Die Worte des Erlösers am Kreuz. PREDIKBEURTEN TXOVDERDAG 14 APRIL 19,1,1 HAARLEM'S DAGBLAD It UN/T IMlITTIKEN^j MUZIEK Jos. Haydn Bij de eigenlijke Passies, die het Lijdens verhaal volgens een der Evangeliën tot tekst hebben sluit zich Haydn's „Die Worte des Er lösers am Kreuz" of, zooals men het ook wel noemt, „Die sieben Worte" aan. Haydn zelf heeft dit werk.als „oratorium" bestempeld; van origine is het dit eigenlijk niet. De aanleiding- tot het componeeren er van was een tot Haydn gericht verzoek van een hoogen Spaanschen geestelijke om voor een liturgie in de Lijdens week zeven langzame instrumentale stukken met een voor. en een naspel te schrijven. De in 1801 verschenen partituur bevat een voor bericht van Haydn's hand, dat het verloop dezer liturgie aldus beschrijft: „Na.een doel matig voorspel besteeg de bisschop den kan sel, sprak een der 7 Woorden uit en hield een beschouwing daarover. Als deze geëindigd was, daalde hij van den kansel af en viel vóór het altaar op de knieën. Deze pauze werd door de muziek aangevuld. De bisschop betrad en verliet ten tweeden, ten derden male enz. den kansel en telkens viel het orkest na het slot der redevoering weer in." Oorspronkelijk was dit werk dus zuiver in strumentaal. De componist noemde de (in 1785 geschreven) Adagio's „Sonates" en maakte er ook onder dezen titel, een bewerking voor strijkkwartet van. Voorzien van een recitatief voor bas, dat telkens een der 7 Woorden voor droeg, werd het in verschillende Duitsche ste den en ook in het buitenland uitgevoerd. Het toeval wilde dat Haydn in 1794 op reis naar Londen te Passau een uitvoering ervan bij woonde. waarbij de aldaar werkzame muziek directeur Friebert zangstemmen gecomponeerd had. Haydn nam den tekst en een groot deel ▼an de vocale zetting over, veranderde hier en daar de instrumentatie, voegde tusschen het vierde en het vijfde deel een nleüw zelfstandig orkeststuk in en in dezen gewijzlgden vorm werd het. in 1796 te Weenen voor het eerst uitgevoerd. In zijn oratorische gedaante verloochent het werk zijn oorspronkelijken aanleg niet. De dramatische momenten zitten in de or kestinleiding'. in het tusschenspel en in het naspel, dat de aardbeving schildert. De 7 vocale stukken bewegen zich alle in langzaam tempo. Zij bevatten vele muzikale en colo- ristische finesses. Maar deze komen alleen bij volledige orkestrale bezetting en goede uit voering tot hun recht, niet bij een ensemble van eenige strijkers met een piano en een harmonium, zooals bij de Woensdagavond in de Bakenesser Kerk gegeven uitvoering. Het samenspel ging wel, maar de onderlinge zui verheid was niet immer volmaakt en van het bedoelde coloriet bleef niet veel over. Het ergste was dit in het instrumentale tusschen spel. dat voor blaasinstrumenten geschre ven is en dat nu door piano en harmonium all' unisono verklankt werd, zoodat van de passie-stemming al heel weinig overbleef. In de andere deelen scheen het meespe len der piano met de strijkers vaak volkomen overbodig en ongewenscht. hoe goed de pia niste. mej. J. v. d. Zee zich ook bij het en semble aansloot. Het uit het Hillegomsche Chr. Gem. Koor „Zingt den Heer" en het Haarlemsche ..Noor derkoor" gecombineerde koor zette het eerste motto verrassend zuiver en welluidend in. De daardoor gewekte verwachtingen werden verderop niet steeds vervuld: in het forte was de klank, vooral die der sopranen, meerma len ruw; de Intonaties b.v. in no. .3 de cis. de opvolging c-ais-b en de unlsoni, in no. 4 het motto en de opvolging des-c-b-c wa ren soms onzuiver en eenige expressieve kracht was zoomin bij 't koor als bij 't instru mentale ensemble te bemerken. Deze aanmerkingen bedoelen niet het goe de streven voorbij te zien. Een uitvoering van Haydn's werk is in de Lijdensweek zeker ge rechtvaardigd en gewenscht en als de diri gent. de heer S. P. Visser er in kan slagen meer rekening met de eischen der partituur te houden en zijn koor tot hooger perfectie op te voeren kan zoo'n uitvoering mettertijd ook een plaats van beteekenis in de gewijde muziek van den Paaschtijd innemen. Het muzikale gedeelte van dezen avond bevatte nog 2 Orgeikoraalvoorspelen van M. Bvjsig,het eene in den stijl van Bach, het andere van minder beteekenis en voorts het door S. P. Visser geharmoniseerde a cappella gezongen Koraal ,.Jesu meines Lebens Le- ben'N dat wel wat langzaam en met erg lange fermates gezongen werd. De bijeenkomst werd met gemeenschappe lijk gebed en gezang geopend en gesloten door Ds. H. E. Beker, die in de pauze tus schen het 4de en het 5de der Kruiswoorden een meditatie hield. K. DE JONG. verkeerd geplaatste noot, een niet in uiterste perfectie gelukkend „loopje". Ja, zelfs een nog niet geheel beheerscht slotdeel als van d Chopin-lmpromptu zien wij dan niet ander dan als den boom die nog niet zijn vollen was dom heeft bereikt, maar die overigens kern gezond is. Hier past het ook, de leerlinge die dezen Chopin speelde, te complimenteeren, waar zij onvoorbereid de zob veeleischende pianopartij uitvoerde der fluitsonate die door de leerlinge van den heer Jos. de Klerk zoo mooi beheerscht werd geblazen. Van de vioolleerlingen sprak ik nog niet. Maar de uitvoering van een stuk uit een van Bach's vioolpartita's, muziek die slechts de groote violisten volmaakt vermogen uit voeren, maar die hier een zeer verdienstelijke vertolking vond, zulk een uitvoering spreekt voor zich zelf. En .door de spelkwaliteiten die bij de weergave van De Beziot's verbleekte, maar door en door viollstische 7e concert aan den dag kwamen, was er toch een recht streeks genieten. De heer Jos de Clerck kweekt Violisten. De heeren De Wilde, Zwaan, Althuizen had den een rechtmatig aandeel in de afwisseling van het programma, zoo goed als de zang- leerares mej. Brockmann, van wie ditmaal een leerlinge met een nog heel jonge stem liederen voordroeg. Niet altijd kunnen het concertaria's van Mozart zijn. Ten slotte kon men nog voor een anderen solist bewondering hebben. Het Larghetto uit Mozar't klarinetkwintet werd tot in de ara besken toe geblazen met fraaie toonbeheer- sching, en heel muzikaal. Hier was het de heer Marinus Adam. die 't geheel leidde, terwijl hij nog pas met het strijkorkest een vertolking had gegeven van Hendrik Andriessen's „Va riaties en fuga" op een thema van Joh. Kuhnau. Ik hoop dit schoone werk nog menig- maal te hooren. Hier pastte zeker een uitvoe rige bespreking: de ruimte echter laat het niet toe. De uitvoering? Zoools altijd bij de ensembles der Toonkunstschool stond ook deze weer op artistiek hoog peil. Men mocht hier zonder voorbehoud spreken van een paedago- gisch concert. Een Concerto grosso van Vivaldi eveneens onder Marinus Adam. voltooide het programma. De weergave der principaalstem men was uitstekend. En (vraagt de lezer), was het samenspel klasje „Lilliput" niet op 't appèl? Natuurlijk was het dat. Het is er altijd, en zal er ook wel altijd blijven, omdat er bij 't onderwijs zoo vele voordeelen aan zijn verbonden, die ik hier niet meer behoef te noemen. G J. KALT MUZIEK Muziekschool van „Toonkunst" Uitvoering door leerlingen. De lente, die buiten nog niet recht wil komen, heeft in den Stadsschouwburg aan het Wilsonspleïn glorieus haar intree gedaan. De kleine leerlingen vap mej. Bekkers en mej. Korteweg vertelden ons in de zonnige muziek jes van Johanna Vesh en van Carse en Ga- luzzi en Van Ebbenhorst—Tengbergen de mooie dingen die wij buiten in de bloeiende weiden plegen te ondergaan, als de zon hooger aan den hemel klimt. Was 't niet of elk der kleinen een zelf gevlochten kransje madelief jes om het hoofdje had gewonden? Ja waar lijk, de zon scheen er volop en er was over vloed van vogelenzang en bloemengeur. Daar aan kon zelfs een stijf gezet stukje van Schultz niets ten kwade veranderen. Want er was veel en goede muziek in die spaarzaam gestrooide noten, in die stukjes die haast niet simpeler gezet konden zijn. Als klokjes klon ken de tonen onder die mooi geplaatste handjes, en waar 't pas gaf voegde de sierlijk gehouden pols die klanken tot een lied. een cantilene. Zóó is het onderwijs aan de kleinen, zóó bouwt men aan de school gestadig door. en het eindresultaat is; muziek, zooals het begin muziek was. Hoe zou men tot zoo schoone re sultaten kunnen komen als in een Mozart- sonate (leeraar de heer Larsen), wanneer naast de opmerkelijke agiliteit niet de muziek de tonentaal, de volle aandacht kreeg. Eer Bachbewerking voor twee klavieren (leeraa' de heer Vincent) zou ons dan evenmin aan spreken als een Fantaisie impromptu van Chopin (leeraar de heer De Vogel» of een Petrarcasonnette van Liszt (leeraar de heei De Jongh Hoe weinig immers stoorde in deze voordrachten dóór de oudere leerlingen een ARROND. RECHTBANK. Alleen of met zijn vriend ingebroken Verdachten spreken elkaar tegen. Een 20-jarige kantoorbediende stond te recht omdat hij op 8 Januari ingebroken had in een kantoor aan de Parklaan. Hij was over zes schuttingen geklommen en had toen met zijn arm een keukenruitje ingeslagen Hier had hij een bedrag van f 90 uit een lade ont vreemd. Verd. wist in het kantoor goed den weg want hij was vroeger bij dezelfde firma werkzaam geweest. Een boekhouder die des avonds terug was gekomen had bemerkt dat het keukenruitje stuk was geslagen en dat verschillende laden waren opengeschoven. Op 25 Januari had verd. vervolgens inge broken in een koffie- en theehandel aan de Kromme Elleboogsteeg. Hier waren 30 gulden uit 't kasregister en f 45 uit de fooien- pot een welkome buit. Verd. had zich ook bij deze inbraak een beklaam klauteraar getoond, want ook hier was hij over een schutting gekommen. ver volgens op een steiger van een in aanbouw zijnd huis geklauterd en had zich daarna door het inslaan van een ruitje van een kleed kamer voor het personeel toegang tot den kof fie- en theehandel verschaft. De officier zeide in zijn requisitoir dat hij zich niet kon begrijpen waarom verd. tot deze diefstallen was gekomen. Spr. wilde ditmaal, mede gelet op het reclasseeringsrapport. nog een voorwaardelijke straf opleggen en requi- reerde een gevangenisstraf van 8 maanden waarvan 6 maanden voorwaardelijk met af trek van preventief. De verdediger air. J. v. d. Hoeven pleitte eveneens een voorwaardelijke straf. Een vriend van den eersten verdachte, een musicus, had zich hierna te verantwoorden wegens heling. De eerste verdachte die nu als getuige op trad verklaarde dat hij de diefstallen teza men met zijn vriend had gepleegd. Deze ont kende dit echter en zeide alleen maar geld te hebben gekregen zonder er iets voor terug te doen. Tezamen hadden ze het gestolen geld dan met fuiven opgemaakt. President tot getuige: Waarom hebt u niet onmiddellijk gezegd dat de diefstallen tezamen zijn gepleegd? Getuige: We hadden afgesproken dat de gene die het eerst gesnapt zou worden, alle schuld op zich zou nemen. Op een vraag van een der rechters aan den musicus of hij dat geld dan uit louter vriend schap had gekregen, antwoordde deze beves tigend. De officier van Justitie vond dat een nader onderzoek wel gewenscht was en verzocht de zaak terug te verwijzen naar den rechter commissaris. De Rechtbank schorste hierna de behande ling en stelde de stukken in handen van den rechter-commissaris. Friesch-Groningsclip Hypotheek bank, Nederlandsche Hypotheek bank. Aan het jaarverslag van de Friesch-Gro- ningsche Hypotheekbank over 1937 ontleenen wij het volgende: De belangrijkste gebeurtenis voor de Bank is de in 1937 verkregen samenwerking met de Nederlandsche Hypotheekbank te Veendam. Hierdoor werd het aandeelenkapitaal met f 4.280.500 uitgebreid. Door de steeds dalende rente en de ruime vraag naar beleggingen werd een ongekend bedrag aan pandbrieven geplaatst. Aan 4 pet. pandbrieven werd geplaatst voor f 12.674.800 en aan 3 Va pet. pandbrieven voor f 30.136.900, dus totaal v. f 442.811.700 (f 10.876.000). Per 31 December stond f 63.610.300 aan pandbrieven uit. De gemiddelde rente der pandbrieven be droeg <"1 December 1.1. 3.7542 pet. (vorig jaa 4.1470 pet.). In 1937 sloten wij 130 (127) leeningen af ad f 5.194.275 (f 2.697.212) en namen wij van de Ned. Hyp.bank en Eerste Ned. Hyp.- bank door cessie voor een bedrag van f 6.805.894 over. Aan aflossingen werd ontvangen f 9.933.448 (f 5.093.297). Per 31 December stond aan hypotheken uit f 66.669.558 (f 64.602, De gemiddelde hyp.rente bedroeg op uit. Dec. 4.8354 pet. (v.j. 5.0324 pet.» Het verschil in rente tusschen hypotheken en pandbrieven werd 0.1958 pet. grooter en kwam daardoor op 1.0812 pet. Dit cijfer is echter tengevolge van de steed, verder gaande daling van de rentevoet aan voortdurende belangrijke wijziging onderhe vig. Van de netto-winst ad f 735.632 (429.649) komt 10 pet. of f 73.563 (v.j. f 25.247) aan res. koersverschillen ten goede aan de reservekas. Besloten is over de vrijwillig ge storte bedragen 3!2 pet. (onv.) uit te keeren. Wij stellen verder voor f 40 (f 34» per aandeel van f 1000 waarop 20 pet. is gestort als dividend uit te keeren. De extra reserve wordt dan nog vermeerderd met f 36.730 (f20.021), waarna beschikbaar komt voor pensioenen en personeelsdoeleinden f 29.591 Doordat de tantièmes niet berekend worden over de winstuitkeeringen, welke de bank ontvangt uit deelnemingen, voor zoover daar van door commissarissen en directie reeds in deze functies daarbij tantièmes zijn genoten, komt f 30.713 beschikbaar. Wij stellen voor dit bedrag te bestemmen voor het vormen van een dividend-reserve. Aan het verslag van de Nederlandsche Hypotheekbank ontleenen wij: De meest op den voorgrond tredende ge beurtenis in 1937 is de tot stand gekomen samenwerking met de Friesch-Groningsche Hyp.bank Van een groot aantal hyp. leeningen moest om deze te behouden de rente worden verlaagd. In 1937 werden gesloten 235 '146' leenin gen, tezamen groot f 10.372.400 f 3.427.877) Door aflossing enz. verminderde het- bedrag dezer leeningen met f 18.021.355 (f 5.947.577 31 December 1937 stonden uit 3996 (4676 leeningen ad. f 69.893.460 (f 77.542.416). De gem, rente der uitstaande leeningen per uit. Dec. daalde van 5.013 tot 4.747 pet. Aan pandbrieven en hyp.brieven werd ge plaatst f 34.625.100 f 19.885.600»; ingekocht f 632.050 (f 1.134.150); afgelost wegens con versie of uitloting f 41.382.400 (f 20.656.400). Uitstaand bedrag per 31 December 1937 f 68.268.900 (f 75.658.250). De gemiddelde pandbriefrente bedroeg uit. Dec. 3.839 pet. (v. j. 4.144 pet.' De financieele resultaten werden wederom ongunstig beïnvloed door de hooge conversie- kosten tot afschrijving waarvan f 113.f~~ (f 108.431) benoodigd is. Ook de rentereke ning ondervond het nadeel der conversies. Na besteding van f 131.916 (f 159.245) voor afschrijving der ingekochte onderpanden tot op f 1 bijschrijving van f 25.526 f 24.782) voor rente van de dividend- en de buitengewone reserve en na toevoeging van f 220.000 (evenals v.j.) aan de extra reserve be draagt de winst f 264.682 if 253.604» Het dividend bedraagt f 24 (onv.) voor de aandelen met 20 pet. en f 12 (onv.) voor die met 10 pet. verpl. storting. Voor ieder der 500 oprichtersbewijzen bedraagt de uitkeering f 35.63 (f 28.53). Aan de statutaire reserve wordt f 30.488 (f 27.898» toegevoegd. De reserves stijgen met f 276.795 (f 273.303) tot f 4.764.409 (f 4.487.613), de koersrekening effecten a'd f 67.863 f 57.248» buiten be schouwing gelaten Mexicaansclie vrouwen offeren haar kostbaarheden. Voor schadevergoeding aan de buiteulandschc oliemaatschappijen MEXICO-STAD, 14 April (ANP.) Mexi- caansche vrouwen uit alle lagen der bevolking verleenen haar medewerking om de regeering in staat te stellen de noodige gelden bijeen te krijgen teneinde buitenlandsche petroleum- maatschappijen schadeloos te stellen voor de recente onteigening hunner bezittingen. Sinds gisteren zijn de vrouwen begonnen met haar juweelen, kostbaarheden en zelfs spaargelden en opbrengst van landbouwproducten ter be schikking van de regeering te stellen. DS. C. J. VAN PAASSEN WEER THUIS. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat ds. C. J. van Paassen, emeritus-predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Haarlem, die ge durende geruimen tijd wegens een ernstige ongesteldheid in het Diaconessenhuis ver pleegd werd, in zooverre hersteld is, dat hij Woensdag weer naar zijn woning kon terug- keeren, om daar verder verpleegd te worden. JUBILEUM M. C. JACOBS. Heden is het 25 jaar geleden, dat de heer M. C. Jacobs, conducteur bij de N.Z.H.T.M.. bij genoemde Maatschappij in dienst trad. De heer Jacobs, die den dag vrij had, ont ving te zijnen huize bezoek van de heeren ir. B. Nugteren, Chef van Exploitatie en P. M. Gieske, le C.hef van den Uitvoerenden Dienst, die hem namens de directie complimenteer den. De heer Nugteren bood den jubilaris na mens de directie de gebruikelijke enveloppe ONGELUK IN EEN DROGISTWINKEL. In de drogisterij der firma Van Eden aan het Spaarne heeft Woensdagmiddag een ta melijk ernstig ongeluk plaats gehad. Een der bedienden wilde een fiesc'n met zoutzuur ver plaatsen, maar had daarbij het ongeluk, uit te glijden. Hij kwam terecht tegen een flesch salpeterzuur, die omviel. De bediende kreeg brandwonden aan handen, armen en' beenen. Een andere bediende, die hem wilde helpen, kreeg eveneens brandwonden aan de handen Direct werd een hoeveelheid zand over dr gevaarlijke vloeistof gestrooid. De beide be dienden werden per ziekenauto naar de Ma ria-Stichting vervoerd, waar zij behandeld worden. Hun toestand is niet ernstig. DE DE TENTOONSTELLING IN HOOFDWACHT. De tentoonstelling van teekeningen van den heer Kerkhoff in de Hoofdwacht (uit gaande van de Vereen. Haerlem), zal, naar men ons mededeelt, geopend blijven tot en met Zaterdag a.s. en uitsluitend 's middags van 25 uur UIT DE PERS. „Oss nog niet afgedaan9'. ZN OCEAANREUS IN WOR- )ING. De laatste foto van de „Queen Elizabeth" het zusterschip van de „Queen Mary" dat te Clyde Bank 'n Schotland wordt gebouwd *n het grootste schip van de wereld zal worden. De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" is van oordeel, dat de zaak, betreffende de te gen de marechaussee te Oss genomen maat regelen, nog niet is afgedaan. Het blad schrijft o.m.: :T»e Minister van Justitie heeft Dij de be handeling van de interpellatie in de Tweede Kamer terecht opgemerkt, dat hij zorgvuldig rechtmatige belangen had te ontzien, „recht matige belangen èn van indivldueele burgers èn niet in de laatste plaats ook van het per soneel der brigade". Hij heeft daarbij tevens voor zich als maatstaf willen laten gelden .krachtige en evenwichtige handhaving van het gezag". Niets anders bezielt ons, indien wij voorals nog en sedert gisteren in nog versterkte mate van oordeel blijven, dat 's Ministers beleid ten aanzien van de rechtmatige be langen van het personeel der brigade en ten aanzien van ee nevenwichtige handhaving van het gezag is tekort geschoten. Wij voegen daar dadelijk aan toe, dat wfj gaarne aannemen, dat de Minister niet met opzet tweeërlei weegsteen heeft gebruikt met betrekking tot het opsporingsonderzoek van de Ossche marechaussee en het opsporings onderzoek van andere justitieele ambtenaren ln den lande in tal van gevallen. Wat dit laatste betreft, denke men maar aan de in terpellatie over de reeds gisteren in her innering gebrachte Haagsche zedenzaak onder den vorigen Minister van Justitie. Wij willen evenmin beweren, dat de tegenwoor dige Minister met opzet bepaalde persoon lijke en kerkelijke belangen ontzien heeft op een wijze, die eveneens" het gebruik van tweeërlei weegsteen in de gedachte oproept. Maar de Minister kan als ieder ander dwa len en het is zelfs mogelijk, dat hij óók menschelijk in sommige opzichten bevoor oordeeld is geweest. De eene mensch leeft nu eenmaal In een andere sfeer dan de andere, en leder mensch is onderhevig aan het ge vaar, te veel gevangen te blijven in eigen sfeer op oogenblikken, dat hij als overheids persoon heeft te handelen in een qualiteit. die een ruimeren gezichtskring verlangt". Verder roert het blad nog de kwestie aan, of de minister zijn bevoegdheid heeft over schreden door aan de marechaussee de wet telijke opsporingsbevoegdheid te ontnemen. Dit is volgens de N.R.Crt. wel het geval ge weest, daar de minister van Justitie zich om schorsing te verkrijgen tot zijn ambtgenoot van Defensie had moeten wenden Het blad eindigt zijn artikel met de opmerking, dat de in de Tweede Kamer gehouden interpel latie niet het sluitstuk mag zijn van de „met het rechtsgevoel strijdige maatregelen ten aanzien van de brigade marechaussee tc Oss". Een enquête bepleit. In het Alg. Handelsblad heeft prof. mr. C. W. de Vries nogmaals het denkbeeld van het houden van een parlementaire enquête be pleit. Prof. van Vries is ook van oordeel, dat de Interpellatie niet de algemeene bevredi ging heeft gebracht welke noodig is. VRIJDAG 15 APRIL Opgaven van Predikbeurten, die op Vrijdag om 6 uur n.m. niet in ons bezit zijn, kunnen niet meer worden opge nomen HAARLEM. LISE WALLONNE. Begilnhof 20 h Service et Saint Cène présidé par Mr. le pasteur Marc. Jospin. MED. HERV. KERK Extra collecte voor de Diaconie in alle kerk- GROOTE KERK. Gr Markt. V.m. 10: D Weener, Be\l. H Av.1 Nam. 7: Ds Beker Sterfuur» NIEUW KEFK. Nw. Kerkspiein. V.m. 10.30: Ds. Waardenburg. OOSTERKERK, Zomerkade. Nam. 7: Ds. Miskotte. Bed. H. Av. NOOR- DERKERK, Velserstraat. Nam. 7: Ds. Foekcn Bed. H. Av. BROEDERGEMEENTE Nam. 2.30: Peier der Todesstundo Chorge- sang. 8 uhr Abends: H. Abendmahl. STADSEVANGELISATIE. Lange Heerenstr. 6 Nam. 8: Spr. J. F. Snoeks. OUD-KATHOLIEKE KERK. Kokstraat 13. V.m. 9: H. Dienst. VER t. STICHTING v.e. VRIJE EVANG. GEM. gebouw Parklaan 106. n.m. 7.30: Ds. D. J. D. du Fossé EVANG LUTH. GEM., Witte Heerenstraat. Nam. 7.30: Ds. C. H. Brandt, Avondmaal. VER. DOOPSGEZ. GEM. Nam. 7.30: Ds. Fre- richs. Avondmaal. VER. VAN VRIJZ. HERV., geb. Ncd. Prot. Bond, Jacobstraat. Nam. S.15: Ds. G. H. Moll van Charante. Avondmaal. REM. GEREF. GEM. WiLhelmlnastraat. Nam. 7.30: Dr. A. H. Haentjens. Avondmaalsbed. GEREF. KERK. Extra collecte voor de evan gelisatie in Noord-Brabant en Limburg. KLOPPERSINGELKERK. Nam. 8.15: Ds C. Veenhof ZÜTDOOSTERKERK. Nam. 8 15: Ds. A. M. Boeijinga. GER. KERK (H. V.) Oude Groenmarkt 20. Nam. 8: Ds. J. Buskes Jr. H. Avondmaal. CHR. GEREF. KERK. Raaks. Nam. 8: Ds. Bijleveld. BAPTISTENGEM., Aangesl. bij de Unie. Ba ken essergracht 65. Nam. 8: Ds. L. de Haan. PINKSTERGEMEENTE. Nieuwe Kruisstr. 14. Nam. 8; Openbare samenkomst. LEGER DES HEILS. Schagchelstraat 26. V.m. 10: Heiligmgssamcnkomst. Nam. 3.30: Open bare samenkomst. Nam. 8: Openbare samenk. Leider Adj. Harinck. VRIJE KATH. KERK. Popellaan. Kin hei mpark. Van. 8: Gezongen Prime en me ditatie Nam. 8. Completen en toespraak van Priester Ko Borsen. Zaterdag v.m. 8: Gezongen Prime en Liturgi sche plechtigheden. Wijding van het nieu we vuur. water en de Paaschkaars. Uitrei- reiking van gewijd water. HERST. APOSTOLISCHE ZENDINGSGEM. V.m. 10 en nam. 7: Godsdienstoefening ROZEKRUISERS GENOOTSCHAP. Baken es sergracht 13. Nam. 7.15: Wijdingsdienst. Spr. J. Leene. Onderw.: De Akker des Bloeds. HAARLEM-NOORD. NED. HERV. KERK, Julianakerk. Klooster straat. V.in. 10: Ds. Blauw. Nam. 6: Ds. v d. Voet. Collecte voor het Bouwfonds NED. HERV. KERK, Spaarndam (H.-N.i in Jeugdgebouw terr. Raafstraat. V.m. 10: Ds. Riemens. LEGER DES HEILS. Ceramstraat 4. V.m. 10: Heiügingsdienst, Nam. 8: Openbare samen komst. HEEMSTEDE. NED. HERV. KERK, Wllhelmin&pl. V.m. 10: Vereenigde dienst. Ds, Barger. Extra col lecte voor de wijkgebouwen. Nam. 8 Ds. Barger. Bediening v. h. H. Avondmaal. KAPEL NIEUW VREDENHOF. Joh. v. Oldcn- barneveltlaan. Nam. 8: Ds. Briët. Bediening van het II. Avondmaal. NED. PROT. BOND, afd Heemstede-Benne- broek. Nam. 8: Ds. N. A. Enklaar. Herv pr. den Helder. Met medewerking van het Dameskoor. BLOEMENDAAL. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. J. C. v. Dijk Bevestiging van nieuwe leden. Colleéte voor de Zending. Nam. 7: Ds. J. 'C. van Dijk. Hëïirë Avofidmaal. OVERVEEN. NED. HERV. KERK. Nam 7: Ds. Ch. de Beus. Heilig Avondmaal. HAARLEMMERMEER. NED HERV. KERK. - HOOFDDORP V.m. 9.30: Ds. J. C. Salverda (H. Avondmaal) Nam 7: Dezelfde. Dankzegeing. LIJNDEN. Nam. 7: P. v. d. Berg. AALSMEERDER WEG. Nam. 7.30: W. T. J. Kouds taai. BADHOEVEDORP. Nam. 7: Dr. A H. Edel- koorl, van Amsterdam. (H. Avondmaal» VIJFHUIZEN. Nam. 7: A C. Brörens NIEUWVENNEP. V.m. 9.30: Ds. J de Vries (H. Avondmaal.) Nam. 7: Dezelfde. Dankz. ABBENES. Nam. 7: J. v. d. Meer. HILLEGOM. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. Chr. Eerhard H. Avondmaal. Nam. 7: Dezelfde. Nabetrachting. GEREF. KERK. Nam. 7.30: Ds. A. K. Krabbe. CHR. GEREF. KERK. Nam. 8: Ds. Wisse. SPAARNDAM. NED. HERV. KERK. Nam. 7: Ds. A. Snethlage. H. Avondmaal. EVANGELISATIE, Nam. 7: H. Wagter. van Beverwijk. NED. HERV. KERK. Spaarndam (H.-N.) in Jeugdgebouw terr. Raafstraat. V.m. 10: Ds. Riemens. ZANDVOORT. NED PROT BOND. gebouw Brugstraat. Nam. 8.15: Wijdingsdienst met „Credo Canto". GEREF. KERK, IN HERST. VERBAND. Bre- derodestraaat 31. Nam. 7.30: Ds, P. van der Vloed. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. Nam. 7: Ds. R. H. Olde- man, H. Avondmaal. NED. HERV. KAPEL. Nam. 7: Ds. M. G Blauw Schoten. H. Avondmaal. G EK FF KERK IN HERSTELD VERBAND ge bouw Bethel, Wüstelaan. Nam. 3: K v d. Berg. Medewerking van zangkoor. IJMUIDEN. LEGER DES HEILS. V.m. 10: Inzegening van soldaten. Nam. 8: Hellsb ij eenkomst onder leiding van kap. Souverein. GER. KERK, Wilhelininakade. Nam. 8: Ds. S. E. Wesbonk. CHR, GER. KER.K. Nam. 8: Ds. A. Zwiep. DOOPSGEZ en AFD NED PROT BOND, Helmstraaat 9. Nam. 7.30: Ds. Milatz. H. Avondmaal. IJMUIDEN-OOST. GER. KERK. Velserdulnweg. Nam. 8.15: Ds. E. G. v. Teylingen. ROZEKRUISERS GENOOTSCHAP Stations weg 65. Velsen. V.m. 10.30: Tempeldienst. Onderw.: „Het is volbracht". BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Meerstraat Nam. 7: Ds. J. D. van Calcar. Avondmaal EVANG LUTH GEMEENTE Knninv<?raat Nam. 7: Ds. J. Ph. Haumersen, Avondmaal. GER. KERK. Moensplein. Nam. 7.30: Ds. Brus- saard, Bloemendaal. WIJK AAN DUIN. "O HEK I A t Rnvv Voorbereid.nu H. Avondmaal. WIJK AAN ZEE. MED HERV KERK v m 10 M Foeken. HuId- orediker Voorbereiding H. Avondmaal. Nam. 7: Ds. J; A.L. Hovy. Bed. H. Avondmaal

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11