Haarlem's Dagblad De Nieuwe Gedweeheid. Paaschwensch. Z.H.P. BEHANGSELS 'rijkste 55e Jaargang No. 16814 Uitgave Loui-ena Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Adiuin. 10724, 11825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Direclie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 14 -(pril 1988 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. Franco per post f3.55. losse nummers 6 rent per ex. Advcrtenticn: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelnbonnementstarieven op nanvrnng. Vraag en aanbod 1-t regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes ris rubriek. Hoeveel kwaads er ook van dezen tijd gezegd wordt niemand kan beweren dat hij arm is aan verrassende gebeurtenissen. Schier elke week brengt iets onverwachts, al is het maar zelden iets dat de geheele menschheid, of al thans een groot deel daarvan, een plezier doet. Deze week heeft ons verbaasd doen staan over de gedweeheid die het Duitsche volk en met name het deel daarvan, dat de „Ostmark" (vroeger bekend als Oostenrijk) bewoont, bij Hitler's groote volksstemming aan den dag legde. En nauwelijks waren wij bekomen van onze verwondering over de Oostenrijkers of de Fransche Kamer en Senaat beide deden ons versteld staan. Zij schonken Daladier, die in de Kamer niet eens over een vaste meerder heid- beschikt, een bijna unanieme bewilliging op zijn financiële voorstellen, waarbij hij tevens had uitgenoodigd meteen naar huis te gaan en hem met zijn ministers volmachten te geven tot 31 Mei. Zelfs de communisten vie len den burgerlijken premier bij. En in den Senaat stemde niemand tegen hem! Dit is een nieuw record; geen enkele regeering der Derde Republiek heeft ooit zulke meerderhe den behaald als Daladier, wiens toekomst toch haast even onzeker schijnt als die van zijn onmiddellijke voorgangers. Zelfs de nationale eenheden die Clemenceau en later Poincaré steunden en hen jarenlang aan het bewind lieten, hebben het nooit tot zulke cijfers kun nen brengen. En het senaats-record 290 voor, 13 blanco, 0 tegen ziet eruit alsof men Hitler's resultaat in de Ostmark poogde te verbeteren en hem paf te laten staan over de eenheid die de parlementaire democratie kan toonen als zij wil. In Frankrijk! Zulke feiten vaststellend, wordt de journa listieke verbeeldingskracht speelsch en begint zich te vermeien in wonderlijke gedachten. Stel u eens voor dat een nieuwe gedweeheid als een soort epidemie de menschheid laat ons zeggen; alleen maar de Europeesche menschheid gaat bevangen! Voor alle hui dige regeeringen zou een soortement paradijs zich openen! De eerste symptomen, de Russische, hebben ons al sterk verbaasd. Gij zult u herinneren dat de dictator van Rusland bij herhaling gansche groepen lieden, die tot zijn voornaam ste medewerkers behoorden, voor den kadi heeft doen slepen en hen van de schrïkkelijk- ste misdrijven heeft laten beschuldigen. Alle maal hebben zij grif bekend er was één zon daar bij, die ontkénde, maar den volgenden dag bekeerde hij zich reeds en zelfs als zij allen schuldig waren, hetgeen niet onmogelijk schijnt, doet dat nóg erg vreemd aan. Als om strijd beschuldigden zij zichzelf en schenen geen grooter voldoening meer te kennen voor hun beleedigd rechtsgevoel, dan ten snelste hun misdrijven te boeten met den dood. Nu, dat kregen zij gedaan. Maar het was, zacht gezegd, ongewoon. Het schokte de meest ele mentaire begrippen van menschenkennis. Als ons leven op het spel staat plegen we daar toch met hand en tand aan vast te houden. De Russische gedweeheid in het aangezicht- des Doods bleef onverklaarbaar. Minder verregaand is de zelfverloochening, die van de Oostenrijksche kiezers en de Fran sche politici werd geëischt. Men kan zelfs aannemen dat vele Oostenrijkers terwille van hun persoonlijke veiligheid voor stemden beangst dat hun tegen-stern misschien rucht baar zou worden. Maar zelfs dan is het toch wel wat kras dat Hitier 99 3/4 van de Oos tenrijksche stemmen haalde. Waren die mil- lioenen socialisten in een handomdraaien tot het nationaal-socialisme over gegaan? En de communisten? En de geestdriftige medestan ders van Schuschnigg, die er toch geweest moeten zijn en de kern van zijn Vaderland- sche Front vormden? Of waren dat die tien duizend mannen en vrouwen, die tegen stem den? Als Schuschnigg het inderdaad gepres teerd heeft, V/> jaar te regeeren met een min derheid van 10.000 menschen, was hij een veel grooter man dan iemand ter wereld ooit in hem gezien heeft! En nu zweeg ik nog van die Oostenrijkers, die eenïge waarde gehecht moeten hebben aan de onafhankelijkheid van hun land. Het was tenslotte zooiets als een duizendjarig Rijk dat ten onder ging De Fransche socialisten en communisten in Kamer en Senaat stonden niet voor zulke pij nigende gewetensvragen als vele Oostenrijkers moeten hebben gekweld. Maar uit angst heb ben zij zeker niet vóór Daladier behoeven te stemmen. En als zij nee hadden gezegd waren zijn ontwerpen toch aangenomen. En toen weinige weken geleden zijn geestverwant Chautemps om dezelfde volmachten vroeg, waren zij allemaal tegen. Is Daladier hun lie ver? Integendeel: zij hebben hem nooit goed kunnen zetten. Toch stemden ze nu vóór. Ge dwee, gewillig. En als lammeren lieten ze zich naar huis sturen om hem verder te laten regeeren zonder hun bemoeizucht. Ik hoop dat ik nu voldoende die speelsch- heid der journalistieke verbeeldingskracht ge rechtvaardigd heb die mij deed denken aan een gedweeheids-epidemie Sn Europa. Naar Engeland is de bacil misschien nog niet overgestoken, want Dinsdag staakten in het Lagerhuis de stemmen (144-144) over een voorstel van het lid Locker-Lampson om een wetsontwerp in behandeling te nemen, volgens hetwelk aan uitgeweken Joden, die in Enge land vertoeven, de Palestijnsche nationaliteit jtou kunnen worden verleend. Des Speakers 'k Hoop dat er iets prettigs, vriend, Uit uw Paascheitje zal komen, Want u hebt het wel verdiend, Alles bij elkaar genomen. Luchtig lekker lenteweer, Dat u zonder jas kunt loopen, Of kunt luieren, meneer, In uw huis. met ramen open. Stralend feestelijke zon, Als het zijn mag alle dagen, Opdat u nu die japon. Pas gekocht, mevrouw, kunt dragen, 'k Wensch u allen het vermaak. Dat u op uw beurt kunt wenschen, Naar de zeer verscheiden smaak Van de zeer verscheiden menschen. Voorzoover 't u is gegund. Moog' gij uit het Paaschfeest halen. Wat g' er maar uit halen kunt, In een glans van zonnestralen. U verdient wat zonneschijn, Morgen, over-overmorgen, Als oase in de woestijn Van uw dageiijksche zorgen. En als. eenmaal uit het ei, Paschen u die vreugd zal schenken, Wordt het ook een vreugd voor mij. En dan zal 'k eens aan u denken. P. GASUS. f 1000belooning Aan iedereen, die bewijzen kan, S dat hij goedkooper en beter zijn Heerenkleeding kan koopen dan 5 bij het WINDSOR HOUSE Ged. Oude Gracht 78 Haarlem Wij verkoopen uitsluitend betere Heerenkleeding. J. v. DAIM. (Adv. Ingez. Med.) HOTEL-CAFé-RESTAllRANT „VELSEREN D" (Vergunning;) t. 0. de Ruine van Brederode. Tel. 1(5428 GEOPEND met gratis speeltuin. Kwaliteit consumptie traditie getrouw, doch verminderde prijzen. Thee, Koffie, Limonade f 0.15 Portie Thee, Perl 0.25 Kogelfleschjes, Hero Na tuur dranken.0.20 (Adv. Ingez. Med.) Duitsche liulde voor De Ruyter. Commandant van de „Emden" legt een krans op het graf van den zeeheld. AMSTERDAM, 14 April. De commandant van de Duitsche kruiser „Emden", welke oor logsbodem gisteren hier ter stede voor een be leefdheidsbezoek is aangekomen, heeft heden ochtend een krans gelegd op het graf van Mi- chiel Adriaanszoon de Ruyter in de Nieuwe Kerk. De commandant de kapitein ter zee Bürkner was vergezeld van een aantal officieren van de „Emden". De Nederlandsche marine was vertegenwoordigd door den commandant van de maritieme middelen te Amsterdam, den kapitein ter zee H. Jolles en eenige officieren en onderofficieren. Namens het kerkbestuur waren ds. A. G. H. van Hoogenhuyze en mr. J. C. W. N. de Bruyn van Melis- en Mariekerke bij de plechtigheid aanwezig. Voorts werd nog opgemerkt de Duit sche consul-generaal, de heer S. Penzler. Alvorens de commandant van de ..Emden" de krans op het graf van De Ruvfcer legde, hield hij een korte toespraak. Hierin schetste hij de groote figuur, die De Ruyter in zijn tijd is geweest. Ds. van Hoogenhuyze bracht met enkele woorden hulde aan dè Duitsche marine. Hij gaf uiting aan de hoop, dat zij het rijk tot een zegen moge zijn. Aan het slot van de plechtigheid werden op het orgel de beide volksliederen gespeeld. HAARLEM'S MUZIEK INSTITUUT. Bij de gisteren gehouden muziekexamens van de „Jury international des études mu- sicales" te Brussel slaagde voor cello (solo- spel; onze stadgenoot de heer W. Roosdorp, leerling van het Haarlem's Muziek-Instituut, directeur Nico Hoogerwerf. De heer Roosdorp die leerling van den heer Rafael Lanes is, behaalde zijn diploma met lof en de hoogste onderscheiding der Jury. Electrieiteitsprijzeu in Haarlem en Heemstede. Veranderingen in het huishoudtarief. Wij hebben in den laatsten tijd meerma len geschreven over de electriciteitstarieven te Haarlem en te Heemstede, speciaal wat het vastrecht betreft Wat Heemstede betreft wezen wij er op, dat geklaagd werd over het hooge huishoud tarief. Dat was tot 1 Januari 1938: f 3 per maand vastrecht, plus f 0.10 per KWU. Bij de behandeling der begrooting voor 1938 is dooi den Raad een wijziging in dit tarief aange bracht. De Heemstedenaars hebben nu de eerste afrekening volgens dit nieuwe tarief ontvangen, maar alleen de groote gebruikers hebben een noemenswaardige verlaging van hun quitantie kunnen constateeren. Het ta rief is nu f 3.60 vastrecht, plus f 0.08 per KWU. Die tarief verandering te Heem stede beteekent dus dat men voor de eerste 360 KWU. per jaar hetzelf de blijft betalen; alleen voor de KWU-ren die men daarboven ge bruikt wordt de prijs 2 cent goed kooper. Wanneer wij iemand nemen met een jaar verbruik van 500 KWU.. waaraan ook menig bewoner van een middenstandshuis voldoen de heeft, wil het dus zeggen, dat het nieuwe tarief hem een besparing heeft gebracht van f 2.80 per jaar. Op een totaal bedrag van f 86 is dat niet veel! Als het gemeentebestuur van Heemstede zich met de hoop vleit dat er nu veel meer electriciteit door de aangeslotenen op het huishoudtarief gebruikt zal worden, dan mag dat betwijfeld worden, want om electri citeit voor verwarming te gebruiken is een prijs van 8 cent per KWU nog te hoog. Haarlem heeft het huishoudtarief ook wat verlaagd, maar het gezocht in een verminde ring van het vastrecht. Haarlem heeft een oppervlakte-tarief; voor elke 10 M2 wordt f 2.64 per jaar betaald, verder is de stroom- prijs dan 5 cent per K.W.U. Nu heeft Haar lem bepaalt dat in het vervolg zolders slechts voor de helft berekend worden. Iemand die een zolder van 60 M2. heeft, betaalt dus in het vervolg aan vastrecht f 7.92 per jaar minder. Als wij nu de huishoudtarieven van Haar lem en Heemstede naast elkaar zetten krij gen wij de volgende resultaten: Haarlem: Middenstandshuis. Berekende oppervlakte 150 M2. Vastrecht f 39.60. Bij 500 K.W.U. stroomprijs f 25, totaal f 64.60. Bij 600 K.W.U. totaal f 69.60. Bij 800 K.W.U. totaal f 79.60. Bij 1000 K.W.U. f 89.60. Heemstede. Vastrecht f 43.20. Bij 500 K.W.U. f 83.20, 600 K.W.U. f 91.20, 800 K.W.U. f 107.20. 1000 K.W.U. f 123.20. In dat geval is men In Haarlem dus be langrijk goedkooper af Indien men in Haar lem een groot huis bewoont, vermindert het verschil met Heemstede. Iemand die een huis met een betaalde oppervlakte van 200 M2. bewoont betaalt bij een verbruik van 1000 K.W.U. te Haarlem f 102.80 en te Heemstede f 123.20. Het woord is aan Tacitus Door beleid brengen wij veel meer tot stand dan door geweld. Cliineezen blijven voortgang melden. Vergeefsche Japansche luchtaanvallen op Hankau. Blijkens een Reuterbericht uit Hankau overschrijden de Chineesche troepen de Gele Rivier in het Noordwesten van Honan. Zij hebben e enalgemeen offensief ingezet tegen de Japansche troepen in de drie steden Tsji- joean, Plngloe en Menghsien. Tevergeefs hebben zestig Japansche vlieg tuigen Woensdag gepoogd tweemaal een aan val te doen op Hankau. Zij slaagden er door de slechte weersomstandigheden niet in de stad te bereiken. Volgens het Chineesche persbureau is Jihsien het eenige punt in Zuid-Sjantoeng.. waar nog hevig gevochten wordt, door de uit drie richtingen optrekkende Chineesche troepen bedreigd. In den nacht is een kleine Japansche afdeeling in oostelijke richting uit de stad ontsnapt, de rest blijft belegerd. In- tusschen komen steeds Japansche verster kingen uit Tientsin in Zuid-Sjantoeng aan. Maandag alleen trokken 4000 man door Tientsin. Tusschen 3 en 25 Maart zijn in Sjansl min stens 15.000 Japanners gesneuveld. Oa. vielen den Chinee zen 2300 geweren, acht stukken veldgeschut, dertig vrachtwagens. 011 500 paarden in handen. Negentig vrachtwagens werden vernield. Volgens een bericht uit Japansche militaire bron te Sjanghai, aldus meldt het Chineesche persbureau, is luitenant-generaal Lsogal, com mandant van de tiende Japansche divisie, bij den strijd om Taierhtsjwang gesneuveld. Lso- gai is militair attaché in China geweest en was een der felste voorstanders van een mili tair optreden tegen de Centrale Regeering. ANEGANG 28 TELEFOON 18800 STEEDS HET NIEUWSTE (Adv. Ingez. Med.) 1933: 40148 1934: 41841 I Groentjes in 1935: 43326 Haarlem's 1936: 45303 V Dagblad. 1937: 46829 Behoeven wij hier eigenlijk nog wel iets aan toe te voegen? Grafmonument voor ds. Sillevis Sniitt. Onthulling Zaterdagmiddag 16 April. De leden der Geref. Kerk in Hersteld Ver band alhier en vele vrienden van wijlen ds. P. A. E. Sillevis Smitt hebben gelden bijeen gebracht voor een momument op het graf van ds. Sillevis Smitt. Naar wij vernemen zal de kerkeraad der Geref. Kerk in Hersteld Verband Zaterdag middag a.s. te 3 uur op de Algem. Beraafplaats aan de Kleverlaan het monument aan dc familie overdragen. Ds. J. J. Buskes Jr.. van Amsterdam-Zuid zal hierbij het woord voeren. Lijdensbijeenkomst 111 de Groote Kerk. Uitzending door de radio. Hedenavond wordt in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem een Lijdensbijeenkomst gehouden, waarin Dr. J. C. A. Fetter zal voor gaan. Muzikale medewerking wordt verleend door Haarlem's gemengd koor ..Polyhymnia onder leiding van Willem Hespe. George Robert bespeelt het orgel. De dienst duurt van 9.45 tot 11 uur en zal door de AVRO wor den uitgezonden. HEDEN 16 PACtTNA'S stem moest beslissen en die gunde het ont werp de „tweede lezing". Maar al duidt dit niet direct op eenheid, men moet erbij zeggen dat het maar een voor stel van een lid was. Zou misschien Chamber lain's eerstvolgende wetsontwerp, als inmid dels de microbe-der-gedweeheïd van het vas teland is over komen steken en de Houses of Parliament binnengekropen, met 615 stemmen tegen 0 worden aangenomen? Ook in Nederland is nog weinig van de ge dweeheids-bacil te merken. *En ik zal er pas aan kunnen gelooven als minister Goseling er een voorstel met 100-0 door krijgt. Erkenning van het verschijnsel is trouwens nog verre. Ais de helft van Stalin's gezelschappen hoogverraders en moordenaars had ontkend zouden zijn processen in het buitenland veel indruk gemaakt hebben. Nu haalt men er de schouders over op en vraagt wat er achter zit. Als dertig procent van de Oostenrijkers hadden tegengestemd zou de volksstemming in het buitenland zeer geïmponeerd hebben. Nu twijfelt men aan haar zuiverheid Als Daladier in de Kamer 150 en in den Senaat 50 tegenstemmers had gehad zouden velen gezegd hebben: hij heeft een vaste meer derheid. Nu gelooft niemand daaraan. Zoo gaat het in deze wereld. Als die microbe er nou heusch eens was wat zou-ie zich miskend voelen „Nietr begrijpt me", zou-ie kreunen...- R. P Ontwikkelen, afdrukken en vergrooten. Fraaie afwerking, billijke prijzen. NEERLANDIA SMALFILM, WILHELMINASTRAAT 35 v/h. FOTO TEMPO, BREESTRAAT 6 (Adv. Ingez. Med.) De eerste Brockwaybus in dienst gesteld. Morgen wordt de eerste Brockwaybus van een serie nieuwe wagens die de Brockway- maatschappij ingevolge de bij de verlenging van de betreffende concessie gestelde voor waarden heeft laten bouwen, in dienst gesteld op traject 2 en 3. Een nieuwe bus de zgn. Twin- coach. is reeds sedert eenigen tijd in den dienst opgenomen, doch deze is van kleiner formaat. Negen nieuwe bussen van groot for maat zullen van morgen af ongeveer om de twee weken door de carrosseriefabriek Verheul te Waddinxveen afgeleverd, en hier ter stede in dienst worden gesteld. Zij zijn alle van het zelfde type, dat morgen op traject 2 en 3 zal gaan rijden. Deze bus. die op bovenstaande foto afgebeeld is, telt 24 comfortabele zit plaatsen en 12 staanplaatsen (De oude Brock- waybussen hadden 20 zitplaatsen en 8 staan plaatsen". De chassis werd geleverd door de Büssing fabriek in Braunschweig, en werd in overleg met den directeur van de Brockway- busmaatschappij den heer M. C. v. d. Wal ge construeerd. De bus is van een Dieselmotor voorzien. De breedte van den wagen bedraagt 2.20 meter. Hedenochtend werd de bus ten doop gehou den, en we hebben er een rondrit door de stad mee gemaakt. Inderdaad is de wagen zeer comfortabel De zitplaatsten zijn ruim en de veering is uitstekend. De passagiers komen zooals gebruikelijk voor bij den chauffeur binnen, doch verlaten den wagen door een specialen uitgang, die in het midden terzijde is aangebracht. Deze deuren en die van den ingang gaan automatisch open en dicht en worden door den chauffeur bediend. De ven tilatie is zeer goed verzorgd en aan alle veilig heidsmaatregelen is gedacht. Door de korte „wielbasis" is het den chauf feur mogelijk om in de kleinste straatjes goed te manoeuvreeren. De Brockwaybusmaatschappij heeft met haa1 '1 wagens, die van 7 uur '.- morgens tot hall 12 's avonds rijden, in 1937 1 millioen K.M. afgelegd en 1.900.000 passagiers ver voerd. pag. De zaak van het Blauwe Zand is voor het Amsterdamsche Hof behandeld. 3 Het Britsche kabinet heeft den tekst van de overeenkomst met Italië goedgekeurd. 4 Ook de Fransche Senaat heeft dc vol machten van Daladier goedgekeurd. 4 Tegen Otto van Habsburg zou een proces aanhangig worden gemaakt. 4 Generaal von Fritsch is door een eere- raad gerehabiliteerd. 4 ARTIKELENENZ. R. P.: De nieuwe gedweeheid. j Van onzen Weenschen correspondent: Hit- Ier krijgt een kasteel cadeau. 4 Mr. E. Elias: Neen, Désirée. 5 Hans Edinga: De Stille Zaterdag van Ka- tharina Willet. g K. de Jong over: „Die Worte des Erlösers am Kreuz". G. J. Kalt: Uitvoering door leerlingen van „Toonkunst",

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1