Voor zeer Aparte ZELFBINDERS SITTERS &vrnderKRR ,M IJ N HARDTJES" fiUtwe/id/tiJvms tii uit/iimnmidheid SCHAAKRUBRIEK A 4 A A A B A S A $3,.. pj ±3 A 31 Neen, Désirée... DOXDERDAG 14 APRIL 19.5S H A A R L E M'S DAGBLAD 5 VOETBAL. I)c wereldkampioenschappen 1938 Suriname protesteert. Zooals men weet is het organisatiecomité oer wereldkampioenschappen voetbal dezer dagen te Parijs bijeengekomen, op welke ver gadering verschillende aangelegenheden. be> trekking hebbende op voorwedstrijden en eindtournooi, behandeld werden. Men herin nert zich. dat Suriname onverwacht niet meer aan de voorwedstrijden der Centraal Ameri- kaansche groep waarvan de winnaar in de achtste finale te Lyon op 5 Juni tegen Roemenië moet uitkomen zou deelnemen en dat er slechts een tournooi tusschen Cu ba. Salvador, Columbia en Costa Rica zou worden gehouden. De oorzaak van dit plotselinge uitvallen van Suriname was niet bekend. Het lid van het organisatiecomité, de heer K. J. J. Lotsy. heeft te Parijs tevergeefs om nadere inlich tingen gevraagd. Geen der bestuursleden van ae F.I.F.A., ook de secretaris Schricker niet, kon nadere mededeelingen over dit punt doen. Het voortournooi in Centraal Amerika zou tot stand komen op een speciale wijze, waar bij telkens twee landen drie wedstrijden te gen elkaar zouden spelen; de winnaars der twee z.g. halve eindstrijden zouden elkaar op nieuw driemaal ontmoeten. Dit plan, dooi den vertegenwoordiger der F.I.F.A., den heer Campbell., in zijn rapport aan het organisa tiecomité medegedeeld, hield in, dat de win naar der Centraal Amerikaansche groep vóór 1 Mei bekend zou zijn. Naar wij vernemen zijn nieuwe moeilijkheden ontstaan tengevolge van het feit. dat Suriname telegra fisch geprotesteerd heeft tegen de te Parijs genomen beslissing, waarbij Suriname van de voorwedstrijden moest worden uitgesloten, omdat men van dit land geen bericht had ontvan gen. De heer Lotsy heeft nl. uit Paramaribo een telegram ontvangen van den Surinaamschen Voetbalbond, waarin in de eerste plaats ge constateerd wordt, dat deze bond vandaag onofficieel vernomen heeft, dat Suriname van de voorwedstrijden der Centraal Ameri kaansche groep is uitgesloten. Verder wordt aan den heer Lotsy verzocht, bij de F.I.F.A.- ten krachtigste te protesteeren tegen deze be slissing daar de Surinaamsche Voetbalbond met den FI.F.A.-vertegenwoordiger, den heer Campbell, afgesproken had, dat men wel zou deelnemen. Reeds eenige maanden heeft de Surinaam sche Bond tevergeefs op bericht gewacht in zake eventueele voorwedstrijden. In het telegram wordt een dringend beroep op den heer Lotsy gedaan, medewerking te v'erleenen op dat de te Parijs genomen be slissing gesmnuleerd wox-dt en Suriname als nog mee kan doen. Tenslotte wijst men nog op de reeds ge maakte groote onkosten, waardoor een der gelijke beslissing, als te Parijs genomen, hoogst onbillijk zou zijn. De heer Lotsy heeft zich onmiddellijk met het F.I.F.A.-secretariaat te Zürich en met het organisatiecomité te Parijs in verbinding gesteld met het verzoek, Suriname alsnog in de gelegenheid te stellen, aan het voortour nooi deel te nemen. Dr. Schricker, de F.I.F.A-. secretaris, heeft zich telegrafisch tot den heer Campbell gewend met het verzoek om in lichtingen over deze zonderlinge aangelegen heid. Al het mogelijke zal worden gedaan om dit nieuwe probleem op te lossen. De moge lijkheid is lang niet uitgesloten, dat de vier genoemde Centraal Amerikaansche landen het voortournooi tenslotte hebben georgani seerd buiten Suriname om. Met spanning wacht men af, hoe de situa tie zich verder zal ontwikkelen. HAARLEMSCHE VOETBALBOND DE SCHOOLWEDSTRIJDEN BEGONNEN. Zonder eenig ceremonieel zijn Woensdag middag de schoolwedstrijden weer begonnen. Even over tweeën rolde aan de Spanjaards laan en in het Noordersportpark de voetbal weer en was de „moderne tiendaagsche veld tocht" ingezet met de eerste wedstrijden van afd. E. Het was weer net als in vorige jaren. De jongens blaakten van strijdlust en in de kleedkamers monsterden zij hun a.s. tegen standers. Als ze een groote klant zagen, bekroop hun de vrees, dat ze de eerste ronde niet zouden overleven. Waren hun tegenstanders klein, dan zetten ze een gezicht, alsof ze wilden zeggen: „Die kunnen we gemakkelijk heb ben7'. De practijk leerde echter wel eens an ders Wat ook niet veranderd was bij vorige jaren, waren de weersomstandigheden. Een koude gure wind blies over de velden en maak te het voor de spelers niet aangenaam, doch nog minder voor de toeschouwers, die eerst wel in vrij grooten getale ianwezig waren, doch later op den middag betere oorden op zochten. Zooals gebruikelijk bleef het echter droog en dat is natuurlijk wel het voornaam ste. De suprematie van de scholen in Haarlem- Noord schijnt voorbij te zijn. Twee kampioe nen uit vroeger jaren sneuvelden reeds direct, ïi.l. school 38 en school 34, de eerste echter zeer eervol en niet geheel verdiend. Een straf- schoppenbeslissing was den jongens zeer zeker wel toegekomen, doch de in R.C.H.-tenue ge stoken speler van school 32 ontnam school 38 in de laatste minuten die kans. De school uit Spaarndam had niet veel moeite met haar tegenstanders, evenmin be hoefde de Junoschool zich erg in te spannen om school 19 er onder te houden. Doch deze school kwam ook maar met tien spelers en bovendien kwamen deze nog een kwartier te laat. Dat is niet de manier om het verder te brengen en bovendien is het niet erg aardig om vertraging in de afwerking van het pro gramma te veroorzaken. Gelukkig kan school 19 in de Verliezersronde toonen, dat ze beter kan. Maar dan volledig enop tijd! De uitslagen van den eersten middag waren als volgt: Afd. E: Nassauschool—O.L.S. 39 tSpaarndam) 0—7 O.L'.S. 23—O.L.S. 25 2—1 Dr. BavinckschoolO.L.S. 5 13 Djeefschool (H'stede)—Noorderschool 5—0 0_L.S. 36—Bronsteeschool 4 (H'stede) 1—0 Junoschool (O.L.S. 46)OL.S. 19 70 Neulr. MontessorischoolO.L.S. 17 20 O.L.S. 34—O.L.S. 14 0—3 O.L.S 38—O.L.S. 32 1—2 lste Doopsgez. schoolO.L.S. 24 12 vrii normale uitslag®» dus. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. Haarlem—V. S. V. (3—4) Het is aan V.S.V. gelukt, na een spannenden wedstrijd in de halve finale Haarlem voor het kampioenschap van Haarlem uit te schakelen. De roodbroeken speelden zonder Kammeijer en De la Mar. voor wie Van den Berg en Vree- ken waren opgesteld; Van Gooi speelde op de rechtsbinnenplaats. Gesteund door den krachtigen wind was Haarlem in de eerste helft overwegend ster ker; toen kreeg de V.S.V.-verdediging het hard te verantwoorden. Vooral doelman Michel liet in deze periode zien. dat hij een uitstekend keeper is. Talrijke harde schoten wist hij te keeren. Door Van der Hulst nam Haarlem de leiding (10). De voorhoede van V.S.V. bracht het slechts tot weinig gevaarlijke aanvallen; meestal kon de ver opgedrongen achterhoede van Haarlem ingrijpen. Het was De Winter, die na naar binnen te zijn geloopen, ten tweeden male aan Michel het nakijken gaf. zoodat Haarlem met rust een 20 voorsprong had. Na de hervatting heeft Van Polanen de plaats van Van der Hulst ingenomen. De Velsenaren komen nu gesteiuid door den wind, krachtig opzetten; de achterhoede van Haar lem krijgt veel werk. Döhring heeft reeds spoe dig succes (21) en als Van der Lugt even vrij wordt gelaten, is de stand binnen korten tijd gelijk (2—2). Dan komt Haarlem weer wat meer opzet ten. maar de taak van de V.S.V.-achterhoede is nu heel wat gemakkelijker, dan vóór rust. Na een hoekschop kopt Van Gooi op fraaie wijze in (32). Van dezen voorsprong hadden de roodbroe ken niet lang pleizier, want toen ook V.S.V. een hoekschop te nemen kreeg, belandde de bal via Vijgeboom in het doel (33). Het spel ging hierna meer gelijk op. Smit zwoegde en gaf uitstekende voorzétten, maar Michel was steeds op zijn hoede; door tijdig uitloopen wist hij dikwijls gevaar te voor komen. Kort voor het einde maakte Döhring er 34 van; in dezen stand kwam geen verandering meer. V.S.V. DINGT MEE NAAR 'T ZILVEREN RAADHUIS. Met de Paaschdagen heeft 't Gooi een tour nooi uitgeschreven, waaraan wordt deelgeno men door V.S.V., Wageningen. Eindhoven en 't Gooi. Als prijs is een Zilveren Raadhuis be schikbaar gesteld. STORMVOGELS NAAR VERVIERS. Stormvogels trekt met het volgende elftal naar Verviers: Hollenberg, Haak Jr., Van Dongen. Bravenboer. Prins, Tol, Van Dam, Van Pel, Schoorl, Woudenberg, Opbergen. IERLAND—SCHOTLAND AMATEURS (2—1) Uit Belfast: De Woensdagmiddag te Belfast gespeelde voetbalwedstrijd tusschen de ama teurs-elftallen van Ierland en Schotland is in een 21 overwinning voor de gastheeren geëindigd. WIM WORM Heeren Modemagazijn, Anegang 27 Jubileum Han Hollander. Op Zaterdag 21 Mei a.s., wanneer het Ne- derlanósch Elftal in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Schotland speelt, zal de heer Hollander zijn vijftigsten interland wedstrijd voor radioluisteraars verslaan. Er heeft zich een klein werkcomité gevormd bestaande uit de heeren dr. M. Euwe. K. J. J. Lotsy en W. Vogt, dat. bijgestaan door een eere-comité van vooraanstaande figuren uit de sportwereld, waarin o.m. de president van het N. O. C.. mr. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye en dr. D. J. van Prooye, voorzitter van den K.N.V.B.. hebben zitting genomen, het plan heeft opgevat, den heer Hollander te huldigen om daarmede uitdrukking te geven aan de gevoelens van dankbaarheid voor de prettige uren, die hij aan menigeen heeft verschaft. Op 22 Mei heeft in het Amstel-Hotel te Am sterdam een receptie plaats, waarop tevens aan den jubilaris een geschenk zal worden aangeboden met een album, waarin de namen zijn verzameld van hen, die van hun waar deering hebben blijk gegeven. WIELRIJDEN. ACHILLES. De trainings-pelotonrit. die Zondag zou plaats hebben, gaat niet door. De ledenverga dering wordt gehouden Woensdag 20 April. IONOER MQQNDEN GRQTIS VERZ. SCHOTERWEG 1 TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Medj HOCKEY. Frankrijk—Nederland. Het Nederlandsch elftal samengesteld. Het Nederlandsch hockey-elftal, dat op 24 April a.s. te Rijssel tegen Frankrijk zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Verhoeven (M.O.P.) Achter: De Waal (Amsterdam) en Overing (Amsterdam). Midden: H. de Looper (Hilversum). Caviet (Gooi) en Van der Veen (Nijmegen). Vóór: Gunning (B.M.H.C.) Sparenberg (Hil versum), De Roos (B.M.H.C.) Kanters (Breda) en Esser (T.O.G.O.) Schnitger was niet beschikbaar voor dezen wedstrijd. (Adv. Ingez. Med./ SCHIETEN. GENERAAL CRONJé. De schietvereeniging „Generaal Cronjé" hield haar jaarlijkschen Paasc'nwedstrijd in het gebouw Olympia. Geschoten werd om Paascheieren. Het grootste aantal eieren viel ten deel aan Joh. Rompa met 377 punten; 2 A. Joyenes 358 p.; 3 P. Deyze 357 p.; 4 N. Hoogland 349 p.; 5 W. Spijker 331 p.; 6 G. II. v. d. Stoop 330 p.; 7 P. Wubbe 299 p. Rozenprijzen: Joh. Rompa met 8 en A. Joyenes met 6 rozen. Op 23 Juni hoopt „Generaal Cronjé" haar derde lustrum te vieren. DAMMEN. DAMCLUB „KIJK UIT". KlaverHendriks 1—1 HendriksPersoon 2—0 v. RoodenTempelman 2—0 NieuweburgReier 0—2 Medaille wedstrijden: GoetsPersoon 0—2 BogaardGoets 0—2 StrootmanDlkkeboom 0—2 Mol—Bogaard 2—0 DAMCLUB ..OOSTERKWARTIER". Uitslagen van de onderlinge wedstrijden. W. BaartseC. v. Vloten 20. J. Schij ve naar Sr.—W. Wanrooy 20, A. WijkerTh. Schij venaar 02: W. WanrooyW. Baartse 0—2; W. Bel—C. v. Vloten 1—1; H. v. Poeteren W. Beider 0—2. Jeugdige dammers aan het werk. Door de speeltuin vereenigingen Ooster kwartier", „Flora" en ..Westerkwartier" is op gericht een afdeeling voor dammen. Er wordt geoefend op Dinsdag, des avonds van half ze ven tot acht uur in de clubgebouwen. Reeds is het gelukt een uit- en thuis-wed- strijd tot stand te brengen tusschen tien jeug dige dammers van „Flora" en tien van „Oos terkwartier". Het resultaat was als volgt: ..Flo ra"Oosterkwartier 128. Oosterkwartier Flora 10—10. Het is aardig om te zien met hoeveel animo er gespeeld wordt. Wel wordt nog al eens met de spelregels gesold, o.a. niet altijd wordt juist geslagen, doch de wil om te winnen is bij al len aanwezig. Een typisch voorbeeld van verkeerd slaan gaf één der kleinsten, deze maakte een slag tot aan de damlijn, moest evenwel doorslaan, doch liet zich rustig een dam kronen. Men maakte den kleinen man attent op zijn vergissing, doch hij verklaarde dood leuk. lie ver een dam te hebben. Het spelen van wedstrijden valt in den smaak, een moeilijkheid is echter, dat zij te snel spelen en een partij in vijf minuten uit spelen. Dat zijn natuurlijk de kenners! De minder sterken kunnen hun partij in an derhalf uur ternauwernood uit krijgen en zouden wel graag langer spelen, doch dat kan niet, want dan is het tijd om naar huis te gaan. Hier wordt nuttig werk verricht, n.l. het bij één brengen van een deel der jeugd in ont spanningslokalen, waar zij onder leiding kun nen spelen PERS O ONLIJKE K AM PI OENSCHAPPEN HAARLEM EN OMSTREKEN. De jaarlijksche wedstrijden om de persoon lijke kampioenschappen van Haarlem en om streken i tevens voorwedstrijden voor de per soonlijke kampioenschappen van Noord-Hol land i werden voortgezet. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: A. de Jong wint van J Pop pen; P. J. van Dartelen wint van J. W. van Dartelen; W. van Pelt. J. B. Sluiter Jr., af gebroken: Joh. FabelJ. J. van Kesteren afgebroken. J. van Looij heeft zich wegens ziekte terug getrokken. Eerste klasse: J. Kroon wint van L. Kisch; A. Smit wint van I. Risseeuw; P. L. Schrijnemakers remise met J. II. Meure; J. Dienske Jr., wint van H. J. van Berk; Y. de Jong wint van G. A. Ottolini; N. Broertjes' K. Olij. afgebroken. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. De wedstrijden om de clubkampioenschap- pen 1937-1938 der Haarlemsche Damclub werden voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Eerste klasse: J. J. Groenewoud wint van J. Otter. Tweedeklasse: J. J. Koren wint van C. van Wageningen; J. A. E. Elstgeest wint van A. Miedema; Th. Tolenaars wint van I. Ravens- bergen; R. M. Reedijk remise met C. van Wageningen. Derde klasse: Th. Warmerdam wint van J. Leenaarts; C. Bouwens wint van A. Eising; W. H. J. v. d. Eijnde wint van A. Blom. U ZIJN HARTVORMIGE CACHETS m (J (f (Adv. Ingez. Med.) Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. tc zen den aan den Schaakredacteur van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem. PROBLEEM No. 949. (No. 2 van den wedstrijd. 48e ladder). ■W it m m m 111 m w hp 9 in «f HP m Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kh8, Dg3. Lel. Pa5. Pd6. h5. Zwart: Kd5, e2, h6. „Een brillante offercombinatie kan een ju weel ofeen „Sehwindel" zijn." FRANK J. MARSHALL. PROBLEEM No. 950. (No. 3 van den wedstrijd, 48e ladder). 'éÊÊ.^jÊÊ m W Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Ka8, Dal. Ta5, Lg8, Pd2, g2. Zwart: Kf5, Tg5, Lh2, Pg4, Pg6, c2, d5, el, f2, f6, h5. WERELDKAMPIOENSCHAP. Na de match LaskerSchlechter (1910) welke wij in de rubriek van 26 Februari j.l. be spraken. zouden er elf jaren voorbijgaan, voordat een nieuwe match om het wereld kampioenschap tot stand zou komen (15 Maart 1921). Wel had de toenmalige wereld kampioen Dr. Em. Lasker in 1920 vrijwillig af stand gedaan van den titel van wereldkam pioen, ten gunste van Capablanca, maar deze aanvaardde de kroon niet zonder te hebben gespeeld. Capablanca had weliswaar heel wat minder lauweren behaald dan zijn tegen stander, maar het hieronder volgende over zichtje was toch blijkbaar meer dan voldoen de om hem een waardig partner te noemen. Op zijn 12e jaar gold José, Raoul. Capablanca (geb. te Havana, in 1888) voor de sterkste speler van Cuba. In 1908 versloeg hij in een match den kampioen van Amerika. Frank J. Marshall, met 8 tegen 1 en 14 remise, waar door Capablanca derhalve den kampioens titel der Vereenigde Staten verwierf. In wed strijden was het resultaat als volgt: Plaats jaar gew. rem. verl. prijs New-York 1911 8 3 1 2 S. Sebastiaan 1911 6 7 1 1 New-York 1913 10 2 1 1 Havana 1913 8 4 2 2 New-York 1913 13 0 0 1 Petersburg 1914 10 6 2 2 New-York 1915 12 2 0 1 New-York 1916 12 4 1 1 New-York 1918 9 3 0 1 Hastings 1919 10 1 0 1 Totaal 98 32 8 Een in 1919 tegen Kostich gespeelde match, won Capablanca met 5 tegen 0. In 1914 ontmoette Dr. Lasker voor de eerste maal Capablanca in het bovenvermelde tour nooi te St. Petersburg. Van den aanvang af scheen het, dat Capablanca gemakkelijk no. l zou worden, maar door een schitterende reeks overwinningen, waarvan die op Capablanca de meest eclatante was, wist Lastker met Vz punt voorsprong toch nog op de eerste plaats te komen. Van dat oogenblïk af, was een match met Capablanca. om het wereldkam pioenschap „slechts" een kwestie van tijd. Zoodra de wereldoorlog voorbij was, begonnen dan ook de onderhandelingen, waarbij het bestuur van den Ned. Schaakbond een be langrijke rol speelde. De van 15 Maart21 April 1921 te Havana gespeelde match eindig de met Capablanca's overwinning, toen Las ker een vierde verliespunt had gekregen ide I4e partij), terwijl in dat stadium 10 partijen remise waren gebleven. Lasker's gezondheid bleek niet bestand geweest te zijn tegen het moordend heete klimaat te Havana. Hij moest dan ook afzien van verdere pogingen om den achterstand in te halen in de nog te spelen 10 partijen. De voornaamste bepalingen waren: 1. Acht winstpunten, doch hoogstens 24 partijen. 2. Per uur 15 zetten. I 3. Per week 5 speeldagen; hoogstens 6 uur per dag, resp. 4 en 2 uur, en een rustpoos van 3 uur. 4. Prijzenfonds 20.000 dollar, waarvan 11.000 dollar voor den verliezer. En zoo was de 52-jarige Dr. Lasker. na 27 jaar wereldkampioen te zijn geweest., door den 32-jarigen C. i nca overwonnen. En thans staan wij binnenkort een match te wachten tusschen den 50-jarigen Capa en den 37-jarigen Dr. Euwe. zij het al niet direct „om het wereldkampioenschap". En rustig schrijdt de thans bijna 70-jarige Dr. Em. Lasker in het Rijk der 64 Velden, niet als een zielige figuur, maar als één van de grootste schaakphiliso- fen. nog steeds behoorende tot de eminente schaakspelers. Een partijtje uit deze match volgt in de volgende rubriek. OPLOSSING PROBLEEM No. 938. (No. 3 van den wedstrijd, 47e ladder). Stand der stukken: Wit: Kd7. Dg2. Th5, Le6. Le7, Pe4. a4. a5. c2. d2, e2. Zwart: Kd4. Tfl, Ld6. Pf5. Pg5. b7. c4. g6. g7. (Jac. Krijtenburg, Harlingen). 1. Pe4—f2. Kd4c5; 2. c2c3. enz. Kd4e5; 2. e2e3, enz. Pf5xe6: 2. Dg2e4f. enz. Pe3 (Pf3)2. c2—c3t, enz. of eerder mat (dreigt 2. Dg2—d5). Dit probleem verwierf een vierde bijzondere vermelding in het Weenink-herdenkings- tournooi (1932). Goed opgelost door: H. J. S. Beck, H. S. Bo- gaardt en J. Vermeer, allen te Bloemendaal; E. J. Akkerboom. A. v. Baren. J. J. H. Bauer. A. F. Blokker, H. en J. Blokker. J. Buma. C. v. Dort, H. W. v. Dort. A. G. v. Eis. J. Hiile- brand. R. Hommers, F. W. Hoogerbeets, B. Hoogreef, J. ten Hove, G. Huizing Jr.. H. Jon kers. Th. Kan. K. Koedooder, B. Koedijker, Joh. Kok Jr.. C. Koster, A. C. Krijn, Joh. Luk- kien, Mart. J. Lürsen, A. J. Mooy, P. J. F. v. Oeffel, Joh. B. Pennock, J. J. Piers, Joh. v. d. Pluijm, P. Rotteveel, J. Schippers, A. Veerman, C. Warlé, J. v. d. Water, C. F. Weber en D. Zwitser, allen te Haarlem; F. D. Kat en C. de Vries, beiden te Heemstede; W. de Laat, te Hillegom; H. F. Antonisse, J. Germeraad, K. Siegerist en H. F. Zeylstra, allen te Santpoort (allen drie punten). CORRESPONDENTIE. Haarlem. B. A. Na. 1. Th5xg5, Pf5xe7; 2. Kd7xd6 speelt Zwart bijv. Pe7c8B waarna jeen mat. C. H. Jr. Na 1. c2—c3i, Kd4—e5; 2. d2d4- neemt Zwart c4xd3 „en passant". Indien u de goede oplossing van no. 936 (no. 12) vergeten hebt in te zenden, zullen wij u ditmaal nog drie punten toekennen, zoodat uw totaal is verhoogd van 19 op 22 (in de vol gende tabel te verantwoorden). De namen der componisten worden steeds eerst bij de oplos sing vermeld (behoudens bij z.g. eerste pu blicaties). C. K. Schertsprobleem ontvangen. W. T. Jr. 1. Le7xd6 faalt na 1. Pf5xd6. Bij 3-zetters bovendien steeds de va rianten vermelden, sieutelzet is niet voldoen de. J V. Na 1. Th5xg5. Ld6—f4; 2. Le7—c5f. Kd4 -e5; 3. d2d4r is Zwart niet mat. wegens c4xd3 „en passant". Heemstede L. A P. l. Pe4xd6 faalt na 1.Tfl—f3. UW KUNSTGEBIT Door 10.CCO tandartsen aanbevolen (Adv. Ingez. Med.) Als stukjes-schrijver kun je soms roman tische dingen beleven, waarnaar mannen met een minder romantisch en poëtisch be roep hun heele leven tevergeefs snakken. Zoo kreeg ik het verzoek van een dame laat ik haar Désirée noemen, dat vind ik zoo'n mooien naam, omdat die in welluidenden vorm zoovéél zegt zoo kreeg ik dan het verzoek van Désirée om alleen aan haar een stukje te wijden in Haarlem's Dagblad. Ik vind Désirée een mooien naam en ik ben er van overtuigd, dat Désirée een aar dige dame is en dat zij precies zóó is als ik ware ik onbelemmerder in de uitingen des harten en des monds het pleizierig zou vinden dat zij was. Een beetje ijdel, een beetje romantisch, een beetje coquet, wel ee i een afspraak niet houden, die je Maan dag met haar maakt en Woensdag met het onschuldigste gezicht van de wereld de meest onaanvaardbare uitvlucht opdisschen, een beetje verzot op taartjes, kersenbonbons, cigaretten. Clark Gable en dure parfum kortom ik stel mij die Désirée van dat ver zoek voor precies zooals de Désirée mijner ex-illusies er uit ziet. En zij wil dus. dat ik „een stukje aan haar wijd". Ziet. Désirée. dat is voor een schilder ge makkelijk. Een schilder kan een prachtig droomenlandschap schilderen en daaronder met fijne, kleine lettertjes teekenen: „Voor die lieve Désirée." Een schrijver of een dichter laat den druk ker vóór in zijn boek zetten: ..Voor Daisy", of: „Voor D. in vriendschap", of: aan Daisy je meurs de soif au bord d une fontainc". Een bloemist kan de mooiste orchideeën uit zijn zaak bij haar thuis laten bezorgen Zelfs een toch min-of-meer prozaïsche banketbakker kan zijn verrukkelijkste moc- ca-met-ananas-en-kirsch-taan met roomen krulletters: ..Voor Daisy-mijn" bespuiten en dan wordt hij onweerstaanbaar. Maar een stukjes-man? Hoe kan die nu. waarde Désirée van dat blauwe briefje, aan één van zijn duizenden lezeressen en lezers zoo'n stukje van zijn stukjeshart opdragen? Wij men in the public eye timme- raars aan de openbare snelwegen van het geestelijk vervoer, te-koop-loopers met onze ontroeringen, mannen wier harten tot het openbaar domein behoor en, toegankelijk voor het publiek 'fietsers afstappen; honden aan de lijn houden) wij mogen dat niet af sluiten voor allen op één na. wij mogen niet doen wat alle andere nette menschen naast ons en om ons wél mogen doen: rustig en getweeën gaan kuieren langs de doolpaden van het eigen hart. Daarom, mevrouw Désirée. Is het niet moge lijk uw goed-vrouwelijke ijdelheid te streelen door een stukje voor u alleen te schrijven. De melkman kan aan de genegenheid zijns harten uiting geven door een half maatje over te geven. De kruidenier kan dit doen door overwicht te leveren. De slager door zijn meest malsche biefstuk van-de-haas voor u. Désirée. te reserveeren. De dokter door een lage rekening te schrij ven. De advocaat door gratis consult te geven. Maar schrijver-dezes werkt in het openbaar voor de openbaarheid en hij mag geen apartjes hebben met lezeressen of lezers, zelfs al heb ben zij blauw briefpapier en al heeten zij Désirée. Aldus, mevrouw, is de door het gilde der stukjesschrijvers gehuldigde vakmoraal-der- stukjesschrijverij. Aldus zij aan uw niet anders dan zeer ver- eerend verzoek niet voldaan. Aldus moge dit een les inhouden voor ijdele, poëtische, romantische dames: het hart des hoekjesvullcrs is hard en niet tc vermurwen. Doch alleen: qualitate. Zijn menschelijke hart, mevrouw maar dat stel ik niet ten toon voor 20.000 paar oogen. Mr. E. ELI AS. ZWEMMEN. WEDSTRIJDEN H.V.G.B. Door H.V.G.B. worden Donderdagavond 21 April in Stoop's Bad zwemwedstrijden ge houden. MOTORWIELRIJDEN. WEDSTRIJDEN TE ALKMAAR. Op tweeden Paaschdag zullen weer op de grasbaan te Alkmaar motorraces plaats heb ben. SPREEKUUR WETHOUDER E. VAN DER WALL. De heer E. van der Wall. wethouder van Financiën en Onderwijs is a.s. Vrijdag ver hinderd spreekuur te houden. ATTRACTIE-LOTERIJ VAN „ZONNESTRAAL". Aan de „Zonnestraal"-collecte, welke hier ter stede op Zaterdag 23 April a.s. zal wor den gehouden, zal een attractie-loterij zijn verbonden, gedurende den collectedag. Een groot aantal collectanten zullen in het bezit zijn van loten, die het publiek tegen betaling van f 0.25 per stuk zullen worden aangeboden. Deze loten worden in gesloten enveloppen verkocht. Bij het openscheuren der enveloppen kan men onmiddellijk con- stateeren. welken prijs men heeft gewonnen. Als hoofdprijs wordt beschikbaar gesteld een eikenhouten boekenkast, geheel door patiën ten van het Sanatorium „Zonnestraal" te Hilversum vervaardigd, een kano of dames- of heerenrijwiel naar keuze, terwijl de twee de prijs zal bestaan uit een prachtige koffer- gramofoon. Voorts zullen een groot aantal fraaie en nuttige prijzen worden verloot. Het comité zou gaarne ook nog opgave mtvangen van personen boven 14 jaar. die bereid zijn. voor ..Zonnestraal" te collectee ren en verboekt hun. zich te willen melden: Stationsplein 4. iederen dag van 9—5 uur en des avonds van 8—10 uur. tel. !1027

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9