseling tranen. „Harder, André!" Over den bultigen weg danste nu het open rijtuig, dat bij de hooge witte bruggetjes bijna een luchtreis maakte. Woest en vreugdig draafden de schimmelsEn Katharina be dacht in een groote vermoeidheid, dat daar in Den Haag het zooveelste huwelijksaanzoek haar wachtte. De Fransche gezant, die we duwnaar was. wel sympathiek, maar te dege lijkGoede hemel, hoe durfde hij het met haar aan! Nu ja, zij dacht er niet eens over. Voor de herberg ,,'t Rood Hert" aangekomen had zij zich een lach veroverd, die tamelijk echt leek. en uitstappend met stijve beenen ontdekte zij met haar scherpe oogen, door de openstaande deur van de herberg, den Burge meester van haar dorp met zijn vrouw. „Wel. wel..". Voorbij de waardin die geknakt lag in diepe reverence, trad zij binnen. „Wel, wel, u beiclen ook hier?". Zij begroetten haar en uit alle hoeken van de gelagkamer werd de jonge- juffer Willet eerbiedig toegeknikt door hen, die wachtten op de diligence. André, die den- zelfden middag een oude nicht van de Willet.-- naar .De Heerde" moest brengen, vroeg verlof terstond de koffers te mogen afladen. Nog steeds staande begon Katharina rad en levendig over de Hofstad te praten tegen de burgemeestersvrouw en eerst toen zij de ca lèche hoorde wegrijden viel het haar op welk een benepen stilzwijgen er voor het overige heerschte in de gelagkamer. Zij zag opmerk zaam ronden ontdekte op de gezichten een vreemde strakheid, een huiver bijna. En de spaarzame antwoorden van het burgemeesters paar werden op zoo'n gewild-zachten toon gesproken, alsof zij er haar drukke praat mee bezweren wilden. Zij zweeg plotseling. Er was Iets. dacht ze. „Hoe is 't Vrouw Veltwever", wendde zij zich tot de waardin, die voorname gasten altijd naar de bovenkamer placht te voeren. „Hoe is 't, kunnen we niet boven gaan zitten?" ..Er is een gast", kwam de waardin naderbij en haar flauwe oogjes knipperden onzeker en bangelijk in de felle verwonderde. „Een gast. die niet zou willen wijken voor Katharina Willet?" was het overmoedige ant woord. dan is het geen man". Viouw Veltwever boog zich dieper. De juf fer moest er niet boos om zijn, maar misschien wilde zij wat zachter pratener lag een stervende, boven Een stervende Zóó angstlg-ontsteld zagen de menschen rondom haar nu aan, dat Katharinaeen naam vloog even door haar hoofd als een snelle zwarte vogeldat Katharina fluiste rend zeide: „Wie dan welEn 't eigen lijk al wist vóór de waardin schier geluidloos, haar hoofd aan 't hare, uitbracht: „De Baron Zuidewier". Felix Marmerbleek werd ze en ze wankelde even. Op het mooie, witte gezicht wisselden snel de aandoeningen: schrik, ongeloovigheid haar mond opende zich tweemaal, maar zij kon niets zeggen. Eindelijk bemerkte zij de algemeene, griezelige oplettendheid. Vele ma len in de laatste jaren had zij op een soiree of op een concert, Felix meenen te herkennen, als iemand op hem leek het plotseling hoo- ren ook van een stem kon haar de afgrijselij ke schrik geven, dat hij 't zou zijn: schrik, die haar schoot in de knieën maar nog nooit had haar hart zoo bezeten gehamerd als thans. Met alle kracht dwong zij zich tot een onver schillig klinkende vraag: „Hoe komt die hier zoo ineens verzeild en luisterde niet eens naar een antwoord. Want terwijl om haar heen de menschen fluisterden en tersluiks let ten op haar, die eenmaal zijn verloofde was geweest, dacht Katharina: Wonderlijk, zóó vaak had zij hem dood gewenscht. en wèg uit dit leven waar zij steeds vreesde hem te zullen ontmoeten en waarvan zy zelf nog zooveel verwachtte en nu hij hier stervensziek lag onder hetzelfde dak (haar stem moest hij al gehoord hebben) nu was er niets in haar Zij zijn er niet af te slaan en geen wonder, want als de kinderen Het Boek voor de Jeugd open» slaan, gaat een toverwereld voor hen open, een wereld van ver* halen en sprookjes, van fabels en gedichten, sprankelend van leven, spanning en schoonheid. Het is misschien een goed idee om twee exemplaren te kopen, en dat deden trouwens al vele gezinnen, want als Broertje het boek leest, kan Zusje er dagen* lang niet aan te pas komen! Twee exemplaren een goed idee! 768 bladzijden druks 276 tekeningen en illustraties 80 schrijvers Uw boekverkoper heeft 'tl VOORDE (Adv. Ingez. Med.) van wreeden triomf. Geen verdriet ook om hem, dien zij had lief gehad, neen, slechts me delijden met een mensch, die sterven ging. Maar zóó lang had zij wraak gekoesterd, dat zij er niet maar ineens geheel afstand van wilde doen. Haar haat jegens hem had haar leven gevuld ook toen zij nog dacht hem te hatenen nu begon zij tegen de burge meestersvrouw haar mondaine gesprekken te vervolgen, alsof er niets gebeurd was. Doch die legde haar zachte hand op de hare en sprak: „Me dunkt, lieve.het is nu geen tijd om te schertsen". „Maarwilde juist Katharina bravee- rend weerleggen, toen de deur werd geopend. Haastig en somber, met korten groet, liep een donker-gekleede man meteen door naar het trapgat. De chirurgijn Martens...., Kathari ne herkende hem. en dit legde het zwijgen op aan haar jarenlange bezeerdheid, die tegen over de menschen den vroegeren aanbidder had willen hooncn. Er viel een stilte, intenser dan tevoren De Burgemeester keek op zijn horloge. Wat was het, dat Katharina toen de dingen niet meer helder deed zien? De verplichting nu aanstonds in de diligence te moeten stii gen, dwang die haar rmtuur nooit verdroeg of haar ondei haar cynisme sluimerend ge bleven eigenlijken en nu zich doen geldenden theatralen aard? In onrust zat zij neer. Rateling van wielen naderde. En plotseling sloeg als een vlam uit haar het weten: „Zij had hem nog lief. Nu moesi weg en hij ging sterven". Onbewust stond zijn op. Rondom haar rees men overeind, bagage verzamelend en afscheid nemend. Met luid geraas reed de diligence langs de ramen en stond stil. Vreemd-aan dachtig keek Katharina naar de bedrijvigheid. Zy liep mee naar de koets, maar toen de Bur- gemeestersche wilde instijgen trok zij, ineens kalmer geworden, haar terug. Haar besluit stond vast. Zij sprak: „Wees zoo goed mijn neef en nicht Willet te berichten, dat ik latei- kom. in Den Haag. Wanneer weet ik nog niet". „Bij voorbaat mijn oprechte dank. Goede reis". Zij was niet voornemens de reden open lijk te biechten. Zij groette en trad dan snel terug in de herberg, waar men zoo juist de hand sloeg aan haar bagage. „Vrouw Veltwever, ik blijf hier nog een pooze", sprak zij effen. Zij trotseerde ook hier de bevreemding en lette niet op de achterwaartsche blikken van hen. die de diligence bestegen. De omgeving raakte haar niet. Zij stond heel stil en recht op midden in de gelagkamer. En wachtte roer loos tot eindelijk de geluiden van de koets weg stierven in de middagstilte. Dan wendde zii zich naar de waardin. „Ik wil den heer Zuide wier bezoeken". En haar rokken bijeennemend steeg zij op in het donkere trapgat. Oj) de bovengang gaf de chirurgijn fluiste rend instructies aan de in den morgen geko men Barmhartige Zuster. Een nuance deemoe diger vroeg thans Katharina bij den zieke te mogen toegelaten worden. Zoo dringend smeekten haar oogen, dat zij, na eenig woor denloos overleggen, het haar toestanden. Zij draaide met trillende hand den deurknop om en dacht: „Wat was alle wrok, zij had hem lief" Maar eenmaal binnen, waar haar on zekere blik stuitte op de groene gordijnen van het hemelbed en de non troostend haar hand greep, voelde zij haar masker van zich weg vallen, werd zij op eenmaal rustig en werd ook haar hart zóó rustig, dat zij zich van de waar heid bewust werd: altijd had zij betreurd de liefde van de jónge Katharina voor Felix - maar zij was ouder geworden en veranderd, zij had geleerd hoe het leven verschilde met den gedroomden heilstaat van rozengeur en volle maan en wat er in de jaren naast haar bezeerdheid was levend gebleven: 'n klein restje van die liefde het was gestorven gelijk met haar haat, wijl deze haat daarin wortelde. En wat haar nu nog tot hem dreef was haar ver gevensgezindheid. DE doodzieke man, die bij het hooren van Katharina's stem gedacht had: nu komt zij triomfeeren over mij. en kan ze, nu ik machteloos lig. mij nog eenmaal onbelemmerd haar minachting zeggen draaide moeizaam zijn wegterend gezicht, waarin de oogen gloei den met vreemden glans, naar de binnenge- komene. En werd meteen gerustgesteld door de zachte uitdrukking op haar stil gezicht. Zij nam zijn witte hand niet in de hare, ging al leen zwijgend en met een waardigheid, zooals hij die niet van haar kende, zitten op den bed rand. In rustige deernis zag zij op hem neer. Nu, na zijn angst voor haar toorn kwam zijn oude aard weer boven. Hij sprak het niet uit maar zij las het van zijn gezicht, van de bleeke. Ij del-glimlachende lippen: zijn voldoening om haar komst. Zijn gestreelde ijdelheid. Zij kon er niet toekomen te zeggen: je vergist je. ik ben niet gekomen uit liefde. Zij was nu van plan bij hem te blij ven tot hij gestorven zou zijn en vóór dien tijd zou wel tot hem doordringen hoe het met haar gesteld was. Het goede, wereldvreemde nonnetje begreep niet aanstonds de relatie, vermoedde tusschen hen een nauwen'familieband; met stille zorg ijverde zij door de ziekenkamer. Felix Zuidewier, die op zijn vaderlijk goed had willen sterven -.toen hij zich ongeneeslijk ziek wist, zag met kennersblik naar de sier lijke figuur der bezoekster, die zoo afstak bij het kloosterlijk zwart-en-wit van zijn ver zorgster. Hij zag: gekleed volgens de laatste mode. Een shawl, zooals men in Parijs droeg. Haar verschijning wekte weer alle oude ge voelens. Spot om haar roerend serieus gevoel voor hem. dat zich na jaren nog bewees: boos aardig vermaak om haar leed; ijdelheid om dat zij zich zoo aan hem verbonden was blij ven gevoelen, nooit was getrouwd En ofschoon hij dezen ganschen stillen Za terdag niet. meer gesproken had, gaf zijn ijdelheid kracht aan zijn gebarsten stem, die zeggen ging het zoo dikwijls gesproken kwel- linkje: „Hou., je., nog,, van., me,. Katharina?' Zij keek hem vast aan. Een stervende zou zij geen verwijten meer doen. Haar blik verdiepte zich van medelijden tot weedom. En zwijgend bleef zij hem aanzien, heel lang. Onder haar helderen blik gleed het verlangen haar te kwellen uit hem weg. En 4angzamerhand ver stond hij uit haar oogen wat zij ongewild ver ried: haar langen langen strijd tegen haar door hem zoo gewond hart en nu eindelijk haar rust. Zijn oogleden sloten zich over dit begrip. En nu streed hij nog een strijd, pijnlijker en zwaarder dan een doodsstrijd zijn kon: het verweer van een immer luchtig gebleven schul dig hart tegen den plicht te moeten uitspreken dat het zich van zijn schuld bewust was. Eer het avond werd was de oude, p.chte rid derlijkheid in hem opgestaan, ontspanden zich zijn bittere trekken en bedelde zijn open hand om de hare. Toen zei hij 't, klankloos maar dringend: „Vergeef meKathai'Ina". Zij knikte hem toe. Het leek haar alsof zij haar leven geleefd had naar d i t moment. En haar geblanket ge zicht, onder het hooge pompeuze kapsel, straalde een nieuwe, bijzondere schoonheid uit. ,Het kan nog wel uren duren", meende de zuster in den vroegen morgen. Katharina echter, alleen gelaten in de ka mer, zag den doodsstrijd al gevorderd. „Het einde kan elk oogenblik komen", wist zp Op het kussen lag zwaar het vermagerde ge zicht. dat met zijn losse zwarte lokken over het voorhoofd wonderlijk jongensachtig werd. Met tusschenpoozen kon Katharina den adem hooren Zij zat roerloos ln haar stoel. Aan haar stille figuur leefden slechts de oogen, donker en diep van een rijk, innerlijk beleven. Het zwakke geluid werd ijler, de tusschen poozen lengden Katharina dacht vaag, dat zij het px-ettig vond niet gestoord te worden in haar wachten door de zuster of den chirurgijn. In haar ongemakkelijke en allengs knellen de kleeren zat zij, geen moeheid voelend, op den harden stoel In dezelfde houding zat zij nog toen zij ein delijk geheel alleen was in de bovenka mer van de herberg ,,'t Rood Hei't". En de eerste zonnestralen door een openge- waald luik troffen op haai' bleek gezicht zoo'n stilte aan, alsof zij meegestorven ware. Tusschen de kerkgangers liep dien morgen van den Eersten Paaschdag een weelderig ge tooide figuur. En in de kerk. waar het rook naar hyacinten, dacht een gelukkig mensch er aan hoe rust en inzicht in één nacht bezit van een mensch konden nemen! Open ons hart. Heer. opdat wij Uw stem mogen hooren. die voortdurend in ons binnenste klinkt werd er gebeden van den kansel En vurig bad Katharina Willet het nord rticL dat nu werkelijkheid voor naar iworder r"as Auteursrechten voorbehouden Nadruk verboden). (Adv. Ingez. Med.) De Engelsche scholieren komen! Maandagavond op het Haarlemmermeer perron. Tweeden Paaschdag komen de Engelsche scholieren, die een week als gasten van de Haai-lemsche jeugd zullen doorbrengen, in onze stad aan. Met een extra trein zullen zij om streeks 9 uur op het Haarlemmermeerperron van het Haarlemsche station arriveeren. Zij zullen in 7 groote gx-oepen worden ingedeeld en reeds dadelijk bij de verschillende gezinnen worden ondergebracht. Zooals men weet be draagt hun aantal 183. Zij zullen een week de Paaschlogés van de Haarlemsche jeugd zijn en hun tijd tevens besteden om door verschei dene excursies kennis te maken met ons land. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 15 APRIL Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.Keulen 12.20 Ned. Brussel 1.20 Keulen 2.20 Diversen 3.20 Keulen 5.20 Ned. Brussel 6.50 Keulen 8.20 Weenen of Diversen 9.20 Ned. Bimssel 10.20 Parijs Radio Progr. 4: 8 Ned. Brussel 8.20 Diversen 9.20 Droitwich 11.50 Ned. Brussel 3.20 London Re gional 4.20 Droitwich 9.25 Pauze 9.35 Keulen. Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Klas siek programma. 1. Eirxe kleine Nachtmusik, Staatskapel van Bei-lijn. 2. Berceuse de Jocelyn, Paul Godwin. 3. Liebestraum, Edward Isaacs. 4. Suite Oriëntale, Staatskapel van Berlijn. 5. Saxabande et Tambourin, Yehudi Menu- hin. 6. Cavatina v. Raff, Paixl Godwin. 7. Preludium und Allègro, Edith Lorand. 8. Concert in G-major. Yehudi Menuhin. 9. Tambourin Chinois. Edith Lorand. 8.0012.00 Diversen. GEVONDEN VOORWERPEN. Handschoenen en ceinturen, horloge, Poli tiebureau, Smedestraat;; accumulator. Ver del. Tempeliex-sstraat 35; breukband, RÖtge- rink, Zijlweg 244, 2 pond boter, Kaandorp, Bloemendaalscheweg 107. Bloemendaal; boord, Jansen, Heerensingel 1; horloge, Roo- denburg, Linnaeuslaan 10; trèinkaart; van Erp, Regulierstraat 31; zakmes, Boers, Delft straat 29 rood;1: rijwielplaatje, Politiebureau Smedestraat: idem, Berents, Kinderhuissin gel 122; idem. Kok. Esschilderstraat 4 rood; schoenen, Brammer, Linschotenstraat 57b; padvindersvlaggetje, de Graaf. Wilhelmiixa- straat 19; vulpenhouder, Pel. Prinsenhof 5; vulpenhouder. Düsterbeek. Van Eedenstr. 14. OVERIJSELSCHE ONTSPANN1NGS- VEREENIGING O.O.V. Bovengenoemde vereeniging hield haar jaarlijksche kien-Paaschavond in de vol be zette zaal van cafe.-i*est. Dreefzicht in een zeer opgewekte' stemming. De voorzitter de lieer Wester voorde open de in sappig dialect en wees op hetgeen de O.O.V. na 5 jaren geworden is. Verder deelde hij mede. dat de tennisclub in actie is en een groote avond gegeven zal worden in Mei a.s, met humoristen en ver scheidene attracties. In Juni gaan de leden met 5 bussen ge zamenlijk xxaar de Veluwe en in Juli naar de Ardennen. De tooneelvereeniging „De Liester" is in bloeienden welstand en zal in het a.s. seizoen een blijspel opvoeren in den Stadsschouw burg. De gestadige groei der vereeniging stelt de vereeniging in staat om het vierde groote stixk in den schouwburg op te voeren. Vele leden en donateurs gingen met zak ken eieren naar huis en kunnen terugzien op een prachtigen avond waarin de Moon light Serenaders een gx-oot aandeel hadden bij het uiterst gezellige bal onder leiding van den heer De Wilde. 2000ste VOORSTELLING VAN „DE JANTJES". De beide Paaschdagen zal het Ensemble Bouber in den Stadsschouwburg te Haax-lem twee populaire voorstellingen geven van het zoo bekende succesvolle stuk „De Jantjes' van Herman Bouber. Liedjes van Louis Davids en Margie Morris. Optreden van Aaf Bouber, Beppy Boda. Rini Blaaser. Lena Kamper, Riek Kloppen burg, Harx-y Boda, Herman Bouber, Tony Follets, Piet Urban, Heddie Bouber, Teddy Goeth. e.a. Regie: Herman Bouber. Ie Paaschdag is het de 2000ste voorstel ling van het populaire stuk. ,,'Artis". Een aardige gids voor bezoekers. Zoo juist is gereed gekomen een nieuwe gids voor de bezoekers van „Artis" te Am- sterdam. Het ligt in de bedoeling, voor den verkoop achter in dezen gids nog een plattegrond van den tuin te leggen, met I-Iollandschen, Engel- schen. Duitochen en Franschen tekst. Deze gids is een novum, in zooverre, dat daarin niet meer een opsomming van dieren wordt gegeven, doch dat in den tekst eenige vraastukken worden aangeroerd, betreffende den aard van het levende dier en de verzor ging der dieren in den zoölogischen tuin, waarvan de ervaring geleex-d heeft, dat zij het publiek interesseei-en. alsmede eenige be schouwingen gegeven worden, betreffende den aard en de beteekexiis van het Genoot schap „Natura Artis Magistra". Van de verscheidenheid der in de verzame lingen aanwezige levende dieren geven de vele goed verzorgde illustraties een uitmun tenden indruk. In een inleidend woord: „Artis voor jong en oud" wordt het publiek duidelijk gemaakt, hoe men Artis moet zien: bij wat langer ver wijlen op één punt 'niet alléén bij de apen en de olifanten!) en een aandachtige)- be kijken word' alles opeens anders, mooier, in teressanter dan wanneer men zich slechts met een vluchtig overzicht tevreden stelt. En natuurliik loont hef ook zeer de moeite aan het aquarium en de musea de ooodige aandacht to besteden. Deze aids. met den .suggestieven" Nijl- laardenkop op den omslag, zal naar te ho pen is zeer velen er loe brengen, den interes- santen Amstordamschen dierentuin te be zoeken. Er zijn véél mooiere streep-dessins! Zie naar P. van den Brul op pag. f (Adv. Ingez. Med.) Voetbalpools in beslag genomen. In opdracht van buitenlandsclie onder neming gedrukt. Het was de Rotterdamsche politie ter oore gekomen, dat er in een drukkerij aan het van Alkemadeplein aldaar nog steeds formu lieren werden gedrukt voor voetbalpools, zulks in opdracht van een buitenlandsche onderneming, die telkens van drukker ver wisselt. In vex-band hiermede is Woensdagmox'gexx in het betreffende pand een onderzoek in gesteld en inderdaad trof de politie een par tij van 24000 voetbalpoolformulieren aan Deze zijn in beslag genomen. De formulieren vermeldden wedstrijden, die op 23 April a.s. in Engeland zouden wor den gespeeld. Zij waren vervaardigd in opdracht van een firma of voetbalpoolonderneming, waarvan het hoofdkantoor is gevestigd in Den Haag. In overleg met de Haagsche politie zullen de formulieren naar Den Haag worden gezon den, waar zij den ambtenaar van het Open baar Ministex-ie bij de Kantongerechten al daar ter hand zullen worden gesteld. Tegen den drukker is proces-vex'baal op gemaakt. GEEN VACATURES BIJ DEFENSIE. Vex-mits nog steeds aan het departement van Defensie tal van verzoeken worden in gediend om plaatsing, hetzij bij het departe ment zelf, hetzij bij de verschillende onder- deelen van het leger, een en ander in ver band met de uitbreiding van de weermacht en de oprichting van nieuwe garnizoenen, wordt nogmaals ter algemeene kennis.ge bracht, dat voor zoover nog behoefte .aan personeel bestaat, daarin wordt voorzien door plaatsing van capitulanten, wachtgel ders. e.d.. zoodat het indienen van sollicita ties volkomexx overbodig is. Alle verzoekschriften, als bovenbedoeld, zullen dan ook onbeantwoord worden gela ten. Voor luxe verhuur zonder chauffeur, naar Turfmarkt 26 en 18 - Tel. 16066 Een oud en vertrouwd adres. Prijzen uiterst concurreerend! Keuze uit ca. 30 wagens, w.o. bestelwagens. W.A. verzekerd. (Adv. Ingez. Med.) FILMNIE UWS „Witte Steenkool''. Ochtendvoorstelling in Rembrandt. 's Ochtends tweede Paaschdag wordt in Rembrandt een vooi'stelling gegeven van een Fransche cultuurfilm „Witte Steenkool". Wij zien hierin een filmsche weergave van het water als electriciteit opwekkende kracht. De film is documentair doch dat wil nog niet zeggen dat ze verveelt! De opnamen zijn met kundige hand verricht; begonnen wordt met een explicatie en aan de hand daaxwan zien wij hoe de steenbodem van de aarde door dynamiet tot kleine stukjes wordt ge maakt. die dan door menschenhanden weer tot een enormen stuwdam worden gevormd. Ons wordt ook getoond waardoor een groot deel van Parijs van electriciteit voorzien wordt. En dit alles is zeer interessant. De electriciteitswerken vormen uiteraard voor de camera eexi dankbaar.onderwerp, doch ner gens wordt het documentaire karakter van de film uit het oog verloren, Voor een onder werp als dit heeft dat zijn voordeelen Vooraf worden twee alleraardigste ..Kortfilms" ge projecteerd. Eén onthult oxis iets van het le ven der uilen; met de telelens worden ons bijzonderheden van het leven van deze merk waardige vogels getoond; merkwaardig is het te zien hoe de uilen heele muizen en mus- schen met huid en haar in één hap verslin den! „Water en staal" is de tweede voorfilm die de vereeniging van deze twee elementen in de maatschappelijke functie van de waterlei ding in beeld brengt;. Een aardige gedachte om de instellingen uit onze maatschappij op zulk een wijze te verfilmen! Het zou navol ging verdienen in ons land (waar we intus- schen met de K.L.M.-film enz. en de nog te komen spoorwegfilm reeds aardig op weg zijn). Het is een goed ding dat we zoo nu en'dan eens zien hoe de bedrhven waar wn d^gpihks van Drofiteeren werken, in de film Water en Staal" is het aceent gelegd op de fabrica tie van stalen buizen, die voor de steden van heinde en verre het water moeten .halen" Een zeer leex-zame en onderhoudend- 'ilm die 2den Paaschdag het ochtendrc 'oire van Rembrandt, dat alleszins de -ite waard is voor oud en jong, comp' i

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10